MIUI 10 – tipy a triky: krátké textové zprávy (SMS) v aplikaci Zprávy

Již čtvrt roku se v tipech a tricích věnujeme MIUI 10 a ačkoli se už pomalu chystá MIUI 11 (viz přehled očekávaných novinek), my ještě nějaký ten pátek zůstaneme u „desítky“. Tentokrát nás čeká téma, se kterým se setkal asi každý – krátké textové zprávy neboli SMS.

Jak na krátké textové zprávy v MIUI 10?

Pro příjem, odesílání a správu krátkých textových zpráv slouží v MIUI 10 aplikace Zprávy, která je zpravidla umístěna v dolní navigační liště (má žlutou ikonku). Není úplně dokonalá – dokonce si dovolíme tvrdit, že má poměrně dost omezení a nedostatků. Nezobrazuje například počet napsaných a zbývajících znaků, nedokáže fungovat v režimu na šířku a neumí odstraňovat diakritiku z odesílaných SMS. Dokonce se v ní nedá nastavit vlastní zvuk přijaté zprávy, natožpak samostatné zvuky pro jednotlivé kontakty.

Naštěstí MIUI 10, potažmo operační systém Android nijak nebrání uživateli v tomu, aby místo aplikace od výrobce používal jiný program. Všechny SMS aplikace používají stejnou databázi, takže ať si zvolíte jakýkoli program, o své krátké textové zprávy nepřijdete a uvidíte je ve všech stejně.

Jestliže vám tedy chybí jedna či více funkcí, které jsme zmínili v prvním odstavci této kapitoly, zkuste si z Obchodu Play stáhnout a nainstalovat jiný program. My jsme například dlouhodobě spokojeni s aplikací Textra SMS, která je zdarma a umí všechny výše uvedené věci (a ještě celou řadu navíc).

Textra SMS
Textra SMS
Developer: Delicious
Price: Free

Jak zapnout informaci o doručení SMS?

Pokud odešlete SMS, patrně budete chtít vědět, že byla úspěšně doručena. Aplikace zprávy to umí indikovat dvěma způsoby: graficky (v podobě „fajfky“) a zvukem. Tuto funkci je však nutné zapnout.

Jak zapnout informaci o doručení SMS?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Systémové aplikace.
 3. Otevřete položku Zprávy.
 4. Chcete-li zobrazovat informaci o doručení graficky, aktivujte volbu Stav doručení.
 5. Jestliže chcete doručení potvrdit i zvukem, zapněte přepínač Zvuk doručení zprávy.

Zde si ještě dovolíme podotknout, že doručení neznamená přečtení. To, zda příjemce SMS přečetl v případě krátké textové zprávy nelze ověřit, a tedy ani nijak indikovat.

Co když se mi odesílají zprávy kratší než 160 znaků?

Pokud budete používat výchozí aplikaci, pak možná narazíte na problém, že odesílané krátké textové zprávy jsou kratší než 160 znaků. Problém spočívá v použití diakritiky, přesněji řečeno ve způsobu, jak jsou kódována písmenka s háčky a čárkami. Kvůli tomu jedno písmenko „obsadí“ více než jeden znak a zpráva se tím zkrátí až na cca 64 znaků.

Některé aplikace to řeší prostě: automaticky před odeslání odstraní diakritiku, takže například SMS „příliš žluťoučký kůň“ odešlou jako „prilis zlutoucky kun“ a ke zkrácení tak nedojde. Jenže výchozí aplikace Zprávy z MIUI 10 diakritiku odstraňovat neumí. Pokud vás tento problém trápí, pak máte jen dvě možnosti.

Co když se mi odesílají zprávy kratší než 160 znaků?

Sledujte nás na Telegramu!
 • Musíte psát bez diakritiky.
 • Můžete použít jinou aplikaci, která odstraňuje diakritiku před odesláním (např. v aplikaci Textra se tato možnost nastavuje v sekci Zasílání zpráv-SMS-Ořezávat diakritiku-Vždy).

Jak zvolit, ze které SIM bude SMS odeslána?

Na telefonech se dvěma SIM kartami můžete před odesláním zvolit, ze které z nich bude zpráva odeslána. Tentokrát je to poměrně jednoduché a intuitivní.

Jak zvolit, ze které SIM bude SMS odeslána?

 1. V aplikaci Zprávy vedle pole pro zadávání textu je malý obdélníček s číslem (buď 1, nebo 2), indikující, ze které SIM bude SMS odeslána.
 2. Když na tento obdélníček klepnete, můžete SIM přepnout.

Jak automaticky odeslat SMS v zadaný den a čas?

Výchozí aplikace Zprávy z MIUI 10 už umí automatické odesílání zpráv v zadaný den a čas. Můžete si tak například naplánovat poslání narozeninové gratulace, ale určitě najdete i další využití.

Jak automaticky odeslat SMS v zadaný den a čas?

 1. V aplikaci Zprávy napište text krátké textové zprávy tak, jako obvykle.
 2. Zvolte SIM, ze které bude SMS odesílána (viz předchozí tip).
 3. Klepněte na tlačítko plus vlevo od pole pro psaní SMS.
 4. Z nabídky zvolte možnost Časovač.
 5. Nastavte datum a čas, kdy se má zpráva odeslat.
 6. Potvrďte tlačítkem s „fajfkou“.
 7. Zprávu „odešlete“ obvyklým tlačítkem.

Takto nastavená SMS se zařadí do fronty a k jejímu odeslání dojde automaticky ve vámi zvoleném čase.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 16. dubna.

MIUI 11 – tipy a triky: zamykací obrazovka a její nastavení
MIUI 11 – tipy a triky

Máme tu v pořadí již páté úterý roku 2020, a to znamená, že přicházíme s další várkou tipů a triků Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zprovoznit Super tapety z MIUI 12?
MIUI 12 – tipy a triky

Jednou z mnoha novinek MIUI 12 měly být takzvané Super tapety, tedy animované, respektive živé tapety zobrazující planety Země, Mars Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: True Phone Dialer místo aplikace Telefon – 1. díl
MIUI 12 – tipy a triky

Zatímco v minulosti byly v telefonech Xiaomi, Redmi a Poco aplikace Telefon, Zprávy a Kontakty z dílny tohoto čínského výrobce, Číst dál...

Xiaomi Redmi Note 11

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zite
zite
3 let před

Používám aplikaci Pulse, už pár let. Půl roku mám Xiaomi redme 6 a nemohu přijít na to jak zajistit, aby při příchozí SMS dala zvukové oznámení. Mám stejný problém i s e-mailovou aplikaci Nine. Aplikacím jsem povolil přístup k souborům, nastavil je jako výchozí, ale že přišla zpráva se dozvím buď, že jen vibruje, nebo když volám tak mě upozorní do sluchátka. Mám nastaveno, aby mě o doručené SMS aplikace upozorňovala každou minutu.

Jiří Opletal
Odpovědět  zite
3 let před

@zite
Dobrý den,

nemáte zapnuté VoLTE? Jinak s Pulse SMS očividně jsou problémy – viz oficiální fórum, poslední příspěvek.

Jiří Opletal

Alf
Alf
3 let před

Dobrý den na Xiaomi Redmi Note 7 jsem si instaloval Textru. Když mi přijde SMS, tak po tažení od horního okraje se mi zobrazí, že přišla zpráva a je tam vidět od koho. Přitom jsem si to v nastavení oznámení vypnul. Můžete mi prosím poradit? Děkuji. Alf

Dušan
Dušan
2 let před

Dobrý den, mám problém s nastavenim sms zvuku na redmi 5, Miui 11. Můžete mi poradit? Děkuji

Dušan
Dušan
Odpovědět  Karel Kilián
2 let před

Zdravím pane Kilian,
Bohužel nemůžeme nastavit zvuk pro oznámení sms. V nastavení to dříve bylo. Nyní nikde nemůžeme najít, jak změnit zvuk pro sms. Problém je jak u Redmi5, tak u Redmi5 plus.
Děkuji za radu, né jen pro mě
Dušan Ručka

Dušan
Dušan
Odpovědět  Karel Kilián
2 let před

Děkuji moc, dobrá rada nad zlato 😊😊😊

Pavlina
Pavlina
2 let před

Zdravim poradi mi nekdo?mam strasne kratke sms, i bez diakritiky.jeden smajlik zabere 2 znaky,ale kdyz mam jen jeden radek sms a jednoho smajlika pise mi to 14/2.da se s tim neco delat?co na jinem telefonu napisi do jedne sms tady mam uz 3.

Martin
Martin
1 rok před

Dobrý den, na Xiaomi Redmi Note 7 nastavím časovač odeslání sms ale odešle se až po odemknutí telefonu, prosím Vás poradí mi někdo čím to je? Diky Martin

14
0
Napište nám svůj komentář!x