Xiaomi zavádí „Pure Mode“ v MIUI. Prozatím ale jen v Číně

V září 2021 začala společnost Xiaomi nabírat beta testery pro svůj „Pure Mode„, který se aktuálně nachází v čínské verzi MIUI. Jedná se o bezpečnostní prvek, podobný „Security check“ z ColorOS telefonů Realme, OnePlus či Oppo. Jedná se tak trochu o překvapení, protože Xiaomi o pokroku s funkcí nijak neinformovalo. Jeden z čínských uživatelů, který se v minulosti na testování podílel, ale již z něj vystoupil, si všiml, že 15.1.2021 Xiaomi v tichosti funkci „Pure Mode“ vypustilo na své smartphony.

Pure Mode má hlídat vaši internetovou bezpečnost

Zkusím funkci popsat stručně. „Pure Mode“ v MIUI má za úkol hlídat vaši online bezpečnost tím, že zabraňuje stahovaní škodlivých aplikací z internetu. Jak jsem již výše zmínil, charakteristikou se novinka podobá funkce „Security check“ z konkurenčních telefonů s rozhraním ColorOS. Ve funkcích je ale z bezpečnostního hlediska rozdíl. Zatímco „Security check“ z ColorOS testuje aplikaci na přítomnost malwaru ihned po instalaci aplikace, implementace funkce „Pure Mode“ od Xiaomi zkontroluje instalační balíček na pozadí, ještě před zahájením samotné instalace. Zdá se tedy, že míra bezpečnosti je zde o něco výše.

Pure Mode zabrání instalaci nebezpečných aplikaci
Ilustrační foto, ©twenty20photos, Envato Elements

4 prověrky funkce Pure Mode

Nová funkce má své specifikace, dle kterých funguje. Základem všeho jsou 4 různé testy, které funkce provádí před spuštěním instalace staženého instalačního balíčku.

  1. Detekci virů: funkce zjistí, zda se v instalačním balíčku nenachází nějaký virus, trojský kůň nebo malware
  2. Detekce ochrany osobních údajů: zjištění, zda aplikace nevědomky a bez souhlasu uživatele neshromažďuje jeho osobní informace
  3. Detekce kompatibility: Zjištění, zda je aplikace kompatibilní s telefonem, na který je instalována, aby se předešlo případným pádů nebo chybám
  4. Ruční kontrola: Aplikace povolený v „Pure Mode“ jsou ručně kontrolovány, instalovány a testovány skutečnými uživateli, aby byla potvrzena jejich kompatibilita a bezpečnost

Je důležité dodat, že funkce není ve výchozím stavu zapnutá a její zapnutí je volitelné. Samotný návod jak funkci spustit vám zde ale zatím vypisovat nebudu, protože nepředpokládám, že máme čtenáře žijící přímo v Číně, která je aktuálně jediným místem, kde můžete funkci spustit. Nicméně, až se funkce dostane i za její hranice, s návodem přispěcháme. Můžu vám ale prozradit, co se v případě aktivace funkce bude s telefonem dít dál.

V první řadě dojde při pokusu o instalaci libovolné aplikace k otestování. Pokud již instalovaná aplikace byla otestována společností Xiaomi pomocí ruční kontroly a nebyla nalezena žádná bezpečností překážka, můžete v instalaci pokračovat.

Všechny aplikace, které ještě nebyly otestovány přímo společností Xiaomi, jsou jí odeslány a touto ruční kontrolou projdou. To aby se zajistilo, že splňují všechny bezpečností požadavky. Dokud aplikace ruční kontrolou neprojde, nebudete moci v instalaci pokračovat. Stejně tak jako v případě, že Xiaomi v ruční kontrole aplikaci vyhodnotí jako nebezpečnou. Neznamená to však, že aplikaci nainstalovat nelze vůbec. Xiaomi vám totiž nechá možnost zodpovědnost přijmout sami, pokud aplikaci opravdu důvěřujete. Stačí pak přejít do nastavení funkce „Pure Mode“ a aplikaci autorizovat.

A jaký je váš názor?

A teď by mě zajímalo, co si o funkci „Pure Mode“ myslíte vy. Když jsem totiž pročítal různé zdroje a fóra, narazil jsem na smíšené názory uživatelů. Jedni si myslí, že jde o dobrou funkci, která méně zdatné uživatele ochrání před nebezpečím internetu, jiní zase tvrdí, že je funkce úplně zbytečná, když si uživatel může aplikaci přesto nainstalovat. Dalším názorem, poněkud tvrdšího ražení, bylo, že jde ze strany Xiaomi o omezování svobody, dokonce někteří uvádí, že by mohlo jít o šmírování uživatelů, aby díky datům z funkce získal výrobce lepší přehled o tom jaké aplikace kdo používá.

Co si myslíte o funkci "Pure Mode"?

Zdroj: GizmoChina

Recenze Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G: Má potenciál, ale také spoustu nedostatků
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G - náhled

Pokud se alespoň trochu zajímáte o dění kolem mobilních telefonů a obzvláště pak kolem značky Xiaomi, jistě vám neunikl fakt, Číst dál...

Xiaomi Redmi Note 11
Kauza: podvádí Xiaomi v benchmarcích? Jak se to vezme
Kauza: podvádí Xiaomi v benchmarcích? Jak se to vezme

V poslední době se vyrojila celá řada více či méně podložených podezření, podle kterých někteří výrobci mobilních telefonů podváděli ve Číst dál...

Unboxing Redmi 10C: Levný, plastový, ale funkční
Redmi 10C - náhled

Levné telefony bývají často terčem posměchu za své slabé specifikace, za to že jim často chybí něco důležitého nebo za Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu White Whale Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Také natáčím unboxingy pro tento blog a související e-shop. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x