Recenze

Recenze Xiaomi Mi Smart Clock: chytrý budík s Asistentem Google

Kromě telefonů, hodinek a fitness náramků vyrábí Xiaomi také řadu chytrých domácích produktů – například osobní váhy, horkovzdušné fritézy, rychlovarné konvice, čističky vzduchu, ventilátory či robotické vysavače. Poměrně neobvyklý chytrý budík jsme vám představili v prosinci v cyklu Seznamte se, v rámci recenze se na Xiaomi Mi Smart Clock podíváme podrobněji.

Recenze Xiaomi Mi Smart Clock
Recenze Xiaomi Mi Smart Clock

Hned v úvodu se podívejme na cenovou hladinu, ve které se tento produkt pohybuje. V našich obchodech ho nabízíme v bílé barvě (ostatně v jiné se ani nevyrábí) – v českém e-shopu ho pořídíte za 1288 korun, ve slovenském online obchodě pak přijde na 54 eur.

Obsah recenze Xiaomi Mi Smart Clock

Recenze Xiaomi Mi Smart Clock začíná rozbalováním

Produkt se prodává v kartónové krabičce, na jejímž delším boku je vyobrazen v téměř reálné velikosti a je doprovázen logy Mi, Asistenta Google a textem Mi Smart Clock. Horní část balení je oranžová a obsahuje bílá loga Mi a Asistenta Google.

Obal Xiaomi Mi Smart Clock
Obal Xiaomi Mi Smart Clock

Po otevření víka v horní části jsme v krabičce našli stručnou uživatelskou příručku a samotné zařízení Xiaomi Mi Smart Clock. V samostatné bílé krabičce se nacházel napájecí adaptér s evropskou zástrčkou a přibližně metr dlouhým kabelem bílé barvy, který se k budíku připojuje z dnešního pohledu zastaralým konektorem microUSB.

Napájecí adaptér, kabel a konektor
Napájecí adaptér, kabel a konektor

Jak vypadá Xiaomi Mi Smart Clock?

Samotný přístroj má klínovitý profil. Na jeho přední straně se nachází LCD obrazovka s úhlopříčkou 4″ a nevysokým rozlišením 800 × 480 obrazových bodů, z čehož plyne poměr stran 15:9 a jemnost víceméně průměrných 233 PPI.

Přístroj má klínovitý profil
Přístroj má klínovitý profil

Displej je z výroby chráněn transparentní fólií. Oceňujeme přítomnost senzoru okolního světla, který řídí intenzitu jasu s ohledem na světelné podmínky. Ze všech čtyř stran displej obklopuje poměrně masivní černý rámeček, široký přibližně 14 milimetrů.

Sledujte nás na Telegramu!
Přední stranu zabírá čtyřpalcová obrazovka
Přední stranu zabírá čtyřpalcová obrazovka

Ve spodní části je viditelná mřížka reproduktoru o průměru 3,8 centimetrů, zatímco boky přístroje jsou prosté jakýchkoli prvků. Na zadní straně najdeme logo Mi a konektor microUSB pro připojení napájení, v horní části se pak nachází trojice tlačítek, jejichž funkci si probereme níže, a štěrbiny dvou mikrofonů.

Pohled zespodu
Pohled zespodu

Tělo přístroje je plastové, má bílou barvu a na omak příjemnou strukturu. Velmi ochotně však zachytává prach a další nečistoty, takže počítejte s nutností jeho pravidelné údržby. Celkové rozměry přístroje jsou 113 × 68 × 81,5 milimetrů a váží 272 gramů.

Pohled zezadu
Pohled zezadu

První spuštění a instalace

Po připojení do elektrické sítě se rozsvítí obrazovka, ozve se zvuk a na displeji se objeví bílé logo Mi na černém pozadí. Následuje animace Asistenta Google, který se představí (anglicky) a provede uživatele úvodním nastavením.

Z hlediska aplikace je nutné zdůraznit jednu poměrně důležitou věc: ke zprovoznění Xiaomi Mi Smart Clock se nepoužívá aplikace Mi Home od Xiaomi, ale Google Home. Zařízení totiž primárně funguje jako chytrý reproduktor/chytrý displej Google Nest.

Google Home
Google Home
Developer: Google LLC
Price: Free
‎Google Home
‎Google Home
Developer: Google
Price: Free

Po spuštění aplikace Google Home na telefonu či tabletu je nutné vyhledat okolní zařízení. To se po několika pokusech podařilo, takže jsme záhy mohli pokračovat ve zprovozňování. Aplikace si vyžádala potvrzení párování na základě kódu, skládajícího se z číslic a písmen, což by mělo zabránit tomu, abyste si aktivovali například zařízení u sousedů.

V další fázi bylo možné zvolit, zda chceme sdílet údaje za účelem dalšího vylepšování, následovalo zařazení do místnosti a připojení k Wi-Fi, spočívající ve výběru sítě a zadání přístupového hesla. V následujícím kroku bylo nutné zvolit jazyk, kterým bude Asistent Google komunikovat. Zde si musíme povzdechnout, že v nabídce bohužel chybí čeština. Zvolili jsme tedy komunikaci v angličtině. To je z hlediska úvodního nastavení vše.

Přečtěte si také  Podrobná recenze: chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Software a ovládání

Ve výchozím stavu ukazuje budík aktuální čas a název dne v týdnu. Klepnutím se dostanete do uživatelského rozhraní, skládajícího se z několika obrazovek, mezi kterými lze přepínat horizontálním posunem. V našem případě jsme měli k dispozici čtyři základní aplikace, kterým se budeme věnovat níže.

K ovládání slouží dotyková obrazovka
K ovládání slouží dotyková obrazovka

K ovládání zařízení slouží primárně dotyková obrazovka, která funguje téměř identicky jako u chytrých telefonů či tabletů. V některých případech nám však připadala méně citlivá a občas bylo nutné klepnutí či tah prstem opakovat.

Xiaomi Watch S1 Pro
Mechanická tlačítka a dva mikrofony
Mechanická tlačítka a dva mikrofony

Dalšími ovládacími prvky jsou tři mechanická tlačítka kruhového tvaru, umístěná v horní části budíku. Prostřední slouží k deaktivací mikrofonu, což se hodí v případech, kdy nechcete, aby vás hlasový asistent poslouchal třeba v ložnici. Přes dvě krajní tlačítka lze nastavovat hlasitost zvuku, což je možné provádět i přes softwarové prostředí nebo hlasovými příkazy.

Možnosti nastavení

Posunem z dolní části obrazovky směrem nahoru vyvoláte nabídku, obsahující čtyři tlačítka, kterými lze nastavovat několik vybraných funkcí, jako je úroveň jasu obrazovky (může být i automatická na základě okolního světla, nebo ji lze nastavit ručně) hlasitosti reproduktoru (lze nastavit i tlačítky na horní hraně přístroje) a zapnutí, respektive vypnutí režimu Nerušit.

Přes ozubené kolečko se dostanete do nastavení, ve kterém najdete následující položky:

 • Clock Face – nastavení ciferníku, zobrazujícího čas. V nabídce je celkem devět různých vzhledů, včetně „digitálek“ a ručičkových hodin. Je tu také možnost nechat si promítat fotky z vybraného alba ve Fotkách Google.
 • Display settings – nastavení parametrů obrazovky. Konkrétně zde můžete definovat, jak se má displej chovat ve tmě – může přejít do černobílého režimu, zobrazovat zvolený ciferník, nebo je možné ho úplně vypnout, což vnímáme jako velmi praktické. V sekci Minimum brightness pak lze ve třech stupních (Brighter/Dim/Darker) nastavit úroveň nejnižšího jasu.
 • Night light – zařízení nabízí funkci noční lampičky, kdy lze přes nabídku rozsvítit jeho obrazovku (podrobněji se na tuto funkci podíváme v samostatné kapitole). V této sekci lze nastavit barvu svitu obrazovku, jeho intenzitu a čas, po jehož vypršení se automaticky vypne.
 • Network – zobrazuje název bezdrátové sítě, ke které je zařízení připojeno. Neslouží však k jakékoli konfiguraci – pouze ukazuje SSID sítě.
 • About device – zobrazení základních informací o produktu, jako je jméno, verze hardwaru a softwaru, sériové číslo či licenční ujednání. Najdete tu také nabídku Factory reset, pomocí které lze zařízení obnovit do továrního nastavení.

Aplikace

Součástí základní softwarové výbavy je pět aplikací. Na tomto místě je důležité zdůraznit, že do zařízení nelze instalovat žádné další aplikace (byť, nutno podotknout, údajně existuje neoficiální způsob, jak to provést, ale v praxi jsme ho nezkoušeli).

Budík

První aplikací je Budík, což u zařízení označovaného jako „chytré hodiny“ určitě nepřekvapí. Podobně, jako v mobilních aplikacích tohoto typu, si můžete nastavit několik vzájemně nezávislých buzení v různých časech. Jednotlivé budíky pak lze dle potřeby zapínat a vypínat pomocí přepínačů.

Budík
Budík

U každého budíku je možné nastavit opakování ve zvolené dny v týdnu. Na výběr je ze sedmi vyzváněcích tónů, vlastní melodie však do zařízení nahrát bohužel nelze, takže pokud máte svůj oblíbený budící tón, budete se s tím muset smířit.

Samsung Galaxy Buds2
Nastavení nového budíku
Nastavení nového budíku

Na tomto místě si musíme postěžovat na nefunkčnost volby Improptu (by Google AI). Mělo by se jednat o vyzváněcí tón, generovaný umělou inteligencí na základě podmínek, jako je například aktuální počasí. Bohužel, ač jsme zkoušeli buzení v různých dnech, kdy se meteorologické podmínky často i zásadně lišily, budík zvonil stále jedním a tím samým tónem.

Parametry budíku
Parametry budíku

Kromě toho je u každého budíku možné nastavit takzvaný Sunrise alarm, kdy se obrazovka přístroje postupně rozsvěcí tak, aby simulovala vycházející slunce. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že tato funkce výrazně usnadňuje vstávání v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě tma. Na druhou stranu může narušovat spánek dalších lidí, se kterými sdílíte ložnici.

Přečtěte si také  Recenze Xiaomi Mi 9T Pro: vlajková loď bez výřezu a kompromisů
Parametry budíku
Parametry budíku

Po vypnutí budíku si můžete nechat přehrát takzvanou „rutinu Dobré ráno“, obsahující sadu informací a činností. Nastavit ji můžete v aplikaci Google Home a budík vám pak při probuzení může říci, jaké je venku počasí, co máte naplánované v kalendáři či přehrát hudbu ze Spotify.

Počasí

Chytré hodiny umí poskytovat informace o počasí. Na této obrazovce ukazují na pozadí, symbolizujícím současný stav na obloze, aktuální teplotu, ale také předpokládanou nejvyšší a nejnižší teplotu v průběhu dne, respektive noci.

Aktuální počasí
Aktuální počasí

Posunem do strany lze prohlížet předpověď na následujících 24 hodin v intervalech po třech hodinách. Ta je symbolizována piktogramem a předpokládanou teplotou. Informace jsou čerpány z meteorologického webu Weather.com.

Předpověď počasí
Předpověď počasí

Spotify

Jak jsme uvedli výše, do přístroje nelze nahrávat vlastní soubory, nicméně pokud chcete poslouchat hudbu, může posloužit díky podpoře streamovací platformy Spotify. V tomto režimu zobrazuje na displeji jméno interpreta, název sklady a případně i obal alba, ze kterého pochází.

Spotify
Spotify

Patrně nejsnadnější cestou, jak můžete využít Xiaomi Mi Smart Clock coby hudební přehrávač, je Asistent Google. Stačí vyslovit příkaz „OK, Google, play music“ následovaný například jménem zpěváka, zpěvačky, kapely či názvem písně. Z displeje pak lze pozastavit a znovu spustit přehrávání či přeskakovat mezi skladbami.

Přehrávání hudby
Přehrávání hudby

Podle neoficiálních informací podporuje Xiaomi Mi Smart Clock také hudební služby YouTube Music a Apple Music. Ty jsme však neměli možnost vyzkoušet v praxi, takže tuto skutečnost bohužel nedokážeme potvrdit, ale ani vyvrátit.

Xiaomi 13T Pro
Hudební přehrávač
Hudební přehrávač

Kalendář

Xiaomi Mi Smart Clock také umí zobrazovat události, jež máte naplánované v Kalendáři Google. Kromě názvu ukazuje také datum a čas (bohužel v anglickém formátu) v podobě dlaždic, mezi kterými lze přecházet vertikálním posouváním.

Kalendář Google
Kalendář Google

Aplikace sama o sobě neumožňuje žádné další akce, jako je třeba zobrazení místa konání v mapě či úprava data a času události. Stejně tak není možné událost přidat, respektive je to možné pouze v angličtině prostřednictvím hlasového asistenta.

Události v kalendáři
Události v kalendáři

Zkratky

Posunem z horní části obrazovky směrem dolů vyvoláte nabídku, obsahující zástupce vybraných funkcí. My zde navíc měli i přepínač pro rozsvícení/zhasnutí chytrých žárovek v ložnici (při úvodní konfiguraci jsme zadali, že se zařízení bude nacházet v této místnosti).

 • Alarm – nastavení budíků. Podrobně jsme ho probrali v kapitole Budík.
 • Good morning – pokud ji máte nastavenou, přehraje ranní rutinu v rámci Asistenta Google.
 • Play Music – otevře aplikaci Spotify, kterou jsme probrali výše v samostatné kapitole.
 • Night lamprežim noční lampičky, kdy se displej zařízení rozsvítí nastavenou barvou. Užitečné, pokud například vstáváte k dítěti, nicméně trochu kroutíme hlavou nad způsobem aktivace. Šmátrat potmě prstem po obrazovce nám připadá trochu nepraktické – mnohem lepší by byla možnost rozsvítit noční lampičku například kombinací dvou tlačítek.

Asistent Google

Jednou z největších výhod tohoto zařízení je integrovaný Asistent Google. Xiaomi Mi Smart Clock je kvůli němu vybaven dvěma mikrofony, umístěnými v horní části, které je možné v případě potřeby vypnout prostřednictvím k tomu určeného tlačítka.

Přístroj tedy funguje jako chytrý reproduktor, respektive chytrý displej, takže na něj můžete mluvit a on vám bude hlasem odpovídat. Pro mnohé zájemce však bude zásadním nedostatkem chybějící čeština – s hlasovým asistentem je možné komunikovat anglicky, čínsky, dánsky, francouzsky, italsky, německy, nizozemsky, norsky, polsky, portugalsky, rusky, španělsky, švédsky, turecky, vietnamsky a několika dalšími jazyky.

Asistent Google
Asistent Google

Asistent Google je interaktivní hlasový asistent, který dokáže odpovídat na otázky, plnit úkoly a provádět funkce, jako jsou například přehrávání hudby, hledání informací, nastavování budíků a upomínek, ovládání domácích zařízení a mnoho dalšího. Využívá pokročilé technologie z oblasti umělé inteligence a strojového učení, což znamená, že se může stále učit a zlepšovat své schopnosti.

Redmi Note 13

Dokáže pracovat s mnoha aplikacemi, jako jsou například kalendář, pošta, navigace, zpravodajské portály a další. Umožňuje ovládání zařízení bez nutnosti používat klávesnici nebo dotykovou obrazovku, což je užitečné nejen pro lidi s omezenou pohyblivostí, ale i pro ty, kteří potřebují rychle vyřídit nějakou záležitost.

Asistent Google podporuje rutiny
Asistent Google podporuje rutiny

Asistent Google v zařízení Xiaomi Mi Smart Clock umožňuje ovládání chytré domácnosti, přehrávání hudby, umí zobrazovat záběry z připojených kamer nebo nastavovat budík a rutiny. Kromě toho také poskytuje informace o počasí, kalendáři, dopravě nebo novinkách.

Přečtěte si také  Co prozradila první recenze tabletu Xiaomi Pad 5?

My jsme Mi Smart Clock umístili do ložnice a používali jsme ho mimo jiné k rozsvěcení a zhasínání světel, což je pohodlné, neboť jsme kvůli tomu nemuseli vstávat z postele. Máme doma také chytrý reproduktor Google Home Mini a připadalo nám praktické, že se Asistent Google vždy ozval z toho zařízení, ke kterému jsme byli fyzicky blíže.

V rámci recenze Xiaomi Mi Smart Clock jsme otestovali Asistenta Google
V rámci recenze Xiaomi Mi Smart Clock jsme otestovali Asistenta Google

Možnosti přehrávání obsahu

Z hlediska audiovizuálních schopností je Xiaomi Mi Smart Clock poněkud limitovaný. Umí přehrávat hudbu ze Spotify (údajně i z YouTube Music a Apple Music) – spustit přehrávání je možné buď přes dotykový displej, nebo hlasovým příkazem.

Ačkoli je zařízení vybaveno displejem, neumí přehrávat videa, a to ani streamovaná například z YouTube. Na jednu stranu je to nevyužitý potenciál, na druhou stranu by to na takto malé obrazovce s nízkým rozlišením stejně nebyl kdovíjaký zážitek. Stejně tak na zařízení nepřehrajete videa uložená na NASu či v cloudovém úložišti.

Z hlediska zvuku pochopitelně nejde o žádný audiofilský zážitek. Kvalita reproduktoru je dostatečná pro mluvené slovo a přehrávání hudby na úrovni přenosného rádia. Zvuk je příjemně hutný, středy pěkně prokreslené, bohužel výšky se při maximální hlasitosti tříští a basová složka je relativně slabá.

Technologie a konektivita

Xiaomi Mi Smart Clock rozhodně není z hlediska použitých technologií žádným výkřikem moderní techniky, což ostatně naznačil už napájecí konektor typu microUSB, nebo LCD displej, který rozhodně neoslní svými parametry ani rozlišením.

Přístroj disponuje podporou bezdrátové technologie Bluetooth 5.0, která však slouží pouze k úvodnímu spárování. To je možná trochu nevyužitý potenciál – jistě by bylo fajn, pokud by se dal připojit například k chytrému telefonu jako bezdrátový reproduktor a využít k přehrávání zvuku.

Jak jsme ukázali v kapitole o úvodní konfiguraci, Smart Clock se připojuje k bezdrátové síti, díky které následně komunikuje s internetem. Podporuje však Wi-Fi pouze v pásmu 2,4 GHz standardů Wi-Fi 802.11b/g/n. Na relativně malé datové přenosy, které zařízení podporuje, to však stačí.

Závěr recenze Xiaomi Mi Smart Clock

Chytrý budík od Xiaomi jsme používali bezmála čtvrt roku a během této doby jsme s ním byli spokojeni. Neměli jsme nějak zvlášť vysoká očekávání – primárním důvodem k jeho pořízení bylo doplnění chytrého reproduktoru Google Home Mini o další kousek, který bude k dispozici v ložnici.

Závěr recenze Xiaomi Mi Smart Clock
Závěr recenze Xiaomi Mi Smart Clock

Zařízení je to pěkné, svým designem snadno zapadne do téměř jakéhokoli prostředí. Díky možnosti nastavení ciferníku ho pak můžete přizpůsobit svým estetickým představám – v rozletu vás může brzdit jen jejich poněkud omezený počet.

Budík fungoval výtečně, ale bylo by fajn, kdyby měl záložní baterii pro případ nočního výpadku proudu. Stejně tak bychom ocenili širší výběr zvuků použitelných pro vyzvánění a v našem případě musíme zkritizovat nefunkční zvonění skladbou vytvářenou pomocí umělé inteligence.

Z hlediska role chytrého reproduktoru zařízení fungovalo tak, jak jsme od něj očekávali – tedy dobře reagovalo na naše hlasové pokyny a bez problémů interagovalo se spotřebiči chytré domácnosti. Škoda jen chybějící podpory češtiny, ale to je bohužel dlouholetý nedostatek Asistenta Google.

Cena a dostupnost

V našich obchodech nabízíme chytré hodiny s Asistentem Google Xiaomi Mi Smart Clock v bílé barvě (ostatně v jiné se ani nevyrábí) – v českém e-shopu ho pořídíte za 1288 korun, ve slovenském online obchodě pak přijde na 54 eur.

Xiaomi Mi Smart Clock

1288 Kč
6.6

Design a zpracování

8.0/10

Displej

6.0/10

Funkce

6.0/10

Možnosti nastavení

6.0/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Kvalitní provedení a zpracování
 • Integrace Asistenta Google
 • Praktický budík na noční stolek
 • Propojení s chytrou domácností
 • Relativně kvalitní zvuk

Zápory

 • Absence češtiny
 • Nemožnost přehrávání videí
 • Nemožnost instalace aplikací
 • Omezený výběr ciferníků a tónů
Xiaomi Watch S1 Pro

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
David
David
1 rok před

Už nějakou dobu o něm uvažuji, nicméně odrazuje mne, že má displej IPS. Tedy předpokládám, že ve zcela zatemněné místnosti, ve které spím, bude displej i v nejnižším jasu “svítit”.

David
David
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

No jo, ale pak neukazuje ani čas, ne? Kdyby uměl úplně zhasnout a ukazoval by přitom pořád čas, tak je to AMOLED a ne IPS. Já když se v noci napůl probudím, tak se kouknu na svého stávajícího diodového 20 let starého budíka od Sony s FM rádiem, na kterém jsou vidět jen diody ukazující klasický digitální čas a hned zase usnu. Kdybych musel pokaždé, když chci vidět, kolik je hodin, něco udělat – třeba gesto, něco zmáčknout nebo něco do úplného ticha vyslovit, tak se zcela probudím a pak už mám problém usnout. A hlasem bych probudil ženu, pokud zrovna nějaká u mne v posteli spí.

Davis
Davis
Odpovědět  David
1 rok před

Mám ho a v noci funguje čidlo okolního světla na jedničku.Navíc když je tma tak se automaticky zapíná tmavý vzhled třeba z původně barevného ciferníku…V tomto se chová naprosto stejně jako Nest Hub 2.OS je přímo od Googlu.Ale moc se o něj nestará…Čínská verze má klasický Android…
Stejný produkt je třeba Lenovo Smart Clock 2…
Možná by autor mohl zjisti zda Xiaomi plánuje někdy nějaký update OS,nebo to je opravdu jenom na Googlu…

Last edited 1 rok před by Davis
Jarda
Jarda
1 rok před

Dobrý den, také o něm uvažuji, předpokládám že bude fungovat i na Powerbanku. Jen jste mě vylekal s tou konektivitou s mobilem. Tak jsem hned zagoggloval a našel, že si pamatuji dobře že má Chromecast.
(Hrajte své oblíbené melodie
Přehrávejte svou oblíbenou hudbu, podcasty nebo rozhlasové pořady z YouTube Music nebo Spotify přímo na chytrých hodinách, můžete také použít Chromecast k odesílání zvuku z telefonu do reproduktoru hodin.)

Jarda
Jarda
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

On se totiž ten Chromecast nejdřív musí přidat do Google Home. “https://xm.cz/data/files/Manuál CZ logo/30.1/Mi Smart Clock.pdf”

Last edited 1 rok před by Jarda
Jarda
Jarda
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Dobrý den,
s videem jsem ani nepočítal, spíš Spotify nebo TuneIn
jako to mám u Xiaomi Smart Speaker IR

hezký den
Jarda Přibyl

12
0
Napište nám svůj komentář!x