MIUI 10 – tipy a triky: duální aplikace a druhý prostor

Každá grafická nadstavba se snaží přinést svým uživatelům něco navíc. MIUI patří v tomto směru k těm nejštědřejším, a kromě mnoha dalších „vychytávek“ nabízí například duální aplikace a druhý prostor. K čemu je to dobré vám vysvětlíme v tomto již 17. díle tipů a triků pro MIUI 10.

Jak aktivovat duální aplikace?

Než si vysvětlíme, jak duální aplikace aktivovat, zastavme se nejprve u toho, k čemu vám mohou být dobré. Odpověď je prostá: k tomu, abyste v rámci jednoho programu mohli používat dva nezávislé účty. Například v Gmailu lze používat více účtů bez jakýchkoli problémů, stejně tak Twitter umí přepínat mezi dvěma profily.

U Facebooku (a mnoha dalších) ale narazíte na to, že umí pracovat jen s jedním účtem. Pokud chcete používat ještě další, musíte se z prvního odhlásit a přihlásit tím druhým. Právě to je situace, kdy se vám mohou hodit duální aplikace. Jednoduše si vytvoříte kopii aplikace Facebook a přihlásíte se do ní jiným účtem. Obě pak můžete používat paralelně.

Jak aktivovat duální aplikace?

 1. Otevřete systémové nastavení.
 2. V sekci Nastavení aplikací otevřete položku Duální aplikace.
 3. Aktivujte přepínač u té aplikace, kterou chcete používat jako duální.

Systém vás poté informuje, že aplikace byla přidána na domovskou obrazovku.

Jak používat duální aplikace?

Zatímco původní aplikace zůstane na svém místě a můžete ji používat jako dosud, sekundární se objeví na ploše jako nová ikona. Odlišíte ji podle žlutého indikátoru a v podstatě se jedná o tutéž aplikaci, ale bez jakýchkoli dat. To znamená, že po prvním spuštění se například budete muset přihlásit – logicky pod jiným účtem než v primární aplikaci.

Obě aplikace pak můžete používat nezávisle na sobě – tedy stejným způsobem, jako byste například měli dva telefony a na každém byl program přihlášený pod jiným uživatelem. Obzvláště užitečné je to u aplikací, jež nativně nepodporují jednoduché přepínání mezi účty.

Co je druhý prostor?

Android už od verze 5.0 Lollipop nabízí podporu více uživatelských účtů. Tyto účty mohou fungovat nezávisle na sobě, přičemž nesdílejí data, soubory ani žádná nastavení. Xiaomi se však vydalo vlastní cestou a nabízí na svých telefonech s MIUI funkci Druhý prostor.

Druhý prostor vytváří v telefonu nový, čerstvý profil, aniž by z prvního prostoru převzal jakékoli údaje. Tento prostor bude vypadat podobně, jako byste právě rozbalili telefon z krabičky Data z prvního prostoru však můžete importovat pomocí integrované možnosti pro přesun dat (to si ukážeme v příštím díle).

Majitel druhého prostoru bude mít možnost instalovat nové aplikace, nastavit jinou tapetu, používat jiný launcher, a dokonce si ponechat samostatný režim odemknutí. To umožňuje dvěma lidem používat jeden telefon při zachování veškerého soukromí.

Když přijmete příchozí hovor v prvním prostoru, zobrazí se také ve druhém. Z druhého prostoru můžete volat i psát SMS. Protože však oba prostory ve výchozím nastavení nesdílejí kontakty, nebudou se zobrazovat jména kontaktů.

Ve výchozím nastavení oba prostory sdílejí pouze historii volání a předinstalované aplikace (bez dat). Jinak ale nesdílejí nic jiného – například stažené aplikace, data aplikací (chaty, historie), kontakty, soubory (fotografie, videa, zvuk atd.), ani nic dalšího.

Druhý prostor umožňuje import souborů, fotografií a kontaktů z prvního prostoru. To vám ušetří problémy s přepínáním kvůli přístupu k souborům. Jedná se však o vytvoření nezávislé kopie souborů, nikoli o sdílení jedněch a těch samých dat v obou souborech.

Jak vytvořit druhý prostor?

Pojďme se tedy podívat na to, jak si můžete založit a začít používat druhý prostor.

Jak vytvořit druhý prostor?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. V sekci Systém a zařízení přejděte do Druhý prostor.
 3. Stiskněte tlačítko Vytvořit druhý prostor.
 4. Následně bude nutné chvilku počkat, než se druhý prostor vytvoří.
 5. Po úspěšném vytvoření stiskněte tlačítko Pokračovat.
 6. Zvolte, zda mezi prostory chcete přepínat použitím hesla, nebo zástupce.
 7. V případě přepínání heslem zadejte nejprve PIN/heslo prvního prostoru a poté 2× PIN druhého prostoru.
 8. Druhý prostor můžete také odemykat otiskem prstu – v takovém případě si ho nastavte.

Druhý prostor pak můžete používat se stejným nebo jiným účtem Google.

Jak zjistit, kolik zabírá druhý prostor místa?

Druhý prostor používá stejné interní úložiště jako první prostor. Znamená to, že pokud má telefon 64 GB volného místa, je toto sdíleno mezi oběma prostory. Úložiště zabrané druhým prostorem můžete zkontrolovat následovně.

Jak zjistit, kolik zabírá druhý prostor místa?

 1. Otevřete systémové nastavení.
 2. Přejděte do sekce Úložiště.
 3. V sekci Další uživatelé vyhledejte možnost Druhý prostor.

Za týden vám ukážeme další tipy a triky, týkající se používání druhého prostoru. Vysvětlíme vám například import dat, přepínání mezi oběma prostory či vymazání druhého prostoru.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 14. května.

Mohlo by Vás také zajímat
MIUI 11 – tipy a triky: možnosti aplikace Kontakty od Googlu

Máme u úterý, což na našem blogu znamená, že se budeme věnovat tipům a trikům pro telefony Xiaomi s nadstavbou Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: podrobné nastavení oznámení aplikací

Máme tu úterý, což na našem blogu znamená, že se budeme věnovat tipům a trikům pro MIUI 11. Dnes se Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: seznam posledních spuštěných aplikací

Máme tu úterý a s ním další pokračování seriálu, ve kterém vás seznamujeme s tipy a triky pro MIUI 11. Číst dál...

14 komentářů: „MIUI 10 – tipy a triky: duální aplikace a druhý prostor

 • 24. 5. 2019 (14:43)
  Permalink

  Dobrý den,
  zajímalo by mě použití duální aplikace u jedné hry. Je možnost využití duální aplikace i u telefonu MI A2 Lite?

 • 24. 5. 2019 (14:46)
  Permalink

  Dobrý den,

  ne, na Mi A2 Lite tato funkce není. Jedná se o součást grafické nadstavby MIUI. Telefony řady Mi A mají ovšem čistý Android bez této nadstavby.

  Karel Kilián

 • 22. 10. 2019 (10:52)
  Permalink

  Dobrý den, poradíte, jak ten druhý prostor zrušit , když už byl vytvořen?
  A jak zapnout, nebo vypnout přepínače v Rychlém nastavení? Sice je to popsáno v tipech pro MIUI 9, ale položka Pozice přepínačů už tam není 🙁

 • 22. 10. 2019 (18:10)
  Permalink

  @BN
  Dobrý den,

  Druhý prostor zrušíte tak, že se vrátíte do prvního prostoru. Zde v Nastavení-Druhý prostor klepněte na ikonu odpadkového koše v pravém horním rohu a potvrďte, že chcete Vymazat druhý prostor. Pro úspěšné odstranění budete muset zadat heslo ke svému účtu Xiaomi.

  Ikony v panelu rychlého nastavení můžete upravit tak, že stáhnete a rozbalíte (tj. 2× potáhnete dolů) tuto oblast. Pak přejdete o jednu sekci vpravo a zde klepnete na Upravit. Ikony pak přetáhnete dle potřeby.

  Karel Kilián

 • 25. 11. 2019 (23:32)
  Permalink

  Zdravim. Chcem sa spytat na druhy priestor. Pouzival som tuto funkciu v predchadzajucom telefone (Moto G6 s cistym androidom). Telefon sa vsak po vytvoreni druheho profilu vyrazne spomalil. Chvilu som to ignoroval, ale casom ma to uz velmi otravovalo. Bolo to sice prakticke, avsak ten druhy profil bol akoby stále aktívny až do reštartu zariadenia – a teda akoby boli na telefon neustale pripojeni dvaja pouzivatelia – a telefon mrzol. Vie mi prosim niekto povedat, ako je to riesene tu? Mám Redmi Note 7 a tento priestor sa obavam vytvorit – prave, aby sa telefon nespomalil. Ma to prosim niekto vyskusane? Ako sa telefon sprava? Dakujem velmi pekne.

 • 26. 11. 2019 (8:26)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  druhý prostor jsem jen zkoušel, nikdy jsem ho dlouhodobě nepoužíval, ale žádné zpomalení jsem nezaznamenal. Každopádně neměl by být problém v případě potíží druhý prostor zrušit.

  Karel Kilián

 • 26. 11. 2019 (9:05)
  Permalink

  Ďakujem za odpoveď. Tiež by ma zaujímalo fungovanie druhého priestoru. Mám pocit, že prepnutím medzi priestormi sa nezastavia aplikácie toho druhého, neaktívneho priestoru. Ak napríklad na druhom priestore spustím 10 aplikácií a prepnem sa na prvý priestor, tak procesor aj pamäť budú stále zaťažované tými 10timi aplikáciami bežiacimi v druhom priestore. Alebo sa mýlim? Vďaka 🙂

 • 26. 11. 2019 (9:23)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  systém sice aplikace v prvním prostoru upozadí, ale skoro určitě je všechny neukončí.

  Karel Kilián

 • 26. 11. 2019 (9:28)
  Permalink

  No, z toho by teda mohlo vyplývať, že telefón sa pri používaní dvoch priestorov súčasne spomalí – keďže bežia aplikácie na dvoch priestoroch naraz, že?

 • 26. 11. 2019 (9:36)
  Permalink

  Dobrý den,

  ano, teoreticky mohlo. Zkuste, uvidíte. Kdyžtak můžete druhý prostor zrušit.

  Karel Kilián

 • 29. 1. 2020 (10:04)
  Permalink

  Zdravím, ja by som sa chcela spýtať, ako importujem fotky z toho primárneho profilu do druhého profilu? Ďakujem pekne.

 • 29. 1. 2020 (11:19)
  Permalink

  @Import fotiek
  Dobrý den,

  obávám se, že fotky mezi profily nelze přenášet. Bylo by to i proti smyslu té funkce.

  Karel Kilián

 • 13. 2. 2020 (21:16)
  Permalink

  Dobrý den rád by jsem se zeptal jak používat témata v druhém prostoru pokaždé když si nějaké to téma stáhnu a následně použiji tak mi to hodí error. Je to normální?

 • 14. 2. 2020 (11:03)
  Permalink

  @Témata v druhém prostoru
  Dobrý den,

  bohužel na téma témat ve druhém prostoru jsem nenašel žádné podklady, takže bohužel na toto neumím odpovědět.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.