Samsung včera vydal čtyři nové smartphony. Očekávané více i méně

Samsung včera na svých oficiálních tiskových stránkách Samsung Mobile Press uvedl čtyři nové telefony. Konkrétně se jedná o modely Samsung Galaxy M33, M23, A23 a A13. O modelu Galaxy M33 se proslýchá již delší dobu, stejně tak jíž několik týdnů byla známá podoba modelu Galaxy A23. O modelech Galaxy M23 a A13 se v posledních týdnech také nějaké zprávy objevily, ale vědělo se o nich minimum informací a jen málokoho by napadlo, že na jejich uvedení dojde tak brzy. Nyní je tu máme, tak si je v rychlosti představme.

Samsung Galaxy M33

Vyšší novinka z řady M je vybavena 6,6″ TFT displejem s FullHD+ rozlišením. Hlavní fotoaparát nabídne rozlišení 50 Mpx, ultrawide pak 8 Mpx. Přítomen je zde i objektiv pro makro, ten disponuje 2 Mpx čipem, stejně jako snímač hloubky ostrosti. Přední kamerka pak má 8 Mpx.

Operační paměť si můžete zvolit 6 GB nebo 8 GB, úložiště je jen v jedné velikosti – 128 GB. Jelikož jde o telefon z levnějších řad, samozřejmě nechybí slot pro paměťovou kartu až do kapacity 1 TB. Pokud by vás zajímal procesor, tak vězte, že nejste jediní. Samsung totiž uvádí pouze to, že půjde o osmijádrový procesor s taktem 2.4GHz + 2GHz.

Baterie dostala kapacitu 6000 mAh, takže energie bude pořádná nálož. Telefon samozřejmě běží na Androidu 12 s OneUI 4.0 a podporuje 5G, i když ho nemá v názvu, jak se spekulovalo.

Samsung Galaxy M23

Druhý telefon z řady M dostal do vínku ten samý 6,6″ TFT displej se stejným FullHD+ rozlišením. Fotoaparáty má ve výbavě taky stejné, až na jednu výjimku. Chybí zde makro fotoaparát, což vlastně ani není nikterak na škodu, protože se jedná o jeden z nejzbytečnějších fotoaparátů vůbec.

Přestože úložiště je zde opět identické, jako u vyššího modelu, tedy 128 GB, operační paměť už zde ukazuje, že půjde o trošku levnější telefon. Dosahuje totiž na pouhé 4 GB. Víc jednoduše nedostane. Naopak úložiště si můžete opět zvětšit paměťovou kartou, opět až do velikosti 1 TB. Procesor opět není znám, Samsung uvedl opět jen to, že je to znovu osmijádrový procesor, tentokrát však o taktu 2.2GHz + 1.8GHz.

Zmenšila se i baterie. Zde dosahuje na 5000 mAh. A samozřejmě i systémová podpora je aktuální, takže Android 12 a OneUI 4.0. Nechybí podpora 5G, ale ze senzorové výbavy oproti M33 zmizel akcelerometr.

 

 Samsung Galaxy A23

Řada telefonů Galaxy A je od řady M v lecčems odlišná. V některých aspektech se však modely taktéž shodují. Opět zde najdeme 6,6″ TFT displej, jak jinak, než s FullHD+ rozlišením. Ve fotomodulu se ale již změny odehrály. Hlavní fotoaparát je sice stejný, tedy 50 Mpx se světelností f/1,8, nicméně ultrawide je zde jen 5 Mpx. Aha, to byla jediná změna? Dále zde jsou opět 2 Mpx makro snímač a 2 Mpx snímač hloubky ostrosti.

Operační paměť budete vybírat hned ze tří možností – 4, 6 nebo 8 GB. Tentokrát však budete moci volit i úložiště. Ke 128 GB variantě přibyla i varianta se 64 GB. Samozřejmě si stále (i když si z nějakého důvodu vyberete menší kapacitu) můžete úložiště rozšířit paměťovou kartou, a to znovu až do velikosti 1 TB. Konkrétní procesor Samsung opět tají, takže vám momentálně musí stačit to, že jde o osmijádrový procesor s taktem 2.4GHz + 1.9GHz.

Xiaomi Redmi Note 11

Baterie nabízí kapacitu 5000 mAh, ale navíc také rychlonabíjení. A to až 25 W! Naopak 5G bylo modelu Galaxy A23 zapovědělo. Takže bude nutné spokojit s LTE.

 

Samsung Galaxy A13

Telefon s nejnižší číslovkou jsem si schválně nechal na konec. Není totiž o něm moc co říci. Ve všech ohledech je totiž po stránce specifikací velmi podobný výše uvedenému modelu A23. A jelikož mi připadá, že tu vypisuje stále dokola ty samé specifikace, jen to jednoduše shrnu.

Displej je opět stejný jako u všech výše zmíněných. Fotoaparáty jsou na chlup stejné jako u modelu A23. Baterie má také stejnou hodnotu jako v modelu A23, stejně tak nabídne stejně pomalé rychlonabíjení 25W. A i tentokrát se budou muset budoucí majitelé spokojit s pouze s LTE.

Specifikace, které se liší jsou vlastně jen dvě. Procesor a paměti. Procesorem v telefonu Galaxy A13 je blíže nespecifikovaný osmijádrový čip s taktem 2.2GHz + 2GHz. Pokud jde o paměti, tak ta tu operační můžete volit mezi 3, 4 a 6 GB, zatímco interní úložiště mezi 32, 64 a 128 GB. Úložiště se samozřejmě i tentokrát dá rozšířit o paměťovou kartu až do kapacity 1 TB.

 

Trpké resumé

Hledám pro shrnutí ta správná slova, ale nějak nemohu najít to pravé, výstižné. Začíná se zde totiž projevovat jev, který jsme dosud znali jen od čínských výrobců, a to mezigenerační downgrade. Dosud jsme se s kolegy domnívali, že u čínských značek je důvodem velice agresivní průnik na globální trh a neudržitelnost této strategie. U Samsungu ale tohle platit nemůže, protože je velmi dobře zavedenou značkou, dokonce jednou z nejstarších na globálním trhu s telefony.

Co tedy stojí za tím, že telefony mají ve třech případech za čtyř horší displeje než měly loni. Ano, zvedlo se sice rozlišení, ale přesun od AMOLED (někdy dokonce 90 Hz) k TFT je obrovský ústupek. Ostatní parametry se v podstatě nikam neposunuly. A když ano, tak jen o chlup. U procesorů navíc ani neznáme výrobce. Půjde o nějaký slabší Exynos? Sáhne Samsung po procesorech MediaTek jako loni? Nebo zde nakonec bude nějaký levný Snapdragon?

Ani ceny Samsung zatím neodhalil. Jediné co je jisté, tak že telefony mají být dostupné v Evropě a v Indii. Doufám tedy, že se brzy dozvíme více informací, a že se nám podaří zjistit, proč letos telefony nabízí horší parametry než loni. Výrobci tvrdí, že s čipovou krizí se již většinou vypořádali, pandemie prý také je ta tam. Takže co se to děje?

[zdroj]

Xiaomi Mi Band 6
Xiaomi Redmi 10A bylo zalistováno v TENAA. Známe specifikace

Minulý měsíc se v benchmarku Geekbench a později i v zápisu FCC poprvé objevilo zařízení Xiaomi Redmi 10A. Nyní bylo Číst dál...

MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi
MIUI 11: nejdůležitější novinky, které Xiaomi přinese v nové verzi

V úterý 27. září proběhla v Pekingu tisková konference, na které Xiaomi představilo nejen dva nové telefony (Mi 9 Pro Číst dál...

3 (ne)známé produkty Xiaomi: dron s kamerou, mixér a kompaktní myčka

Máme tu pátek, a to kromě blížícího se víkendu znamená také další (již 64.) pokračování našeho seriálu 3 (ne)známé produkty Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x