MIUI 10 – tipy a triky: jak telefon Xiaomi obnovit do továrního nastavení

Pokud po aktualizaci operačního systému, respektive MIUI, jsou s telefonem problémy, zní jedna z nejčastějších (ale také nejrychlejších a nejúčinnějších) rad: zkuste mobil obnovit do továrního nastavení. To se vám bude hodit i v dalších situacích – například pokud telefon prodáváte či předáváte někomu dalšímu. V takovém případě může situaci zásadně zkomplikovat, pokud neodeberete účty Google a Xiaomi. V tomto článku zkusíme rozebrat celý proces tak, abyste na nic nezapomněli.

Proč telefon obnovit do továrního nastavení?

Pokud telefon obnovíte do továrního nastavení, bude se chovat prakticky stejně, jako byste ho právě vyjmuli z krabičky. Během tohoto procesu tedy dojde k odstranění všech nainstalovaných aplikací, uložených dat (fotek, videí, písniček, dokumentů), veškerých nastavení a uvedení celého systému do výchozího stavu.

Telefon však nemusí být nutně uveden do stavu, ve kterém jste ho zakoupili. Pokud dostal během své existence aktualizaci MIUI, respektive Androidu, zůstane na něm poslední nainstalovaná verze. Důvod je v tomto případě velice prostý: bezpečnost. Návrat na starší verzi systému by znamenal otevření již opravených bezpečnostních děr, a to je nežádoucí.

Kdy telefon obnovit do továrního nastavení? Nejčastěji v situaci, kdy jsou s ním problémy a není zřejmé, zda mají hardwarovou nebo softwarovou příčinu. Zejména doporučené je to po větších aktualizacích (tj. po přechodu mezi majoritními verzemi systému). Dalším důvodem může být prodej nebo předání telefonu další osobě, pokud ho nechcete předávat se svými soukromými daty.

Proč a jak odebrat účet Xiaomi?

Telefon můžete mít svázaný s účtem Xiaomi, a pokud ho obnovíte do továrního nastavení, může se při prvním startu dožadovat zadání přihlašovacích údajů k tomuto účtu. Mimo jiné je to ochrana před používáním odcizeného telefonu, kterou nelze obejít (nebo možná lze v některých servisech).

Zejména nepříjemné to je v situaci, kdy telefon prodáváte a nebudete v přímém kontaktu s jeho novým majitelem. Tomu se po spuštění zobrazí požadavek na přihlášení účtem Xiaomi, ke kterému však pochopitelně nemá údaje.

Měli byste někomu dávat své přihlašovací jméno a heslo k účtu, na kterém můžete mít uloženy osobní údaje? To určitě není dobrý nápad! Proto je velice zásadní odebrat účet Xiaomi ještě, než se rozhodnete telefon obnovit do továrního nastavení! V takovém případě telefon po restartu přihlášení účtem požadovat nebude.

Jak odebrat účet Xiaomi?

 1. Přejděte do systémového Nastavení.
 2. Otevřete sekci Xiaomi účet.
 3. Klepněte na tlačítko Odhlásit se.
 4. Zadejte heslo k účtu a potvrďte tlačítkem OK.
 5. Tím dojde k odhlášení telefonu od účtu Xiaomi.

Proč a jak odebrat účet Google

Dalším krokem před obnovením do továrního nastavení by mělo být odebrání účtu Google. Důvod je víceméně prostý – pokud je telefon obnoven bez odebrání účtu, bude se dožadovat ověření, že ho má v rukou právoplatný majitel. Konkrétně bude zobrazena hláška: „Zařízení bylo resetováno. Chcete-li pokračovat, přihlaste se pomocí účtu Google, který byl s tímto zařízením dříve synchronizován.“

Uvedení funkce se jmenuje FRP (Factory Reset Protection) a její myšlenka je prostá: pokud zkusí telefon obnovit do továrního nastavení neoprávněná osoba, narazí po restartu na požadavek přihlášení původního majitele. Jestliže je tedy zařízení ztraceno nebo odcizeno, nebude jej nikdo moci resetovat a následně používat.

Požadavek na přihlášení není problém, pokud telefon po obnově budete používat zase vy – prostě zadáte své údaje. V případě, že ho prodáváte, ale nejspíš přiděláte novopečenému majiteli vrásky na čele. Jediná cesta, jak toto vyřešit, je zadání vašich přihlašovacích údajů. A dávat někomu jméno a heslo k účtu Google, plnému osobních dat, to určitě není dobrý nápad!

Proto je velice zásadní odebrat účet Google ještě, než se rozhodnete telefon obnovit do továrního nastavení! V takovém případě telefon po restartu přihlášení tímto účtem nebude požadovat a bude se chovat jako skutečně právě rozbalený z krabičky.

Jak odebrat účet Google?

 1. Přejděte do systémového Nastavení.
 2. Otevřete sekci Synchronizace.
 3. Klepněte na položku Google.
 4. V dolní části okna klepněte na Více.
 5. Z nabídky vyberte Odebrat účet.
 6. V dalším dialogu potvrďte Odebrat účet.
 7. Na dotaz, zda si jste jisti, odpovězte OK.

Jak telefon obnovit do továrního nastavení?

Po výše uvedených krocích by vám už nic nemělo bránit v úspěšné obnově do továrního nastavení, po které se telefon skutečně bude chovat jako po prvním spuštění a nebude tedy vyžadovat žádné přihlašovací údaje.

Jak telefon obnovit do továrního nastavení?

 1. Otevřete systémové Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Další nastavení.
 3. Jděte do sekce Zálohování a obnovení.
 4. Klepněte na položku Vymazat data (tovární reset).
 5. Použijte tlačítko Resetovat telefon.
 6. V potvrzovacím dialogu klepněte na Další.
 7. Následuje ještě jedno potvrzení tlačítkem OK.

Telefon se poté restartuje do takzvané konzole pro obnovení a provede všechny operace nutné k uvedení systému do výchozího stavu. Pak se opět automaticky restartuje a nabídne vám dialog pro úvodní nastavení operačního systému.

Nouzový scénář, jak telefon obnovit do továrního nastavení

Může nastat situace, kdy telefon z nějakého důvodu odmítá nastartovat a/nebo není možné provést obnovu do továrního nastavení výše uvedeným způsobem. V takovém případě je ještě jedna možnost, a to provedení celé operace přes konzoli pro obnovení.

Jak telefon obnovit do továrního nastavení přes konzoli pro obnovení?

 1. Vypněte telefon (pokud to nejde, držte cca 10 sekund tlačítko pro vypnutí).
 2. Stiskněte a držte tlačítko pro zvýšení hlasitosti.
 3. Zapněte telefon tlačítkem pro zapnutí.
 4. Měla by se zobrazit nabídka Mi-Recovery.
 5. Tlačítky pro nastavení hlasitosti aktivujte položku Wipe Data.
 6. Potvrďte volbu krátkým podržením tlačítka pro zapnutí.
 7. Potvrďte a vyčkejte provedení všech operací.
 8. Telefon restartujte přes položku Reboot.

V tomto případě se mobil po restartu při prvním spuštění velmi pravděpodobně bude dožadovat přihlašovacích údajů k účtům Xiaomi a/nebo Google, které musíte znát, jinak se dál prostě nedostanete.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 21. května.

1 komentář: „MIUI 10 – tipy a triky: jak telefon Xiaomi obnovit do továrního nastavení

 • 20. 7. 2019 (7:22)
  Permalink

  Dobrý den, dcera provedla tovární nastavení přesně jak zde popisujete, heslo zna, ale nemůže ho zadat , protože jdou zadat pouze číslice, nikoli písmena. Jak tedy heslo zadat?. Jde o redmi7

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.