MIUI 10 – tipy a triky: jak zapnout ambientní displej a tmavý režim?

Před necelými dvěma týdny jsme informovali o tom, že Xiaomi zpřístupní funkci Ambientní displej na všech telefonech s AMOLED obrazovkou. V tomto díle Tipů a triků pro MIUI vám ukážeme, kde tuto funkci najdete, k čemu je dobrá a jak ji zapnout.

Funkce ambientního displeje je k dispozici například na Xiaomi Mi 9T (Redmi K20), který v našem e-shopu pořídíte za 11 990 korun či Xiaomi Mi 9, jež prodáváme za cenu od 10 990 Kč. Měla by být ale dostupná i ve starších modelech, jako jsou Xiaomi Mi 8 či Xiaomi Mi 8 Pro a mnoha dalších modelech.

Jak funguje ambientní displej?

Nejprve se zastavme u otázky, proč je funkce ambientního displeje (označovaná někdy jako Always on) k dispozici pouze na telefonech s obrazovkou AMOLED. Vyplývá to z podstaty jejího fungování a důvodem je vliv na baterii. Na obrazovkách typu AMOLED totiž svítí samotné obrazové body.

V praxi to znamená, že tam, kde je obrazovka černá, jsou body zhasnuté a neodebírají vůbec žádnou energii. V případě ambientního displeje tak svítí jen několik málo desítek bodů, zatímco zbývající miliony bodů zůstávají zhasnuté. Odběr energie je tak srovnatelný se spotřebou notifikační LED a je tedy relativně zanedbatelný.

V případě LCD displejů je pod obrazovkou podsvětlení, které si můžete představit jako malé zářivky. Pokud má být na displeji něco vidět, musí toto podsvícení svítit, a tedy i odebírat proud. Bohužel nelze rozsvítit jen tu část obrazovky, kde se něco zobrazuje – vždy svítí celý displej. Z toho je zřejmé, že spotřebě energie by byla několikanásobně vyšší.

Jak zapnout ambientní displej?

Pokud zapnete ambientní displej, budete mít na obrazovce i ve vypnutém stavu k dispozici informace o času, datu a nových notifikacích. Snadno tak nahradíte často špatně viditelnou notifikační LED. Aby se předešlo vypálení obrazových bodů, posouvá systém v průběhu času rozsvícenou část na různá místa.

Jak zapnout ambientní displej?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Obrazovka.
 3. Pokračujte do sekce Ambientní displej.
 4. Aktivujte přepínač Vždy zapnuto.

Jak změnit vzhled ambientního displeje?

Xiaomi na telefonech, na kterých lze použít funkci ambientního displeje, nabízí několik grafických stylů. Nelze sice ovlivnit, které informace budou na obrazovce zobrazeny, ale je možné zvolit si jeden z několika vzhledů.

Jak změnit vzhled ambientního displeje?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Obrazovka.
 3. Pokračujte do sekce Ambientní displej.
 4. Klepněte na obrázek v sekci Time style and background.
 5. Zvolte si jeden z nabízených stylů. Klepnutím zobrazíte náhled, „fajfkou“ v pravém dolním rohu ho zvolíte.

Jak zapínat ambientní displej jen v určitý čas?

Pokud například v noci telefon nepoužíváte, pak není nutné, aby neustále zobrazoval datum, čas a notifikace. I na to v Xiaomi mysleli a v nastavení ambientního displeje nabídli možnost aktivovat ho pouze v určité části dne.

Sledujte nás na Telegramu!

Jak zapínat ambientní displej jen v určitý čas?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Obrazovka.
 3. Pokračujte do sekce Ambientní displej.
 4. Aktivujte přepínač Časování.
 5. Položkami Zapnout a Vypnout nastavte od kdy do kdy má být ambientní displej aktivní.

Mimo nastavený časový rámec bude obrazovka telefonu během spánku zhasnutá a nebude ukazovat žádné informace.

Jak zapnout tmavý režim?

Tmavý režim můžete na vybraných telefonech Xiaomi zapnout ze dvou základních důvodů. Tím prvním je prostě to, že se vám tmavé prostředí operačního systému líbí. Druhým důvodem je úspora elektrické energie – jak jsme uvedli výše, černé body na obrazovkách AMOLED nespotřebovávají žádnou elektrickou energii, takže čím více černé obrazovka zobrazuje, tím méně energie odebírá.

Jak zapnout tmavý režim?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do sekce Obrazovka.
 3. Aktivujte volbu Tmavý režim.
 4. Potvrďte, že chcete tmavý režim Zapnout.

Nutno podotknout, že tmavý režim je na telefonech Xiaomi s MIUI 10 teprve v rané fázi, takže ovlivňuje například nastavení a některé systémové aplikace. Není však přítomný všude a nemá vliv na nainstalované aplikace třetích stran.

Další díly seriálu MIUI 10 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 10 – tipy a triky, budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 25. června.

MIUI 10 – tipy a triky: jak nastavit mobilní data, roaming a limit?
MIUI tipy a triky

Máme tu úterý, a to znamená i další pokračování našeho nového seriálu MIUI 10 – tipy a triky. Tentokrát se Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: ambientní displej a zamykací obrazovka
MIUI 11 – tipy a triky

Již druhý týden máme na redakčním telefonu Xiaomi Mi 9 nainstalovanou nejnovější verzi grafické nadstavby MIUI 11. Ta přináší celou Číst dál...

MIUI 9 – tipy a triky: užitečné vychytávky v uživatelském rozhraní
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Máme tu úterý, a to znamená i druhé pokračování našeho cyklu MIUI 9 – tipy a triky. Tentokrát se zaměříme Číst dál...

Povánoční výprodej je tady!

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Bratrů Michal
Bratrů Michal
3 let před

Dobrý den,mám telefon Xiaomi Mi8 zakoupený v kamenném xiaomistore v Jihlavě a četl jsem na vasich stránkách radu jak zapnout tmavý režim a ambientní displej.V Nastavení obrazovky jsem vše našel a zapnul podle vašeho super návodu,ale v nastavení toho ambientního displeje se mi nezobrazuje to grafické nastavení hodin a notifikaci,jak to máte na obrázku vy.Mam tam pouze ambientní displej zapnout nebo vypnout a časovač od kolika do kolika má být ambientní displej zapnut,ale žádná grafická volba hodin,data,notifikací atd.,tak to tam nemám.Je to nějaká chyba nebo vy v tom článku máte použitý jako příklad jiný mobil?Pokud ano tak jaký?Bude to doplněno i v mém mobilu nějakou aktualizací nevíte?
A pak bych se ještě chtěl zeptat jestli můj telefon už má to změněné grafické zobrazení
při nabíjení jak jsem též četl na vašem blogu, protože samo od sebe se mi ta grafická animace při nabíjení nezměnila.To se musí též někde v nastavení změnit?
Děkuji vám za odpovědi a rady.nashledanou

Jaroslav
Jaroslav
3 let před

Dobrý deň.Už som z toho zúfaly.Na mojom telefone Redmi Note 7 mám oneskorené notifikacie kalendára.Mam zadane pripomienky pravidelne sa opakujuce.Napr. pripomienka nastavena na 14.05hod mi zvoni 14.05,ďalší deň 14.11,potom 14.19 atď.No neviem si s tým poradiť.Šetrenia baterie mam vypnute???
Ďakujem za radu.

Krisrian
Krisrian
3 let před

Dobrý den, mám xiaomi 7 s miui 10, ale tmavý režim v nastavení nemám. Mobil vlastním od včerejška. Je nějaká šance, že se po aktualizaci objeví?

Anonymní
Anonymní
3 let před

Zdravím mám telefon xioamy mi 9 lite a při funkci ambientní display kde se má zobrazovat sluchátko a SMS se nezobrazuje ač v to přímo při výběru vzoru displaye se to tak ukazuje a zobrazi pouze mesenger a watshap což jsou stažené aplikace a ty důležité ač to telefon ukazuje ale v reálu ne ??a notifikacni dioda v tomto telefonu je úplně debilně z druhé strany sice svítí jako krava celý nápis xioamy zelene,ale kdo kontroluje telefon ze zadu? ale přesvědčil mě ten ambientní display ten to vše nahradí hlavně se mi líbí ten svítící čas ale prostě zmeskany hovor a SMS tu ikonu neukáže ač to tam tak mají zobrazené a prdy Vrdy ??dekuji

Anonymní
Anonymní
3 let před

Dobrý den,dnes jsem aktualizoval můj Redmi note na MIUI 11 a o tmavý režim jsem přišel.
Nechápu.

9
0
Napište nám svůj komentář!x