Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

Telefony projektu Android One, tedy Xiaomi Mi A1, Xiaomi Mi A2 a Xiaomi Mi A2 Lite, dostaly s koncem a přelomem roku aktualizaci na Android 9 Pie. Zatímco majitelé první generace, tedy Mi A1, bojují s nefunkčním LTE, v případě Mi A2 se občas objevuje jiný problém: telefon se nepřipojí k Wi-Fi.

S problémem tohoto typu se přihlásilo několik uživatelů v naší Poradně. Další pak hlásili potíže v komentářích pod různými články na našem blogu, potíže se řešily i na zahraničních fórech. Bylo tedy zřejmé, že příčina bude někde v aktualizaci na Android 9 Pie.

Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se nepřipojí k Wi-Fi

Situace byla ve všech případech prakticky stejná: telefon Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite byl před aktualizací připojený k Wi-Fi. Po stažení a instalaci aktualizace se po opětovném startu již nepřipojil. Wi-Fi router jakýkoli pokus aktivně odmítal. Co ovšem bylo podstatné: nedělo se tak na všech telefonech, jednalo se spíše o minoritní záležitost.

Xiaomi Mi A2 a Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi
Xiaomi Mi A2 a Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

Následně se ukázal poměrně důležitý fakt: po aktualizaci se změnila MAC adresa síťové karty. To je samo o sobě velmi zvláštní – Wikipedie o MAC adrese říká, že: „MAC adresa (z anglického „Media Access Control“) je jednoznačný identifikátor síťového zařízení, který používají různé protokoly druhé (spojové) vrstvy OSI. Je přiřazována síťové kartě NIC bezprostředně při její výrobě (u starších karet je přímo uložena do EEPROM paměti) a proto se jí také někdy říká fyzická adresa, nicméně ji lze dnes u moderních karet dodatečně změnit.“

Otázkou je, proč by aktualizace měla měnit tento parametr. Reálně k tomu není vůbec žádný důvod. Bohužel samotný výrobce se k tomu nijak nevyjádřil, takže můžeme jen spekulovat.

Proč se telefon nepřipojí k Wi-Fi?

Dostáváme se k tomu, proč se většina telefonů i po této změně k Wi-Fi připojí, ale určitá část nikoli. Společným jmenovatelem je zabezpečení na straně Wi-Fi routeru – takzvaný „filtr MAC adres“. Zjednodušeně řečeno funguje tak, že i při znalosti přístupového hesla pustí do sítě jen zařízení, jejich MAC adresy má zadané jako povolené.

Pokud tedy během aktualizace dojde ke změně MAC adresy bezdrátového síťového adaptéru mobilního telefonu, z pohledu Wi-Fi routeru se jedná o jiné zařízení. Jestliže je aktivní filtr MAC adres, tak se postará o to, že se telefon nepřipojí k Wi-Fi – tedy „není do ní vpuštěn“.

Nastavení filtru MAC adres na routeru TP-Link
Nastavení filtru MAC adres na routeru TP-Link

Řešením je v takovém případě přidání nové MAC adresy telefonu do seznamu povolených. To se na každém Wi-Fi routeru provádí jinak, takže nemůžeme poskytnout podrobný návod. Pokud se o vaší bezdrátovou síť stará někdo další (např. správce sítě v zaměstnání), požádejte o přístup s novou adresou.

Aktuální MAC adresu telefonu najdete v systémovém nastavení, konkrétně v sekci Informace o telefonu-Stav. Zde bývá uvedena jako Adresa MAC sítě Wi-Fi. Jedná se o šestici dvojciferných hexadecimálních čísel oddělených pomlčkami nebo dvojtečkami (např. 01:23:45:67:89:AB).

Řešili jste problém, že se Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi?

27 komentářů: „Xiaomi Mi A2/Mi A2 Lite se po updatu na Android 9 Pie nepřipojí k Wi-Fi

 • 3. 1. 2019 (15:56)
  Permalink

  Přesně jak se zde píše. Po aktualizaci androidu 9 pie na můj Xiaomi mi A2 lite , vypadává WiFi každých 10 vteřin pořád smyčka dokolečka. Naskočí , vypadne , Naskočí , vypadne. A lte je taky nemocná. Dělá něco podobného. Ale nikde nevidím , zda to bude Xiaomi nějak řešit opravnou aktualizaci nebo nebude ?

 • 4. 1. 2019 (1:00)
  Permalink

  Mně se po upgrade na A9 MAC adresa wi-fi změnila i na Mi A1…

 • 4. 1. 2019 (8:02)
  Permalink

  @Tom
  Dobrý den,

  na Mi A2 Lite problémy s LTE hlášeny nejsou. Dělal jste po aktualizaci reset do továrního nastavení?

  Karel Kilián

 • 4. 1. 2019 (8:04)
  Permalink

  @Jarda
  Dobrý den,

  čili i na Xiaomi Mi A1 se MAC adresa po updatu na Android 9 mění? Chm, to je čím dál divnější.

  Karel Kilián

 • 4. 1. 2019 (10:32)
  Permalink

  Dobrý den,
  o změně MAC adresy si nejsem jistý, každopádně od updatu na Android Pie je download přes wifi na mizerných 3 mbps (před updatem na stejné wifi okolo 30 mbps). Jde o Mi A2 Lite.

  Jiří Geršl

 • 4. 1. 2019 (16:55)
  Permalink

  @Jiří Geršl
  Dobrý den,

  ano, je to věc, kterou občas uživatelé zmiňují. Bohužel zatím jsme neměli možnost vyzkoušet to, takže nemohu potvrdit ani vyvrátit, že by šlo o globální problém.

  Karel Kilián

 • 4. 1. 2019 (18:20)
  Permalink

  @Karel Kilián

  Dobrý den,
  ano, MAC adresu mi to na Mi A1opravdu změnilo. Na routeru mám nastavený filtr MAC adres a po aktualizaci na A9 jsem se k němu už nepřipojil.

 • 4. 1. 2019 (19:36)
  Permalink

  mobil se mi tady nepřipojil s wifi ,tak jsem si říkal že to bude asi nejaká prkotina …..restartoval jsem mobil a pořád tam je restartování… a kolečko se točí dokola …. když zkusím otisk prstu mobil se odemkne ale displej nereaguje a nejde s tím nic dělat nevíte nekdo co s tím?

 • 5. 1. 2019 (13:34)
  Permalink

  @Jarda
  Dobrý den,

  dobré vědět, že se to děje i na Mi A1. Díky za info.

  Karel Kilián

 • 5. 1. 2019 (13:35)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  viděl bych to na reset do továrního nastavení.

  Karel Kilián

 • 5. 1. 2019 (20:52)
  Permalink

  Zjistil jsem zajímavou věc – pokud uvedu telefon do aeroplane módu, rychlost wifi naběhne zpátky do normálu. Ve chvíli, kdy se SIM znova aktivuje, rychlost wifi opět prudce klesne.

 • 5. 1. 2019 (23:06)
  Permalink

  Tak UPDATE: wifi je extrémně pomalá v případě, že je zaplý bluetooth – pokud je bluetooth vyplý, vše funguje jak má. Tento problém se začal projevovat až po updatu na Android 9 Pie. Nevíte někdo co s tím ?

 • 6. 1. 2019 (16:08)
  Permalink

  @Jiří Geršl
  Dobrý den,

  díky za zajímavý poznatek. Podle mne tohle může vyřešit jen další aktualizace. Snad se jí dočkáme co nejdříve.

  Karel Kilián

 • 21. 1. 2019 (14:33)
  Permalink

  Ahoj , mě lagují Koss bluethoth sluchátka , co 10 vteřin to výpadek.Taky nevím co s tím.

 • 21. 1. 2019 (15:00)
  Permalink

  Dobrý den,

  doporučuji sluchátka odpárovat a znovu spárovat, případně jde někde nějak vyresetovat nastavení Bluetooth. Pokud to nezabere, tak stalo-li se to po aktualizaci, doporučil bych provést zálohu dat. Následně udělejte obnovu zařízení do továrního nastavení, čímž telefon dostanete do stavu, jako byste ho právě rozbalil z krabičky. Pokud se jednalo o softwarovou závadu, měl by problém zmizet.

  Karel Kilián

 • 2. 2. 2019 (14:56)
  Permalink

  Zdravím. Mně také po updatu na 9 se zpomalila wifi. Ted jedu max 3Mbit. A ještě mi nastal problém s Wifi hotspotem, který mi nepropoští internet. Nevite jak na to. Díky

 • 2. 2. 2019 (19:49)
  Permalink

  Zdravím,wifi sice funguje,ale po tom,co si spletl výchozí zvuky budíku se staženou písničkou a neustále se odpojovala SD karta formátovaná jako interní,jsem zkusil obnovu do továrního nastavení.To je pochybné.mobil se již nevrátí do originální A8,ale rovnou do aktualizované A9 ! Od té chvíle přestaly fungovat puntíky jako oznámení v aplikacích.Můžu nastavovat a zapínat co chci-marně:-/ Co dalšího se mu plete,netuším :-/

 • 4. 2. 2019 (8:22)
  Permalink

  @Jirka Hasman
  Dobrý den,

  prováděl jste po aktualizaci obnovení do továrního nastavení? Pokud ne, doporučuji začít právě tím.

  Karel Kilián

 • 4. 2. 2019 (8:23)
  Permalink

  @Milan
  Dobrý den,

  ano, při obnovení továrního nastavení se nevrací původní, ale poslední nainstalovaná verze Androidu. Je to zejména s ohledem na bezpečnost systému.

  Karel Kilián

 • 15. 2. 2019 (18:47)
  Permalink

  Mě WiFi ruší když si nastavím budík jakmile ji nastavím na po-patek tak se rozbila ikona WiFi. Nevíte co s tím? Díky

 • 17. 2. 2019 (18:14)
  Permalink

  @Lukas
  Dobrý den,

  to slyším prvně? Můžete mi nějak lépe popsat, jak Vám nastavení budíku rozbije ikonu Wi-Fi?

  Karel Kilián

 • 28. 2. 2019 (17:58)
  Permalink

  Dobrý den, Tak na vaši radu jsem dal po poslední aktualizaci telefon do továrního nastavení ,ale i tak mám neustale na telefonu 2 vady. Za 1. Hotspot mi neustále nepropouští připojení k internetu a za 2. když mám zapnutý bluetooth tak mi wifi jede tak max 2Mbps ze 20. Poradíte co dál nebo mám jit reklamovat ?? Děkuji

 • 1. 3. 2019 (6:52)
  Permalink

  @Jirkabus
  Dobrý den,

  zpomalení Wi-Fi při zapnutém Bluetooth se projevovalo na Mi A1. Tam to vypadá na nějakou konstrukční chybu (rušící se antény?). U Vás se jedná o jaký telefon?
  S tím hotspotem zkuste v nastavení přístupového bodu:
  Nositel – nespecifikováno
  Tzp MVNO – SPN
  Hodnota MVNO – Vodafone CZ (pokud máte Vodafone).

  Karel Kilián

 • 1. 3. 2019 (16:16)
  Permalink

  Zdravim jedna se o telefon Mi A 2Lite. A nikde jsem nenašel nastavení Toho hotspotu co mi radíte. Jinak před aktualizaci na android 9 vše fungovalo. Díky

 • 3. 3. 2019 (19:12)
  Permalink

  Dobrý den,

  zkuste v nastavení vyhledat položku Správa SIM. Někde tam by to mělo být. Bohužel tu nemám Xiaomi Mi A2 Lite, abych Vám popsal přesnou cestu.

  Karel Kilián

 • 17. 6. 2019 (18:13)
  Permalink

  Trochu starší, koupeno cca 2017 tablet lenovo, na jednom místě v bytě wifi chytá kdežto A2 ne.
  Má A2 horší příjem wifi? děkuji

 • 17. 6. 2019 (18:14)
  Permalink

  Dobrý den,

  oficiálně si na to mnoho lidí nestěžuje. Ale je možné, že v tabletu bude lepší anténa než v mobilu.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.