Chytrá domácnost Xiaomi: Jak hlídat správnou teplotu v ledničce
Moderní lednice vyšších tříd mívají integrovaná teplotní čidla a v případě, že dojde ke zvýšení teploty, dokážou na tuto skutečnost nějakým způsobem upozornit. Co ale dělat v situaci, kdy vlastníte starší nebo méně vybavenou chladničku? Hlídat správnou teplotu v ledničce můžete pomocí chytré domácnosti Xiaomi!

Špatně nastavená teplota může mít negativní vliv na uložené potraviny (v případě, že je příliš vysoká), nebo naopak na spotřebu drahé elektrické energie (pokud je nastavená zbytečně nízko). Díky informacím o teplotě snadno nastavíte optimální výkon a můžete být varováni v případě, kdy nebude chladit tak, jak má.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Čím měřit teplotu v ledničce?
První otázkou logicky bylo, čím měřit teplotu v ledničce. Zda možné přenášet údaje o teplotě ven jsme řešit nemuseli – po opravě jsme měli v lednici asi dva dny exteriérovou jednotku meteostanice Netatmo, která po celou dobu bez problémů komunikovala se základnovou stanicí. Z toho plynulo, že vnější plášť přístroje naštěstí nefunguje jako Faradayova klec.
V rámci domácnosti jsme provozovali tři teploměry Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 – jeden máme v obýváku, druhý v ložnici a třetí v koupelně. Objednali jsme tedy čtvrtý. V našem e-shopu ho můžete pořídit za sympatických 246 Kč, a pokud se nebojíte nakupovat na čínských prodejních platformách, dá se sehnat i levněji.

Z hlediska parametrů toto čidlo naprosto vyhovuje – jedná se o maličkou krabičku (rozměry 43 × 43 × 12,5 milimetrů), která v lednici nezabere prakticky žádné místo. Je určena pro provoz při teplotách od 0 do 60 °C a vlhkosti vzduchu od 0 do 99 %. Do prostředí v lednici je tedy ideální, naopak v mrazáku se bohužel použít nedá. Další informace o tomto produktu můžete načerpat v článku Chytrá domácnost Xiaomi: maličký teploměr a vlhkoměr v jednom.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak dostat údaje o teplotě ven?
Samotné čidlo umí komunikovat s aplikací v chytrém telefonu pouze přes Bluetooth. To je pro naše účely nepraktické, protože to znamená, že se při zjišťování aktuálních hodnot musíte nacházet v jeho blízkosti. Aplikace tak zná teplotu jen v okamžiku aktivního připojení, což eliminuje jakékoli možnosti následné automatizace typu „když teplota stoupne nad 7 °C, rozsviť světlo“.
Naštěstí existuje řešení v podobě chytrého hubu – krabičky, ke které je čidlo permanentně připojené přes Bluetooth, a ona průběžně odesílá jím měřené údaje do cloudu přes Wi-Fi nebo síťový kabel. V našem e-shopu můžete pořídit za 739 Kč Xiaomi Mi Smart Home Hub, který jsme podrobně představili ve článku Seznamte se: Xiaomi Mi Smart Home Hub – centrum chytré domácnosti.

Na českém trhu už je k dostání také druhá generace Xiaomi Smart Home Hub 2, která navíc nabízí možnost připojení síťovým kabelem, vylepšený hardware a podporuje Wi-Fi v pásmu 5 GHz. Podrobně jsme tento produkt představili ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: Smart Home Hub 2 přichází na český trh.

Protože v naší domácnosti již nějakou dobu provozujeme Smart Home Hub první generace, neměli jsem důvod ho měnit. Se stávajícími teploměry funguje dobře a my tak máme permanentní přehled o teplotě v jednotlivých místnostech všude, kde je dostupné internetové připojení.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Instalace teploměru
Teploměr dorazil v malé papírové krabičce, ve které byla kromě něj ještě prťavá uživatelská příručka a oboustranná samolepka. Zařízení se aktivuje vytažením plastového proužku, čímž dojde k připojení baterie. Tím okamžikem se na displeji začala zobrazovat aktuální teplota a vlhkost vzduchu.

Teploměr jsme přidali do aplikace Mi Home, která ihned rozpoznala nové zařízení a následné spárování proběhlo bez sebemenších problémů. Poté jsme čidlo nainstalovali na stěnu spodního patra lednice, kde by měla být nejnižší teplota, k čemuž jsme využili přiloženou oboustrannou samolepku.
Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 se nejprve spároval přes Bluetooth, ale po několika minutách se automaticky připojil k Hubu, což jsme poznali podle toho, že se na úvodní obrazovce aplikace Mi Home začala ukazovat aktuální teplota.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Upozorňování na příliš vysokou teplotu v ledničce
Zbýval poslední krok – zajistit, abychom byli informováni v případě, že teplota v ledničce přesáhne stanovenou mez. Zvýšení teploty může znamenat zapomenuté otevřené dveře, nedostatečně nastavené chlazení či technickou závadu. Jako limitní jsme stanovili teplotu 8 °C.
V aplikaci Mi Home lze nastavovat automatické akce – takzvané „chytré scény“ – na dvou místech – buď v nastavení konkrétního přístroje, nebo v sekci Smart. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: možnosti automatizace. My jsme zvolili první možnost, tj. otevřeli jsme v aplikaci teploměr, klepli na tři tečky v pravém rohu a pokračovali do sekce Automation.
Na záložce Smart jsme klepli na tlačítko plus a pokračovali na Create a smart scene. Následuje definování podmínek (If) a následných akcí (Then). Jako zařízení jsme vybrali teploměr v lednici a jako podmínku nastavili Higher than the specified temperature (pokud je vyšší než stanovená teplota). Nakonec jsme vybrali jako mezní teplotu 8 °C.
Akce a reakce
Jako reakci můžete zvolit notifikaci na telefon (Send notifications to phone) či spuštění nebo změnu stavu některého ze zařízení. Teoreticky tak například při překonání teploty můžete nechat spustit vysavač či ventilátor, což ale nedává valný smysl. Reakcí může být víc, takže jsme vedle notifikace na mobil přidali ještě rozsvícení barevného světla v ložnici v režimu vybrané scény.
V nastavení chytré scény lze také definovat časy, kdy má probíhat – například pokud byste si nepřáli být buzeni v průběhu noci, vyberte čas od 6 do 22 hodin (nebo libovolný jiný). Pak už stačí jen potvrdit zvolené parametry, pojmenovat scénu (což doporučujeme kvůli větší přehlednosti) a můžete si začít užívat výhod automatického upozornění na příliš vysokou teplotu v ledničce.
V aplikaci Mi Home můžete pochopitelně nastavovat i jiné automatizované akce. V rámci chytré domácnosti máme například aktivované automatické spouštění a nastavení rychlosti ventilátoru Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C (podrobnou recenzi si můžete přečíst ve článku Je vám horko? Ochladí vás chytrý ventilátor Xiaomi! [Recenze]) v závislosti na teplotě měřené čističkou vzduchu. A právě o tom je chytrá domácnost – šetří váš čas, zatímco vy se můžete věnovat jiným věcem.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Chytrá domácnost Xiaomi
- S čím vám může pomoct chytrá domácnost Xiaomi?
- Nastavení aplikace Xiaomi Mi Home
- Spárování spotřebiče s aplikací Mi Home
- Možnosti nastavení aplikace Mi Home - 1. díl
- Možnosti nastavení Mi Home – 2. díl
- Automatické vypnutí a zapnutí zařízení
- Možnosti automatizace
- Jak vybrat robotický vysavač?
- Ovládání hlasem přes Asistenta Google
- Jak vybrat čističku vzduchu?
- Maličký teploměr a vlhkoměr v jednom
- Co umí chytré žárovky a svítidla?
- Xiaomi Smart Home Hub 2 přichází na český trh
- Jak hlídat správnou teplotu v ledničce
- Sdílení spotřebičů s dalšími uživateli
- Jak zprovoznit bezpečnostní kameru?
- Jak na ukládání záznamů z bezpečnostní kamery?
- Co umí bezpečnostní kamera Xiaomi?
- Proč si na léto pořídit chytrý ventilátor?
- Jak automaticky měnit výkon ventilátoru podle teploty?
- Aplikace Mi Home je konečně v češtině!
- Produkty dostupné na globálním trhu (1)
- Produkty dostupné na globálním trhu (2)
- Co nabízí chytrý bezdrátový zvonek?
- Jak zprovoznit chytrou žárovku?
- Co umí chytrá žárovka?
- Jak automatizovat chytrou žárovku?
- Jak zprovoznit chytrou zásuvku?
- Chytrá zásuvka – funkce a schopnosti
- Chytrá zásuvka – měření spotřeby a automatizace
- Automatické zapínání a vypínání chytré zásuvky podle teploty
- Co nabízí Xiaomi TV Box S (2nd Gen)?
- Kolik stojí provoz robotického vysavače?
- Chytrý reproduktor Mi Smart Speaker
- Co umí nejlevnější chytrá televize Xiaomi?
- Co (ne)umí nejlevnější robotický vysavač?
- Proč raději neriskovat nákupy z Číny?
- Teplovzdušný ventilátor pořídíte v Česku
- Chytrý reproduktor Smart Speaker Lite
- Venkovní kamera Xiaomi ohlídá váš dům
- Výhody (a nevýhody) chytrých televizí
- Spolehlivý router Xiaomi Router AX3200
Využíváte v rámci chytré domácnosti automatizaci, respektive chytré scény?
Zajímalo by mne jak bude fungovat čidlo v lednici tzv Faradajova klec by měla signál stínit ne?
Dobrý den,
právě, že nestíní. Také jsem žil v představě, že vnější povrch lednice signál odstíní, ale nestalo se tak. Ostatně píšu o tom ve článku – v lednici mi předtím stejně dobře fungovala exteriérová jednotka meteostanice Netatmo.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
V lednici funguje uplne v pohode – jak jsem psal v diskusi pod starsim clankem, mam ho tam uz vic nez rok…
IMHO ma BT tak kratke vlny ze jim staci mezery v miste tesneni a navic lednice neni dokonala klec (=vodive propojena).
Dobrý den,
přesně tak. Jak píšu ve článku – testoval jsem to už před časem s meteostanicí Netatmo a nebyl problém. Teď to testuji s tím teploměrem a vlhkoměrem Xiaomi a také to funguje bez problémů.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Používám obdobně zařízení Wi-Fi od Tui aplikace Smart life. Funguje i v ledničce.v pohodě. Přehled o teplotě v ledničce mám kdekoliv.
Dobrý den,
děkuji za potvrzení.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Měl bych takový (možná hloupý) dotaz – když to je v lednici přilepené oboustrannou samolepkou, tak ta baterka v teploměru vydrží omezenou dobu, to je asi jasné. A co když je potřeba ji potom vyměnit? To se musí urvat od té samolepky? Nebo se dá baterka vyměnit nějakou štěrbinou pod krytkou i při přilepeném teploměru? Díky za upřesnění …
Dobrý den,
váš dotaz není hloupý. Komentáře jsou tu právě proto, abyste se mohli ptát.
Jinak přesně tak – když se vybije baterka, tak prostě utrhnu samolepku, vyměním baterku a následně použiji novou samolepku.
Přeji hezký den.
Karel Kilián