MIUI 11 – tipy a triky: jak na bezkontaktní platby na telefonech Xiaomi

Bezkontaktní platby telefonem jsou nesporným hitem současnosti. Místo vkládání plastové kartičky stačí vytáhnout mobil, odemknout ho a přiložit k terminálu. Je to rychlé, pohodlné a nesmírně návykové. V tomto díle tipů a triků pro MIUI 11 vám předvedeme, jak vše nastavit tak, abyste mohli platit telefonem Xiaomi.

Krok první: umí to vaše banka?

Abyste mohli používat bezkontaktní platby telefonem, musí to v první řadě podporovat vaše banka, respektive vydavatel platební karty. Jestliže vydavatel tuto funkci nepodporuje, nezbývá vám nic jiného než čekat, případně změnit svůj bankovní ústav či si pořídit kartu Revolut.

Banky a vydavatelé, kteří placení pomocí chytrého telefonu podporují, mohou nabídnout jednu ze dvou možnosti: buď budete platit prostřednictvím jejich aplikací, nebo přes Google Pay. Pro první případ vám bohužel návod neposkytneme, neboť každá banka má svou vlastní aplikaci a jiný způsob nastavení. V tomto článku vám tedy ukážeme pouze placení pomocí Google Pay.

Bezkontaktní placení přes Google Pay aktuálně (v prosinci 2019) podporují následující banky a instituce (průběžně aktualizovaný seznam najdete na oficiálním webu):

 • Air Bank
 • Banka Creditas
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Edenred
 • Equa Bank
 • Fio banka
 • Home Credit
 • J&T Banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • Moneta
 • Revolut
 • TransferWise
 • UniCredit Bank

Pokud svou banku ve výše uvedeném seznamu nevidíte, informujte se na jejích oficiálních stránkách, zákaznické lince či na pobočce, zdali podporuje placení mobilním telefonem prostřednictvím své vlastní aplikace (aktuálně Era a Poštovní spořitelna), nebo tuto možnost vůbec nenabízí.

Krok druhý: umí bezkontaktní platby váš mobil?

Pokud jste v prvním kroku zjistili, že vaše banka podporuje bezkontaktní platby, máte z poloviny vyhráno! Abyste měli vyhráno úplně, musí váš telefon podporovat NFC. Bez podpory NFC to prostě nejde a jediným řešením, pokud chcete platit mobilem, by byla jeho výměna.

Skutečnost, zda váš telefon NFC podporuje, byste měli najít v jeho oficiálních specifikacích. Tato bezdrátová technologie se v posledních měsících prosazuje i v nižší střední třídě – aktuálně patří k nejlevnějším modelům s NFC například Redmi Note 8T (důležité je to písmeno T na konci!), který v našem e-shopu pořídíte za cenu od 4190 Kč.

Jak poznáte, že mobil podporuje NFC?

Pokud nemáte k dispozici specifikace vašeho telefonu, nebo se vám je nechce hledat, můžete si podporu NFC zkontrolovat přímo v daném telefonu. Postup, jak zjistíte, že mobil podporuje NFC, je opravdu jednoduchý.

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Připojení a sdílení.
 3. Jestliže je v této sekci přepínač NFC, pak ho váš telefon podporuje.

Přepínač NFC doporučujeme aktivovat a nechat ho zapnutý. Spotřeba elektrické energie je naprosto zanedbatelná ve srovnání s komfortem, kdy nebudete muset kvůli každé platbě modul NFC zapínat a poté vypínat.

Krok třetí: aplikace Google Pay

Třetím faktorem, který potřebujete pro bezkontaktní platby, je aplikace Google Pay. Tu buď najdete v základní softwarové výbavě telefonu od výrobce, nebo si ji můžete zdarma stáhnout a nainstalovat z Obchodu Google Play – stačí použít odkaz v následujícím widgetu.

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

Krok čtvrtý: přidání karty do Google Pay

Máme tedy telefon, který podporuje NFC, a platební kartu banky, jejíž vydavatel podporuje Google Pay. Dalším úkolem tedy bude přidání této karty do aplikace, abyste ji následně mohli používat pro bezkontaktní platby pomocí mobilu.

 1. Spusťte aplikaci Google Pay.
 2. Na úvodní stránce budete muset potvrdit souhlas s podmínkami služby a zásadami ochrany osobních údajů tlačítkem Začít.
 3. Pokud již máte s účtem Google spárovanou nějakou kartu, bude stačit klepnout na tlačítko Nastavte si službu.
 4. Následně budete vyzvání k zadání CVC kódu příslušné karty.
 5. Je poměrně pravděpodobné, že banka poté bude ještě ověřovat vaši totožnost zasláním SMS či jiným podobným způsobem.
 6. Aplikace vás pak seznámí se skutečností, že pro platby vyšších částek je nutné telefon před přiložením k terminálu odemknout.
 7. Pokud v Google Pay kartu ještě nemáte, můžete si ji přidat. To lze učinit i kdykoli později v sekci Platby-+ Platební metoda.
 8. Příjemné je, že kartu stačí vyfotit a aplikace si z ní sama „vyzobe“ všechny potřebné údaje.
 9. Kartu lze samozřejmě zadat i manuálně – aplikace požaduje číslo karty, měsíc a rok konce její platnosti a CVC kód.
 10. Další postup je stejný, jako v předchozím případě – budete muset odsouhlasit podmínky použití karty a nějakým způsobem (nejčastěji přes SMS) se ověřit.

Poté se již ocitnete v rozhraní aplikace Google Pay, kde můžete spravovat své karty, podívat se na to, jak postupovat u pokladny, nebo si zobrazit přehled provedených plateb. Můžete si také do aplikace přidat další platební karty.

Krok pátý: aktivujte peněženku HCE

Aby vám bezkontaktní platby fungovaly, je ještě nutné provést jedno nastavení, které bohužel celá řada návodů ignoruje. Budete muset přepnout Pozici bezpečnostních prvků na správný režim Peněženka HCE.

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Připojení a sdílení.
 3. V sekci NFC otevřete položku Pozice bezpečnostních prvků.
 4. Nastavte tuto volbu na Použít peněženku HCE.

Krok šestý: nastavte Google Pay jako výchozí pro bezkontaktní platby

Ač se může zdát, že už jsme skoro u cíle, ještě je vhodné nastavit aplikaci Google Pay jako výchozí pro bezkontaktní platby. V praxi to znamená, že pokud přiložíte telefon k terminálu, automaticky se provede platba právě tímto způsobem.

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Připojení a sdílení.
 3. V sekci NFC otevřete položku Platby přiložením telefonu.
 4. Pokračujte do sekce Výchozí platební aplikace.
 5. Zvolte možnost Google Pay.
 6. Vraťte se o jeden krok zpět a otevřete sekci Použít výchozí.
 7. Zvolte možnost Vždy použít výchozí aplikaci.

Krok sedmý: bezkontaktní platby na telefonech Xiaomi

Když máte vše nastavené, je to jednoduché. U pokladny stačí telefon odemknout (z tohoto důvodu je požadováno, abyste měli zámek obrazovky) a přiložit k terminálu. Platba proběhne stejně, jako u běžné bezkontaktní karty s tím, že nebývá požadován PIN (autorizace proběhla odemknutím telefonu). U nižších částek není ani nutné telefon odemykat.

Postup je tedy následující: probuďte a případně odemkněte telefon, přiložte ho k platebnímu terminálu a vyčkejte, než se zobrazí informace o potvrzení platby. Telefon je vhodné přikládat zadní stranou zhruba uprostřed.

Předchozí díly seriálu MIUI 11 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 11 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 24. prosince.

16 komentářů: „MIUI 11 – tipy a triky: jak na bezkontaktní platby na telefonech Xiaomi

 • 26. 12. 2019 (14:28)
  Permalink

  Mi třeba platba fungovala s peněženkou SIM a to jsem si nevyžádal žádnou speciální SIM. Uvidíme, zda to příště projde s tou HCE.
  Patrik N.

 • 26. 12. 2019 (14:34)
  Permalink

  @Patrik
  Dobrý den,

  díky za zajímavý poznatek.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

 • 28. 12. 2019 (14:03)
  Permalink

  I mě bez problémů fungovaly platby s nastavením Použít peněženku SIM, takže si nejsem jistý zda je opravdu vždy nutné to měnit.

 • 28. 12. 2019 (14:47)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  je to možné, ale když jsme vydávali tento článek pro MIUI 10, ozývali se nám především majitelé Xiaomi Mi 9 s tím, že je nutné nastavit tuto položku, aby to fungovalo. Tak to raději dáváme do návodu rovnou.

  Karel Kilián

 • 28. 12. 2019 (15:03)
  Permalink

  Pokoušel jsem se na toto téma hledat nějaké další informace a zdá se že uvedený problém se týká právě Mi 9 kde je zřejmě třeba tu položku nastavit. Já vlastním Mi 8 kde šlo vše hned jak má.

 • 28. 12. 2019 (15:34)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  ano, je to celkem možné – hlásili to asi opravdu jen uživatelé Mi 9. Nicméně myslím, že to nastavení na jiných telefonech nic negativně neovlivní, proto to v návodu nechávám.

  Karel Kilián

 • 31. 12. 2019 (17:07)
  Permalink

  Dobrý den, lze v google play nastavit aby se vždy musel mobilní telefon i odemknout pro jakoukoliv částku? Děkuju

 • 2. 1. 2020 (11:35)
  Permalink

  @Michal
  Dobrý den,

  ne, to bohužel nastavit nelze. Uznávám, že bych to také ocenil.

  Karel Kilián

 • 13. 1. 2020 (17:29)
  Permalink

  Dobrý den, mám redmi note 8 pro,a platit přes google play nešlo,teď sem zapnul HCE peněženku.Tak třeba to bylo tím.Jinak sem to měl všechno podle návodu.Diky Tom

 • 13. 1. 2020 (17:48)
  Permalink

  Dobrý den,

  tak pak dejte, prosím, vědět, zda ta HCE peněženka problém vyřeší.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

 • 14. 1. 2020 (10:03)
  Permalink

  Dobrý den, včera jsem zapnul peněženku HCE a zaplatit se konečně podařilo,do včera jsem měl zapnutou peněženku SIM a platit mi nešlo…… Takže děkuji za radu…. Mám redmi note 8 pro…..Tom.

 • 14. 1. 2020 (10:17)
  Permalink

  @Úspěch
  Dobrý den,

  jsem rád, že náš postup pomohl při řešení problému a děkuji, že jste dal vědět. Byly tu pochybnosti o tom, zda je nutné HCE nastavovat – a očividně je to nutné.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

 • 1. 4. 2020 (15:45)
  Permalink

  Dobrý den,
  mám redmi note 8 pro, ale dle návodu výše jsem v nastavení nenašel přepínač NFC. Nevíte prosím co s tím?
  Předem dík za odpověď.
  Jirka

 • 1. 4. 2020 (17:46)
  Permalink

  Dobrý den,
  děkuji za rychlou odpověď. Bohužel to tam opravdu není 🙁
  Nějaké možnosti, proč to tam není? Telefon se hlásí jako redmi note 8 pro, model M1906G7I…
  A co s tím? Mám mobil reklamovat?
  Děkuji a přeji hezký den!
  Jirka

 • 2. 4. 2020 (10:01)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  v tom případě jde o Redmi Note 8 Pro určený pro indickou distribuci, která NFC nemá. Doporučil bych tedy telefon nikoli reklamovat, ale vrátit ve 14denní době. A poté koupit od prodejce, který nabízí globální verzi.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.