MIUI 10 – tipy a triky: jak zabránit ukončování aplikací?

Mobilní operační systémy fungují ze svého principu jinak než desktopové (např. Windows). Zatímco na počítači obecně platí, že více volné operační paměti rovná se zpravidla rychlejší odezva, u mobilních telefonů je lepší, když aplikace v paměti zůstávají. Android se o správu RAM stará automaticky a většinou to dělá docela dobře. Dnes vám ukážeme, jak zabránit ukončování aplikací operačním systémem.

Jak funguje správa běžících aplikací?

Jedním ze základních rysů mobilních operačních systémů je snaha o rychlé přepínání mezi aplikacemi. Přeci jen představa, že nějaký program bude na mobilu startovat podobně dlouho, jako se spouštějí aplikace na Windows, není úplně příjemná.

Nejen z tohoto důvodu si Android udržuje poslední aplikace spuštěné v paměti – šetří tak výkon procesoru, který by byl nutný k jejich nastartování, a eliminuje tak využívání pomalejších komponent, jako je interní paměťové úložiště.

Obecně se tedy dá říci, že na mobilu neplatí, že více volné RAM je příslibem rychlejšího systému. Je tomu spíše naopak. Spouštění aplikací je také náročnější na baterii než jejich vyvolání z operační paměti, což je na telefonech, s často sotva dostačujícími akumulátory, poměrně zásadní.

Proč se snažit zabránit ukončování aplikací?

Určitě nedoporučujeme používat různé „task killery“ či jakékoli aplikace na „optimalizaci RAM“. Jejich účinek je přinejmenším sporný a většinou nadělají více škody než užitku. Zpravidla fungují tak, že ukončí vybrané běžící procesy, čímž uvolní operační paměť. Jak jsme si ale řekli výše, více volné RAM na Androidu neznamená rychlejší systém.

Výsledek takových kroků může být přesně opačný: když pak zkusíte ukončenou aplikaci znovu spustit, bude se muset načíst z pomalejšího a energeticky náročnějšího interního úložiště. Start tedy potrvá déle a často může spotřebovat více elektrické energie, než kdyby aplikace zůstala běžet v paměti.

O ukončování nepotřebných aplikací se stará Android sám a nutno uznat, že to většinou dělá docela dobře. Většinou, ale ne vždy – někdy prostě ukončí to, co potřebujeme nechat běžet. Vezměme si jako příklad různé aplikace pro komunikaci s chytrými hodinkami či náramky.

Jestliže systém takovou aplikaci ukončí, přestanou fungovat například notifikace. Vysvětlení je prosté: pokud aplikace neběží, je celkem logické, že nemůže sledovat oznámení a posílat je do hodinek nebo náramku. V takovém momentě je vhodné zabránit ukončování aplikací.

Krok první: uzamknutí aplikace

Chcete-li zabránit ukončování aplikací operačním systémem Android, bude prvním krokem její uzamknutí. Takto zamknutá aplikace nebude ukončena ani v případě, že „vyčistíte paměť“ ukončením posledních spuštěných programů. Pro názornou ukázku použijeme aplikaci Mi Fit, používanou s chytrými náramky Mi Band, hodinkami Amazfit Bip a některými dalšími produkty.

Jak uzamknout aplikaci?

Servis XM.cz
 1. Spusťte požadovanou aplikaci.
 2. Klepněte na tlačítko pro vyvolání seznamu posledních spuštěných aplikací (čtvereček ve spodní navigační liště).
 3. Dlouze podržte prst na kýžené aplikaci, dokud se neobjeví plovoucí nabídka.
 4. Klepněte na ikonu zámku, čímž aplikaci uzamknete.
 5. Uzamčené aplikace mají v seznamu vedle názvu ikonu zámku.

Krok druhý: vypnutí optimalizace

Druhým krokem, jak zabránit ukončování aplikací, je vypnutí spořiče baterie. Tato funkce se ve výchozím stavu stará o ukončování běžících programů s ohledem na spotřebu elektrické energie a někdy může ukončit i uzamknutou aplikaci.

Jak vypnout optimalizaci?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do Nainstalované aplikace.
 3. Najděte a otevřete příslušnou aplikaci (můžete použít vyhledávání).
 4. Klepněte na Spořič baterie.
 5. Z nabídky zvolte Žádné omezení.

V praxi to bude znamenat, že funkce pro úsporu baterie nebude daný program nijak ovlivňovat – tedy například ukončovat.

Krok třetí: automatické spouštění

Pokud restartujete nebo vypnete a zapnete telefon, ukončí se všechny do té doby běžící aplikace. To je něco, co rozhodně nepotřebujete. Jak zabránit ukončování aplikací v takové situaci? Jednoduše jejich automatickým spouštěním při startu systému.

Jak zapnout automatické spouštění?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do Nainstalované aplikace.
 3. Najděte a otevřete příslušnou aplikaci (můžete použít vyhledávání).
 4. Aktivujte přepínač Auto. spuštění.
 5. Potvrďte upozornění tlačítkem OK.

Pomocí těchto kroků můžete spolehlivě zabránit ukončování aplikací nejen v průběhu běžného používání, ale i během restartu, respektive během vypnutí a zapnutí přístroje. Program tak poběží permanentně na pozadí a bude schopen například zpracovávat a odesílat notifikace do nositelné elektroniky.

Jak zabránit ukončování aplikací?

Celý postup, jak zabránit ukončování aplikací, vám ukážeme ještě formou videa.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 30. července.

MIUI 12 – tipy a triky: tmavý/světlý režim a další nastavení displeje
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu úterý, a to na našem blogu XM.cz znamená další várku tipů a triků. Tentokrát se podíváme na možnosti Číst dál...

Xiaomi Mi Band 5
MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat, obnovit a přenést SMS?
MIUI 12 – tipy a triky

Pokud měníte telefon za nový, můžete obnovit aplikace, jejich nastavení a data z cloudu Google či z původního telefonu. Někdy Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak na nahrávání obrazovky do videa?
MIUI 12 – tipy a triky

Součástí základní softwarové výbavy telefonů s grafickou nadstavbou MIUI je také aplikace Nahrávání obrazovky. Z jejího názvu je jasné, že Číst dál...

Servis XM.cz
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Deda
Deda
2 let před

Driv mi u Note 5 stacilo aplikaci zamknout zameckem a byl klid. Zustala treba tydny a nic se nedelo.
Od doby, co se aktualizoval Android z 8.1 na 9.0 zamecek pomaha velice omezene a z dlouhodobeho hlediska vubec.
Plati jak pro Note 5, tak pro nove Mi 9T.
Zkusim si jeste pohrat s nastavenim baterie apod…

Zdeněk
Zdeněk
2 let před

Zdravim, stejny poznatek. Nechapu smysl zamku, ktery nezamyka. Stejne, jako kdyby se mi auto po x hodinach samo odemknulo..

Dominik
Dominik
2 let před

Doporučuju zapnout vývojářská nastavení a v nich úplně dole odškrtnout „Zapnout MIUI optimalizaci“. Menší nevýhoda je, že vám bude každou chvíli chodit notifikace o tom, že byste to měli zapnout, ale za nepadání aplikací na pozadí je to malá daň.

Dominik
Dominik
2 let před

@Karel Kilián
V některých případech bude potřeba obojí, ona úspora baterie je přímo funkčnost Androidu, takže pak už záleží, jak je napsána aplikace, Google s každou verzi zpřísňuje pravidla pro běh aplikací na pozadí, ale rozšířené aplikace by měly fungovat tak, jak její autor zamýšlel.

Zmíněné MIUI optimalizace vám aplikaci zabijí, i když vypnete úsporu baterie.

S jejich vypnutím potom není potřeba nastavovat zámek a zbytečně tak držet aplikaci (či její části) v paměti.

Když si aplikaci zamknete, spotřebovává to víc baterie, protože systém si musí v paměti držet daleko větší část té aplikace.

Když vypnete MIUI optimalizace, aplikace je ve správě Androidu, který to má mnohem lépe řešené a nezabíjí aplikace, které potřebují běžet, je za tím poměrně velká analýza a Xiaomi to naopak dělá dost hloupě, protože prostě zabije komplet celou aplikaci místo aby nechala běžet jen určité části.

Lukáš
Lukáš
1 rok před

Dobrý den, děkuji za předchozí rady a zeptal bych se i u tohoto tématu. Není možné si někde přečíst podrobné vysvětlení, jak MIUI spravuje paměť? Mám svůj první Xiaomi a správa paměti se mi zdá o poznání lepší, než když jsem měl Huawei. Ale přesto se někdy systém chová zvláštně.
Některé aplikace jsem nemusel nastavovat vůbec (např. WhatsApp, Sleep, Messenger) a přesto běží zcela normálně a notifikace dostávám bez problémů. A to i když paměť vyčistím.
U jiných, např. Garmin Connect, ale aplikace po čase spadne a spojení s hodinkami se přeruší, i když mám v notifikacni liště neodstranitelné upozornění „synchronizační služba GC spuštěna“. Smarter Time zase občas spadne, ale pak se obnoví sám. A nakonec systémové Tapety se občas spustí samy, ale po pár vteřinách zase ukončí.
Žádná z těchto aplikací se přitom neobjevuje v seznamu spuštěných aplikací. Myslím, že by to mohlo souviset s tím, že stačí, aby byl spuštěný jen nějaký jejich „proces“, kdežto to, co je v seznamu, znamená, že se v paměti uchovává celá aplikace. A zamknutí v paměti pak zamyká celou aplikaci. Což ale z hlediska systému může být plýtvání prostředky.
Existuje tak nějaká podrobnější dokumentace, aby si člověk mohl nastavit právě to, co potřebuje?

Anonymní
Anonymní
1 rok před

tak to nefunguje, zámeček nezámeček, i to se spořičem, vše vypnutí a stejně se mi to načítá vše znova :(, tak nevim, no, jsem krapet zklamaná ….

Redmi note 8t a mi band 4
Redmi note 8t a mi band 4
1 rok před

Dobrý den, mám telefon redmi note 8t,jak se prosím dostanu do vývojářského nastavení aby mi aplikace mi fit stále fungovala a náramek se neodpojoval?
Děkuji Petra

Ivana
Ivana
Odpovědět  Karel Kilián
9 měsíců před

Bohužel jsem to zkusila dle návodu, ale na mém telefonu toto vůbec není. Neexistuje jiný návod?

Ivana
Ivana
9 měsíců před

Dobrý večer. Prosím poraďte jak zamknout aplikace na telefonu Mi A1. Děkuji

Zdeněk
Zdeněk
7 měsíců před

Dobrý den,

prooosím,může mě někdo poradit jak přetáhnout muziku do hodinek.. amazfit GTR2???Nějak mě hlava nebere!!!Na netu jsem nenašel žádný odkaz…

Díky předem.

Lukf
Lukf
6 měsíců před

Nevím proč mně na telefonu nejde slyšet zvuk

Lada
Lada
5 měsíců před

Dobrý den..
Prosím chci se zeptat..mám Xiaomi redmi note 9.
Chtěla.jsem zamknout aplikaci na pozadí podle návodu a nefunguje.
Je to prosím u tohoto tipu nějak jinak? Děkuji Lada

24
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x