MIUI 10.2.1 přináší na telefony Xiaomi rychlé vyvolání Asistenta Google

Xiaomi patří k výrobcům, kteří se o své telefony příkladně starají. Pro většinu telefonů jsou aktualizace MIUI vydávány opravdu často, takže je někdy problém udržet si přehled v tom, jaké novinky vlastně obsahují. Zatím poslední verze MIUI 10.2.1 přináší rychlé vyvolání Asistenta Google.

Do jisté míry se dá říci, že MIUI je natolik upravená, že se vlastně jedná o vlastní operační systém. Čínský gigant průběžně přidává funkce z čistého Androidu, případně implementuje svá vlastní řešení. Pro uživatele ale může někdy působit zmatečně, že se některé věci na telefonech Xiaomi dělají jinak.

Ovládání gesty jako u iPhonů

Patrně nejviditelnější rozdíly se odehrávají v uživatelském rozhraní – některé sekce systému vypadají jinak, případně se i odlišně ovládají. Zmínit můžeme například systémové nastavení se zcela odlišnou strukturou nabídek.

Další specialitkou, která se objevila v MIUI 9, je možnost ovládání telefonu takzvanými „celoobrazovkovými gesty“. V kostce jde o to, že místo tří tlačítek ve spodní navigační liště se používají tahy prstu z různých částí obrazovky. S tímto způsobem přišel jako první iPhone X.

Část uživatelů si na ovládání gesty zvykla, nicméně pro mnohé je to stále příliš neobvyklý způsob. I proto je tato možnost jen jako volitelná – lze ji aktivovat během úvodního nastavení telefonu, nebo kdykoli později v příslušné sekci.

Rychlé vyvolání Asistenta Google

Nevýhodou tohoto ovládání byla skutečnost, že v tomto módu není k dispozici žádné gesto pro rychlé vyvoláni Asistenta Google. Tu přitom telefony s čistým Androidem mívají i v režimu s tlačítky v dolní navigační liště.

Situaci řeší právě MIUI 10.2.1, která umožňuje rychlý přístup k Asistentovi Google i v režimu ovládání gesty. Funkci je nejprve nutné povolit v nastavení (v sekci Zkratky a gesta) – pak je možné aktivovat Asistenta Google jednoduše tak, že na půl sekundy podržíte tlačítko napájení.

MIUI 10.2.1 přináší na telefony Xiaomi rychlé vyvolání Asistenta Google
MIUI 10.2.1 přináší na telefony Xiaomi rychlé vyvolání Asistenta Google

Provedení se podobá způsobu, se kterým přišel konkurenční OnePlus ve třetí betaverzi své ROM pro telefon OnePlus 6. V tuto chvíli však není možnost definovat, jak dlouho je nutné držet tlačítko, ale třeba se toho dočkáme v některé z příštích verzí.

6 komentářů: „MIUI 10.2.1 přináší na telefony Xiaomi rychlé vyvolání Asistenta Google

 • 9. 2. 2019 (11:53)
  Permalink

  A je nejaky zpusob, jak se zbavit gesta pro google hledani???
  Mam nastavene ovladani gesty a rozdil mezi „home“ a „google“ je jen v zacatku tahu, takze asi tak 10x denne si pustim TEN ZKUR* GOOGLE… 🙁
  Po trech dnech pouzivani MiUi jsem uz nervni. 0:-)

  Predem dik, Dan (jinak spokojeny novy uzivatel RN6)

 • 9. 2. 2019 (13:48)
  Permalink

  @DanBlack
  Dobrý den,

  obávám se, že ta gesta jsou nastavená „natvrdo“. Také to je jeden z důvodů, proč jsem u ovládání gesty nikdy nezůstal a pokaždé se vrátil zpět k dolní liště.

  Karel Kilián

 • 10. 2. 2019 (9:21)
  Permalink

  Gesto na Google je opravdu natvrdo, nedeaktivuje se ani po prepnuti zpet na „tlacitka“. 🙁
  Bohuzel pri rezimu cele obrazovky je stejne potreba tah od kraje na zobrazeni tlacitek, grrr.
  Tesim se na dalsi Tipy&Triky…
  Klidny vikend, Dan

 • 10. 2. 2019 (16:16)
  Permalink

  Vyreseno instalaci Poco launcheru… 😉
  (tip na jeden dil Tipu&Triku)

 • 11. 2. 2019 (8:02)
  Permalink

  @DanBlack
  Dobrý den,

  no, bohužel to tak vymysleli. Přemýšlím, zda by to nešlo deaktivovat jiným launcherem, ale asi ne.
  Další Tipy a triky jsou připraveny 🙂 Už zítra vyjdou!

  Karel Kilián

 • 11. 2. 2019 (8:03)
  Permalink

  @DanBlack
  Dobrý den,

  aha, takže to jde 🙂 Výborně! Moc díky za zpětnou vazbu. Alespoň budu vědět, když se bude řešit tento problém.

  Přeji hezký den.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.