Recenze

Podrobná recenze Amazfit T-Rex 2: skutečně odolné chytré hodinky

Segment chytrých hodinek dospěl postupem času do stavu, kdy už nestačí pouze to, že zařízení ukazuje čas a naměřené hodnoty. Zákazníci chtějí něco navíc – třeba zvýšenou odolnost vůči nepříznivým podmínkám. Podrobná recenze chytrých hodinek Amazfit T-Rex 2 vám prozradí nejen to, v čem tento model vyniká, ale i jaké jsou jeho případné nedostatky.

Podrobná recenze Amazfit T-Rex 2
Podrobná recenze Amazfit T-Rex 2

Abychom hodinky někam zařadili, začněme cenou. V našem českém e-shopu startují Amazfit T-Rex 2 na částce 5 147 Kč, ve slovenském online obchodě je můžete pořídit za cenu od 209 eur. K dispozici je zelená (Wild Green), khaki (Desert Khaki), nebo černá (Ember Black) varianta.

Obsah recenze Amazfit T-Rex 2

Recenze Amazfit T-Rex 2 začíná rozbalováním

Hodinky dorazily v papírové krabičce s křiklavou černo-žlutooranžovou barevnou kombinací. Kromě názvu na ní výrobce deklaruje některé vlastnosti, jako je operační systém Zepp OS, dlouhá výdrž baterie na jedno nabití či zvýšená odolnost, splňující náročné vojenské standardy. Uvnitř krabičky se nachází další, tentokrát kartónová krabička bílé barvy se stříbrným logem Amazfit.

Hodinky dorazily v papírové krabičce s křiklavou černo-žlutooranžovou barevnou kombinací
Hodinky dorazily v papírové krabičce s křiklavou černo-žlutooranžovou barevnou kombinací

Po sejmutí víka na nás vykoukly robustní hodinky s výraznou lunetou a zpracováním, které dodává oprávněný pocit, že toto zařízení skutečně něco vydrží. Tento dojem dále posiluje silikonový pásek (v případě námi testovaného kusu zelené barvy).

Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 začíná
Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 začíná

V balení jsme dále našli magnetickou nabíječku s konektorem USB-A, nabíjecí adaptér však není součástí balení, takže k doplňování energie budete muset použít svůj nebo připojit hodinky k USB portu počítače či notebooku. V krabičce jsme našli i návod (pět stránek je v češtině) a dokumentaci k bezpečnosti produktu.

Obsah balení
Obsah balení

Prohlídka hodinek Amazfit T-Rex 2

Hodinky zaujmou svým robustním provedením, které se takřka jistě bude lépe vyjímat na mužském zápěstí. Tělo hodinek s rozměry 47,1 × 47,1 × 13,65 milimetrů je vyrobeno z polymerní slitiny, která na omak působí jako plast. Hodinky jsou relativně těžké – i s řemínkem váží 66 gramů.

Tělo hodinek působí robustním dojmem
Tělo hodinek působí robustním dojmem

Sklíčko je mírně zapuštěné pod okolní povrch, což ho v praktickém životě může ochránit před určitými typy nárazů. Dle výrobce se jedná o blíže neupřesněné tvrzené sklo s povrchovou úpravou, jež by měla zabraňovat ulpívání otisků prstů.

Servis XM.cz
Sklíčko je zapuštěné pod okolní povrch
Sklíčko je zapuštěné pod okolní povrch

Řemínek, v případě námi testovaného kusu zelené barvy, je vyroben ze silikonu a díky 18 otvorům ho lze jeho délku nastavit v rozmezí od 140 do 205 milimetrů. Překvapila nás ale plastová spona – přeci jen od výrobku, holedbajícího se vysokou odolností, bychom na tomto místě čekali kov. Pochválit musíme způsob zajištění, díky kterému se nám řemínek v průběhu testu ani jednou samovolně nerozepnul.

Plastová spona řemínku
Plastová spona řemínku

Na obou bočních stranách hodinek najdete dvě (dohromady tedy čtyři) tlačítka, jejichž funkce se liší v závislosti na situaci. Pravé horní funguje jako potvrzení, pravé dolní vyvolává seznam aplikací a slouží též k návratu zpět. Zajímavostí jsou tlačítka po levé hraně, umožňující pohyb v nabídkách směrem nahoru a dolů. Hodinky tak lze ovládat i tímto způsobem – pomocí tlačítek.

Tlačítka na bocích hodinek
Tlačítka na bocích hodinek

Na spodní straně hodinek je připraven biometrický senzor BioTracker 3.0 PPG, jehož úkolem je měření tepové frekvence a úrovně okysličení krve. Jsou zde také dva kovové piny, ke kterým lze připojit magnetickou nabíječku.

Biometrický senzor BioTracker 3.0 PPG
Biometrický senzor BioTracker 3.0 PPG

Displej

Jedním ze silných rysů hodinek Amazfit T-Rex 2 je dotyková obrazovka. Jedná se o kruhový AMOLED displej s průměrem 1,39″ a rozlišením 454 × 454 obrazových bodů, z čehož plyne velmi příjemná jemnost 326 ppi.

Kruhový AMOLED displej s průměrem 1,39 palců
Kruhový AMOLED displej s průměrem 1,39 palců

V terénu jistě oceníte přítomnost snímače okolního světla, díky kterému hodinky dokážou měnit intenzitu jasu obrazovky v závislosti na okolních podmínkách. Budou tedy skvěle čitelné na přímém slunci, zatímco v noci vás nebudou zbytečně oslňovat.

Obraz je skvěle čitelný
Obraz je skvěle čitelný

Velmi zásadním parametrem je, s ohledem na předpokládané outdoorové využití, maximální jas, jež dle oficiálních specifikací dosahuje až 1000 nitů. Tato hodnota by měla bohatě postačovat na dobrou čitelnost i v případě, že budete hodinky používat na přímém slunci. Na základě praktického testování během posledních letních dní můžeme konstatovat, že čitelnost na přímém slunci je skutečně skvělá.

První zapnutí a spárování s telefonem

Hodinky nám na recenzi dorazily ve vypnutém stavu, takže jsme je nejprve museli zapnout stiskem tlačítka na jejich pravé straně. Po úvodní animaci, během které se postupně objevilo logo Amazfit a Zepp OS, jsme se dostali k výběru jazyka. Potěšilo nás, že v nabídce nechyběla čeština, kterou jsme pochopitelně zvolili.

Redmi A3
V nabídce nechybí čeština ani slovenština
V nabídce nechybí čeština ani slovenština

Poté se na displeji zobrazil QR kód, jež nás nasměroval na stažení aplikace Zepp (původně označované jako Amazfit). Na tomto místě je vhodné upozornit, že Amazfit T-Rex 2 nejsou kompatibilní s aplikacemi Mi Fitness ani Zepp Life.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free
‎Zepp (formerly Amazfit)
‎Zepp (formerly Amazfit)
Developer: Huami Inc.
Price: Free+

Na kartě Profil jsme v sekci Moje zařízení klepli na tlačítko Přidat a v dalším kroku jsme zvolili párování Hodinek. Po udělení nezbytných oprávnění (k poloze a fotoaparátu) jsme vybrali možnost Hodinky s kódem QR.

Následovalo načtení kódu fotoaparátem telefonu, potvrzení párování klepnutím na obrazovku hodinek a povolení synchronizace. Nakonec nás průvodce ve čtyřech krocích seznámil se základním prostředím hodinek a jejich ovládáním.

Uživatelské rozhraní hodinek

Jak zaznělo v předchozí kapitole, hodinky od samotného párování umí komunikovat česky. Pravda, některé překlady jsou lehce kostrbaté, ale není to nic, co by se nedalo přežít. V případě potřeby lze změnu jazyka provést v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-Nastavení hodinek-Systémový jazyk. Naše východní sousedy jistě potěší skutečnost, že vedle češtiny nechybí v nabídce ani slovenština.

Jak již zaznělo, hodinky jsou vybaveny čtyřmi mechanickými tlačítky – dvěma na levé a dvěma na pravé hraně. Tlačítka po levé straně slouží k posunu v nabídkách nahoru, respektive dolů. Pravým horním tlačítkem je možné vybrat právě aktivní položku, pravé dolní pak slouží k návratu zpět a na úvodní obrazovce k vyvolání seznamu aplikací.

Vše lze pochopitelně realizovat i prostřednictvím dotykového displeje. Potažením dolů zobrazíte Centrum ovládání, zatímco tah opačným směrem vyvolá karty zástupců. Poněkud netradičně se k oznámením dostanete potažením doprava, zatímco k seznamu aplikací potažením doleva. Tah zleva doprava pak také v nabídkách slouží k návratu zpět.

Ciferníky

Hlavní obrazovku hodinek tvoří ciferník, zobrazující zpravidla aktuální čas a případně i další údaje. Pokud by se vám výchozí design nelíbil, není problém vyměnit ho za jiný. Výrobce se v případě tohoto modelu nechlubí tím, kolik ciferníků připravil, proto jsme je spočítali sami. Najdete je v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-Obchod se vzhledy hodinek.

 • Sekce Custom Background – 8 ciferníků
 • Sekce Outdoor – 9 ciferníků
 • Sekce Sense of Technology – 23 ciferníků
 • Sekce Simplicity – 42 ciferníků
 • Sekce Dashboard – 18 ciferníků
 • Sekce Multiple data – 25 ciferníků
 • Sekce Classic – 36 ciferníků
 • Sekce Realism – 4 ciferníky
 • Sekce Official Built-in – 8 ciferníků
 • Sekce Workout & Health – 13 ciferníků
 • Sekce Art & Creativity – 17 ciferníků
 • Sekce The world in my hands – 1 ciferník

To máme celkem velmi pěkných 204 ciferníků, z nichž si snad vybere úplně každý. Samotná instalace ciferníku je jednoduchá – stačí ho otevřít, stisknout tlačítko Synchronizovat a vyčkat na dokončení přenosu a aktivaci. Celý proces obvykle netrvá déle než deset sekund.

JBL: zvuk, který tě pohltí

Karty zástupců

Pokud na úvodní obrazovce potáhnete prstem zdola nahoru, zobrazí se karty zástupců. V podstatě se jedná o jakési widgety, zobrazující nejrůznější informace, případně přes ně lze provádět určitá nastavení. Dostupné položky a jejich pořadí lze nastavit v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-Karty zástupců. Pozitivní je, že počet zobrazovaných položek není omezený.

K dispozici jsou následující možnosti:

 • Počasí – ukazuje aktuální teplotu a piktogram vyjadřující meteorologickou situaci.
 • Poslední cvičení – ikona poslední měřené aktivity, vzdálenost a případně další údaje.
 • Stav aktivit – ukazuje poslední naměřené hodnoty VO2 max a zatížení při tréninku EPOC.
 • PAI – zobrazuje aktuální skóre metriky PAI, dosažené v uplynulých sedmi dnech.
 • Budík – ukazuje čas nejbližšího nastaveného budíku. Pomocí přepínače je možné budík deaktivovat.
 • Spánek – informace o času usnutí a probuzení spolu s grafem průběhu spánku během poslední noci.
 • Tepová frekvence – poslední naměřená hodnota tepové frekvence a graf rozložení času v jednotlivých tepových zónách.
 • Činnost – údaje o spálených kaloriích, počtu stání a počtu absolvovaných kroků v průběhu aktuálního dne.
 • Krevní kyslík – aktuální údaj o hodnotě krevní saturace (SpO2).
 • Počasí na několik dní – předpověď počasí na aktuální a následující dva dny v podobě piktogramů, nejvyšších a nejnižších očekávaných teplot.
 • Event – zobrazuje události naplánované v aplikaci Zepp.
 • Stres – ukazuje poslední naměřenou hodnotu hladiny stresu.
 • Světový čas – umožňuje zobrazení času ve vybraném městě.
 • Seznam úkolů – ukazuje úkoly zadané v aplikaci Zepp.
 • Odpočítávání – možnost rychlého spuštění minutky na 1, 5, nebo 20 minut.
 • Cvičení celkem – zobrazuje počet zaznamenaných sportovních aktivit, čas a spálené kalorie.
 • VO2 Max – ukazuje hodnotu maximálního množství kyslíku, které tělo dokáže využít během fyzické aktivity.
 • Hudba – základní ovládání hudebního přehrávače ve spárovaném telefonu (pozastavení/spuštění, přeskakování mezi skladbami).
 • Menstruační historie – základní údaje o menstruačním cyklu.
 • Dýchání – možnost rychlého spuštění relaxačního dechového cvičení.
 • Měření jedním klepnutím – během 50 sekund změří tepovou frekvenci, hladinu stresu, úroveň okysličení krve a dechovou frekvenci.
 • Stopky – rychlé spuštění stopek.

Seznam aplikací v hodinkách

Amazfit si zaslouží pochvalu za hodně věcí a jednou z nich je i možnost nastavit si, které aplikace a v jakém pořadí chcete mít v hodinkách k dispozici. Tuto možnost najdete v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-Správa seznamu aplikací. V této kapitole se podrobně podíváme na to, co jednotlivé aplikace nabízejí.

PAI

Hodinky Amazfit T-Rex 2 umí měřit skóre PAI (Personal Activity Intelligence). Jedná se o algoritmus, vyhodnocující fyzickou aktivitu uživatele s ohledem na jeho zdatnost. Více na toto téma si můžete přečíst ve článku Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Jde o docela dobrou motivaci ke sportování, jejímž cílem je dlouhodobě udržovat hodnotu tohoto indexu nad stovkou. Výhodou této metriky je, že hodnocení závisí na fyzické kondici, tj. pokud pravidelně cvičíte, budete muset vynaložit více úsilí, než když se sportováním začínáte. Postupně se tak můžete vypracovat k lepší kondici.

V této sekci na hodinkách můžete zjistit, kolik bodů jste obdrželi v uplynulých sedmi dnech a vaše aktuální skóre. Kromě toho jsou zde údaje o absolvované fyzické zátěži a graf s vývojem tepové frekvence v průběhu dne s údajem o minimální, maximální a průměrné hodnotě.

Redmi 13C

Cvičení

V sekci Cvičení budete zahajovat měření fyzických aktivit. Hodinky mají podporu satelitních pozičních systémů, takže dokážou zaznamenávat trasu a měřit její délku i výškové poměry bez nutnosti nosit s sebou mobilní telefon.

Po otevření sekce se zobrazí nabídka aktivit, kterou lze přímo na hodinkách upravit. Je tedy možné vyřadit z ní sporty, které neprovozujete, a naopak přidat ty, kterým se věnujete a upravit jejich pořadí. Další typy aktivit pak najdete v sekci Další aktivity, kde jsou roztříděné do několika kategorií.

Po zvolení sportovní aktivity lze provádět další nastavení. Například je možné zapnout si upozornění na dosažení cíle, měření kol/okruhů, nebo automatické pozastavení měření (je k dispozici například při chůzi, běhu a jízdě na kole).

U venkovních aktivit je nutné počkat na nalezení polohy, přičemž hodinky ani při úvodní inicializaci nevyužívají GPS v telefonu. Během cvičení se na obrazovce zobrazují údaje o čase a překonané vzdálenosti, případně další informace dle zvoleného typu aktivity.

Během probíhajícího cvičení lze z hodinek ovládat hudební přehrávač v telefonu – stačí odsunout stránku s informacemi doleva. Oceňujeme praktický způsob ukončování aktivity, spočívající v odsunutí stránky doprava a stisku tlačítka na displeji.

Historie cvičení

Přímo na hodinkách si můžete prohlížet podrobné informace o prováděných sportovních aktivitách. Ty jsou zobrazeny v podobě chronologického přehledu seřazeného od nejnovějších k nejstarším. Po klepnutí na položku se zobrazí podrobnosti.

Například v případě chůze hodinky poskytují informace o překonané vzdálenosti, průměrné rychlosti, čase, počtu kroků, spálených kaloriích, průměrné tepové frekvenci, tempu a průměrné délce kroku. Následuje graf, zobrazující, kolik času jste trávili v jednotlivých zónách tepové frekvence (mírná, spalování tuků, aerobní, anaerobní, maximální).

Servis XM.cz

Součástí přehledu jsou také grafy průběhu vývoje tepové frekvence s maximální, minimální a průměrnou hodnotou, a průběh aktuální rychlosti v čase. V případě indoorových aktivit pochopitelně některé informace (například o rychlosti) chybí.

Stav aktivit

Tato sekce zobrazuje dva údaje – informaci o tréninkové zátěži a maximálním množství kyslíku, které je organismus schopen zpracovat při zátěži (VO2 max). Druhou z uvedených hodnot však hodinky měří jen u vybraných typů sportovních aktivit.

Tepová frekvence

Pokud si aktivujete kontinuální měření tepové frekvence, budete v této sekci moci sledovat graf s vyobrazením jejího vývoje v průběhu aktuálního dne. Nechybí údaj o minimální, maximální a průměrné hodnotě či klidovém tepu.

Z hlediska přesnosti měření nelze nic vytknout – je vidět, že tuto funkci už mají dnešní hodinky zvládnutou. Několikrát jsme ručně přeměřili výsledky udávané hodinkami a dospěli jsme ke stejným hodnotám. Jedinou komplikací může být tetování na zápěstí, které optický snímač neprosvítí.

Krevní kyslík

Amazfit T-Rex 2 dokážou kromě tepu měřit také úroveň okysličení krve (takzvanou krevní saturaci, známou pod označením SpO2), a to i automaticky v průběhu dne. V této sekci se můžete podívat na graf s vývojem této hodnoty v aktuální den.

Úroveň okysličení krve
Úroveň okysličení krve

Přesnost tentokrát hodnotit nemůžeme, protože nemáme k dispozici kalibrovaný pulsní oxymetr. Naměřené hodnoty však byly v očekávaném rozsahu, tj. mezi 97 a 99 %. Na rozdíl od náramku Xiaomi Smart Band 7 tedy pravděpodobně odpovídaly skutečnosti.

Měření jedním klepnutím

S funkcí Měření jedním klepnutím jsme se už v minulosti na hodinkách Amazfit setkali. Po spuštění proběhne měření, trvající necelých padesát sekund. Hodinky poté zobrazí hodnotu tepové frekvence, hladiny stresu, úrovně okysličení krve a dechové frekvence.

Stres

Pokud si aktivujete průběžné měření tepu, dokážou hodinky detekovat hladinu stresu. Jeho hodnotu zjišťují na základě variability srdečního tepu. Více na toto téma se můžete dočíst ve článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?

Na hodinkách se můžete podívat na graf vývoje hladiny stresu v průběhu aktuálního dne, aktuální, nejnižší a nejvyšší hodnotu. Druhý graf ukazuje, kolik času jste strávili v jedné ze čtyř úrovní (žádný, normální, střední, vysoká) a na poslední obrazovce je k dispozici graf průměrného stresu v posledním týdnu.

Činnost

Hodinky sledují v průběhu dne tři základní metriky: počet absolvovaných kroků, spálené kalorie a počet stání. V této sekci se můžete podívat, jak jste si vedli – podrobné grafy ukazují počet kroků, spálených kalorií a stání v průběhu jednotlivých hodin.

Zajímavá je poslední obrazovka se šesti údaji. Ukazuje spálené aktivní a pasivní kalorie, čas strávený pohybem a neaktivitou, počet vystoupaných schodů a vzdálenost. Můžeme konstatovat, že uváděné údaje odpovídaly skutečnosti.

Spánek

Hodinky umí monitorovat spánek, včetně jednotlivých spánkových fází. Automaticky detekují čas usnutí i probuzení a poradí si i se spánkem v průběhu dne. Přesnost detekce usnutí a probuzení hodnotíme velmi kladně – prakticky po celou dobu testu odpovídala realitě.

Na hodinkách se můžete podívat na délku posledního spánku, čas usnutí a probuzení. K dispozici je také graf, zobrazující rozložení spánkových fází v průběhu času, a skóre, odrážející kvalitu spánku. Na další obrazovce je připraven graf, zobrazující čas strávený v jednotlivých fázích (vzhůru, REM, lehký spánek, hluboký spánek).

Kompas

Po kalibraci dokáže tato aplikace ukazovat kompas, tedy směry k jednotlivým světovým stranám a aktuální azimut. Kromě toho zobrazuje také tlak vzduchu v hektopascalech a z něj vypočtenou nadmořskou výšku v metrech.

Kompas
Kompas

Barometrový výškoměr

Hodinky Amazfit T-Rex jsou vybavené senzorem tlaku vzduchu. Díky tomu dokážou měřit a zobrazovat jeho hodnotu, jakož i graf s dosavadním vývojem. Každopádně měření se nám nezdálo být příliš přesné, neboť v době, kdy domácí meteostanice Netatmo i oficiální meteorologická stanice ČHMI naměřila tlak 1013 hPa, hodinky ukazovaly 984 hPa.

Počasí

Jednou z oblíbených funkcí chytrých hodinek je zobrazování informací o počasí, což se může hodit nejen při plánování outdoorových sportovních aktivit a výletů. Aplikace zobrazuje aktuální teplotu a její předpokládaný vývoj, a informaci o vlhkosti vzduchu.

Na druhé obrazovce jsou indexy, vyjadřující vhodnost provozování různých činností s ohledem na současnou situaci. Konkrétně se jedná o venkovní cvičení, UV záření, rybolov a mytí aut. Na třetí obrazovce je předpověď počasí na následujících pět dní, sestávající z piktogramu a nejnižší a nejvyšší předpokládané teploty.

Hudba

Přímo z hodinek lze ovládat hudební přehrávač ve spárovaném mobilním telefonu. Tedy zcela konkrétně je možné pozastavovat a znovu spouštět přehrávání, přeskakovat mezi skladbami a nastavovat hlasitost. Hodinky také zobrazují základní informace o právě přehrávané skladbě, pokud jsou k dispozici.

Ovládání hudby v telefonu
Ovládání hudby v telefonu

Musíme však upozornit, že Amazfit T-Rex 2 fungují pouze jako dálkový ovladač hudebního přehrávače v telefonu. Samy o sobě neumí hudbu přehrávat, a to ani do bezdrátových sluchátek. Neexistuje totiž způsob, jak do nich nahrát jakékoli soubory.

Budík

Součástí základní softwarové výbavy je také budík, který spáče budí jemnými, ale k procitnutí zcela postačujícími vibracemi. Je možné nastavit několik vzájemně nezávislých budíků, které se mohou automaticky opakovat ve zvolené dny v týdnu.

U každého budíku lze nastavit takzvané „chytré buzení“, který by vás měl probudit v lehké spánkové fázi. Funguje to tak, že hodinky sledují a vyhodnocují spánkové fáze, a pokud se méně, než třicet minut před nastaveným časem ocitnete v mělkém spánku, probudí vás. Vstanete tak sice o něco dřív, ale probuzení by mělo být příjemnější.

Z vlastní zkušenosti musíme konstatovat, že chytré buzení fungovalo spíše výjimečně. Během jednoho měsíce nás hodinky vzbudily v jiný než nastavený čas asi šestkrát, přestože jsme se dle informací o spánku v aplikaci Zepp nacházeli půl hodiny před budíkem v lehké spánkové fázi.

Kalendář

Na hodinkách Amazfit T-Rex 2 lze zobrazovat upozornění na události z kalendáře v mobilním telefonu. To je však nutné nejprve povolit v aplikaci Zepp, konkrétně na kartě Profil v sekci Kalendář. Poté bude aplikace synchronizovat události a schůzky na následujících třicet dní a hodinky vás na ně budou upozorňovat.

Pochopitelně je nutné počítat s tím, že kalendář se s hodinkami synchronizuje jen při otevření aplikace Zepp. Pokud si tedy například zadáte novou schůzku, zobrazí se v hodinkách až po provedení synchronizace. Jinak vás na ni nebudou schopné upozornit.

Slunce a Měsíc

Aplikace zobrazuje aktuální polohu Měsíce a Slunce na obloze, čas jejich východu a západu. Pokud jste v blízkosti moře, dokáže zobrazit také čas očekávaného přílivu. Informace jsou k dispozici nejen pro aktuální, ale i následující dny.

Menstruační historie

Aplikace v této sekci zobrazuje počet dní od poslední menstruace a aktuální fázi. V případě probíhající menstruace ukazuje předpokládaný konec. Vychází přitom z dat zadaných v aplikaci Zepp.

Dýchání

Dýchání je účinná relaxační technika, díky které můžete odbourat stres. Aplikace provádí uživatele 1 až 5 minut trvajícím dechovým cvičením, kdy pomocí animace na obrazovce a jemnými vibracemi určuje, kdy se má nadechnout, a kdy vydechnout. Na konci na základě tepové frekvence vyhodnotí, zda cvičení přineslo kýžený účinek.

Stopky

Stopky jsou již takřka tradiční součástí chytrých hodinek a náramků. I tentokrát přinášejí očekávané funkce, jako je měření s přesností na setinu sekundy, možnost pozastavení a opětovného spuštění a měření času v jednotlivých kolech. Je to jednoduchá, ale naprosto funkční aplikace.

Odpočítávání

Součástí základní softwarové výbavy je také jednoduchá minutka, která po skončení odpočtu zavibruje. Můžete si zvolit časovač na 1/2/3/5/10/15/30 minut, případně nastavit vlastní hodnotu. Hodí se například při vaření, kdy nechcete rukama od potravin nastavovat minutku na displeji mobilního telefonu.

Najdi můj telefon

Velice praktická funkce, kterou využijete například při hledání zapadlého či zapomenutého telefonu. Zásadní podmínkou k fungování však je, aby byl mobil v dosahu náramku, respektive aby bylo aktivní a funkční Bluetooth připojení. Po stisku tlačítka začne telefon vyzvánět, a to i v případě, kdy je přepnutý do tichého režimu.

Přečtěte si také  Recenze Redmi 8: levný, a přesto dobrý telefon pro méně náročné
Najdi můj telefon
Najdi můj telefon

Světový čas

Aplikace zobrazuje aktuální čas v různých časových pásmech. Stačí si vybrat město (nebo města – sledovat lze i více míst najednou) a po otevření této sekce hned uvidíte, kolik tam je hodin. To se může hodit například v případě, že musíte z nějakého důvodu komunikovat s lidmi žijícími v jiných časových pásmech.

Seznam úkolů

V aplikaci Zepp si můžete definovat úkoly, a to jak jednorázové, tak i opakované s denní, týdenní, měsíční, roční, nebo vlastní periodou. Na hodinkách si tyto úkoly můžete zobrazit a případně také označit („odškrtnout“) jako splněné.

Časovač Pomodoro

Pomodoro je způsob práce, během kterého se střídají úseky věnované práci s přestávkami. Výsledkem by měla být lepší koncentrace na pracovní úkoly. Více si o této technice můžete přečíst například na Wikipedii, nebo v knize Technika Pomodoro, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Na hodinkách lze nastavit délku časového úseku věnovaného práci. V okamžiku, kdy začnete pracovat, spustíte odpočet a po určenou dobu se budete snažit věnovat pouze práci. Hodinky vám pak ukážou, kolik pomodor jste v daný den zvládli.

Fotografování na dálku

Amazfit T-Rex mohou zastat roli dálkové spouště fotoaparátu. Princip je poměrně jednoduchý: umístíte telefon na místo, ze kterého chcete fotografovat. Poté se například postavíte před objektiv a tlačítkem na hodinkách pořídíte snímek. Otestovali jsme uvedenou funkci na Xiaomi 12 a můžeme konstatovat, že fungovala k naší plné spokojenosti.

Možnost instalace aplikací

Jednou z velkých výhod hodinek s operačním systémem by měla být možnost instalace dalších aplikací. Zatímco v případě hodinek Xiaomi Watch S1 a S1 Active jsme neměli důvod k nadšení, neboť nainstalovat bylo možné jenom pět aplikací, u Amazfit T-Rex je nabídka podstatně širší. V době recenze (září 2022) čítala 42 položek a v průběhu času neustále narůstala.

Aplikace lze instalovat z aplikace Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-App Store. U každé položky jsou kromě názvu informace o velikosti, náhled, podrobnosti o poslední dostupné verzi a stručný popisek. Pojďme se nyní v bodech podívat na nabídku aplikací, jež můžete do hodinek nainstalovat. Pro lepší přehlednost jsme ji seřadili podle abecedy.

 • Birthday record – důmyslný software pro připomínání narozenin. Může vás upozornit den před, nebo v den narozenin.
 • BMI – aplikace načte zadané údaje o výšce a hmotnosti z aplikace Zepp a použije je k výpočtu vašeho BMI.
 • Brush teeth – aplikace se automaticky spustí dvouminutový časovač, když si začnete čistit zuby, abyste si je čistili doporučenou dobu. Během čištění zubů každých 20 sekund připomene, že byste měli změnili stranu.
 • Calculator – jednoduchá aplikace kalkulačky, která umožňuje sčítat, odčítat, násobit a dělit přímo na hodinkách.
 • Calorie intake record – aplikace pro zaznamenávání kalorického příjmu z potravy. Můžete v ní plánovat svůj denní příjem nastavením vlastního kalorického cíle.
 • Calories – aplikace přečte údaje o kaloriích spálených v daný den a vypočítá k nim ekvivalentní jídlo.
 • Coin Toss – spoléháte při rozhodování na náhodu? Panna, nebo orel? S touto aplikací si můžete hodit virtuální mincí.
 • Dice roller – chcete si zahrát společenskou hru, ale chybí vám hrací kostka? Žádný problém – tato aplikace ji dokonale nahradí.
 • Digital Huagong Road – klasický hlavolam, ve kterém je úkolem seřadit posouváním dlaždice s čísly v pořadí od nejmenšího po největší.
 • English verbs – procvičování pravidelných a nepravidelných anglických sloves.
 • Flags – tato aplikace udělá radost všem příznivcům Sheldona Coopera. Přímo na hodinkách budete moci hádat, které zemi patří zobrazená vlajka.
 • German verbs – procvičování pravidelných a nepravidelných německých sloves.
 • GoPro – pomocí hodinek se můžete připojit a ovládat akční kameru GoPro HERO 9 a HERO 10. Z hodinek lze zahajovat a ukončovat nahrávání a přepínat režim kamery.
 • Habitual clocking – software pro budování návyků vám může pomoci rozvíjet různé návyky, zaznamenávat je, zlepšovat sebekázeň a efektivitu.
 • Holiday Calendar – aplikace zobrazuje informace o svátcích v letech 2021 a 2022 v 10 zemích: Spojených státech, Španělsku, Německu, Itálii, Francii, Spojeném království, Indii, Thajsku, Rusku a Brazílii.
 • Home Connect – umožňuje zobrazovat a ovládat chytré domácí spotřebiče připojené k Home Connect. Dostupné možnosti se mohou lišit v závislosti na funkcích domácích spotřebičů.
 • Language tutor – s touto aplikací se můžete učit anglická, španělská, italská, francouzská a německá slovíčka. Můžete si vybrat z různých kategorií, jako jsou čísla, ovoce, zvířata, dny v týdnu atd.
 • Memo – ukládání a synchronizaci textů a poznámek s aplikací v mobilním telefonu.
 • Music trainer – pomocí této aplikace si můžete procvičit čtení not ve vysokém a nízkém klíči.
 • My Time – aplikace pro záznam času stráveného různými činnostmi. Obsahuje 12 aktivit, ze kterých si lze vybrat. Zobrazuje poměr vytížení v průběhu dne ve formě záznamů a grafů.
 • Navigace Wear – aplikace zobrazuje navigační pokyny ze smartphonu na displeji hodinek. Funguje pouze s doprovodnou aplikaci Navigace Wear z obchodu Google Play.
 • Navigation – navigace v hodinkách potřebuje ke svému provozu aplikaci Navigation Watch v telefonu. Zobrazuje odbočení, vzdálenost, směr, rychlost a čas očekávaného příjezdu do cíle.
 • Notify for Big Notif – pokud máte slabší zrak, pak určitě oceníte tuto aplikaci, umožňující zobrazení notifikací z telefonu větším písmem.
 • Notify for Buttons – aplikace umožňující spouštění vlastních příkazů na spárovaném telefonu, jako je hlasový asistent, časovač, IFTTT a další.
 • Notify for GClock – aplikace, díky které můžete vypínat a odkládat budík z aplikace Hodiny Google na mobilním telefonu, aniž byste museli vstávat z postele.
 • Notify for Maps – navigace pomocí Map Google v telefonu, zobrazovaná na displeji hodinek. Můžete tak sledovat navigační pokyny bez nutnosti používat telefon.
 • Pregnancy Assistant – v aplikaci zadáte předpokládané datum porodu. Následně ukazuje počet zbývajících dní, aktuální velikost dítěte a další údaje o probíhajícím těhotenství.
 • QR code viewer – snadné sdílení obsahu ve formě QR kódu na obrazovce hodinek.
 • Rain – zobrazuje graf s očekávaným množstvím srážek. Pro USA, Velkou Británii a Irsko ukazuje příští hodinu, pro Belgii a Nizozemsko následující 2 hodiny.
 • Random Number – aplikace, generující náhodná čísla v uživatelem definovaném rozsahu.
 • Reaction Speed Test – aplikace pro trénink reakčního času, jež vede k silnějším a zdravějším vazbám v mozku, což následně přispívá k celkově zdravějšímu životu.
 • Reaction Training – jednoduchá hra spočívající v tréninku reakcí se čtyřmi režimy. Poskytuje uživateli různé zážitky; zlepšuje koncentraci a schopnost rychlé reakce.
 • Real-time Heart Rate – zobrazuje aktuální údaje o tepové frekvenci a zónu tepové frekvence.
 • SOS Flashlight – tato aplikace začne sekundu po spuštění vyblikávat prostřednictvím obrazovky hodinek signál SOS v Morseově abecedě.
 • Spanish verbs – procvičování pravidelných a nepravidelných španělských sloves.
 • Stocks – zobrazení cen akcií. Data poskytuje Yahoo Finance.
 • Text Viewer – synchronizace textů mezi chytrým telefonem a hodinkami.
 • Tic Tac Toe – jednoduchá hra, odpovídající piškvorkám, kterou mohou hrát dva hráči.
 • Urceni barvy – aplikace obsahuje 10 obrázků ze systému detekce barvosleposti Ishihara. Mezi obrázky můžete přepínat přejetím nahoru nebo dolů. Klepnutím na obrázek se zobrazí odpověď.
 • Water Time – aplikace, která dohlédne na váš pitný režim. Umožňuje zadávání množství vypité tekutiny a sledování celkového denního příjmu. Poskytuje také statistiky za posledních sedm dní.
 • Watch Storage Space – zobrazuje zbývající místo v úložišti a velikost prostoru využitého různými daty. Údaje jsou rozdělené na systém, aplikace a ciferníky.
 • Weight Records – aplikace pro zaznamenávání výšky a váhy. Dokáže z těchto údajů spočítat index BMI a analyzovat změny hmotnosti v průběhu času.

Jak je vidět, portfolio aplikací pro Zepp OS se hezky rozrostlo a dnes v něm lze najít i celou řadu praktických a použitelných položek. To může značně zvýšit atraktivitu zařízení, které díky tomu může poskytovat další zajímavé funkce.

Oznámení z telefonu

Jednou z nejpoužívanějších funkcí nositelných zařízení je zobrazování oznámení z připojeného mobilního telefonu. K tomu, aby to fungovalo, je nutné splnit několik podmínek. V první řadě je nezbytné zajistit, aby systém aplikaci neukončoval (vizte náš tip MIUI 13 – tipy a triky: Jak nastavit aplikaci, aby ji systém neukončil?) a aby měla přístup k oznámením.

Poté je možné v aplikaci Zepp aktivovat oznámení pro příchozí hovory, upozornění (vybraných) aplikací, připomenutí na stání, příchozí SMS a oznámení o dosažení stanoveného cíle. Pojďme si jednotlivé možnosti postupně projít podrobněji.

 • Příchozí hovor – hodinky ukazují jméno a telefonní číslo volajícího. Telefonát na hodinkách nelze přijmout – je možné ztišit vyzvánění, odmítnout příchozí hovor, nebo ho odmítnout s odesláním textové zprávy (což nám ovšem nefungovalo, ačkoli aplikace Zepp měla přístup k SMS). V nastavení lze definovat text SMS s odpovědí, případně aktivovat prodlevu, než bude hovor notifikován na hodinkách.
 • Upozornění aplikací – hodinky zobrazují ikonu aplikace a text zprávy, respektive notifikace. Bez problémů si poradí s českou diakritikou. V nastavení si můžete zvolit, ze kterých aplikací chcete dostávat oznámení na hodinky. Kromě toho je možné nechat se upozorňovat pouze v případě, kdy je obrazovka telefonu zhasnutá. Na některé zprávy lze z hodinek odpovědět předdefinovaným textem.
 • Připomenutí na stání – pokud máte sedavé zaměstnání, znamená to značné riziko pro váš kardiovaskulární systém. Alespoň jednou za hodinu byste proto měli vstát a projít se. S dodržováním tohoto návyku vám pomůže tato funkce, která vás po hodině bez pohybu upozorní, že byste se měli projít. V aplikaci lze nastavit čas, kdy si přejete být upozorňováni, případně i přestávku, během níž vstávat nechcete.
 • Příchozí SMS – zvlášť od upozornění aplikací se nastavují notifikace na krátké textové zprávy. I v tomto případě na ně lze reagovat přímo z hodinek připravenou odpovědí. V aplikaci nejsou žádná zvláštní nastavení – upozornění na příchozí SMS lze pouze zapnout, nebo vypnout.
 • Oznámení o dosažení cíle – pokud si nastavíte denní cíle, mohou vás hodinky upozornit a pochválit za jejich dosažení.

Během testování chodila oznámení na hodinky bez problémů. Ocenili jsme také možnost nastavit si pro různé typy událostí vlastní vibrační vzory. Potěšila nás podpora češtiny, velikost obrazovky a písma hodnotíme pro tyto účely jako vyhovující.

Telefonní hovory

Jak vyplynulo z předchozí kapitoly, hodinky vás mohou upozorňovat na příchozí hovory tím, že vibrují, přehrávají zvuk a zobrazují jméno nebo telefonní číslo volajícího. Vyzvánění je možné ztišit, hovor lze také přímo z hodinek odmítnout. Nefungovalo nám ale odmítnutí se současným odesláním textové zprávy volajícímu.

Ačkoli Amazfit T-Rex 2 disponují reproduktorem (a velmi pravděpodobně i mikrofonem), není na nich možné hovor přijmout. Nenabízejí tak funkci hlasitého handsfree, která může být v určitých situacích velmi užitečná. To je u zařízení této cenové kategorie docela škoda.

Placení hodinkami Amazfit T-Rex 2

Při pohledu na specifikace Amazfit T-Rex 2 nás poměrně značně zaskočila absence NFC. Celkem s přehledem tak musíme konstatovat, že mají-li tyto hodinky nějaký vyslovený nedostatek, tak ten, že s nimi nelze bezkontaktně platit. Víc k tomu není, co dodat – snad jen to, že je to opravdu velká škoda!

Ciferníky

Jak jsme popsali výše v kapitole Uživatelské rozhraní hodinek-Ciferníky, do hodinek lze z aplikace Zepp instalovat alternativní ciferníky. Výběr je skutečně široký – v době vzniku této recenze čítal úctyhodných 204 položek. To je skoro dvakrát víc, než nabízí Xiaomi Smart Band 7.

Ciferníky lze do hodinek instalovat pouze z aplikace Zepp, o žádném jiném způsobu nevíme. Mezi těmi, jež jsou již v hodinkách nainstalované, pak lze snadno přepínat – stačí podržet prst na výchozí obrazovce a následně posouvat do stran. Můžete si tak kdykoli nastavit ciferník ve stylu, který se vám aktuálně hodí.

Samotná instalace ciferníku je jednoduchá – v aplikaci Zepp stačí přejít do sekce Profil-Amazfit T-Rex 2-Obchod se vzhledy hodinek. Ciferníky jsou roztříděné do několika kategorií. Stačí si vybrat požadovaný vzhled, otevřít ho a klepnout na tlačítko Synchronizovat. Přenos do hodinek a aktivace trvá asi 35 sekund.

Zajímavostí jsou placené ciferníky. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od jednoho do čtyř eur (cca 25 až 100 korun), přičemž platba probíhá přes Google Pay. Jistě se jedná o zajímavý trend, který se časem objeví i u zařízení dalších značek.

Always on Display

Amazfit T-Rex 2 nabízejí i funkci Always on Display („Stále na displeji“; AoD), kdy na své obrazovce permanentně zobrazují aktuální čas. To je možné díky AMOLED obrazovce, na které v tom okamžiku svítí jen určité body, zatímco černé body neodebírají žádnou energii. Pochopitelně to zvyšuje spotřebu baterie – dle výrobce až o 50 %, konkrétně baterie ubývala v průměru rychlostí 12 % za den.

Možnosti AoD lze nastavit v aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-Nastavení hodinek-Displej a jas-Stále zapnutý displej. Na výběr je šest stylů AoD ciferníků (tři ručičkové a tři digitální), případně lze využít styly, které jsou součástí instalovatelných ciferníků. Aby hodinky nesvítily v noci během spánku, lze nastavit čas, ve kterém bude AoD aktivní.

Základní měření aktivit

Pokud není zapnutá žádná konkrétní sportovní aktivita, počítají hodinky počet kroků v průběhu dne a odvozují z něj počet spálených kalorií. Možná poněkud překvapivě primárně nesledují počet stání ani minuty aktivity, což je možná trochu škoda.

K počítání kroků jsou Amazfit T-Rex 2 vybavené tříosým senzorem zrychlení a gyroskopem. Měření probíhá na základě pohybů ruky a otřesů, jež následně analyzují chytré algoritmy s cílem určit, zda se jednalo, nebo nejednalo o krok.

Měření a záznam sportovních aktivit
Měření a záznam sportovních aktivit

Počítání kroků bylo velmi přesné – když jsme si je počítali sami, docházeli jsme k naprosto stejným číslům. Z principu podstaty měření však plynou jisté možné komplikace – pokud se ruka s hodinkami nepohybuje způsobem obvyklým pro chůzi (např. pokud spočívá na madle kočárku či nákupního vozíku, nebo se uživatel pohybuje pomocí berlí), kroky se nezapočítají.

Optický senzor na spodní straně těla pak dokáže měřit tepovou frekvenci a úroveň okysličení krve, a to i v průběhu dne – pokud si to nastavíte. Z těchto údajů pak dokáže detekovat hladinu stresu či přesněji počítat spalování kalorií.

Měření sportovních aktivit

Hodinky Amazfit T-Rex 2 podporují měření bezmála 160 typů sportovních a pohybových aktivit. K jejich seznamu se dostanete buď rychleji stiskem horního tlačítka, nebo pomaleji přes položku Cvičení v nabídce aplikací.

Na první stránce najdete vybrané sportovní aktivity, další jsou pak roztříděné do několika sekcí pod položkou Další aktivity. Přímo na hodinkách si můžete nastavit, které aktivity budou v primární nabídce i jejich pořadí. Poněkud překvapivě však není možné nabídku sportovních aktivit upravovat v aplikaci Zepp.

Hodinky umí měřit sportovní výkony pomocí satelitních pozičních systémů
Hodinky umí měřit sportovní výkony pomocí satelitních pozičních systémů

Pro měření sportovní aktivity náramek využívá senzor zrychlení, gyroskop (těmi počítá absolvované kroky) a snímač tepové frekvence. Pokud chcete zaznamenat a přesně změřit trasu, nemusíte s sebou nosit mobilní telefon – Amazfit T-Rex 2 totiž podporují pět satelitních pozičních systémů: americké GPS, ruský GLONASS, čínské Beidou, evropské Galileo a japonský QZSS.

Podporované sportovní aktivity

Výrobce na oficiálních stránkách produktu deklaruje, že hodinky Amazfit T-Rex 2 podporují 150 sportovních režimů. Jak je v naších recenzích zvykem, všechny informace si ověřujeme, což jsme udělali i tentokrát.

Sekce Rychlochůze (7 sportů)

 • Venkovní běh
 • Chůze
 • Běžecký pás
 • Vnitřní chůze
 • Trailový běh
 • Závodní chůze
 • Spuštěno na pozadí

Sekce Cyklistiky (4 sporty)

 • Venkovní cyklistika
 • Vnitřní cyklistika
 • Horské kolo
 • BMX

Sekce Plavání (4 sporty)

 • Plavání v bazénu
 • Plavání v otevřené vodě
 • Ploutvové plavání
 • Synchronizované plavání

Sekce Venkovní cvičení (11 sportů)

 • Lezení
 • Turistika
 • Orientační běh
 • Horolezectví
 • Rybolov
 • Lov
 • Skateboarding
 • Kolečkové brusle
 • Parkour
 • ATV
 • Terénní motocykl

Sekce Posilovna (24 sportů)

 • Eliptický trenažér
 • Veslovací trenažér
 • Fitness schody
 • Stepper
 • Spinning
 • Vnitřní fitness
 • Aerobik
 • Cross-training
 • Aerobik
 • Skupinová kalisthenika
 • Bodycombat
 • Silový trénink
 • Cvičení na stepu
 • Core
 • Trénink flexibility
 • Volný trénink
 • HIIT
 • Jóga
 • Pilates
 • Gymnastika
 • Hrazda
 • Bradla
 • Posilovací lana
 • Protahování

Sekce Tanec (16 sportů)

 • Square dance
 • Společenský tanec
 • Orientální tanec
 • Balet
 • Street dance
 • Zumba
 • Latinskoamerické tance
 • Tanec jazz
 • Hiphopový tanec
 • Tanec u tyče
 • Break dance
 • Lidový tanec
 • Tanec
 • Moderní tanec
 • Disko tanec
 • Stepování

Sekce Box (12 sportů)

 • Box
 • Wrestling
 • Bojové umění
 • Tchaj-ťi
 • Thajský box
 • Judo
 • Taekwondo
 • Karate
 • Kick box
 • Sportovní šerm
 • Džúdžucu
 • Šermířství

Sekce Míčové sporty (31 sportů)

 • Fotbal
 • Plážový fotbal
 • Basketbal
 • Volejbal
 • Plážový volejbal
 • Baseball
 • Softball
 • Ragby
 • Hokej
 • Stolní tenis
 • Badminton
 • Tenis
 • Swingolf
 • Squash
 • Gateball
 • Kriket
 • Házená
 • Bowling
 • Polo
 • Raketbal
 • Kulečník
 • Sepak takraw
 • Vybíjená
 • Vodní pólo
 • Lední hokej
 • Badminton
 • Sálový fotbal
 • Hacky Sack
 • Lyonské koule
 • Pelota
 • Floorball

Sekce Vodní sporty (12 sportů)

 • Venkovní veslování
 • Plachtění
 • Kajak
 • Veslování
 • Dračí loď
 • Surfing
 • Kitesurfing
 • Paddleboarding
 • Indoorové surfování
 • Jízda na nafukovací duši
 • Vodní lyžování
 • Šnorchlování

Sekce Zimní sporty (13 sportů)

 • Lyžování
 • Snowboarding
 • Alpské lyžování
 • Běh na lyžích
 • Lyžařský orientační běh
 • Biatlon
 • Venkovní bruslení
 • Vnitřní bruslení
 • Curling
 • Bobování a sáně
 • Sáňkování
 • Sněžný skútr
 • Chůze ve sněžnicích

Sekce Volnočasové sporty (12 sportů)

 • Hula hoop
 • Frisbee
 • Šipky
 • Kite
 • Přetahování lanem
 • Jianzi
 • Esport
 • Air walker
 • Houpání se
 • Shuffleboard
 • Stolní fotbal
 • Hry s pohybovým ovládáním

Sekce Deskové a karetní hry (5 sportů)

 • Šachy
 • Dáma
 • Go
 • Bridž
 • Desková hra

Sekce Další sporty (7 sportů)

 • Triatlon
 • Multisport
 • Skákání přes švihadlo
 • Lukostřelba
 • Jezdectví
 • Chůze do schodů
 • Jízda

Celkem jsme tedy napočítali 158 typů sportovních a pohybových aktivit roztříděných do třinácti kategorií. Bohužel opět musíme kritizovat určitou nepřehlednost – například zařazení ledního hokeje mezi míčové sporty je vysloveně nesmyslné.

Opět kroutíme hlavou nad některými „sporty“, jako jsou deskové hry, a naopak absencí aktivit, jako je jízda na koloběžce či kolečkových bruslích. To ale zdaleka není jen problém hodinek Amazfit – stejné podivnosti můžeme najít i na hodinkách a náramcích Xiaomi. Vypadá to, jako by oba výrobci od sebe opisovali.

Odolnost proti vodě a prachu

Hodinky Amazfit T-Rex 2 už na pohled zaujmou robustní konstrukcí. Nejedná se však jen o obalení běžných chytrých hodinek do robustnějšího těla – tento model je vysloveně koncipovaný jako odolný a výrobce se dokonce kasá „odolností vojenské třídy“.

První rozdíl proti běžným chytrým hodinkám zaznamenáme už při pohledu na odolnost proti vodě. Zatímco většina nositelností má deklarovanou odolnost do 5 ATM (tj. odolají tlaku, odpovídajícímu hloubce 50 metrů), T-Rex 2 slibují dvojnásobek této hodnoty. To „znamená, že vydrží ekvivalent tlaku vody v hloubce 100 metrů. S Amazfit T-Rex 2 odoláte dešti, ovládnete bazén a podmaníte si oceán.“ píše výrobce.

Hodinky jsou připravené na extrémní podmínky
Hodinky jsou připravené na extrémní podmínky

Kromě toho hodinky při testování úspěšně prošly patnácti vojenskými testy MIL-STD-810G, které například potvrdily, že mohou být provozovány při extrémních teplotách od -30 C. Testy také ověřily, že T-Rex 2 přežijí teplotní šoky, odolají písku a prachu, slané vlhkosti, dešti, vibracím a dalším nepříznivým vlivům, se kterými se mohou setkat při náročném používání.

Během testování jsme se pochopitelně k hodinkám chovali s náležitou opatrností. Běžně jsme si s nimi umývali ruce, nesundávali jsme je ani během koupele či sprchování. Občasný drobný náraz do nábytku na nich nezanechal viditelné stopy.

Poziční satelitní systémy

Jak již zaznělo, Amazfit T-Rex podporují pět pozičních satelitních systémů. Jsou tedy schopné přesně určovat svou polohu, aniž by k tomu potřebovaly mobilní telefon. To je rozhodně dobrá zpráva pro všechny, kdož s sebou při sportovních aktivitách nechtějí kromě hodinek nosit nic jiného – třeba mobil.

Hodinky podporují americké GPS, ruský GLONASS, čínské Beidou, evropské Galileo a japonský QZSS. Díky tomu jsou schopné určovat a zaznamenávat svou polohu a z ní vyplývající údaje s velmi dobrou přesností.

Přesné měření trasy
Přesné měření trasy

V aplikaci Zepp, konkrétně v sekci Profil-Amazfit T-Rex 2-Nastavení hodinek-Cvičení-Nastavení GPS lze poměrně detailně nastavit parametry určování pozice podle satelitů. Na výběr je mezi přesností, vyvážeností, nebo malou energetickou náročností. Ve vlastním nastavení lze volit mezi příjmem v jednom, nebo ve dvou pásmech a je také možné vybrat, které systémy mají hodinky používat.

Při vlastním nastavení s duální GPS, všemi povolenými systémy a preferencí rychlosti trvalo nalezení satelitů před zahájením aktivity zhruba pět sekund. Ani na místech se zhoršeným výhledem na oblohu netrvalo déle než deset sekund, což hodnotíme kladně.

Otestovali jsme přesnost zaznamenávání trasy v průběhu několika sportovních aktivit a v tomto směru musíme konstatovat naprostou spokojenost. Hodinky byly schopné správně detekovat i to, po které straně pozemní komunikace jsme se pohybovali. Výkyvy byly jen velmi mírné a zásadně neovlivňovaly přesnost měření.

Na rozdíl od náramku Xiaomi Smart Band 7 detekují Amazfit T-Rex 2 i nadmořskou výšku. Poskytují tak detailní informace o překonaném převýšení, jakož i podrobný graf a údaje o tom, kolik procent času jste stoupali, klesali, nebo šli po rovině.

Co hodinky měří během venkovních aktivit?

Otestovali jsme několik typů sportovních aktivit, jako je chůze nebo jízda na kole. Některé jsme záměrně absolvovali bez připojeného mobilního telefonu. Po zvolení aktivity následuje vyhledání satelitů, což trvalo zhruba pět sekund. Následně je možné spustit měření.

V případě chůze se na displeji hodinek zobrazuje čas, překonaná vzdálenost, tepová frekvence a aktuální rychlost. Na dalších obrazovkách si pak můžete prohlédnout počet kroků a spálených kalorií, graf s vývojem tepové frekvence v průběhu času a zobrazit absolvovanou trasu.

Na konci cvičení si můžete prohlédnout informace o tréninkovém efektu, údaje o překonané vzdálenosti, průměrné rychlosti, době cvičení, počtu kroků a spálených kalorií. Nechybí ani graf s podílem času stráveného v jednotlivých zónách tepové frekvence či grafy s vývojem srdečního tepu a rychlosti.

Přečtěte si také  Xiaomi Redmi Note 9T - 5G smartphone bez dalších překvapení

V aplikaci Zepp je k dispozici ještě více informací. Na prvním místě je to mapa s vyobrazením trasy. Dále je zobrazeno datum a čas aktivity, překonaná vzdálenost, doba aktivity, průměrná rychlost, průměrný srdeční tep, spálené kalorie, maximální srdeční tep a maximální rychlost.

V podrobných údajích jsou pak ještě další zajímavé hodnoty, jako je průměrná kadence, maximální kroková kadence, průměrná délka kroku, počet kroků, nejvyšší, nejnižší a průměrná nadmořská výška, převýšení a několik dalších hodnot.

Nechybí ani detailní grafy zobrazující vývoj rychlosti a srdečního tepu v čase, včetně průměrné a nejvyšší hodnoty. I zde si můžete prohlédnout čas strávený v jednotlivých zónách tepové frekvence, graf nadmořské výšky, rytmu chůze, délky kroku, údaj o tréninkovém efektu a informace o času, rychlosti a tepu v kilometrových úsecích.

Hodnotíme velmi kladně množství informací, které poskytují jak hodinky během cvičení, tak především aplikace Zepp po jeho ukončení. O svých sportovních aktivitách se dozvíte skoro vše, co je možné tímto typem nositelného zařízení změřit.

Co hodinky měří během indoorových aktivit?

Z indoorových aktivit jsme vyzkoušeli cvičení jógy a jízdu na rotopedu. Na rozdíl od venkovních sportů není pochopitelně nutné čekat na nalezení GPS a měření je možné spustit hned. Hodinky v průběhu cvičení ukazují čas, tep a spálené kalorie. Na druhé obrazovce je pak možné podívat se na graf vývoje tepové frekvence v průběhu času.

Po ukončení cvičení lze z hodinek vyčíst tréninkový efekt, množství spálených kalorií, průměrný tep, čas, maximální a minimální srdeční frekvenci. I zde je k dispozici graf s podílem času stráveného v jednotlivých zónách tepové frekvence a vývojem srdečního tepu.

V aplikaci Zepp jsou k dispozici ještě podrobnější statistiky. Obsahují datum a čas cvičení, počet spálených kalorií, délku aktivity, průměrný a maximální tep. V podrobnostech je pak navíc údaj o minimálním tepu a aerobním tréninkovém efektu i aktuální zátěži cvičení.

Statistiky dále obsahují graf s vývojem tepové frekvence v průběhu cvičení a času stráveného v jednotlivých zónách tepové frekvence. Statistiky uzavírá údaj o tréninkovém efektu, a hodnoty jednotlivých měřených úseků, pokud jste během cvičení pozastavili měření.

Automatické měření aktivit

Hodinky dokážou automaticky identifikovat a zahájit měření osm typů sportovních aktivit. Jmenovitě se jedná o chůzi, vnitřní chůzi, venkovní běh, běh na běžeckém páse, venkovní cyklistiku, plavání v bazénu, cvičení na eliptickém a veslovacím trenažéru.

V aplikaci Zepp v sekci Profil-Amazfit T-Rex-2-Nastavení hodinek-Cvičení-Detekce cvičení si můžete nastavit, které typy aktivit mají být automaticky detekovány, zda si přejete upozornit na zahájení měření a citlivost detekce.

Z vlastní praxe můžeme potvrdit, že automatická detekce cvičení fungovala většinou dobře. Platí to zejména pro chůzi, kdy se hodinky přihlásily s měřením zpravidla po několika desítkách kroků. Naopak nás zaskočilo, když opakovaně detekovaly parkování auta jako jízdu na kole.

Aplikace Zepp

Hodinky Amazfit T-Rex 2 lze párovat pouze s aplikací Zepp, která je k dispozici zdarma pro telefony s operačními systémy Android a iOS. S žádnou jinou aplikací je párovat nelze, což je svým způsobem dobře, protože tak odpadá nutnost výběru.

Z designového hlediska považujeme Zepp za jednu z nejzdařilejších aplikací pro nositelná zařízení. Vyznačuje se čistým vzhledem, kterému dominuje bílá barva, a relativně přehledným uživatelským rozhraním, sestávajícím ze tří sekcí: Homepage, Zdraví a Profil, mezi kterými lze přepínat tlačítky ve spodní části okna.

V sekci Homepage, která se otevírá jako první, jsou především informace o všech naměřených hodnotách. Sekce Zdraví zobrazuje údaje o posledních aktivitách a zvolené cíle. Konečně v sekci Profil najdete různá nastavení, včetně možnosti velmi detailní konfigurace hodinek.

Sekce Homepage

Sekci Homepage tvoří obdélníkové dlaždice, jejichž pořadí i viditelnost lze uživatelsky přizpůsobit po klepnutí na tlačítko Upravit datovou kartu, situované ve spodní části. Snadno se tak můžete zbavit karet, jež nepoužíváte, či s údaji, které hodinky nepodporují.

PAI

Sekce PAI ukazuje hodnotu indexu Personal Activity Intelligence, který odráží fyzickou aktivitu uživatele s ohledem na jeho kondici. Při výpočtu hodnoty se bere v úvahu posledních sedm dní, přičemž z hlediska zdraví je vhodné ji udržovat nad hranicí stovky. Více na toto téma můžete nastudovat v našem článku Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Po klepnutí na dlaždici se zobrazí podrobnější přehled, ze kterého vyčtete, jak jste v posledních sedmi dnech sbírali body. Pokud chcete navýšit své bodové konto, nabídne vám aplikace tip, jak dosáhnout vyšší mety – například si můžete jít na osm minut zaběhat.

Spánek

Hodinky dokážou poměrně podrobně sledovat a vyhodnocovat váš spánek. Na dlaždici se zobrazuje skóre posledního spánku na stupnici od 0 do 100, celková délka spánku a čas strávený hlubokým spánkem. Nechybí ani graf s vyznačeným začátkem a koncem spánku a průběhem jednotlivých fází.

Po klepnutí na dlaždici se dozvíte další údaje, jak je doba spánku, jeho pravidelnost, procento hlubokého a REM spánku nebo počet probuzení. Hodinky měří také průměrnou tepovou a dechovou frekvenci během spánku a vyhodnocují kvalitu dýchání. K dispozici jsou také týdenní, měsíční a roční statistiky.

Z hlediska měření spánku musíme pochválit relativně hodně přesnou detekci usnutí a probuzení. Nedetekovaly ale krátká probuzení v průběhu noci. Dle dostupných informací by měly bez problémů zvládat i sledování spánku v průběhu dne, což jistě ocení lidé pracující na směny.

Srdeční tep

Hodinky umí měřit srdeční tep, a to i kontinuálně, v průběhu dne. Výsledky pak můžete sledovat v aplikaci, kde dlaždice ukazuje aktuální a průměrnou hodnotu, jakož i graf vývoje tepové frekvence v průběhu aktuálního dne.

Po otevření sekce jsou připraveny podrobnější údaje, zahrnující informaci o klidovém tepu, maximální, minimální a průměrné hodnotě a času stráveném v jedné ze šesti zón tepové frekvence (relaxační, zahřívání, spalování tuků, aerobní, anaerobní a VO2 max). Nechybí ani dlouhodobé (týdenní, měsíční a roční) statistiky.

Měření tepu zajišťuje optický snímač na spodní straně hodinek. Jeho přesnost je dostačující – při opakovaném ručním přeměření jsme získaly tytéž hodnoty, jako indikovaly hodinky. Problémy může činit pouze tetování na zápěstí nebo špatně utažený řemínek.

Stres a krevní kyslík

Amazfit T-Rex 2 dokážou na základě změn tepové frekvence detekovat hladinu stresu. Vyjadřují ji na stupnici od 0 do 100 a na dlaždici číslem a stručným popisem (například „střední“). Po klepnutí se můžete podívat na vývoj hladiny stresu v průběhu času a koláčový graf, ukazující poměr jednotlivých úrovní (relax, normální, střední a vysoká). Ani v tomto případě nechybí týdenní, měsíční a roční statistiky. Více se o tématu měření stresu můžete dozvědět z našeho článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?

Subjektivně hodnotíme měření hladiny stresu poněkud rozpačitě. Kromě toho, že jsme neměli pocit, že odráží realitu (např. hodnota 81 naměřená těsně před usnutím) hodinky většinu aktivního času stres neměřily – zejména patrné to bylo v okamžicích psaní na počítačové klávesnici.

Dalším parametrem, který hodinky dokážou sledovat v průběhu celého dne, je úroveň okysličení krve neboli krevní saturace, známá též pod zkratko SpO2. Více si na toto séma můžete přečíst ve článku Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Pokud si zapnete celodenní měření SpO2, bude dlaždice zobrazovat poslední naměřenou hodnotu. V podrobnostech se pak můžete podívat na hodnoty zjištěné v průběhu času, jakož i maximální, minimální a průměrný stav. I zde jsou k dispozici souhrnné statistiky za týden, měsíc a rok.

I v tomto případě budeme kritizovat, že Amazfit T-Rex 2 měřily úroveň okysličení jen občas. Důvod je jasný – během měření musí být člověk v klidu, což se ne vždy podaří. Naměřené hodnoty odpovídaly předpokladům – pohybovaly se v rozmezí od 97 do 99 %, nicméně neměli jsme je jak verifikovat.

Historie cvičení

Další dlaždice v sekci Homepage zobrazuje údaj o počtu měřených cvičení v posledním týdnu a celkovém čase, který jste těmito aktivitami strávili. Následují základní údaje o posledních dvou cvičeních v podobě piktogramu, vzdálenosti a času.

V podrobnostech a pak můžete podívat na další detaily, jako je celková překonaná vzdálenost, počet cvičení, celková doba trvání a spálené kalorie. Tyto údaje lze prohlížet po jednotlivých dnech, ale k dispozici jsou i týdenní, měsíční a roční statistiky.

Níže je pak přehled všech aktivit v podobě seznamu, kde jednotlivé položky obsahují piktogram, čas zahájení cvičení, délku a průměrnou rychlost. Po klepnutí jsou pak k dispozici veškeré podrobnosti, jak jsme je popsali v kapitolách Co hodinky měří během venkovních aktivit? a Co hodinky měří během indoorových aktivit?

Mé nástroje

Dlaždice Mé nástroje je jakýmsi rozcestníkem, ze kterého se snadno a rychle dostanete až do osmi sekcí. To, které to budou, můžete volit z nabídky obsahující celkem osmnáct položek:

 • Běhání – spuštění měření aktivity běhání z aplikace.
 • Walking – spuštění měření pohybové aktivity chůze z aplikace.
 • Jízda na kole – spuštění měření jízdy na kole z aplikace.
 • Obchod se vzhledy hodinek – sekce s ciferníky, jež lze nainstalovat do hodinek.
 • Příchozí hovor – nastavení upozornění na příchozí hovor.
 • Upozornění – konfigurace odesílání oznámení aplikací z telefonu do hodinek.
 • Budík – nastavení budíku v hodinkách.
 • Vibration mode – nastavení způsobu vibrací pro různé typy oznámení.
 • Odemknutí obrazovky – konfigurace odemykání obrazovky telefonu.
 • Plán – rychlý přístup k seznamu naplánovaných událostí.
 • Najít zařízení – vyhledání ztracených či zapadlých hodinek.
 • Relatives and friends – možnost přidání přátel, se kterými budete moci porovnávat naměřené sportovní výsledky.
 • Nastavení cíle – definice cílů, jako je denní počet kroků, váha, počet spálených kalorií či čas spánku.
 • Cyklus – informace o menstruačním cyklu a aktuální fázi.
 • Vážení dítěte – je k dispozici jen při spárování s chytrou váhou.
 • Rovnováha na jedné noze – je k dispozici jen při spárování s chytrou váhou s touto funkcí.
 • Režim host – je k dispozici jen při spárování s chytrou váhou.
 • Seznam úkolů – rychlý přístup do seznamu úkolů v hodinkách.

Kroky

Jedním z klíčových parametrů, který hodinky Amazfit T-Rex 2 měří, je počet absolvovaných kroků. Na dlaždici najdete údaj o počtu kroků v aktuální den, spálených kaloriích a překonané vzdálenosti. Kroky jsou počítány automaticky v průběhu celého dne, takže není nutné spouštět žádnou aktivitu.

Po klepnutí se zobrazí další podrobnosti v čele s grafem, ze kterého můžete vyčíst, kolik kroků jste udělali v jednotlivých hodinách aktuálního dne. Dále jsou k dispozici údaje o vzdálenosti, spálených kaloriích a čase, po který jste byli v pohybu.

Další statistiky ukazují, v kolika dnech jste splnili nastavený cíl počtu kroků a případně i kolikátý den za sebou se vám to povedlo. Ještě níže je srovnání průměrného počtu kroků v aktuálním a minulém týdnu a aktuálním a minulém měsíci. Nechybí ani souhrnné týdenní, měsíční a roční statistiky.

Hodinky počítají kroky velmi přesně – když jsme si je opakovaně počítali sami, došli jsme ke stejným výsledkům. S ohledem na použitou technologii, kdy je krok detekován senzorem zrychlení a gyroskopem na základě otřesů a pohybů ruky, je však nutné počítat s určitými omezeními.

Pokud se ruka nepohybuje způsobem obvyklým pro chůzi (například spočívá-li na madle nákupního košíku či kočárku, nebo pohybuje-li se uživatel pomocí berlí nebo s hůlkou), nebudou se absolvované kroky počítat správně, případně vůbec.

Kalorie

Další důležitou metrikou, kterou hodinky měří, je počet kalorií spálených pohybem v průběhu dne. Dlaždice na úvodní obrazovce ukazuje kalorie spálené v průběhu aktuálního dne a to, nakolik je spalování během pohybových aktivit dostatečné.

Po klepnutí na dlaždici se zobrazí graf, zobrazující pálení kalorií v průběhu dne. Pokud jste provozovali nějaké pohybové aktivity, zobrazuje se níže seznam, kolik kalorií jste spálili těmito činnostmi. K dispozici jsou také týdenní a měsíční statistiky.

Stav aktivit

Dlaždice Stav aktivit zobrazuje dva údaje. Tím prvním je VO2 max, neboli maximální množství kyslíku, které tělo dokáže využít během fyzické aktivity. Hodinky patrně měří tento údaj jen u vybraných aktivit, protože ani po mnoha nachozených kilometrech nezobrazovaly jeho hodnotu.

Po klepnutí na dlaždici by se měla zobrazit hodnota na barevné škále a také graf s vývojem VO2 max v průběhu času v denním, týdenním a měsíčním přehledu. Jak jsme ale uvedli v předchozím odstavci, v průběhu celého testu nám Amazfit T-Rex 2 tento údaj nezměřily.

Druhým údajem je zatížení při tréninku. Dle popisku se „Jedná o výsledek všech tréninkových jednotek během posledních sedmi dnů. Aktuální úroveň tréninkové zátěže, kterou indikujeme, bere vaši úroveň fyzické kondice jako referenci po porovnání tréninkové zátěže za posledních sedm dní s dlouhodobou tréninkovou zátěží.“

Hodnota je zobrazována na barevné škále a v podobě grafu, zobrazujícího tento údaj za posledních 28 dní. Jedná se o hodnotu EPOC – fyziologický efekt označovaný jako „nadměrná spotřeba kyslíku po cvičení“ („Excess Post-exercise Oxygen Consumption“), známý také jako kyslíkový dluh. Jde o množství kyslíku potřebné k obnovení normální, klidové úrovně metabolických funkcí (tzv. homeostázy).

Kvalita dýchání ve spánku

Pokud si v nastavení aktivujete možnost sledování kvality dýchání ve spánku, bude se na této dlaždicí zobrazovat aktuální stav, který by měl být za ideálních podmínek Normální. Kvalita dýchání je vyhodnocována na základě celkových údajů a údajů z každé hodiny.

K dispozici jsou také týdenní a měsíční statistiky. V rámci ročních statistik se můžete podívat na to, po kolik nocí jste dýchali normálně a kolikrát bylo zaznamenáno nízké, střední, nebo vysoké riziko. S ohledem na tato zjištění pak můžete konzultovat případné problémy s ošetřujícím lékařem.

Sledování cyklu

Zejména něžnější polovina lidstva možná ocení možnost sledování menstruačního cyklu. Nutno podotknout, že v tomto případě však nejde o funkci hodinek, ale čistě záležitost aplikace Zepp. V jejím rámci lze zadat menstruaci a následně odečítat aktuální fázi.

Na dlaždici na úvodní stránce je uvedena nynější fáze a počet dní zbývajících do očekávané menstruace. V podrobnostech je připraven kalendář s vyznačením plodných a „červených“ dnů. Kromě toho je možné zadávat údaje o bolestivosti, úrovni krvácení a náladovosti.

Neaktivní dlaždice

Na domovskou obrazovku lze vytáhnout také několik dlaždic, jež však ve spojení s hodinkami Amazfit T-Rex 2 nezobrazují žádné údaje. Naštěstí není problém je deaktivovat, aby nepřekážely. Pojďme se podívat na jejich stručný přehled.

 • Analýza tělesné hmotnosti – hmotnost lze sledovat například pomocí váhy, přičemž záběr poskytovaných hodnot závisí na zvoleném typu váhy.
 • Krevní tlak a krevní cukrAmazfit T-Rex 2 neumí měřit ani krevní tlak, ani cukr. Aktuálně nevíme o produktech, jež to umožňují.
 • EKG – v tomto případě platí to samé, co v předchozím bodě. V současnosti nevíme o produktu Amazfit, jež by uměl měřit EKG.
 • Tělesná teplota – této funkce se asi dočkáme nejdřív, ale nyní neznáme produkt, který by uměl měřit tělesnou teplotu.

Sekce Zdraví

Ze sekce Zdraví můžete zahájit měření tří typů outdoorových sportovních aktivit, nastavit si cíle, jichž chcete dosáhnout, a přidat přátele, tj. další uživatele aplikace Zepp, se kterými budete vzájemně sdílet své výsledky.

První tři dlaždice, označené jako Walking, Běhání a Jízda na kole ukazují informaci o tom, kdy jste se danému typu aktivity věnovali naposledy. Pomocí tlačítka můžete spustit měření, které však nebude probíhat pomocí hodinek, ale čistě jen prostřednictvím telefonu. Na displeji mobilu se v průběhu aktivity zobrazuje údaj o čase, tempu a tepové frekvenci.

Dlaždice Nastavení cíle zobrazuje cíle, kterých chcete dosáhnout. Definovat lze počet kroků a spálených kalorií, délku spánku a hmotnost. V případě dosažení určeného počtu kroků či kalorií vás hodinky mohou na tuto skutečnost upozornit.

Poslední dlaždice Přátelé umožňuje interakci s ostatními uživateli aplikace Zepp. Přidat přítele můžete vzájemným naskenováním QR kódů. Následně lze sledovat počet kroků v průběhu aktuálního dne, délku spánku a hmotnost takto přidaných uživatelů.

Sekce Profil

Poslední sekce Profil umožňuje nastavení některých parametrů souvisejících s uživatelským účtem. Slouží také k přidávání zařízení v rámci platformy Amazfit, jak jsou chytré hodinky, náramky, sluchátka, váha či běžecký pás.

Moje zařízení

V této sekci najdete všechna zařízení spárovaná s aplikací Zepp. V našem případě to jsou hodinky Amazfit T-Rex 2 a chytrá váha Xiaomi Mi Body Composition Scale 2. U hodinek je zobrazen aktuální stav baterie, u váhy nikoli, protože je po většinu času vypnutá.

K přidání dalšího zařízení slouží tlačítko Přidat. Po jeho stisknutí dostanete na výběr, o jakou kategorii zařízení se jedná a následně proběhne proces párování, jež se může lišit v závislosti na produktu. Po klepnutí na položku pak můžete jednotlivá zařízení nastavovat a spravovat – na to se podíváme v samostatné kapitole.

Moje cíle

Zde se nám, možná poněkud nepochopitelně, duplikuje sekce pro nastavení cílů, kterých chcete dosáhnout. Definovat lze počet kroků a spálených kalorií, délku spánku a hmotnost. V případě dosažení určeného počtu kroků či kalorií vás hodinky mohou na tuto skutečnost upozornit.

Moje cíle
Moje cíle

Moje trasa

Po otevření této sekce se nám zobrazilo hlášení Žádné trasy. Podrobnosti o tom, k čemu slouží, jsme se dozvěděli po klepnutí na odkaz Jak přidat trasu. Konkrétně jde o možnost nahrání souboru s trasou v některém z podporovaných formátů.

Aplikace podporuje import souborů tras ve třech formátech: GPX, TCX a KML. Amazfit však upozorňuje, že z důvodu potíží s formátem nemusí být některé soubory naimportovány. K importu je nejprve nutné vytvořit či jinak získat soubor trasy v jiné aplikaci.

Když se tento soubor pokusíte otevřít, měl by vám telefon jako jednu z možností nabídnout aplikaci Zepp. Po výběru se otevře aplikace a zobrazí se importovaná trasa. Klepnutím na Uložit uložíte trasu do sekce Moje trasa, kterou najdete na stránce Profil.

Moje záznamy

V této sekci aplikace poskytuje údaje o rekordech, kterých jste dosáhli v rámci aktivit běhání, jízdy na kole či lezení. Konkrétně jde o následující informace.

Běhání:

 • Nejdelší vzdálenost.
 • Maximální čas.
 • Minimální čas dosažený na 3 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 5 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 10 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na vzdálenosti půlmaratonu.
 • Minimální čas dosažený na vzdálenosti maratonu.

Jízda na kole:

 • Nejdelší vzdálenost.
 • Maximální čas.
 • Maximální nastoupaná výška.
 • Minimální čas dosažený na 5 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 10 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 20 kilometrech.
 • Minimální čas dosažený na 40 kilometrech.

Lezení:

 • Nejvyšší nadmořská výška.
 • Maximální nastoupaná výška.
 • Maximální sestoupaná výška.
 • Maximální přírůstek vzdálenosti.

Přátelé

Tato sekce opět duplikuje stejnojmennou sekci, kterou jsme viděli na záložce Zdraví. Můžete zde vidět údaje o uživatelích, se kterými jste se přidali do přátel. Konkrétně se jedná o počet kroků v aktuálním dni, délku spánku během poslední noci a poslední naváženou hmotnost.

Přidat účty

Jednou ze silných stránek aplikace Zepp je možnost propojení s dalšími aplikacemi. Zatímco aplikaci Mi Fitness, používanou například pro hodinky Xiaomi Mi Watch, Watch S1, Watch S1 Active či náramky Smart Band, lze propojit výhradně se Stravou, zde jsou možnosti výrazně širší.

Pomiňme na prvním místě pro nás nepoužitelný WeChat. Své sportovní výkony a zdravotní údaje můžete automaticky sdílet do aplikací Google Fit, Strava a Relive. Amazfit nedávno oznámil spolupráci s Adidasem (psali jsme ve článku Nové hodinky Amazfit GTR 4 a GTS 4: lepší GPS a snímač tepu), takže předpokládáme, že časem přibude v nabídce i jeho Runtastic.

Zpětná vazba uživatele

Pokud budete mít s hodinkami Amazfit T-Rex či aplikací Zepp jakýkoli problém, můžete se přes zpětnou vazbu obrátit na podporu. Stačí vybrat kategorii, popsat, s čím konkrétně máte potíže, případně nahrát obrázek a odeslat hlášení.

Chytrá analýza

V této sekci můžete zapnout, nebo vypnout takzvanou chytrou analýzu. V případě hodinek se jedná o analýzu kvalitu spánku. Bohužel k této sekci jsme nedohledali žádné podrobnější informace o tom, co vlastně aktivace, respektive deaktivace tohoto přepínače způsobí.

Chytrá analýza
Chytrá analýza

Nastavení

Poslední sekce se týká nastavení aplikace Zepp. Konkrétně zde najdete následující možnosti.

 • Účet a zabezpečení – možnost propojení účtu Amazfit/Zepp s dalšími účty (Facebook, Google, Xiaomi, LINE a WeChat).
 • Noční režim – možnost aktivace tmavého režimu. Buď můžete „natvrdo“ nastavit světlý, nebo tmavý mód, případně se může aplikace přizpůsobovat aktuálnímu nastavení telefonu.
 • Jednotky – volba jednotek vzdálenosti, hmotnosti a teploty.
 • Zobrazit stav v Oznamovací roletce – tuto volbu doporučujeme ponechat aktivní, neboť tím lze částečně zabránit ukončení aplikace systémem.
 • Stránka Správa oprávnění aplikace – přehledná kontrola udělených oprávnění, jež aplikace Zepp potřebuje ke svému fungování. Jednotlivé položky vysvětlují, k čemu je dané oprávnění potřebné. V případě potřeby lze oprávnění snadno udělit i odebrat.
 • Značení chování – pomocí této funkce můžete zaznamenávat některé činnosti, jako je řízení auta či jídlo, případně vlastní.
 • Zkontrolovat aktualizace – zástupce, jenž otevře Obchod Google Play a umožní kontrolu dostupnosti aplikace Zepp.
 • O aplikaci – poskytne údaje o verzi aplikaci a algoritmu, umožňuje seznámení s podmínkami ochrany osobních údajů a přihlášení k informacím o novinkách a produktech.
 • Odhlásit – tímto tlačítkem je možné odhlásit se z aplikace Zepp.

Možnosti nastavení hodinek Amazfit T-Rex 2

Veškeré možnosti nastavení chytrých hodinek Amazfit T-Rex 2 najdete v sekci Profil-Moje zařízení-Amazfit T-Rex 2. Po otevření se zobrazí náhled hodinek, včetně aktuálního ciferníku, aktuální stav baterie a počet dní od posledního nabití.

Sledování zdraví

V sekci Sledování zdraví lze povolovat, zakazovat a nastavovat veškeré parametry, které hodinky umí monitorovat – tedy měření srdečního tepu, sledování délky a kvality spánku, měření hladiny stresu a úrovně okysličení krve.

U tepové frekvence si můžete zvolit, jak často ji chcete měřit (1/5/10/30 minut, nebo vypnout) a zda si přejete být upozorňováni na příliš vysokou (100/110/120/130/140/150 tepů za minutu) či příliš nízkou (40/45/50 tepů za minutu) tepovou frekvenci.

V případě sledování spánku jsou k dispozici dva přepínače. Asistované monitorování spánku bude po aktivaci zaznamenávat více informací o tom, jak spíte. Funkce Sledování kvality dýchání ve spánku, která je zatím pouze ve fázi beta testování, pak měří, zda během spánku dobře dýcháte.

Přečtěte si také  Xiaomi Mi Note 10 Lite recenze: můj brácha má príma bráchu

Volitelně si můžete zapnout průběžné měření hladiny stresu během dne. Slouží k tomu přepínač Automatické monitorování stresu, kterým zapnete měření v pětiminutových intervalech. Hodinky vás také mohou upozornit, pokud hladina stresu vzroste nad 80 bodů po dobu delší než deset minut.

Poslední funkcí je měření krevní saturace neboli úrovně okysličení krve, známé též pod zkratkou SpO2. Pokud chcete sledovat vývoj této hodnoty v průběhu celého dne, určitě si aktivujte volbu Automatické monitorování kyslíku v krvi. Hodinky vás také mohou upozornit, pokud hladina klesne v průběhu deseti minut pod stanovenou hodnotu (80 %/85 %/90 %).

Výstraha před nízkou saturací
Výstraha před nízkou saturací

Notifikace a připomínky

Jak se od chytrých nositelností předpokládá, i hodinky Amazfit T-Rex 2 dokážou zobrazovat notifikace ze spárovaného mobilního telefonu. V této sekci si můžete zvolit, na jaké události si přejete být upozorňováni.

V první řadě je to upozornění na příchozí hovor, který však nelze na hodinkách přijmout. Pokud zapnete možnost Zobrazit kontaktní informace, budou hodinky ukazovat jméno nebo telefonní číslo volajícího. Na hovor pak můžete odpovědět prostřednictvím některé z textových zpráv, jejichž znění si můžete v této sekci nadefinovat.

Velmi populární je možnost Upozorňování aplikací, tedy zobrazování notifikací nejrůznějších aplikací z telefonu na hodinkách. V této sekci lze mimo jiné zapnout, aby oznámení byla odesílána na hodinky jen tehdy, je-li obrazovka telefonu zhasnutá. Dále je možné nastavit si rychlé odpovědi a pomocí přepínačů vybrat, ze kterých aplikací si přejete zobrazovat notifikace.

Hodinky vás také mohou upozornit na příliš dlouhou dobu bez pohybu. Tuto možnost najdete pod položkou Připomenutí na stání, kde je možné nastavit časy, od kdy do kdy si přejete být upozorňováni. Pokud v rámci jedné hodiny nevykonáte určitý počet kroků, hodinky vás vyzvou, abyste se postavili.

Amazfit T-Rex 2 umí upozorňovat na příchozí krátké textové zprávy (SMS). Tuto možnost lze aktivovat v samostatné sekci, a kromě vypnutí a zapnutí není možné definovat žádné další parametry. Informace o doručených zprávách jsou zobrazovány podobným způsobem, jako notifikace z ostatních aplikací.

Poslední položkou je Oznámení o dosažení cíle. Pokud v průběhu dne dosáhnete stanoveného počtu kroků nebo kalorií, hodinky zavibrují a oznámí vám, že jste splnili cíl. Oba cíle lze definovat v sekci Profil-Moje cíle, jak jsme si popsali v samostatné kapitole.

Nechybí ani možnost nastavení vlastních vibračních vzorů, díky nimž lze jednodušeji poznat, co zařízení notifikuje, bez nutnosti dívat se na obrazovku. Notifikace a připomínky fungovaly po celou dobu testu spolehlivě a nemáme vůči nim žádné výhrady.

Obchod se vzhledy hodinek

Možnosti změny ciferníku hodinek jsme se již věnovali v samostatné kapitole. Nabídka v sekci Obchod se vzhledy hodinek je opravdu široká – čítá více než dvě stovky ciferníků, jež jsou pro lepší přehlednost roztříděné do několika kategorií.

V průběhu testování se kromě bezplatných ciferníků objevila v nabídce i celá řada placených. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 1 do 4 eur, tj. mezi 25 a 100 korunami. Platba probíhá přes Obchod Google Play, tedy tou patrně nejjednodušší možnou cestou.

U každého ciferníku je kromě názvu k dispozici náhled, jméno autora, velikost, cena a případně i stručný popis. Instalaci do hodinek spustíte tlačítkem Synchronizovat, přičemž přenos a aktivace trvá (v závislosti na velikosti) několik desítek sekund.

App Store

Jak jsme podrobně rozebrali v kapitole Možnost instalace aplikací, do hodinek Amazfit T-Rex 2 lze instalovat další aplikace. V době vzniku recenze (září 2022) jich bylo 42 a postupně přibývaly další.

Všechny aplikace jsou k dispozici zdarma. Z aplikace Zepp lze kromě ikony a názvu vyčíst velikost a jméno vývojáře. Dále je k dispozici jeden nebo více náhledových obrázků, informace o číslu verze a novinkách v poslední aktualizaci.

Po klepnutí na tlačítko Instalovat dojde k instalaci aplikace do hodinek, kde ji pak najdete v seznamu. Samotný proces nebývá dlouhý – v případě 1 MB velkého balíčku trval asi 10 sekund. Přes sekci Správa pak je možné nainstalované aplikace z hodinek odstranit.

Nastavení hodinek

Z hlediska konfigurace Amazfit T-Rex 2 je patrně nejpodstatnější sekce Nastavení hodinek. Zde můžete definovat prakticky všechny parametry, počínaje displejem a jeho jasem, přes zvuk a vibrace či centrum ovládání, až po volbu jazyka hodinek. Jednotlivé sekce si nyní projdeme v samostatných kapitolách.

Nastavení hodinek
Nastavení hodinek

Displej a jas

Hodinky jsou vybavené senzorem okolního světla, díky kterému jsou schopné automaticky regulovat úroveň jasu displeje s ohledem na okolní světelné podmínky. V této sekci můžete funkci automatické regulace deaktivovat a ručně si nastavit vlastní.

Dále je zde možné nastavit dobu, po které displej hodinek zhasne (5/10/15/25/30 sekund). Hodinky také podporují funkci Always on Display, kterou můžete aktivovat v sekci Stále zapnutý displej. Zde pak můžete zvolit ciferník pro AoD, případně nastavit čas od kdy do kdy má být tato funkce aktivní.

Hodinky nemusíte rozsvěcet jen tlačítky na bocích – pokud si aktivujete funkci Zvednout zápěstí pro info, bude se jejich obrazovka aktivovat pokaždé, když zvednete ruku, abyste se na ně podívali. Aby se nerozsvěcely například v noci během spánku, je možné si nastavit čas, od kdy do kdy má být funkce aktivní.

Zbývajícími dvěma přepínači můžete aktivovat rozsvěcení displeje hodinek při oznámení nebo při detekci cvičení. První možnost však příliš nedoporučujeme, protože při větším počtu oznámení může citelně snížit výdrž na jedno nabití.

Zvuk a vibrace

Hodinky Amazfit T-Rex 2 dokážou indikovat různé události pomocí zvuků a/nebo vibrací. Jejích parametry lze nastavit v této sekci, kde je však poněkud kostrbatě používám termín „bzučák“. Zdaleka se nejedná o jediný podivný překlad do češtiny, na který jsme v rámci aplikace Zepp narazili.

Můžete volit mezi dvěma scénami „bzučáku“ – při Cvičení a Ostatních událostech – přičemž lze volit jednu ze tří intenzit (Nízké/Střední/Vysoké). Vibrace lze zapnout/vypnout přepínačem Upozornit vibrováním. V sekci Vibrace pak lze nastavit samostatné vibrační vzory pro:

 • Příchozí hovor
 • Plán
 • Budík hodinek
 • Upozornění aplikací
 • Připomenutí na stání
 • Příchozí SMS
 • Oznámení o dosažení cíle
 • Seznam úkolů

Pro každý typ události je možné nadefinovat si svůj vlastní vzor. Zadání vzoru je jednoduché – stačí klepat na displej telefonu v různých intervalech. Výsledek pak lze uložit pod nějakým názvem a následně nastavit pro daný typ události.

Cvičení

První položkou v této sekci je Detekce cvičení. Zde si můžete zvolit, jaké typy sportovních aktivit mají hodinky automaticky detekovat – na výběr je chůze, vnitřní chůze, venkovní běh, běžecký pás, venkovní cyklistika, plavání v bazénu, eliptický trenažér a veslovací trenažér. Pokud tedy některý z uvedených typů sportů neděláte, můžete jeho detekci vypnout.

Dále je možné zapnout Upozornění – v takovém případě vás hodinky upozorní, než začnou automaticky měřit danou aktivitu. Kromě toho také lze ve třech stupních (Vysoké/Normální/Nízké) nastavit citlivost detekce.

Z hlediska automatické detekce cvičení jsme byli vcelku spokojeni. Hodinky detekovaly chůzi prakticky bezchybně a zahajovaly měření poměrně rychle. Bohužel ale často detekovaly parkování auta jako jízdu na kole, takže jsme automatické sledování této aktivity raději vypnuli.

Režim Nerušit

Asi jen málokterý uživatel potřebuje, aby mu hodinky notifikovaly různé události i v průběhu noci, během spánku. To lze elegantně vyřešit Režimem Nerušit, který se může aktivovat buď automaticky, nebo ve vymezeném časovém intervalu.

Zámek a heslo mimo zápěstí

Funkci Zámek a heslo mimo zápěstí patrně nemá příliš velký význam zapínat. Dává smysl spíše na hodinkách a náramcích s NFC, které tak lze chránit před zneužitím pro bezkontaktní platby. Tím však Amazfit T-Rex nedisponují.

Hodinky lze chránit šestimístným číselným PINem, jež budou požadovat v případě, kdy je sundáte z ruky. Jak jsme ale uvedli, praktické využití vidíme snad jen v případě ztráty nebo krádeže, kdy hodinky nebude moci používat nikdo další.

Rychlé spuštění

Pravému hornímu tlačítku lze přiřadit funkci, jež se aktivuje při jeho stisknutí na domovské obrazovce. Ve výchozím stavu je nastaveno zobrazení nabídky cvičení, nicméně pokud tuto funkci nevyužíváte tak často, můžete tlačítku přiřadit jinou. Navolit lze jednu z následujících položek:

 • PAI
 • Cvičení
 • Historie cvičení
 • Stav aktivit
 • Tepová frekvence
 • Krevní kyslík
 • Měření jedním klepnutím
 • Stres
 • Činnost
 • Spánek
 • Kompas
 • Barometrový výškoměr
 • Počasí
 • Hudba
 • Budík
 • Kalendář
 • Nastavení
 • Slunce a měsíc
 • Menstruační historie
 • Dýchání
 • Stopky
 • Odpočítávání
 • Najít můj telefon
 • Světový čas
 • Seznam úkolů
 • Časovač Pomodoro
 • Fotografování na dálku
 • Svítilna

Upravit centrum ovládání

Když na úvodní obrazovce hodinek potáhnete shora dolů, zobrazí se Centrum ovládání. To se skládá z jedné či více obrazovek, mezi kterými lze přecházet horizontálním posunem. Na každé obrazovce je devět ikon – po třech ve třech řádcích. To, které ikony chcete mít k dispozici a v jakém pořadí můžete nastavit v této sekci.

Na výběr je následujících šestnáct možností:

 • Svítilna
 • Režim Nerušit
 • Režim kina
 • Stále zapnutá obrazovka
 • Kalendář
 • Intenzita bzučáku
 • Baterie
 • Jas
 • Najít můj telefon
 • Budík
 • Zamknout obrazovku
 • Nastavení
 • text
 • Kompas
 • Časovač
 • Stopky

Systémový jazyk

V poslední sekci nastavení lze změnit Systémový jazyk, ve kterém hodinky komunikují (nejedná se tedy o nastavení jazyku aplikace Zepp). Nabídka je skutečně široká a nechybí v ní ani čeština nebo slovenština.

Správa seznamu aplikací

V kapitole Seznam aplikací v hodinkách jsme vám podrobně představili jednotlivé aplikace, jež jsou součástí základní softwarové výbavy hodinek. Jejich viditelnost a pořadí v nabídce lze konfigurovat v této sekci aplikace Zepp. Nabídka sestává ze tří částí:

 • Hlavní nabídka – v té jsou položky, které na hodinkách uvidíte po otevření seznamu aplikací.
 • Více – tyto aplikace budou zobrazené v samostatné sekci Více.
 • Skryté položky – ikony těchto aplikací nebudou na hodinkách zobrazovány.

V této sekci lze ovlivnit viditelnost a pořadí jak předinstalovaných aplikací, tak i těch dodatečně stažených a nainstalovaných z App Storu. Rozhodně chválíme možnost dát si na první místa nejpoužívanější aplikace, a naopak upozadit či úplně schovat ty, jež nepoužíváte.

Karty zástupců

Kartám zástupců jsme se věnovali v samostatné kapitole, takže je zde nebudeme podrobněji rozebírat. Podobně, jako u seznamu aplikací, můžete určovat pořadí a viditelnost těchto položek. Maximálně lze vytáhnout dvacet karet, přinejmenším dvě tak vždy zůstanou v sekci Není součástí Karty zástupců.

Nastavení aplikace

V této sekci lze ovlivnit nastavení následujících šesti aplikací:

 • Trénink – možnost vytvoření tréninkového plánu pro některé typy sportovních aktivit.
 • Počasí – výběr místa, pro které mají hodinky zobrazovat počasí a volba jednotek.
 • Budík – nastavení budíků. Kromě času lze nastavit opakování ve vybrané dny a případně i zapnout chytré buzení.
 • Kalendář – pokud aplikaci Zepp povolíte přístup ke Kalendáři, budete v této sekci moci prohlížet naplánované události a případně přidávat další.
 • Seznam úkolů – v této sekci můžete přidávat úkoly, které vám hodinky budou připomínat v určený den a čas. K dispozici jsou i opakované úkoly.
 • Světové hodiny – pokud chcete mít přehled o aktuálním čase v jiných zónách, je možné si v této sekci zvolit města, která se mají zobrazovat.

Najít hodinky

Pokud hodinky někde zapomenete nebo vám zapadnou, může vám s jejich nalezením pomoci funkce Najít hodinky. Po klepnutí na položku začnou hodinky opakovaně vibrovat, díky čemuž budete mít větší šanci je najít.

Pochopitelně lze takto najít hodinky pouze v případě, kdy jsou spárované s mobilním telefonem, respektive s Aplikací Zepp. Musejí být tedy v dosahu Bluetooth, takže pokud jste hodinky ztratili nebo zapomněli někde jinde, tímto způsobem je nenajdete.

Viditelný

Po spárování hodinek Amazfit T-Rex 2 s aplikací Zepp dojde k automatickému přepnutí Bluetooth do neviditelného režimu. Důvod je v tomto případě jasný: aby se o jejich párování nemohl pokoušet kdokoli, kdo se ocitne v jejich blízkosti.

Viditelný
Viditelný

Pokud z nějakého důvodu potřebujete, aby byly hodinky přes Bluetooth viditelné pro ostatní zařízení, aktivujte přepínač Zjistitelný režim, čímž se přepnou do viditelného módu. Výrobce upozorňuje, že tato funkce může mírně snížit výdrž baterie hodinek na jedno nabití.

Sdílení srdečního tepu při cvičení

Hodinky Amazfit T-Rex mohou fungovat jako snímač tepové frekvence, který lze propojit s dalšími aplikacemi nebo zařízeními, do nichž pak odesílají data. Tímto přepínačem funkci zpřístupníte, následně je možné přistupovat k údajů o tepu.

Sdílení srdečního tepu při cvičení
Sdílení srdečního tepu při cvičení

Spustit na pozadí

Aby aplikace Zepp mohla přenášet oznámení z telefonu do hodinek, je naprosto nezbytné, aby běžela na pozadí. V tomto směru vám může pomoci náš podrobný návod MIUI 12 – tipy a triky: jak nastavit notifikace na hodinky nebo náramek?

Spustit na pozadí
Spustit na pozadí

Sekce Spustit na pozadí směruje uživatele do jednotlivých položek systémového nastavení, které je nutné povolit či nějak nastavit, aby aplikace zůstala běžet na pozadí. Postupně tak zajistíte její automatické spouštění, aby ji neukončoval systém kvůli šetření baterie a provedete její zamknutí v paměti.

Odemknutí obrazovky

Hodinky lze používat k odemykání chytrého telefonu. Funguje to tak, že pokud jsou Amazfit T-Rex 2 v dosahu, není nutné na mobilu zadávat PIN, ani načítat obličej či otisk prstu. Stačí povolit tuto funkci a následně zvolit, při jaké vzdálenosti má být zámek obrazovky neaktivní.

Odemknutí obrazovky
Odemknutí obrazovky

Laboratoř

V sekci Laboratoř je aktuálně jediná položka – Nastavení fotoaparátu. Slouží ke spárování hodinek přes Bluetooth, díky kterým je pak lze používat jako vzdálenou spoušť fotoaparátu. V našem případě se však párování s telefonem Xiaomi 12 bohužel nezdařilo.

Aktualizace systému

Hodinky mohou obdržet softwarovou aktualizaci. V takovém případě na tuto skutečnost upozorní aplikace Zepp při svém spuštění a nabídne její instalaci. Dostupnost updatu lze zkontrolovat i ručně v této sekci – pokud je dostupná nová verze, nabídne se její instalace, v opačném případě se zobrazí číslo aktuální verze s informací, že současná verze je nejnovější.

Aktualizace systému
Aktualizace systému

O tomto zařízení

V tomto případě jde o vysloveně informativní sekci, ve které se zobrazuje číslo aktuální verze systému v hodinkách a MAC adresa Bluetooth.

O tomto zařízení
O tomto zařízení

Zrušit párování

Pokud již hodinky z nějakého důvodu nechcete používat se stávajícím telefonem je vhodné je odpárovat přes toto tlačítko. Hodinky se sice dají uvést do továrního nastavení z jejich nabídky, nicméně tento způsob je podstatně praktičtější, neboť dojde i k jejich odstranění z aplikace Zepp.

Po zrušení párování se hodinky odeberou z aplikace Zepp a dojde k jejich restartu a následnému obnovení do továrního nastavení. Po dokončení celého procesu budou ve stavu, jako byste je právě rozbalili z krabičky, a budou tak připravené ke spárování s telefonem.

Propojení s dalšími aplikacemi

Hodinky Amazfit T-Rex si rozhodně zaslouží pochvalu za propojení s ostatními aplikacemi. V sekci Profil-Moje účty je lze propojit s platformami WeChat, Google Fit, Strava a Relieve, do kterých budou následně automaticky synchronizovány naměřené údaje. Předpokládáme, že se v dohledné době objeví nová možnost propojení s aplikací Adidas Runtastic.

Velmi kladně hodnotíme možnost exportu aktivity, k jejímuž měření byla použita GPS, v podobě souboru ve formátu GPX. Tento soubor pak lze importovat do dalších aplikací – například Mapy.cz či do jiných platforem pro sledování sportovních výkonů. Z hlediska možnosti propojení s dalšími aplikacemi tak hodnotíme hodinky Amazfit ve spojení s aplikací Zepp vysloveně nadprůměrně.

Možnost zobrazení trasy v GPX v Mapách.cz
Možnost zobrazení trasy v GPX v Mapách.cz

Pokud používáte nepodporovanou platformu, je možné zajistit import dat tak, že si založíte účet na Stravě, se kterou budete synchronizovat data a následně je přenášet na téměř jakoukoli jinou platformu pomocí služby Tapiriik. Podrobný návod najdete v našem článku Jak propojit hodinky Amazfit s aplikací Strava a Google Fit? v poslední kapitole „Jak přenést data ze Stravy do jiné platformy?“

Baterie a výdrž na jedno nabití

Amazfit T-Rex 2 jsou skutečně robustní hodinky, Mimo jiné za to může i skutečnost, že se v jejich útrobách ukrývá baterie s kapacitou 500 mAh. Výrobce udává, že by na jedno nabití měla vydržet až 24 dní běžného používání, nebo dokonce až 45 dní v pohotovostním režimu.

Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 prokázala dlouhou výdrž
Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 prokázala dlouhou výdrž

My jsme se při testování rozhodli, že zkusíme dát hodinkám zabrat, takže jsme si nejprve aktivovali prakticky všechny funkce, s výjimkou AoD. Měli jsme tedy zapnuté měření tepu každou minutu, aktivní monitorování tepové frekvence, asistované monitorování ve spánku, sledování kvality dýchání ve spánku, automatické monitorování stresu a měření hladiny kyslíku v krvi.

Na hodinky nám chodily upozornění na příchozí hovory, textové zprávy a měli jsme zapnuté notifikace z aplikace WhatsApp. Několikrát jsme si nechali sledovat sportovní aktivitu pomocí GPS a měli jsme aktivní automatické rozpoznávání aktivity, konkrétně chůze.

Testy prokázaly výdrž až 20 dní
Testy prokázaly výdrž až 20 dní

Hodinky jsme nabili 31. srpna ve 22:14 na 100 %. Po 18,5 dnech nám zbývalo ještě 7 % baterie, takže lze předpokládat, že by v tomto poměrně náročném režimu dokázaly fungovat až dvacet dní. To se zásadně neliší od hodnoty deklarované výrobcem pro „běžné používání“.

Poté jsme zkusili nechat zapnuté všechny funkce a přidali jsme Always on Display ciferník, který svítil každý den v časech od 8:00 do 22:00. Šest dní po úplném nabití klesl stav baterie na 28 %. Hodinky tak denně spotřebovávaly 12 % elektrické energie a jejich výdrž tak byla lehce přes osm dní, tedy méně než poloviční.

Nabíjení hodinek

K nabíjení hodinek slouží nabíječka, která má na jednom konci magnetickou kolébku se dvěma piny a na druhém konci standardní konektor USB-A. Nabíječku můžete připojit k USB portu počítače nebo nabíjecího adaptéru (nabíjecí adaptér není součástí balení).

Díky magnetickému připojení drží nabíjecí kolébka na těle hodinek poměrně pevně – běžnou manipulací ji patrně neutrhnete. Nabití hodinek Amazfit T-Rex 2 z nuly na sto procent trvá zhruba dvě hodiny, což odpovídá kapacitě akumulátoru.

Magnetická nabíječka na hodinkách
Magnetická nabíječka na hodinkách

Co ukázala recenze Amazfit T-Rex 2?

Patrně nejzásadnějším důvodem, proč si pořídit právě tyto (a ne jiné) hodinky je jejich robustnost. Díky deklarované zvýšené odolnosti proti mnoha myslitelným vnějším vlivům snesou o dost víc než standardní chytré hodinky. Z důvodu poměrně masivní konstrukce se však budou lépe vyjímat na mužském než ženském zápěstí.

Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 ověřila jejich robustnost
Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 ověřila jejich robustnost

Dalším nesporným kladem je jejich výdrž na jedno nabití. Nabíjet každý den baví asi pouze majitele Apple Watch. I při zapnutí prakticky všech myslitelných funkcí (s výjimkou Always on Display) není velký problém dostat se na bezmála tři týdny na jedno nabití.

Hodinky ocení také sportovci, jimž poskytnou kompletní informace o absolvovaných cvičeních, včetně přesného záznamu trasy a měření výšky díky podpoře pěti satelitních pozičních systémů. Z hlediska zdravotních funkcí nechybí sledování tepu a úrovně okysličení krve. Velmi kladně hodnotíme možnost propojení s celou řadou fitness aplikací a možnost exportu tras ve formátu GPX.

Hodinky ocení sportovci
Hodinky ocení sportovci

Pokud bychom měli najít největší kaňky na pomyslné dokonalosti těchto hodinek, pak by byly dvě. Tou první je nemožnost bezkontaktního placení, jež je pro mnoho zákazníků zásadní. Tou druhou je nemožnost přijímat přímo na hodinkách telefonní hovory.

Závěry recenze Amazfit T-Rex 2

Amazfit T-Rex 2 jsou nesporně perfektně zpracované, robustní a odolné hodinky, se kterými se nebudete muset bát pohybovat v náročnějších podmínkách. Nabízejí většinu funkcí, které od nich budou zákazníci požadovat, další lze doinstalovat prostřednictvím aplikací.

Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 potvrdila jejich perfektní zpracování
Recenze hodinek Amazfit T-Rex 2 potvrdila jejich perfektní zpracování

Velkou pochvalu si zaslouží kvalitní AMOLED obrazovka, s jejíž čitelností jsme neměli problém ani na přímém letním slunci. Písmenka, ač nejsou vysloveně velká (a jejich velikost bohužel nelze měnit) jsou na velké obrazovce poměrně dobře čitelná.

Chválit budeme také to, že v mobilní aplikaci Zepp lze nastavit prakticky vše, co vás napadne – počínaje pořadím aplikací v nabídce, přes pořadí a viditelnost zástupců, až po strukturu nabídky cvičení. Škoda jen občasných značně kostrbatých překladů, nicméně ve většině případů není těžké odhadnout, co jimi překladatel (či překladač) myslel.

Perfektní softwarová výbava
Perfektní softwarová výbava

Z hlediska ceny patří Amazfit T-Rex 2 k těm dražším. Případní zájemci si budou připlácet především za nadstandardní odolnost a opravdu poctivé dílenské zpracování. Velmi silným benefitem je také vysloveně nadprůměrná výdrž na jedno nabití.

Cena a dostupnost

Zatímco v oficiálním e-shopu Amazfit se T-Rex 2 prodávají za 5 590 Kč, v našich obchodech můžete poměrně citelně ušetřit. Nabízíme je ve třech barevných variantách: Wild Green, Ember Black a Desert Khaki. V českém e-shopu za ně zaplatíte 5 147 Kč, ve slovenském online obchodě si připravte 209 eur.

Amazfit T-Rex 2

5 147 Kč
8

Design a zpracování

9.0/10

Uživatelské rozhraní

8.0/10

Propojení s chytrým telefonem

9.0/10

Výdrž baterie

9.0/10

Cena

5.0/10

Klady

 • Více než 40 nainstalovatelných aplikací
 • Široké možnosti notifikací a odpovědí
 • Množství poskytovaných informací o sportovních aktivitách
 • Velmi přesné určování polohy
 • Nadprůměrná výdrž na jedno nabití

Zápory

 • Na hodinkách nelze přijmout hovor
 • Hodinkami nelze bezkontaktně platit
 • Občasné kostrbaté překlady
 • Vyšší cena
Samsung Galaxy S23

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!