MIUI 10 – tipy a triky: jak platit bezkontaktně mobilním telefonem

Bezkontaktní platby, prováděné přiložením mobilu k terminálu, jsou stále větším hitem. Jenže než je můžete provádět, je na to nutné telefon připravit. V tomto díle tipů a triků pro MIUI 10 vám tedy ukážeme, jak platit bezkontaktně mobilním telefonem.

Podporuje placení vaše banka?

První a zásadní otázkou, která stojí mezi vámi a možností platit bezkontaktně mobilním telefonem, je podpora ze strany banky. Pokud váš bankovní ústav tento způsob placení nepodporuje, máte prostě smůlu a neuděláte s tím nic. Kromě změny banky je další možností pořízení platební karty Revolut, kterou můžete následně použít i k placení mobilem.

Z hlediska řešení jsou v podstatě dvě možnosti: buď vaše banka podporuje Google Pay, nebo má svou vlastní aplikaci, přes kterou realizuje platby. Seznam ústavů, podporujících Google Pay, najdete na oficiální stránce. Aktuálně jde o:

 • Creditas
 • Edenred
 • Equa bank
 • Fio banka
 • Home Credit
 • J&T Banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • Moneta
 • Revolut

Následující banky řeší bezkontaktní platby ve svých vlastních aplikacích. Kvůli tomu nedokážeme poskytnout přesný návod, jak v jejich případě platit bezkontaktně mobilním telefonem. Jsou to:

 • Air Bank
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Era
 • Poštovní spořitelna

Podporuje váš telefon NFC?

Dalším zásadním bodem pro úspěšné bezkontaktní placení je podpora NFC. Tou v současnosti ještě zdaleka nedisponují všechny telefony – dá se říci, že NFC je součástí mobilů střední a vyšší třídy. U těch nejlevnějších modelů ho zpravidla nenajdete.

To, zda váš mobil podporuje NFC, zjistíte poměrně snadno – buď to vyčtete z jeho oficiálních specifikací, nebo najdete tuto položku v telefonu. Jak tedy na to?

Jak zjistit, zda telefon podporuje NFC?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. V sekci Sítě a bezdrátová připojení přejděte do Více.
 3. Pokud zde vidíte přepínač NFC, pak váš telefon NFC podporuje.

Vypínač doporučujeme aktivovat a nechat NFC zapnuté. Spotřeba elektrické energie je naprosto zanedbatelná. Jestliže váš telefon NFC nemá, pak platit bezkontaktně mobilním telefonem prostě nemůžete. Pokud byste o to hodně stáli, je jedinou možností výměna telefonu za jiný.

Jak nainstalovat aplikaci Google Pay?

Abyste mohli platit bezkontaktně mobilním telefonem přes Google Pay, budete si muset nainstalovat aplikaci. Tu nedoporučujeme stahovat výhradně z Obchodu Play! Nikdy ji nestahujte z jiného zdroje, neboť do ní budete zadávat údaje ke své platební kartě, se kterou lze provádět platby. Na některých telefonech je již aplikace Google Pay předinstalována výrobcem.

Poco F4 GT 5G
Peněženka Google
Peněženka Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Jak platit bezkontaktně přes Google Pay?

Po nainstalování aplikaci Google Pay spusťte a proveďte její nastavení. V prvním kroku budete muset odsouhlasit smluvní podmínky a zásady ochrany soukromí – klepněte tedy na tlačítko Začít. Jestliže máte spárovanou platební kartu s účtem Google, stačí ji potvrdit stiskem tlačítka Nastavte si službu. Poté budete muset potvrdit kartu zadáním jejího CVV kódu a je poměrně pravděpodobné, že banka poté bude ještě ověřovat vaši totožnost zasláním SMS či jiným podobným způsobem.

V opačném případě musíte kartu zadat, k čemuž slouží odkaz Přidat jinou kartu. Příjemné je, že kartu stačí vyfotit a aplikace si z ní sama „vyzobe“ všechny potřebné údaje. V případě, že se tento způsob nepovede, je možné všechny údaje zadat i ručně.

Poté se již ocitnete v rozhraní aplikace Google Pay, kde můžete spravovat své karty, podívat se na to, jak postupovat u pokladny, nebo si zobrazit přehled provedených plateb. Můžete si také do aplikace přidat další platební karty.

Jak nastavit výchozí aplikaci?

Pokud si Google Pay nenastavíte jako výchozí aplikaci, bude se vás telefon při každém přiložení k terminálu dotazovat, jak chcete provést bezkontaktní transakci. Jestliže používáte výhradně jedno řešení – ať už Google Pay, nebo aplikaci vaší banky – doporučujeme nastavit ho jako výchozí.

Jak nastavit výchozí aplikaci?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. V sekci Sítě a bezdrátová připojení přejděte do Více.
 3. Přejděte do Platby dotykem telefonu.
 4. Pokračujte do Výchozí platební aplikace.
 5. Zvolte Google Pay.

Doplnění: aktivujte peněženku HCE

Na základě připomínky čtenáře, který se podepsal jako Dušan, přidáváme ještě jeden velice podstatný krok, která je nutné udělat, aby vám fungovaly bezkontaktní platby: přepnutí Pozice bezpečnostních prvků na správný režim Peněženka HCE.

Jak aktivovat peněženku HCE?

 1. Otevřete systémové nastavení.
 2. V sekci Sítě a bezdrátová připojení pokračujte do sekce Více.
 3. Otevřete položku Pozice bezpečnostních prvků.
 4. Z nabízených možností aktivujte volbu Použít peněženku HCE.

Jak platit bezkontaktně mobilním telefonem

Když už máte vše nastavené, je to jednoduché. U pokladny stačí telefon odemknout (z tohoto důvodu je požadováno, abyste měli zámek obrazovky) a přiložit k terminálu. Platba proběhne stejně, jako u bezkontaktní karty s tím, že nebývá požadován PIN (autorizace proběhla odemknutím telefonu).

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 11. června.

MIUI 9 – tipy a triky: jak blokovat hovory a zabránit ukončování aplikací?
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Máme tu úterý, a to znamená, že vám přinášíme další várku tipů a triků pro MIUI 9. Tentokrát vám vysvětlíme, Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu
MIUI 11 – tipy a triky: jak na bezkontaktní platby na telefonech Xiaomi
MIUI 11 – tipy a triky

Bezkontaktní platby telefonem jsou nesporným hitem současnosti. Místo vkládání plastové kartičky stačí vytáhnout mobil, odemknout ho a přiložit k terminálu. Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: co nabízí režim PRO v aplikaci Fotoaparát?
MIUI 12 – tipy a triky

Prakticky všechny chytré telefony nabízejí kromě automatického nastavení fotoaparátu také nějakou formu ručního nastavení. Je tomu tak i u telefonů Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin
Martin
3 let před

funguje někomu placení na Xiaomi EU ROM? A funguje spolehlivě placení na Global ROM nebo taky blbne? MI8

Dušan
Dušan
3 let před

Ako to že v článku nikde nevidím nastavenie HCE wallet?

Dušan
Dušan
3 let před

No to naozaj nie je.

HCE wallet je nastavenie bezpečnostného prvku v nastavení NFC telefónu, toto musí mať xiaomi mobil nastavené aby šlo platiť cez Google pay.

Dušan
Dušan
3 let před

Tak to je asi šťastie začiatočníka :).
Väčšinou tam býva nastavenie “použiť peňaženku sim” alebo “vstavané zabezpečenie”. Vtedy do Google pay idú pridať karty normálne, ale nejde zaplatiť pri termináli. To ide až pri nastavení spomínaného HCE wallet.

Miroslav Salava
Miroslav Salava
3 let před

Dobrý den, odemčení telefonu při placení musí být gestem, nebo postačí otisk prstu ?

Moc díky Miroslav S.

Michal k
Michal k
3 let před

Přidám ještě svojí zkušenost s MI 9 a Airbank. Kromě výše uvedeného bylo nutné aplikaci MyAir manuálně povolit přístup k NFC jinak mě to nešlo.

Lukáš
Lukáš
3 let před

Dobrý den, a jak probíhá platba, když bych nahráno více platebních karet. Musí se před provedením platby zvolit jakou kartou chci platit?

Lukáš
Lukáš
3 let před

@Kilián

Děkuji moc za odpověď. Zítra dorazí MI9 tak už se těším, že nebudu muset vytahovat peněženku a karty

Lukáš
Lukáš
3 let před

Dobrý den, tak už mám za sebou prvních několik plateb s Mi9 a i když mám více karet, tak je to pohoda. Jedna karta je nastavena jako výchozí a pokud chci zaplatit jinou kartou, tak stačí otevřít Google Play a zvolit kterou kartou chci platit. Pěkný den

Lukáš
Lukáš
3 let před

Omlouvám se chtěl jsem napsat Google Pay

Peněženka HCE a SIM
Peněženka HCE a SIM
3 let před

Dobrý den, je možné, že mi šlo platit mobilem i když jsem měl puštěnou peněženku SIM místo HCE?

Pepa
Pepa
3 let před

Taktéž mi jde SIM peněženka….mám KB…tak uvažuju,zda to změnit na hce

Více karet a aplikací
Více karet a aplikací
3 let před

Dobrý den,

přidávám moji zkušenost s platbami kartami více bank a více aplikací.
Bojoval jsem s tím, že od RB musím mít spuštěnou aplikaci Raipay na popředí, jinak mi NFC nereaguje – Telefon Redmi Note 8T, MIUI 11, Andorid 9.
Na radu @Karel Kilián (ještě jednou díky 😉 ) jsem tuto aplikaci uzamkl proti vypínání na pozadí a problém se vyřešil.
Při pokusu o výběr z ATM u Fio jsem tuto aplikaci Raipay deaktivoval a ručně aktivoval kartu FIO přes GPay a v ATM se stále načítala karta RB namísto FIO. Mám nastaveno Raipay jako primární, ale při spištění dané aplikace GPay, by se měla aktivovat karta na GPay, což se nestalo.

Nakonec jsem zaznamenal úspěch až pomocí NFC fyzické FIO karty 🙁
Tak budu ještě bojovat, nebo bohužel zůstanu jen u GPay

Nefunguje mi platba Google pay
Nefunguje mi platba Google pay
2 let před

Mám Xiaomi mi 9.
Při zadání karty mi to pak napíše tohle:
Nepodařilo se nastavit platby v obchodech. Tímto telefonem nelze platit v obchodech. Je to možná proto, že je telefon rootovaný nebo upravený.
Co mám dělat aby to fungovalo

Jan
Jan
2 let před

Dobrý den, chcu se zeptat, musím mít připojení k internetu když budu používat NFC

29
0
Napište nám svůj komentář!x