MIUI 14 ťuká na dveře – mrkněte na seznam očekávaných novinek

Zatímco téměř všechny telefony, jež měly obdržet aktualizaci na MIUI 13, už ji dostaly, vývojáři již pracují na další verzi grafické nadstavby pro telefony Xiaomi, Redmi a Poco. Logicky tak nastává čas zabývat se otázkou, na jaká vylepšení se můžeme těšit. Předpokládáme, že MIUI 14 bude představeno v prosinci, tak se pojďme podívat na seznam očekávaných novinek.

MIUI 14 ťuká na dveře - mrkněte na seznam očekávaných novinek
MIUI 14 ťuká na dveře – mrkněte na seznam očekávaných novinek

Hned v úvodu musíme upozornit, že Xiaomi, jak je ostatně u této čínské firmy dlouholetým zvykem, zatím o nové verzi MIUI neprozradilo vůbec nic. Níže uvedené novinky vycházejí zejména z úniků, pocházejících od beta testerů. A jak už to u beta testů bývá – některé testované funkce se nakonec vůbec nemusí objevit ve finálním stabilním sestavení.

MIUI 14 – seznam očekávaných novinek

Letos neočekáváme tak radikální změny, jaké proběhly před dvěma roky při uvedení MIUI 12. Xiaomi tehdy výrazně inovovalo uživatelské rozhraní, byly vytvořeny nové systémové animace, designový jazyk, živé tapety a mnoho dalších vylepšení. Bohužel se, zejména na hardwarově slabších zařízeních, objevily problémy s optimalizací. Následující verze 12.5 a 13 měly tyto potíže odstranit, což se jim do určité míry povedlo.

Přesto ale mnohé spekulace naznačují, že nejnovější verze MIUI přinese zásadní změnu designu a prvků uživatelského rozhraní. Uživatelé se prý mohou těšit na přepracované aplikace, jako jsou Hodiny, Kalkulačka a Kompas nebo úplně novou sadu widgetů pro domovskou obrazovku. Vývojáři se také zaměřili na snadnější používání aplikací jednou rukou.

Nové rozhraní pro přidávání widgetů
Nové rozhraní pro přidávání widgetů

Dle zasvěcených zdrojů bude MIUI 14 poskytovat příjemnější a konzistentnější vizuální zážitek. Kompletního přepracování se dočká například sekce nastavení účtu Xiaomi. Zajímavé vylepšení přinese aplikace Diktafon, v jejímž rámci bude možné filtrovat nahrávky podle místa, kde jste je pořídili.

Nový designový jazyk dost možná naznačilo nedávno publikované logo MIUI 14 (psali jsme o něm ve článku Xiaomi odhalilo nové logo MIUI 14. Kdy začnou aktualizace?). Některé zdroje z poměrně velké odlišnosti loga proti logům předchozích verzí soudí, že se podobně velké změny odehrají i v rámci uživatelského rozhraní.

Další užitečné funkce

Další novinka se týká snížení počtu předinstalovaných aplikací. Zatímco starší verze MIUI přicházely s několika desítkami aplikací, v těch posledních začal čínský výrobce jejich počet redukovat. Tento trend by měl pokračovat i nadále a v MIUI 14 prý má být jen osm nezbytných aplikací. Všechny ostatní předinstalované programy bude mít uživatel možnost odinstalovat.

Zatímco MIUI 13 se výrazně zaměřovalo na ochranu soukromí, MIUI 14 se soustředí zejména na funkce. Nejnovější nadstavba bude postavena na aktuálním Androidu 13, od kterého přebere celou řadu novinek. Nutno upozornit, že na starší a slabší telefony však může Xiaomi vydat MIUI 14 postavenou na starším Androidu 12.

Nové MIUI 14 bude postavené na Androidu 13
Nové MIUI 14 bude postavené na Androidu 13

Google při uvedení Androidu 13 zdůraznil, že se jedná o stabilnější, rychlejší a plynulejší operační systém. Tato vylepšení by měla mít přímý vliv i na MIUI 14, nicméně na druhou stranu je nutné podotknout, že vyšší stabilitu, rychlost a plynulost slibovaly i všechny předchozí verze nadstavby.

I nejnovější MIUI 14 bude obsahovat několik novinek souvisejících s ochranou soukromí. Začněme tím, že MIUI 14 bude obsahovat novou ochranu proti podvodům, která bude automaticky kontrolovat příchozí hovory a zprávy z hlediska bezpečnostních rizik. Kromě toho bude také upozorňovat na nespolehlivé aplikace a dokáže upozornit, pokud nějaká aplikace předá přístupové údaje.

Chytré hodinky s podporou 150+ sportovních režimů. 24/7 monitoring zdraví a Bluetooth telefonní hovory

Seznam dalších očekávaných novinek v MIUI 14

Novinky přinesou i jednotlivé aplikace, které jsou součástí grafické nadstavby MIUI. Například Galerie bude umět rozpoznávat text v obrázcích a získá novou funkci „V tento den“, díky které budete moci zavzpomínat, co jste ve stejný den dělali v uplynulých letech (něco podobného nabízejí i Fotky Google či sociální síť Facebook). Další novinkou bude možnost vytváření koláží.

Uživatelé by se měli dočkat také nového multimediálního přehrávače. Jednou z jistě vítaných funkcí bude možnost ovládat ho z domovské obrazovky prostřednictvím widgetu. Vývojáři také (opět) upravili vzhled notifikací a systémového dialogového okna s požadavky na udělení oprávnění.

Seznam dalších očekávaných novinek v MIUI 14
Seznam dalších očekávaných novinek v MIUI 14

Audiofilům určitě udělá radost podpora Qualcomm LE Audio. Nový standard umožní využívat a sdílet bezdrátový zvuk inovativními způsoby. Na podporovaných zařízeních bude například moci více uživatelů poslouchat stejnou hudbu přes různá bezdrátová sluchátka Bluetooth nebo poslouchat zvuk filmů v různých jazycích.

Na závěr musíme opět upozornit, že se jedná pouze o předběžný seznam očekávaných novinek v MIUI 14. Xiaomi zatím o nové verzi grafické nadstavby nic oficiálně neoznámilo. Na základě zkušeností s předchozími verzemi je také docela dobře možné, že některé novinky budou dostupné pouze v čínské verzi, zatímco globální a evropská mutace je nedostane.

Co říkáte na MIUI 14 a seznam očekávaných novinek?

Zdroje: xiaomiui.net, mysmartprice.com.

3 (ne)známé produkty Xiaomi, které budete chtít mít v posteli

Máme tu pátek a s ním již takové lehce kulaté desáté vydání seriálu 3 (ne)známé produkty Xiaomi. Tentokrát se podíváme Číst dál...

Telefon Xiaomi Mi A2 představen. Čistý Android podruhé

V úterý 24. července v 11:00 začala ve španělském Madridu prezentace nových produktů Xiaomi, v jejichž čele stojí dlouho očekávaný Číst dál...

Pomalá Wi-Fi při zapnutém Bluetooth: koho se tento problém týká?

Počátkem tohoto roku jsme psali o problému, se kterým se potýkali majitelé telefonů Xiaomi Mi A1. Nyní se zdá, že Číst dál...

Bazar XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jitka
Jitka
2 měsíců před

Mě by stačilo,kdyby se telefon přestal pořád odpojovat od WiFi a kdyby přestal zlobit dotek… Někdy přestane fungovat ovládání a musím restartovat. Redmi 11 Pro 5G.
Dříve jsem měla 9 Pro a maximální spokojenost. Teď už tolik ne. Rozhodně nefunguje bezproblémově.

Lukáš
Lukáš
2 měsíců před

Bylo by fajn, kdyby se Xiaomi konečně zaměřilo na problém, který přetrvává již 2,5 roku a to konkrétně problém s bublinami v aplikaci Messenger. Ano, lze to vyřešit jinými způsoby nebo stáhnout nižší verzi Messengeru, ale kdyby přišlo oficiální řešení, bylo by to fajn.

4
0
Napište nám svůj komentář!x