Recenze Xiaomi Mi 9: vlajková loď, jak se sluší a patří

Jako každý rok na jaře přineslo i letos Xiaomi novou vlajkovou loď. Letošní model nese označení Mi 9 a na první pohled zaujme kromě efektního designu trojitým fotoaparátem. Uvnitř pak láká na aktuálně nejlepší procesor současnosti – Qualcomm Snapdragon 855. Jaká je ale skutečnost? Na to vám odpoví naše objektivní recenze Xiaomi Mi 9.

Rozbalování

Zatímco u loňských špičkových modelů sázel čínský výrobce na balení v luxusně působící černé barvě, letos se vydal úplně jinou cestou. Xiaomi Mi 9 jsme dostali ve stříbrné krabičce s bílou devítkou, přičemž pod různými úhly pohledu měnil povrch obalu své odstíny.

Xiaomi Mi 9 jsme dostali ve stříbrné krabičce s bílou devítkou
Xiaomi Mi 9 jsme dostali ve stříbrné krabičce s bílou devítkou

Jako první jsme pod fólií našli český uživatelský manuál a kartičku s užitečným dárkem od XM.cz, který však nebudeme prozrazovat, abychom nepokazili překvapení. Na zadní straně jsme se dočetli, že testovat budeme verzi se 6 GB operační paměti a 64GB úložištěm v černé barvě (přesněji „piano black“).

Zadní strana balení
Zadní strana balení

Po sejmutí víka na nás jako první vykoukla taktéž stříbrná papírová pošetka, ve které jsme kromě anglické dokumentace a záručního listu našli prostředek na otevírání šuplíčku pro SIM, adaptér z USB-C na 3,5mm audio konektor typu „jack“ a semitransparentní černé silikonové pouzdru.

Stříbrná papírová pošetka
Stříbrná papírová pošetka

Pak už na nás v lůžku čekal samotný telefon, na jehož čelní straně byla nalepena transportní fólie, vyjmenovávající některé zásadní parametry tohoto modelu. Konkrétně je jmenován 48Mpx fotoaparát, procesor Qualcomm Snapdragon 855, 20wattové bezdrátové nabíjení a čtečka otisků prstů v obrazovce. Transportní fólií je chráněna také část zadní strany přístroje.

A tady už čeká Xiaomi Mi 9
A tady už čeká Xiaomi Mi 9

Ve nejnižším „patře“ jsme našli asi metr dlouhý nabíjecí/datový kabel s konektory USB-A a USB-C na koncích a nabíjecí adaptér. Nutno podotknout, že ač by měl telefon Xiaomi Mi 9 podporovat nabíjení výkonem až 27 wattů, přiložená nabíječka je 18wattová.

Obsah balení
Obsah balení

Xiaomi Mi 9 zepředu

Dominantou přední strany je samozřejmě obrazovka, které se však budeme věnovat v samostatné kapitole. Z hlediska pokrytí čelní plochy zabírá 85,23 %, což je poměrně pěkná, avšak zdaleka ne nejvyšší hodnota. Uprostřed horní části najdeme decentní kapkovitý výřez s předním fotoaparátem, nad kterým je umístěna štěrbina reproduktoru pro hovory. Vpravo od ní se do rámečku povedlo schovat nenápadnou notifikační LED bílé barvy.

A recenze Xiaomi Mi 9 může začít
A recenze Xiaomi Mi 9 může začít

Rámečky jsou o něco málo tenčí než v případě nedávno recenzovaného Redmi Note 7. Zatímco šířka telefonu je 70,5 milimetrů, obrazovka je široká 63,55 milimetrů, což znamená asi 3,5 milimetru tenké rámečky. Výška telefonu je 147,5 milimetrů, obrazovka je vysoká 137,68 milimetrů, takže nad a pod displejem zbývá v průměru 4,9 milimetrů.

Xiaomi Mi 9 zezadu

Zadní strana je skleněná (údajně má jít o Corning Gorilla Glass 5), ve verzi „piano black“ takřka až zrcadlově lesklá a velice ochotná zachytávat otisky prstů. Uprostřed dolní části najdeme téměř neviditelné logo Mi, v levém horním rohu pak našel místo trojitý fotoaparát s vertikálním uspořádáním a přisvětlovací LED. Samozřejmě vystupuje nad okolní povrch, což však lze do určité míry eliminovat nasazením přiloženého obalu.

Zadní strana je skleněná
Zadní strana je skleněná

Co proti loňské verzi vzadu určitě nenajdeme, je čtečka otisků prstů. Ta se letos schovává v obrazovce a čínský výrobce si ji loni úspěšně otestoval u telefonu Mi 8 Pro. Xiaomi Mi 9 díky tomu působí skutečně seriózním dojmem a vynikne tak čistý design tohoto telefonu.

Redmi Note 10
Optika fotoaparátu celkem citelně vystupuje nad okolní povrch
Optika fotoaparátu celkem citelně vystupuje nad okolní povrch

Optika fotoaparátu celkem citelně vystupuje nad okolní povrch, takže pokud telefon položíte na záda, bude se kývat. I v případě, že použijete přiložený obal, vyčnívá asi milimetr nad něj, což znamená poměrně značné riziko poškrábání krycího sklíčka.

Procházka po hranách

Hrany jsou kovové a my začneme na pravé, kde nad sebou najdeme tlačítko pro zapnutí/vypnutí, respektive rozsvícení/zhasnutí obrazovky a dvoutlačítko pro nastavení hlasitosti. Obě jsou během hovoru v dosahu palce, jejich stisk je jistý a pohodlný. Obrazovku lze samozřejmě aktivovat i přiložením prstu na čtečku otisků v ní.

Pravá hrana Xiaomi Mi 9
Pravá hrana Xiaomi Mi 9

Na horní hraně je nenápadná štěrbina druhého mikrofonu, který se při hovorech podílí na potlačování okolního hluku. Nachází se zde také infračervený vysílač, díky kterému je Xiaomi Mi 9 možné používat jako dálkové ovládání domácí elektroniky – například televize, audio sestavy či klimatizace.

Horní hrana Xiaomi Mi 9
Horní hrana Xiaomi Mi 9

Na levé hraně je šuplíček, do kterého lze nainstalovat až dvě SIM karty formátu nanoSIM. Nutno podotknout, že se nejedná o hybridní slot – vlajková loď nepodporuje instalaci paměťových karet. Dále zde najdeme další hardwarové tlačítko pro vyvolání hlasového asistenta. V globální verzi jím vyvoláte celkem schopného Asistenta Google.

Levá hrana telefonu Xiaomi Mi 9
Levá hrana telefonu Xiaomi Mi 9

Dolní hrana je tradičně vybavena dvě mřížkami s nabíjecím konektorem mezi nimi. Konektor je pochopitelně typu USB-C, v pravé mřížce je umístěn hlasitý reproduktor, v levé se skrývá mikrofon pro hovory.

Spodní hrana Xiaomi Mi 9
Spodní hrana Xiaomi Mi 9

Co na telefonu Xiaomi Mi 9 nenajdete, je konektor pro sluchátka. Buď můžete využít redukci z portu USB-C, která je součástí balení (v takovém případě ovšem nemůžete poslouchat a současně nabíjet), nebo vsaďte na bezdrátová sluchátka (nedávno jsme například recenzovali povedená Xiaomi Mi AirDots).

Celkově vzato je letošní vlajková loď prakticky šablonou letošní řady telefonů Xiaomi. Nabízí moderní design, velmi dobré a precizní dílenské zpracování, kde se nešetřilo na kvalitních komponentách a materiálech. Otázkou jsou jen lesklá záda, která se velmi snadno zapatlají.

Obrazovka

U Xiaomi je dobrým zvykem, že do svých vlajkových lodí dává ty nejlepší dostupné komponenty. Platí to i pro obrazovku – v tomto případě se díváme na displej typu AMOLED, který dokáže zobrazit skutečně černočernou černou, má vysoký kontrast a živé barvy.

Xiaomi Mi 9 přichází s AMOLEDem
Xiaomi Mi 9 přichází s AMOLEDem

Na úhlopříčce 6,39″ je připraveno 1080 × 2340 obrazových bodů, což znamená jemnost 403 ppi. Poměr stran je v tomto případě 19,5:9, telefon je tedy poměrně protažený do výšky, díky čemuž se docela dobře drží v dlani. Papírově vypadají parametry podobně jakou u Redmi Note 7, nicméně mezi AMOLEDEM (Mi 9) a LCD IPS (Note 7) je opravdu výrazný kvalitativní rozdíl.

Ostatně potvrzují to i další parametry – zatímco obrazovka Redmi Note 7 má maximální jas 450 nitů, AMOLED Mi 9 dosahuje až 600 nitů. Nesrovnatelný je pak kontrastní poměr 1500:1 versus 60000:1, daný v tomto případě faktem, že při zobrazení černé se obrazové body úplně zhasnou.

Xiaomi Mi 11

Xiaomi nešetřilo a jako ochranu nejkřehčí části své vlajkové lodě připravilo poslední model odolného skla společnosti Corning. Ano, řeč je o skle Gorilla Glass 6, které by mělo vydržet opakovaný pád z výšky do jednoho metru.

Díky AMOLED panelu dává smysl funkce „always on“, zde označovaná jako Ambientní displej. V tomto stavu se na zhasnuté obrazovce ukazuje aktuální čas a notifikace, přičemž je možné vybírat z několika různých stylů. Protože svítí pouze několik obrazových bodů, nepodepisuje se tato funkce na celkové výdrži baterie.

Čtečka otisků prstů

Jak již zaznělo několikrát, Xiaomi Mi 9 přichází se čtečkou otisků prstů v obrazovce. Ač tento krok hodnotíme kladně, neboť je lépe dosažitelná než na zádech, měli jsme z ní trochu obavy. Zrovna v Mi 8 Pro nás totiž svým fungováním určitě nepřesvědčila.

Kolovaly zvěsti o tom, že čínský gigant na čtečce otisků v obrazovce zapracoval a cílem jeho snahy bylo zlepšit její funkčnost. Nyní můžete objektivně potvrdit, že snaha přinesla své ovoce. Čtečka funguje výrazně lépe, odemyká telefon svižně a jen výjimečně bylo nutné přikládat prst opakovaně. V tomto směru jsme byli s jejím fungováním spokojeni, neboť pokrok je velice patrný.

Odemykání obličejem

Pro to, aby fungovalo odemykání tváří, už není nutné nastavovat region telefonu na zemi mimo EU. I v Česku tak stačí v Nastavení přejít do sekce Zamykací obrazovka a heslo a použít možnost Přidat tvář. Telefon poté pořídí snímek přední kamerou a nabídne automatické odemykání při zobrazení notifikace.

Nutno uznat, že odemykání tímto způsobem bylo na Mi 9 skutečně bleskové – viditelně rychlejší než v případě Redmi Note 7. Od rozsvícení obrazovky k zobrazení odemčené domovské plochy zpravidla uplynuly jen zlomky sekundy.

Nutno podotknout, že se jedná jen o základní ověření, nikoli 3D nebo infračervené skenování. Odemykání tímto způsobem také nefunguje ve tmě či za zhoršených světelných podmínek.

Solidní zvuk

Jak jsme zjistili při obhlídce hran telefonu, zařízení je vybaveno jen jedním reproduktorem, umístěným v pravé dolní mřížce. Je tedy jasné, že můžete zapomenout na jakékoli stereo efekty – zvuk je v tomto případě pouze monofonní. Je škoda, že se čínský gigant neinspiroval u jiných svých telefonů, u kterých sluchátko funguje současně jako sekundární hlasitý reproduktor.

Kvalitu zvukového projevu hodnotíme jako dobrou – ani na nejvyšší hlasitost telefon nevyluzuje žádné nežádoucí nebo degradující zvuky. Pochopitelně nečekejte žádné výrazné basy, maximální hlasitost je však naprosto dostatečná a telefon uslyšíte i v hlučnějším prostředí.

Hardwarová výbava

Od vlajkové lodě logicky očekáváme ten nejlepší hardware, jaký je v daném okamžiku k dispozici. To v případě Xiaomi Mi 9 platí beze zbytku. Jeho srdcem je aktuální procesor Qualcomm Snapdragon 855, osazený osmi jádry Kyro 485. Jedno je určeno pro nejvyšší výkon a může běžet až na rychlosti 2,84 GHz, další tři mají „maximálku“ 2,42 GHz a zbývající čtyři pak 1,8 GHz.

Poco F3

Čip je vyráběn 7nm procesem, což by v praxi mělo znamenat menší energetickou náročnost při stejném výkonu. Výrobce slibuje o 45 % vyšší výkon procesoru ve srovnání s předchozí generací, což potvrzují i výsledky benchmarků, které vám ukážeme dále.

Srdcem je Qualcomm Snapdragon 855
Srdcem je Qualcomm Snapdragon 855

Grafiku zajišťuje akcelerátor Adreno 640, který by proti loňské verzi měl přinést zvýšení výkonu o 20 %. Výrobce se chlubí, že jde o první grafický akcelerátor, podporující ovladač Vulkan 1.1. Součástí je také koprocesor pro umělou inteligenci, zvyšující výkon v této oblasti dokonce trojnásobně.

Z hlediska operační paměti a interního úložiště jsou k dispozici dvě varianty. My testovali levnější verzi se 6 GB RAM a 64GB interní pamětí. Kdo potřebuje více prostoru, může si pořídit o něco dražší verzi se stejně velkou operační pamětí, ale 128GB úložištěm. Z hlediska RAM jsou telefony osazovány moduly LPDDR4x, taktovanými na 2133 MHz v režimu dual-channel. Roli úložiště obstarávají čipy UFS2.1.

Benchmarky

Samozřejmě jsme nemohli vynechat syntetické benchmarky, ve kterých jsme porovnali výkon Xiaomi Mi 9 s dříve testovanými telefony s procesorem Snapdragon 845. Abychom vyloučili další vlivy a omezili odchylky, způsobené nějakou činností v telefonu, změnili jsme způsob měření. Konkrétně každý telefon absolvuje všechny testy pětkrát, nejnižší a nejvyšší hodnota se škrtá a ze zbývajících tří počítáme průměr.

AnTuTu Benchmark

AnTuTu Benchmark lze považovat za jakýsi nepsaný etalon v segmentu testování výkonnosti mobilních telefonů. Jeho výstupem je bodové skóre, vyjadřující celkový výkon zařízení. Dosud nejšpičkovější Xiaomi Mi Mix 3 v tomto testu dosáhl impozantního výsledku 291 601 bodů. Také další telefony s procesorem Qualcomm Snapdragon 845 běžně dosahovaly výsledků nad 260 000 bodů. Xiaomi Mi 9 všechny překonal s výrazným náskokem a naprosto bez problémů se dostal na špičku.

 • Xiaomi Mi 9 – 369 007 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 291 601 bodů (-21,0 %)
 • Xiaomi Black Shark – 287 239 bodů (-22,2 %)
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 284 509 bodů (-22,9 %)
 • Xiaomi Mi 8 – 264 539 bodů (-28,3 %)
 • Poco F1 – 253 804 bodů (-31,2 %)
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 199 145 bodů (-46,0 %)

Výsledek je v tomto případě jasný: letošní Xiaomi Mi 9 překonal loňský Xiaomi Mi 8 o bezmála 30 %, a to rozhodně není málo!

Geekbench 4

Test Geekbench 4 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se telefon chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a více jádry.

V testech v operacích s jedním jádrem bývají výsledky velice vyrovnané, nicméně Xiaomi Mi 9 doslova vydrtil veškerou konkurenci:

 • Xiaomi Mi 9 – 3430 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 2467 bodů (-28,1 %)
 • Xiaomi Mi 8 – 2447 bodů (-28,7 %)
 • Xiaomi Black Shark – 2430 bodů (-29,2 %)
 • Poco F1 – 2426 bodů (-29,3 %)
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 2389 bodů (-30,3 %)
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 1953 bodů (-43,1 %)

I tentokrát je výsledek podobný: letošní Xiaomi Mi 9 překonal loňský Xiaomi Mi 8 o bezmála 30 %! Také v testu s více jádry skončil Mi 9 na vrcholu žebříčku, byť tentokrát nebyl rozdíl tak markantní:

 • Xiaomi Mi 9 – 10 079 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 9058 bodů (-10,1 %)
 • Xiaomi Mi 8 – 8960 bodů (-11,1 %)
 • Poco F1 – 8814 bodů (-12,6 %)
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 8679 bodů (-13,9 %)
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 7975 bodů (-20,9 %)
 • Xiaomi Black Shark – 7200 bodů (-28,6 %)

V tomto případě je tedy rozdíl mezi loňským a letošním modelem něco před deset procent.

AI Benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při nastavení fotoaparátu během pořizování snímku i následném zpracování.

Telefon Xiaomi Mi 9 test dokončil ve všech případech, a to vždy s vysoce nadprůměrným výsledkem, díky kterému se s náskokem umístil na špičce žebříčku.

 • Xiaomi Mi 9 – 23 276 bodů
 • Xiaomi Mi Mix 3 – 7067 bodů (-69,6 %)
 • Xiaomi Mi 8 Pro – 4066 bodů (-82,5 %)
 • Xiaomi Mi Mix 2s – 1157 bodů (-95,0 %)
 • Xiaomi Black Shark – 1113 bodů (-95,2 %)
 • Poco F1 – 862 bodů (-96,3 %)
 • Xiaomi Mi 8 – 783 bodů (-96,6 %)

Na základě tří benchmarků můžeme konstatovat, že Xiaomi Mi 9 se Snapdragonem 855 ve srovnání s telefony s čipem Snapdragon 845 doslova exceluje. Rozdíly jsou patrné a pohybují se od 10 do 30 procent, což je dostačující pokrok mezi dvěma generacemi.

Komunikace

Jestliže Xiaomi Mi 9 koupíte v našem e-shopu, můžete počítat s podporou „českého LTE“ na specifických frekvencích, které naši operátoři používají mimo velká města. Na oficiálním webu je jmenována podpora následujících technologií mobilních sítí:

 • 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/20/28
 • LTE TDD: B38/B39/B40
 • 3G: WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8
 • TDSCDMA: B34/B39
 • CDMA EVDO BC0
 • 2G: GSM: B2/B3/B5/B8
 • CDMA 1X: BC0

Během testování jsme nezaznamenali žádné potíže z hlediska mobilních služeb ani datového připojení. Vše fungovalo po celou dobu spolehlivě a bez problémů.

Z hlediska Wi-Fi podporuje Xiaomi Mi 9 standardy 802.11a/b/g/n/ac, a to jak v tradičním pásmu 2,4 GHz, tak i 5 GHz. Nechybí podpora Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display či Wi-Fi 2×2 MIMO. K dispozici je také nová generace protokolu pro zabezpečení sítí – WPA3.

Z dalších bezdrátových komunikačních technologií jmenujme podporu Bluetooth v zatím poslední dostupné verzi 5.0. Zájemce o bezkontaktní mobilní platby pak jistě potěší přítomnost čipu NFC s podporou Google Pay (některé zdroje však tvrdí, že Google Pay nefunguje, což jsme ale neměli příležitost otestovat).

Jak jsme zaregistrovali již při prohlídce, na horní hraně je přítomen infračervený vysílač, takže mezi aplikacemi najdete Mi Ovladač, díky níž lze telefon používat jako dálkové ovládání domácích spotřebičů – například televize, audio sestavy či klimatizace. Překvapivě však u tohoto modelu chybí schopnost přijímat rozhlasové vysílání na velmi krátkých vlnách (FM).

Telefon je dále vybaven těmito senzory:

 • Ultrazvukový snímač přiblížení
 • Snímač okolního světla
 • Senzor zrychlení (akcelerometr)
 • Gyroskop
 • Elektronický kompas
 • Snímač laserového zaostřování

Určování polohy

Servis XM.cz

Vlajková loď Xiaomi Mi 9 je samozřejmě vybavena novinkou, se kterou přišla předchozí generace – tedy duální nebo též dvoufrekvenční GPS. Tento systém využívá jak stávající frekvenci L1, tak nově i L5. Výsledkem by měla být eliminace rušením budovami, a především vyšší přesnost.

Z hlediska podporovaných satelitních pozičních systémů je podporováno americké GPS (L1+L5), evropské Galileo (E1+E5a), ruský GLONASS (L1) a čínské Beidou (B1). To potvrdil i zběžný test aplikací GPS Test, ve kterém telefon zachytil signály ze satelitů všech čtyř podporovaných systémů.

Telefon nacházel svou polohu velice rychle – zpravidla do dvou sekund. Následně si informaci o pozici bez problémů udržoval a průběžně aktualizoval. Deklarovaná přesnost se sice nepohybovala v rámci desítek centimetrů, jak slibovaly materiály k duální GPS, reálně však nebyl problém dostat se až na čtyři metry, což je velmi slušné.

Navigační schopnosti jsme testovali v aplikaci Waze a můžeme konstatovat naprostou spokojenost. Xiaomi Mi 9 detekoval polohu rychle a přesně, na případné změny směru reagoval pružně. Během týdenního testování jsme nezaznamenali ani jeden problém.

Samozřejmě jsme mobil vyzkoušeli při geocachingu, kde je přeci jen požadována řádově vyšší přesnost než při automobilové navigaci. I zde můžeme vyslovit značnou spokojenost – Mi 9 neztrácel signál ani v náročnějších podmínkách a určování polohy bylo nadprůměrně přesné.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Xiaomi Mi 9 je osazen lithium-polymerovou baterií s kapacitou 3300 mAh. To rozhodně není nijak závratná kapacita – v tomto směru můžeme hovořit spíše o průměru. Neměli bychom zapomínat na skutečnost, že akumulátor musí živit poměrně velkou obrazovku a výkonný hardware.

Během testování jsou telefony zatěžovány více než při běžném používání, přesto nebylo výjimkou, že Xiaomi Mi 9 putoval po celodenním používání do nabíječky s více než 50 %. Dvoudenní výdrž tedy zřejmě nebude při trochu umírněnějším použití velkým problémem.

Když už výrobce nenabídl velkou baterii, postaral se alespoň o to, aby její nabíjení zabralo co nejméně času. Vlajková loď tedy samozřejmě podporuje technologii rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 4.0 a součástí balení je i odpovídající nabíječka s výkonem 18 wattů (tj. Qualcomm Quick Charge 3.0), kterou Mi 9 nabijete „z nuly na sto“ za hodinu a dvě minuty.

Nabíječka umí až 18 wattů
Nabíječka umí až 18 wattů

Dle oficiálních specifikací zvládne Xiaomi Mi 9 nabíjení výkonem až 27 wattů, nicméně pokud ho budete chtít využít, nezbude vám než si koupit odpovídající nabíječku. To samé platí pro bezdrátové nabíjení, kde telefon podporuje až výkon 20 wattů, avšak bezdrátová nabíječka není součástí balení a v případě zájmu je nutné pořídit ji zvlášť. Samozřejmě v tomto případě nechybí podpora chytrého nabíjení dle standardu Qi.

Mi 9 podporuje i bezdrátové nabíjení
Mi 9 podporuje i bezdrátové nabíjení

48Mpx fotoaparát

Podobně, jako nedávno recenzovaný Redmi Note 7, přichází i Xiaomi Mi 9 s fotoaparátem s primárním snímačem s rozlišením 48 Mpx. Stejně, jako u levnějšího modelu, z něj však ve výchozím nastavení dostanete fotky v rozlišení 4000 × 3000 obrazových bodů, tedy 12 Mpx. Podrobně jsme tento fakt rozebírali ve článku Proč mobily s foťákem s rozlišením 48 Mpx dělají 12Mpx fotky? V režimech aplikace Fotoaparát však najdete i pořizování snímků v nativním 48Mpx rozlišení, tedy 8000 × 6000 obrazových bodů.

Trojitý foťák Xiaomi Mi 9
Trojitý foťák Xiaomi Mi 9

Zatímco Redmi Note 7 byl vybaven snímačem Samsung ISOCELL GM1 Ultra Clear, Mi 9 přichází s aktuální špičkou v tomto segmentu, kterou je Sony IMX586. Tento snímač má body velké 0,8μm a vyniká světelností f/1,75.

Telefon je kromě toho vybaven ještě dalšími dvěma snímači. Nejprve je tu 12Mpx Samsung S5K3M5 s teleobjektivem se světelností f/2,2 a velikostí bodů 1,0μm, který zvládá pořizování makro snímků, protože nabízí zaostřovací režim od 4 centimetrů. Do třetice všeho dobrého je připraven 16Mpx širokoúhlý fotoaparát se snímačem Sony IMX481, stejnou světelností i velikostí bodů a úhlem záběru 117 stupňů.

Jak fotí Xiaomi Mi 9?

Už při představení se čínský výrobce pochlubil mimořádným úspěchem v renomovaném DxOMarku, kde Mi 9 získal 107 bodů. Lepší výsledky zaznamenaly jen telefony Samsung Galaxy S10 Plus, Huawei P20 Pro a Huawei Mate P20 Pro (všechny měly 109 bodů) a Huawei P30 Pro (112 bodů). V oblasti focení získala vlajková loď Xiaomi 112 bodů díky schopnosti zachytit velmi kvalitní statické snímky téměř ve všech situacích, za video pak 99 bodů.

Fotoaparát Xiaomi Mi 9 vyniká v mnoha směrech. Z kladných vlastností jmenujme přesnou expozici, nízkou úroveň šumu a rychlé a přesné zaostřování. Zmínit musíme také dobré vyvážení bílé, opravdu nadprůměrně dobrý blesk a dostatečné detaily při použití optického zoomu. Barvy jsou obvykle velmi přirozené a je obtížné mít k nim nějaké výhrady.

Experti z DxOMarku ale poukazují i na nedostatky – v první řadě zmiňují mírně omezený dynamický rozsah, ztrátu drobných detailů či nepřirozené efekty komprese ve světlých oblastech velmi kontrastních snímků. Poukazují také na šum při použití zoomu, který vynikne zejména při slabém osvětlení.

Při focení ve tmě můžeme výsledky označit přinejlepším jako průměrné. V obrázcích se objevuje šum, začínají se ztrácet detaily a poměrně viditelným problémem je slabý tonální rozsah. Přítomný je i noční režim, který nastavuje příjemnější expozici, ale za cenu ještě větší degradace obrazu.

Potěšující je přítomnost širokoúhlého fotoaparátu. Schopnost zachytit mnohem širší zorné pole dává uživateli zcela nové kreativní možnosti, a kromě toho ji můžete ocenit při natáčení. To je příjemné zvláště pokud mluvíme o zařízení, které se vejde do kapsy.

Celkově vzato můžeme konstatovat, že fotky z Xiaomi Mi 9 patří k tomu nejlepšímu, co dnes můžete z mobilního telefonu dostat. U jasných scén se můžete těšit na ostré detaily, přirozené barvy a celkově věrné zachycení scény. S klesající úrovní osvětlení však klesá i kvalita snímků, což platí i pro noční režim.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Podívejte se na ukázkové, nijak neupravované fotky, které jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi MI 9.

Porovnání snímků v nočním režimu

V rámci recenze Xiaomi Mi 9 jsme vyzkoušeli noční režim. V horní řadě jsou vždy snímky, pořízené v nočním režimu, v dolní řadě pak tytéž fotky v normálním režimu.

Širokoúhlé fotky

Protože je Mi 9 vybaven širokoúhlým objektivem, takže tentokrát přikládáme i srovnání klasických a širokoúhlých snímků. V horní řadě jsou vždy snímky, pořízené širokoúhlým fotoaparátem, v dolní řadě pak tytéž fotky v normálním režimu.

 

Natáčení videa

Je celkem logické, že vlajková loď nabízí z hlediska natáčení videa aktuální možné maximum. Podporovány jsou následující režimy natáčení:

 • rozlišení 4K při 60 fps a 30 fps
 • rozlišení 1080p při 60 fps a 30 fps
 • rozlišení 720p při 30 fps
 • zpomalené video v rozlišení 1080p při 120 fps, 240 fps a 960 fps
 • zpomalené video v rozlišení 720p při 120 fps, 240 fps a 960 fps

Rozlišení 4K je nastaveno jako výchozí, takže se uživatelé mohou těšit na dostatečné detaily, které je telefon schopen zachytit za jasného světla. S klesajícím osvětlením však úroveň zachycených podrobností klesá a objevuje se šum. Celkově hodnotíme kladně poměrně minimální šum a velmi dobrou stabilizaci obrazu. Barvy jsou věrné, jen občas bylo v zastíněných oblastech k vidění namodralé moaré.

Ukázková videa pořízená telefonem

Podívejte se na ukázková, nijak neupravovaná videa, která jsme pořídili pro účely recenze Xiaomi Mi 9.

Ukázkové video ve 4K

Ukázkové širokoúhlé video z Xiaomi Mi 9.

Softwarová stránka

Vlajková loď samozřejmě musí přijít s nejnovějším softwarem, což v tomto případě znamená MIUI 10.2 (konkrétně verzi 10.2.15.0), postavenou na posledním Androidu 9 Pie. Během týdenního testování jsme dostali dvě aktualizace, přičemž druhá obsahovala březnové bezpečnostní záplaty.

Opět jsme si potvrdili, že MIUI je velmi dobře odladěná nadstavba, v tomto případě navíc celkový dojem ovlivňoval i velice výkonný hardware, takže vše běželo naprosto plynule a bez sebemenších problémů. Pro uživatele, přecházející z jiných značek, však bude prostředí Xiaomi znamenat takovou malou rekvalifikaci.

Nejviditelnější změnou proti ostatním je absence samostatného seznamu aplikací. Ikony všech programů jsou umísťovány na domovské obrazovky, kde je lze seskupovat do složek. Toto pojetí je velmi dobře známé z iPhonů. Naštěstí, pokud by vám nevyhovovalo, není problém nainstalovat si alternativní launcher (např. Poco Launcher), který nastolí obvyklé pořádky.

MIUI to dělá po svém

Změn, kterými se MIUI liší od ostatních prostředí, je opravdu mnoho a jen jejich seznam by vydal na samostatný článek. Jiný je například seznam posledních spuštěných aplikací, sestávající ze zmenšených náhledů ve dvou sloupcích s vertikálním posouváním. Podržením náhledu můžete aplikaci zamknout proti ukončení, podívat se do nastavení či spustit v režimu rozdělené obrazovky.

Nad seznamem spuštěných aplikací je lišta se čtyřmi tlačítky. Ta umožňují rychlý přístup k čištění, kontrole zabezpečení, hloubkovému čištění a správě aplikací. Kromě toho je zde ještě samostatné tlačítko pro režim rozdělené obrazovky.

Upravena byla i oznamovací oblast a panel rychlého nastavení, do kterého si můžete přidat širokou škálu tlačítek. Kladně hodnotíme zobrazování přenesených dat a rychlé nastavení úrovně jasu obrazovky v této snadno dostupné oblasti.

Další změny se odehrály v systémovém nastavení, které má barevné ikonky a jinak organizované a pojmenované sekce. Po nějaké době se na to dá docela dobře zvyknout, navíc je k dispozici rychlé vyhledávání, situované v horní části.

Čínské vychytávky

Smyslem nadstaveb je, kromě jiného grafického prostředí, snaha poskytnout uživateli nějaké funkce navíc. Platí to i v případě MIUI, která přináší opravdu solidní porci vychytávek. Často se jedná o funkce, které u ostatních značek nenajdete.

Jednou ze specialitek, kterou v nejrůznějších obměnách můžete znát i z jiných telefonů, je ovládání gesty. Tuto možnost lze zapnout v sekci Zobrazení na celou obrazovku, kde vám průvodce následně vysvětlí základní principy. Xiaomi implementovalo tuto metodu interakce velmi podobně, jako Apple u iPhone X.

Další užitečnou funkcí je Druhý prostor. Jedná se v podstatě o vytvoření zabezpečeného izolovaného uživatelského profilu, do kterého se dostanete pouze přes otisk prstu nebo PIN. Můžete tak oddělit pracovní a soukromé aktivity, nebo třeba vést ve druhém prostoru svůj „paralelní život“.

Dále nemůžeme minout Duální aplikace. Tuto funkci využijete v případě, že v některé aplikaci či službě potřebujete používat dva nezávislé profily, ale samotná aplikace to nepodporuje. Místo otravného odhlašování a přihlašování si vytvoříte kopii daného programu, kterou můžete používat zcela nezávisle.

Celkově nadstavbu MIUI 10 hodnotíme jako velmi dobře vyladěnou a plynulou. Během celého testu jsme nenarazili na žádné zádrhely, zpomalení, ani jiné nedostatky. Je vidět, že si Xiaomi dává záležet na tom, aby poskytlo vlastní prostředí, ovšem nikoli za cenu pomalejšího systému.

Předinstalované aplikace

Je už klasikou, že součástí telefonů Xiaomi s MIUI je široká paleta aplikací, čítající téměř čtyři desítky položek. Ta může být vnímána kladně, ale i jako záporně – to závisí jen na úhlu pohledu uživatele, zda ocení iniciativu výrobce, nebo si raději vše instaluje sám. Pojďme si postupně stručně projít všechny aplikace a vysvětlit jejich funkce.

 • Prohlížeč – základní aplikace pro prohlížení webových stránek. Nabízí asi vše, co můžete pro tyto účely potřebovat, včetně režimu čtení. Upřímně ale nevidíme žádnou zásadní výhodu, proč používat tento program místo Chrome.
 • Galerie – praktická a pro většinu účelů zcela postačující aplikace pro prohlížení a správu fotek. Nabízí i jednoduché úpravy, jako jsou softwarové vylepšení, ořez, grafické filtry, nálepky, kreslení či přidání textu.
 • Nastavení – systémové nastavení si Xiaomi upravilo podle svých představ. Je poměrně přehledné, jednotlivé sekce jsou odlišeny barevnými ikonami. Nechybí ani možnost vyhledávání položek pomocí klíčových slov.
 • Hudba – jednoduchá aplikace pro přehrávání hudebních souborů, uložených v zařízení. Samozřejmě zvládá všechny obvyklé zvukové formáty, podporuje playlisty, automatické vypnutí po vypršení nastaveného času a další funkce.
 • Optimalizace – většinou je doporučeno do běhu operačního systému Android nijak nezasahovat, protože to může způsobit více škody než užitku. U telefonů Xiaomi je výjimkou aplikace Optimalizace, kterou do telefonu instaluje přímo výrobce. Poskytuje možnost odstranění zbytečných souborů, kontrolu zabezpečení, informace o využití dat a řadu dalších užitečných nástrojů.
 • Obchod Play – na telefonech s globální ROM, určených pro prodej ve světě, samozřejmě nemůže chybět oficiální repozitář aplikací Obchod Google Play. Z něj můžete vybírat a stahovat z nabídky stovky tisíc programů a her, ale i nakupovat knihy, písničky a filmy.

Navigační lišta

 • Kontakty – základní aplikace pro správu kontaktů a volání nabízí asi vše, co bychom od programu tohoto typu čekali. Samozřejmě zvládá propojení s kontakty Google, takže pokud přecházíte z jiné značky telefonu, nebude přenos adresáře žádným problémem.
 • Zprávy – výchozí aplikace pro práci s textovými zprávami má bohužel poměrně dost nedostatků, proto doporučujeme podívat se po alternativě (spokojeni jsme například s Textrou). Jedná se o víceméně běžný program tohoto typu, nám však chyběla podpora práce na šířku, a především schopnost odstraňovat diakritiku před odesláním.
 • Chrome – další webový prohlížeč pochází z dílny Googlu, a pokud ho používáte na desktopu, rozhodně doporučujeme používat ho i na mobilním telefonu. Podporuje například synchronizaci historie navštívených stránek, hesel a dalších nastavení.
 • Fotoaparát – aplikace pro pořizování snímků zůstává už nějakou dobu bez zásadnějších změn. Nabízí několik základních režimů: krátké video, video, fotografie, portrét, noc, čtverec, panorama a Pro.

Další aplikace

 • Počasí – meteorologické aplikace jsou mezi uživateli oblíbené, takže jedna nechybí ani v Redmi Note 7. Je poměrně jednoduchá, a kromě aktuální situace ukazuje výhled na další tři dny. Data přitom přebírá z AccuWeatheru.
 • Kalendář – aplikace pro plánování času má výhodu v tom, že podporuje propojení s Kalendářem Google, takže informace o svých plánech můžete synchronizovat napříč několika zařízeními. Kromě toho je můžete spravovat také ve webovém rozhraní.
 • Správce souborů – vcelku vydařená aplikace pro správu souborů v zařízení. Nabízí jak filtrování podle typu, tak pohled na úložiště, který se podobá Průzkumníkovi z Windows. Nutno uznat, že nechybí asi žádné důležité funkce.
 • Mi Drop – aplikace pro rychlý přenos souborů mezi dvěma zařízeními. Výhodou je, že ke své činnosti nevyžaduje internetové připojení. navíc, díky možnosti instalace z Obchodu Play, není omezena jen na telefony Xiaomi.
 • Čistič – zástupce jedné ze sekcí aplikace Optimalizace, kterou jsme si popsali výše. Jedná se o nástroj pro odstranění zbytečných dat, jako jsou soubory mezipaměti, staré instalační balíčky a další, které jen zabírají místo.

Další programy

 • Mi Video – základní přehrávač videí, uložených v telefonu. Trochu překvapivě nechybí podpora titulků s možnosti nastavení jejich velikosti a barvy či volba zvukové stopy.
 • Poznámky – aplikace pro vytváření, ukládání a správu poznámek nápadně připomíná Poznámky Google Keep. Podporuje zadávání textu, kreslení i zvukové/hlasové poznámky.
 • Mi Ovladač – v úvodu recenze Redmi Note 7 jsme vám prozradili, že na horní hraně najdete infračervený vysílač, díky kterému může telefon sloužit jako dálkový ovladač. Právě k tomu je zde aplikace Mi Ovladač, ve které si nadefinujete všechna zařízení a následně je z ní můžete zapínat/vypínat, nastavovat hlasitost, přepínat programy či měnit teplotu.
 • Fórum MIUI – přístup k oficiálnímu diskuznímu fóru MIUI, kde se můžete dozvědět poslední novinky ze světa Xiaomi, případně odeslat zpětnou vazbu (například nahlásit zjištěnou chybu).
 • Zedge – tato aplikace nepochází z dílny Xiaomi, nicméně její přítomnost jistě oceníte. Můžete si v ní stahovat různá vyzvánění, zvuky notifikací, tapety na pozadí domovské a odemykací obrazovky a další.

Aplikace Google

 • Google – primárně slouží jako vyhledávač, ale poskytuje také základní informace o počasí a aktuality z vybraných internetových médií.
 • Gmail – tradiční aplikace pro správu pošty. Poradí si nejen se schránou na Gmailu, ale prakticky na jakémkoli poštovní serveru s podporou IMAP, Exchange Serveru či Office 365.
 • Mapy – komplexní mapová aplikace, která pomůže s vyhledáním adresy, firmy či podniku. Obsahuje také klasickou navigaci jak pro auto, tak i pro pěší.
 • YouTube – přístup k největšímu portálu s videy, kde můžete nejen sledovat a objevovat, ale také nahrávat vlastní videa přímo z mobilního telefonu.
 • Disk – cloudové úložiště Googlu poskytuje v základu poměrně slušný prostor 15 GB, plus neomezené místo na fotky. Aplikace zvládá práci s texty, tabulkami i prezentacemi.
 • Hudba Play – cloudová hudební služba, kterou se Google snaží konkurovat Spotify a dalším. Můžete si sem nahrát vlastní soubory, ale také koupit vybrané písničky nebo celá alba.
 • Filmy Play – online videotéka, ve které si můžete koupit nebo „pronajmout“ film ke zhlédnutí. Ten pak můžete přehrát nejen v telefonu, ale i na desktopu.
 • Duo – aplikace pro komunikaci formou internetového hovoru či videohovoru.
 • Fotky – kromě toho, že tento program můžete použít k prohlížení fotografií je patrně největší výhodou možnost jejich zálohy do cloudu. V případě vysoké kvality dostáváte na své snímky neomezený prostor zdarma.

Aplikace ve složce Nástroje

 • Kontakty – sekce aplikace, kterou jsme si představili výše.
 • Kalkulačka – kalkulátor, na kterém můžete provádět základní operace, ale i pokročilé funkce, jako je výpočet BMI, objemu, obsahu, nebo převod mezi dvěma měnami.
 • Hodiny – již léty prověřená aplikace, obsahující budíky, zobrazení času na různých místech světa, stopky a časovač.
 • Záznamník – pomocí této aplikace můžete proměnit telefon v digitální záznamník se všemi obvyklými funkcemi. Nahrávky lze ukládat ve formátech MP3, AAC a WAV.
 • Nahrávání obrazovky – šikovný nástroj, kterým můžete zaznamenat dění na obrazovce telefonu do souboru, který pak můžete třeba vystavit nebo sdílet.
 • Zpětná vazba – aplikace pro nahlášení chyby v MIUI vývojářům.
 • Skener – program pro skenování čárových kódů, který si poradí i s převodem papírových dokumentů do jejich digitální podoby.
 • Stažené – jednoduchý přístup k souborům staženým z internetu, tedy do složky downloads v interním úložišti.
 • Kompas – jednoduchý kompas, který kromě ukazatele směru na sever zobrazuje také aktuální zeměpisnou polohu.
 • Sada nástrojů SIM – dnes již prakticky nepoužívané funkce SIM karty, poskytované operátorem.

Hodnocení recenze Xiaomi Mi 9

Jak skončí recenze Xiaomi Mi 9? Jednoznačně pozitivně! Tento telefon nabízí to nejlepší, co aktuálně můžete mít – především nejvýkonnější procesor od Qualcommu – Snapdragon 855. Díky němu nechává předchozí generace vlajkových lodí daleko za sebou, což potvrdily i benchmarky.

Velice silnou stránkou tohoto telefonu je fotoaparát, který zejména za dobrých světelných podmínek podává opravdu impozantní výkony. S nižší úrovní osvětlení však jeho výkon přeci jen poněkud klesá. Ocenili bychom přítomnost optické stabilizace.

Pochvalu si určitě zaslouží displej – AMOLED je prostě svým způsobem specifický a jeho obraz na pohled líbivý. Velká úhlopříčka a vysoké rozlišení jsou příslibem pěkného obrazu. V tomto směru je to rozhodně to nejlepší, co u Xiaomi můžete pořídit. Pochvalu si také zaslouží tentokrát pěkně fungující čtečka otisků v obrazovce.

Telefon je celkově velmi pěkně dílensky zpracovaný, což je ale u tohoto výrobce nepsaným pravidlem. Dovolíme si tvrdit, že Xiaomi zcela posunulo vnímání „pověstné čínské kvality“ na úplně jinou úroveň a potvrzuje to i tímto modelem.

Nejen chvála

Na našem blogu přinášíme objektivní recenze, což bude platit i tentokrát. Začněme tedy výdrží baterie, kterou můžeme hodnotit v nejlepším případě jako průměrnou. Pokud budete používat telefon aktivně, jeden den přežije bez problémů, nicméně kapacita 3300 mAh není ani s úsporným procesorem úplně ideální. Alespoň, že je k dispozici podpora rychlého nabíjení.

Pro někoho bude možná mínusem chybějící podpora paměťových karet, všichni by pak určitě ocenili deklarovanou odolnost proti vodě a prachu dle zavedených standardů IPx. Telefon také nedisponuje konektorem pro připojení sluchátek a nepodporuje příjem rozhlasového vysílání (FM rádio).

Negativně hodnotíme zakomponování reklam do systému. Sice to nebylo ve vysloveně obtěžující míře, navíc čínský výrobce slíbil, že reklamy v budoucnosti omezí, ale i tak je to něco, na co u většiny výrobců nenarazíte. Navíc není ani žádná možnost, jak se ze zobrazování reklamy vykoupit.

Cena a dostupnost

Telefon Xiaomi Mi 9 pořídíte v našem e-shopu za cenu začínající na 13 990 korunách za verzi 6+64 GB, vyšší varianta 6+128 GB je pak přesně o tisícikorunu dražší. S ohledem na nabízené parametry, zejména pak hardwarovou výbavu, je to prostě nabídka, která se neodmítá.

 

Podívejte se na rozbalování Xiaomi Mi 9! Co najdete v krabičce?

O tom, že aktuální vlajková loď Xiaomi bude jen těžko hledat konkurenta, nemůže být pochyb. Co ale najdete v krabičce, Číst dál...

První aktualizace Xiaomi Mi 9 schová kapkový výřez

Telefon Xiaomi Mi 9 měl premiéru před týdnem a už dostává první softwarovou aktualizaci. Novinka nemá tradiční výřez obrazovky - Číst dál...

Podívejte se, proč má Xiaomi Mi 9 širokoúhlý objektiv foťáku

Letošní vlajková loď Xiaomi Mi 9, představená před třemi týdny, přichází se třemi fotoaparáty na zadní straně. Jeden z nich Číst dál...

Xiaomi Mi 9

13 990 Kč
8.3

Výkon

9.7/10

Displej

8.8/10

Výdrž baterie

6.0/10

Fotoaparát

9.5/10

Cena

7.5/10

Klady

 • Nekompromisní výkon
 • Kvalita fotografií
 • Perfektní obrazovka
 • Dobře fungující čtečka v obrazovce
 • Kvalitní dílenské zpracování

Zápory

 • Jen průměrná výdrž baterie
 • Absence odolnosti proti vodě a prachu
 • Chybějící podpora paměťových karet
 • Není konektor na sluchátka
 • Reklamy v operačním systému
Xiaomi Mi 11
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
magda
magda
1 rok před

nefunguje Android Auto

2
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x