Co je VO2 max a co tato hodnota vypovídá o vašem zdraví?

Minulý týden jsme se věnovali stále populárnějšímu měření okysličení krve (SpO2), dnes se podíváme na další „terminus technicus“. Ve specifikacích mnoha chytrých hodinek můžete narazit na informaci, že dokážou měřit VO2 max. Tímto článkem se vám pokusíme vysvětlit, co to znamená a co z této hodnoty plyne.

Hodinky Xiaomi Mi Watch umí měřit VO2 max
Hodinky Xiaomi Mi Watch umí měřit VO2 max

Hodnotu VO2 max umí měřit například hodinky Xiaomi Mi Watch. Ty jsme nedávno podrobně recenzovali a prodáváme je v našich e-shopech. V tom českém začínají na 2690 korunách, ve slovenském online obchodě pak startují na 103 eurech.

Úvod do VO2 max

Vaše tělo potřebuje kyslík, aby se mohlo hýbat, přemýšlet, trávit jídlo, nebo dělat cokoli jiného. Právě tato skutečnost staví hodnotu VO2 max do role užitečného měřítka kondice. Určitě se proto hodí, že některé nositelnosti začaly nabízet měření, nebo přesněji řečeno odhad této veličiny.

Vaše tělo potřebuje kyslík
Vaše tělo potřebuje kyslík

Všeobecně lze VO2 max definovat jako nejvyšší množství kyslíku, které jste schopni během tréninku využít. Udává se v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu (ml/kg/min). Pokud například vážíte 100 kilogramů a vaše tělo využije během minuty 3,3 litru (3300 mililitru) kyslíku, bude vaše hodnota VO2 max 3300/100=33, při 70 kilogramech pak 3300/70=47.

Vyšší skóre znamená lepší aerobní kondici, rychlejší zotavení a naznačuje celkově lepší zdravotní stav. Čím více kyslíku dokážou svaly využít, tím déle dokážete provádět fyzickou aktivitu. V následujících kapitolách se společně podíváme na to, jak a s jakou přesností nositelná elektronika měří tuto hodnotu.

Co ovlivňuje hodnotu?

Hodnota VO2 max v podstatě znamená, kolik kyslíku je váš organismus schopen dodat do svalů během cvičení. To ovlivňuje hned několik parametrů. jako je kapacita plic, hloubka nádechu, množství kyslíku absorbovaného z krve tkáněmi, počet červených krvinek, výkon srdce a další.

Hodnota také souvisí s hustotou mitochondrií. Mitochondrie jsou „energetické továrny“ buněk, které odpovídají za zhruba 95 % vašich energetických potřeb. Jsou zodpovědné za přeměnu tuků, glukózy a aminokyselin na využitelnou energii.

Dlouhodobý trénink může způsobit změny v počtu, velikosti i účinnosti mitochondrií. Pokud často běháte na dlouhé vzdálenosti, můžete sledovat nárůst počtu a velikosti mitochondrií, konkrétně v nohách. U veslařů se proporcionálně zvětšuje počet a velikost mitochondrií v pažích.

Vzhledem k tomu, že aerobní systém využíváme také při každodenních činnostech, nemělo by nás překvapovat, že vyšší hodnota VO2 max koreluje s lepším celkovým zdravím. Vyšší okysličení může zlepšit fungování mozku. I když korelace nestanovuje kauzalitu, můžeme předpokládat, že vyšší přísun kyslíku do mozku může zlepšovat jeho činnost a schopnosti.

Proč hodinky a náramky neměří VO2 max přesně?

Jak vyplývá z výše uvedeného, VO2 max je poměrně složitý údaj, který závisí na mnoha faktorech. Pamatujte si, že jediným způsobem, jak získat skutečně přesné údaje, je návštěva odborné laboratoře a podrobení se nákladné sérii testů.

Ty jsou nejčastěji prováděny při běhu na běžeckém pásu nebo cvičení na ergometru, během kterého má měřená osoba na obličeji měřicí masku. Skrz ni probíhá měření dechu, konkrétně nadechovaného a vydechovaného objemu, obsahu kyslíku a oxidu uhličitého. Jinými slovy se měří množství vdechnutého vzduchu a množství kyslíku, které je z tohoto vzduchu absorbováno organismem.

Přesnou hodnotu lze zjistit jen v laboratoři
Přesnou hodnotu lze zjistit jen v laboratoři

Z uvedeného postupu je evidentní, že hodinky, snímající údaje ze zápěstí, nemohou mít ani zdaleka takový přehled jako měřicí maska. Proto se vždy bude jednat pouze o orientační hodnotu, která může, ale nemusí odpovídat skutečnosti – nemusíme se rozpakovat říci, že jde v nejlepším případě o „kvalifikovaný odhad“.

Jak tedy nositelnosti měří VO2 max?

Víme, že k přesnému zjištění hodnoty VO2 max je potřeba měřit příjem a výdej kyslíku v dechu, což hodinky pochopitelně nedokážou. Existují ale způsoby, jak vypočítat (tj. nikoli změřit) alespoň hrubé skóre. Jedna z metod využívá poměr maximální srdeční frekvence vztažený ke klidové srdeční frekvenci. Do výsledku se započítává také věk a pohlaví osoby.

Cooperův test
Cooperův test

Další metodou je Cooperův test. Při něm se vyžaduje, aby sportovec běžel co nejdéle po dobu 12 minut. VO2 max se poté generuje na základě překonané vzdálenosti. Nepřesnost je v tomto případě naprosto zřejmá, neboť výsledek může významně ovlivnit třeba síla v nohách nebo délka kroku.

Fitness trackery spoléhají při výpočtu hrubé hodnoty VO2 max na podobné metody. Většina zařízení, která tato data zobrazují, tak učiní až poté, co budete hodinky či náramek používat během několika běhů a procházek, až budou schopné nabídnout přesnější skóre.

Je to tedy k něčemu?

Jak jste mohli vidět, tyto metody jsou poměrně nedokonalé. Neexistuje způsob, jak může fitness tracker získat veškeré informace potřebné k přesnému měření spotřeby kyslíku. Většina zařízení také nezohledňuje všechna relevantní individuální data, jako je kouření, zdravotní stav a další.

Ve prospěch nositelností však hovoří obrovské množství dat, která mohou nasbírat. Protože dokážou sledovat váš srdeční tep během tréninku a odpočinku nebo měřit délku kroku, mají dostatek informací k vygenerování kýženého čísla. Pomocí dat GPS a měření nadmořské výšky mohou dokonce odhadovat hladinu vdechovaného kyslíku s ohledem na prostředí.

Na měření VO2 max se podílí optický snímač
Na měření VO2 max se podílí optický snímač

Bohužel většina výrobců (a Xiaomi v tomto není výjimkou) nepublikuje informace o používaném algoritmu, jež používají ke generování skóre. To může být částečně způsobeno obavami z konkurence, která by mohla použít stejnou strategii. Pravděpodobnější však bude snaha vyhnout se kritice, jež by mohla zpochybnit platnost výsledků.

Ať tak či onak, je hodnota VO2 max užitečná pro sledování toho, jak se vaše fyzická aktivita podepisuje na zdraví. Důležitější, než přesnost, je totiž konzistence. Pokud testovací metoda zůstává stejná, můžete sledovat svůj pokrok – tedy zda se v tomto směru zlepšujete, nebo zhoršujete.

Jaká je optimální hodnota?

Špičkoví profesionální sportovci mohou vykazovat skóre VO2 max až 80 ml/kg/min. Pro zajímavost některá zvířata, jako je například aljašský husky, mohou dokonce dosahovat skóre VO2 max nad 200 ml/kg/min. Pro většinu lidí lze za normální považovat hodnoty mezi 30 a 60 ml/kg/min. Následující tabulka poskytuje základní přehled průměrných hodnot s ohledem na pohlaví a věk.

Věk/pohlaví Muž Žena
10 až 19 let 47 až 56 38 až 46
20 až 29 let 43 až 52 33 až 42
30 až 39 let 39 až 48 30 až 38
40 až 49 let 36 až 44 26 až 35
50 až 59 let 34 až 41 24 až 33
60 až 69 let 31 až 38 22 až 30
70 až 79 let 28 až 35 20 až 25

Pokud chcete svou hodnotu VO2 max zlepšit, pak se zaměřte především na vytrvalostní sportovní aktivity. Obzvláště efektivní je v tomto směru HIIT. Nejlepším způsobem, jak zlepšit hodnotu, je trénovat v různých tempech. Pochopitelně, pokud máte nadváhu, můžete hodnotu zásadně ovlivnit i pouhou redukcí hmotnosti.

Sledujete svou hodnotu VO2 max?

Zdroj: androidauthority.com.

Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?
Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Chytré hodinky a náramky mívají širokou paletu funkcí a schopností. Poslední dobou se stále častěji ve výčtu objevuje schopnost měření Číst dál...

Xiaomi Mi Band 5 představen: přinášíme přehled všech novinek
Xiaomi Mi Band 5

Čínský gigant dnes představil novou verzi svého klíčového produktu v segmentu nositelné elektroniky - chytrý náramek Xiaomi Mi Band 5. Číst dál...

Redmi Band: na chytrý náramek Mi Band 5 se chystá konkurent od Redmi
Redmi Band: na chytrý náramek Mi Band 5 se chystá konkurent od Redmi

Před rokem Xiaomi uvedlo svou dceřinou firmu Redmi jako samostatnou značku. Ta od té doby představila několik nových telefonů, ale Číst dál...

Xiaomi Mi Band 6
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x