MIUI 10 – tipy a triky: duální aplikace a druhý prostor

Každá grafická nadstavba se snaží přinést svým uživatelům něco navíc. MIUI patří v tomto směru k těm nejštědřejším, a kromě mnoha dalších „vychytávek“ nabízí například duální aplikace a druhý prostor. K čemu je to dobré vám vysvětlíme v tomto již 17. díle tipů a triků pro MIUI 10.

Jak aktivovat duální aplikace?

Než si vysvětlíme, jak duální aplikace aktivovat, zastavme se nejprve u toho, k čemu vám mohou být dobré. Odpověď je prostá: k tomu, abyste v rámci jednoho programu mohli používat dva nezávislé účty. Například v Gmailu lze používat více účtů bez jakýchkoli problémů, stejně tak Twitter umí přepínat mezi dvěma profily.

U Facebooku (a mnoha dalších) ale narazíte na to, že umí pracovat jen s jedním účtem. Pokud chcete používat ještě další, musíte se z prvního odhlásit a přihlásit tím druhým. Právě to je situace, kdy se vám mohou hodit duální aplikace. Jednoduše si vytvoříte kopii aplikace Facebook a přihlásíte se do ní jiným účtem. Obě pak můžete používat paralelně.

Jak aktivovat duální aplikace?

 1. Otevřete systémové nastavení.
 2. V sekci Nastavení aplikací otevřete položku Duální aplikace.
 3. Aktivujte přepínač u té aplikace, kterou chcete používat jako duální.

Systém vás poté informuje, že aplikace byla přidána na domovskou obrazovku.

Jak používat duální aplikace?

Zatímco původní aplikace zůstane na svém místě a můžete ji používat jako dosud, sekundární se objeví na ploše jako nová ikona. Odlišíte ji podle žlutého indikátoru a v podstatě se jedná o tutéž aplikaci, ale bez jakýchkoli dat. To znamená, že po prvním spuštění se například budete muset přihlásit – logicky pod jiným účtem než v primární aplikaci.

Obě aplikace pak můžete používat nezávisle na sobě – tedy stejným způsobem, jako byste například měli dva telefony a na každém byl program přihlášený pod jiným uživatelem. Obzvláště užitečné je to u aplikací, jež nativně nepodporují jednoduché přepínání mezi účty.

Co je druhý prostor?

Android už od verze 5.0 Lollipop nabízí podporu více uživatelských účtů. Tyto účty mohou fungovat nezávisle na sobě, přičemž nesdílejí data, soubory ani žádná nastavení. Xiaomi se však vydalo vlastní cestou a nabízí na svých telefonech s MIUI funkci Druhý prostor.

Druhý prostor vytváří v telefonu nový, čerstvý profil, aniž by z prvního prostoru převzal jakékoli údaje. Tento prostor bude vypadat podobně, jako byste právě rozbalili telefon z krabičky Data z prvního prostoru však můžete importovat pomocí integrované možnosti pro přesun dat (to si ukážeme v příštím díle).

Majitel druhého prostoru bude mít možnost instalovat nové aplikace, nastavit jinou tapetu, používat jiný launcher, a dokonce si ponechat samostatný režim odemknutí. To umožňuje dvěma lidem používat jeden telefon při zachování veškerého soukromí.

Chytrý telefon Xiaomi Mi 11 Lite

Když přijmete příchozí hovor v prvním prostoru, zobrazí se také ve druhém. Z druhého prostoru můžete volat i psát SMS. Protože však oba prostory ve výchozím nastavení nesdílejí kontakty, nebudou se zobrazovat jména kontaktů.

Ve výchozím nastavení oba prostory sdílejí pouze historii volání a předinstalované aplikace (bez dat). Jinak ale nesdílejí nic jiného – například stažené aplikace, data aplikací (chaty, historie), kontakty, soubory (fotografie, videa, zvuk atd.), ani nic dalšího.

Druhý prostor umožňuje import souborů, fotografií a kontaktů z prvního prostoru. To vám ušetří problémy s přepínáním kvůli přístupu k souborům. Jedná se však o vytvoření nezávislé kopie souborů, nikoli o sdílení jedněch a těch samých dat v obou souborech.

Jak vytvořit druhý prostor?

Pojďme se tedy podívat na to, jak si můžete založit a začít používat druhý prostor.

Jak vytvořit druhý prostor?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. V sekci Systém a zařízení přejděte do Druhý prostor.
 3. Stiskněte tlačítko Vytvořit druhý prostor.
 4. Následně bude nutné chvilku počkat, než se druhý prostor vytvoří.
 5. Po úspěšném vytvoření stiskněte tlačítko Pokračovat.
 6. Zvolte, zda mezi prostory chcete přepínat použitím hesla, nebo zástupce.
 7. V případě přepínání heslem zadejte nejprve PIN/heslo prvního prostoru a poté 2× PIN druhého prostoru.
 8. Druhý prostor můžete také odemykat otiskem prstu – v takovém případě si ho nastavte.

Druhý prostor pak můžete používat se stejným nebo jiným účtem Google.

Jak zjistit, kolik zabírá druhý prostor místa?

Druhý prostor používá stejné interní úložiště jako první prostor. Znamená to, že pokud má telefon 64 GB volného místa, je toto sdíleno mezi oběma prostory. Úložiště zabrané druhým prostorem můžete zkontrolovat následovně.

Jak zjistit, kolik zabírá druhý prostor místa?

 1. Otevřete systémové nastavení.
 2. Přejděte do sekce Úložiště.
 3. V sekci Další uživatelé vyhledejte možnost Druhý prostor.

Za týden vám ukážeme další tipy a triky, týkající se používání druhého prostoru. Vysvětlíme vám například import dat, přepínání mezi oběma prostory či vymazání druhého prostoru.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 14. května.

10 důvodů, proč nemít kontakty uložené na SIM kartě

V naší Poradně poměrně často řešíme dotazy uživatelů, že se jim v aplikacích Kontakty a Telefon nezobrazují kontakty uložené na Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: jak zálohovat aplikace a jejich data?
MIUI 12 – tipy a triky

Jedna z poměrně častých otázek uživatelů zní: jak mohu zálohovat aplikace a jejich data? Xiaomi má pro tyto účely vlastní Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: vyměňte předinstalované aplikace za lepší (1. díl)
MIUI 12 – tipy a triky

Když si koupíte telefon Xiaomi, Redmi nebo Poco, najdete v něm hned po prvním spuštění několik desítek aplikací. Nabídka je Číst dál...

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
Jiří
2 let před

Dobrý den,
zajímalo by mě použití duální aplikace u jedné hry. Je možnost využití duální aplikace i u telefonu MI A2 Lite?

BN
BN
1 rok před

Dobrý den, poradíte, jak ten druhý prostor zrušit , když už byl vytvořen?
A jak zapnout, nebo vypnout přepínače v Rychlém nastavení? Sice je to popsáno v tipech pro MIUI 9, ale položka Pozice přepínačů už tam není 🙁

Anonymní
Anonymní
1 rok před

Zdravim. Chcem sa spytat na druhy priestor. Pouzival som tuto funkciu v predchadzajucom telefone (Moto G6 s cistym androidom). Telefon sa vsak po vytvoreni druheho profilu vyrazne spomalil. Chvilu som to ignoroval, ale casom ma to uz velmi otravovalo. Bolo to sice prakticke, avsak ten druhy profil bol akoby stále aktívny až do reštartu zariadenia – a teda akoby boli na telefon neustale pripojeni dvaja pouzivatelia – a telefon mrzol. Vie mi prosim niekto povedat, ako je to riesene tu? Mám Redmi Note 7 a tento priestor sa obavam vytvorit – prave, aby sa telefon nespomalil. Ma to prosim niekto vyskusane? Ako sa telefon sprava? Dakujem velmi pekne.

Anonymní
Anonymní
1 rok před

Ďakujem za odpoveď. Tiež by ma zaujímalo fungovanie druhého priestoru. Mám pocit, že prepnutím medzi priestormi sa nezastavia aplikácie toho druhého, neaktívneho priestoru. Ak napríklad na druhom priestore spustím 10 aplikácií a prepnem sa na prvý priestor, tak procesor aj pamäť budú stále zaťažované tými 10timi aplikáciami bežiacimi v druhom priestore. Alebo sa mýlim? Vďaka 🙂

Anonymní
Anonymní
1 rok před

No, z toho by teda mohlo vyplývať, že telefón sa pri používaní dvoch priestorov súčasne spomalí – keďže bežia aplikácie na dvoch priestoroch naraz, že?

Import fotiek
Import fotiek
1 rok před

Zdravím, ja by som sa chcela spýtať, ako importujem fotky z toho primárneho profilu do druhého profilu? Ďakujem pekne.

Témata v druhém prostoru
Témata v druhém prostoru
1 rok před

Dobrý den rád by jsem se zeptal jak používat témata v druhém prostoru pokaždé když si nějaké to téma stáhnu a následně použiji tak mi to hodí error. Je to normální?

zuzana
zuzana
7 měsíců před

Dobrý den měla bych otázku na jakých mobilech jde druhý prostor ? ( Samsung, Huawei, Xiaomi atd ….?)

Štefan
Štefan
2 měsíců před

Dobrý den,ze zvědavosti jsem si vytvořil druhý prostor, když jsem dal vymazat,chce to po mě abych nastavil heslo. Dojde po zadání k úplnému odstranění? Děkuji za odpověď

18
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x