Chytrá domácnost Xiaomi: ovládání hlasem přes Asistenta Google
Chytrou domácnost Xiaomi nemusíte ovládat pouze prostřednictvím tlačítek, dotykových displejů a mobilní aplikace. Velmi efektivní (i efektní) je ovládání hlasem. V tomto článku vám ukážeme, jak vše nakonfigurovat tak, abyste mohli řídit činnost jednotlivých spotřebičů prostřednictvím Asistenta Google.

Kdy by se vám něco takového mohlo hodit? V mnoha situacích. Například pokud připravujete jídlo, máte špinavé ruce a potřebujete uklidit nečistoty z podlahy. Nemusíte kvůli tomu sahat na obrazovku mobilního telefonu – stačí vyslovit nahlas ten správný příkaz a robotický vysavač obstará úklid.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Kde najdete hlasového asistenta?
Jak si řekneme níže, existuje celá řada hlasových asistentů, jejichž prostřednictvím lze ovládat chytrou domácnost. My se zaměříme na Asistenta Google, protože se jedná o jedno z cenově nejdostupnějších řešení. Můžete ho totiž používat prakticky v jakémkoli telefonu s operačním systémem Android. Na většině současných mobilů stačí podržet prostřední softwarové tlačítko (kolečko) v dolní liště.
Kromě toho můžete výhod Asistenta Google využívat prostřednictvím chytrých reproduktorů a displejů. Patrně nejlevnější možností je Google Home mini, pohybující se okolo 600 Kč. Malý reproduktor umí nejen přehrávat hudbu, ale i reagovat na vaše hlasové pokyny.

Pokud máte větší rozpočet, můžete zauvažovat o reproduktorech Google Home či Google Nest Audio, nabízejících sytější a celkově kvalitnější podání zvuku. Zvláštní kategorií jsou pak chytré displeje Google Nest Hub či Nest Hub 2, které kromě komunikace hlasem umí také zobrazovat informace na své obrazovce.
Zajímavý produkt nabízí Xiaomi v podobě chytrého budíku Mi Smart Clock, který v našem českém obchodě stojí 1211 Kč. Nabízí zajímavou sadu funkcí, o kterých se můžete dočíst v naší podrobné recenzi. Jednou z nich je i možnost ovládání chytré domácnosti hlasem prostřednictvím Asistenta Google.

Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Úskalí ovládání hlasem pomocí hlasového asistenta
Hned v úvodu musíme upozornit na několik úskalí, na která můžete při pokusech o ovládání chytré domácnosti hlasem narazit. Tím patrně nejzásadnějším je skutečnost, že Asistent Google nepodporuje češtinu. Komunikovat s ním můžete v celé řadě světových jazyků včetně angličtiny. Pokud cizí jazyky neovládáte, můžete použít například překladač DeepL.

Aby bylo možné spotřebič ovládat hlasem, musí podporovat příslušného hlasového asistenta. Téměř všechny chytré produkty Xiaomi spolupracují s čínským XiaoAI, jehož zásadní nevýhodou je fakt, že funguje pouze v Číně a komunikuje výhradně čínsky.
Některá zařízení pak podporují Asistenta Google či Alexu od Amazonu. Většinou je poznáte podle toho, že výrobce tuto podporu deklaruje na oficiálních stránkách či na krabičce produktu. Není to ale pravidlem, na které by se dalo stoprocentně spolehnout. Pokud si nejste jistí, zkuste použít vyhledávač Google nebo se zeptat prodejce.

Teoreticky je možné, že přístroje, které ovládání přes hlasového asistenta nepodporují, dostanou tuto schopnost s nějakou aktualizací firmwaru. Upřímně řečeno to ale nebývá moc časté a většinou platí, že když zařízení tento způsob ovládání nepodporuje, tak ho ani v budoucnosti podporovat nebude.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak připojit Asistenta Google k chytré domácnosti Xiaomi?
Abyste mohli využívat ovládání hlasem, budete muset Asistenta Google připojit k vaší chytré domácnosti a udělit mu příslušná oprávnění. Naštěstí to není příliš složitý proces – zvládnou to i průměrně zdatní laici. Vše se odehrává v aplikaci Google Home, jež bývá předinstalována na všech telefonech s Androidem. Pokud byste ji ve svém mobilu náhodou neměli, můžete si ji stáhnout a nainstalovat přes následující widget.
Jak připojit Asistenta Google k chytré domácnosti Xiaomi?
- Spusťte aplikaci Google Home.
- Na úvodní obrazovce klepněte na tlačítko Nastavení.
- V dolní části této sekce přejděte do Spolupracuje s Googlem.
Spusťte aplikaci Google Home Klepněte na tlačítko Nastavení Přejděte do Spolupracuje s Googlem - V sekci Add new klepněte na Mi Home.
- Pokud se vám nechce listovat dlouhým seznamem, použijte vyhledávač v horní části stránky, do kterého zadejte Mi Home.
- Zobrazí se informace, že „Když propojíte účet, budete moci ovládat službu Xiaomi Home na jakémkoli zařízení“. Odpovězte stiskem tlačítka Pokračovat.
Klepněte na Mi Home Můžete použít vyhledávač Odpovězte stiskem tlačítka Pokračovat - Následuje přihlášení účtem Xiaomi. Zásadní je zadat přihlašovací údaje, které používáte v aplikaci Mi Home! Jako přihlašovací jméno můžete použít telefonní číslo, ID účtu Xiaomi či e-mailovou adresu. Nezapomeňte odsouhlasit smluvní podmínky a zásady ochrany osobních údajů. Poté klepněte na tlačítko Přihlásit se.
- Aplikace Google Home poté na krátkou chvíli zobrazí hlášku „Linking your Mi Home Account“.
- V dalším kroku se zobrazí všechna chytrá zařízení, která jsou kompatibilní s Asistentem Google.
- Zvolte zařízení, která jsou v jedné místnosti, a stiskněte Přidat do místnosti.
Přihlaste se účtem Xiaomi Linking your Mi Home Account Zvolte zařízení a stiskněte Přidat do místnosti - Zvolte místnost, ve které se zvolené spotřebiče nacházejí, a stiskněte Další.
- Postupně takto zařaďte jednotlivá zařízení do příslušných místností. To se bude hodit například v situacích, kdy budete potřebovat rozsvítit či zhasnout světla pouze v ložnici, ale nikoli v obýváku či kuchyni.
- Třídění do místností zakončete stiskem tlačítka Hotovo.
- Všechna kompatibilní zařízení by se následně měla objevit na úvodní obrazovce aplikace Google Home. Od této chvíle můžete využít ovládání hlasem.
Zvolte místnost Zakončete stiskem tlačítka Hotovo Úvodní obrazovka aplikace Google Home
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak na ovládání spotřebičů hlasem?
Prvním krokem k ovládání spotřebičů chytré domácnosti hlasem je aktivace Asistenta Google. Pokud k jeho vyvolání používáte mobilní telefon, stačí podržet prostřední tlačítko (kolečko) v dolní lište. V případě chytrých reproduktorů a displejů pak stačí vyslovit příkaz „OK, Google!“
Možnosti ovládání přístrojů závisí na jimi nabízených funkcích. Chytré žárovky tak lze například rozsvěcet a zhasínat, nastavovat intenzitu jejich jasu či (u barevných) měnit barvu jejich světla. Ventilátor nebo čističku můžete pomocí hlasových pokynů zapínat a vypínat. Stejně tak lze pomocí hlasového příkazu spustit úklid robotickým vysavačem nebo ho poslat na nabíjecí stanici.
Asistent Google rozumí přirozené řeči, nicméně, jak jsme uvedli výše, neumí česky. Je tedy nutné udílet mu příkazy v angličtině, případně v jiném podporovaném jazyce. Nemusíte se bát experimentovat – ve většině případů pochopí, co po něm žádáte. Závěrem uvádíme několik příkazů, které mohou sloužit jako inspirace.
- Turn on/off the fan – zapne/vypne ventilátor.
- Turn on/off the air purifier – zapne/vypne čističku vzduchu.
- Turn on/off the bedroom lights – zapne/vypne světla v ložnici.
- Turn the bedroom lights up to fifty percent – nastaví jas světel v ložnici na 50 %.
- Set the bedroom lights to red – změní barvu osvětlení v ložnici na červenou.
- Turn on/off the vacuum cleaner – zapne/vypne robotický vysavač.
- Send the robotic vacuum back to the dock – odešle robotický vysavač na nabíjecí stanici.
Možností je samozřejmě mnohem víc, bohužel však neexistuje žádný ucelený přehled příkazů, které můžete k hlasovému ovládání chytrých spotřebičů použít. Nezbývá tak než experimentovat a zkoušet, co funguje, a co ne. Každopádně uvidíte sami, jak snadno se na takový způsob komunikace s chytrou domácností zvyká.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Chytrá domácnost Xiaomi
- S čím vám může pomoct chytrá domácnost Xiaomi?
- Nastavení aplikace Xiaomi Mi Home
- Spárování spotřebiče s aplikací Mi Home
- Možnosti nastavení aplikace Mi Home - 1. díl
- Možnosti nastavení Mi Home – 2. díl
- Automatické vypnutí a zapnutí zařízení
- Možnosti automatizace
- Jak vybrat robotický vysavač?
- Ovládání hlasem přes Asistenta Google
- Jak vybrat čističku vzduchu?
- Maličký teploměr a vlhkoměr v jednom
- Co umí chytré žárovky a svítidla?
- Xiaomi Smart Home Hub 2 přichází na český trh
- Jak hlídat správnou teplotu v ledničce
- Sdílení spotřebičů s dalšími uživateli
- Jak zprovoznit bezpečnostní kameru?
- Jak na ukládání záznamů z bezpečnostní kamery?
- Co umí bezpečnostní kamera Xiaomi?
- Proč si na léto pořídit chytrý ventilátor?
- Jak automaticky měnit výkon ventilátoru podle teploty?
- Aplikace Mi Home je konečně v češtině!
- Produkty dostupné na globálním trhu (1)
- Produkty dostupné na globálním trhu (2)
- Co nabízí chytrý bezdrátový zvonek?
- Jak zprovoznit chytrou žárovku?
- Co umí chytrá žárovka?
- Jak automatizovat chytrou žárovku?
- Jak zprovoznit chytrou zásuvku?
- Chytrá zásuvka – funkce a schopnosti
- Chytrá zásuvka – měření spotřeby a automatizace
- Automatické zapínání a vypínání chytré zásuvky podle teploty
- Co nabízí Xiaomi TV Box S (2nd Gen)?
- Kolik stojí provoz robotického vysavače?
- Chytrý reproduktor Mi Smart Speaker
- Co umí nejlevnější chytrá televize Xiaomi?
- Co (ne)umí nejlevnější robotický vysavač?
- Proč raději neriskovat nákupy z Číny?
- Teplovzdušný ventilátor pořídíte v Česku
- Chytrý reproduktor Smart Speaker Lite
- Venkovní kamera Xiaomi ohlídá váš dům
- Výhody (a nevýhody) chytrých televizí
- Spolehlivý router Xiaomi Router AX3200
Ovládáte svou chytrou domácnost hlasem?