Spojené státy vyškrtnou Xiaomi z Trumpovy černé listiny

Společnost Xiaomi a americká vláda dosáhly dohody o vyřazení čínského výrobce z takzvané „černé listiny“, na kterou ji v lednu tohoto roku zařadila administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Došlo tak k úspěšnému vyřešení nepříjemné patové situace.

Čínská firma vyhrála u amerického soudu odvolání proti původnímu zákazu. Ministerstvo obrany USA se s ní dohodne na vydání nařízení, které zruší rozhodnutí o zablokování veškerého obchodu se společností Xiaomi a jejími přidruženými firmami.

Čínský výrobce elektroniky a mobilních telefonů podal počátkem roku 2021 žalobu na vládu Spojených států amerických. Mimo jiné se v ní vymezuje proti označení firmy jako čínské komunistické vojenské společnosti, což mělo vést k jejímu následnému vyřazení z amerických burz.

Vymazání z černé listiny

Americké ministerstvo obrany nyní souhlasilo s tím, že „by bylo vhodné“ zrušit toto označení, uvádí se v úterním soudním podání. Vypadá to, že americká vláda se touto záležitostí nehodlá dále zabývat. „Obě strany se dohodly na dalším postupu, který vyřeší tento spor bez nutnosti soudního projednávání,“ uvádí se v dokumentu. V tuto chvíli není známo, zda dohoda zahrnuje nějaké podmínky. Zúčastněné strany jednají o konkrétních ustanoveních a do 20. května předloží společný návrh na vyřešení situace.

Dle mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Emily Horne je však americká vláda nadále znepokojena investicemi do společností napojených na čínskou armádu. „Bidenova administrativa je hluboce znepokojena potenciálními investicemi USA do společností napojených na čínskou armádu a je plně odhodlána pokračovat v tlaku na tyto společnosti,“ stojí v jejím v prohlášení.

Analytici Matthew Kanterman a Nathan Naidu komentují vývoj situace slovy: „Nálada na trhu kolem společnosti Xiaomi by se mohla zlepšit díky dohodě s USA o jejím vyřazení z černé listiny společností, do kterých je z USA zakázáno investovat. Její označení za komunistickou čínskou vojenskou společnost nemělo žádný vliv na základní ukazatele, ale předcházelo 15% poklesu ceny akcií Xiaomi, a to i přesto, že domácí investoři zvýšili svůj podíl o 27 %.“

Trumpova rozlučka

V lednu tohoto roku obvinila Trumpova administrativa Xiaomi z údajných vazeb na čínskou armádu. To následně vedlo k vydání zákazu obchodů s USA a zařazení na černou listinu. Rozhodnutí následovalo po dřívějších restrikcích uvalených na další čínskou firmu Huawei, jež tuto značku velmi výrazně zasáhly.

V lednu tohoto roku obvinila Trumpova administrativa Xiaomi z údajných vazeb na čínskou armádu
V lednu tohoto roku obvinila Trumpova administrativa Xiaomi z údajných vazeb na čínskou armádu

Xiaomi, jež kromě chytrých telefonů vyrábí také robotické vysavače, elektrická kola a nositelná zařízení, se stalo nečekaným cílem Trumpovy administrativy. Firma, kterou před více než 10 lety spoluzaložil miliardář a podnikatel Lei Jun a jedním z prvních investorů byl americký výrobce čipů Qualcomm, však celou dobu trvá na tom, že není vlastněna ani kontrolována čínskou armádou.

Zařazení Xiaomi na americkou černou listinu by pro Qualcomm znamenalo nutnost zbavit se všech nabytých podílů do 21. listopadu 2021. Odstranění případných obchodních sankcí proto pravděpodobně uvítají obě strany.

Soud dal Xiaomi naději

Americký soud se již v březnu postavil na stranu společnosti Xiaomi a zákaz dočasně pozastavil. Soudce Rudolph Contreras tehdy uvedl, že firma pravděpodobně v průběhu soudního sporu dosáhne úplného zrušení zákazu. Proto vydal předběžné opatření, aby zabránil tomu, že Xiaomi utrpí „nenapravitelnou škodu“.

Redmi Note 10 Pro

Dohoda představuje vzácné vítězství čínského technologického giganta, který se dostal do křížku s americkou vládou. Původním důvodem byly neshody USA a Číny v různých otázkách – od obchodu po lidská práva a vládu v Hongkongu.

Trump v listopadu podepsal příkaz zakazující americké investice do čínských firem vlastněných nebo ovládaných armádou. Cílem této snahy bylo vyvinout tlak na Peking kvůli údajnému zneužívání obchodních praktik. Příkaz proti společnosti Xiaomi byl, spolu s několika dalšími čínskými firmami, vydán na sklonku jeho vlády.

Kromě Xiaomi se Trumpova vláda vyhraňovala také proti společnosti ByteDance, jež provozuje populární videoaplikaci TikTok, a Tencent, která vlastní aplikaci WeChat. Nejvíce byla zasažena společnost Huawei, které bylo zakázáno nakupovat komponenty vyrobené v USA.

Ačkoli USA vyřadí Xiaomi z černé listiny, stále existují náznaky, že Bidenova administrativa hodlá v tlaku na Čínu pokračovat. Tento týden prodloužila platnost příkazu z roku 2019, který zakazuje americkým podnikům používat telekomunikační zařízení vyráběná firmami, jako je Huawei, jež obviňuje z toho, že představují riziko pro národní bezpečnost.

Zdroj: bloomberg.com.

OnePlus, Oppo a Vivo chtějí dělat (nejen) autonomní vozidla
OnePlus a další výrobci v elektromobilitě

Společnost OnePlus již v roce 2019 poškádlila veřejnost svým konceptem OnePlus Warp Car. Tehdy však šlo jen o poměrně průhledný Číst dál...

Seznamte se: Proč si pořídit robotický vysavač? A jaký?
Seznamte se: Proč si pořídit robotický vysavač? A jaký?

Začněme parafrází otřepaného pořekadla: „Lidé se dělí na ty, za které uklízí robotický vysavač, a ty, kteří ho ještě nevyzkoušeli.“ Číst dál...

3 (ne)známé produkty Xiaomi: selfie tyč, pohádkový robot a batoh

Je tu pátek, a to na našem blogu znamená, že jsme pro vás připravili tři produkty z portfolia Xiaomi, které Číst dál...

Xiaomi Mi Watch S1 Active

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x