MIUI 11 – tipy a triky: jak nastavit SIM karty, mobilní sítě a data?

Máme tu úterý, což na našem blogu znamená jediné: přinášíme vám další várku tipů a triků pro MIUI 11. V tomto pokračování vám vysvětlíme, jak nastavit SIM karty, mobilní sítě a data. Ukážeme, jak povolit data v roamingu, jakým způsobem zvolit preferovaný typ sítě a jak ručně vybírat, ze které SIM chcete volat.

Jak zvolit preferovaný typ sítě?

Ve výchozím nastavení je celkem logicky zvolena LTE síť. Důvody jsou jasné: tento typ sítě je z hlediska datových přenosů nejrychlejší a nejmodernější. V určitých případech – například pokud dochází k nestabilitě či výpadkům – může pomoci přepnutí na nižší standard. Nižší generace navíc mají (o něco málo) menší spotřebu baterie.

Jak zvolit preferovaný typ sítě?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Otevřete SIM kartu, kterou chcete upravit.
 4. Klepněte na položku Preferovaný typ sítě.
 5. Zvolte jednu z nabízených možností – LTE/3G/2G.

Jak povolit, nebo zakázat mobilní data?

Hned na začátek této kapitoly si musíme říci, že abyste mohli používat mobilní datové připojení, musíte mít tuto funkci povolenou (a nejspíše i zaplacenou) u operátora. To je naprosto základní předpoklad – pokud u operátora nemáte povoleny mobilní přenosy, můžete v telefonu nastavovat cokoli, ale data vám prostě nepojedou.

Vezmeme-li to ze druhé strany, pak můžeme říci, že nejspolehlivější cestou, jak zakázat na mobilu použití mobilních dat, je jejich zablokování u operátora. Tím například zabráníte dětem, aby si je bez vašeho vědomí zapnuli.

U většiny operátorů můžete mobilní data povolovat a zakazovat přes jejich webové a mobilní aplikace. V krajním případě lze také za tímto účelem kontaktovat infolinku, případně můžete navštívit pobočku operátora, kde by vám měli s tímto problémem umět pomoci.

Jak povolit, nebo zakázat mobilní data?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Dle potřeby aktivujte, nebo deaktivujte přepínač Mobilní data (modrý přepínač znamená, že data jsou povolená, šedivý značí jejich zákaz).

Jak a proč povolit duální 4G?

Telefony Xiaomi s podporou dvou SIM karet zpravidla nabízejí možnost aktivovat si takzvané duální 4G. Oč jde? Jednoduše o to, že SIM karty v obou slotech budou požívat nejmodernější 4G LTE sítě. V praxi to znamená, že telefon bude schopen přepínat mezi 4G obou operátorů.

Jak a proč povolit duální 4G?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Dle potřeby aktivujte, nebo deaktivujte přepínač Duální 4G (modrý přepínač znamená povoleno, šedivý značí zákaz).

Jak povolit datový roaming?

V rámci Evropské unie můžete využívat mobilní data ve kterémkoli členském státě prakticky stejně, jako doma. Ve výchozím nastavení telefonů Xiaomi je však datový roaming zakázaný. Abyste si mohli užívat připojení i v zahraničí, budete ho muset povolit.

Na tomto místě si dovolíme důležitou poznámku: telefony nijak nereflektují, zda jsme v roamingu v rámci EU, nebo mimo ni. V zemích mimo Evropskou unii jsou přitom účtovány (leckdy až astronomické) poplatky za přenesená data. Pokud se tedy ocitnete nebo bydlíte v blízkosti státu mimo EU, rozhodně doporučujeme datový roaming nepovolovat – mohlo by vás to přijít hodně draho.

Jak povolit datový roaming?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Otevřete sekci Datový roaming.
 4. Přejděte do položky Datový roaming.
 5. Chcete-li datový roaming povolit, zvolte Vždy. Jestliže ho chcete zakázat, vyberte Nikdy. Pokud chcete povolit přístup v zahraničí jen vybraným aplikacím, zvolte Pouze výjimky a pak vyberte aplikace, jimž umožníte přístup k internetu.
 6. V případě, že roaming povolujete, potvrďte upozornění klepnutím na Zapnout.
 7. Poté si ještě můžete nastavit denní datový limit.

Jak ručně vybírat, ze které SIM chcete volat?

Při úvodním nastavení telefonu si můžete zvolit, kterou SIM kartu má telefon používat pro datové připojení a kterou pro hovory. Pokud SIM pro hovory vyberete, bude tato používána pro všechny odchozí telefonáty bez možnosti to jakkoli uživatelsky ovlivnit. Jak to ale udělat, chcete-li před hovorem zvolit SIM, ze které bude realizován?

Jak ručně vybírat, ze které SIM chcete volat?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Pokračujte do sekce SIM karty a mobilní sítě.
 3. Na této obrazovce dole klepněte na položku Volání.
 4. Místo zvolené SIM vyberte Nenastaveno.
 5. Před každým hovorem pak budete dotázáni, kterou SIM chcete použít.

Předchozí díly seriálu MIUI 11 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 11 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 10. prosince.

MIUI 11 – tipy a triky: zpomalené video a možnosti jeho natáčení
MIUI 11 – tipy a triky

Máme tu v pořadí 22. úterý roku 2020 a s ním také 29. pokračovaní našeho pravidelného seriálu, ve kterém vás Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: seznam posledních spuštěných aplikací
MIUI 11 – tipy a triky

Máme tu úterý a s ním další pokračování seriálu, ve kterém vás seznamujeme s tipy a triky pro MIUI 11. Číst dál...

MIUI 11 – tipy a triky: základy ovládání aplikace Fotoaparát
MIUI 11 – tipy a triky

Ostříleným matadorům se může zdát prostředí aplikace Fotoaparát od Xiaomi intuitivní a snadno pochopitelné. Začátečníci a ti, kteří přecházejí z Číst dál...

Xiaomi Mi Band 5

21 komentářů: „MIUI 11 – tipy a triky: jak nastavit SIM karty, mobilní sítě a data?

 • 3. 12. 2019 (12:47)
  Permalink

  Možná dotaz krapet mimo, ale používáte někdo „rychlé vytáčení“ pomocí zástupce na ploše? Po aktualizaci na MIUI 11 to často nefunguje, musím tapnout třeba 5x, než začne vytáčet nebo psát zprávu.

 • 3. 12. 2019 (13:13)
  Permalink

  Já rychlé vytáčení používám a vše šlape bez problémů…. Mi9t.

 • 3. 12. 2019 (19:45)
  Permalink

  Sice jsem se dočetl jak aktivovat dulání 4G, ale nedočetl jsem se proč?

 • 3. 12. 2019 (20:06)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  to je zajímavé, protože ve článku to je: „Oč jde? Jednoduše o to, že SIM karty v obou slotech budou požívat nejmodernější 4G LTE sítě. V praxi to znamená, že telefon bude schopen přepínat mezi 4G obou operátorů.“

  Karel Kilián

 • 3. 12. 2019 (20:57)
  Permalink

  Děkuji za odpověď. Ale data jsou aktivní vždy jen na jedné sim (alespoň na mém RN7), tak k čemu mi je 4G na druhé? Tomu nerozumím a ani jsem se to tu nedočetl.

 • 4. 12. 2019 (9:49)
  Permalink

  @Anonym
  Dobrý den,

  bohužel nic víc na toto téma neuvádí ani oficiální stránky výrobce, ani podpora.
  Ovšem 4G neznamená jen datové přenosy – je to obecně zkratka pro mobilní sítě čtvrté generace.

  Karel Kilián

 • 4. 12. 2019 (15:21)
  Permalink

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat zda jde změnit barva softwarových tlačítek v MIUI 11? Po aktualizaci je mám na hlavní obrazovce šedivá a na pozadí které mám je prakticky není vidět.

  Děkuji za pomoc

 • 4. 12. 2019 (16:11)
  Permalink

  @Barva softwarových tlačítek
  Dobrý den,

  obávám se, že softwarová tlačítka nejsou uživatelsky přizpůsobitelná.

  Karel Kilián

 • 6. 12. 2019 (8:10)
  Permalink

  Dobrý deň.
  Včera som aktualizoval najnovšie Miui na môj MI 9 Lite. Okamžite mi zmizne signál zo sim karty kde používam aj dáta. Keď sú dáta vypnuté tak po reštarte je signál naspäť.
  Ďakujeme za radu.

 • 6. 12. 2019 (10:42)
  Permalink

  @Dátový prenos
  Dobrý den,

  v takovém případě bych jako první doporučil provést zálohu dat. Následně udělejte obnovu zařízení do továrního nastavení, čímž telefon dostanete do stavu, jako byste ho právě rozbalil z krabičky. Pokud se jednalo o softwarovou závadu, měl by problém zmizet.

  Karel Kilián

 • 6. 12. 2019 (15:24)
  Permalink

  Bohužiaľ problém po factory resete pretrváva aj keď sa zmenil. Signál už pri zapnutých dátach nezmizne ale dátový prenos nula bodov. V inom mobile simka funguje normálne aj s dátami….začínam byť bezradný.

 • 6. 12. 2019 (17:57)
  Permalink

  @Dátový prenos po aktualizácii
  Dobrý den,

  no, pokud máte povolené datové přenosy tak, jak popisujeme ve článku, doporučil bych Vám navštívit pobočku operátora. Možná bude nutné na telefon znovu poslat nastavení pro přístup, ale to už jen odhaduji.

  Karel Kilián

 • 6. 12. 2019 (20:26)
  Permalink

  Tak to nakoniec bolo v tom že aktualizácia
  Miui vymazala nastavenie APN…
  Ďakujem za podnety.

 • 6. 12. 2019 (20:42)
  Permalink

  A predsa nie? mal som zapnuté wifi….už som v koncoch…

 • 7. 12. 2019 (11:46)
  Permalink

  @Dátový prenos po aktualizácii
  Dobrý den,

  právě to nastavení APN by Vám měl být schopen poslat operátor. Zkuste se na něj obrátit – myslím, že to bude řešení.

  Karel Kilián

 • 10. 12. 2019 (19:00)
  Permalink

  Zdravým. Takže po troch dňoch trápenia som navštívil Xiaomi Shop kde mi bolo oznámené že problém spôsobila poslaná Miui aktualizácia 11……. ktoré vyradila dátové pripojenie a to takým zaujímavým spôsobom že sim ky niektorých providerov idú a iných nie. Vraj na tom Xiaomi pracuje a s ďalšou aktualizáciou to napravia….

 • 13. 12. 2019 (14:05)
  Permalink

  Ďalší neželaný efekt tej aktualizácie je rýchle vybijanie batérie. Odhadom o 20-25% vyššia spotreba oproti stavu pred… takýto problém by podľa mňa malo xiaomi riešiť urgentne…

 • 13. 12. 2019 (14:19)
  Permalink

  Dobrý den,

  pokud po aktualizaci zaznamenáváte dlouhodobě zvýšenou spotřebu baterie, bývá řešením obnovení telefonu do továrního nastavení.

  Karel Kilián

 • 11. 1. 2020 (16:08)
  Permalink

  Príbeh pokračuje.
  Dáta po prechode do AT začali fungovať aj bez opravnej aktualizácie( len som po rade z Miui fóra zmenil názov APN kde som z Drei.at vymazal botku) čo ma potešilo. Bohužiaľ po opustení AT teda v roomingu stále nejdú. Nejaké tipy?
  Ďakujem.

 • 12. 1. 2020 (10:39)
  Permalink

  @Dátový prenos po aktualizácii
  Dobrý den,

  čili je patrně chyba v nastavení APN, pokud pomohla úprava. Asi bych tedy doporučil konzultovat to s operátorem, který případně může poslat konfigurační SMS.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.