MIUI 10 – tipy a triky: nový seznam spuštěných aplikací

Poprvé v tomto roce se vracíme k našemu seriálu, ve kterém jsme přinášeli týden, co týden pět tipů a triků pro telefony s nadstavbou MIUI. A protože vzrostlo zastoupení verze 10, budeme se v dalších dílech věnovat již jen této verzi. Dnes se zaměříme na jednu z novinek, kterou je přepracovaný seznam spuštěných aplikací.

Jak vyvolat seznam spuštěných aplikací?

Začněme tím úplně nejjednodušším, a sice jak se do seznamu spuštěných aplikací vlastně dostanete. Pokud máte telefon s hardwarovými tlačítky, slouží ke vstupu levé tlačítko, označené zpravidla třemi vodorovnými čárkami. Jestliže máte již tlačítka na obrazovce, pak ke vstupu opět použijete to levé, se třemi čárkami. Zobrazí se vám náhledy všech aplikací, které můžete posouvat a klepnutím na zvolenou se do aplikace přepnete.

Jak ukončit aplikaci?

Aplikace ze seznamu můžete ukončovat. Není to nezbytně nutné – systém Android si spravuje operační paměť sám a většinou to dělá dobře. Nicméně jestliže z nějakého důvodu chcete aplikaci ukončit, stačí ji v seznamu chytit prstem a přetáhnout k levé či pravé straně. Jakmile aplikace ze seznamu zmizí, pak je ukončená. Ukončit všechny aplikace pak můžete přes tlačítko s křížkem v dolní části obrazovky.

Ukončení běžící aplikace
Ukončení běžící aplikace

Jak zamknout aplikaci, aby ji systém neukončoval?

Někdy můžete potřebovat, aby systém aplikaci svévolně neukončoval a aby nedošlo k jejímu ukončení ani v případě, že použijete tlačítko s křížkem z předchozího tipu. Je to vhodné například u různých komunikačních (WhatsApp, Messenger, ….) či jiných programů (např. krokoměrů), kde by ukončení mělo vliv na funkčnost.

Jak zamknout aplikaci, aby ji systém neukončoval?

 1. Přes tlačítko se třemi vodorovnými čárkami aktivujte seznam spuštěných aplikací.
 2. Dlouze podržte prst na náhledu aplikace, kterou chcete ochránit před ukončováním.
 3. Zobrazí se nabídka se třemi tlačítky – klepněte na to s ikonou zámku.
 4. V náhledu se u dané aplikace objeví ikona zámku, což znamená, že nebude automaticky ukončována.

Pokud chcete toto uzamknutí zrušit, postupujte stejně s tím, že v bodě 3 budete mít ikonu odemčeného zámku.

Jak používat dvě aplikace na jedné obrazovce?

Režim dvou aplikací na jedné obrazovce vám dovolí používat současně dva různé programy. Funguje tak, že jedna aplikace zabírá horní polovinu obrazovky, druhá pak dolní. Jak tento mód zapnout?

Jak používat dvě aplikace na jedné obrazovce?

 1. Přes tlačítko se třemi vodorovnými čárkami aktivujte seznam spuštěných aplikací.
 2. Dlouze podržte prst na náhledu aplikace, kterou chcete mít v horní polovině obrazovky.
 3. Zobrazí se nabídka se třemi tlačítky – klepněte na to se dvěma vodorovnými obdélníky. Tím jste vybrali aplikaci pro horní polovinu obrazovky.
 4. Aplikaci pro dolní polovinu obrazovky pak vyberete jednoduše klepnutím na její náhled v seznamu.

Poměr využití obrazovky můžete měnit potažením rozdělovací lišty mezi horní a spodní polovinou obrazovky. Režim rozdělené obrazovky pak ukončíte tak, že lištu přetáhnete k hornímu či spodnímu okraji.

Jak se rychle dostat do nastavení aplikace?

Standardní cesta k nastavení aplikace vede přes systémové nastavení, dále sekci Nainstalované aplikace, kde vyhledáte a klepnete na zvolený program. Jde to ale i jednodušeji.

Servis XM.cz

Jak se rychle dostat do nastavení aplikace?

 1. Přes tlačítko se třemi vodorovnými čárkami aktivujte seznam spuštěných aplikací.
 2. Dlouze podržte prst na náhledu aplikace, jejíž nastavení chcete otevřít.
 3. Zobrazí se nabídka se třemi tlačítky – klepněte na to s šestiúhelníkovou matičkou.
 4. A jste v nastavení dané aplikace.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

Toto je zatím první díl našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, další budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog.

Na další pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 22. ledna.

Které telefony dostaly ve 14. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 14. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Je tu další pondělí, což na našem blogu znamená, že se podíváme na to, které telefony dostaly v uplynulém týdnu Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: co dělat, když telefon nejde zapnout?
MIUI 12 – tipy a triky

V naší Poradně se na nás občas obracejí zákazníci, kterým nejde zapnout jejich mobil. Rozhodli jsme se všechny rady, které Číst dál...

5 faktů o Xiaomi, o kterých jste možná netušili

Strategie společnosti Xiaomi spočívá v prodeji nejmodernějších chytrých telefonů za atraktivní cenu, s nízkými ziskovými maržemi a sázkou na špičkové Číst dál...

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pišta
Pišta
4 let před

Jak by mělo “ukončení vliv na funkčnost” u dejme tomu WhatsAppu? Zpráva mi na něj přijde, i když je “ukončen”…

Pišta
Pišta
4 let před

Popravdě, moc tomu nerozumím. (Android mám tři dny, nucený přechod z Win 10, a jsem z toho nešťastný velmi…) Jak jako “agresivní” a “někdy”? To si to dělá, co chce, a občas ukončuje jemně a mile a občas “agresivně”? Neměl by ten bazmek fungovat furt stejně?

Pišta
Pišta
4 let před

Díky. 🙂

DanBlack
DanBlack
3 let před

Agresivni ukoncovani procesu mi treba znefunkcnilo zivou tapetu (vypnuty akcelerometr).
Poradil vyvojar – pomohlo vypnuti spravy (uspory) napajeni…

Pavel Kopička
3 let před

Dobrý den,
můžete mi , prosím, osvětlit, jak je to se stahováním dat u aplikací ponechaných v seznamu otevřených aplikací? Stahují nějaké data, pokud je ponechám v seznamu a musím je zavřít (i když jejich znovuotevření bude náročné na baterii a procesor) abych jim zabránil případnému stahování mobilních dat? Nebo se stahování dat takto ponechaných aplikací nemusím obávat? Pořídil jsem si Redmi note 7.
Jsem již starší a moc nerozumím tomu,jak to funguje.
Dekuji Vám za vysvětlení.
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Pavel.

Pavel Kopička
3 let před

Dobrý den,
děkuji Vám za odpověď. Jestli dobře chápu, aplikace v seznamu posledně otevřených data stahují jako by byly otevřeny na ploše. Prosím Vás ještě o upřesnění. Na popředí se rozumí když s aplikací pracuji na ploše a na pozadí když je v seznamu posledně otevřených nebo je to ještě jinak? (To o možnosti zakázání dat vím).
S pozdravem a přáním hezkého dne,
Pavel.

Stanislav Richter
Stanislav Richter
3 let před

Dobrý den,
Pokud používám rozdělenou obrazovku u redmi note7, není možné aplikace při rychlém poklepání na prostřední lištu prohodit mezi sebou. U Redmi 5plus to funguje. Při dotyku prostřední lišty mi jedna nebo druhá aplikace zčerná a nezbývá než ji ukončit a znovu spustit.

Anonymní
Anonymní
2 let před

Dobrý den,
Mám dotaz ohledně náhledu spuštěných aplikaci. 10 mám nove a místo tlačítka se třemi čarami mám čtvereček. Který mi náhledy pro možnost přepínání nenabízí. Stáhl jsem si kvůli ikonami nová launcher ale to taky nepomohlo. Děkuji
Diamo redmi note 8

Vlasta
Vlasta
1 rok před

A když tedy aplikaci zamknu je vidět zámeček a přesto ji přesunu k levé či pravé straně (třeba omylem) aplikace zmizí – je taková zmizelá aplikace spuštěna na pozadí či nikoliv?

18
0
Napište nám svůj komentář!x