Žebříček telefonů s nejvyšším vyzařováním (SAR) vede Xiaomi Mi A1

Zpráva o vyzařování mobilních telefonů, zveřejněná německým „Spolkem pro ochranu před zářením“, označila telefony Xiaomi Mi A1 a OnePlus 5T jako ty, které emitují nejvíce záření (SAR). Přidala tak další kapitolu do debaty o této kontroverzní otázce.

Data převzal server Statista, který je transformoval do stravitelnější grafické podoby. Připravil dva žebříčky, obsahující telefony s nejvyšším a nejnižším vyzařováním. V nich je hodnocena Specifická míra absorpce (Měrný absorbovaný výkon, Specific Absorption Rate neboli SAR).

Co znamená SAR?

SAR je dle Wikipedie fyzikální veličina nejčastěji používaná k popisu absorpce výkonu živou tkání exponovanou elektromagnetickému poli. Explicitně je definován jako výkon absorbovaný v tkáni o jednotkové hmotnosti a má jednotku W/kg.

Zjednodušeně řečeno: tato hodnota kvantifikuje množství radiofrekvenčních vln, které emituje každý smartphone, přičemž vyšší čísla zvyšují pravděpodobnost, že uživatelé jsou vystaveni škodlivému záření.

Co tedy znamenají publikované hodnoty? Bohužel stále neexistuje univerzální měřítko, které by stanovilo „bezpečnou“ úroveň záření mobilních telefonů. Například německá certifikace Blue Angel je udělována pouze telefonům s hodnotou SAR nižší než 0,60.

Kdo „září“ nejvíc?

Podíváme-li se na prvních šestnáct míst, najdeme zde čtyři telefony Xiaomi a čtyři OnePlus. Xiaomi Mi A1 zaznamenal nejvyšší hodnotu SAR – 1,75, následoval OnePlus 5T s 1,68, Xiaomi Mi Max 3 s 1,58, OnePlus 6T s 1,55 a HTC U12 Life s 1,48. V seznamu se objevují také populární zařízení – Google Pixel 3 XL a Google Pixel 3 jsou na 7. a 12. místě a iPhone 7 na 9. místě.

V Evropě je limit 2 W/kg, což splňují i ti největší hříšníci. Proti tomu ve Spojených státech musí být hodnota SAR menší nebo rovna 1,6 W/kg, což by telefony OnePlus 5T a Xiaomi Mi A1 už nesplnily. I to ukazuje nejasnost, jaká hladina má být považována za škodlivou. Navíc metodika měření se v jednotlivých zemích liší a podává tak různé hodnoty.

Mají se uživatelé obávat?

Na druhém konci spektra dominuje coby výrobce smartphonů s nízkým vyzařováním jihokorejský Samsung – ze 16 příček jich obsadil osm. Nejnižších hodnot dosáhly telefony Samsung Galaxy Note 8 a ZTE Axon Elite – 0,17, po nich následují LG G7 a Samsung Galaxy A8 s 0,24, Samsung Galaxy S8+ a Samsung Galaxy S7 s hodnotou SAR 0,26.

Otázkou je, co uvedené výsledky vlastně znamenají. Byly provedeny různé studie, které uvádějí, že záření mobilních telefonů je pro člověka škodlivé a může způsobit rakovinu. Víceméně stejný počet studií však toto tvrzení popírá. V celé vědecké komunitě tak stále probíhá debata o přesném vztahu mezi tímto typem záření a růstem rakovinných buněk.

Podle zjištění studie za 25 miliónů dolarů, kterou provádí Národní toxikologický program, záření ze smartphonů skutečně způsobuje růst rakovinných buněk. Další studie však uvádějí, že množství záření, pocházející ze smartphonů, může být škodlivé pouze potkanům, ale nikoli lidem.

Sledujete při pořizování nového telefonu hodnotu SAR?

Zdroje: digitaltrends.com, statista.com, statista.com, xiaomitoday.com, mysmartprice.com, gizchina.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.