MIUI 14 bude vypadat jinak. Těšte se na nový designový jazyk

Protože skoro všechny telefony, jež měly obdržet aktualizaci na MIUI 13, už dostaly novou verzi grafické nadstavby, věnuje se stále větší část vývojářů přípravám MIUI 14. První várku novinek jsme vám ukázali ve článku Představujeme šest novinek, jež přinese nová verze MIUI 14 a dnes se podíváme na další zásadní inovaci – nový designový jazyk.

Hned v úvodu musíme upozornit, že vydání MIUI 14 je zatím v nedohlednu. Na základě předchozích verzí můžeme celkem smysluplně předpokládat, že oficiální představení proběhne koncem tohoto roku, nicméně Xiaomi dosud neoznámilo žádný konkrétní termín. Vypuštění aktualizací na evropské a globální telefony rozhodně nečekáme dříve než počátkem roku 2023.

Xiaomi zatím nevydalo seznam telefonů, jež dostanou aktualizaci na příští verzi MIUI. Pokud jste někde takový seznam viděli, pak je doslova a do písmene vycucaný z prstu. Obecně lze ale říci, že update obdrží telefony uvedené na trh v letech 2021 a 2022. V případě starších modelů to bude spíše výjimečné.

Co je designový jazyk?

Co je vlastně ten designový jazyk a kde se uplatňuje? Designéři, kteří chtějí dát svému produktu jedinečný, ale konzistentní vzhled a uživatelské rozhraní, mohou definovat jeho specifikaci. Specifikace může popisovat volby aspektů, jako jsou materiály, barevná schémata, tvary, vzory, textury nebo rozvržení. Podle tohoto schématu se pak řídí při návrhu každého objektu.

Obvykle nejsou designové jazyky striktně definovány; designér v podstatě vytváří jednu věc podobným způsobem jako jinou. V jiných případech se jimi striktně řídí, takže objekty získávají výraznou tematickou kvalitu. Například ačkoli existuje velké množství neobvyklých designů šachových sad, figurky v jedné sadě jsou obvykle tematicky konzistentní.

Designový jazyk Googlu
Designový jazyk Googlu

Typickým příkladem je sada designových pravidel označovaná jako Material You, kterou uplatňuje Google ve svých aplikacích i v mobilním operačním systému Android. Typickými rysy jsou důraz na bílý prostor, zaoblené rohy, barevné ikony, spodní navigační lišty a vlastní písmo označované jako Google Sans.

Nový designový jazyk MIUI 14

Xiaomi představilo nový designový jazyk v roce 2020 s vydáním MIUI ve verzi 12. V následujících verzích, tedy MIUI 12.5, MIUI 12.5 Enhanced Edition a MIUI 13, čínský výrobce neprovedl žádné vysloveně zásadní změny vzhledu své grafické nadstavby. Další posun v tomto směru má přinést právě MIUI 14.

Web XiaoMIUI podrobně popisuje nový designový jazyk MIUI 14. Zpráva se opírá o beta verze systémových aplikací, jež jsou již nyní k dispozici pro testování. Jako nejzásadnější se jeví tučnější font písma a uživatelské rozhraní založené na kartách.

Nový design by se měl promítnout do prakticky všech aplikací Xiaomi, jako jsou například Hodiny, Galerie či Aplikační trezor. Změní se také rozhraní pro přidávání widgetů na domovskou obrazovku, nabídky pro nastavení launcheru a vzhled dialogových oken, která již nebudou plavat uprostřed obrazovky, ale měla by se vynořovat z její spodní části.

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Další novinkou by měly být „bublinová oznámení“, tedy styl notifikací, který jako jeden z prvních zavedl Facebook Messenger. Tento způsob oznamování nových zpráv a událostí by měl být dostupný pro různé aplikace. Aktuální zprávy však tvrdí, že tato funkce bude dostupná jen na tabletech a skládacích telefonech, což se však do finálního sestavení může změnit.

Čistější a vzdušnější

Při pohledu na snímky uživatelského rozhraní MIUI 14 můžeme konstatovat, že se Xiaomi vydalo podobnou cestou, jako Google, když v roce 2014 zavedl designový jazyk Material Design. Prostředí je vzdušnější, je v něm více volného prostoru a očividně dominuje bílá barva.

Poměrně zjevná je také inspirace kartami, se kterými přišla před mnoha lety jako první aplikace Google Now. Markantní je to zejména v aplikaci Hodiny, kde jsou jednotlivé budíky a časy v různých městech opticky oddělené, uzavřené v samostatných boxech obdélníkového tvaru se zakulacenými rohy.

Nový designový jazyk se zjevně inspiruje kartami
Nový designový jazyk se zjevně inspiruje kartami

Subjektivně hodnotíme stávající vývoj poměrně pozitivně, a to zejména podíváme-li se do historie, kdy prostředí MIUI vypadalo doslova jako omalovánky. Dnes už neletí těžké nadstavby hrajícími všemi barvami, ale čistější a vzdušnější prostředí, což můžeme pozorovat i na telefonech konkurenčních značek, včetně Samsungu a Applu.

Jednou z velkých výhod MIUI je podpora grafických témat. Ti, kterým nevyhovuje vzhled uživatelského rozhraní, si ho tak mohou relativně snadnou cestou změnit. Xiaomi tedy nevnucuje své provedení jako jedinou správnou cestu, ale dává svým zákazníkům na výběr. I to je jedna z konkurenčních výhod této značky.

Co říkáte na nový designový jazyk MIUI 14?

Zdroj: gizmochina.com, xiaomiui.net.

Xiaomi MIUI 9: nové snímky režimu rozdělené obrazovky a funkce obraz v obraze

Asi před půl rokem zahájilo Xiaomi vývoj příští významné verze své ROMky MIUI s číslem devět. Zatímco stávající zařízení stále Číst dál...

Které telefony dostaly ve 41. týdnu aktualizace MIUI či Androidu?
Které telefony dostaly ve 41. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme tu další pondělí, které na našem blogu pravidelně věnujeme systémovým aktualizacím. Prozradíme vám, které telefony dostaly v právě uplynulém Číst dál...

Hodinky Xiaomi Mi Watch a Mi Watch Lite lze nově propojit s aplikací Strava
Hodinky Xiaomi Mi Watch a Mi Watch Lite lze propojit s aplikací Strava

Když jsme recenzovali chytré hodinky Xiaomi Mi Watch, vytkli jsme jim jako jeden z mála nedostatků chybějící možnost propojení s Číst dál...

Chytré hodinky s podporou 150+ sportovních režimů. 24/7 monitoring zdraví a Bluetooth telefonní hovory
Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x