Xiaomi Mi Air Charge budoucností nabíjení? Nejdříve za několik let, tvrdí Xiaomi
Na průlomové technologie jsme si ve 21. století zvykli velmi rychle. Populárním směrem je bezesporu omezování nutnosti kabelů – ať už u sluchátek či právě bezdrátového nabíjení. Na rozdíl od zavedeného standardu Qi, u kterého je potřeba chytré zařízení umístit na speciální podložku, se nová technologie Xiaomi Mi Air Charge neomezuje na pokládání telefonu. Nabíjení je totiž umožněno prostřednictvím vln a baterie se tak plní kdykoli, když jste v místnosti.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Xiaomi Mi Air Charge nabije smartphony i na několik metrů
Xiaomi je známé pro své investice do zajímavých technologií. Air Charge bylo představeno na začátku letošního roku a značí další posun v rovině nabíjení chytrých zařízení, kterých každoročně přibývá. Jedná se o vysílač přímo v místnosti, který je pomocí vln schopen až na několik metrů nabíjet podporovaná zařízení. Díky této technologii je možné nabít jakékoli chytré zařízení – má to však háček. Současné smartphony či hodinky se musí Air Charge přizpůsobit. Pro přijetí paprsků vysílaných ze stanice o výkonu 5W je potřeba, aby byl smartphone vybaven přijímací anténou a obvodem, který milimetrové vlny o frekvencích 30 až 300 GHz přemění na žádoucí energii.
Takových zařízení je Xiaomi Mi Air Charge schopen nabíjet hned několik. Pomáhají mu v tom antény, které jsou schopné přesně lokalizovat polohu kompatibilního produktu v místnosti, a to i za chůze. Dle Xiaomi nejsou ani překážky problémem – princip paprsků totiž funguje na jiném principu, než například wifi, kdy jsou překážky nežádoucí. Umisťování samotné stanice do prostoru je tak i vzhledem k nemalé velikosti o něco jednodušší.
Novinku budeme na trhu hledat marně
Ačkoli nás Xiaomi na začátku tohoto roku navnadilo, Air Charge není podle posledních slov Xiaomi připraven v roce 2021 vstoupit na trh. Nedočkáme se ho s největší pravděpodobností ani příští rok. Standard Qi, po kterém je tato technologie dalším průlomem, byl představen světu už v roce 2008, letos před 13 lety. Přesto rozšíření této technologie mezi běžné uživatele trvalo poměrně dlouho.
Podobný proces můžeme očekávat i u Xiaomi Mi Air Charge – na místě je jistě zmenšování samotné stanice, práce na levné integraci antén do smartphonů nebo rozšiřování vysílacího pole. Přijetí této novinky bude rovněž komplikovat celkový náhled na vysílané vlny – například i samotné 5G rádiové vlny se neustále setkávají s odporem, kdy se jejich odpůrci odvolávají na nepotvrzené zvěsti o způsobování rakoviny, poškození genomu, či snad šíření koronaviru.
Má Xiaomi Mi Air Charge šanci pokračovat ve šlépějích Qi a postarat se o nový standard nabíjení?