Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Mnohé chytré hodinky a náramky nabízejí jako jednu z funkcí měření skóre PAI (Personal Activity Intelligence). Jedná se o algoritmus, vyhodnocující aktivitu uživatele s ohledem na jeho fyzickou zdatnost. Co ale přesně tato hodnota znamená? Na to se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?
Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Patrně nejlevnějším produktem, schopným měřit a počítat PAI, je náramek Xiaomi Mi Band 5. Ten pořídíte v našem českém e-shopu za 750 korun a ve slovenském online obchodě za 29 eur. Uvedenou funkci podporují i chytré hodinky Amazfit modelových řad GTS, GTR a T-Rex, jakož i další produkty.

Co vyčtete z PAI?

Existuje celá řada metrik, jejichž společným cílem je podávat uživateli ve „snadno stravitelné“ podobě informaci o tom, zda je jeho fyzická aktivita dostatečná. Například Fitbit nabízí Active Zone Minutes, v rámci Google Fit můžete pro změnu sbírat Kardio body.

Při výpočtu PAI se bere v úvahu celá řada parametrů, jako je věk, pohlaví, klidová a maximální srdeční frekvence, reakce těla na cvičení a další údaje. Hodně zjednodušeně a zkráceně platí, že čím vyšší skóre PAI máte, tím lépe pro vás. V ideálním případě byste měli jeho hodnotu dlouhodobě držet nad stovkou.

čím vyšší skóre PAI máte, tím lépe pro vás
čím vyšší skóre PAI máte, tím lépe pro vás

Hodnota se počítá vždy z posledních sedmi dní, takže pokud budete celý týden aktivně sportovat, máte šanci udržet ji nad uvedenou hranicí. Naopak když se týden nezvednete z gauče, PAI klesne až k nule. Pokud se budete dlouhodobě držet nad stovkou, snížíte své riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění o pěkných 25 % a prodloužíte svou šanci na dožití o pět až osm let.

Jak zvyšovat skóre PAI?

V zásadě vše, co děláte v průběhu dne, přispívá k navyšování hodnoty PAI. Nejvíce bodů však získáte za aktivní cvičení, během kterého stoupne vaše srdeční frekvence. Výsledek odráží dopad fyzické aktivity na zdraví vašeho srdce.

Jednou z hlavních výhod je, že metrika bere v úvahu aktuální fyzickou kondici. Pokud není váš organismus zvyklý na zátěž, bude vám s dosažení kýženého skóre stačit méně namáhavé cvičení než trénovanému sportovci. Zásadní roli totiž hraje tepová frekvence v zátěži, která bývá u aktivně sportujících nižší.

PAI se přizpůsobuje vašemu pokroku
PAI se přizpůsobuje vašemu pokroku

Čím lepší je vaše kondice, tím více fyzické aktivity je zapotřebí k dosažení PAI 100. Jinými slovy: PAI se přizpůsobuje vašemu pokroku a roste společně s vámi. Když budete jeho hodnotu trvale udržovat, znamená to, že vaše fyzická kondice pomalu ale jistě roste.

Smyslem tohoto způsobu hodnocení je snaha motivovat uživatele k aktivitě. Pokud by se jednalo o pevnou metriku, kdy byste měli například každý den uběhnout 5 kilometrů či ujít 10 000 kroků, bylo by to pro začátečníky demotivující. Takto se podmínky pro splnění skóre 100 bodů postupně zvyšují s tím, jak se zlepšuje vaše kondice.

Pokud nejste fyzicky aktivní a chybí vám kondice, můžete získat sto bodů jen za to, že budete celý týden pravidelně chodit na krátké procházky, protože i ty dokážou zvýšit váš srdeční rytmus. Jestliže jste ve formě a dobře trénovaní, budete muset udělat více.

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite

Jak sbírat body PAI?

Body získáváte pokaždé, když vám stoupne tepová frekvence nad obvyklou úroveň. Čím vyšší je vaše tepová frekvence a čím déle cvičíte, tím více bodů dostanete. Abyste nepřišli o žádné body, je důležité nepřetržité měření srdeční frekvence, což podporují prakticky všechny dnešní chytré hodinky a náramky.

PAI bere v úvahu váš věk, pohlaví, klidovou srdeční frekvenci a maximální srdeční frekvenci. Jinými slovy: není založeno na počtu kroků, které ujdete, ani na tom, kolik minut denně provádíte fyzické aktivity. PAI je přesnější a atraktivnější standard, který vám řekne, zda skutečně cvičíte dost.

PAI je standard, který vám řekne, zda skutečně cvičíte dost
PAI je standard, který vám řekne, zda skutečně cvičíte dost

Pro sbírání bodů nezáleží na tom, jaký typ aktivity děláte. Můžete chodit, běhat, jezdit na kole, veslovat, plavat nebo lyžovat. Důležité je jen to, jak vysoká je vaše srdeční frekvence během aktivity. Pokud dosáhnete alespoň 80 % vaší maximální srdeční frekvence, budou vám k udržení skóre nad stovkou stačit dvě hodinová cvičení týdně.

Pochopitelně pokud v průběhu cvičení dosahujete nižšího tepu (ať už proto, že cvičíte méně intenzivně nebo máte vytrénované srdce), bude nutné cvičit déle nebo častěji. Je snazší dosáhnout prvních 50 bodů ve srovnání s následujícími 50 body. Může nastat situace, že za stejný trénink opakovaný dva dny po sobě dostanete druhý den o něco méně bodů PAI.

Jaké jsou výhody skóre PAI?

Podle oficiálních stránek PAI Health patří k zásadním výhodám této metriky:

  • Jednoduchost – analyzuje údaje o srdeční frekvenci ve spojení s dalšími hodnotami a prezentuje je v podobě jednoho smysluplného a snadno pochopitelného čísla.
  • Univerzálnost – eviduje jakoukoli aktivitu, která rozpohybuje vaše srdce, a funguje s ohledem na aktuální fyzickou zdatnost.
  • Vědecky podloženo –  jde o ověřený recept na fyzickou aktivitu k optimalizaci vašeho kardiovaskulárního zdraví.
  • Na míru – přizpůsobuje se vašemu pokroku v oblasti fyzické kondice.
Skóre PAI v aplikaci Mi Fit
Skóre PAI v aplikaci Mi Fit

Metodika PAI staví na sloganu „Sledujte, jak vaše srdce reaguje na veškerou aktivitu – nejen na kroky“. Tím reaguje na skutečnost, že většina hodinek a náramků umí počítat kroky, ale nijak nezohledňuje fakt, že ujít například deset tisíc kroků může být pro někoho vysilující, zatímco fyzicky aktivní člověk to zvládne „levou zadní“.

PAI dokáže měřit to, na čem opravdu záleží – dopad fyzické aktivity na zdraví srdce. Poskytne vám osobní cíl, který vám ukáže, zda děláte pro své zdraví a fyzičku dost, navíc se v průběhu času přizpůsobuje vašemu pokroku.

Zlepšete svůj fitness věk

Na základě údajů o vaší aktivitě, profilu a krátkého dotazníku lze vypočítat takzvaný fitness věk („fitness age“). Jedná se o rychlý a snadný způsob, jak pochopit, zda je zdraví vašeho srdce lepší nebo horší, než bývá u někoho ve vašem věku obvyklé. PAI vás vede ke zdravějšímu srdci tím, že pomáhá zlepšit váš fitness věk.

Zlepšete svůj fitness věk
Zlepšete svůj fitness věk

Dlouhodobým udržováním sedmidenního klouzavého průměru skóre PAI mezi 100 a 150 můžete zlepšit svou kardiorespirační zdatnost na (i nad) úroveň očekávanou pro váš věk a pohlaví. Vysoká kardiorespirační zdatnost úzce souvisí s dobrým zdravím a prodloužením délky života.

Dalším pozitivem je, že zdravé ženy a muži, kteří jsou natolik fyzicky aktivní, aby dosáhli PAI alespoň 100 každý týden po několik desetiletí, přibývají na váze méně než neaktivní lidé. Účastníci vědecké studie, kteří dosáhli této hodnoty, měli zdravější vývoj hmotnosti než ti, kteří byli neaktivní.

Sledujete své skóre PAI?

Nový náramek Xiaomi Mi Band 5 bude představen 11. června
Nový náramek Xiaomi Mi Band 5 bude představen 11. června

O chystané páté generaci nejlevnějšího chytrého náramku Xiaomi jsme na našem blogu psali už několikrát. Teď však přicházíme se zásadní Číst dál...

Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?
Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co této hodnoty poznáte?

Nositelná zařízení, jako jsou chytré hodinky a náramky, přicházejí s celou řadou funkcí. Jejich paleta se postupně rozšiřuje, takže dnes Číst dál...

Co je VO2 max a co tato hodnota vypovídá o vašem zdraví?
Co je VO2 max a co jeho hodnota říká o vašem zdraví?

Minulý týden jsme se věnovali stále populárnějšímu měření okysličení krve (SpO2), dnes se podíváme na další „terminus technicus“. Ve specifikacích Číst dál...

Poco X3 Pro
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Václav
Václav
3 měsíců před

Měření PAI je dobré pro udržování pravidelné kondice, díky za podrobné vysvětlení. Při týdením cvičení a nárůstem PAI 15/za den jste na zdravotních PAI 100, ale mám vyzkoušenou jízdu intenzivních 30min na rotopedu a máte hned PAI 40. Mám dotaz k hodnotě VO2max v apk. Mi Fit. Při cvičení(jízda v hale) je v grafu v zoně srdečního tepu hodnota VO2max vyjádřená v minutách. Co to je za údaj, když náramek Mi Band 5 neumí měřit množství kyslíku během cvičení?

Václav
Václav
Odpovědět  Karel Kilián
3 měsíců před

Hned pod hodnotou VO2max jsou uvedeny další zóny srdečního tepu – anaerobní, aerobní, spalování tuků, mírná, relaxační, vše v minutách, takže vaše spekulace je docela možná.

Jonathan
Jonathan
3 měsíců před

Udržujem PAI nad 100, aktuálne nám 126, ale je to veru čoraz náročnejšie :).
Je to fajn motivácia, ale niekedy aj stres, keď mám zo dňa na deň 96 a viem že si musím dať dlhšiu prechádzku (pes sa samozrejme nesťažuje :)).
Idem aktivity nízkej tepovej frekvencie, takže s bodmi to ide pomalšie.

Václav
Václav
Odpovědět  Jonathan
3 měsíců před

Na ten stres, že bude pod 100 se dá dobře připravit, protože to odečte denní PAI před týdnem. Když máš PAI 126 a před týdnem 25, tak jseš ještě nad 100. Já udržuji PAI tak vysoko, že si můžu dovolit i den cvičení vynechat. A jedná teoretická otázka – Kam až se může dostat dlouhodobým cvičením vaše zdraví a kondice?

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Tak mám zaujímavý poznatok. Bol som na túre, získal som 75 bodov PAI, je to maximum čo sa dá za deň získať podľa notifikácie čo sa mi objavila. Takže aktuálne PAI mám 171 🙂

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Áno to viem a je to aj v článku.
Čo som nevedel a nie je ani v článku, že za 1 deň sa dá získať maximálne 75 PAI. Mi Fit a teraz Zepp používam roky a nikdy som taký výkon nepodal, takže som o tom netušil :).

Lebo moja túra bola dlhšia a pri vyššej tepovej frekvencii, nebyť toho limitu, tak by som získal cez 100 určite.

Jonathan
Jonathan
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

To nebola kritika článku. Uviedol som to iba pre zaujímavosť, lebo som sa s tým doteraz za tie roky nestretol.
Prikladám aj screenshot

Screenshot_2021-05-01-19-08-48-442_com.huami.watch.hmwatchmanager.jpg
Emil
Emil
2 měsíců před

PAI je velmi dobrý bodový systém pro zdraví:). Ale má to také svoje temné stránky které mě docela štvou, a tím je jedna funkce v PAI. A to je když máte v hodinkách funkci PAI tak by vám to mělo ukazovat 7 denní PAI, ale mě to neukazuje. Už jsem zkoušel tovární nastavení ale stále nic.
P.S. Dřív to fungovalo, ale už to nefunguje.

IMG_20210508_152814 2.jpg
Emil
Emil
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den,

Já mám zase mi band 5, který vůbec neukazuje sedmidenní skóre.

Přeji pěkný den.

Emil
Emil
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

V aplikaci jsem to našel děkuji.

Radek
Radek
2 měsíců před

tak jsem si vyzkoušel PAI, všude píšou jak je jednoduché ze začátku získat velké množství PAI. Já jsem šel po 8 měsících na crossfit kde je intenzita cvičení opravdu vysoká a PAI jsem za cvičení měl 20 bodů. Tak nevím nejsem žádný sportovec..

Josef Vaníček
Josef Vaníček
1 měsíc před

Dobrý den, mám hodinky Amazfit T-Rex a používám aplikaci Zepp. Až do 15.6.2021 jsem měl každý den PAI na hodnotě přes 100. Od 16.6.2021 je to jen 11-14. Běhám 2-3 krát týdně vždy minimálně 5km, chodím na pocházky a každý den mám přes 10000 kroků. Netušíte co se mohlo stát, že mi PAI najednou ukazuje tak málo?

Martin
Martin
1 měsíc před

Dobře napsané a podrobně vysvětlené. Díky. Přesně tohle jsem hledal. Měl jsem PAI na 219 🙂 Změnil hodinky, PAI se vynulovalo (přesto, že všechna nastavení a hodnoty zůstaly (šel jsem z T-Rex do T-Rex PRO) a začal jsem znovu, ale už to nejde tak rychle a včera mi skokově kleslo PAI ze 178 na 139 přesto, že jsem ušel za den 21,5 km s průměrnou rychlostí 6,39Km/h s průměrným tepem 125… Před měsícem jsem při této rychlosti dosahoval cca o 10 tepů víc… Článek mi to vysvětlil.

Tom
Tom
16 dní před

Přítelkyně se mnou vystoupala na rozhlednu. Já jsem sportovec a za výšlap jsem posbíral 3 PAI. Ona nesportuje, tepovka ji vyletěla, ale nedostala ani bod. Za celý týden má jen 2 body pai a to jsme v Jeseníkách. Kde může být chyba?

Tom
Tom
Odpovědět  Karel Kilián
15 dní před

Je to zvláštní. Zvýšil jsem frekvenci měření tepové frekvence a najednou má přítelkyně 10 pai bodů jen za balení kufrů a závěrečnou nenáročnou procházku. S takovou budu mít co dělat aby mě nezahanbila… Heslo dělám to pro sebe pomalu upravuji na „dělám to pro hodinky“ 😁

30
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x