Recenze Xiaomi 12S Ultra: telefon, který zatopí Samsungu i iPhonu

Telefon Xiaomi 12S Ultra je přinejmenším z hlediska fotografování na absolutním vrcholu nabídky tohoto čínského výrobce. Je však velkou otázkou, zda se dostane i na náš trh – zatím tomu bohužel nic nenasvědčuje. Na XDA se objevila detailní recenze Xiaomi 12S Ultra, tak se pojďme podívat na výtah toho nejdůležitějšího, co přinesla. Už samotný nadpis naznačuje, že telefon splnil do něj vkládaná očekávání.

Recenze Xiaomi 12S Ultra: telefon, který zatopí Samsungu i iPhonu
Recenze Xiaomi 12S Ultra: telefon, který zatopí Samsungu i iPhonu

Autor hned v úvodu konstatuje, že Xiaomi 12S Ultra je v některých velmi důležitých oblastech znatelným krokem vpřed. Z hlediska designu zaujme silně vystupujícím modulem fotoaparátů na zadní straně, kvůli kterému leží telefon při položení na rovnou podložku s nemalým sklonem.

Modul fotoaparátu citelně vyčnívá
Modul fotoaparátu citelně vyčnívá

Recenze Xiaomi 12S Ultra

Dalším výrazným prvkem je 6,7″ AMOLED obrazovka Samsung E5 LTPO se zaoblenými hranami a minimalistickými rámečky. Autor ji hodnotí slovy, že jde o v současnosti nejlepší mobilní zobrazovací technologii. Se špičkovým jasem až 1500 nitů se obrazovka 12S Ultra dokonce dostává na prakticky stejnou úroveň jasu jako displej Galaxy S22 Ultra, který dříve v tomto segmentu s velkým odstupem vedl.

6,7" AMOLED (obrazovka Samsung E5 LTPO)
6,7″ AMOLED (obrazovka Samsung E5 LTPO)

Zatímco hrany přístroje, jakož i tlačítka pro nastavení hlasitosti, zapnutí/vypnutí a mřížky reproduktorů jsou vyrobené z hliníku, zadní stranu pokrývá umělá kůže. Xiaomi 12S Ultra je o něco těžší než většina letošních vlajkových lodí – váží poměrně citelných 225 gramů – přesto prý nepůsobí těžkopádně.

Nebudeme se zabývat hardwarovou výbavou, o níž se můžete dočíst ve článku Xiaomi 12S Ultra: nejlepší fotomobil od Xiaomi všech dob, ale musíme se zmínit o dvou čipech Xiaomi Surge G1 a P1, které se starají o správu baterie a nabíjení. „Mohu říci, že Xiaomi 12S Ultra má nejlepší výdrž baterie ze všech vlajkových lodí s Androidem se 120Hz, WQHD+ obrazovkou, které jsem testoval.“ konstatuje recenzent.

Každá součást tohoto telefonu, od procesoru přes displej, haptiku až po optiku, je špičková. Jediná výtka padá na čtečku otisků prstů v obrazovce. Je to totiž „jen“ klasická optická čtečka (pravděpodobně od firmy Goodix ze Šen-čenu), a ne ultrazvuková čtečka Qualcomm 3D Sonic Max, kterou používá konkurenční Vivo ve svých vlajkových lodích, jež je znatelně rychlejší a má větší snímací plochu.

Jak fotí Xiaomi 12S Ultra?

Patrně nejzásadnější otázka recenze Xiaomi 12S Ultra bude znít: jak tento mobil fotí? Veškerá pozornost a zájem se pochopitelně soustředí na hlavní fotoaparát s rozlišením 50,3 Mpx a novým 1palcovým snímačem Sony IMX989. Foťák využívá optiku Leica, nový objektiv 8P, který byl podle Xiaomi vyvinut právě pro tento telefon.

Fotografická výbava telefonu Xiaomi 12S Ultra
Fotografická výbava telefonu Xiaomi 12S Ultra

K čemu je tedy větší snímač? Jeho hlavní devizou je schopnost zachytit více světla, což vede k vyššímu dynamickému rozsahu a většímu množství zachycených detailů. Jeho schopnosti vyniknou například u snímků s rozmazaným pozadím – bokeh efekt je u Xiaomi 12S Ultra trvale silnější, s přirozenějším poklesem ostrosti.

Z ukázek si lze všimnout, že snímky z Xiaomi 12S Ultra vykazují hlubší stíny a jsou kontrastnější než snímky pořízené Samsungem Galaxy S22 Ultra nebo iPhonem 13 Pro. To je součástí vědy o barvách inspirované systémem Leica, který záměrně udržuje stíny tmavší pro výraznější kontrast.

„Jsem rád, že fotoaparát Xiaomi 12S Ultra je sebevědomý a má svou vlastní identitu, místo toho, aby se snažil produkovat pologenerické, ploché snímky. V případě kontrastních scén (jako je slunečný den nad městem s mnoha vysokými budovami) dokáže vytvořit velmi atmosférické snímky. “ konstatuje recenzent.

Povánoční výprodej je tady!

Lepší fotky i za horších podmínek

Větší snímač zachytí více světla než menší snímače, a protože Xiaomi 12S Ultra má větší snímač než jakákoli běžná vlajková loď, měl by být automaticky králem fotografií při slabém osvětlení, že? Není to tak jednoduché. Velikost obrazového snímače je jen jednou z mnoha metod, které umožňují fotoaparátu chytrému telefonu shromažďovat informace o světle nezbytné pro vytvoření snímku.

Palcový snímač fotoaparátu
Palcový snímač fotoaparátu

Je tu také velikost clony a spousta softwarových triků, jako je slučování pixelů a „noční režim“, využívající počítačové skládání snímků k posílení zážitku z dlouhé expozice snímku jako u skutečného fotoaparátu. 12S Ultra zapíná noční režim jen výjimečně, takže u většiny scén se slabým osvětlením se snímky často nezdají tak jasné jako u konkurenčních telefonů.

Jednou z výhod velkého snímače je skutečnost, že když už telefon pořídí snímek v nočním režimu, potřebuje k tomu méně času. Výsledné fotografie mají díky tomu menší tendence k rozmazání. Noční snímky ze Xiaomi 12S Ultra sice nejsou zázračně jasnější a lépe osvětlené než u konkurence, ale vykazují citelné méně šumu.

Fotografické styly Leica
Fotografické styly Leica

Teleobjektiv a širokoúhlý fotoaparát hodnotí recenzent jako „dobré, ale nikoli nejlepší“. Proti loňskému modelu Xiaomi Mi 11 Ultra se však jedná o nesporné zlepšení a výsledné fotky jsou detailnější a za špatných světelných podmínek méně zašuměné než snímky z iPhonu 13 Pro Max a Galaxy S22 Ultra. Samsung Galaxy S22 Ultra však se svým 10× zoomem podává lepší výsledky.

Co dál prozradila recenze?

Xiaomi 12S Ultra se prodává s MIUI 13.0.3 a Androidem 12. Vzhledem k tomu, že je tento telefon zatím dostupný pouze v Číně, jedná se o čínskou verzi MIUI ROM, která obsahuje hromadu čínského bloatwaru. Po vybalení z krabice je předinstalována více než desítka aplikací od čínských společností, jako je Baidu, Tencent a hry. Všechny je naštěstí můžete odinstalovat. Naopak aplikace Google je nutné doinstalovat. Uživatelské rozhraní MIUI je plné animací, ale vše se v něm zobrazuje velmi rychle. Aplikace se spouštějí okamžitě a málokdy se objevilo nějaké zadrhávání.

Procesor Snapdragon 8 Plus Gen 1
Procesor Snapdragon 8 Plus Gen 1

Procesor Snapdragon 8 Plus Gen 1 je aktualizací Snapdragonu 8 Gen 1, přičemž výrobce slibuje 10% zlepšení výkonu CPU a GPU, ale především 30% zlepšení energetické účinnosti. Tento čip je dostatečně výkonný na to, aby bez zádrhelů spustil jakoukoli moderní aplikaci nebo hru. Desetinový nárůst výkonu potvrdily i syntetické benchmarky.

Kladně je hodnocena výdrž telefonu na jedno nabití „Nevím, nakolik je to způsobeno vyšší účinností nového procesoru a nakolik čipem Xiaomi Surge G1, ale na jedno nabití mi trvale vydrží kolem 14 hodin provozu s časem rozsvíceného displeje přes šest a půl hodiny.“ píše recenzent. To je rozhodně velmi dobrá hodnota!

„Rozlišení displeje a obnovovací frekvenci mám na nejvyšší možné hodnotě a jsem náročný člověk, který hodně fotí a natáčí, takže se to dá považovat za dobrou výdrž baterie.“ Součástí balení je 67W nabíjecí adaptér, který podle testování dokáže telefon nabít z 0 na 100 % za 28 minut. Nechybí ani podpora 50W bezdrátového nabíjení a 10W reverzního bezdrátového nabíjení.

Hodnocení recenze Xiaomi 12S Ultra

Poslední dva telefony Xiaomi Ultra byly naprosto špičkové prémiové smartphony s Androidem, které svým designem a výkonem opravdu vyčnívaly z moře mobilních telefonů. Xiaomi 12S Ultra v tomto trendu pokračuje – a posouvá ho na další úroveň.

Hodnocení recenze Xiaomi 12S Ultra
Hodnocení recenze Xiaomi 12S Ultra

„Partnerství s Leicou skutečně zlepšilo vědu o barvách a zpracování obrazu fotoaparátů Xiaomi. Předchozí fotoaparáty byly fajn, dokonce dobré, ale fotoaparát Xiaomi 12S Ultra je sebevědomý a produkuje záběry, za kterými je více cítit záměr. Je to telefon, který ve mně vzbuzuje touhu pořizovat více fotografií než dosud.“ chválí recenzent.

Poco F4 GT 5G

V Číně a Hongkongu je telefon naprosto doporučeníhodný, protože je levnější než Samsung Galaxy S22 Ultra nebo iPhone 13 Pro Max. Ti, kteří si ho dovezou, však budou muset zaplatit clo, které ceny konkurentů do značné míry vyrovnává. Nezbývá tedy než čekat, zda Xiaomi uvolní 12S Ultra i globálně.

Koupili byste si telefon Xiaomi 12S Ultra?

Zdroj: xda-developers.com.

Seznamte se: bezpečnostní kamera Xiaomi za méně než 1000 Kč
Xiaomi Mi 360° Camera (1080p)

V našich e-shopech nabízíme více než desítku kamer, které mohou dohlédnout na vaši domácnost či kancelář i její okolí. Tři Číst dál...

3 nejlepší témata: rozsviťte si v MIUI barevné neony
3 nejlepší témata: rozsviťte si v MIUI barevné neony

Máme tu pátek, a to na našem blogu znamená, že vám přinášíme výběr tří témat pro telefony Xiaomi, Redmi a Číst dál...

Které telefony dostaly ve 4. týdnu aktualizace MIUI či Androidu?
Které telefony dostaly ve 4. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme tu poslední lednové pondělí, což znamená, že se podíváme na to, které telefony dostaly v právě uplynulém týdnu aktualizace Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu!

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
8 měsíců před

Dobrý večer,

jak jsem se stihl podívat tak Ultru lze předobjednat v nějakých těch zemích jako je Pakistán, Indie apod. Což by mohlo znamenat, že by se mohla dostat i do EVropy. Ale zase otázkou je zda ji nedají jen na vybraný segment trhu (DE/ESP/F/IT).

Předobjednat ji lze prý i v USA ( cca od $1200 ) , jelikož se vrcholná verze 12 pro (12/256) prodává za cca €1149 tak si myslím, že by Ultra mohla startovat na ceně někde kolem €1200 – €1300.

Ale zase to, že se musí Google doinstalovat a je tam ten čínský BloatWare může znamenat, že prozatím není tato verze moc určená pro Evropu.

Když se podívám na LTE specs. tak asi hodně velký problém, není podpora B20, která je celkem u nás nutná (pásma u nás 1-3-7-8-20).

2
0
Napište nám svůj komentář!x