Žádných 48 Mpx! Fotoaparát Redmi Note 7 má rozlišení „jen“ 12 Mpx

Ve čtvrtek 10. ledna byl představen první telefon, který Redmi vydává jako samostatná značka – Note 7. Laickou i odbornou veřejnost zaujal lidovou cenou a brutálním rozlišením foťáku – 48 megapixelů nemá široko daleko nikdo. Jenže jak se ukazuje, fotoaparát Redmi Note 7 má ve skutečnosti dnes obvyklých 12 Mpx. Jak je to možné?

Telefon Redmi Note 7 již čeká v našem e-shopu na zahájení dodávek, přesný termín naskladnění však zatím není znám. I zde uvádíme rozlišení fotoaparátu 48 Mpx, které působí impozantně. Srovnejme například se Samsungem Galaxy S9, jehož foťák pořizuje snímky v rozlišení 12 Mpx a úplně stejně je na tom i Google Pixel 3. Opravdu nabízí fotoaparát Redmi Note 7 čtyřikrát vyšší rozlišení?

Fotoaparát Redmi Note 7 má „jen“ 12 Mpx

Je zřejmé, že rozlišení 48 Mpx bylo (a asi ještě bude) velkým marketingovým tahákem. Ačkoli mnoho zákazníků dnes již ví, že „počet megapixelů není vše“ a vyšší hodnota automaticky neznamená lepší fotky, čtyřikrát vyšší číslo, než nabízí většina konkurentů, vyvolalo pozdvižení.

Fotoaparát Redmi Note 7 má „jen“ 12 Mpx
Fotoaparát Redmi Note 7 má „jen“ 12 Mpx

Pravda je ale nakonec trochu jinde. Oněch 48 megapixelů je interpolovaných. Snímač fotoaparátu má ve skutečnosti víceméně obvyklé rozlišení 12 Mpx. To znamená, že pořizuje snímky v tomto rozlišení a software následně z každého bodu vygeneruje další tři.

Co v těchto bodech bude (tedy zejména jakou budou mít barvu) počítá z okolních bodů neboli interpoluje. Je tedy pravdou, že z tohoto mobilu „polezou“ 48Mpx fotky, ale pořizuje je 12Mpx snímač. Není tedy důvod předpokládat, že by měly být v jakémkoli směru kvalitnější než z jiného mobilu se 12Mpx foťákem.

Redmi Note 7 a jeho barevné kombinace
Redmi Note 7 a jeho barevné kombinace

Pravých 48 Mpx přinese až Redmi Note 7 Pro

V telefonu Redmi Note 7 je nainstalován modul fotoaparátu Samsung ISCOCELL GM52, který poskytuje rozlišení 12 Mpx. Skutečných 48 Mpx bez interpolace nabídne až verze Pro se snímačem Sony IMX586, která se teprve připravuje. Tato varianta by také místo procesoru Snapdragon 660 měla přijít s novějším Snapdragonem 670.

Silnější verze Pro bude oficiálně představena na konci zimy. Pokud je tedy pro vás hlavním faktorem při výběru telefonu kvalita fotografií, bude možná lepší ještě několik měsíců počkat.

Redmi Note 7 Pro nabídne skutečných 48 Mpx
Redmi Note 7 Pro nabídne skutečných 48 Mpx

Překvapilo vás, že fotoaparát Redmi Note 7 nemá rozlišení 48 Mpx?

Zdroje: pokoleniesmart.pl, xiaomimagazine.com, xiaomist.com.

4 komentáře: „Žádných 48 Mpx! Fotoaparát Redmi Note 7 má rozlišení „jen“ 12 Mpx

 • 19. 1. 2019 (5:12)
  Permalink

  mam v kapse 12 eur

  idem do obchodu, nakupim za 48 eur

  INTERPOLUJEM

  zaplatim a spokojny odchadzam aj s tovarom za 48 eur

 • 19. 1. 2019 (16:09)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  to není úplně přesné 🙂 Je to spíš: mám červenou a žlutou tečku. Nakreslím mezi ně dvě oranžové, protože si myslím, že tam logicky patří.

  Karel Kilián

 • 3. 3. 2019 (19:09)
  Permalink

  @Petr
  Dobrý den,

  kde jste našel tu informaci o snímači Samsung? V tom Vámi odkazovaném článku ji nevidím.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.