Recenze

Recenze Redmi Buds 4 Pro: skvěle hrající sluchátka s ANC

Xiaomi není na trhu audia již dávno žádným nováčkem, a zejména jeho sluchátka tak není radno brát na lehkou váhu. A platí to ať už na sobě nesou přímo logo Xiaomi či “podznačky” Redmi nebo partnerského 1More. Ve většině případů pak tato sluchátka nabízejí zajímavou výbavu za přívětivou cenu. Minimálně na papíře pak nejsou výjimkou ani testovaná Xiaomi Redmi Buds 4 Pro. Jak si vedou v praxi ale odhalí následující recenze.

Obsah recenze Xiaomi Redmi Buds 4 Pro

Obsah balení Xiaomi Redmi Buds 4 Pro

V malé krabičce nečekejte žádná překvapení, ostatně, co od balení “skutečně bezdrátových”, nebo-li TWS sluchátek chtít, že ano? Spolu se sluchátky v nabíjecím pouzdru tak dostanete také krátký USB-C kabel spolu s nutnou základní dokumentací. Co je však důležitější, že se zde nachází také další dva páry silikonových špuntů o různých velikostech. Spolu s párem špuntů již nasazených na sluchátcích tak máte na výběr ze tří velikostí, což nemusí být pro některé uživatele dostatečně široký výběr. Nečekal bych zde sice pět a více velikostí špuntů jako v případě dražších sluchátek renomovaných výrobců, Xiaomi však mohlo zachovat čtyři velikosti jako v případě předešlých Redmi Buds 3 Pro.

Redmi Buds 4 Pro balení

Zpracováním jde o malý krok zpět

Byť Xiaomi Redmi Buds 4 Pro skutečně nabízejí velmi zajímavý poměr cena / výkon, při ceně lehce pod 2 tisíce korun je na místě očekávat také kvalitní zpracování. Byť zde není nic, co bych považoval za vážnější nedostatek, musím konstatovat, že v porovnání s předešlými Xiaomi Redmi Buds 3 Pro, jejichž recenzi jsme vám přinesli také, na mě letošní model působí jako menší krok zpět. Zřejmě nejvíce je to patrné na provedení nabíjecího pouzdra, na němž se šetřilo nejvíce.

Redmi Buds 4 Pro konstrukce

Pryč je velmi příjemný, sametově jemný povrch. Drobný detail v podobě stříbrného kroužku okolo nabíjecího USB-C portu a v neposlední řadě se již nedostalo ani na bezdrátové nabíjení. I přes tyto neduhy však ale má nabíjecí pouzdro z ne úplně honosně vyhlížejícího a na škrábance náchylného plastu své výhody. Zmínit je potřeba větší kapacitu vestavěné baterie a s tím spojenou vyšší výdrž, které se ještě v recenzi budu věnovat. No a vhod určitě přijdou i kompaktnější rozměry pouzdra. Ty zde činí 44,8 x 24,7 x 62,4 mm a hmotnost, včetně vložených sluchátek, se ustálila na 47 gramech.

Redmi Buds 4 Pro pouzdro

Řada telefonů Redmi Note 12

Utržené sluchátko, které nemusí sedět všem

Xiaomi Redmi Buds 4 Pro využívají design sluchátka s čouhající stopkou, který ve mě chtě-nechtě evokuje klasické špuntové sluchátko s utrženým drátem. Nečekejte zde žádné designové kreace, výrobce se držel při zemi a vzhled jednotlivých sluchátek oživil pouze kovově lesklou linkou táhnoucí se po celé délce zmíněné stopky. Ve skutečnosti pak jde o čirý plast s lesklou texturou pod povrchem. Vedle této linky vás na těle sluchátek mohou zaujmout třeba dva kontakty pro nabíjení umístěné na konci čouhající stopky spolu s mikrofonem pro záznam vašeho hlasu.

Redmi Buds 4 Pro

Mikrofony na těle každého sluchátka nalezneme hned tři. Další, umístěný pod stříbrnou mřížkou na horní hraně sluchátek slouží pro odfiltrování ruchu z okolí. Poslední, mířící směrem do ucha pak náleží funkci aktivního potlačení okolního ruchu (ANC). To, dle slov výrobce, dokáže snížit hlasitost okolního hluku až o 43 db, přičemž ANC je zde dostupné ve třech intenzitách. Jejich přepínání pak může uživatel řídit ručně, nebo vše nechat na automatice. V praxi mi však pocitově přišlo, že sluchátka nefiltrují ruch tak efektivně jako někteří konkurenti. To ale nejspíš není spojeno ani tak s kvalitou samotného ANC, jako spíš s tím, že mi sluchátka příliš dobře neutěsnila zvukovod a tím pádem zde dobře nefungovala ani pasivní izolace.

Redmi Buds 4 Pro

Že mi sluchátka vyloženě neseděla by se přitom úplně tvrdit nedalo. V uších drží dobře a rozhodně nemám obavu o jejich ztrátu. Po pár dnech, kdy si musely uši na nová sluchátka zvykat jsem neměl ani problém, že by mě jakkoli tlačila. V mém případě tedy problém spočívá spíše ve velikosti silikonových špuntů, kdy je pro mě prostřední velikost příliš malá a největší špunty jsou již příliš velké. V neposlední řadě pak musím zmínit odolnost vůči vniknutí prachu a vody s certifikací IP54. Při běžném používání by tak měla sluchátka odolat prachu a ublížit by jim neměl ani pot či déšť. Pozor však na pouzdro, to žádnou zvýšenou ochranu nenabízí. Ostatně jako u většiny podobných sluchátek.

Konektivita ve znamení LDAC

Sluchátka se připojují prostřednictvím Bluetooth 5.3 s podporou protokolu Bluetooth Low Energy (BLE). Mezi hlavní devízy sluchátek Xiaomi Redmi Buds 4 Pro pak patří podpora kodeku LDAC zajišťujícího bitrate 990 kbps. Ve zkratce se pak dá říct, že vysoký datový tok pak umožňuje doručit zvuk do sluchátek ve vyšší kvalitě – tedy za předpokladu, že je i daný zdroj zvuku v dostatečné kvalitě. Pro porovnání, asi nejrozšířenější kodek AAC nabízí datový tok 320kbps a v případě základního SBC je to pak typicky 256 kbps. Právě na AAC se pak budete muset spolehnout, pokud sluchátka připojíte k iPhonu či iPadu, neboť jablečná zařízení LDAC kodek nepodporují.

Redmi Buds 4 Pro

Ale i po připojení sluchátek k Android zařízení si v nastavení Bluetooth zkontrolujte, zda je LDAC aktivní. Například v mém případě se sluchátka k telefonu poprvé připojila prostřednictvím SBC v základní kvalitě a na vyšší kvalitu je bylo potřeba přepnout. Vedle samotné kvality zvuku pak můžu pochválit také nízkou latenci. Rozhodně se nejedná o žádná herní sluchátka a zejména právě u hraní může zkušené ucho drobnou prodlevu zaznamenat. Nicméně na poli zcela bezdrátových sluchátek se rozhodně jedná o lepší průměr. Během testování jsem se pak setkal s problémem s připojením v případě, že jsem nechal sluchátka několik minut mimo pouzdro, například na stole, nebo v kapse. Většinou stačilo sluchátka vložit do pouzdra a po chvíli znovu použít, ve 2-3 případech jsem však musel párování s telefonem zrušit a sluchátka spojit nanovo.

Redmi Buds 4 Pro nástavce

Redmi Note 13

Zvuk doznal citelného vylepšení

Uvnitř každého sluchátka se nachází soustava dvou měničů přičemž výškový má průměr 6 mm a druhý, obstarávající středy a hluboké tóny rovnou 10 mm. Tato sestava pak měla jednoznačně pozitivní vliv na výslednou kvalitu reprodukovaného zvuku. Celkový projev je mírně basovější, nicméně nijak otravně dunivý. Důrazné basy dokáží sluchátka dávkovat precizně a nedochází k přehlušení ostatních složek. Středy jsou čisté a jednotlivé nástroje krásně rozpoznatelné i když se oddáváte například tvrdší metalové muzice kombinované s klasickými nástroji jako například housle či flétna.

Redmi Buds 4 Pro měnič

Problém sluchátkům nečiní ani výšky, které jsou zřetelné ale ne přehnaně ostré. Byť právě v případě ráznější muziky mi chvílemi připadaly malinko utopené. Nejde však o nic zásadního a při pohledu na cenovku Xiaomi Redmi Buds 4 Pro mi připadá téměř jako malichernost to vůbec zmiňovat. Mírného zkreslení, kdy se ztratí část basů a naopak vystoupí výšky jsem si pak všiml pokaždé, když jsem sluchátka přepnul do transparentního režimu, nebo vypnul ANC. S největší pravděpodobností se však jedná o vlastnost, nikoli chybu. Například v transparentním režimu toto chování skutečně pomáhá lépe slyšet okolí. Na druhou stranu mě osobně to bylo spíše na obtíž. Marně pak přemýšlím, zda jsem se kdy u testovaných sluchátek s podobným chováním setkal.

Výdrž baterie oslní, nabíjení už tak ne

Výrobce u sluchátek Xiaomi Redmi Buds 4 Pro slibuje až 36h výdrž přičemž samotná sluchátka by měla zvládnout až 9 hodin nepřetržitého přehrávání hudby. Tuto hodnotu výrobce deklaruje pro přehrávání při 50% hlasitosti, aktivním kodeku AAC, transparentním režimu ANC a bez připojení druhého zařízení. Musím přiznat, že ve stejném režimu jsem sluchátka netestoval, nicméně hodnoty slíbené výrobcem jsou dle mého reálné. Během testování jsem sluchátka používal s kodekem LDAC, aktivním potlačením okolního hluku a hlasitostí mezi 40 a 60 procenty. V tomto, energeticky náročnějším režimu mi sluchátka vydržela hrát v průměru okolo 7 hodin na jedno nabití + další 3 nabití ukrytá v baterii pouzdra.

Redmi Buds 4 Pro

Samotnou výdrž baterie tak musím hodnotit rozhodně pozitivně. Co se mi ale líbilo už méně je indikace stavu baterie ve sluchátkách a pouzdru. Hned několikrát se mi stalo, že jsem jeden den vracel sluchátka s 50 % energie do pouzdra jehož úroveň nabití ukazovala v aplikaci 30 %. Přesto byla sluchátka druhý den zcela vybitá a ani se už k telefonu nepřipojila. Navíc jsem za celou dobu testování nepozoroval, že by mě pouzdro upozornilo na nedostatek energie prostřednictvím notifikační LED. Ani jsem se nedočkal žádného varování na nízký stav baterie ve sluchátkách. Co se nabíjení týče, výrobce se chlubí, že sluchátkům stačí 5 minut na nabíječce k dosažení 2 hodin přehrávání hudby, nicméně baterie pouzdra musí být alespoň na 30 %. Plné nabití zcela vybitých sluchátek a pouzdra mi trvalo v průměru 1 hodinu 40 minut.

Redmi Buds 4 Pro nabíjení

Apple AirPonds Pro 2

Konečně s oficiální aplikací

Během recenze předchozích Xiaomi Redmi Buds 3 Pro jsem lamentoval nad rozhodnutím Xiaomi spoléhat u svých sluchátek pouze na v MIUI integrovanou aplikaci a tím pádem odstřižením uživatelů smartphonů jiných značek od řady nastavení a funkcí daných sluchátek. Již tehdy byla naštěstí k dispozici neoficiální aplikace, kterou šikovný vývojář vyextrahoval z MIUI. Xiaomi se však naštěstí poučilo a aplikační podporu svých sluchátek pro tentokrát již na komunitě nenechalo. V Google Play tak již naleznete aplikaci Xiaomi Earbuds, která poslouží majitelům smartphonů jiných značek. V mém případě byla sluchátka testována (převážně) se smartphonem Oppo Find X3 Pro, na kterém fungovala daná aplikace korektně a zcela bez potíží.

Xiaomi Earbuds
Xiaomi Earbuds
Price: To be announced

Aplikace Xiaomi Earbuds nabízí vše potřebné

V samotné aplikaci pak naleznete veškerá nastavení, která byste mohli u bezdrátových sluchátek chtít. Vedle očekávatelné aktivace ANC či transparentního režimu zde naleznete také možnost volby intenzity těchto funkcí. V případě aktivního potlačení ruchu lze rovněž aktivovat automatické přizpůsobení jeho intenzity. Reálně jsem však rozdíl mezi automatikou a nevyšší intenzitou ANC nepoznal. V aplikaci bohužel chybí jakýkoli sofistikovaný ekvalizér, namísto toho zde máte jen jednoduché přednastavené profily pro zvýraznění výšek, basů, hlasu a vyvážený zvuk. Vedle toho pak aplikace nabízí virtuální prostorový zvuk pro zlepšení zážitku z filmů. Z mého pohledu je však tento efekt spíše rušivým a navíc se jeho aktivace vylučuje s použitím LDAC kodeku.

V nastavení sluchátek se ukrývá také test správně zvolené velikosti silikonových špuntů. Mezi plusy Xiaomi Redmi Buds 4 Pro pak lze jednoznačně zařadit také možnost připojení sluchátek ke dvěma zařízením současně. Sluchátka rovněž umí rozpoznat, že je uživatel vytáhl z uší a automaticky pozastavit přehrávání. Několikrát během testování jsem se však setkal s tím, že sluchátka hrála i po vytažení z uší, nebo pro změnu nedošlo k obnovení přehrávání po opětovném vložení do uší. Pokud chcete mít neustálý přehled o stavu baterie v nabíjecím pouzdru i sluchátkách a zároveň mít po ruce přepínání ANC a transparentního režimu, můžete si nechat v oznámení zobrazit widget. Chybět nemůže funkce pro vyhledání sluchátek spočívající v přehrání hlasitého zvuku a pochopitelně ani aktualizace firmwaru sluchátek.

Ovládání sluchátek

V aplikaci také naleznete nastavení gest pro rychlé ovládání sluchátek, respektive přehrávání. To se zde děje, vcelku klasicky, prostřednictvím poklepávání na tělo daného sluchátka. Pro každé sluchátko pak můžete nastavit celkem 3 akce – stisknutí a přidržení, dvojité a trojité klepnutí. Bohužel však nelze nastavit u všech gest všechny možné akce. Například úpravu hlasitosti můžete přiřadit jen k trojitému klepnutí. V praxi je pak spolehlivost těchto gest proměnlivá. Někdy mi fungovala zcela bezchybně, jindy jsem se s ovládáním sluchátek prostřednictvím nich trápil. Abych ale byl fér, musím dodat, že toto je problém většiny sluchátek s tímto typem ovládání.

Redmi Buds 4 Pro ovládání

Závěr recenze sluchátek Xiaomi Redmi Buds 4 Pro

I na závěr si dovolím sklouznout ke srovnání dnes testovaných Xiaomi Redmi Buds 4 Pro s předchozím modelem. Novinka totiž není úplně typickým nástupcem, který by pokračoval v nastoleném trendu. Loňská sluchátka totiž doručila především nadstandardní funkční výbavu. Až překvapivě kvalitní zpracování a “pouze” lehce nadprůměrné zvukové vlastnosti ovšem za víceméně bezkonkurenční cenu. Dnes testovaná sluchátka se oproti tomu vzdala bezdrátového nabíjení, přinesla jiný typ konstrukce, lehce slevila u zpracování ale zato hodně přidala v kvalitě reprodukce. Za to vděčí nejen podpoře Hi-Res kodeku LDAC, ale také použitým měničům.

Potenciálního vylepšení se dostalo také funkci aktivního potlačení okolního hluk. To však (nejspíše) vinou ne úplně optimálního usazení sluchátek v mých uších nemohu zodpovědně potvrdit. Co však potvrdit mohu a pochválit musím je velmi dobrá výdrž na baterie a to jak samotných sluchátek, tak v kombinaci s nabíjecím pouzdrem. V obou případech není vůbec nereálné dosáhnout na výrobcem udávaných 9, respektive 36 hodin. Cena za sluchátka je pak sice přibližně o čtvrtinu vyšší než v případě loňského modelu, dle mého je však požadovaná částka zcela ospravedlnitelná kvalitami Redmi Buds 4 Pro,

Apple Beats

Cena a dostupnost Xiaomi Redmi Buds 4 Pro

Sluchátka Xiaomi Redmi Buds 4 Pro aktuálně můžete zakoupit v našem e-shopu v černé a bílé barevné variantě. V obou případech za shodnou cenu 1 904 Kč v případě českého e-shopu, respektive 55 € v našem slovenském obchodě.

Redmi Buds 4 Pro

1 904 Kč
8.2

Design a zpracování

7.8/10

Zvuk

8.6/10

Výdrž baterie

8.7/10

Funkce

7.8/10

Cena

8.0/10

Klady

  • kvalita zvuku
  • ANC
  • výdrž baterie
  • LDAC kodek
  • oficiální aplikace

Zápory

  • nespolehlivá indikace baterie
  • občasné problémy s připojením
  • náladové dotykové ovládání
  • chybí bezdrátové nabíjení
  • (pro někoho) jen 3 velikosti špuntů v balená
Samsung Galaxy Watch6

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x