Xiaomi Yeelight Smart Light Strip: chytrý LED pásek [recenze]

Před dvěma týdny jsme vám podrobně představili chytré žárovky Xiaomi, tentokrát se podíváme na další produkt, zaměřený na osvětlení domácnosti: LED pásek. Jmenuje se Xiaomi Yeelight Smart Light Strip a proti standardním LED páskům, používaným například k osvětlení kuchyňské linky či navození atmosféry v obýváku nebo ložnici, toho umí o dost víc.

Pokud tedy hledáte něco pro nastavení nálady v domácnosti či kanceláři, Xiaomi Yeelight Smart Light Strip může být jedním z nejžhavějších adeptů na tuto roli. Jde o ohebný pásek, který můžete nainstalovat prakticky kamkoli, odkud bude osvětlovat prostor různými barvami. Díky připojení přes Wi-Fi si můžete vybrat ze dvou milionů barev, veškeré ovládání a nastavení pak funguje přes aplikaci z chytrého telefonu.

Co slibuje Xiaomi Yeelight Smart Light Strip?

Podívejme se na hlavní vlastnosti a funkce:

 • Komunikace přes Wi-Fi – pásek můžete ovládat z telefonu či tabletu a lze ho přes bezdrátovou síť zapojit do systému chytré domácnosti MIJIA.
 • Nastavte správné prostředí pro každou chvíli, ovlivněte náladu a pocity barvou světla. Vybírat lze z několika milionů odstínů.
 • Snadná instalace – stačí použít lepicí pásku na zadní straně a přilepit pásek kamkoli budete chtít. Zbývá zapojit do elektřiny a vytvořit zcela nové světelné efekty.
 • Jednoduchým stiskem vypínače zapnete a vypnete, dlouhým stisknutím změníte barvy.
 • Sestavte svůj bezdrátový osvětlovací systém. Yeelight Smart Light Strip se může spojit s řadou zařízení Mi Smart Home a nabídne skvělé zážitky.
 • Vyrobeno z měkkého PU materiálu bez obsahu rtuti, který nabízí vysokou pružnost a propustnost světla, jakož i odolnosti proti oxidaci.
 • Miliony barev, nastavení jasu, přednastavené scény, funkce časovače, zpoždění, možnost aktualizace firmwaru.
Xiaomi Yeelight Smart Light Strip
Xiaomi Yeelight Smart Light Strip

Základní parametry:

 • Typ: LED pásek
 • Kód produktu: YLDD01YL
 • Odolnost proti vodě a prachu dle certifikace IP65
 • Délka: 2 metry
 • Volitelná barva světla: RGB
 • Vstupní napětí: AC 100-240 V
 • Výstupní napětí: DC 12 V
 • Jmenovitý výkon: 12 W
 • Jmenovitý proud: 1 A
 • Životnost: 25 000 hodin
 • Podporované platformy: Android a iOS
 • Komunikace: Wi-Fi standardů 802.11 b/g/n @ 2,4 GHz
 • Provozní teplota: -10 až +40 C
 • Provozní vlhkost: 0 až 85 %

Rozbalování a první průzkum

Jak je u Xiaomi zvykem, balení, ve kterém je produkt dodáván, je decentní až nenápadné. Bílá kartónová krabička vyobrazuje na horní straně bílý LED pásek, který tak trochu zaniká. Svým způsobem je to ale elegantní – a kvůli krabici si asi tento výrobek kupovat nebudete.

Krabice Xiaomi Yeelight Smart Light Strip
Krabice Xiaomi Yeelight Smart Light Strip

Na spodní straně pak naleznete základní technické parametry, zmíněné výše. Po odklopení víka byl na vrchu návod, pod ním pak elegantně stočený LED pásek.

Stočený LED pásek
Stočený LED pásek

O “patro níž” se nachází kabeláž s vypínačem a zásuvkou, která však má americkou vidlici. Naštěstí jsme v balíku dostali redukci pro standardní evropské zásuvky, nicméně objektivně musíme zkritizovat poměrně velké rozměry adaptéru, které redukcí ještě o něco narostou. To je z hlediska balení úplně všechno, takže se můžete pustit do instalace.

Spodní část balení
Spodní část balení

Technické provedení pásku

2 metry dlouhý pásek obsahuje celkem 60 LED, které jsou rozmístěny rovnoměrně po celé jeho délce (tj. cca po třech centimetrech od sebe). Pásek je samolepící, což v praxi znamená, že stačí sloupnout fólii na rubové straně a můžete ho připevnit k podkladu. Díky značné flexibilitě lze tento způsob osvětlení použít i pro místa, kam se běžné svítidlo nehodí či nevejde.

S ohledem na příkon 6 W na metr se LED nepřehřívají a nevyžadují tak instalaci hliníkových profilů v roli chladiče. Výhodou certifikace IP 65 je fakt, že Xiaomi Yeelight Smart Light Strip můžete instalovat i na místa, kde přijde do kontaktu s vodou, jako jsou koupelna, kuchyň či venkovní prostory (v posledním případě ale pozor na minimální provozní teplotu, která by neměla klesat pod -10 C). Oficiálně není bohužel možné pásky spojovat ani stříhat, nicméně v aplikaci je lze propojit tak, že fungují společně. Bohužel adaptéru pro každé dva metry pásku se tímto způsobem nezbavíte.

Napájení obstarává skoro dva metry dlouhý kabel, který adaptérem zapojíte do zásuvky. Adaptér si poradí s napětím 100 až 240 voltů, na výstupu pak konstantně dodává 12 voltů a 1 ampér, čemuž odpovídá jmenovitý výkon 12 wattů. Zhruba v polovině délky se nachází “krabička” s jediným tlačítkem, kterým můžete světla rozsvěcet a zhasínat, případně i měnit barvu (dlouhým podržením tlačítka). V “krabičce” se ukrývá také Wi-Fi modul, používaný pro komunikaci s okolním světem.

V čem je Xiaomi Yeelight Smart Light Strip chytrý?

Podobně, jako žárovky Xiaomi Yeelight, se i LED pásky dají připojit do systému chytré domácnosti. K jejímu ovládání slouží aplikace MiHome od Xiaomi, sdružující všechny produkty tohoto výrobce. Z jednoho programu tak můžete ovládat všechny spotřebiče.

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě

My jsme však pro účely našeho testování použili aplikaci Yeelight – mimo jiné i proto, že nabízí hned několik zajímavých funkcí navíc.

Yeelight
Yeelight
Developer: Yeelink
Price: Free

Prvním krokem je samozřejmě přidání pásku do aplikace. Pokud se jedná o první chytré zařízení, budete se muset nejprve přihlásit k účtu Xiaomi, Následuje vyhledání a přidání zařízení. Poté zadáte heslo k bezdrátové síti a pásek (resp. jeho řídící jednotka) se k ní připojí. Jednou ze zásadních výhod připojení k účtu Xiaomi je následné propojení zařízení s Internetem. Zapínat, vypínat, nastavovat barvu a další vlastnosti tak můžete nejen ze stejné sítě, ale prakticky odkudkoli, kde je dostupné internetové připojení – třeba i z opačného konce světa.

Ovládání pásku z aplikace

Na první pohled LED pásek od Xiaomi po zapnutí zaujme vysokým maximálním jasem, který vynikne zejména ve srovnání s podobným produktem od Philipsu, který je však několikanásobně dražší. Vraťme se ale k ovládání pásku z aplikace v chytrém telefonu.

 • Switch – tímto tlačítkem pásek zapnete a vypnete.
 • Hue – nastavení barevného svitu. Vertikálním tahem prstu nastavíte jas, horizontální pohyb po obrazovce pak slouží k nastavení barvy svitu. Aplikace také funguje jako zpětnádlouhá kontrola aktuálního nastavení – na obrazovce v každém okamžiku uvidíte, jak pásek právě svítí. To oceníte zejména v situacích, kdy ho ovládáte, aniž byste na něj viděli. Mezi nastavením na telefonu a reálnou změnou svitu je malá, asi sekundová prodleva. Kombinací barvy a jasu můžete nastavit vyznění osvětlení podle svých představ. Pokud si pořídíte více pásků, můžete je z aplikace ovládat buď každý zvlášť, nebo je spojit do skupiny a ovlivňovat jejich nastavení najednou.
 • White – nastavení bílého světla, v tomto případě vertikálním tahem prstu ovlivňujete jas.
 • Flow – automatické postupné přecházení mezi čtyřmi barvami. Ty si zvolíte podle svých představ a pásek mezi nimi plynule přepíná.
 • Favorites – přednastavené režimy svícení a barev. Například scéna Sunrise simuluje východ slunce, spočívající v postupném zvyšování jasu po dobu 15 minut. Na usínání pak oceníte scénu Sunset, která naopak postupně během deseti minut snižuje míru osvětlení až do úplného zhasnutí. Podobně, jako u bílé žárovky Xiaomi však i zde musíme konstatovat, že minimální jas by mohl být ještě menší. K dispozici jsou dále módy Romance, Night mode, Home, Dating Night, Happy Birthday a několik dalších.
 • Snap – zajímavá funkce, spočívající v tom, že foťákem telefonu vyfotíte nějaký objekt, a celý pásek se rozzáří jeho barvou. Snadno tak například sladíte osvětlení s vybavením místnosti.

Další možnosti aplikace

Další možnosti najdete v sekci More, do které se dostanete klepnutím na tlačítko se třemi tečkami. Podíváme alespoň na ty nejzajímavější volby:

 • Schedules – zde si můžete nastavit automatické zhasnutí a rozsvícení a zhasínání pásku ve zvolené dny a časy.
 • Sleep Timer – automatické zhasnutí světla po uplynutí nastaveného času. Vhodné, pokud chcete usínat při světle, ale nehodláte svítit celou noc.
 • Home Screen Shortcut – vytvoření zástupce na domovskou obrazovku. Na výběr jsou tři varianty.
 • Firmware – aktualizace firmwaru pásku. V našem případě jsme během dvoutýdenního testování obdrželi jeden update.
 • Music Flow – je funkce, která doslova rozzáří každou domácí párty. Aplikace nejprve požádá o přístup k mikrofonu a následně ovládá barvu a intenzitu LED podle zvuku, který “slyší” – tedy typicky dle hudby. Ta přitom může být přehrávána telefonem, ale také jakýmkoli jiným zdrojem. Jedinou podmínkou tak je, aby telefon hudbu “slyšel”. Zaujalo nás, že na rozdíl od manuálního nastavování barvy zde nedochází k žádné prodlevě.

Resumé

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip jsme testovali po dobu dvou týdnů, kdy jsme ho využívali nejen jako dekoraci, ale také coby součást osvětlení místnosti. Ocenili jsme značnou flexibilitu, díky které bylo možné ho instalovat i na členité povrchy. Intenzita svitu sice nestačí na roli hlavního svítidla v místnosti, nicméně například pro osvětlení desky kuchyňské linky či navození atmosféry v obýváku, ložnici nebo jiné místnosti je dostatečná.

Líbily se nám různé režimy svitu, které lze ovládat buď manuálně, nebo pomocí přednastavených režimů. Také úroveň automatizace (rozsvěcení a zhasnutí v zadaný čas a den týdne či zhasnutí po vypršení nastaveného času) postačuje pro většinu účelů. Třešničkou na dortu pak je režim barevné hudby, který se oceníte třeba při párty.

Pokud by vám možnosti automatizace nestačily, jistě vás potěší podpora IFTTT a tím i schopnost propojení s několika desítkami dalších aplikací. Na toto téma se zaměříme v samostatném článku příští týden.

Jestliže vás chytrý LED pásek Xiaomi Yeelight Smart Light Strip zaujal, můžete ho pořídit v našem e-shopu za 1390 Kč vč. DPH. K produktu nabízíme také podrobný manuál v češtině.

Recenze Xiaomi Amazfit COR: kam může mířit Mi Band 3?

Stále čekáte na to, s čím přijde Xiaomi Mi Band 3? Mnohé může napovědět chytrý náramek Xiaomi Amazfit COR, který Číst dál...

Bazar XM.cz
Podrobná recenze Xiaomi Mi Watch: takřka dokonalé chytré hodinky
Podrobná recenze Xiaomi Mi Watch: takřka dokonalé chytré hodinky

Existují desítky, dost možná i stovky chytrých hodinek. Zatímco ty nejlevnější začínají na několika stokorunách, ceny těch nejdražších se pohybují Číst dál...

Recenze Xiaomi Mi Band 3: král levných chytrých náramků

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3 patřil k nejočekávanějším produktům roku 2018. Pravidelní čtenáři už vědí, čím se liší od Číst dál...

Xiaomi Yeelight Smart Light Strip

1390 Kč
9

Možnosti nastavení

9.0/10

Ovládací aplikace

9.0/10

Dílenské zpracování

9.0/10

Úvodní nastavení

8.5/10

Možnosti rozšíření

9.5/10

Klady

 • Flexibilita pásku.
 • Jednoduchá instalace a zprovoznění.
 • Automatizované funkce.
 • Přednastavené režimy.
 • Režim barevné hudby.

Zápory

 • Vyšší cena než běžné LED pásky
 • Pásek nelze stříhat, ani spojovat s dalším kusem.
 • Poměrně rozměrný adaptér do zásuvky.
Bazar XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x