Xiaomi Mi Note 10 Lite recenze: můj brácha má príma bráchu

Xiaomi je v poslední době jak rozjetý vlak a na trh uvádí jeden smartphone za druhým. Okolo vlajkového modelu Xiami Mi 10 tak postavilo v podstatě celou řadu smartphoů a v telefonech Redmi se začínáme ztrácet i my sami. Aby toho nebylo málo, připravil si pro nás tento čínský dravec také „odlehčenou“ verzi skvěle fotícího Xiaomi Mi Note 10. Jak se redukční dieta na Xiaomi Mi Note 10 Lite projevila? V jakých oblastech budou uživatelé muset dělat kompromisy? Na tyto i mnohé jiné otázky budeme hledat odpovědi v dnešní recenzi.

Obsah recenze Xiaomi Mi Note 10 Lite

Obsah balení Xiaomi Mi Note 10 Lite

Testované Xiaomi Mi Note 10 Lite svou příbuznost k „běžnému“ Mi Note 10 nezapře už samotným balením. Nejenže telefon k zákazníkovi dorazí v prakticky identické, černé krabičce, tentokrát jen s výrazným nápisem Mi Note 10 Lite. Také obsah krabičky je prakticky identický a jediným rozdílem tak je telefon samotný. Jinak zde máme důvěrně známou sestavu příslušenství. Ta se skládá především z napájecího adaptéru o skutečně více než nadstandardním výkonu 30 W a pochopitelně také USB-C kabelu schopného daný proud do smartphonu dopravit. Dále je přítomno také čiré TPU pouzdro, nástroj pro vytažení šuplíčku pro SIM a povinná základní dokumentace.

Xiaomi Mi Note 10 Lite balení

Xiaomi Mi Note 10 Lite nabídne povědomý design

Nebudeme zbytečně chodit kolem horké kaše – design Xiaomi Mi Note 10 Lite je prakticky identický s původním modelem. To, že v rukou držíte právě model s přídomkem „Lite“ ze předu poznáte pouze pokud budete mít tu čest s fialovou variantou, ve které se původní Mi Note 10 nevyrábí. Rozdíly nehledejte ani po bocích přístroje, dočkáte se jich až na jeho zádech. Je to však nutně něco, za co bychom měli Xiaomi Mi Note 10 Lite kritizovat?

Xiaomi Mi Note 10 Lite zadní strana

Vraťme se kousek zpět a vezměme vše hezky popořádku. Konstrukce telefonu je tvořena klasickým „sendvičem“. Středová část je tedy kovová a vidět z ní je pouze barevný lesklý rám po okrajích. Na špičkové zpracování zde poukazují hmatem jen obtížně zjistitelné předěly pro odstínění antén. Do rámu je pak vsazena kolébka pro regulaci hlasitosti a o něco níže umístěné tlačítko napájení, přičemž oba tyto prvky jsou pohodlně dosažitelné palcem ruky. Budeme-li pokračovat ještě níže, narazíme na šuplíček na SIM karty. Tímto směrem pak můžeme pokračovat až na spodní hranu přístroje. Zde se nalézá mřížka jediného hlasitého reproduktoru, mikrofon a také USB-C a 3,5mm jack konektor. Na levé hraně Xiaomi Mi Note 10 Lite se nic nenalézá a tak se dostáváme rovnou k jeho vrchní části. Zde už na nás čeká pouze sekundární mikrofon a infračervený port.

Xiaomi Mi Note 10 Lite displej

Rozměrům a hmotnosti navzdory

Na přední straně se pochopitelně nalézá displej a těm znalejším z vás jistě došlo, že když je přední část identická s Mi Note 10, také na jeho Lite verzi nalezneme panel přehnutý přes boční okraje. Rámeček okolo něj je pak poměrně tenký s nepatrně širší bradou. Prostor pro selfie fotoaparát je pak řešen vcelku tradičně, kapkovitým výřezem. I díky zahnutým okrajům displeje pak panel zabírá 88 % přední plochy zařízení. To velmi dobrá hodnota a telefon tak i přes velkou úhlopříčku displeje nabídne relativně rozumné proporce 157,8 x 74,2 x 9,7 mm.

Redmi Note 10

Zdá se vám to hodně? Ano Xiaomi Mi Note 10 Lite rozhodně nepatří mezi nejmenší smartphony, na druhou stranu telefon je pořád menší než například extrémně populární Redmi Note 7. Ten je o 1,4 mm vyšší a rovný 1 mm širší než dnes testovaný přistroj a to má „jen“ 6,3″ obrazovku. Pro někoho by pak mohla být překážkou i vyšší hmotnost Mi Note 10 Lite činící 204 gramů, jedná se však o daň za použití kvalitních materiálů

Displej i záda telefonu kryje tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5, obě strany by tak měly odolat i nějakému tomu škrábanci. Záda mají výrazně zaoblené okraje, díky čemuž se telefon, i přes relativně větší rozměry zmíněné v odstavci výše, drží poměrně dobře. Pokud nemáte vyloženě malé ruce, zvládnete telefon z velké části ovládat pouze jednou rukou – za to však můžeme být vděční i podpoře gesta pro stažení notifikační oblasti a přepínačů. Na zádech námi testovaného přístroje pak, vcelku logicky, hodně vyniká poměrně nezvyklá, fialová barva. Škoda jen, že se Xiaomi „inspirovalo“ provedením modulu fotoaparátů u Samsungu a Huawei, telefon tak zbytečně přichází o svou osobitost. Pochválit však výrobce musíme za to, že tento modul vystupuje nad povrch zad jen minimálně.

Xiaomi Mi Note 10 Lite fotoaparáty

AMOLED displej Xiaomi Mi Note 10 Lite

Máme-li být upřímní, z displeje přehnutého přes boční okraje nejsme nijak nadšení a to hned z několika důvodů. V první řadě se jedná skutečně jen a pouze o designový prvek bez jakéhokoli skutečně praktického využití. Ba co víc, při každodenním používání je spíš na obtíž. V první řadě dochází k deformaci obrazu u okrajů a co je důležitější, při používání telefonu dochází ke zcela zbytečným nechtěným dotekům. Dalším důvodem, proč bychom v případě Xiaomi Mi Note 10 Lite raději viděli klasický, rovný panel je jeho nižší cena, která by právě modelu „Lite“ prospěla. Do třetice by pak uživatel dostal možnost volby a věříme, že by se našla i řada takových, kteří by raději šli do Xiaomi Mi Note 10 Lite s rovným displejem, než do jeho staršího brášky se zahnutými okraji.

Mi Note 10 Lite držení

Odhlédneme-li však od jeho zahnutí, můžeme displej Xiaomi Mi Note 10 Lite pochválit. V první řadě za syté barvy a pochopitelně také dokonalou černou, což je dáno použitou AMOLED technologií displeje. Velmi solidní je i čitelnost displeje na slunci, za což telefon z velké části vděčí vysokému maximálnímu jasu. Ten za běžných okolností dosahuje hodnoty 430 nitů. Pokud ale necháte jeho nastavení na automatice, dostane se za slunečného dne až na velmi pěkných 600 nitů. Toho je dosaženo i úpravou zobrazení, takže za lepší čitelnost displeje budete muset obětovat něco málo z barevné věrnosti zobrazení. Zvolené FullHD+ rozlišení v kombinaci s 6,53″ úhlopříčkou pak znamená jemnost obrazu 398 ppi. To je naprosto dostatečná jemnost na to, aby uživatel nerozpoznal rastr a zároveň baterie nemusí „živit“ absurdně vysoké množství pixelů.

Čtečka otisků prstů Xiaomi Mi Note 10 Lite

A od displeje se plynule přesouváme k biometrickému zabezpečení pomocí otisku prstu. Tedy, přesun není úplně to správné slovo. Xiaomi Mi Note 10 Lite totiž po vzoru svých konkurentů z vyšší-střední třídy nabídne čtečku otisků integrovanou v displeji. Jedná se pochopitelně o stejnou čtečku jako v případě klasického Mi Note 10. I zde se tedy jedná o optickou čtečku otisků druhé generace jejíž rychlost i spolehlivost lze přirovnat ke čtečkám otisků na 2-3 roky starých vlajkových modelech. Rozpoznání otisku a odemknutí telefonu tak čtečce obvykle trvá okolo jedné vteřiny a příliš často se nebude stávat, že byste museli prst na displej pokládat vinou špatného rozpoznání otisku opakovaně. Tradičním nepřítelem tohoto typu čtečky jsou pak slunečné letní dny, kdy rychlost i spolehlivost čtečky klesá.

Xiaomi Mi Note 10 Lite AoD

Poco X3 Pro

Hardwarová výbava Xiaomi Mi Note 10 Lite

V duchu srovnávání se starším sourozencem bude pokračovat i další kapitola naší dnešní recenze. Nicméně ani zde nám ono srovnání nedá příliš zabrat, neboť jediný rozdíl se zde ukrývá v rozdílných konfiguracích pamětí. I v případě Xiaomi Mi Note 10 Lite máme na výběr z 6 nebo 8 GB RAM, avšak základní paměťová varianta startuje již na 64 GB a končí na „pouhých“ 128 GB. Pokud vám tedy nebude ani 107 GB čistého volného prostoru pro vaše data stačit, máte smůlu – ani zde se totiž nedostalo na podporu microSD paměťových karet. Výkon pak telefonu dodává dobře známý chipset Qualcomm Snapdragon 730G jehož základ tvoří osmijádrový procesor se dvěma výkonnými jádry Kryo 470 Gold taktovanými na 2,2 GHz doplněnými o šestici úspornějších jader Kryo 470 Silver. O grafický výkon se pak postará lehce přetaktovaný (odtud písmeno „G“ v názvu chipsetu) čip Adreno 618.

Xiaomi Mi Note 10 Lite – testy výkonu

V žádné pořádné recenzi současného smartphonu pochopitelně nesmí chybět ani test výkonu použitého hardwaru a ta naše pochopitelně nebude výjimkou. Benchmarky zaměřené na zjištění potenciálu použitého hardwaru v oblasti procesoru, grafiky, umělé inteligence a celkové „uživatelské zkušenosti“ potvrzují, že Mi Note 10 Lite představuje solidně výkonné zařízení vyšší-střední třídy. Můžete si být téměř jisti, že dříve dojde k morálnímu zastarání tohoto smartphonu jako celku, než k tomu, že byste při každodenním používání narazili na jeho výkonnostní limity. Telefon vás nezklame ani pokud patříte mezi hráče graficky propracovaných her. I s těmi v současnosti nejnáročnějšími jako PUBG Mobile či Call of Duty Mobile si Xiaomi Mi Note 10 Lite hladce poradí, nicméně nelze v tomto ohledu počítat s takovou výkonnostní rezervou i do budoucna.

Xiaomi Mi Note 10 Lite hry

AnTuTu Benchmark

Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení.

 • Xiaomi Mi 10 Pro – 578 760 bodů
 • Xiaomi Mi 9 – 369 007 bodů
 • Xiaomi Mi 9T Pro – 364 613 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 291 601 bodů
 • Xiaomi Black Shark – 287 239 bodů
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 284 509 bodů
 • Redmi Note 8 Pro – 281 687 bodů
 • Redmi Note 9 Pro – 277 003 bodů
 • Redmi Note 9S – 273 766 bodů
 • Mi Note 10 Lite – 265 341 bodů
 • Xiaomi Mi 8 – 264 539 bodů
 • Xiaomi Mi Note 10 – 256 276 bodů
 • Poco F1 – 253 804 bodů
 • Xiaomi Mi 9T (Redmi K20) – 212 218 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 199 145 bodů
 • Xiaomi Mi 9 SE – 178 763 bodů
 • Redmi Note 7 – 142 842 bodů
 • Xiaomi Mi A3 – 139 876 bodů
 • Xiaomi Redmi Note 6 Pro – 116 233 bodů
 • Xiaomi Redmi Note 5 – 115 687 bodů
 • Redmi 8 – 93 721 bodů
 • Xiaomi Mi Play – 87 930 bodů

3D Mark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého chipsetu.

 • Sling Shot Extreme OpenGL ES – 2411 bodů
 • Sling Shot Extreme Vulkan – 2 192 bodů

Servis XM.cz

Geekbench 5

Benchmark Geekbench 5 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se zařízení chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a s více jádry.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

AI benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímku a následném zpracování.

 • Xiaomi Mi 10 Pro – 32 754 bodů
 • Xiaomi Mi 9T Pro – 26 820 bodů
 • Xiaomi Mi 9 – 23 276 bodů
 • Redmi Note 9 Pro – 19 733 bodů
 • Xiaomi Mi Note 10 Lite – 15 945 bodů
 • Redmi Note 9S – 15 528 bodů
 • Xiaomi Mi Note 10 – 14 499 bodů
 • Xiaomi Mi 9T – 13 777 bodů
 • Redmi Note 8 Pro – 12 961 bodů
 • Xiaomi Mi A3 – 8 122 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 7067 bodů
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 4066 bodů
 • Redmi Note 7 – 3408 bodů
 • Redmi 8 – 2497 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 1157 bodů
 • Xiaomi Black Shark – 1113 bodů
 • Poco F1 – 862 bodů
 • Xiaomi Mi 8 – 783 bodů
 • Xiaomi Redmi Note 6 Pro – 661 bodů

MIUI 11 běžící na Androidu 10

U Xiaomi Mi Note 10 Lite se pochopitelně počítá s aktualizací na MIUI 12 a smartphone by měl být zahrnut ve druhé vlně aktualizovaných zařízení na nejnovější verzi MIUI. Datum, kdy by k tomuto mělo dojít, však zatím není oficiálně potvrzeno. Pojďme si však něco málo říct o současné softwarové výbavě recenzovaného telefonu. Ta zahrnuje nad Androidem 10 běžící prostředí MIUI 11 – konkrétně verzi 11.0.4.0 s květnovou bezpečnostní aktualizací. Prostředí MIUI 11 nejspíš není třeba většině uživatelů příliš představovat, nicméně, pokud s ním ještě nemáte zkušenosti, nemůžeme vynechat alespoň krátký popis.

Grafická nadstavba MIUI 11 takřka bezezbytku překrývá základní prostředí operačního systému Android a do jisté míry ovlivňuje i práci se systémem. Zásadní rozdíly v ovládání však nečekejte. Pokud si tedy koupíte svůj vůbec první smartphone z dílny Xiaomi (ne nutně jen dnes recenzovaný Mi Note 10 Lite), může vám chvíli trvat, než si na prostředí zvyknete. Troufáme si však tvrdit, že většina uživatelů si na toto prostředí zvykne v řádu několika málo dní. I přes odlehčení a provzdušnění v posledních verzích patří prostředí MIUI již od svých prvních verzí mezi ty barevnější a hravější. Nicméně pokud vám tento styl nevyhovuje, můžete jej do značné míry ovlivnit pomocí stažitelných témat. Velmi dlouho pak byl neodmyslitelnou součástí MIUI také launcher bez menu aplikací – ty se skládaly na jednotlivé plochy podobně jako třeba u konkurenčního iOS. I v MIUI 11 se ve výchozím stavu dočkáte takto řešeného launcheru, v jeho nastavení je však již možno zvolit řazení aplikací do výsuvného menu.

Ovládání tlačítky i gesty

Pro základní ovládání systému máte na výběr ze dvou možností. První představuje klasická trojice tlačítek „zpět“, „domů“ a „multitasking“ jak ji známe již dlouhá léta i z čistého Androidu – respektive jejich zrcadlové pořadí, které zase několik let zpět využívalo i Xiaomi u svých modelů se senzorovými tlačítky pod displejem. Druhou volbou jsou pak dnes tolik populární gesta. Ta se mají v MIUI 12 dočkat přepracování, nicméně v současnosti jsou v systému přítomna gesta založená na tažení prstem od spodního či bočních okrajů. Zvlášť pak musíme zmínit šikovné rychlé přepínání mezi naposledy spuštěnými aplikacemi tažením od jednoho z bočních okrajů a následným přidržením prstu na místě. Dále pak musíme vyzdvihnout někdy opomíjené gesto pro zobrazení notifikační oblasti. Stačí kdekoli na jedné z ploch launcheru táhnout prstem shora dolů. I díky této zdánlivé drobnosti totiž lze i velký telefon takřka plnohodnotně ovládat jednou rukou.

Tmavý režim díky čím dál většímu rozšíření AMOLED displejů v současnosti zažívá ten správný boom a nesmí tak chybět ani v MIUI. Oproti některým jiným výrobcům jej má Xiaomi ve svém repertoáru relativně krátkou dobu, nicméně o to intenzivněji pracuje na jeho zdokonalování. Další evoluce tmavého režimu přinášející úpravy fontu písma pro jeho lepší čitelnost pak dorazí jak jinak než spolu s MIUI 12. V současnosti nám tak musí stačit možnost převléct většinu systému včetně všech Google aplikací a některých aplikací třetích stran pomocí jednoho přepínače. Zrovna tak však lze u tmavého režimu nastavit jeho automatickou aktivaci a deaktivaci v určitou hodinu. Velmi šikovný je také časovač přidaný k režimům nerušit a tichý.

Vlastní aplikace

Takřka samozřejmostí je pak nahrazení velké části systémových aplikací od Googlu jejich verzemi z dílny Xiaomi plus se zde najde i nějaká ta aplikace od výrobce navíc. Nutno podotknout, že velká část z nich je opravdu kvalitní. Například taková aplikace kalkulačka, která zvládá například přepočet jednotek a měn, výpočet hodnot jako BMI či základní nástroj pro spočítání půjček. Za zmínku pak rozhodně stojí i aplikace optimalizace pod kterou se skrývá nejen čistič úložiště.

Nalezneme zde totiž také přístup ke kontrole zabezpečení, blokaci vybraných čísel, správci baterie či třeba funkci Game Turbo omezující nepotřebné procesy na pozadí během hraní her. Pro běžného uživatele je pak funkčně zcela dostatečná také aplikace správce souborů. Škoda jen, že Xiaomi neudrželo na uzdě aplikace třetích stran a v telefonu tak nalezneme například několik předinstalovaných her. Vzhledem k tomu, že tyto hry lze snadno odinstalovat to však výrobci promineme.

Poco X3 Pro

Na optimalizaci se pracuje

Můžete v telefonu mít sebepropracovanější prostředí a nebude vám to nic platné, pokud výrobce odflákne jeho optimalizaci. U Xiaomi bohužel bývá zvykem, že v době vydání nepatří telefony z jeho produkce mezi ty nejlépe optimalizované. Musíme sice uznat, že v posledních letech se výrobce v tomto ohledu neustále zlepšuje, i tak se ale ne vždy vše povede jak má. Příkladem málem mohlo být i dnes testované Xiaomi Mi Note 10 Lite. Zde na první pohled vypadalo vše v pořádku, odezva systému byla svižná a rychlost spouštění aplikací rovněž. Po čase jsme se však začali setkávat s občasnými pády aplikací a tu a tam jsme se dočkali i nějakého zadrhnutí systému. Naštěstí však v průběhu psaní recenze dorazila aktualizace, která tento problém do velké míry dokázala vyřešit. Od té doby jsme se setkali jen jednou s hláškou, že aplikace Google Play na pozadí přestala odpovídat. Se zpomalením systému však již ne.

Konektivita a určování polohy

Xiaomi Mi Note 10 Lite je vybaven veškerou „povinnou“ konektivitou, na kterou jen pomyslíte. Máme zde tak rychlou Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 a pochopitelně také NFC (nejen) pro platby prostřednictvím Google Pay. V telefonu také nalezneme hned dva sloty pro nano SIM kartu, přičemž jako primární (a tedy datová) může sloužit každá z nich. Co se týče kvality příjmu signálu, v tomto ohledu si nemáme nač stěžovat, jak příjmem Wi-Fi, tak telefonního signálu patří Mi Note 10 Lite mezi průměr smartphonů s kovovou kostrou. Během testování jsme pochopitelně vyzkoušeli také GPS, která nás v autě nepříjemně překvapila, když v městské zástavbě přeskakovala mezi ulicemi. Naštěstí to však nebylo na denním pořádku a GPS se vždy velmi rychle opět zorientovala. I tak se ale nejedná o něco, nad čím bychom měli v roce 2020 jen tak mávnout rukou, zvlášť když jsme se opravdu nepohybovali zrovna mezi mrakodrapy.

Kapacita baterie toho slibovala hodně

Uvnitř Xiaomi Mi Note 10 Lite se ukrývá baterie s vysoce nadprůměrnou kapacitou 5 260 mAh, což by mělo samo o sobě být zárukou nadstandardní výdrže na jedno nabití. Bohužel, jak ukázalo naše testování, až tak růžové to není a s dvoudenní výdrží nelze automaticky počítat. V praxi se doba aktivního použití telefonu pohybovala mezi 5 a 6 hodinami přičemž na nabíječku jsme telefon připojovali s 15-20% zbývající energie. Během této doby se telefon využíval k běžným úkonům zahrnujícím telefonování, komunikaci přes mail a různé instant messengery, procházení internetu, focení, přehrávání hudby skrze bluetooth sluchátka a okrajově také sledování YouTube videí a hraní her.

záda Mi Note 10 lite

Sečteno podtrženo, není výsledná výdrž baterie špatná určitě není a uživatelé, kterým telefon standardně vydrží dva dny bez nabíječky se bezpochyby také najdou. Na druhou stranu, od telefonu s takto velkou baterií jsme přece jen očekávali o něco víc. Za menší zklamání může i relativně rychlé samovolné vybíjení, kdy telefon se kterým se nijak nemanipuloval a navíc byl i bez SIM, odpojený od Wi-Fi a s vypnutou funkcí Allways on Display dokázal během 12 hodin ztratit až 15 % energie. Nezbývá než věřit, že výrobce na optimalizaci spotřeby ještě zapracuje. Pochvalu si však výrobce zaslouží za podporu rychlého, 30W nabíjení a především pak za přibalený napájecí adaptér o téže výkonu. Díky tomu lze telefon nabít z 15 na 100% za pouhou hodinu. Škoda jen, že se nedostalo i na bezdrátové nabíjení.

Xiaomi Mi Note 10 Lite a Hi-Res Audio

Že by smartphone Xiaomi Mi Note 10 Lite mohl potěšit i milovníky hudby ve vysoké kvalitě prozrazuje již samotné prodejní balení. Mimo jiné na něm totiž nalezneme informaci o certifikaci Hi-Res Audio. Právě ta by měla zajistit kvalitní zvukový výstup do sluchátek. Dalším potěšujícím faktem je také přítomnost 3,5mm jacku pro připojení drátových sluchátek bez nutnosti použití redukce. Co se týče kvality zvukového výstupu skrze zmíněný audio jack, nelze si na nic stěžovat. Telefon bez větších potíží „utáhne“ i kvalitnější náhlavní sluchátka.

Redmi 9

Po chvilce hrátek s nastavením systémového ekvalizéru dokáže Mi Note 10 Lite v tomto směru uspokojit i náročnějšího posluchače. Dobře si pak telefon vede i při přehrávání hudby skrze bluetooth, kde můžete ocenit i podporu kodeků AptX HD a AptX Adaptive – tedy za předpokladu, že si s AptX poradí vaše sluchátka. Na spodní hraně telefonu se nalézá jediný hlasitý reproduktor, který v rámci možností odvádí solidní práci. Jeho maximální hlasitost je dostatečná a zvukový projev také patří k tomu lepšímu s čím se v současnosti můžeme setkat. Dokonce je znát i snaha zprostředkovat hlubší tóny. Zejména při nejvyšších hlasitostech je však patrné ono známé „plechové“ zkreslení. Škoda, že Xiaomi nemá na trhu více smartphonů se stereoreproduktory.

Šetřilo se na fotoaparátu

Pokud jste pozorně četli i recenzi „klasického“ Mi Note 10, možná se ptáte, kde je ten rozdíl, který dělá z dnes testovaného smartphonu tu pravou „lite“ verzi. Ona zásadní odlišnost se, ne úplně typicky, skrývá pouze ve fotoaparátech. Zde výrobce šetřil a odebral tak telefonu jednu z největších zbraní vůči konkurenci. Zachováno však bylo laserové přisvícení pro lepší ostření a čtveřice vícebarevných přisvětlovacích LED. Jeden pár LED představuje klasické přisvícení, zatímco druhý poskytuje měkčené světlo. Pojďme se tedy podívat, jaké fotoaparáty nám odlehčená varianta Mi Note 10 nabízí.

Fotografický hardware:

 • 64 MPx primární snímač, Sony IMX686, f/1,89, PDAF
 • 8 MPx superširokoúhlý snímač, f/2.2
 • 2 MPx makro kamerka, f/2.4
 • 5 MPx senzor pro práci s hloubkou ostrosti

Xiaomi Mi Note 10 Lite foto

Primární fotoaparát

S hodnocením fotoaparátu můžeme začít u toho nejlepšího, co Mi Note 10 Lite nabídne – primárního, 64MPx snímače. Zde ve výchozím foto režimu dochází ke slučování 4 pixelů do jednoho a výsledné snímky se tak mohou pochlubit rozlišením 16 MPx. Co musíme na snímcích ocenit nejvíce je dobrá barevná věrnost a za dobrého světla skutečně velké množství detailů. K barevnému podání však ještě musíme dodat, že barevné věrnosti se dočkáte především s vypnutou berličkou v podobě umělé inteligence. Ta má tendence barvy zvýrazňovat a dodávat tak snímkům na atraktivitě. Na druhou stranu se ale nejedná o nijak drastickou změnu a věříme, že většina uživatelů nechá AI ve fotoaparátu zapnutou. Za dobrého světla se drží šum a barevné artefakty na rozumné úrovni. Jediné, co bychom snímkům za dobrého světla mohli vytknout jsou občasné tendence k přepalům.

Vlastně, najde se ještě jedna věc, nad kterou si musíme zabědovat, zde ale nepatří kritika tak úplně primárnímu fotoaparátu Xiaomi Mi Note 10 Lite jako spíše rozhodnutí výrobce o finální skladbě snímačů na zádech. V jejich výčtu totiž chybí jakýkoli zoomový fotoaparát. V aplikaci sice hned ve výchozím režimu narazíte na možnost přepnout vedle 0,6x (superširokoúhlého) také na 2x fotoaparát, jedná se však pouze o digitální výřez z primárního snímače. Ten má rovněž rozlišení 16 MPx ale úrovní detailů a celkovou kvalitou není příliš vzdálený obyčejnému přiblížení již pořízené fotky bez „zoomu“.

Noční režim

S ubývajícím světlem pak logicky přibývá šum. S tím se snaží posprocessing bojovat a na snímcích si tak můžeme všimnout takzvaného efektu olejomalby. I zde je však stále na více než přijatelné úrovni. Co však zamrzí (nejen) při focení za zhoršených světelných podmínek je absence optické stabilizace obrazu. Ve výsledku tak budete nejvíc bojovat s rozmazanými snímky. S tím souvisí i další ne úplně špatný, ale zároveň ani nijak omračující parametr, se kterým primární fotoaparát Mi Note 10 lite přichází – světelnost f/1,89.

Neubráníme se zde přirovnání k fotoaparátu klasického Mi Note 10, který dokázal za špatného světla i ve výchozím režimu vykouzlit více než použitelné fotografie a noční režim zde paradoxně působil místy až zbytečně. V případě Lite varianty se však bez nočního režimu neobejdete. Snímky jsou ve výchozím stavu velmi tmavé a plné šumu. Aktivací nočního režimu se situace výrazně zlepší, ale opět narazíte na limity dané absencí optické stabilizace.

Superširokoúhlý fotoaparát

Plynule se přesouváme k druhému nejvíce zajímavému fotoaparátu ve výbavě Xiaomi Mi Note 10 Lite. Tím je 8MPx snímač spjatý se superširokoúhlým objektivem. Ten si od nás však příliš lichotivé hodnocení neodnese. Fotoaparát často bojuje se správným barevným podáním a je jedno, zda se do focení vloží AI nebo ne. Snímky nejčastěji bojují s lehce nažloutlým nádechem. Dalším problémem tohoto fotoaparátu je relativně nízké rozlišení a s tím spojené malé množství zachycených detailů. Třetí hřebíček do rakve pak představuje absence nočního režimu. Ta činí superširokoúhlý fotoaparát za horších světelných podmínek prakticky nepoužitelným. Škoda je pak absence automatického ostření, tou ovšem většina fotoaparátů se superširokoúlým záběrem stejně nedisponuje.

Makro fotoaparát

Do třetice zde máme také makro fotoaparát. Ten představuje jediný fotoaparát na zádech Xiaomi Mi Note 10 Lite, který je společný s klasickým Mi Note 10 (Pro).  Fotoaparát disponuje nízkým, 2MPx rozlišením, což dává tušit, že od něj nemáme čekat zázraky. Na druhou stranu si dokáže poradit se zachycením předmětů již od vzdálenosti 2 cm. To se mu navíc i přes nízké rozlišení daří s poměrně solidní dávkou detailů. Poměrně mile nás pak překvapila barevná věrnost a v rámci možností i přijatelná dávka šumu.

Portrétní fotografie

Další část kapitoly o fotografických schopnostech Xiaomi Mi Note 10 Lite věnujeme portrétním fotografiím. Zde se totiž nejvíce ukazuje síla 5MPx senzoru pro práci s hloubkou ostrosti. Pořizování portrétních fotografií je zároveň jedinou disciplínou, ve které mají fotoaparáty Mi Note 10 Lite oproti klasickému Mi Note 10 navrch. O pořizování snímků se totiž stará primární fotoaparát a tak je dosaženo velmi dobré úrovně detailů, barev i nízkého šumu. Zároveň dedikovaný senzor pro práci s hloubkou ostrosti dobře odvádí svou práci, detekce okrajů tak funguje jak má a síla rozmazání pozadí je již ve výchozím nastavení optimální. Stále pak ale máte možnost si s intenzitou rozmazání pozadí pohrát ručním nastavením či editací již pořízeného snímku.

portrétní fotografie

Video

Xiaomi Mi Note 10 Lite dokáže pořizovat video v rozlišení až 4k a to při 30 snímcích za vteřinu. Škoda, že vyšší snímkovací frekvence je dostupná až po snížení rozlišení na FullHD, to je však vcelku akceptovatelná daň za slabší chipset. Výsledné video patří k lepšímu průměru kategorie. Při nahrávání 1080p / 60 fps videa jsme pociťovali problém s horší stabilizací. Množství zachycených detailů, vyvážení bílé či plynulost videa je však na solidní úrovni. S potěšením pak můžeme konstatovat, že i zvukový záznam lze zařadit k tomu lepšímu co současné smartphony nabídnou.

Po přepnutí na rozlišení 1080p a snímkovací frekvenci 30 fps je k dispozici elektronická stabilizace obrazu. Ta, již tradičně, funguje na jedničku – až se nám nechtělo věřit, že se jedná o pouhou elektronickou stabilizaci.

Galerie ukázkových snímků

Aplikace Fotoaparát

Pokud jste se již setkali s fotoaplikací na některém z telefonů vybaveném MIUI 11, budete i zde jako doma. Aplikace Fotoaparát je přehledně uspořádaná do několika režimů, mezi kterými lze přepínat tažením do stran. Z těch zajímavějších režimů musíme zmínit například zpomalené video, portrétní režim, manuální režim či režim pro focení v plném, 64MPx rozlišení. Aplikace umožňuje také snadno (de)aktivovat vylepšení fotografií za pomocí AI či HDR. Za zmínku pak rozhodně stojí také softwarová korekce efektu rybího oka při použití superširokoúhlého fotoaparátu.

Závěr recenze Xiaomi Mi Note 10 Lite

Xiaomi Mi Note 10 Lite je zajímavý smartphone hned z několika důvodů. V první řadě přináší zajímavý a neotřelý přístup k „Lite“ provedení. Namísto smartphonu, který svou předlohu připomíná nanejvýš tak názvem tak představuje model, který proti dělá jen minimální kompromisy. A to paradoxně může být kamanem úrazu. Pokud totiž bude Mi Note 10 Lite i nadále stát ve srovnatelné paměťové variantě jen o tisíc korun méně, je z našeho pohledu výhodnější investovat peníze navíc a získat mnohem schopnější sestavu fotoaparátů. Budeme se opakovat, ale raději bychom oželeli zahnutý displej a viděli v telefonu o něco lepší sestavu fotoaparátů.

Pokud vám však na fotoaparátu tolik nezáleží, není zde příliš důvodů proč se Xiaomi Mi Note 10 Lite vyhýbat. Xiaomi se totiž podařilo do střední třídy přivést model, který na uživatele působí mnohem dražším dojmem. A nebudeme lhát, tento přístup je pro nás vcelku osvěžující. V dané cenové kategorii se totiž většinou hledí především na cenový limit a na to, jak v rámci této částky do telefonu dostat co nejlepší papírové specifikace. To se pak velmi často projevuje zejména na konstrukci zařízení. To tak naštěstí není případ Xiaomi Mi Note 10 Lite. Ten nabídne líbivý design, kvalitní zpracování, velmi kvalitní displej a i zcela dostatečný výkon. Vlastně i ta výdrž baterie, kterou jsme pro nenaplněná očekávání trochu zkritizovali, není ve finále vůbec zlá.

Cena a dostupnost

Telefon Xiaomi Mi Note 10 Lite je k dispozici ve třech barevných variantách: fialové, bílé a černé. Na výběr je pak ze tří paměťových variant, lišících se od sebe jak velikostí operační paměti, tak interního úložiště – základní varianta je 6/64GB, náseleduje 6/128GB verze a vše uzavírá 8/128GB varianta.

Xiaomi Mi Note 10 Lite přináší AMOLED, 64Mpx foťák a velkou baterii
Xiaomi Mi Note 10 Lite přináší AMOLED, 64Mpx foťák a velkou baterii

Ve čtvrtek 30. dubna představil čínský gigant hned tři nové telefony. Kromě Redmi Note 9 a Redmi Note 9 Pro Číst dál...

Recenze Xiaomi Mi 11: k dokonalosti chybí krůček. Nebo dva?
Recenze Xiaomi Mi 11

Koncem roku 2020 spatřila světlo světa nová vlajková loď Xiaomi v podobě našlapaného modelu Mi 11. Jak navázala na tradici Číst dál...

Recenze Poco M3: levný telefon střední třídy s vynikající výdrží
Recenze Poco M3: levný telefon střední třídy s vynikající výdrží

Telefon Poco M3 byl představen koncem listopadu 2020 a kromě neokoukaného vzhledu zaujal příznivou cenovkou. díky které ho můžete označit Číst dál...

Xiaomi Mi Note 10 Lite

9 290 Kč
8

Výkon

8.0/10

Displej

8.5/10

Výdrž baterie

8.5/10

Fotoaparát

7.5/10

Cena

7.5/10

Klady

 • Design a zpracování
 • Kvalitní displej
 • Velká baterie
 • Schopný primární fotoaparát
 • Optimalizace

Zápory

 • Oproti Mi Note 10 jen malý cenový rozdíl
 • Slabší zbylé fotoaparáty
 • Absence bezdrátového nabíjení
 • Zbytečné zahnutí displeje
Servis XM.cz
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
Jiří
9 měsíců před

Telefon je v celku dobrý ,jen snad čtečka v displeji je slabší.Dále by mne zajímalo jak nastavit stabilizaci při focení , například momentky – to jsou strašné fotografie . Při normálním focení je ze sta fotek 99 špatných ,rozmazané lidí okolo a pod. Zajímalo by mne jak docílit čisté fotografie.
Starší typy jiných značek např Huawei P9 s fotoaparátem Leica – skvělé fotky .to se nedá srovnat .Tento telefon to nedokáže ani na 10% ,to se Xiaomi vůbec nepovedlo – prostě otřesné.

Kdo ví jak tomu zabránit ,budu jedině rád.

Karel Kilián
Odpovědět  Jiří
9 měsíců před

Dobrý den,

no, pokud Vám vychází 99 ze 100 fotek špatných, tak pak je otázkou, zda není něco s fotoaparátem. Protože tento telefon fotí hodně dobře. Ostatně jste první, kdo si u tohoto modelu stěžuje na kvalitu fotografií.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Jiří
Jiří
Odpovědět  Karel Kilián
9 měsíců před

Tak to tedy děkuji , zkusím to nějak vyřešit

Karel Kilián
Odpovědět  Jiří
9 měsíců před

Dobrý den,

není zač, rádo se stalo.

Přeji hezký den!
Karel Kilián

Vanda
Vanda
8 měsíců před

Prosím o podrobný návod k Xiaomi mi note 10 lite. Děkuji

Karel Kilián
Odpovědět  Vanda
8 měsíců před

Dobrý den,

většina prodejců dává k telefonům jen základní příručku. Důvod je prostý: telefon během svého života dostává aktualizace MIUI a Androidu, které (často i zásadně) mění jeho prostředí, aktualizují se i aplikace atd.. To znamená, že by tu příručku musel neustále někdo revidovat a upravovat, což by v konečném důsledku znamenalo nutnost zvýšení ceny telefonů.

Ale mám pro Vás dobrou zprávu! Na našem blogu máme sekci Tipy a triky pro MIUI, ve které každý týden vydáváme pět tipů a triků pro právě aktuální verzi. Celkem už v ní máme přes 130 dílů, tj. nějakých 800 tipů, triků a postupů. No a když zde nenajdete odpovědi na své otázky, tak je tu naše Poradna, kde rádi a ochotně poradíme a zodpovíme Vaše otázky.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Petr
Petr
6 měsíců před

Dobrý den mám nainstalovaný seznam a ještě další aplikace stažené z druhé ho telefonu a jakmile kliknu na aplikaci tak jako by se měla otevřít a hned se zavře .Za boha nemůžu přijít na to jak je otevřít. Dělá mi to třeba seznam.můžete mi nějak poradit.děkuji

Karel Kilián
Odpovědět  Petr
6 měsíců před

Dobrý den,

jedná se o problém se systémovou komponentou WebView, který se začal projevovat v noci z pondělí na úterý. Nejde o problém telefonů Xiaomi, ale prakticky všech mobilů s Androidem. Naštěstí na něj existuje poměrně jednoduché řešení – popsali jsme ho v dnes vydaném článku Aplikace msa pravidelně přestává fungovat? Víme, jak problém vyřešit!, na jehož konci najdete podrobný návod.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

8
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x