Recenze

Podrobná recenze: chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Když jsme se na globálních stránkách Xiaomi objevila chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi), rozhodli jsme se ji otestovat v praxi. Protože v tu chvíli (začátek července 2023) ještě nebyla k dispozici v žádném z českých e-shopů, objednali jsme ji z AliExpressu, kde stála 424 Kč. Co umí, jak funguje a jaké jsme získali praktické zkušenosti? To vám prozradí naše zevrubná recenze Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi).

Podrobná recenze: chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)
Podrobná recenze: chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Obsah recenze chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Recenze začíná rozbalováním Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Chytrá zásuvka dorazila zabalená v bílé kartónové krabičce zabalené v průhledné fólii. Na její přední straně je vyobrazen produkt, jeho název a oranžové logo Mi. Textové popisky byly v našem případě v angličtině, ruštině a v několika dalších jazycích, ale čeština (celkem pochopitelně) chyběla. Na bocích jsou zmíněny některé zajímavé vlastnosti a funkce, ke kterým se dostaneme dále.

Zásuvka dorazila v bílé papírové krabičce
Zásuvka dorazila v bílé papírové krabičce

Na zadní straně jsou uvedené některé základní technické parametry. Ze štítku jsme například vyčetli, že zásuvku pro Xiaomi vyrábí čínská firma Shenzhen Cuco Smart Technology, která je součástí Mi Ecosystem. Výrobce zde také varuje před zapojováním více zásuvek za sebou a jejich zakrýváním.

Štítek na zadní straně krabičky
Štítek na zadní straně krabičky

Uvnitř jsme kromě zásuvky, zabalené v ochranné fólii, našli také stručnou uživatelskou příručku v několika jazycích, nicméně čeština bohužel opět chyběla. Dále byl součástí záruční list, a to je z hlediska balení úplně vše. Ostatně nic víc vlastně ani není potřeba.

Uživatelská příručka a záruční list
Uživatelská příručka a záruční list

Samotná zásuvka je vyrobená z bílého plastu, měří 74 × 52 × 76,6 milimetrů (předchozí generace měla rozměry 90 × 52 × 73 milimetrů) a váží 115 gramů. Protože se jedná o globální verzi, má na zadní straně klasickou vidlici se dvěma kolíky a otvorem pro zemnící kolík. Lze ji tedy zapojit do zásuvky typu E (tzv. „francouzská“), používané mimo jiné v Česku, bez nutnosti používat jakýkoli adaptér.

Zadní strana zásuvky
Zadní strana zásuvky

Na přední straně se kromě zásuvky, do které je možné zapojit nějaký spotřebič, nachází také indikační LED a jedno tlačítko. Zatímco LED ukazuje stav zásuvky (bliká oranžově = čeká na spárování, svítí modře = zásuvka je úspěšně připojena), stiskem tlačítka lze zapínat a vypínat přívod elektřiny, případně dvojím stiskem aktivovat časovač, jak si ukážeme v jedné z následujících kapitol.

Přední strana zásuvky
Přední strana zásuvky

Pochválit musíme relativně kompaktní tělo zásuvky, díky kterému nezabírá zbytečně mnoho místa a ve většině případů nebude překážet případnému připojení dalších spotřebičů do sousedních zásuvek. Musíme však upozornit na skutečnost, že zařízení je určené výhradně pro provoz v interiéru při teplotách od 0 do 35 °C.

Pohled z boku
Pohled z boku

Přidejte se k naší komunitě na Facebooku!

Technické parametry a konektivita

Zásuvka je určena pro zapojení do elektrické sítě s napětím 220 až 240 voltů a frekvencí 50 hertzů. Připojené spotřebiče zvládne napájet proudem až 16 ampérů, takže je do ní možné připojit zařízení s celkovým odběrem až 3 680 wattů. Není tedy problém používat ji například k dálkovému ovládání elektrického topidla či jiného energeticky náročného spotřebiče.

recenze chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)
recenze chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Z hlediska konektivity podporuje Bluetooth 5.0 a Wi-Fi v pásmu 2,4 GHz standardů 802.11 b/g/n. Bluetooth se však používá pouze pro první spárování zásuvky s aplikací Mi Home. Veškerá další komunikace probíhá přes bezdrátovou síť, pomocí které se zásuvka připojuje k Wi-Fi a cloudu Xiaomi. V praxi to znamená, že ji budete moci ovládat odkudkoli, kde je dostupné internetové připojení.

Zásuvku lze ovládat odkudkoli, kde je dostupné internetové připojení
Zásuvku lze ovládat odkudkoli, kde je dostupné internetové připojení

Kromě možnosti zapínání, vypínání a nastavování z aplikace je zásuvku možné ovládat také prostřednictvím hlasových příkazů. Konkrétně podporuje Asistenta Google a Amazon Alexu. Podrobný postup připojení chytré domácnosti k této platformě jsme přinesli ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: ovládání hlasem přes Asistenta Google.

Úvodní nastavení

Po zapojení do elektrické sítě se kontrolka na zásuvce rozblikala oranžovým světlem. To znamenalo, že je připravená k párování. K tomu (a k následnému ovládání) slouží mobilní aplikace Mi Home, která je zdarma dostupná pro telefony s Androidem a iOS.

‎Xiaomi Home
‎Xiaomi Home
Price: Free+

V aplikaci jsme klepli na tlačítko plus, situované v jejím pravém horním rohu, a zvolili možnost Přidat zařízení. Aplikace poté začala vyhledávat dostupná nová zařízení. Zásuvku lze přidat také ručně, konkrétně přes sekci Vypínač napájení, kde je k dispozici jako Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi).

V další části instalace jsme museli zvolit bezdrátovou síť, ke které se má zásuvka připojit, a zadat přístupové heslo.

Následně proběhlo připojení k zařízení, nahrání informací a připojení k zadané bezdrátové síti.

Poté jsme mohli zvolit místnost, v níž se zásuvka nachází, a pojmenovat ji. Kontrolka se poté rozsvítila trvalým modrým světlem, což signalizovalo, že je zásuvka úspěšně připojená k internetu.

Pokud by vás postup úvodního nastavení zásuvky zajímal podrobněji, doporučujeme prostudovat náš článek Chytrá domácnost Xiaomi: jak zprovoznit chytrou zásuvku?, ve kterém jsme popsali celý postup, včetně bezmála třiceti instruktážních obrázků.

Sledujte nás na Telegramu

Ovládání z aplikace

Zásuvka se v aplikaci Mi Home zobrazí jako další dlaždice. Po klepnutí se ukáže její aktuální stav – tedy zda je zapnutá (modrá), nebo vypnutá (šedivá). Níže se pak nachází tlačítko Turn on/Turn off, které slouží k okamžitému zapnutí, respektive vypnutí zásuvky. Jak už zaznělo výše, zásuvku je možné zapínat a vypínat odkudkoli na světě, kde je dostupné internetové připojení.

Chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi) dokáže měřit elektrickou energii spotřebovanou připojeným spotřebičem. Pod tlačítkem pro vypnutí/zapnutí pak ukazuje údaje, jako je spotřeba za dnešní den (Electricity today) a měsíc (Monthly electricity) v kilowatthodinách a aktuální odběr (Current power) ve wattech. Další podrobnosti pak zjistíte po stisku tlačítka View more a budeme se jim v kapitole věnované měření spotřeby.

Základní informace o spotřebě elektřiny
Základní informace o spotřebě elektřiny

Následuje přepínač, který v závislosti na aktuálním stavu zajistí automatické zapnutí, respektive vypnutí zásuvky po vypršení nastaveného času. Stačí aktivovat přepínač Turn-on delay, respektive Turn off delay, a následně v nabídce Delay time zvolit jeden z přednastavených časů (5 minut/10 minut/15 minut/30 minut), nebo si nastavit vlastní (od 00:01 do 23:59). Po vypršení nastaveného časového limitu se zásuvka automaticky zapne, respektive vypne.

Další sekce Timer umožňuje automatické zapínání a vypínání zásuvky ve zvolené časy a dny v týdnu. V této sekci lze nastavit několik vzájemně nezávislých časů, ve kterých se zásuvka zapne, nebo vypne. Podrobněji se možnostem budeme věnovat v samostatné kapitole Automatické zapínání a vypínání zásuvky.

Poslední položka Smart scenes vám poskytne další možnosti automatizace zásuvky v rámci ekosystému chytré domácnosti Xiaomi. Díky tomu je možné řídit její zapnutí a vypnutí řídit stavem jiných spotřebičů – například „zapni ventilátor, pokud teplota přesáhne 25 °C“. Také samotná zásuvka může fungovat jako iniciátor akcí prováděných dalšími spotřebiči chytré domácnosti. Podrobně se budeme těmto možnostem věnovat v kapitole Možnosti automatizace chytré zásuvky.

Automatické zapínání a vypínání zásuvky

Jednou ze zásadních výhod chytré zásuvky je možnost její automatizace, spočívající v samočinném zapínání a vypínání v určené dny týdne a časech. K nastavení se dostanete v aplikaci Mi Home po stisknutí tlačítka Timer, kterým přejdete do seznamu naplánovaných akcí, který je možné editovat (měnit dny a časy, případně pozastavovat a znovu aktivovat či mazat jednotlivé položky).

Novou automatickou akci můžete přidat klepnutím na tlačítko plus, situované v pravém dolním rohu okna. Následně dostanete na výběr ze tří možností:

  • Naplánovat čas – v tomto případě budete nastavovat čas, ve kterém se má zásuvka zapnout, a také čas, kdy se má vypnout.
  • Začátek – pokud zvolíte tuto možnosti, budete nastavovat pouze čas, kdy se má zásuvka automaticky zapnout.
  • Konec – tato možnost umožňuje nastavení času, kdy se má zásuvka automaticky vypnout.

V případě první možnosti budete v sekci Opakovat volit, jak často se má zvolený plán opakovat – zda pouze jednou, nebo ve zvolené dny v týdnu. Poté zvolíte čas zapnutí, respektive vypnutí zásuvky. Zásuvka se pak bude automaticky zapínat a vypínat dle nastavených plánů, přičemž na úvodní obrazovce aplikace najdete informaci o nejbližší naplánované akci.

Sledujte nás na Telegramu

Měření spotřeby elektrické energie

Jak jsme uvedli v jedné z předcházejících kapitol, chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi) dokáže měřit elektrickou energii spotřebovanou připojeným spotřebičem. Na úvodní stránce zásuvky v aplikaci Mi Home lze vyčíst spotřebu za aktuální den a měsíc v kilowatthodinách a současný odběr spotřebiče ve wattech.

Po klepnutí na tlačítko View more se dostanete k podrobnějším statistikám. V první řadě to jsou opět údaje o spotřebě elektřiny za poslední den, týden a měsíc. Opakuje se i informace o aktuálním odběru, a navíc je tu údaj o tom, kolikrát byla v daný den zásuvka vypnutá a zapnutá (po klepnutí na šipku si lze zobrazit přesné časy).

Ještě níže jsou pak podrobné grafy odběru elektřiny po týdnech, nebo měsících. Po klepnutí na malou šipku si lze nechat zobrazit konkrétní týden nebo měsíc z minulosti. Po klepnutí na konkrétní sloupec grafu se pak zobrazí celková spotřeba ve zvoleném dni.

Přesnost měření odběru a spotřeby

Otestovali jsme přesnost měření pomocí několika zařízení, u kterých jsme znali maximální příkon. Například v případě teplovzdušného ventilátoru Sencor s udávaným příkonem 2000 wattů ukazovala aplikace odběr 1914 wattů. Budeme-li vycházet z předpokladu, že ventilátor skutečně odebíral 2000 wattů, znamená to nepřesnost asi 4,3 %, což bychom mohli považovat za vyhovující.

V případě rychlovarné konvice s deklarovaným příkonem 1800 wattů ale aplikace Mi Home ukazovala vyšší konstantní spotřebu – přesně 1949 wattů. To už je proti udávané hodnotě rozdíl více než 8 %, což už tak kladně nehodnotíme. V případě elektrického odpařovače Raid měřila aplikace odběr 3 watty, přičemž výrobce udává „méně než 4 watty“.

Dobrou zprávou je, že ani při zapojení spotřebičů s příkonem okolo 2000 wattů se zásuvka nezahřívala, což byl údajně problém předchozí generace. Samozřejmě je pro tyto případy vybavena ochranou, která zásuvku vypne a informuje vás formou notifikace na mobilní telefon.

Xiaomi Smart Plug 2 – možnosti nastavení

Další možnosti se skrývají pod tlačítkem se třemi tečkami, umístěném v pravém horním rohu úvodní obrazovky aplikace. Protože jednotlivé funkce nejsou příliš obsáhlé, projdeme si je jednu po druhé ve formě bodového seznamu.

Poco M6 Pro
  • Max power limit – v této sekci je možné nastavit maximální odběr, při jehož dosažení se zásuvka automaticky vypne. Nastavit lze rozmezí mezi 300 a 3600 watty s krokem po 100 wattech, případně je možné tuto funkci deaktivovat volbou Unrestricted.
  • Charging protection – neboli ochrana při nabíjení. V případě povolení můžete nechat automaticky vypínat zásuvku při poklesu odběru pod stanovenou mez a/nebo po vypršení nastaveného času.
  • Indicator status – umožňuje vypnutí/zapnutí LED kontrolky na zásuvce. To se hodí zejména v případě, kdy míníte zásuvku používat v ložnici, kde by její svit mohl rušit.
  • Double-press countdown – přímo na zásuvce lze dvojitým stiskem tlačítka spustit časovač. Po vypršení času nastaveného v aplikaci se zásuvka automaticky zapne, nebo vypne (v závislosti na předchozím stavu). V Mi Home lze tuto funkci zakázat, nebo povolit, a nastavit čas v rozmezí od 1 minuty do 23 hodin a 59 minut.
  • On/off state after replugged in – v tomto nastavení můžete rozhodnout o tom, co zásuvka udělá v případě odpojení a opětovného zapojení či po výpadku proudu. Na výběr jsou tři možnosti: zůstane ve stavu před přerušením napájení (Memory), zapne se (Turn on), nebo se vypne (Turn off).
  • Loop taskcyklické zapínání a vypínání zásuvky v nastavených časových intervalech. Můžete nastavit dobu, po kterou bude zásuvka zapnutá a vypnutá, počet opakování a stav, ve kterém má cyklus skončit.
  • Child lock – neboli dětský zámek deaktivuje tlačítko na zásuvce, aby s ním nemanipulovaly děti či jiné nepovolané osoby.
  • Device name – v této sekci můžete změnit název, pod kterým je zásuvka prezentována v rámci aplikace Mi Home.
  • Manage Location – během úvodní konfigurace můžete zvolit místnost, kde bude zásuvka umístěna. Pokud ji poté přesunete, můžete místnost změnit v této sekci.
  • Share device – zásuvku můžete sdílet s dalšími členy domácnosti nebo kolegy. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: sdílení spotřebičů s dalšími uživateli, kde se dozvíte vše potřebné.
  • Automation – zásuvku lze integrovat do chytré domácnosti, kde bude interagovat s ostatními spotřebiči. Například se může zapnout, pokud teplota v místnosti klesne pod stanovenou mez. Další informace můžete načerpat ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: možnosti automatizace a možnostem automatizace se budeme věnovat i v následující kapitole.
  • Firmware update – protože v zásuvce běží firmware (řídící software), může být nutné ho jednou za čas aktualizovat. Právě k tomu slouží tato sekce.
  • Help & Feedback – nápověda k zařízení (bohužel jen v angličtině) a možnost odeslání zpětné vazby.
  • Additional settings – zde můžete zjistit informace o verzi pluginu, bezpečnostní nastavení, údaje o síti a další podrobnosti.
  • Display on Mi Home/Xiaomi Home home page – tento přepínač zajišťuje zobrazování dlaždice zásuvky na úvodní obrazovce aplikace.
  • Delete device – odpárování zásuvky a její uvedení do továrního nastavení. Zásuvka se pak chová stejně, jako byste ji právě rozbalili z krabičky.

Možnosti automatizace chytré zásuvky

Úplně nejzásadnější výhodou chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi) je možnost její integrace do ekosystému chytré domácnosti Xiaomi. To v praxi znamená, že zásuvka může reagovat (zapínat a vypínat se) na stav dalších elektrických spotřebičů nebo senzorů.

Chytrá zásuvka může interagovat s dalšími spotřebiči
Chytrá zásuvka může interagovat s dalšími spotřebiči

Uveďme si konkrétní příklad: vzhledem k tomu, že lze k této zásuvce připojit zařízení s odběrem až 3 680 wattů, ji lze využít například k napájení elektrických topidel. Nebo do ní můžete zapojit třeba ventilátor. Následně můžete tento přístroj zapínat a vypínat s ohledem na aktuální teplotu snímanou dalším přístrojem či čidlem.

K měření teploty vzduchu v místnosti je možné použít například maličký teploměr a vlhkoměr Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 či čističku vzduchu (například Xiaomi Mi Air Purifier Pro H), případně jiné zařízení, poskytující v rámci platformy Mi Home údaje o teplotě.

Jak automatizovat chytrou zásuvku

Automatizace funguje na základě jednoduchých podmínek a akcí ve stylu „když se stane/nastane toto, udělej tamto“. Samotná zásuvka může fungovat jako spouštěč, kdy ostatní spotřebiče mohou nějakým způsobem reagovat na to, v jakém stavu se zásuvka nachází.

Podmínky, na kterých lze stavět další akce:

  • Off – akce se provede, když je zásuvka vypnutá.
  • On – akce se provede, když je zásuvka zapnutá.
  • Overload protection – akce se provede v okamžiku, kdy se aktivuje ochrana proti přetížení.
  • Overheating alarm – akce se provede ve chvíli, kdy se aktivuje ochrana proti přehřátí.
  • If power drops to – akce se provede, pokud odběr připojeného spotřebiče klesne pod stanovenou mez.
  • If power rises to – akce se provede, když odběr připojeného zařízení stoupne nad uvedenou hranici.

Stejně tak ale může fungovat v roli ovládaného přístroje, kdy bude reagovat na stav dalších zařízení v rámci chytré domácnosti. V tomto případě zásuvka nabízí tři možnosti reakce: zapnutí (On), vypnutí (Off), nebo změnu svého stavu na opačný (Turn on/off).

Nastavení automatických akcí zásuvky

Apple iPhone 16

Nastavení lze provést na dvou místech: buď otevřete zásuvku, klepněte na tři tečky v pravém horním rohu a přejděte do sekce Automation, nebo na úvodní stránce aplikace Mi Home přejděte přes tlačítko Chytré v dolní liště do sekce chytrých scén. Poté klepněte na tlačítko plus v pravém horním rohu a zvolte možnost Vytvořit chytrou scénu.

Zde budete v prvním kroku volit podmínku automatické akce – tedy to, co se má stát, aby se zásuvka zapnula, nebo vypnula. Řekněme, že chcete zapínat topení, pokud teplota klesne pod 18 °C. V sekci Pokud klepněte na Přidat a zvolte spotřebič, který poskytuje údaj o teplotě – v našem případě to bude čistička vzduchu. Následně vyberte podmínku, tj. Bellow the specified temperature. V následujícím kroku zvolte 18 ° a klepněte na Hotovo.

Následně je nutné definovat akci, která bude provedena, pokud bude splněna podmínka, tedy když teplota na čističce vzduchu klesne pod 18 °C.V sekci Pak klepněte na Přidat, zvolte zásuvku a vyberte, zda se má zapnout, vypnout, nebo změnit svůj aktuální stav. My chceme zapnout připojené topení, takže zvolíme možnost On.

Volitelně můžete v sekci Doba účinnosti nastavit, za jakých podmínek (tj. ve které dny a v jakých časech) má být chytrá scéna realizována. To lze využít například k tomu, aby se topení nezapínalo v průběhu noci, ani když teplota klesne pod stanovenou mez.

Nakonec potvrďte veškerá nastavení klepnutím na tlačítko s „fajfkou“ v pravém horním rohu. V samotném závěru můžete chytrou scénu nějak pojmenovat, což přispívá k lepší přehlednosti, a tlačítkem OK ji uložíte, čímž se objeví v seznamu všech naprogramovaných chytrých akcí a reakcí.

Propojení s chytrým asistentem a ovládání hlasem

Jednou z výhod této chytré zásuvky je možnost propojení s hlasovými asistenty – konkrétně s Asistentem Google či Amazon Alexa. Jejich prostřednictvím pak lze (například pomocí chytrého reproduktoru) zásuvku ovládat pomocí hlasových příkazů.

Podrobně jsme se konfiguraci chytré domácnosti věnovali ve článku Chytrá domácnost Xiaomi: ovládání hlasem přes Asistenta Google. Jediným nedostatkem tohoto způsobu ovládání je skutečnost, že Asistent Google nepodporuje češtinu, takže je nutné používat anglické příkazy.

Protože již máme chytrou domácnost Xiaomi propojenou s Asistentem Google, nebylo nutné nic nastavovat. Při vyslovení požadavku „OK, Google! Turn on smart plug.“ se zásuvka zapne, příkazem „OK, Google! Turn off smart plug.“ ji lze vypnout.

Praktické zkušenosti s chytrou zásuvkou Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Chytrá zásuvka Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi) je vysloveně jednoduchý spotřebič, který nevyžaduje žádné pokročilé znalosti či dovednosti. Její zprovoznění proběhlo hladce a bylo otázkou několika minut. Při nákupu však doporučujeme dávat pozor na to, abyste objednali verzi určenou pro globální trh. Čínskou variantu nemusí být v Česku možné vůbec zprovoznit.

V průběhu léta jsme zásuvku používali pro automatické zapínání a vypínání elektrického odpařovače Raid proti komárům. V minulosti se nám totiž opakovaně stávalo, že jsme ho večer zapomněli zapojit do zásuvky, a ráno jsme se probudili poštípaní, nebo jsme ho naopak ráno zapomněli odpojit, čímž docházelo ke zbytečnému plýtvání náplně.

Do zásuvky jsme zapojili elektrický odpařovač
Do zásuvky jsme zapojili elektrický odpařovač

Strojek jsme tedy zapojili do chytré zásuvky v ložnici a v aplikaci jsme nastavili, aby se automaticky zapínala ve 23:00 a vypínala v 6:00. Fungovalo to naprosto skvěle a spolehlivě, díky čemuž jsme byli v průběhu noci chránění před nepříjemnými vetřelci, ale přes den, kdy v ložnici nebýváme, nedocházelo ke zbytečnému spotřebovávání náplně.

V zimě hodláme chytrou zásuvku využít k ovládání teplovzdušného ventilátoru. V tomto případě se zapínání a vypínání bude řídit údajem o aktuální teplotě poskytovaným buď čističkou vzduchu nebo malým čidlem. Pokud teplota klesne pod stanovenou mez, zásuvka (a tím i zapojený ventilátor) se zapne. Když pak překročí nastavenou hranici, automaticky se vypne.

Další praktické využití - rychlovarná konvice uvaří vodu na čaj či kafe
Další praktické využití – rychlovarná konvice uvaří vodu na čaj či kafe

Kromě možností automatizace je velmi šikovnou funkcí také měření spotřeby elektrické energie. Díky němu můžete mít poměrně přesný přehled o tom, kdy připojený spotřebič běžel a kolik elektřiny „spálil“. To je v dnešní době obzvláště vysokých cen elektrické energie taktéž velmi užitečné.

Recenze Xiaomi Smart Plug ověřila i měření spotřeby elektřiny
Recenze Xiaomi Smart Plug ověřila i měření spotřeby elektřiny

Závěr recenze chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Chytrá zásuvka je relativně snadným způsobem, jak i z naprosto hloupého elektrického spotřebiče udělat chytré zařízení. Umožňuje jeho vzdálené ovládání (zapínání a vypínání) z mobilní aplikace odkudkoli, kde je k dispozici internetové připojení.

Musíme ocenit dobré dílenské zpracování, chytrá zásuvka nezabírá zbytečně mnoho místa a nabízí možnost snadného zapnutí a vypnutí či nastavení časovače pomocí tlačítka na svém těle. Pochvalu si zaslouží také jednoduché úvodní nastavení a zprovoznění. Maličká výtka však musí padnout za chybějící podporu bezdrátových sítí v pásmu 5 GHz.

Recenze chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)
Recenze chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Zásadní výhody chytré zásuvky Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi) spočívají v možnostech automatizace. Může se sama zapínat a vypínat v nastavené časy, ale dokáže také reagovat na stav dalších spotřebičů. Velmi futuristicky pak působí možnost ovládání hlasem přes zařízení s Asistentem Google a Amazon Alexa.

K dalším výhodám pak patří možnost měření spotřeby elektrické energie připojených zařízení. Díky tomu budete mít dokonalý přehled o tom, kdy a v jakém množství přístroj odebíral elektřinu. Snadno si pak můžete spočítat náklady na jeho provoz.

Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)
Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

Cena a dostupnost

Podle Heuréky lze chytrou zásuvku Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi) sehnat v několika českých e-shopech. Ceny přitom začínají na 299 Kč, což je výrazně méně, než za kolik jsme ji koupili na AliExpressu. Všechny obchody přitom uvádějí, že ji mají skladem.

Xiaomi Smart Plug 2 (Wi-Fi)

od 299 Kč
8.3

Dílenské zpracování

8.5/10

Nabízené funkce

8.0/10

Ovládání z aplikace

9.0/10

Měření spotřeby elektřiny

8.0/10

Možnosti automatizace

8.0/10

Klady

  • Jednoduché nastavení
  • Pokročilé možnosti automatizace
  • Měření spotřeby elektřiny
  • Ovládání „hloupých“ spotřebičů z mobilního telefonu
  • Kvalitní dílenské zpracování

Zápory

  • Chybí podpora Wi-Fi na 5 GHz
  • Nepřesnost měření odběru elektrické energie v rámci jednotek procent
Xiaomi 13T Pro

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz a skupinu na Facebooku!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dan
Dan
1 rok před

Děkuji za velmi podrobnou recenzi. Osobně tuto zásuvku nemám, používám Tapo P110, ale zvažuji její zakoupení. Zajímalo by mne, jestli by šlo zásuvku Xiaomi Smart Plug 2 použít k následujícímu. Máme v domě sušičku prádla, která se však nachází v jiném patře a když se dosuší prádlo, tak neslyším, že dokončila sušení. K tomu účelu ji mám právě připojenou přes výše zmíněnou zásuvku Tapo, abych se mohl podívat na aktuální spotřebu a podle toho poznám, zda už dosušila. Napadlo mne však, že když zásuvka Xiaomi má funkci, že po poklesu příkonu zapojeného spotřebiče pod stanovenou mez se vypne, tak by v rámci automatizace mohla třeba umět spustit nějakou akci – třeba rozsvítit lampičku připojenou v jiné chytré zásuvce v patře, ve kterém bydlíme, aby tak bylo zřejmé, že sušení už skončilo. Myslíte, že by to šlo?

Maxxx
Maxxx
1 rok před

Děkuji za obsáhlou recenzí. Zeptám se – je možné zásuvku zapojit pod jakýkoliv region? Chápu že ji máte z Ali, ale spíše řeším rychlý nákup z CZ a potřebují jistotu, aby fungovala pod Mainland China.

Vlastík
Vlastík
1 rok před

Myslím, že smart zásuvky na našem trhu jsou hardwarově i softwarově podobné, takže uvedený návod bude fungovat na všech typech. Já osobně používám Gosund, jsou asi rozměrově nejmenší. Přesto vyčnívají asi 4 cm nad povrch zásuvky a jejich malé okraje nejsou dost malé do dvojzásuvky.
Používám je na chatě při nabíjení baterií pro aku nářadí. A jsou nastaveny tak, že se vypnou, když je nabito. Nemusím se obávat, že odejdu a nechám je zapnuté.

Maxx
Maxx
1 rok před

Dobrý den, šlo Vám zásuvku připojit pod v Xiaomi Home pod region Mainland China? Dnes jsem koupil zásuvku od CZC a bohužel není možné ji připojit pod Mainland China:-( Podporovaná je pouze Evropa/Germany. Pokud u Vás bylo možné zásuvku připojit pod Mainland China, mohl byste mě nasměrovat, kde jste ji zakoupil?

Dreamingfish
Dreamingfish
Odpovědět  Maxx
1 rok před

Bohužel jsem právě udělal přesně tu samou zkušenost. Nákup za slušnou cenu z CZC, ale s Mainland China se můžu jít klouzat 🙁

Petr
Petr
1 rok před

Dobrý den, rad bych aby se zásuvka spínala a vypínala 2x za den, nikde jsem nenašel jak na to, lze to vůbec ?
Děkuji Petr

Jan Ipser
Jan Ipser
1 rok před

Dobrý den,
lze nějak naměřené hodnoty resetovat? Při použití „wattmetru“ ke kontrole jestli lednice,tv apod. nemá už stářím větší spotřebu, abych ji nemusel resetovat do továrního nastavení… Jinak je to moc šikovné zařízení. Děkuji

Jiří Janků
Jiří Janků
1 rok před

Dobrý den, mám 3 zásuvky xiaomi smart plug 2, ale chybí mi v menu funkce časovače. Toto menu se nějak aktivuje, nebo kde jej najdu? Děkuji za odpověď.

1000022800
Jiří Janků
Jiří Janků
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

Právě, že je to vše, co je na screenu. Nic dole není.

Jiří Janků
Jiří Janků
Odpovědět  Karel Kilián
1 rok před

S23 a Xiaomi Home 9.0.700

Dušan
Dušan
4 měsíců před

Jde nějak nastavit, aby zásuvka po neomezenou dobu dokola zapínala a vypínala? Třeba 15 minut zapnuto a 15 minut vypnuto a to stále dokola.

Dušan
Dušan
Odpovědět  Karel Kilián
4 měsíců před

Teď jsem ještě pocházel a napadlo mě, jestli by to nešlo tím loop task.

24
0
Napište nám svůj komentář!x