Xiaomi Mi A1: pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth a GPS?

Není to ještě ani týden, co čínský výrobce úspěšně vyřešil problémy s nefunkční LTE konektivitou na Xiaomi Mi A1 po aktualizaci na Android 9 Pie a máme tu možná další problém. Je jím pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth a GPS. Pojďme se podívat na to, co ohlásili naši čtenáři.

Začněme tím, že Xiaomi Mi A1 je telefon z projektu Android One. Místo nadstavby MIUI má tedy čistý Android, který by měl být zárukou častých a rychlých aktualizací. V současnosti jsou již na trhu nástupnické modely: prakticky stejně vybavený Mi A2 Lite (v našem e-shopu za 3990 Kč) a výkonnější Mi A2 (ten u nás začíná na 4990 Kč).

Pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth a GPS

Na první pohled se může zdát, že Xiaomi Mi A1 je extrémně problematický mobil. Přeci jen za uplynulý rok museli jeho majitelé řešit problémy s drancováním baterie, nefungující LED, během jedné aktualizace dokonce došlo na mazání historie SMS.

Opak je pravdou – telefony řady Mi A1 jsou velmi dobrá zařízení, která svou příznivou cenou, slušnou hardwarovou výbavou a čistým Androidem přilákala mnoho zákazníků. Dnes je vlastní i uživatelé, pro které byla značka Xiaomi ještě nedávno velkou neznámou. Proto se také o případných problémech velice rychle začne mluvit.

Pomalá Wi-Fi se některým uživatelům projevovala ještě před aktualizací, tedy s Androidem 8 Oreo. Podle některých se ale potíže po aktualizaci na Android 9 Pie zvýraznily. Jako jeden z prvních hlásil problémy tohoto typu Jenda85 už 29. prosince.

Kdy a jak se závada projevuje?

Den poté potvrdil potíže další majitel Xiaomi Mi A1, který se v komentářích podepisuje jako Viktor. Jako první také zmínil kombinaci, při které se pomalá Wi-Fi projevuje: pokud je současně zapnutá poloha a Bluetooth. Jestliže je zapnutá jen poloha, nebo pouze Bluetooth, jsou přenosy přes Wi-Fi rychlé.

9. ledna potvrdil čtenář Jenda85 stav věci: při zapnuté poloze a Bluetooth jsou data přes Wi-Fi pomalá, v jakékoli jiné kombinaci probíhají přenosy přes bezdrátovou síť obvyklou očekávanou rychlostí. To samé chování zaznamenal a ohlásil o den později i čtenář Ren, zatímco erpe doplnil, že se s těmito problémy potýká už od Androidu 8 Oreo.

Chování zjevně není způsobeno nějakou nekompatibilitou či chybou během aktualizace. Mnozí z postižených provedli reset do továrního nastavení a situace po něm byla naprosto stejná. Přenosové rychlosti při zapnutém Bluetooth a GPS se pohybují na třetině až pětině hodnot ve srovnání s tím, když je alespoň jeden tento modul vypnutý.

Objektivní vyhodnocení

Jenda85 nám 11. ledna poslal snímky obrazovky, kdy aplikací SpeedTest měřil přenosové rychlosti. Telefon byl vždy stejně daleko od routeru, přičemž při prvním testu byl zapnuta pouze poloha, při druhém současně poloha a Bluetooth a při třetím pouze Bluetooth.

Ze snímků je patrné, že zatímco při jednom aktivním modulu se rychlost downloadu pohybovala mezi 15 a 17 Mb/s, po zapnutí obou modulů současně klesla na 3 Mb/s, tedy na méně než pětinu naměřených hodnot.

Poco X3 Pro

Máte problémy? Hlaste se!

Rozhodli jsme se tedy vydat tento článek, abychom nasbírali další zkušenosti, které bychom případně mohli odprezentovat výrobci. Pokud tedy máte telefon řady Xiaomi Mi A (A1, A2, A2 Lite), zkuste si nainstalovat aplikaci SpeedTest a proveďte měření:

  1. pouze při zapnuté poloze
  2. při současně zapnuté poloze a Bluetooth
  3. pouze při zapnutém Bluetooth

Budeme rádi, když se o své naměřené hodnoty podělíte v komentářích pod tímto článkem. Prosíme, uvádějte přesný model telefonu a ideálně také číslo sestavení vašeho operačního systému, které byste měli najít v nastavení v sekci O telefonu.

Projevuje se na vašem telefonu pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth a GPS?

Zdroj: čtenáři našeho blogu.

Na Xiaomi Mi A1 po aktualizaci na Android 9 Pie nefungují 4G LTE data

Uživatelé telefonů Android One, tedy Xiaomi Mi A1, Mi A2 a Mi A2 Lite, se v uplynulých dnech postupně dočkali Číst dál...

Který telefon Xiaomi koupit? Poradíme vám s výběrem!

Čínská společnost Xiaomi působí v segmentu chytré elektroniky už osm let. Za tu dobu připravila několik desítek produktů, včetně dlouhé řady Číst dál...

Update Xiaomi Mi A1 na Android 8.1 se nepovedl – smazal historii SMS

Ve čtvrtek 28. června byla zahájena aktualizace telefonu Xiaomi Mi A1 na Android 8.1 Oreo. Instalační balíček velký 1,15 GB Číst dál...

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
93 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lieska
Lieska
2 let před

Dobry den,

ja sa na mojej A1-tke doma na wifi nenalogujem vobec.Bluetooth bol vypaty. GSM som neskusal. Pred aktualizaciou vsetko slapalo bez problemov.

Kde udělali soudruzi z NDR chybu ?

Jenda85
Jenda85
2 let před

Nemáte náhodou na WiFi routeru zapnutou funkci filtrování Mac adres?Je možné že došlo ke změně Mac adresy,jak už se řešilo jinde a proto se neprihlasite.Jinak jak už sem psal jinde a je i uvedeno výše.Problem s rychlostí WiFi mám a přetrvává v kombinaci s bluetooth a polohou…..

Jiří Geršl
Jiří Geršl
2 let před

Mám A2 lite a problém s wifi po aktualizaci na android pie mám. pokud mám zaplý bluetooth (což mám kvůli mi bandu stále) klesá rychlost wifi na pár megabit. Pokud bluetooth vypnu, vše se vrátí do normálu jako před aktualizací, rychlost stoupne na cca 40 megabit. Řešení s MAC adresou a modemem jsem zkoušel, ale problém je jinde.

PETR
PETR
2 let před

Tak jsem vyzkoušel všechny kombinace. A opravdu při 2.4 GHz, zapnuté GPS a zapnuté Bluetooth se rychlost sníží. S 5 GHz takový problém nemám.

Lieska
Lieska
2 let před

@Karel Kilián

V prvom rade dik za ochotu pomoc s danym problemom. Bohuzial ani factory settings ani vypnuty Bluetooth a GSM nepomohli. Doma sa na rooter 2.4 GHz nenalogujem. V robote je to v pohode, ale doma nic.

Jiří Geršl
Jiří Geršl
2 let před

Tak teď jsem to zkoušel změřit a nějakým pro mně záhadným způsobem se zdá, že je po problému. Přitom jsem se to snažil vyřešit hodiny a hodiny v minulých dnech, nic nepomohlo. Jediné co mně napadá, že jsem nyní udělal jinak, je, že jsem restartoval polohové služby (tedy jednoduše vypnul a zapnul). Opravdu prazvláštní…

Jenda85
Jenda85
2 let před

@Karel Kilián možná se to bude chovat jinak i podle modelu.Pan Geršl má MiA2 lite a já MiA1.Je možné ,že u klasické MiA2 to bude zase jinak.To už ale spíše spekuluju.

Lieska
Lieska
2 let před

@Karel Kilián

ano bol to filter MAC adresy. Dik za pomoc!

Rostak
Rostak
2 let před

Takze mam to taky tak,pri zapnutem bluetooth a poloze je wifi pomala. Pri vypnuti polohy uz jede dobre. U 5Ghz je to vporadku,wifi jede rychle i pri zapnutem bluetooth a poloze. Mi A1 cislo sestaveni PKQ1.180917.001.V10.0.4.0.PDHMIXM

Ren
Ren
2 let před

Mi A1 v10.0.4.0,
Wifi 2,4 GHz, rychlost
s polohou 24Mbit, poloha + bluetoth 8Mbit, s bluetoth 14Mbit.

Ren
Ren
2 let před

Samozřejmě bluetooth ?

Jirka
Jirka
2 let před

I když mě osobně to netrápí, musím potvrdit, když to zaokrouhlím tak 50 / 20 / 50.

erpe
2 let před

Sice už jsem v řešení tohohle problému skeptik a nechápu, že se o něm nemluví naprosto všude, ale přesto jsem udělal testy dle zadání a samozřejmě je to stejný jako u ostatních 🙂 Osobně se obávám, že tohle je HW omezení a důvod nízké ceny Xiaomi telefonů…
BT se prostě s Wi-fi tluče, protože jedou na stejné frekvenci. Zkoušel jsem i jiný kanály, šířku pásma a je to stejný. Wi-fi sviští normálně pouze na 5Ghz, což dává smysl 😉

Obrázek jsem hodil sem: https://ibb.co/njFrdYg

Taky poznamenám, že pro mě není rozdílu mezi Oreo a Pie, takhle blbě mi to jelo už předtím na Oreu.
S pásmem vysílání já tu mám vůbec problém, protože jedu na O2 Air, což je ten domácí pevnej LTE experiment a připojení samo o sobě dovoluje routeru použít pouze 9 a 13 kanál, jinak dochází k jakýmusi konfliku s LTE a rychlost samotnýho LTE připojení jde do kytek…ještě chvíli jsem vázán, ale poté tohle dobrodrůžo zruším 😉

P.S. Měření jsem provedl na stabilnějším připojení, aby naměřená data byla relevantní.

Jenda85
Jenda85
2 let před

Je to sice asi bezpředmětné,protože nemám snímky měření v oreu,ale s jistotou můžu říci,že já na svém MiA1 sem v oreu takové problémy zdaleka neměl…..výrazného zhoršení sem si všiml až po aktualizaci na android Pie a proto sem to začal více sledovat.

Ren
Ren
2 let před

@erpe
Nějaký smysl to dává ale proč tím není ovlivněn při měření i upload, ten je stále stejný.

erpe
2 let před

Ano, máte pravdu, je zajímavý, že to neovlivňuje upload. Taky nechápu, že u mě nemá stav GPS senzoru skoro žádnej vliv, tedy minimální…u mě to významně shazuje pouze stav BT.
Trvám ovšem na tom, že jsem stejnej problém měl už na oreu a čekal jsem, že to pie opraví…ovšem uznávám, že tu mám trochu radiotechnicky složitou situaci, když získávám konektivitu přes LTE, který posílám do domácího éteru přes wi-fi s prakticky ověřeným faktem, že se tyhle sítě často, rády a za určitých nastaveních, ovlivňujou. Mám kvůli tomu za LTE modemem i další router.
Jelikož jsem tenhle problém měl i na oreu, tak mě právě udivuje, že se debata rozjíždí až teď. Že by to na oreu potkalo jen někoho?
Takhle uboze se rozjely debaty na XDA – prakolébce všech vývojářů, testerů a kutilů… 🙁 Smutný…
https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/wi-fi-speed-slow-connection-bluetooth-t3890135
https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/significant-bug-foundbluetooth-t3878106
https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/wifi-slow-bluetooh-t3851943
https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/poor-wifi-speed-bluetooth-connected-t3741999
https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/wifi-issue-t3771472
V posledním vlákně se objevuje i človíček, kterej informuje o stejných problémech už na nougatu i oreu, čili to samý co u mě. Navíc další, kterej tvrdí, že má tyhle problémy i na LOS 15.1, což by mohlo znamenat, že se opravdu jedná o HW vlastnost 🙁
Pro mě to doma zatím vyřešilo zapnutí 5GHz frekvence, ta je celkem v pohodě.
Jo a mimochodem, přítelkyně má Redmi Note 4 s poslední aktualizací a nic takovýhohle se jí neděje 🙁
Nevím, jestli tu tohle rozlouskneme. Když Xiaomi mlčí v kauze updatu na pie, tak těžko bude nějak reagovat na tyhle problémy 🙁 Ano, jsem skeptik.

erpe
2 let před

Technická poznámka:
…odeslal jsem sem rozsáhlej komentář, kterej se tu neobjevil a když jsem ho chtěl odeslat znovu, dočkal jsem se protestu, že už tu ten komentář je… 😀 Tak jen kdyby se to tu neobjevilo, tak tu poznamenám, že by mělo 😀
F5 ani CTRL+F5 nepomohlo 😀

Jenda85
Jenda85
2 let před

Erpe rozsáhlý komentář i s odkazem(výsledky měření) normálně vidím?

Jenda85
Jenda85
2 let před

Aha tak už i ten poslední rozsáhlejší s odkazem na xda?

erpe
2 let před

@Jenda85
No jo, já už taky vidím oba svoje komenty 😉 Ten první se toulal někde po databázích 😉

erpe
2 let před

@Karel Kilián
No…myslel jsem si to 🙂 Díky 🙂

Lukáš Zralý
Lukáš Zralý
2 let před

Tak se přidávám také a stejný problém pri BT a poloze jede wifi max 5 Mb/s a při vypnutí polohy nebo BT jede na 40 Mb/s ..hrozná aktualizace …:(

David
David
2 let před

Tenhle problém je i na redmi 3s, řešení jsem nikdy nenašel..

Rolfi
Rolfi
2 let před

Tento problem som mal aj na telefone Honor 7 lite. Stacilo mat zapnuty bluetooth a rychlost wifi 2,4gHz bola polovycna. Urcite to je zapricinene rovnakou frekvenciou bluetooth a wifi. Mozno bluetooth a wifi zdielaju jednu antenu. Iny model telefonu mozu mat inac riesene anteny a problem nemaju. Inac prevadzkovat wifi na 2,4 GHz nema zmysel z hladiska velkeho rusenia inymi routermi a inymi zariadeniami pracujucimi na 2,4 GHz frekvenciach. Tot moj nazor.

Jenda85
Jenda85
2 let před

Opět se budu opakovat,ale mě na verzi Oreo jela WiFi o dost lépe než na verzi Pie.Nerikam,že tam nějaký útlum nebyl,ale ne až tak razantní jako teď(MiA1)

Monika
Monika
2 let před

Dobrý deň, od aktualizácie na Android 9 mám problémy s mikrofónom. Hovoria mi, že ma je veľmi slabo a tlmene počuť .. je možné že to je spôsobené aktualizáciou alebo je problém s mikrofónom ? Ďakujem

@
@
2 let před

Dobrý den, prosím poraďte. Přišel jsem na další špek. Po aktualizaci přestal telefon vibrovat. Zkoušel jsem všechny možné varianty. Audio profily i bez. Vibrace mi prostě nefungují. Předtím bylo vše v pořádku. Má někdo podobný problém?

@Sabrin
@Sabrin
2 let před

Dobrý den, prosím poraďte. Přišel jsem na další špek. Po aktualizaci přestal telefon vibrovat. Zkoušel jsem všechny možné varianty. Audio profily i bez. Vibrace mi prostě nefungují. Předtím bylo vše v pořádku. Má někdo podobný problém?

Mirek
Mirek
2 let před

BT vypnuto Download 33/ Upload 30.
BT zapnuto 7,5/7,45

Takže silně ovlivňuje i Upload.

Martin
Martin
2 let před

Dobrý den,
Mám MI A1
Sestava: PKQ1.180917.001.V10.0.4.0.PDHMIXM
A snížené rychlost WiFi je jenom při zapnutí Bluetooth.

Michal
Michal
2 let před

Dobrý den Mi a1
Číslo sestavení
PKQ1.180917.001.V10.0.4.0.PDHMIXM
Také se přidávám se zapnutým bluetooth rychlost na WiFi pomalá.

Jarda
Jarda
2 let před

Potvrzuji pomalý wi-fi při zapnutém BT + GPS. Stačí vypnout jen jedno z toho a je to normální.
Na Oreo jsem tuhle chybu neměl.

Jarda

Patrik
Patrik
2 let před

Po Aktualizaci na Android 9 mi bluetooth nevidí snímací tlačítko. To stejné i kolegovy. Pc vidí, tablet vidí, Mi A1 nic.

Novák Ladislav
Novák Ladislav
2 let před

Poaktualizaci na android 9 asi jinak dobrý telefon závodím. Žádné notifikace, dříve jsem měl u zprávy puntík, nyní ani u zmeškaného hovoru nic, u mailu též nic. Ve všech případech mám oznámení zapnuté. Budu rád, když mi někdo poradí.

Jan
Jan
2 let před

Mám stejný problém, ale na telefonu Nokia 5. Když tam byl android 8.1 žádné zpomalení jsem nepociťoval ani při zapnutém bluetooth. Po aktualizaci na 9 je to stejné jak popisujete v článku. Rychlost pár megabit. Po vypnutí plná rychlost internetu.

Peter
Peter
1 rok před

Dobrý deň.
Podaril sa už niekomu ten problém pomalej wifi na Mi A1 vyriešiť?
Ku tomu sa mi pred pár dňami pridal problém s GPS. Veľmi dlho sa hľadá a keď sa konečne nájde tak vypadáva.
Nejaké nápady?
Ďakujem.

Peter
Peter
1 rok před

To je dosť mizéria že gigant ako Xiaomi nevie/ nechce vyriešiť taký problém…
GPS išla včera úplne normálne, tak neviem…
Ďakujem za odpoveď.

Peter
Peter
1 rok před

Ďakujem za tip.

David Král
David Král
1 rok před

+BT+GPS PING 25 JITTER 24 DOWN 14,8 UP 10,3
+BT-GPS PING 17 JITTER 200 (!!!) DOWN 10,6 UP 8,32
-BT+GPS PING 16 JITTER 5 DOWN 17,5 UP 17,6
-BT-GPS PING 16 JITTER 3 DOWN 18,1 UP 10,8

Swk
Swk
1 rok před

Ahoj, stejny problém s BT + wifi 2.4Ghz mam i u xiaomi Mi A3. Zajimalo by me jestli to je cistym androidem?

Jiří
Jiří
1 rok před

Mám MI A1 a když mám zapnuté BT , tak klesá WIFI na 3 Mba – bez zapnutého BT jde ke 40 Mba ,tak jak mi ukazuje i na dalších jiných telefonech. Mám aktuální aktualizaci android 9 (dnes kontrolováno)
Co s tím Tovární nastavení nepomáhá.
Dík J.

Zelo
Zelo
1 rok před

Vsimol som si toho aj ja, navyse sa zvysia aj pingy na pripojeny router, takze podla mna to bude hw problem na antene vnutri MI A1. Pochybujem, ze to vie niekto fixnut na zaklade FW.

Redmi 8
Redmi 8
1 rok před

Xiaomi redmi 8 4/64,stejný problém.omezená rychlost při současném BT a GPS max 3/3 Mb.Zubr

Reklamace pomalá wifi s bt
Reklamace pomalá wifi s bt
1 rok před

Dobrý den, jsem majitelem Xiaomi Mi A1 samozřejmě mám stejný problém jako mají ostatní. Rychlost internetu na wifi mám s bt 15x pomalejší než s vypnutým bt. Řešil někdo z Vás reklamaci ? Lze toto reklamovat ? Mrzí mě, ze s bezdrátovými sluchátky nemůžu koukat na youtube, nebo spotify. Vše se mi seká.

Vladimír
Vladimír
1 rok před

Dobrý den.
Tak jé jsem včera poslal Redmi note 8 pro s touto závadou na reklamaci tak jsem zvědav jak to dopadne.

Petr
Petr
1 rok před

Dobrý den, takže první reklamace mi nebyla uznána, protože servis (VSP DATA a.s. Sezimovo Ústí) neobjevil chybu. Vytvořil jsem důkazní video https://youtu.be/-5AO18xiFbo , které jsem poslal s telefonem na druhou reklamaci. Uvidíme co bude dál.

Petr
Petr
1 rok před

Dobrý den, vypíšu výsledek diagnostiky z druhého kola : „Závada popisována zákazníkem nebyla nalezena během testování. Zařízení bylo testováno po uvedení do továrního nastavení. Bluetooth pracuje na frekvenci 2,4 Ghz stejně tak jako wifi na frekvenci 2,4 Ghz. V případě, že se na zařízení aktivně využívá BT a Wifi na této frekvenci, dochází k rušení příjmu a ke snížení rychlosti wifi. Nejedná se o závadu na zařízení, ale o limitaci v závislosti na použitých funkcích. Pro eliminaci toho jevu je potřeba wifi využívat na frekvenci 5 Ghz.“

Nechápu to, nejdříve napíšou, že závada popisována zákazníkem nebyla nalezena, ale dále píšou, že se BT s Wifi ovlivňují …

Reklamace neuznána.

Soudním znalcem mi bylo doporučeno, nejprve věc řešit s prodejcem, pokud neuspěji, tak mi bylo doporučeno oznámit tuto věc na ČOI, protože jsem na tuto vlastnost telefonu nebyl upozorněn v manuálu či uživatelské příručce. Budu dál informovat.

Petr
Petr
1 rok před

Prodejce se postavil na stranu servisu.

„Reklamace byla vyřízená řádně. Dle autorizovaného servisního střediska se nejedná o výrobní vadu a nejedná se tedy o rozpor s kupní smlouvou. Jedná se o vlastnost daného zařízení. Rychlost přenosu dat přes wi-fi není nikdy garantována.“

Podle mě to je asi marný boj. Štve mě, že většina telefonů tento problém nemá. Kdybych věděl, že tento problém nastane, tak si rozhodně koupím jiný telefon.

David
David
1 rok před

Xiaomi Mi A2 lite. Stejný problém s wi-fi. Při 2,4GHz rušení při zapnutém BT. Na 5GHz jede i s aktivním BT. Narazil jsem na problém a instalací a aktualizací aplikací přes Obchod Google Play. Mezipaměť apod. vymazána jak u obchodu, tak u Služby Google Play. Jakákoliv instalace a aktualizace téměř nemožná!

Rychlost WiFi vs BT (fakta)
Rychlost WiFi vs BT (fakta)
1 rok před

Zdravím kolegové! 🙂
Článek je sice starý, ale nikde jsem tu nenašel konečnou informaci, jak to s tou WiFi/BT u A1 je. Ono to totiž je strašně jednoduchý a nemá to řešení.
Jde o to, že (nejspíš snahou ušetřit) Xiaomi do těchhle telefonů dává jen jednu anténu (stačí mrknout na jakýkoliv disassembly video). Ta je společná pro WiFi i BT. Takže technicky je nemožné na jediné anténě provozovat dvě technologie se stejnou frekvencí. A proto se prostě WiFi a BT, který jsou zapnutý současně, musí podělit o jednu anténu. To je celé 😉 Bluetoothu to nevadí, tam o rychlost nejde, kdo zapláče je WiFi 😉 Pamatuju si svý dávný rozborky starších tatranek. Všichni měli antény dvě.
NIJAK to nesouvisí s verzí ROM a jestli někdo tvrdí, že dřív mu to jelo jinak, pak je to chiméra nebo nejasné vzpomínky 🙂
WiFi na 5GHz jede sice taky po stejné anténě, ale na jiné hladině, takže jí to neva.
Tohle se týká ještě minimálně Mi A2. Další modely nevím, ale ty maj zase svoje problémy… Takže sumasumárum počáteční technologický nadšení z levné a fajnové techniky od Xiaomi došlo vystřízlivění a já velice brzy nechám A1 šuplíku a pořídím něco lepšího. Skončila doba na kompromisy 😉
Čautě! 🙂

93
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x