Nechodí vám notifikace z aplikací? Zkuste tohle!

V mém okolí řeší spousta uživatelů telefonů Xiaomi, Redmi, Poco, ale i Huawei nebo Honor, problém s notifikacemi. Ty někdy přijdou jak mají, jindy jich přijde dvacet naráz a někdy dokonce přijdou až po ručním otevření samotné aplikace. Všichni se pak ptají, proč jim notifikace nechodí jak mají? Já jim na to často odpovídám: „Dej sem telefon, zkusím se na to podívat.“ A v mnoha případech problém vyřeším jedním a tím samým postupem. A o ten se s vámi dnes podělím.

Notifikace závislé na optimalizaci

Uživatelé, mimo jiné, žádají od výrobců co nejlepší optimalizaci, aby baterie telefonu vydržela co nejlépe. Většina výrobců se snaží odladit systém tak, aby na pozadí zbytečně neběžely funkce, které nejsou pro fungování telefonu nutně důležité. Různí výrobci používají různé způsoby. Někteří ale volí poměrně agresivní mechaniky, které pak způsobují, že aplikace třetích stran nespouští pravidelnou synchronizaci se svým serverem, což mimo jiné způsobí, že právě notifikace nemusí dorazit kdy má. A právě takovou mechaniku používá ve své optimalizace většina čínských výrobců, tedy jak Xiaomi, Redmi a Poco, tak i zmíněný Huawei, Honor a někteří další.

Naštěstí je tento problém řešitelný, protože výrobci si jsou vědomi toho, že takto agresivní mechanika může způsobit neočekávané chování aplikace. Pokud tedy zjistíte, že vám notifikace nechodí, nebo chodí pozdě či s otevřením aplikace, nezoufejte. Ukáži vám, jak na to.

V první řadě dodám, že v různých nadstavbách výrobců se postup může drobně lišit. Z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že snad vždy budete v nastavení hledat velmi podobně pojmenované položky, a že snad úplně vždy v nich figuruje slovo „optimalizace„. Také upozorním, že každá nadstavba může mít finální položku ukrytou někde jinde. Někdo ji ukrývá v nastavení baterie, někdo zase v nastavení aplikací, a jiný pak v nastavení soukromí. V modelovém příkladu si problém ukážeme na zařízení Xiaomi 11T Pro, jehož recenzi už chystám, a jenž je vybaven nadstavbou MIUI 12.5. Tak pojďme na to.

Jak vypnout optimalizaci jednotlivých aplikací?

Jako první zamiřte do Nastavení. Zde v případě MIUI 12.5 hledejte položku Ochrana soukromí. Ale pozor! Z nějakého důvodu má Xiaomi stejně pojmenované dvě různé položky. My budeme hledat tu první (viz. screenshot níže).

Poté zvolíme položku Speciální oprávnění ve spodní části obrazovky. Následuje položka Optimalizace baterie. V tuto chvíli byste měli vidět seznam aplikací, které nejsou optimalizované.

 

 

My ale potřebujeme ty, které optimalizované jsou, protože právě ty mívají s notifikacemi problém. Klikneme tedy na modrý pruh s nápisem Neoptimalizováno a z plovoucího menu vybereme Všechny aplikace. Nyní už vidíme seznam úplně všech aplikací, včetně těch systémových. Nyní nastává čas najít ty aplikace, které ze kterých vám notifikace nechodí korektně. Jakmile svou aplikaci najdete, kliknete na ní a zobrazí se další plovoucí menu. Tentokrát bude mít v nadpisu jméno aplikace a dvě volitelné možnosti – Optimalizovat a Neoptimalizovat. Pokud jste problém s notifikacemi právě z té aplikace zaregistrovali, velmi pravděpodobně bude zaškrtnuta první položka. Abyste problém opravili, zvolte tedy druhou možnost – Neoptimalizovat. A tím je hotovo. Stejný postup aplikujte na všechny aplikace, u kterých jste zpožděné nebo vůbec nechodící notifikace zaznamenali.

Poco F3

Notifikace by už měly být funkční

Nakonec to nebylo nikterak těžké, ne? Bohužel, nemám aktuálně po ruce zařízení dalších výrobců, abych mohl udělat detailní návod pro každou nadstavbu. Vždy ale hledejte v nastavení to samé. Samozřejmě můžete v nastavení použít vyhledávač a napsat do něj „Optimalizace“ a proklikávat jednotlivé výsledky. Pokud se dostanete na podobný seznam aplikací, který bude rozdělený na neoptimalizované aplikace a všechny aplikace, máte vyhráno. Pokud ne, budete muset trochu více hledat. A to důkladně. Setkal jsem se i s tím, že onen seznam byl schovaný v nastavení baterie pod „třítečkovým menu“. Běžný uživatel si těch tří teček nahoře vpravo často ani nevšimne, ale i tam to může být schované.

A ještě jedno „bohužel“ na závěr. Bohužel, ani toto řešení nemusí nutně zabrat úplně každému. Jak jsem psal na samotném začátku, v drtivé většině případů to zabere. Sám jsem se ale už setkal i s tím, že po vypnutí optimalizace aplikace chvíli notifikace chodily, ale za nějaký čas jsem byl informován, že už zase nechodí. Popravdě netuším, jaký problém to tehdy způsobil, protože jsem se již znovu k tomuto telefonu nedostal. Je možné, že i menší aktualizace (aplikace či systému) může nastavení optimalizace vrátit. A nebo také mohl být problém ještě někde jinde. Věřím ale, že pokud vás tento problém dosud trápil, většina z vás zde našla řešení.

Dejte nám pak vědět skrze anketu, zda vám tento návod pomohl či nikoli. A pokud jste tento problém vyřešili jinak, podělte se v komentářích o svůj postup.

Pomohl vám tento návod?

Uživatelé hlásí problémy s notifikacemi aplikace WhatsApp pod MIUI 12.1
Uživatelé hlásí problémy s notifikacemi aplikace WhatsApp pod MIUI 12.1

Jednou z největších novinek MIUI 12 je přepracovaná oznamovací roletka a centrum ovládání. Xiaomi se v tomto směru do značné Číst dál...

MIUI 9 – tipy a triky: oznámení, přepínače a notifikace
MIUI 10 – tipy a triky: tísňové SOS - připravte se pro případ nouze

Máme tu další úterý a s ním také v pořadí již osmé pokračování tipů a triků pro MIUI 9. Tentokrát Číst dál...

MIUI 12 – tipy a triky: co dělat, když vypadává či nefunguje Wi-Fi?
MIUI 12 – tipy a triky

Máme tu poslední listopadové úterý a s ním i další pokračování tipů a triků pro MIUI 12/12.5. Dnes se podíváme Číst dál...

Poco X3

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Daniel Macho

Jsem geek z Chomutova, který k technologiím tíhnul od dětství. Aktuálně se nejvíce věnuji fotografii a videu ve svém studiu DAxAM Media. Dělám ale nejen videa na zakázku, ale i na svůj YouTube kanál, na kterém představuji své zážitky z cest. Mimo jsem také gamer, takže občas si zahraju něco na PC nebo na konzoli. Občas tedy i něco zastreamuji na Twitchi. Hraní na mobilu mi ale moc neříká. Také vládnu lokální komunitě nerdů tady u nás v Chomutově. Patříme pod celonárodní komunitu GUG.cz a pořádáme soutěžně naučné eventy pro každého.

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x