Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?
Mnohé chytré hodinky a náramky nabízejí jako jednu z funkcí měření skóre PAI (Personal Activity Intelligence). Jedná se o algoritmus, vyhodnocující aktivitu uživatele s ohledem na jeho fyzickou zdatnost. Co ale přesně tato hodnota znamená? Na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

Patrně nejlevnějším produktem, schopným měřit a počítat PAI, je náramek Xiaomi Mi Band 5. Ten pořídíte v našem českém e-shopu za 750 korun a ve slovenském online obchodě za 29 eur. Uvedenou funkci podporují i chytré hodinky Amazfit modelových řad GTS, GTR a T-Rex, jakož i další produkty.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Co vyčtete z PAI?
Existuje celá řada metrik, jejichž společným cílem je podávat uživateli ve „snadno stravitelné“ podobě informaci o tom, zda je jeho fyzická aktivita dostatečná. Například Fitbit nabízí Active Zone Minutes, v rámci Google Fit můžete pro změnu sbírat Kardio body.
Při výpočtu PAI se bere v úvahu celá řada parametrů, jako je věk, pohlaví, klidová a maximální srdeční frekvence, reakce těla na cvičení a další údaje. Hodně zjednodušeně a zkráceně platí, že čím vyšší skóre PAI máte, tím lépe pro vás. V ideálním případě byste měli jeho hodnotu dlouhodobě držet nad stovkou.

Hodnota se počítá vždy z posledních sedmi dní, takže pokud budete celý týden aktivně sportovat, máte šanci udržet ji nad uvedenou hranicí. Naopak když se týden nezvednete z gauče, PAI klesne až k nule. Pokud se budete dlouhodobě držet nad stovkou, snížíte své riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění o pěkných 25 % a prodloužíte svou šanci na dožití o pět až osm let.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak zvyšovat skóre PAI?
V zásadě vše, co děláte v průběhu dne, přispívá k navyšování hodnoty PAI. Nejvíce bodů však získáte za aktivní cvičení, během kterého stoupne vaše srdeční frekvence. Výsledek odráží dopad fyzické aktivity na zdraví vašeho srdce.
Jednou z hlavních výhod je, že metrika bere v úvahu aktuální fyzickou kondici. Pokud není váš organismus zvyklý na zátěž, bude vám s dosažení kýženého skóre stačit méně namáhavé cvičení než trénovanému sportovci. Zásadní roli totiž hraje tepová frekvence v zátěži, která bývá u aktivně sportujících nižší.

Čím lepší je vaše kondice, tím více fyzické aktivity je zapotřebí k dosažení PAI 100. Jinými slovy: PAI se přizpůsobuje vašemu pokroku a roste společně s vámi. Když budete jeho hodnotu trvale udržovat, znamená to, že vaše fyzická kondice pomalu ale jistě roste.
Smyslem tohoto způsobu hodnocení je snaha motivovat uživatele k aktivitě. Pokud by se jednalo o pevnou metriku, kdy byste měli například každý den uběhnout 5 kilometrů či ujít 10 000 kroků, bylo by to pro začátečníky demotivující. Takto se podmínky pro splnění skóre 100 bodů postupně zvyšují s tím, jak se zlepšuje vaše kondice.
Pokud nejste fyzicky aktivní a chybí vám kondice, můžete získat sto bodů jen za to, že budete celý týden pravidelně chodit na krátké procházky, protože i ty dokážou zvýšit váš srdeční rytmus. Jestliže jste ve formě a dobře trénovaní, budete muset udělat více.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jak sbírat body PAI?
Body získáváte pokaždé, když vám stoupne tepová frekvence nad obvyklou úroveň. Čím vyšší je vaše tepová frekvence a čím déle cvičíte, tím více bodů dostanete. Abyste nepřišli o žádné body, je důležité nepřetržité měření srdeční frekvence, což podporují prakticky všechny dnešní chytré hodinky a náramky.
PAI bere v úvahu váš věk, pohlaví, klidovou srdeční frekvenci a maximální srdeční frekvenci. Jinými slovy: není založeno na počtu kroků, které ujdete, ani na tom, kolik minut denně provádíte fyzické aktivity. PAI je přesnější a atraktivnější standard, který vám řekne, zda skutečně cvičíte dost.

Pro sbírání bodů nezáleží na tom, jaký typ aktivity děláte. Můžete chodit, běhat, jezdit na kole, veslovat, plavat nebo lyžovat. Důležité je jen to, jak vysoká je vaše srdeční frekvence během aktivity. Pokud dosáhnete alespoň 80 % vaší maximální srdeční frekvence, budou vám k udržení skóre nad stovkou stačit dvě hodinová cvičení týdně.
Pochopitelně pokud v průběhu cvičení dosahujete nižšího tepu (ať už proto, že cvičíte méně intenzivně nebo máte vytrénované srdce), bude nutné cvičit déle nebo častěji. Je snazší dosáhnout prvních 50 bodů ve srovnání s následujícími 50 body. Může nastat situace, že za stejný trénink opakovaný dva dny po sobě dostanete druhý den o něco méně bodů PAI.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Jaké jsou výhody skóre PAI?
Podle oficiálních stránek PAI Health patří k zásadním výhodám této metriky:
- Jednoduchost – analyzuje údaje o srdeční frekvenci ve spojení s dalšími hodnotami a prezentuje je v podobě jednoho smysluplného a snadno pochopitelného čísla.
- Univerzálnost – eviduje jakoukoli aktivitu, která rozpohybuje vaše srdce, a funguje s ohledem na aktuální fyzickou zdatnost.
- Vědecky podloženo – jde o ověřený recept na fyzickou aktivitu k optimalizaci vašeho kardiovaskulárního zdraví.
- Na míru – přizpůsobuje se vašemu pokroku v oblasti fyzické kondice.

Metodika PAI staví na sloganu „Sledujte, jak vaše srdce reaguje na veškerou aktivitu – nejen na kroky“. Tím reaguje na skutečnost, že většina hodinek a náramků umí počítat kroky, ale nijak nezohledňuje fakt, že ujít například deset tisíc kroků může být pro někoho vysilující, zatímco fyzicky aktivní člověk to zvládne „levou zadní“.
PAI dokáže měřit to, na čem opravdu záleží – dopad fyzické aktivity na zdraví srdce. Poskytne vám osobní cíl, který vám ukáže, zda děláte pro své zdraví a fyzičku dost, navíc se v průběhu času přizpůsobuje vašemu pokroku.
Odebírejte nás na Telegramu na https://t.me/xm_cz a sledujte naši skupinu na Facebooku!!
Zlepšete svůj fitness věk
Na základě údajů o vaší aktivitě, profilu a krátkého dotazníku lze vypočítat takzvaný fitness věk („fitness age“). Jedná se o rychlý a snadný způsob, jak pochopit, zda je zdraví vašeho srdce lepší nebo horší, než bývá u někoho ve vašem věku obvyklé. PAI vás vede ke zdravějšímu srdci tím, že pomáhá zlepšit váš fitness věk.

Dlouhodobým udržováním sedmidenního klouzavého průměru skóre PAI mezi 100 a 150 můžete zlepšit svou kardiorespirační zdatnost na (i nad) úroveň očekávanou pro váš věk a pohlaví. Vysoká kardiorespirační zdatnost úzce souvisí s dobrým zdravím a prodloužením délky života.
Dalším pozitivem je, že zdravé ženy a muži, kteří jsou natolik fyzicky aktivní, aby dosáhli PAI alespoň 100 každý týden po několik desetiletí, přibývají na váze méně než neaktivní lidé. Účastníci vědecké studie, kteří dosáhli této hodnoty, měli zdravější vývoj hmotnosti než ti, kteří byli neaktivní.
Sledujete své skóre PAI?
Měření PAI je dobré pro udržování pravidelné kondice, díky za podrobné vysvětlení. Při týdením cvičení a nárůstem PAI 15/za den jste na zdravotních PAI 100, ale mám vyzkoušenou jízdu intenzivních 30min na rotopedu a máte hned PAI 40. Mám dotaz k hodnotě VO2max v apk. Mi Fit. Při cvičení(jízda v hale) je v grafu v zoně srdečního tepu hodnota VO2max vyjádřená v minutách. Co to je za údaj, když náramek Mi Band 5 neumí měřit množství kyslíku během cvičení?
Dobrý den,
VO2max jsem vysvětloval ve starším článku Co je VO2 max a co tato hodnota vypovídá o vašem zdraví?
Udává se v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu (ml/kg/min).
Pokud Mi Band 5 ukazuje minutu, tak to není VO2max v tomto smyslu. Možná je to čas, po jaký jste se pohyboval v nejvyšší tepové zóně, ale to spekuluji.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Hned pod hodnotou VO2max jsou uvedeny další zóny srdečního tepu – anaerobní, aerobní, spalování tuků, mírná, relaxační, vše v minutách, takže vaše spekulace je docela možná.
Dobrý den,
ano, co si tak vybavuji z testování toho náramku, tak to nějak tak bude.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Na koloběžce jsem nasekal na nějakých 25 km 79 PAI. Ale po uplavání 1 km v bazénu PAI ani jeden. A to jsem se fakt neflákal. A toto dvakrát po sobě. Hodinky Amazfit GTR 2.
Dobrý den,
je možné, že je pro Váš organismus těch 25 km na koloběžce „namáhavější“ než ten kilometr v bazénu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Udržujem PAI nad 100, aktuálne nám 126, ale je to veru čoraz náročnejšie :).
Je to fajn motivácia, ale niekedy aj stres, keď mám zo dňa na deň 96 a viem že si musím dať dlhšiu prechádzku (pes sa samozrejme nesťažuje :)).
Idem aktivity nízkej tepovej frekvencie, takže s bodmi to ide pomalšie.
Dobrý den,
a o to právě jde – že Vám postupně rostou nároky s ohledem na to, jak se pohybem zlepšuje Vaše zdraví a kondice

Takže stovce zdar!
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Na ten stres, že bude pod 100 se dá dobře připravit, protože to odečte denní PAI před týdnem. Když máš PAI 126 a před týdnem 25, tak jseš ještě nad 100. Já udržuji PAI tak vysoko, že si můžu dovolit i den cvičení vynechat. A jedná teoretická otázka – Kam až se může dostat dlouhodobým cvičením vaše zdraví a kondice?
Dobrý den,
přesně tak
Také jsem se vždy díval, kolik se mi odečte další den a podle toho jsem si plánoval aktivity.
Jinak kam se může dostat zdraví a kondice – no, podle studie to může prodloužit život o 5 až 8 let, navíc nebudete tak přibírat na váze.
Ale jinak je to asi individuální.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Tak mám zaujímavý poznatok. Bol som na túre, získal som 75 bodov PAI, je to maximum čo sa dá za deň získať podľa notifikácie čo sa mi objavila. Takže aktuálne PAI mám 171
Dobrý den,
ano, hypoteticky se dá dostat ještě výš. Ale pokud budete takové výkony podávat pravidelně, začne ta hodnota pomalu klesat.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Áno to viem a je to aj v článku.
Čo som nevedel a nie je ani v článku, že za 1 deň sa dá získať maximálne 75 PAI. Mi Fit a teraz Zepp používam roky a nikdy som taký výkon nepodal, takže som o tom netušil :).
Lebo moja túra bola dlhšia a pri vyššej tepovej frekvencii, nebyť toho limitu, tak by som získal cez 100 určite.
Dobrý den,
ano, to máte pravdu – informaci o tom, že maximální denní PAI je 75 bez ohledu na to, že by šlo získat víc, jsem ve článku nezmínil.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
To nebola kritika článku. Uviedol som to iba pre zaujímavosť, lebo som sa s tým doteraz za tie roky nestretol.
Prikladám aj screenshot
Dobrý den,
no, přiznám se, že já takovou hodnotu nikdy neviděl. Myslím, že sám jsem měl maximálně 30/den.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
PAI je velmi dobrý bodový systém pro zdraví:). Ale má to také svoje temné stránky které mě docela štvou, a tím je jedna funkce v PAI. A to je když máte v hodinkách funkci PAI tak by vám to mělo ukazovat 7 denní PAI, ale mě to neukazuje. Už jsem zkoušel tovární nastavení ale stále nic.
P.S. Dřív to fungovalo, ale už to nefunguje.
Dobrý den,
to se asi liší podle modelu hodinek/náramku a implementace daného výrobce. Mám nyní na testování Mi Band 6, a ten ukazuje sedmidenní skóre.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
Já mám zase mi band 5, který vůbec neukazuje sedmidenní skóre.
Přeji pěkný den.
Dobrý den,
je to možné. Mi Band 5 jsem testoval před rokem, takže už si nepamatuji, jak PAI zobrazoval. Každopádně aktuální skóre byste měl určitě najít v aplikaci Mi Fit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
V aplikaci jsem to našel děkuji.
Dobrý den,
není zač, rádo se stalo.
Přeji hezký den!
Karel Kilián
tak jsem si vyzkoušel PAI, všude píšou jak je jednoduché ze začátku získat velké množství PAI. Já jsem šel po 8 měsících na crossfit kde je intenzita cvičení opravdu vysoká a PAI jsem za cvičení měl 20 bodů. Tak nevím nejsem žádný sportovec..
Dobrý den,
to je právě přesně ta myšlenka PAI. Pokud necvičíte, stačí na zisk bodů málo. Třeba jen procházka. Jak se ale Vaše kondice bude zvyšovat, poroste i náročnost získávání bodů.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Mě spíš připadá, že hodinky změří pai i desítky bodů, když si zapnu nějaký sport či aktivitu. Když ručně žádné měření sportu nezapnu, naměří maximálně pár bodů. Je to celkem hloupé. A o to víc, že třeba cyklistika nejde spustit, když nejsem spojen s telefonem přes bluetooth a není k dispozici poloha… :-/
Dobrý den,
no, mi to dává smysl. Náramek například neví, že jste vystoupal 500 výškových metrů, takže nemá šanci Vám za to započítat odpovídající námahu. Zatímco když ví, že jdete pěšky, nebo jedete na kole, a k tomu má informaci o převýšení, tak dokáže to skóre počítat přesněji.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den, mám hodinky Amazfit T-Rex a používám aplikaci Zepp. Až do 15.6.2021 jsem měl každý den PAI na hodnotě přes 100. Od 16.6.2021 je to jen 11-14. Běhám 2-3 krát týdně vždy minimálně 5km, chodím na pocházky a každý den mám přes 10000 kroků. Netušíte co se mohlo stát, že mi PAI najednou ukazuje tak málo?
Dobrý den,
jak píšu v tomto článku – jak se zlepšuje Vaše fyzická kondice, rostou i požadavky na splnění PAI.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobře napsané a podrobně vysvětlené. Díky. Přesně tohle jsem hledal. Měl jsem PAI na 219
Změnil hodinky, PAI se vynulovalo (přesto, že všechna nastavení a hodnoty zůstaly (šel jsem z T-Rex do T-Rex PRO) a začal jsem znovu, ale už to nejde tak rychle a včera mi skokově kleslo PAI ze 178 na 139 přesto, že jsem ušel za den 21,5 km s průměrnou rychlostí 6,39Km/h s průměrným tepem 125… Před měsícem jsem při této rychlosti dosahoval cca o 10 tepů víc… Článek mi to vysvětlil.
Dobrý den,
moc děkuji za komentář. Poklona před Vašimi fyzickými schopnostmi! Každopádně pěkně jste potvrdil, jak to PAI funguje – že prostě postupně zvedá laťku, kterou je nutné splnit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Přítelkyně se mnou vystoupala na rozhlednu. Já jsem sportovec a za výšlap jsem posbíral 3 PAI. Ona nesportuje, tepovka ji vyletěla, ale nedostala ani bod. Za celý týden má jen 2 body pai a to jsme v Jeseníkách. Kde může být chyba?
Dobrý den,
v tom, jaký máte průměrný, respektive klidový tep. Pokud někdo nesportuje a má permanentně vyšší tep, tak se mu pak sice při námaze zvýší, ale ne natolik, aby to ovlivnilo skóre PAI.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Je to zvláštní. Zvýšil jsem frekvenci měření tepové frekvence a najednou má přítelkyně 10 pai bodů jen za balení kufrů a závěrečnou nenáročnou procházku. S takovou budu mít co dělat aby mě nezahanbila… Heslo dělám to pro sebe pomalu upravuji na „dělám to pro hodinky“
Dobrý den,
aha, tak to je pak možné vysvětlení, proč jí to předtím neměřilo. Prostě to měřilo tep zrovna ve chvíli, kdy nebyl zvýšený.
Osobně bych doporučil měřit tep co nejčastěji. Některé hodinky nabízejí možnost automatického zvýšení frekvence měření, pokud zjisti pohybovou aktivitu.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Xiaomi mi watch: sice mají mnoho skvělých funkcí, bohužel však některé funkce, které nabízí aplikace hodinky nesnímají. Jako zde zmíněné PAI, EKG a častokrát je sporné i měření hodnoty VO²max. …tu snímá jen při určitých činnostech. Nezbývá jen doufat, ze projde apka upgradem a bude i na mi watch pai nebo treba alexa časem dostupné.
Dobrý den,
tak na EKG nemají hodinky senzor, čili to se určitě ani časem neobjeví. Z hlediska PAI by opravdu bylo fajn, kdyby to hodinky uměly. Nicméně už jsou venku rok, prodává se novější model S1 a S1 Active, a ani ten PAI nemá. Takže si osobně myslím, že tato funkce už na Xiaomi Mi Watch nepřibyde.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
pokud dobře chápu, je to jen věc výpočtu. Potom nechápu proč PAI, „nepodporují“ každé hodinky či náramek, data aplikace má, hodnotu může spočítat.
Dobrý den,
ano, v podstatě je to jen softwarová záležitost, která nevyžaduje žádné speciální vybavení. PAI umí měřit i nejlevnější náramky Mi Band. Teoreticky ho tak mohou počítat všechny hodinky s funkcí měření tepové frekvence.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Používám aplikaci zepp na hodinkách amazfit GTS 2mini. Nedávno se mi ztratil u PAI údaj o věku odpovídajícímu naměřeným údajům. Ztratila se i část otázek a odpovědí. Je mi 76 a těšil jsem se údajem od PAI, že věk je 67. Teď se tento údaj ztratí a já mám po radosti
aplikaci jsem se pokoušel nahrát znovu, ale nepomohlo to.
Dobrý den,
pravděpodobně to souvisí s aktualizacemi té aplikace, které proběhly 8. prosince.
Bohužel netuším, zda vývojáři tyto věci odstranili jen dočasně, nebo navždy. Zkuste vyčkat na další aktualizaci této aplikace a uvidíte. Případně se jich můžete zeptat přímo – e-mailová adresa na ně je support@zepp.com.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Moc děkuji.
Dobrý den,
není zač, rádo se stalo.
Přeji hezký den!
Karel Kilián
Co si tak čtu ty komentáře tady, tak mě překvapuje že jsem asi jedinej koho trápí, že se celková hodnota PAI neshoduje se součtem za posledních 7 dní. Nebo vám ano? Mě na hodinkách GTR 3 PRO ne, a na netu je spousta případů, kdy si lidé na toto stěžují, ale nikde není vysvětleno čím to je a jak se přesně hodnota PAI počítá, ale rozhodně to není součet PAI za posledních 7 dní, ani jejich průměr.. v podstatě se tam ukazuje náhodné číslo a to je strašně demotivující..
Dobrý den,
podle mě to nebude „součet za posledních 7 dní“, ale spíše za „posledních 168 hodin“.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
No právěže tomu tak není.. můžu mít třeba každý den v týdnu PAI 30, a celkové číslo je třeba 50, nebo tak nějak, a jeden den si nezacvičím a najednou padne na nulu i přesto, že součet je stále přes 100.. úplný blbosti prostě. Nebo mi jen uniká jak přesně se to číslo počítá.. Svoje GTR 3 PRO už nemám (prasklé sklo), ale chci koupit Azazfit Balance, jen mě tohle strašně štvalo a nechci to na hodinkách za 7tisíc. Ale děkuji za reakci.
Dobrý den,
co jsem měl možnost vyzkoušet zařízení měřící PAI, tak vždy fungovala v tomto směru správně.
Pokud to u Vás dělá takové „psí kusy“, jako popisujete, pak je to nejspíš nějaká chyba. Doporučil bych tedy přes aplikaci k hodinkám odeslat zpětnou vazbu vývojářům. Pokud je to chyba, měli by to opravit.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Divné, možná Vám to ukazovalo cca přibližné hodnoty, že jste neměl důvod to počítat.. A nebo bylo něco s mými hodinkami, nevím, každopádně to řeší více lidí na internetu a i v recenzích lze zahlédnout, že to prostě nesouhlasí. Pokud budete někdy testovat další zařízení, tak se na to zaměřte prosím.
https://1url.cz/PumtL
https://1url.cz/Humtu
https://1url.cz/bumtJ
https://1url.cz/cumti
https://1url.cz/Aumtw
https://1url.cz/VumtN
A jestli se sem nesmí vkládat odkazy, tak se omlouvám.
Jirka
Dobrý den,
já to právě počítal, jenže už je to přeci jen pár let, co jsem recenzoval zařízení s PAI naposledy. Tehdy to určitě fungovalo správně. Poslední náramky a hodinky od Xiaomi už PAI nepodporují a místo toho poskytují údaj označený jako Vitalita.
Pokud je ta chyba s počítáním PAI rozšířenější, určitě bych doporučil použít zpětnou vazbu v aplikaci a nahlásit ji.
Přeji hezký den.
Karel Kilián