MIUI 11 – tipy a triky: ovládejte telefon gesty jako iPhone

Ve výchozím stavu slouží k základnímu ovládání spodní navigační lišta se třemi tlačítky. Jedno vyvolává seznam posledních spuštěných aplikací, druhé vrací na domovskou obrazovku a třetí funguje jako „zpět“. Telefony Google Pixel lze ovládat gesty, podobně jako některé iPhony. A právě na to se dnes podíváme – ukážeme vám, jak můžete ovládat telefon gesty.

Jak ovládat telefon gesty?

Ovládání gesty je dostupné režimu zobrazení na celou obrazovku. V tomto módu zmizí navigační lišta se třemi tlačítky a k ovládání budou sloužit gesta, která vám popíšeme níže. Nutno podotknout, že tento způsob nemusí vyhovovat každému, protože vyžaduje zvyk a cvik.

Jak zapnout ovládání gesty?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do Další nastavení.
 3. Pokračujte do Zobrazení na celou obrazovku.
 4. Přepněte přepínač na Gesta pro celou obrazovku.

Systém vám následně nabídne možnost naučit se, jaká gesta můžete využívat. Pokud si to chcete vyzkoušet, klepněte na tlačítko Naučit se.

Jak pomocí gesta přejít na domovskou obrazovku?

Na domovskou obrazovku se ze kterékoli aplikace dostanete tak, že rychle potáhnete prstem od spodní hrany obrazovky směrem k jejímu středu a následně prst uvolníte.

Jak pomocí gesta zobrazit poslední spuštěné aplikace?

Seznam posledních spuštěných aplikací (Nedávné) zobrazíte tak, že potáhnete prstem ze spodní hrany obrazovky směrem k jejímu středu, kde zastavíte.

Jak se gesty vrátit zpět?

Tlačítko Zpět je alternováno gestem, kdy potáhnete prstem z levé nebo pravé hrany obrazovky směrem do jejího středu, kde prst uvolníte.

Jak se vrátit zpět z gest na ovládání tlačítky?

Jak jsme uvedli na začátku: ačkoli jde o poměrně intuitivní způsob, ne každému bude ovládání gesty vyhovovat. Pokud se budete chtít vrátit zpět k navigační liště s tlačítky, postupujte následovně.

Jak se vrátit zpět z gest na ovládání tlačítky?

 1. Otevřete Nastavení.
 2. Přejděte do Další nastavení.
 3. Pokračujte do Zobrazení na celou obrazovku.
 4. Přepněte přepínač na Tlačítka.

Předchozí díly seriálu MIUI 11 – tipy a triky

To je prozatím vše. Další díly našeho seriálu MIUI 11 – tipy a triky budou přibývat (téměř) každé úterý. Pokud tedy chcete ovládnout svůj telefon do sebemenších detailů, sledujte náš blog! Na příští pokračování se můžete těšit už za týden, tedy v úterý 18. února.

8 komentářů: „MIUI 11 – tipy a triky: ovládejte telefon gesty jako iPhone

 • 13. 2. 2020 (8:39)
  Permalink

  Ovládání gesty používám od prvního dne, kdy jsem si pořídil svoje MI 9T PRO a nedokážu si představit vrátit se k tlačítkům. I díky tomuto ovládání pro mě byl přechod z iPhonu lehčí a příjemnější a celkově mi Xiaomi vyhovuje víc než Apple. Dlouho jsem byl uživatel iPhonu, což je za mě výborný telefon, ale je to prostě jenom telefon, když mám v ruce Xiaomi (android) je to pro mě z velké části výborný malý přenosný počítač, na kterém jsem schopný udělat skoro cokoli a díky gestům jsem neměl problém se změnou systému, jsou opravdu intuitivní a snadno zapamatovatelná. Jediné co bych řekl, že je za mě trochu divné je posun zpět potažením z pravé strany telefonu. Já osobně bych tam více ocenil spíš vpřed (například v prohlížeči), ale chápu, že je to kvůli tomu, v jaké ruce se telefon drží. Nicméně za mě by bylo super moci si to nastavit, ale to jsem v nastavení nikde nenašel, takže předpokládám, že to nelze.

 • 13. 2. 2020 (13:17)
  Permalink

  @Pavel
  Dobrý den,

  já zkusil ovládání gesty na iPhonu X a celkem mi vyhovovalo. Ale na to pojetí od Xiaomi, byť je hodně podobné, si pořád nějak nemohu zvyknout 🙂
  Každopádně Vaše hodnocení a srovnání iPhone vs Xiaomi mě těší a vidím to velice podobně.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

 • 17. 2. 2020 (9:41)
  Permalink

  Dobrý den, nedávno tady byl příspěvek, že někomu nešlo přiřadit k jednotlivým telefonním kontaktům jiné volání. O víkendu jsem si koupila Redmi Note 8 Pro a nemohu přiřadit. Zkusila jsem restart a nic. Nechce se mi dávat do továrního nastavení, teď jsem si vše nastavila. Děkuji za odpověď a radu.

 • 17. 2. 2020 (9:51)
  Permalink

  Dobrý den,

  ano, u tohoto modelu je nějaký problém a skutečně nelze přiřadit kontaktům vlastní vyzvánění. Obávám se, že to vyřeší až nějaká aktualizace.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

 • 18. 2. 2020 (17:01)
  Permalink

  Můžete mi prosím poradit, jak nastavím zpátky ke gestu vyjeti nahoru z hlavní obrazovky vyhledávání? Celou dobu tam mám Google vyhledávání a najednou mi tam vyskakuje předinstalovaný prohlížeč a nikde to nemohu změnit. Děkuji

 • 18. 2. 2020 (21:15)
  Permalink

  @Vyhledávání
  Dobrý den,

  podržte prst na domovské obrazovce a přejděte do Nastavení. Pak klepněte na Více a zkontrolujte, zda máte aktivní volbu Potáhnutím prstem nahoru na Domovské obrazovce otevřít vyhledávání.

  Přeji hezký den.
  Karel Kilián

 • 20. 2. 2020 (20:25)
  Permalink

  Ano to mám, ale vyskočí mi předinstalovaný prohlížeč a ne Google vyhledávání

 • 21. 2. 2020 (9:22)
  Permalink

  Dobrý den,

  údajně by mělo pomoci Nastavení-Aplikace-Správa aplikací-Prohlížeč a zde Ukončit a Vymazat data.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.