Všechny telefony Xiaomi s OLED dostanou funkci Ambientní displej

Jak upozornit uživatele na nová oznámení? Až donedávna byla nejklasičtější metodou notifikační LED – původně barevná a široce konfigurovatelná, dnes už jen bílá a stále méně nápadná. Majitelům telefonů s OLED obrazovkami nyní čínský výrobce nabídne další možnost, jak sledovat oznámení – zpřístupní jim funkci Ambientní displej.

OLED obrazovkami jsou vybaveny především telefony vyšší střední třídy a špičkové modely. Najdete je například v Xiaomi Mi 9, Xiaomi Mi Mix 3 či loňské vlajkové lodi Xiaomi Mi 8. Aktuálně nejlevnějším modelem s tímto typem displeje je Xiaomi Mi 9 SE, začínající již na 8 069 korunách.

Proč jen telefony s OLED?

Možná vás napadla otázka, proč funkci Ambientní displej dostanou pouze telefony s OLED obrazovkou? Odpověď vychází z toho, jak fungují různé typy zobrazovacích jednotek. Zjednodušeně řečeno: IPS LCD obrazovky mají pod zobrazovací jednotkou podsvětlení, které musí svítit, aby na displeji bylo něco vidět.

Pokud bychom tedy chtěli používat funkci ambientního displeje na takové obrazovce, musela by permanentně svítit. Asi nemusíme zdůrazňovat, jak fatální vliv by ti mělo na baterii, která by vydržela maximálně pět, šest hodin takového provozu.

Proti tomu v OLED (AMOLED, SAMOLED) svítí přímo jednotlivé body obrazovky. Černé body nesvítí, a tedy neodebírají ani žádnou energii. Rozsvícení těch několika mála desítek pixelů kvůli ambientnímu displeji tak má na spotřebu naprosto minimální a prakticky zanedbatelný vliv.

Co je ambientní displej?

Ambientní displej, také označovaný jako „Always On Display“ (AOD) je v podstatě obrazovka, kterou telefon zobrazuje v režimu spánku. Obvykle na ní ukazuje datum, čas, stav baterie a notifikace, nicméně mohou zde být i další informace.

Tímto způsobem lze elegantně nahradit notifikační LED, které jsou dnes velice nenápadné a snadno přehlédnutelné. Navíc v posledních telefonech Xiaomi postrádají prakticky jakékoli možnosti konfigurace, takže uživatel z jejich blikání či svícení většinou nepozná, nač ho telefon upozorňuje.

Některé aplikace nabízejí funkce ambientního displeje i na telefonech s LCD. To však rozhodně není dobrý nápad – tyto obrazovky v takovém případě zůstávají permanentně zapnuté a doslova drancují baterii. Výdrž telefonu na jedno nabití tak klesne z jednoho až dvou dnů na pouhých několik hodin.

Ambientní displej od Xiaomi

Čínský výrobce připravuje několik vylepšení ambientního displeje. Jednou z novinek má být například možnost zobrazení aktuálního času ve dvou různých pásmech. To jistě ocení uživatelé, kteří často cestují.

Zobrazení aktuálního času ve dvou různých pásmech
Zobrazení aktuálního času ve dvou různých pásmech

Zásadní informací však je, že tato funkce by měla být uvolněna pro všechny modely telefonů Xiaomi s OLED obrazovkou. Formou aktualizace se dostane i na starší zařízení, jako je například loňská vlajková loď Xiaomi Mi 8, dále Xiaomi Mi Mix 3 a mluví se i o Xiaomi Mi Note 2 z roku 2016.

Funkce je zatím dostupná pouze ve vývojářském sestavení MIUI 10 ale její hromadná implementace pro všechna zařízení by měla začít s další aktualizací během několika týdnů. Najít ji bude možné v systémovém nastavení v sekci Obrazovka pod položkou Ambientní displej. Na výběr je několik různých grafických provedení, včetně barevných.

Co říkáte na novinku? Využijete ji?

Zdroje: gizmochina.com, hi-tech.mail.ru, gizchina.com, mobiltelefon.ru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.