Recenze

Seznamte se: recenze čističky vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Xiaomi má ve své nabídce celou řadu produktů pro zdravější a čistější domácnost, přičemž k těm nejtypičtějším zástupcům patří čističky vzduchu. Již více než čtvrt roku testujeme v naší redakci jeden z nejvyšších modelů – Xiaomi Mi Air Purifier Pro H. Přišel tedy čas podělit se o dosavadní zkušenosti.

Čistička dorazila v poměrně rozměrné, a ne právě lehké krabici v poslední květnový den. Vybírali jsme z několika modelů, nakonec jsme na základě doporučení zvolili ten nejvýkonnější, určený pro provozování v prostorách s podlahovou plochou až 200 metrů čtverečních.

Čistička dorazila v poměrně rozměrné krabici
Čistička dorazila v poměrně rozměrné krabici

Čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Čistička má tvar kvádru postaveného na výšku, s perforovanou přední stranou a boky. Vnější plášť je vyroben z matného bílého plastu, jak je u produktů této značky zvykem, takže velmi dobře ladí s dalšími spotřebiči, jako je například ventilátor Xiaomi Mi Smart Standing Fan 1C, jehož recenzi jsme přinesli v samostatném článku.

Přístroj je poměrně rozměrný a relativně těžký – měří 310 × 310 × 738 milimetrů a váží 9,6 kilogramů. Bohužel vespod nemá kolečka, ale pouze gumové nožičky, takže pokud ho budete chtít používat ve více místnostech, nevyhnete se nutnosti jeho přenášení.

Čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

V horní části se nachází kruhový dotykový OLED displej, zobrazující údaj o aktuálně nastaveném režimu, teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti a o úrovni znečištění, jež je indikována číslem (od 0 do 600) a proužkem, jež mění svou barvu (zelená = čistý vzduch, oranžová = mírně znečištěný vzduch, červená = silně znečištěný vzduch). Úroveň znečištění vzduchu vyhodnocuje laserový senzor, umístěný v zadní části přístroje.

Dotykový OLED displej
Dotykový OLED displej

Úvodní nastavení čističky vzduchu Xiaomi

Čističku lze ovládat přes dotykový displej, ale mnohem pohodlnější je možnost její konfigurace přes aplikaci v mobilním telefonu. Pro tyto účely je nutné si stáhnout a nainstalovat aplikaci Mi Home, jež je dostupná pro mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android, iOS, respektive iPadOS.

‎Xiaomi Home
‎Xiaomi Home
Price: Free+
Přečtěte si také  Recenze Redmi Buds 4 Pro: skvěle hrající sluchátka s ANC

Čističku jsme připojili do zásuvky, v Mi Home jsme přidali nové zařízení a aplikace ji hned automaticky detekovala. V další fázi jsme zadali Wi-Fi, ke které se má Xiaomi Mi Air Purifier Pro H připojit, zadali heslo a zvolili místnost, v níž se nachází. Následně je možné zařízení sdílet dalším členům domácnosti, kteří ho pak mohou také ovládat ze svých mobilů a tabletů.

Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli právě pro tento model, je podpora hlasových asistentů Amazon Alexa a Asistent Google. Přidali jsme tedy čističku do aplikace Google Home, díky čemuž ji nyní můžeme zapínat a vypínat hlasovým příkazem přes chytrý reproduktor Google Home Mini.

Možnosti ovládání a nastavení z aplikace

Z aplikace Mi Home lze čističku ovládat bez ohledu na to, kde se právě nacházíte – jedinou podmínkou je dostupnost internetového připojení. Můžete ji tak například zapnout hodinu předtím, než vyrazíte z práce, aby vás doma čekal vyčištěný vzduch. V aplikaci lze sledovat aktuální úroveň znečištění, teplotu a vlhkost vzduchu.

Sledujte nás na Telegramu!

K dispozici je několik režimů provozu:

 • Automatický – v tomto režimu čistička automaticky přizpůsobuje svůj výkon aktuálním podmínkám. Pokud je vzduch více znečištěný, přejde na vyšší výkon, naopak je-li v místnosti čistý vzduch, poběží na nejnižší výkon, kdy o ní ani nebudete vědět.
 • Noční – v tomto módu čistička konstantně běží na nižší výkon a sníží jas displeje, aby nerušila váš spánek. Generovaný hluk přitom nepřekračuje hranici 34,1 dB(A), přičemž čisticí výkon je 120 m³/h.
 • Level 1 až 3 – v tomto režimu čistička běží na vámi určený výkon.
 • Manuální – výkon (a tím i hlučnost) čističky můžete plynule nastavit pomocí posuvníku.

V aplikaci je také možné naplánovat automatické spouštění a vypínání čističky v zadané dny a časy, aby zbytečně neběžela v okamžicích, kdy nebýváte doma. Při umístění v ložnici pak jistě oceníte možnost vypnutí zvuků a snížení jasu či úplné vypnutí displeje.

Filtrování vzduchu

Princip fungování čističky vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H je ve své podstatě jednoduchý: uvnitř je velký ventilátor, který skrze perforované bočnice nasává vzduch v místnosti. Ten následně prochází filtrem, zachycujícím nečistoty, a je vydechován v horní části přístroje.

Přečtěte si také  Seznamte se: 5× bezpečnostní kamera s cenou do 1500 Kč
Cirkulace vzduchu čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Cirkulace vzduchu čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Samotný filtr má tři vrstvy. První zachycuje ze vzduchu nejhrubší nečistoty, jako je například prach či poletující vlasy a chlupy. Jako další přichází na řadu HEPA filtr, schopný zachytit až 99,97 % jemných částic (například pyl) do velikosti až 2,5 mikronů. Poslední vrstva obsahuje aktivní uhlí, jež dokáže ze vzduchu odstraňovat formaldehyd, škodlivé plyny a pachy.

Tři vrstvy filtru
Tři vrstvy filtru

Dle výrobce je filtr schopen zachytit nejen částice prachu, ale i další alergeny, jako jsou spory plísní, pyl, formaldehyd, toluen, různé pachy a škodlivé plyny. Filtr se pochopitelně v průběhu času zanáší, takže je nutné jej měnit. Naštěstí samotný proces výměny je jednoduchý – stačí otevřít dvířka na zadní straně vyjmout původní a zasunout nový filtr.

Mechanismus čištění vzduchu čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Mechanismus čištění vzduchu čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Filtr má deklarovanou životnost až 14 měsíců, nicméně reálná výdrž závisí na tom, jak často a jak dlouho čistička poběží i jak znečištěný bývá vzduch ve vaší domácnosti. V našem případě indikovala aplikace po 114 dnech nepřetržitého provozu zbývajících 64 % životnosti filtru a odhadovala, že vydrží ještě dalších 214 dní.

Jednoduchá výměna filtru
Jednoduchá výměna filtru

Součást chytré domácnosti

Jednou z výhod ekosystému Xiaomi je možnost postavit si na spotřebičích tohoto výrobce celou chytrou domácnost. Čističku tak lze ovládat nejen prostřednictvím displeje, mobilní aplikace a hlasových asistentů, ale může také interagovat s ostatními spotřebiči.

Čističku lze ovládat nejen z mobilní aplikace
Čističku lze ovládat nejen z mobilní aplikace

Budeme konkrétní – v aplikaci lze nastavit nejrůznější podmínky a akce. My jsme například nadefinovali, aby se od 22 do 6 hodin automaticky přepínala do nočního módu a v časech 10:10 a 22:10 „vyprala“ vzduch v místnosti desetiminutovým během na nejvyšší výkon.

Kromě toho jsme využili skutečnosti, že čistička poskytuje údaj o teplotě vzduchu, a v Mi Home jsme jí propojili s větrákem, Když indikovaná teplota překoná hranici 22 °C, zapne se ventilátor Mi Smart Standing Fan 1C na nejnižší výkon. Při překonání teploty 24 °C přejde na střední výkon, a když teplota stoupne nad 26 °C, rozběhne se na nejvyšší výkon. Stejně tak se výkon větráku automaticky snižuje, když teplota klesá.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Využíváme také dostupnosti aplikace Mi Home pro platformu Android TV. Součástí naší domácnosti je totiž multimediální centrum Xiaomi Mi Box S, takže můžeme čističku zapínat a vypínat i prostřednictvím dálkového ovladače k tomuto přístroji.

Xiaomi 14
Přečtěte si také  Podrobná recenze Xiaomi Smart Band 7: chytrý náramek posedmé

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H – postřehy z praxe

Více než sto dnů s čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H nás přesvědčilo o tom, že to byla dobrá investice. Z obsahu nádobky na prach robotického vysavače Xiaomi Roborock S5 bylo na první pohled zřejmé výrazně menší množství vysátého prachu. To (spolu s postupně se zanášejícím filtrem) považujeme za důkaz, že čistička opravdu zachycuje nečistoty.

Více než sto dnů s čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H nás přesvědčilo
Více než sto dnů s čističkou Xiaomi Mi Air Purifier Pro H nás přesvědčilo

Velmi kladně hodnotíme i volbu nejvýkonnějšího modelu, který je v bytě s podlahovou plochou okolo 60 m2 lehce naddimenzovaný. Díky tomu však čistička většinu času běží v automatickém režimu v nízkých otáčkách a neruší nás tak hlukem. Pouze ve chvíli, kdy k laserovému senzoru doputuje kouř z elektronické cigarety, dočasně navýší výkon a je přeci jen o něco hlučnější.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Čekali jsme, že v ostravských podmínkách bude nutné měnit filtr poměrně často, nicméně dosavadní čísla ukazují, že i při permanentním provozu vydrží asi jedenáct měsíců. To při ceně nového filtru, který v našem e-shopu prodáváme za 1930 Kč, znamená náklady asi 6 korun denně. Je samozřejmě na každém, aby posoudil, zda je tato částka adekvátní za zdravější prostředí.

Čističky vzduchu Xiaomi
Čističky vzduchu Xiaomi

Dostáváme se k poslední důležité informaci, kterou je cena. V našich obchodech máme čističku Xiaomi Mi Air Purifier Pro H skladem. V českém e-shopu stojí 7 059 Kč, ve slovenském přijde na 284 eur. Další informace o čističkách vzduchu můžete načerpat z našeho článku Seznamte se: chytré čističky vzduchu Xiaomi. Jak vybrat tu správnou?

Máte čističku vzduchu? Podělte se o své zkušeností v komentářích!

Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

7 059 Kč
7.9

Čisticí výkon

9.0/10

Ovládání

9.5/10

Integrace s chytrou domácností

8.0/10

Design

8.0/10

Cena

5.0/10

Klady

 • Vysoký výkon
 • Nízká hlučnost
 • Ovládání z aplikace
 • Propojení s chytrou domácností
 • Výdrž filtru

Zápory

 • Vyšší cena
 • Dražší filtry
 • Vyšší hlučnost na maximální výkon
 • Obtížněji se přenáší
Samsung Galaxy Watch6

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x