Rozdíly: Poco X4 Pro 5G vs. Redmi Note 11 Pro 5G aneb Dvojčata
Máme tu první březnovou neděli a s ní i další pokračování seriálu Rozdíly. Tentokrát proti sobě postavíme žhavou novinku v podobě Poco X4 Pro 5G, představeného počátkem tohoto týdne, a nepříliš starší Redmi Note 11 Pro 5G. Jak uvidíte v dalších odstavcích, oba telefony mají mnoho společného.

Tentokrát nezačneme porovnáním cen, protože Poco X4 Pro 5G se na českém trhu ještě neprodává. Víceméně to platí i pro Redmi Note 11 Pro 5G, který podle Heuréky nabízí pouze naše obchody – v tom českém startuje na 7 990 korunách, ve slovenském pak začíná na 311 eurech. Naskladnění očekáváme v nejbližších dnech.

Tělo a obrazovka
Porovnávané telefony jsou na desetinu milimetru stejně velké – jejich rozměry jsou 164,2 × 76,1 × 8,1 milimetrů. Poco je s hmotností 205 gramů nepatrně těžší, neboť v případě Redmi se ručička váhy zastaví na hodnotě 202 gramů. To ale není zásadní rozdíl. Oba telefony mají deklarovanou zvýšenou odolnost proti prachu a kapkám vody dle standardu IP53.

Oba mobily mají také velmi podobnou konstrukci. Nabízejí dva hlasité reproduktory schopné v režimu na šířku podávat stereofonní zvuk, mají čtečku otisků prstů integrovanou ve tlačítku pro zapínání/vypínání a konektor pro připojení klasických drátových sluchátek.
Stejná je i obrazovka – jedná se o AMOLED panel s úhlopříčkou 6,67″ a rozlišením 1080 × 2400 obrazových bodů. Z toho plyne shodný poměr stran 20:9 a jemnost příjemných 395 ppi. Ochranu zajišťuje značkové odolné tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5.

V obou případech displej poskytuje obnovovací frekvenci až 120 Hz, což by mělo být zárukou naprosto plynulých animací ve hrách i systémovém prostředí. Pochvalu si zaslouží také maximální jas dosahující hodnoty až 1200 nitů, takže čitelnost na přímém slunci by neměla být ani sebemenším problémem.
Hardware Poco X4 Pro 5G a Redmi Note 11 Pro 5G
Oba soupeři vsadili na osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G vyráběný moderní 6nm technologií, která by měla zajišťovat vysoký výkon při relativně nízké spotřebě elektrické energie. Čip byl představen v listopadu loňského roku a patří tak k nejnovějším produktům tohoto výrobce.
Osm jader je rozděleno do dvou skupin – dvě výkonná jádra Kryo 660 Gold jsou schopná dosahovat maximální taktovací rychlosti až 2,2 GHz, zatímco šest úsporných jader Kryo 660 Silver má své maximum stanoveno na 1,7 GHz. S náročnější (zejména herní) grafikou vypomáhá akcelerátor Adreno 619. Telefony s touto výbavou úspěšně atakují v benchmarku AnTuTu hranici 400 tisíc bodů.

Jedním z rozhodujících faktorů při výběru mohou být dostupné konfigurace operační a interní paměti. Poco nabízí dvě varianty: 6 GB + 128 GB a 8 GB + 256 GB. Redmi pořídíte ve třech variantách: 6 GB + 64 GB, 6 GB + 128 GB, nebo 8 GB + 128 GB. V obou případech se jedná o paměťové moduly LPDDR4X a úložiště typu UFS 2.2.
Interní paměť obou konkurentů lze rozšířit pomocí paměťové karty formátu microSD, pro kterou je připraven bohužel jen hybridní slot. To v praxi znamená, že si zákazník bude muset vybrat, zda více potřebuje dvě SIM karty, nebo mu stačí jedna SIM a do druhé pozice nainstaluje paměťovou kartu.
Fotoaparáty
Žádné velké rozdíly nečekejte ani v oblasti fotoaparátů. Telefony se v tomto směru liší pouze provedením ostrůvku na zadní straně, který je v případě Poco X4 Pro 5G nápadnější a stává se součástí designu typického pro tuto značku.
Hlavní fotoaparát nabízí solidní rozlišení 108 Mpx a světelnost f/1,9. Nechybí automatické ostření pomocí fázové detekce scény (PDAF) či schopnost natáčet video v rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů při třiceti snímcích za sekundu.

Součástí fotografické výbavy je dále širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2,2, který je schopen snímat scénu v úhlu 118 stupňů. 2Mpx makro foťák se světelností f/2,4 je spíše do počtu a výrobci by nic nepokazili, kdyby ho do telefonu vůbec nedávali.
V průstřelu uprostřed horní části obrazovky se schovává přední fotoaparát, který najde využití nejen při pořizování selfies, ale také pro videohovory a odemykání telefonu na základě rozpoznání tváře. Jeho parametry určitě nejsou k zahození – má rozlišení 16 Mpx, světelnost f/2,4 a zvládne natáčet video v rozlišení 1080p při 30 fps.
Konektivita Poco X4 Pro 5G a Redmi Note 11 Pro 5G
Jak plyne z názvu obou soupeřů, jednou z hlavních deviz telefonů Poco X4 Pro 5G a Redmi Note 11 Pro 5G je podpora mobilních sítí páté generace. To už není jen otázka investice do budoucnosti, ale na mnoha místech i reálně využitelná možnost rychlých datových přenosů.

Oba telefony podporují Wi-Fi na frekvencích 2,4 i 5,0 GHz a standardy 802.11a/b/g/n/ac. Z další bezdrátové konektivity zmiňme Bluetooth ve verzi 5.1 s podporou A2DP a LE či NFC, díky kterému je možné telefonem bezkontaktně platit.
Ve výbavě samozřejmě nechybí schopnost určování polohy na základě dat z pozičních satelitních systémů. Poco i Redmi podporují americké GPS, evropské Galileo, ruský GLONASS a čínské Beidou. Oba telefony disponují infračerveným portem, díky němuž jsou schopné zastat funkci dálkového ovladače spotřební elektroniky. Možnost příjmu FM rádia však nezmiňuje ani jeden výrobce.
Baterie, nabíjení a systém
Rozdíly nenajdeme ani v oblasti baterie. Poco X4 Pro 5G i Redmi Note 11 Pro 5G totiž pohání uživatelsky nevyměnitelný lithium-polymerový akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Oba telefony lze nabíjet pouze kabelem maximálním výkonem až 67 wattů, což v praxi znamená, že se z nuly na sto procent dostanou za sympatických 42 minut.

Soupeři vstupují na trh s operačním systémem Android ve verzi 11, nicméně v dohledné době by se měli dočkat aktualizace na poslední verzi 12. V obou případech je přítomna grafická nadstavba MIUI v nejnovější verzi 13, nicméně drobná odlišnost je v launcheru – zatímco Poco sází na Poco Launcher, v případě Redmi je to MIUI Launcher. Rozdíly ale nejsou vysloveně zásadní.

Z hlediska barev je o něco zajímavější Poco X4 Pro 5G, který bude nabízen v černé (Laser Black), modré (Laser Blue) a křiklavě žluté (Poco Yellow). Redmi Note 11 Pro 5G bude vyhovovat spíše konzervativněji laděným uživatelům, jež budou moci vybírat z šedé (Graphite Gray), bílé (Polar White), nebo modré (Atlantic Blue).
Proč si vybrat Poco X4 Pro 5G?
- Protože existuje ve verzi se 256 GB interní paměti.
- Jelikož má avantgardnější design a zajímavější barvy.
Proč si vybrat Redmi Note 11 Pro 5G?
- Protože má konzervativnější design a barvy.
Dalsi dvojcata – Redmi Note 11 a Poco M4 Pro 4G.
Dobrý den,
je to tak. Nějak se nám Redmi a Poco začali od sebe opičit 🙂
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Nechápu proč Xiaomi, Redmi, Poco dělá v tom značení takovej bord*l. Fakt dvojčata.
https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11371&idPhone2=11333
Dobrý den,
no, taky mi to hlava nebere, proč dělají dva v podstatě identické telefony v různých tělech.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Myslíte že má smysl přecházet na x4 z X3 NFC?
Dobrý den,
to těžko říci. Poco X3 NFC je mimořádně povedený telefon. Ve prospěch Poco X4 mluví AMOLED obrazovka nebo rychlejší nabíjení. Vyšší rozlišení fotoaparátu má X4, ale je dost velkou otázku, zda bude i lépe fotit. Na druhou stanu spíše jako mínus vnímám procesor od MediaTeku. Já osobně bych zrovna do takové výměny nešel.
Přeji hezký den.
Karel Kilián