Xiaomi představilo pořádnou nálož novinek

Včera, kolem půl druhé odpoledne našeho času, odstartovala výroční konference společnosti Xiaomi, která uvedla opravdu slušnou porci novinek. A nejednalo se jen o telefony. Celá konference trvala více než dvě a půl hodiny a přestože její simultánní překlad byl v některých momentech dosti zmatečný, dozvěděli jsme i spoustu informací o produktech, které jsou ještě ve vývoji. Pojďme to ale vzít od začátku.

Životní příběh šéfa Xiaomi

Pár dní nazpět jsem zde na blogu psal článek o tom, že Xiaomi a její ředitel oznámili datum konání této konference, a že by nám sám Lei Jun rád pověděl životní příběh, který jsme dosud neslyšeli. Já jsem si troufl predikovat, že pravděpodobně půjde o nějaký interní příběh značky Redmi (protože telefony Redmi patřily k očekávaným), a že určitě nepůjde o příběh ředitele samotného. Tak to jsem se pěkně mýlil. Příběh byl právě celý o něm. O tom v jakém prostředí vyrůstal, jak žil a jak a kde pracoval. Dokonce jsme mohli vidět krátký ústřižek z čínského dokumentu, ve kterém poskytoval rozhovor jakožto klíčový pracovník společnosti Kingsoft a jeden z vývojářů kancelářského balíků WPS Office.

Xiaomi CEO Lei Jun

Ve svém příběhu nevynechal všechny důležité milníky jeho kariéry, jako práci v Netscapu, Yahoo, či třeba Tencentu. Díky všem těm zkušenostem pak v roce 2010 mohl za pomoci partnerů a státu založit společnost Xiaomi. Tehdy si do svého týmu sám vybral ty nejlepší spolupracovníky například z Microsoftu či Motoroly.

Nicméně, kvůli příběhu Leie Juna tu nejste, takže to zkrátím. Jeho příběh je nečekaně opravdu velmi inspirativní. Ukázal tak, že když se tvrdá práce stane nejen životní náplní, ale i zábavou, dokážete to, co jiní považují za nemožné. A to i v takové zemi, jako je Čína, která vám mnoho přešlapů neodpustí. Tak, shrnuto, tak jdeme na produkty.

Xiaomi Mix Fold 2

Prvním produktem, který Xiaomi představilo, se stal skládací telefon Xiaomi Mix Fold 2. Jedná se o telefon, který se otevírá z velikosti klasického telefonu na velikost menšího tabletu, takže něco jako Samsung Galaxy Fold. Zaujmout má hned několika paramtery. Začněme třeba u foťáků. Tím hlavním se stal 50 Mpx senzor Sony IMX766 a asistují mu 13 Mpx ultrawide a 8 Mpx teleskop s dvojnásobným zoomem. To sice nezní kdovíjak originálně, ale když dodám, že snímače pomohla vyrobit Leica, hned je to zajímavější. Telefon tak dokáže natáčet do rozlišení 8K, HDR a standardu Dolby Vision. To je, pokud se nemýlím, zajímavá novinka.

Xiaomi Mix Fold 2

Další zajímavostí jsou rozměry telefonu. Ten totiž výrazně zhubl. V rozloženém stavu je jeho tloušťka pouhých 5,4 mm. Ve složeném pak také poměrně rozumných 11,2 mm. Hmotnost se zastavila na 262 g, což je také slušná hodnota.

Vnější displej telefonu je také zajímavý. Má relativně standardní rozměry – 6,5″ úhlopříčku a poměr stran 21:9. Jedná se o AMOLED od Samsungu, nabídne 120 Hz obnovovací frekvenci a je krytý odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus. Vnitřní displej má úhlopříčku 8,2″ a jedná se o technologii ECO OLED. Taktéž nabídne obnovovací frekvenci 120 Hz, ale rozlišení zde je 2,5K. Displej samozřejmě podporuje HDR a Dolby Vision a je krytý ultra tenkým ohebným sklem. Selfie kamerka je pak ukrytá pod displejem.

 

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Xiaomi Mix Fold 2A nakonec hardware. Výkon zajišťuje procesor Snapdragon 8+ Gen1, kterému bude pomáhat 12 GB operační paměti. Úložiště budete moci volit až do 1 TB. Baterie má kapacitu 4 500 mAh, což není zrovna velká hodnota, vzhledem k velikosti vnitřního displeje. Nicméně bude umět rychlejší 67W nabíjení.

Kde začíná cenovka?

Telefon bude nabízen ve dvou barvách – zlatá a černé. Cena má začínat na 8 999 Yuanech, čili v přepočtu na 31 500 Kč bez DPH.

Xiaomi Buds 4 Pro

Po velmi dlouhém představení skládacího telefonu přišla řeč na nová sluchátka Xiaomi Buds 4 Pro. Ta přinesla osvěžený design, který se však nezměnil nijak výrazně. Spíše se vše tak trochu více zaoblilo a zakulatilo. Co je ale rozhodně novinkou, je technologie adaptivní dynamické redukce okolního hluku v hloubce až 48 dB a šíři 4000 Hz. Sluchátka umí ve třech úrovních automaticky nastavit míru redukce šumu, stejně jako rozpoznat prostředí a přizpůsobit mu profil pro co nejvhodnější výsledek.

Xiaomi Buds 4 Pro

Pokud však preferujete ruční nastavení, hned se vám možnosti rozšiřují. Co se týče samotné redukce šumu, máte k dispozici až šest úrovní. Samozřejmě zde nechybí ani “transparency mode“, tedy režim, ve kterém jsou naopak ruchy z okolí posíleny, abyste je dobře slyšeli. V tomto režimu pak máte k dispozici tři možné úrovně, aby sluchátka vždy dodaly nejlepší zvuk vzhledem k okolním scénářům.

Sluchátka Xiaomi Buds 4 Pro také pomáhají uživateli ve větrném prostředí. Díky speciálním algoritmům dokáží sluchátka vítr detekovat a odstranit jeho nepříjemný hluk při sportování. Automatická detekce pak umí zafungovat, pokud nastane bezvětří. Pro úsporu energie pak automaticky přejde do jiného režimu.

Pokud jde o kvalitu zvuku, tak sluchátka disponují 11 mm měnič s velkou amplitudou, podporují 96 kHz zvuk s vysokým rozlišením a zvukové kodeky SBC, AAC a LHDC 4.0. Také by měly umět simulovat prostorový zvuk.

Nabité mají vydržet až 9 hodin, pouzdro pak dodá dalších až 38 hodin poslechu. Sluchátka podporují rychlé nabíjení a jsou plně nabitá za 30 minut.

Kdy, kde a za kolik?

Jejich cenovka byla stanovena na 1 099 Yuanů, čili asi 4000 Kč bez DPH. Zatím však byla uvedena pouze pro Čínu, zbytek světa bude brzy následovat.

Xiaomi Watch S1 Pro

Jako třetí produkt přišly na řadu nové chytré hodinky Xiaomi Watch S1 Pro. Hodinky mají 46 mm ciferník a unibody tělo z nerezové oceli. Disponují digitální korunkou a téměř neviditelným tlačítkem na pravé straně. Jejich AMOLED displej má průměr 1,47″, rozlišení 480 x 480 pixelů a jas až 600 nitů.

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě

Hodinkám nechybí snímač srdečního tepu a okysličení krve, který pracuje kontinuálně. Dokáží sledovat spánkový režim, míru stresu a teplotu pokožky. K dispozici je více než 100 tréninkových režimů, nechybí GPS, ani voděodolnost do hloubky 5 metrů.

Xiaomi Watch S1 Pro jsou poháněny 12 nm procesorem, který má údajně přinést mimořádně dlouho výdrž na jedno nabití. Jejich 500 mAh baterie by prý měla vydržet až 15 dní standardního používání.

Mimo jiné, hodinky také nabízejí spoustu zajímavých funkcí, které ovšem v našich končinách využije jen hrstka uživatelů. Na mysli mám například šikovné ovládání televize Xiaomi. Jinak ale nechybí klasické funkce, jako ovládání hudby, příjem notifikací a hovorů, a i když běží hodinky na vlastním systému MIUI Watch, jsou podporovány i některé aplikace třetích stran (nebylo specifikováno jaké). Ještě zmíním, že s telefonem komunikují skrze Bluetooth 5.0 a připojit je můžete i pomocí NFC, kterým disponují. Zda půjde použít i pro platby Xiaomi Pay zmíněno nebylo, ale vzhledem k tomu, že základní Xiaomi Watch S1 to umí, předpokládám, že to budou umět i Xiaomi Watch S1 Pro.

A nakonec je tu cenovka.

Hodinky Xiaomi Watch S1 Pro dostaly nálepku 1 499 Yuanů, tedy v přepočtu asi 5 300 Kč bez DPH. Nabízeny budou s řemínky z nerezové oceli a nebo pak barevné kožené varianty. Stejně jako u sluchátek, i hodinky šly v den uvedení do prodeje pouze v Číně, zbytek světa se dočká brzy.

Xiaomi Pad 5 Pro 12.4

A pak přišel na řadu nový tablet. Jmenuje se Xiaomi Pad 5 Pro 12.4. Od toho loňského, který se jmenuje Xiaomi Pad 5 Pro se ale poměrně značně liší. Některé změny jsou dokonce poznat hned na první pohled. Na zádech je možné vidět, že se svým designem změnil třeba takový fotomodul. Nově odpovídá designu, který známe z telefonů řady Xiaomi 12. I na přední straně jsou vidět změny, například že byly ztenčeny rámečky okolo displeje. A když už jsme u displeje, tak ten má úhlopříčku 12,4″, rozlišení 2,5K a obnovovací frekvenci až 120 Hz. Technologicky se jedná o IPS LCD panel, který může dosáhnout jasu až 500 nitů a podporuje barevný gamut DCI-P3 či třeba HDR10 a Dolby Vision.

Výkonostní stránku už však obstarává stejný procesor, jako loňský model, tedy Snapdragon 870. Novinka však bude k dispozici ve variantách 6 GB + 128 GB, 8 GB + 256 GB a také ve špičkové verzi 12 GB + 512 GB. O výdrž se postará baterie s kapacitou 10 000 mAh, která podporuje rychlejší 67W nabíjení. Do plna se dokáže nabít za 68 minut.

Xiaomi-Pad-5-Pro-12

Fotomodul na zádech tabletu se skládá z trojice fotoaparátů, přičemž ten hlavní nabídne rozlišení 50 Mpx. Zbylé dva jsou ale jen 2 Mpx snímače, oba pro zajištění hloubky ostrosti. Trochu zajímavější je pak selfie kamerka, která má rovných 20 Mpx. Přestože na zádech jsou dva ze tří objektivů “takové to nic“, stále se meziročně jedná o veliké zlepšení ve fotovýbavě.

Povánoční výprodej je tady!

Nakonec opět zmíním stanovené cenovky:

6+128GB – 2799 Yuanů (asi 9 800 Kč bez DPH)
8+256GB – 3299 Yuanů (asi 11 500 Kč bez DPH)
12+512GB – 3999 Yuanů (asi 14 000 Kč bez DPH)

Tablet je nabízen ve třech barvách – černé, stříbrné a zelené. Stejně jako předchozí dva produkty, i tablet je zatím dostupný pouze v Číně. O globální dostupnosti však nepadlo ani slovo.

Redmi K50 Ultra

Tak nám na to Redmi došlo také. I když ne tak úplně jak jsem ve své predikci očekával. Nicméně, v rychlosti vám tuhle novinku představím.

Telefon Redmi K50 Ultra se pyšní 6,7″ 12-bitovým OLED displejem s průstřelem uprostřed. Panel má rozlišení 2712 x 1220 pixelů, jemnost 446 pixelů na palec a obnovovací frekvenci 120 Hz. Displej podporuje Dolby Vision, barevný gamut DCI-P3, HDR10+ a adaptivní HDR. Displej také získal certifikaci SGS pro nízkou únavu a má hardwarový režim omezení modrého světla.

Výkon telefonu obstará procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 ve spojení s operační pamětí LPPDR5 o hodnotách 8GB nebo 12GB. Úložiště UFS 3.1 má kapacity 128GB, 256GB či 512GB. Telefon je pak také vybaven kapalinným chladícím systémem s odpařovací komorou (Vapor Chamber).

Telefon disponuje trojicí fotoaparátů, přičemž ten hlavní má rozlišení 108 Mpx. Jedná se o čip Samsung ISOCELL HM6 s optickou stabilizací obrazu. Vedle něj se pak nachází 8 Mpx ultrawide a také 2 Mpx makro. Selfie kamerka má rozlišení 20 Mpx.

Telefon nabídne podporu dvou SIM karet, 5G, WiFi 6, NFC, zaujme dvoupásmový GNSS, o něco méně pak krytí IP53. Na druhou stranu ale nechybí duální stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos či lineární vibrační motor v ose x a snímač otisků prstů v displeji.

Karty byly rozdány, ceny byly stanoveny:

8 GB + 128 GB – 2 999 Yuanů (asi 10 500Kč bez DPH)
8 GB + 256 GB – 3 299 Yuanů (asi 11 500 Kč bez DPH)
12 GB + 256 GB – 3 599 Yuanů (asi 12 600Kč bez DPH)
12GB + 512GB – 3 999 Yuanů (asi 14 000Kč bez DPH)

Za tyto ceny můžete pořídit černou, stříbrnou nebo modrou variantu. Pokud jste ale fanoušek motorsportu a F1 zvlášť, možná vás zaujme varianta Champion Edition, která je v motivu týmu Mercedes-AMG Petronas F1, který v minulé sezoně získal Pohár konstruktérů. Tato varianta má stát 4 199 Yuanů, tedy asi 14 700 Kč bez DPH.

Black Friday

Redmi-K50-Ultra-Mercedes-AMG-PETRONAS-Formula-One-Team-Summer-Edition-1536x774

MIJIA

Dále přišly na řadu produkty značky MIJIA. Konkrétně dva a s největší pravděpodobností se na náš trh ani jeden z nich nedostane. Alespoň ne oficiální cestou. Takže tady už to vezmu opravdu velmi stručně.

MIJIA Smart Smoke Purifier P1

První z těchto produktů se stala chytrá digestoř Smart Smoke Purifier P1, která nejen že dobře vypadá, ale také údajně funguje lépe, než jakákoli jiná. Využívá inovativní vysokorychlostní cyklónový systém nasávání. To je možné díky přítomnosti přetlakové štěrbiny pro nasávání vzduchu a vysokorychlostnímu motoru DLDC, který dokáže vytvořit vysokou rychlost vtahu až 13 m/s, čímž nasaje veškerou páru a kouř vznikající při vaření.

Co se týče chytrých funkcí, tak digestoř obsahuje čidlo pro vyhodnocení kvality okolního vzduchu na základě analýzy nasátých částic. Hodnoty pak během vaření dokáže zobrazovat v reálném čase na vestavěném TFT displeji. Také stojí za zmínku možnost ovládání gesty, takže si digestoř nezamastíte špinavýma rukama.

Xiaomi Smart Smoke Purifier P1

MIJIA Partition

Dále Xiaomi představilo pračku a sušičku. Ne, nemyslím dvě jednotlivá zařízení, ale jedno jediné šílené zařízení, které umožňuje to, co nikdo z Evropanů asi nepotřebuje. A nebo zatím alespoň netušil, že ano. Xiaomi tvrdí, že jde o dokonalý spotřebič. Co myslíte vy?

Jedná se o dvoupatrové a dvoububnové zařízení, které umožňuje prát a sušit více prádla současně. Celková kapacita přístroje je 15 kg, přičemž kapacita horního bubnu je 5 kg a dolního 10 kg. Sušit je možné celkem 7 kg prádla.

Mijia-partition-washing-and-drying-machine-15kg-2

Horní buben je určen pro praní jemnějšího prádla, jako je třeba dětské oblečení, spodní prádlo, vlna nebo hedvábí. Ve spodním bubnu je možné prát například ložní prádlo, oblečení pro dospělé či ze silnějších materiálů.

Povánoční výprodej je tady!

Oba bubny jsou poháněny invertorovými motory (jsou umístěny přímo na zadní straně bubnu), což společně s pružinovým zavěšením a hydraulickým tlumením eliminuje vibrace a hluk. Díky tomu pak mohou oba bubny běžet současně, aniž by svými rozdílnými programy nějak narušovaly integritu celého přístroje.

Pračka je samozřejmě chytrá, takže ji můžete přidat do své domácnosti a nechat se upozorňovat na různé situace či nastavit nejrůznější potřeby.

One more thing…

Když už se zdálo, že Lei Jun celou konferenci shrne a ukončí, zahrál si tak trochu na Steva Jobse. Na obrazovce za ním se objevil nápis “One more thing…” a sám dodal, že je ještě něco, o co by se s námi chtěl podělit.

V první řadě oznámil, že uběhlo rovných 500 dní ode dne, kdy Xiaomi založilo divizi Xiaomi EV a začalo pracovat na svém prvním elektromobilu a jeho bezpilotním systému. Po krátké chvíli jsme se dočkali videoukázky, jak si bezpilotní systém vede přímo v provozu čínského velkoměsta. Podle videa se zdá, že Xiaomi ušlo kus cesty, protože systém fungoval opravdu precizně. Jednalo se ale o video, nikoli přímou ukázku, takže těžko posoudím jak si systém opravdu vede. Xiaomi také klidně mohlo prostě jen vybrat nejpovedenější záběry. Nicméně Lei Jun dodal, že takovýchto testovacích vozů chystají do ulic vyslat stovky.

Na závěr tohoto bloku ještě pan řídící dodal, že původně stanovený termín, kdy má samořiditelný elektromobil Xiaomi poprvé sjet kompletní z výrobní linky, tedy rok 2024, stále platí.

A pak ještě jedna věc… Už opravdu poslední

Pamatujete, jak Xiaomi představilo robotického psa CyberDoga, kterého jste si mohli koupit? Tak Xiaomi ani v robotice nelení a představilo dalšího robota. Jmenuje se CyberOne.

CyberOne je humanoidní bionický robot v plném měřítku. Je 177 cm vysoký a váží 52 kg. Dostal přezdívku “Metal Bro” a z nějakého důvodu mu bylo přiděleno i znamení zvěrokruhu – Lev.

Obličej černobílého robota je tvořen ohebným OLED panelem. Robot díky stereoskopickým kamerám vidí 3D obraz a pro komunikaci je vybaven dvěma mikrofony. Tělo je ovládané speciálními algoritmy z dílny Xiaomi, díky kterým dokáže dokonale koordinovat pohyb 21 kloubů. Dále humanoidní robot dokáže interpretovat 45 lidských sémantických emocí a rozlišit 85 prostředí. Robot se údajně každý den učí novým dovednostem.

Xiaomi-Cyberone-robot

Celé tohle robotí dílo kombinuje sofistikovanou mechatroniku a umělou inteligenci, což Xiaomi stálo nemalé úsilí i finanční prostředky. Jeho aktuální stav je však stále jen produkt první generace. Na dlouhé roky cvičené roboty z dílen Boston Dynamics to zdaleka nemá, ale Xiaomi překvapivě předběhlo Teslu, která vydání podobného robota oznámila dříve.

Robot zatím není komerčně dostupný, ale jeho cena by se později měla pohybovat v hodnotách okolo 600 000 až 700 000 Yuanů, tedy mezi 2 000 000 – 2 500 000 Kč.

Xiaomi se pro dnešek loučí

A to by pro tuto konferenci bylo vše. Xiaomi toho stihlo představit opravdu hodně. Některé produkty byly očekávané, jiné byly překvapením a nahlédnutí do budoucnosti na konci bylo perličkou. Zahájení konference životním příběhem šéfa celé firmy bylo zajímavým zpestřením. Nutno říci, že byť po technické stránce a po stránce simultánního překladu má ještě Xiaomi co dohánět, po obsahové stránce jsem viděl skvělou konferenci, která odpovídá technologickému gigantovi. Do budoucna bude potřeba počítat s tím, že Xiaomi už dávno není malá čínská firma, která si chce utrhnout kousek trhu. Nyní je to dravec v technologiích a šíří svého záběru jí může konkurovat jen několik málo firem z celého světa.

3 (ne)známé produkty Xiaomi: projektor, pračka se sušičkou a radiátor

Naposledy v roce 2018 přicházíme s dalším pokračováním našeho seriálu 3 (ne)známé produkty Xiaomi. Tentokrát vás čekají tři žhavé novinky: Číst dál...

Telefon Xiaomi Mi A3 dostává poslední bezpečnostní aktualizaci
Telefon Xiaomi Mi A3 dostává poslední bezpečnostní aktualizaci

Telefon Xiaomi Mi A3 dostává poslední výrobcem garantovanou bezpečnostní aktualizaci. Firmware s označením 12.0.25.0 RFQMIXM, vypuštěný ve středu 13. července, Číst dál...

Které telefony dostaly ve 26. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 26. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme tu první červencové pondělí, kterým začíná druhé pololetí nebo též třetí čtvrtletí roku 2021. Do konce druhého čtvrtletí přitom Číst dál...

Redmi Note 10 Pro

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
5 měsíců před

Možná se budete divit co se mi líbí nejvíc, ale ta pračko-sušička vypadá fakt dobře 😀

Karel Kilián
Odpovědět  Jakub
5 měsíců před

Dobrý den,

osobně se vůbec nedivím – také se mi líbí!

Přeji hezký den.
Karel Kilián

2
0
Napište nám svůj komentář!x