Recenze Redmi 10: jaký je král levných smartphonů s 50Mpx foťákem?
Značka Redmi (bez jakýchkoli přívlastků) má označovat cenově dostupné telefony s odpovídajícím hardwarem. Nejnovější Redmi 10 byl představen 18. srpna a my ho měli možnost začít testovat pouhý měsíc po premiéře. Jaké jsou jeho silné stránky a má nějaké slabiny? Nejen na to vám odpoví naše podrobná recenze Redmi 10.
V našich e-shopech už telefon Redmi 10 prodáváme, takže chcete-li ho mít mezi prvními, stačí si ho objednat. V českém obchodě ho nabízíme za 4490 Kč, ve slovenském pak stojí 175 eur. Aktuálně k němu jako dárek dostanete i Univerzální bambusový stojánek s logem XM.cz.
Obsah recenze
- Recenze Redmi 10 začíná rozbalováním
- Redmi 10 zepředu
- Redmi 10 zezadu
- Hrany Redmi 10
- Obrazovka Redmi 10
- Čtečka otisků prstů
- Odemykání tváří
- Hardwarová výbava
- Benchmarky
- Komunikace
- Konektivita
- Určování polohy
- Baterie a výdrž na jedno nabití
- Fotoaparát
- Natáčení videa
- Zvuk
- Operační systém
- Předinstalované aplikace
- Hodnocení recenze Redmi 10
- Ceny a dostupnost
Recenze Redmi 10 začíná rozbalováním
Telefon přichází ve víceméně obvyklé kartónové krabičce bílé barvy. Na horní straně je jeho obrázek, stříbrný nápis Redmi 10 a logo Mi. V našich e-shopech prodáváme verzi s NFC, což znamená, že mobil lze využívat k bezkontaktnímu placení.

Po přerušení pečetí a zdvihnutí víka na nás vykoukla papírová pošetka, která při transportu slouží jako ochrana proti nárazům. Výrobce ji využil k vyobrazení sloganu „Powered by Redmi“, jež je na povrchu pošetky vytištěn stříbrným písmem.

V pošetce jsme našli průhledný silikonový obal a prostředek na otevření šuplíčku pro SIM karty. Byla zde i dokumentace – jmenovitě záruční list, stručný návod k použití a bezpečnostní informace. V případě nákupu z našich e-shopů se můžete těšit také na stručný návod v češtině.

V dalším „patře“ krabičky je uložen telefon, který je ze všech stran doslova obalen transportní fólií. Výrobce ji využil k propagaci hlavních vlastností, jako je 50Mpx fotoaparát, duální reproduktory, NFC, 90Hz obrazovka, procesor MediaTek Helio G88 či 5000mAh baterie s podporou 18W nabíjení.

Nabíjecí adaptér
V prostoru pod telefonem našel své místo metr dlouhý nabíjecí a datový kabel bílé barvy s konektory USB-A a USB-C na koncích. Součástí balení je pochopitelně nabíjecí adaptér – konkrétně se jedná o model MDY-11-EP s maximálním nabíjecím výkonem až 22,5 wattů. Zde je vhodné podotknout, že samotný telefon podporuje nabíjení výkonem pouze do 18 wattů.

Adaptér je vyroben z lesklého plastu bílé barvy a pochopitelně má evropskou vidlici. Jeho rozměry a hmotnost jsou víceméně průměrné – měří 87 × 42 × 27 milimetrů a váží 86 gramů. Podporuje výstup 5 V při 3 A (15 W), 9 V při 2,23 A (20 W), 12 V při 1,67 A (20 W) a 10 V při 2,25 A (22,5 W).
Redmi 10 zepředu
Přední stranu logicky zabírá obrazovka. Jedná se o IPS LCD panel s úhlopříčkou 6,5″, obnovovací frekvencí až 90 Hz a rozlišením 1080 × 2400 obrazových bodů. Z uvedených parametrů plyne poměr stran 20:9 a jemnost 405 ppi.

Obrazovka zabírá přibližně 83,4 % přední strany, což v praxi znamená, že je nutné počítat s poměrně citelnými rámečky. Bohužel zcela chybí notifikační LED, což vadí zejména proto, že telefon nenabízí Always-on Display. Ochranu před nepříznivými vlivy zajišťuje starší verze tvrzeného skla Corning Gorilla Glass 3.
Redmi 10 zezadu
Zadní strana je v našem případě šedá a hned po rozbalení ukázala, jak velmi ochotně zachytává otisky prstů. Zaujme na tuto třídu velkým modulem pro fotoaparáty, jež opravdu citelně vystupuje nad okolní povrch. Po designové stránce vypadá Redmi 10 velmi podobně, jako mobily výrazně vyšší třídy.

Díky zaobleným hranám telefon velmi dobře padne do dlaně a příjemně se drží. Při manipulaci jednou rukou určitě oceníte jeho dobré vyvážení. Plastová záda, na rozdíl od skla, téměř nekloužou, takže uchopení telefonu je jisté a bezpečné. Telefon měří 161,95 × 75,53 × 8,92 milimetrů a váží jen 181 gramů.

Kromě loga Redmi je v pravém dolním rohu (při pohledu na záda) nevzhledná značka CE, dokladující, že produkt byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru. Dále zde najdeme symbol přeškrtnuté popelnice a nějaký další drobný text, který trochu kazí celkový dojem.
Hrany Redmi 10
Na pravé hraně našla své místo veškerá tlačítka. Řeč je pochopitelně o ovládání hlasitosti zvuku a tlačítku pro vypnut/zapnutí telefonu, respektive rozsvícení/zhasnutí displeje. Velmi oceňujeme skutečnost, že výrobce do tohoto tlačítka integroval čtečku otisků prstů. Tlačítka jsou během hovoru dobře dostupná v dosahu palce pravé ruky.

Na horní hraně telefonu se nachází sekundární mikrofon, jehož úkolem je eliminovat okolní ruchy v průběhu hovorů. Dále je zde hlasitý reproduktor a infračervený vysílač, díky kterému lze telefon Redmi 10 využívat jako dálkový ovladač domácí elektroniky. Příjemná je také přítomnost 3,5 mm konektoru pro připojení sluchátek.

Na levé hraně je šuplíček pro karty. K jeho otevření je nutné použít prostředek, který je součástí balení. Redmi 10 pojme dvě karty formátu nanoSIM a současně jednu paměťovou kartu microSD, pro kterou má připravený dedikovaný slot.

Na spodní hraně najdeme primární mikrofon pro telefonní hovory a konektor USB-C, sloužící k nabíjení telefonu a jeho případnému připojení k počítači. I zde je hlasitý reproduktor, což v praxi znamená, že telefon Redmi 10 umí v režimu na šířku poskytovat stereofonní zvuk. To v této třídě zdaleka není standardem!

Obrazovka Redmi 10
Na přední straně najdeme obrazovku s úhlopříčkou 6,5″. Jedná se o IPS LCD panel, vyznačující se zejména příjemným a přirozeným podáním barev. Protože nejde o AMOLED, je nutné počítat s tím, že černá není tak úplně černá a telefon neposkytuje funkci Always-on Display. Druhá zmíněná nevýhoda obzvláště vynikne v okamžiku, kdy zjistíte, že Redmi 10 nemá ani notifikační LED.

Displej má rozlišení 1080 × 2400 obrazových bodů, což lze označit za současný standard. Z toho plyne poměr stran 20:9 a velmi dobrá jemnost 405 ppi. Obrazovka je chráněna starším značkovým tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3.
Jedním z velkých lákadel je obnovovací frekvence až 90 Hz, která by měla být příslibem plynulejšího vykreslování animací. Ve výchozím stavu je zvolena obnovovací frekvence 60 Hz – změnit to lze v Nastavení-Displej-Frekvence obnovení.

Obrazovka celkem věrně podává barvy a příjemně se na ní dívá. Bohužel maximální jas občas nestačí a na přímém slunečním světle bylo nutné pomoci si k lepší čitelnosti vlastním stínem. Možná i proto výrobce v parametrech neuvádí nejvyšší jas.
Čtečka otisků prstů
Jednou z velkých změn proti loňské generaci Redmi 9 je umístění čtečky otisků prstů. Tu již nenajdete na zádech, takže nehrozí, že byste si při odemykání upatlali čočky fotoaparátů. V případě Redmi 10 je umístěna v tlačítku pro vypnutí/zapnutí telefonu.
Toto řešení bylo dosud obvyklé ve střední třídě a Redmi 10 ho přináší i do řady nejlevnějších telefonů. Vnímáme ho jako pohodlné (čtečka je v dosahu palce) a velice praktické. Tlačítko není nutné mačkat – stačí přiložit prst a telefon se odemkne.
Můžeme konstatovat, že odemykání tímto způsobem funguje na jedničku. Od přiložení prstu ke čtečce k odemknutí obrazovky zpravidla neuplyne víc než několik zlomků sekundy. Problémy činí jen vysloveně mokré prsty.
Odemykání tváří
Redmi 10 je vybaven 8Mpx předním fotoaparátem, který se nachází v celkem decentním průstřelu uprostřed horní části obrazovky. Ten lze použít pro pořizování selfies, videohovory, ale i odemykání telefonu rozpoznáváním tváře.
V případě tohoto mobilu však dává odemykání tváří smysl jedině, pokud si aktivujete funkci Probudit displej dvojitým poklepáním (v Nastavení v sekci Zamykací obrazovka). Budete-li displej rozsvěcet tlačítkem, dojde k odemknutí na základě rozpoznání otisku prstu.
Možnost odemykání tváří je nejprve nutné aktivovat v Nastavení-Heslo a zabezpečení-Odemknutí pomocí obličeje. Následně je uživatel poučen o tom, že tento způsob odemykání není tak bezpečný jako otisk prstu, s čímž je nutné počítat, a následuje skenování tváře.
Nutno říci, že při odemykání není používáno žádné trojrozměrné skenování – jde pouze o porovnání tváře před kamerou s uloženým snímkem. Pozitivně vnímáme skutečnost, že v současném sestavení MIUI lze přidat více oprávněných tváří, takže pokud například chcete usnadnit odemykání telefonu dalším členům rodiny, není to problém.
Samotný proces rozpoznání obličeje a následného odemknutí je velice rychlý – netrvá déle než půl sekundy. Určitě vás tedy nebude nijak zdržovat. V nastavení lze určit, aby telefon po odemknutí ihned přešel na domovskou obrazovku.
Hardwarová výbava
Srdcem Redmi 10 je osmijádrový 64bitový procesor MediaTek Helio G88. Jeho dvě výkonná jádra Arm Cortex-A75 jsou schopna dosahovat rychlosti až 2,0 GHz, dalších šest jader Arm Cortex-A55 je využíváno pro méně náročné operace.

Zpracování náročnější grafiky má na starosti akcelerátor Arm Mali-G52 MC2 s maximální taktovací frekvencí až 1 GHz. Výrobce se v oficiálním popisku chlubí inteligentním systémem správy zdrojů, jež zajišťuje trvalý výkon a plynulejší hraní po delší dobu.
Telefon je k dispozici ve třech variantách operační a interní paměti: nejlevnější 4 GB + 64 GB, zlaté střední 4 GB + 128 GB a nejvýkonnější 6 GB + 128 GB. Operační paměť je v modulech LPDDR4x a interní úložiště je typu eMMC 5.1.
Po aktualizaci na MIUI 12.5.2 přibyla v nastavení možnost rozšíření operační paměti o část interního úložiště. Konkrétně je takto možné přidat 2 GB, nicméně na výkonu jsme to nijak nepoznali. Tuto možnost najdete v Nastavení-Další nastavení-Rozšíření paměti.
Benchmarky
Redmi 10 spadá do nejnižší výkonnostní třídy, proto nás zajímalo, kam se posunul jeho výkon. Jeho přímým konkurentem by měl být loňský Redmi Note 9 s čipem MediaTek Helio G85, což v praxi znamená, že by letošní nejnižší třída měla dosáhnout na loňskou nižší střední třídu.
Při testování používáme jednotnou metodiku: nejprve telefon restartujeme a necháme ho vychladnout. Poté postupně s co nejkratšími prodlevami provedeme pět měření daným benchmarkem. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu.
AnTuTu Benchmark
Osvědčeným etalonem v této oblasti je AnTuTu Benchmark, který porovnává výkony zařízení v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení.
Na rozdíl od nejvýkonnějších vlajkových lodí s aktuálně stále nejsilnějším procesorem Snapdragon 888 nemá Redmi 10 potíže s přehříváním. Nejvyššího výsledku dosáhl překvapivě ve třetím testovacím kole, kdy jsme mu naměřili skóre 197 733 bodů.
Po odečtení nejvyšší a nejnižší hodnoty a následném zprůměrování se Redmi 10 může chlubit výsledkem 187 356 bodů, který ho řadí mezi Redmi Note 9 s čipem MediaTek Helio G85 a Poco M3 s procesorem Qualcomm Snapdragon 662. Ve srovnání s aktuálními vlajkovými loděmi je to zhruba třetinový výkon.
- Xiaomi Mi 11 – 671 671 bodů
- Realme GT 5G – 666 681 bodů
- Xiaomi Mi 11i – 645 458 bodů
- Xiaomi Mi 10 Pro – 578 760 bodů
- Xiaomi Mi 10T Pro – 577 105 bodů
- Poco F2 Pro – 565 473 bodů
- Xiaomi Mi 11 Lite – 312 516 bodů
- Xiaomi Mi 10 Lite – 308 566 bodů
- Realme 7 – 298 288 bodů
- Redmi Note 9T – 284 640 bodů
- Poco X3 – 282 260 bodů
- Redmi Note 9 Pro – 277 003 bodů
- Redmi Note 9S – 273 766 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 Lite – 265 341 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 – 256 276 bodů
- Redmi Note 9 – 190 294 bodů
- Redmi 10 – 187 356 bodů
- Poco M3 – 180 594 bodů
- Redmi 8 – 93 721 bodů
Geekbench 5
Počátkem loňského roku jsme do našich recenzí zařadili nejnovější verzi benchmarku Geekbench 5. V průběhu roku jsme postupně sbírali telefony, se kterými můžeme nyní porovnávat. V rámci tohoto benchmarku je testován výkon s jedním a více procesorovými jádry.
V tomto případě dosáhl Redmi 10 nejlepšího výsledku v prvním testu. Po odečtení minimální a maximální hodnoty a následujícím zprůměrování nám vyšlo skóre 323 bodů v testech s jedním jádrem a 1079 bodů v benchmarku využívajícím více jader.
V testu s jedním jádrem se Redmi 10 opět vklínil mezi Redmi Note 9 a Poco M3. V benchmarku, využívajícím více jader, pak skončil za Redmi Note 9. Ve srovnání s vlajkovými loděmi Redmi 10 opět dosáhl zhruba třetinového výkonu.
Výsledky testů s jedním jádrem
- Realme GT 5G – 1129 bodů
- Xiaomi Mi 11 – 1103 bodů
- Xiaomi Mi 11i – 971 bodů
- Xiaomi Mi 10 Pro – 901 bodů
- Xiaomi Mi 10T Pro – 882 bodů
- Poco F2 Pro – 847 bodů
- Xiaomi Mi 10 Lite – 592 bodů
- Redmi Note 9T – 578 bodů
- Redmi Note 9S – 567 bodů
- Poco X3 – 566 bodů
- Xiaomi Mi 11 Lite – 564 bodů
- Redmi Note 9 Pro – 564 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 Lite – 547 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 – 543 bodů
- Realme 7 – 514 bodů
- Redmi Note 9 – 342 bodů
- Redmi 10 – 323 bodů
- Poco M3 – 314 bodů
- Redmi 8 – 175 bodů
Výsledky testů s více jádry
- Xiaomi Mi 11 – 3497 bodů
- Realme GT 5G – 3439 bodů
- Xiaomi Mi 10 Pro – 3319 bodů
- Xiaomi Mi 10T Pro – 3301 bodů
- Xiaomi Mi 11i – 3285 bodů
- Poco F2 Pro – 3146 bodů
- Xiaomi Mi 10 Lite – 1839 bodů
- Xiaomi Mi 11 Lite – 1793 bodů
- Redmi Note 9T – 1787 bodů
- Poco X3 – 1775 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 Lite – 1763 bodů
- Redmi Note 9S – 1742 bodů
- Redmi Note 9 Pro – 1737 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 – 1692 bodů
- Realme 7 – 1659 bodů
- Poco M3 – 1385 bodů
- Redmi Note 9 – 1154 bodů
- Redmi 10 – 1 079 bodů
- Redmi 8 – 816 bodů
AI benchmark
V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach – hraje například významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímků a následném zpracování.
V tomto benchmarku si Redmi 10 vedl poměrně dobře – s průměrným výsledkem 10 767 bodů skončil v horní polovině žebříčku mezi telefony Redmi Note 8 Pro a Xiaomi Mi A3. Ve srovnání s vedoucím Xiaomi Mi 11i je to však méně než desetinový výkon.
- Xiaomi Mi 11i – 142 500 bodů
- Xiaomi Mi 11 – 131 867 bodů
- Realme GT 5G – 71 833 bodů
- Xiaomi Mi 10 Pro – 32 754 bodů
- Poco X3 – 30 700 bodů
- Xiaomi Mi 10 Lite – 28 239 bodů
- Xiaomi Mi 9T Pro – 26 820 bodů
- Xiaomi Mi 9 – 23 276 bodů
- Xiaomi Mi 11 Lite – 21 004 bodů
- Realme 7 – 20 363 bodů
- Redmi Note 9 Pro – 19 733 bodů
- Redmi Note 9T – 19 700 bodů
- Poco M3 – 19 500 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 Lite – 15 945 bodů
- Redmi Note 9S – 15 528 bodů
- Xiaomi Mi Note 10 – 14 499 bodů
- Xiaomi Mi 9T – 13 777 bodů
- Redmi Note 8 Pro – 12 961 bodů
- Redmi 10 – 10 767 bodů
- Xiaomi Mi A3 – 8 122 bodů
- Redmi Note 9 – 8000 bodů
- Xiaomi Mi Mix 3 – 7067 bodů
- Xiaomi Mi 8 Pro – 4066 bodů
- Redmi Note 7 – 3408 bodů
- Redmi 8 – 2497 bodů
- Xiaomi Mi Mix 2s – 1157 bodů
- Xiaomi Black Shark – 1113 bodů
- Poco F1 – 862 bodů
- Xiaomi Mi 8 – 783 bodů
- Xiaomi Redmi Note 6 Pro – 661 bodů
3D Mark
Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého čipu.
Nebudeme si nic nalhávat – Redmi 10 opravdu není herní telefon. V základní verzi testu Wild Life se snímkovací frekvence pohybovala kolem 4 obrázků za sekundu a výsledné skóre bylo 714 bodů. V extrémní verzi se výkon pohyboval okolo 1 fps a výsledek byl 183 bodů. Není proto překvapením, že mu náleží poslední příčka žebříčku.
Test Wild Life
- Realme GT 5G – 5838 bodů
- Xiaomi Mi 11i – 5 838 bodů
- Xiaomi Mi 11 – 5 715 bodů
- Xiaomi Mi 9 – 2051 bodů
- Xiaomi Mi 11 Lite – 1 121 bodů
- Redmi 10 – 714 bodů
Test Wild Life Extreme
- Realme GT 5G – 1537 bodů
- Xiaomi Mi 11i – 1407 bodů
- Redmi 10 – 183 bodů
Komunikace
Redmi 10 podporuje mobilní sítě druhé, třetí a čtvrté generace. V našich e-shopech XM.cz a XM.sk prodáváme evropskou verzi, což v praxi znamená, že telefon podporuje všechny frekvence, používané mobilními operátory na našem území. Rychlá data tak budete mít k dispozici všude, kde jsou dostupná.
Vyzkoušeli jsme také přenosové rychlosti pomocí SpeedTestu. Měření provádíme tak, že postupně pětkrát opakujeme test. Nejlepší a nejhorší výsledek škrtáme, ze zbylých tří následně počítáme průměrnou hodnotu. Naměřili jsme následující přenosové rychlosti
- Síť T-Mobile deklarovaná jako LTE+: download 58,1 Mbps, upload 11,1 Mbps
- Síť Vodafone deklarovaná jako 4G: download 38,5 Mbps, upload 16,0 Mbps
Telefon má na levé hraně šuplíček, jež se zasouvá do telefonu. Lze do něj vložit dvě SIM karty formátu nanoSIM a k nim do dedikovaného slotu také paměťovou kartu typu microSD, přičemž nejvyšší podporovaná kapacita je 512 GB.

Redmi 10 dle oficiálních specifikací podporuje následující síťová pásma:
- 2G: GSM: 850 900 1800 1900MHz
- 3G: WCDMA:1/2/4/5/8
- 4G: LTE FDD:1/2/3/4/5/7/8/20/28
- 4G: LTE TDD:38/40/41 (B41 2535-2655MHz)
S telefonem jsme se pohybovali v Ostravě a blízkém okolí a několikrát jsme navštívili i pohraniční oblasti. Nezaznamenali jsme žádné problémy se signálem – hovory i data fungovaly tak, jako na jakémkoli jiném mobilu v daných místech.
Konektivita
Z hlediska konektivity začněme podporou bezdrátových sítí. Podporována je Wi-Fi standardů 802.11 a/b/g/n/ac (tj. Wi-Fi 5) na frekvencích 2,4 i 5,0 GHz. K domácímu routeru se Redmi 10 připojoval pomocí technologie Wi-Fi 5 v pásmu 5 GHz a deklaroval maximální přenosovou rychlost 433 Mb/s.
Na internetovém připojení s downloadem 250 Mb/s a uploadem 25 Mb/s jsme naměřili průměrné přenosové rychlosti 234 Mb/s při stahování a 25 Mb/s při nahrávání. Na rychlost Wi-Fi neměl vliv zapnutý, nebo vypnutý Bluetooth.
Bluetooth je přítomen ve verzi 5.1, tedy ve druhé nejnovější, přičemž podporuje profily A2DP a LE. Velmi pozitivním překvapením je v této kategorii přítomnost NFC. Díky němu lze Redmi 10 používat pro bezkontaktní platby. To jsme také v praxi několikrát otestovali a můžeme konstatovat, že vše funguje na jedničku.
Tradičně nechybí infračervený vysílač, umístěný na horní hraně telefonu. Ve spojení s aplikací Mi Ovladač lze tento mobil používat jako dálkové ovládání domácí elektroniky. Bohužel však mezi podporovanými chybí celá řada v Česku běžně prodávaných značek (například Rohnson či Bionaire).
Zapomenout bychom neměli ani na schopnost příjmu rozhlasového vysílání v pásmu velmi krátkých vln. Ta je k dispozici po připojení sluchátek (nejsou součástí balení), jež fungují také jako anténa, Aplikace FM Rádio nabízí základní funkce, jako je vyhledávání stanic, nahrávání či automatické vypnutí.
Určování polohy
Dle oficiálních specifikací podporuje Redmi 10 následující čtyři satelitní poziční systémy:
- americké GPS L1
- evropský Galileo E1
- ruský GLONASS
- čínské Beidou
Deklarované parametry jsme, jako ostatně vždy, ověřili pomocí aplikace GPSTest. Výsledek nepřekvapil – telefon skutečně „viděl“ a používal všechny čtyři satelitní systémy. Za běžných okolností evidoval kolem 45 až 50 družic, přičemž fixoval na 14 až 15 z nich. Deklarovaná přesnost v městské zástavbě se pohybovala kolem 3,5 metrů.
V praxi byl Redmi 10 maličko pomalejší ve vyhledání aktuální pozice. Nešlo ale o nic extrémního – úvodní iniciace netrvala zpravidla déle než pět sekund. Když už telefon polohu našel, pak ji zvládal průběžně aktualizovat a neztrácel se ani v náročnějších podmínkách.
GPS jsme testovali v pěších i automobilových navigacích – konkrétně Waze, MapFactor Navigator, Mapy.cz a Mapy Google. Ve všech případech jsme byli s fungováním spokojeni – například pokud jsme se odchýlili z naplánované trasy, reagoval mobil na tuto skutečnost poměrně svižně.
Pochopitelně jsme nevynechali ani testování při hře geocaching, kde je nutná o něco vyšší přesnost než při běžném navigování. V tomto směru je Redmi 10 průměrný – chvilku trvalo, než našel a upřesnil svou polohu, jejíž přesnost nijak nevynikala, ale ani výrazně nezaostávala za ostatními konkurenty.
Baterie a výdrž na jedno nabití
Telefon Redmi 10 je osazen uživatelsky nevyměnitelnou lithium-polymerovou baterií s kapacitou 5000 mAh. To je v současnosti řekněme lepší průměr, nicméně zde ve prospěch dlouhé výdrže hraje pozitivní roli slabší hardware.
Zatímco u vlajkových lodí s výkonnými procesory se tak tak lze dostat na dvoudenní výdrž, v případě Redmi 10 můžete při umírněnějším používání počítat s až čtyřmi dny. Jestliže telefon nepoužíváte, mizí baterie velmi, velmi pomalu (ani ne 1 % za hodinu).
Ve dnech, kdy jsme mobil používali jen sporadicky, jsme ho vraceli do nabíječky po 18 hodinách se zbývajícími 77 %. Když jsme telefonu „naložili“ sérií benchmarků, přišli jsme během 2 hodin a 6 minut jen o 15 % energie (tj. zbývalo 85 %).
U telefonu této kategorie pochopitelně nemůžeme počítat s bezdrátovým nabíjením – proto ho za jeho absenci nebudeme kritizovat. Redmi 10 lze nabíjet pouze přes drát maximálním výkonem až 18 wattů, přičemž součástí balení je nabíječka s výkonem až 22,5 wattů.
Plné nabití zcela vybitého telefonu bohužel docela dlouho trvá. Po jedné hodině jsme se dostali těsně pod 50 %. Na plných 100 % jsme vyšplhali až za 2 hodiny a 40 minut. To sice nejsou nijak skvělé hodnoty, nicméně odpovídají třídě, do které Redmi 10 spadá.

Příjemným bonusem je podpora reverzního nabíjení. V tomto režimu funguje telefon jako powerbanka, ze které lze nabíjet další zařízení. K tomu, aby to fungovalo, budete potřebovat kabel s konektorem USB-C na jednom konci a s příslušným konektorem na konci druhém. Výkon 9 wattů není vysoký – hodí se především k nabíjení menších zařízení, jako jsou například krabičky bezdrátových sluchátek.
Fotoaparát
Jedním z největších překvapení a současně velkým marketingovým tahákem je hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx. To je v této třídě hodně neobvyklé – například loňský Redmi 9 nabízel jen 13 Mpx, tedy skoro čtyřikrát nižší hodnotu. Potěšující je také velmi pěkná světelnost f/1,8, jež by měla zaručovat pěkné výsledky ve scénách s horším osvětlením.

Foťák skládá čtyři body snímače do jednoho bodu výsledného obrázku, což by mělo přispět k vyšší úrovni zachování drobných detailů. Výsledné fotografie tak mají rozlišení 4080 × 3072 obrazových bodů, tedy 12 megapixelů.
Stejně, jako loňský model, nabízí i ten letošní širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Zatímco světelnost zůstala na f/2,2, rozšířil se úhel záběru – z původních 118 na aktuálních 120 stupňů. Hodí se především k pořizování snímků scén, od kterých nelze získat dostatečný fyzický odstup.
Zbývající dva fotoaparáty jsou spíše do počtu – oba mají rozlišení jen 2 Mpx. Jedná se o makro snímač se světelností f/2,4 a hloubkový snímač, určený k pořizování snímků s rozostřeným pozadím (takzvaným bokeh efektem).

Přední fotoaparát již není v kapkovitém výřezu, jak tomu bylo loni, ale v průstřelu, situovaném uprostřed horní části obrazovky. Má rozlišení 8 Mpx a světelnost f/2,0, což jsou stejné hodnoty, jako u loňského modelu. Praktické využití najde nejen při focení selfies, ale i pro videohovory či odemykání telefonu tváří.
Aplikace Fotoaparát
Xiaomi na svých telefonech používá vlastní aplikaci fotoaparátu, která nabízí všechny potřebné funkce a režimy. Největší část okna zabírá náhled fotografované scény. Po levé straně jsou zdola tlačítka pro vypnutí/zapnutí blesku, aktivaci/deaktivaci režimu HDR, zapnutí/vypnutí vylepšení pomocí umělé inteligence, aplikace zkrášlení a filtrů a vyvolání aplikace Google Lens.

V nabídce se třemi čárkami lze vybírat poměr stran snímku (1:1, 3:4 a 9:16), nastavovat samospoušť, aplikovat rámeček, rozostření, zobrazit mřížku a zapnout režim makro. V nastavení pak najdete například možnost přidávání vodoznaku a další volby.

Po pravé straně náhledu je přepínač mezi fotoaparáty. Režim 0,6× aktivuje širokoúhlý fotoaparát, zatímco mód 1× využívá hlavní snímač. Kromě toho je k dispozici až desetinásobný zoom, který je ale pouze digitální, takže pokud umíte v grafickém editoru ořezávat a zvětšovat, nebudete mít důvod k jeho použití.
Za touto nabídkou je přepínač režimů. Sami si můžete vybrat, které chcete módy mít v základní nabídce a které v sekci Více. K dispozici je následujících deset režimů:
- Fotografie
- Video
- PRO
- Portrét
- Krátké video
- Zrychlené
- 50M
- Zpomalení
- Noc
- Panorama

Zcela vpravo je pak klasická sestava tří tlačítek: pro přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem, spoušť a náhled poslední pořízené fotky, který slouží jako zkratka pro otevření aplikace Galerie.
Jak fotí Redmi 10?
Hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx působí v propagačních materiálech jako velké lákadlo. Přeci jen v této třídě bychom čekali podstatně nižší rozlišení. Výrobce bohužel nezmiňuje, o jaký fotografický čip se jedná (dle neoficiálních zpráv by mělo jít o ISOCEL JN1 od Samsungu).
Nebudeme chodit kolem horké kaše a hned v úvodu budeme konstatovat, že Redmi 10 dokonale ukazuje, že vyšší rozlišení automaticky neznamená lepší fotky. I fotografie, pořízené za denního světla, si dovolíme označit jako poměrně neuspokojivé.
Ve většině fotek je očividný barevný nádech, kvůli kterému se barvy zdají být vzdálené realitě. Jsou také chudé na kontrast a dynamický rozsah. Rozlišení jemných detailů je sice lepší než u jakéhokoli jiného telefonu v této cenové kategorii, nicméně například pohled na vyfocené listy stromů nás vysloveně nepotěšil.

Budete-li s Redmi 10 fotit v interiéru nebo za horšího osvětlení, pak musíte počítat s výrazně tmavšími snímky, než by se dalo předpokládat, vyznačujícími se sníženou ostrostí a zvýšeným šumem. Snímky vyfocené v nočním režimu jsou oproti minulé generaci viditelně lepší, ale jsou stále měkké, světla jsou omezená a kontrast by mohl být o něco lepší.

Otestovali jsme také focení v nativním rozlišení 50 Mpx, ale výsledky nebyly uspokojivé – lepší detaily byly na úkor vyššího šumu a poněkud snížené ostrosti. V tomto režimu také nefunguje HDR. Prostě focení v nativním rozlišení nedává smysl.

Po nepřesvědčivém výkonu hlavního fotoaparátu jsme od ultraširokoúhlého foťáku logicky neočekávali mnoho. Kvalita širokoúhlých fotografií je obvykle Achillovou patou i výrazně dražších telefonů, ale Redmi 10 nás v několika ohledech mile překvapil.
Na první pohled je vidět znatelný rozdíl v reprodukci barev, kdy širokoúhlé snímky vypadají o něco živěji, sytěji a celkově také světleji. Ostrost a detaily nejsou jejich nejsilnější stránkou, ale bližší objekty vypadají dobře. Nedochází ani k extrémní měkkosti okrajů a algoritmus zkreslení objektivu odvádí docela dobrou práci.
Objektivně řečeno, ultraširokoúhlý fotoaparát Redmi 10 převyšuje svou třídu díky živým barvám, dobrému kontrastu a celkově čistému obrazu. Telefony s podobnými parametry zpravidla produkují snímky výrazně nižší kvality.
Hlavní nevýhodou 2Mpx makro fotoaparátu je, kromě nízkého rozlišení, chybějící automatické ostření a absence optické stabilizace. Kvalita makro fotek je průměrná – barvy nejsou výrazné, ostrost je pěkná, ale množství detailů je kvůli nízkému rozlišení snímače značně omezené.
Ukázkové fotky pořízené v rámci recenze Redmi 10
Podívejte se na nijak neupravované ukázkové fotky, které jsme pořídili pro účely recenze Redmi 10. Všechny níže vystavené snímky v původním rozlišení a bez jakýchkoli úprav si můžete stáhnout v jednom balíčku velkém 97,4 MB z Ulož.to.
Natáčení videa
Redmi 10 umí pochopitelně natáčet video. S ohledem na nižší výkon je však nutné počítat s tím, že ačkoli by 50Mpx snímač zvládl natáčet v rozlišení 4K, telefon to nepodporuje. Zvládá natáčet jen ve dvou režimech: 1080p (1920 × 1080 obrazových bodů) a 720p (1280 × 720 obrazových bodů) při 30 snímcích za sekundu.
Video lze natáčet hlavním i širokoúhlým fotoaparátem, před zahájením záznamu je možné aktivovat přisvětlovací LED a aplikovat grafický efekt. Bohužel opravdu citelně chybí jakákoli stabilizace obrazu – s optickou bychom v této třídě ani nepočítali, ale k dispozici není ani elektronická stabilizace.
Jak natáčí Redmi 10?
Jak zaznělo v předchozí kapitole – Redmi 10 umí natáčet videa v rozlišení maximálně 1080p. Ve stejném rozlišení lze točit také širokoúhlým fotoaparátem a s dvojnásobným digitálním zoomem, což je jistě potěšující informace.
Pokud bychom měli stručně hodnotit dojem z pořízených videí, pak budeme konstatovat, že kvalita odpovídá ceně. Videa působí lehce přeostřeným dojmem a současně s tím zachycují poměrně malé množství detailů.

Poněkud překvapivě nabízí širokoúhlý fotoaparát o něco lepší videozáznam. Vyznačuje se lepším kontrastem a živějšími (nikoli však přehnaně živými) barvami. Má však tendenci volit tmavší expozici a přidává do záběru viditelný šum.

Ukázková videa pořízená v rámci recenze Redmi 10
Podívejte se na ukázková, nijak neupravovaná videa, která jsme pořídili pro účely recenze telefonu Redmi 10.
Video natočené telefonem Redmi 10 v rozlišení 1080p
Širokoúhlé video natočené telefonem Redmi 10 v rozlišení 720p
Video natočené telefonem Redmi 10 v rozlišení 720p
Zvuk
Z hlediska reprodukce zvuku si Redmi 10 zaslouží velkou pochvalu za dva hlasité reproduktory. Díky nim dokáže v režimu na šířku podávat stereofonní zvuk, což oceníte nejen při sledování filmů a videí, ale také například při hraní her.

Z hlediska kvality zvuku musíme konstatovat, že není vůbec špatná. Ano, basy jsou trochu ploché a výšky mírně zkreslené, což je slyšitelné zejména při nastavení maximální hlasitosti. Zvuk je ale čistý a zejména v dialozích dostatečně srozumitelný,
Maximální hlasitost hodnotíme jako dobrou, byť už jsme slyšeli i větší „křiklouny“. Každopádně nasazení dvou reproduktorů místo jednoho je rozhodně krokem vpřed a v této cenové kategorii jsme to dosud nevídali.
Operační systém
Telefon přišel na recenzi 18. září s Androidem 11, grafickou nadstavbou MIUI 12.5.1 a bezpečnostními aktualizacemi k 1. červenci 2021. V posledním zářijovém týdnu dostal aktualizaci na MIUI 12.5.2 a bezpečnostní záplaty k 1. srpnu 2021. V poslední den recenze (12. října) pak přišla aktualizace na MIUI 12.5.5 se záplatami k 1. září 2021, což považujeme za příkladné.
Grafická nadstavba MIUI je na první pohled poměrně pestrá, nicméně dá se na ní celkem snadno zvyknout a poté, co pochopíte její filozofii, vám bude připadat i přehledná. Domovská obrazovka nabízí dva styly zobrazení: buď ve stylu iPhonu s ikonami všech aplikací na domovských obrazovkách, nebo s nabídkou aplikací v duchu Androidu.
Ve stahovací liště jsou připravena oznámení, která lze zobrazovat dvěma způsoby: buď ve stylu Androidu, nebo MIUI. Stejně tak je možné volit, jestli chcete používat Centrum ovládání, které jako by Xiaomi okopírovalo z iPhonů, nebo o něco tradičnější nabídku přepínačů v horní liště.
Kromě ovládání třemi tlačítky (seznam posledních spuštěných aplikací, návrat na domovskou obrazovku a návrat o krok zpět) v dolní liště lze využívat také dotyková gesta, která jsou opět velmi podobná provedení z iOS. Nejen z výše uvedeného je očividné, že možnosti přizpůsobení jsou opravdu nadstandardně široké.
MIUI jde svou cestou
Kromě sady aplikací, kterým se budeme věnovat níže, přináší nadstavba také změny některých prvků. Zmínit můžeme například seznam posledních spuštěných aplikací s vertikálním posouváním a dvěma sloupci. V aktuální verzi lze však přepnout na provedení s horizontálním posunem a dlaždicemi vedle sebe.
Samozřejmě nechybí žádná z novinek MIUI 12.5, které jsme představili v našem seriálu. Jmenovat můžeme například nové nastavení hlasitosti, vyzváněcí tóny a zvuky inspirované přírodou, vychytané systémové animace, podrobnější informace o baterii či možnost odinstalace některých předinstalovaných aplikací.
Zcela po svém si Xiaomi přepracovalo systémové nastavení. Jednotlivé sekce jsou uvozeny barevnými ikonami a jejich způsob rozdělení je jiný než na většině telefonů s Androidem. Některé položky jsou tak trochu „zakopané“, nicméně naštěstí je k dispozici poměrně dobře fungující vyhledávání, které usnadňuje jejich nalezení.
Postřehy k operačnímu systému
Často můžete narazit na tvrzení, že nadstavba MIUI neběží na telefonech s procesory MediaTek tak hladce a plynule, jako na Snapdragonech. V tomto případě musíme konstatovat, že je to částečně pravda. Ano, občas jsme skutečně narazili na drobné škobrtnutí, ale nejednalo se o nic vysloveně zásadního.
Problémy jsme ale zaznamenali jinde – například v pozdním notifikování doručených zpráv, které se vůbec poprvé projevovalo i u přijatých SMS. Krátké textové zprávy sice na telefon přišly, avšak systém je někdy ohlásil až po ručním rozsvícení displeje.
Využívali jsme také možnosti posílat SMSky z počítače. V takovém případě jsou z PC přes Wi-Fi odesílány do telefonu a následně do centra operátora. Nejednou jsme během testu narazili na chybovou hlášku, že telefon není připojen. Museli jsme ho probudit tlačítkem a otevřít aplikaci Zprávy – pak se spojení obnovilo.
Dalším nedostatkem je chybějící nabídka, která se má zobrazit po dlouhém podržení dlaždice v seznamu posledních spuštěných aplikací (podrobnosti najdete ve článku MIUI 12 – tipy a triky: co nabízí seznam posledních spuštěných aplikací?). Nelze proto touto cestou zamykat aplikace v paměti nebo spouštět dvě aplikace na rozdělené obrazovce. Tento nedostatek bohužel nevyřešila ani aktualizace na MIUI 12.5.2, ani pozdější update na MIUI 12.5.5.
Pokud bychom měli zhodnotit celkové dojmy, pak budeme moci konstatovat, že proti starším telefonům s procesory MediaTek je systém očividně živější. Jeho plynulost ale bohužel nesnese srovnání například s mobily osazenými čipy Snapdragon 6xx, 7xx a 8xx.
Předinstalované aplikace
V Redmi 10 je předinstalováno opravdu mnoho aplikací. Kromě sady aplikací od Xiaomi je tu také balík programů od Googlu. Dále jsou zde aplikace a hry třetích stran, které lze naštěstí v případě, že je nevyužijete, bez problémů odinstalovat.
Je otázkou názoru, zda spíše oceníte, že výrobce připravil programy, které by se vám mohly hodit, nebo jestli budete jejich vysoký počet vnímat negativně. My bychom ocenili méně programů s možností jejich doinstalace v případě potřeby.
Velmi zásadní je skutečnost, že aplikace Telefon, Zprávy a Kontakty nejsou od Xiaomi, ale od Googlu. Co je však nejzásadnější – aplikace Telefon podporuje nahrávání hovorů. Během telefonátu je na obrazovce tlačítko Nahrávat. Když ho stisknete, ozve se českým hlasem hláška „Tento hovor se teď nahrává“, kterou slyší volající i volaný účastník. Při ukončení se oběma stranám ozve hláška „Nahrávání hovoru skončilo.“
Seznam předinstalovaných aplikací
Spodní lišta:
- Telefon (od Googlu)
- Zprávy (od Googlu)
- Chrome
- Fotoaparát
První domovská obrazovka:
- Galerie
- Obchod Play
- Správce souborů
- Hudba
- složka Google (viz níže)
- Optimalizace
- Témata
- Čistič
Druhá domovská obrazovka:
- Nastavení
- Mi Video
- Počasí
- složka Nástroje (viz níže)
- Poznámky
- Asistent
- Mi Prohlížeč
- složka Další aplikace (viz níže)
- složka Hry (viz níže)
- Mi Community
- Netflix
Složka Google:
- Gmail
- Mapy
- YouTube
- Disk
- YT Music
- Filmy Google Play
- Duo
- Fotky
- Kontakty
- Kalendář
- Zprávy
- Google One
- Google Pay
- Podcasty
Složka Nástroje:
- Kalkulačka
- Hodiny
- FM Radio
- Záznamník
- Skener
- Stažené
- ShareMe
- Služby a zpětná vazba
- Mi Ovladač
Složka Další aplikace:
- Amazon Shopping
- TikTok
- WPS Office
- AliExpress
- Booking.com
Složka Hry:
- Block Puzzle Guardian
- Dust Settle
- PUBG MOBILE
- Tile Fun
- Bubble Shower
- Jewels Blast
Další nainstalované aplikace:
- Nástroje SIM
- Nahrávání obrazovky
Hodnocení recenze Redmi 10
Na telefon Redmi 10 se musíme dívat optikou jeho třídy. V době recenze (přelom září a října 2021) se jeho cena pohybovala kolem 4,5 tisíce s vyhlídkou dalšího poklesu. Tento model tedy můžeme zařadit do nižší střední až nejnižší třídy.

Xiaomi ve svých telefonech často přináší prvky, které jsou typické pro smartphony vyšších tříd. Například u modelové řady Redmi Note 10 je to AMOLED obrazovka, v případě Redmi 10 pak 50Mpx fotoaparát. Obvykle jsou ale tato vylepšení vykoupena kompromisem – třeba na smartphonech řady Redmi Note 10 nelze plnohodnotně využívat funkci Always on Display.
V případě Redmi 10 byl 50Mpx fotoaparát velkým překvapením, avšak výsledné fotografie rozhodně nejsou dechberoucí. Jsou o dost lepší než u konkurenčních telefonů této třídy, ale na druhou stranu nutno říci, že k dokonalosti jim ještě poměrně velký kus chybí. Určitě ale fotí lépe než loňský Redmi 9 se 13Mpx foťákem.

Telefon je kvalitně dílensky zpracovaný a po stránce designu rozhodně vypadá lépe než většina třídy, do které dle cenovky spadá. Displej odpovídá své třídě – má pěkné barvy, určitě si zaslouží pochvalu za obnovovací frekvenci až 90 Hz, jen na přímém slunci není občas úplně dobře čitelný.
Co dál ukázala recenze Redmi 10?
Velmi kladně hodnotíme přesun čtečky otisků prstů ze zad do tlačítka pro zapnutí/vypnutí. Je mnohem lépe při ruce a při odemykání nehrozí upatlání optiky fotoaparátů. Výtečně funguje také odemykání na základě rozpoznávání tváře. Pochvalu si zaslouží NFC. díky kterému je mobilem možné bezkontaktně platit.

Hardwarová výbava opět odpovídá tomu, zač zákazník zaplatí. Dle benchmarků je Redmi 10 skoro dvakrát výkonnější než o dva roky starší Redmi 8. Nicméně není to herní mobil – v náročnějších hrách prostě výkon citelně chybí. Operační systém a nadstavba MIUI však na něm běží celkem plynule, škoda několika drobností, které kazí celkový dojem.
Silnou stránkou je rozhodně výdrž baterie na jedno nabití. Dva dny zvládne bez problémů a při méně náročném používání dost možná i tři nebo čtyři. Určitě nepřekvapí, že telefon této třídy lze nabíjet pouze kabelem, ale rychlost by mohla být přeci jen o něco vyšší.

Redmi 10 potěší řadou drobností, jako jsou stereofonní reproduktory, konektor pro připojení sluchátek, samostatný slot na paměťovou kartu, infračervený vysílač či schopnost příjmu rozhlasového vysílání. Speciální pochvalu si zaslouží také na tuto třídu nečekaně přesné určování polohy.
Ceny a dostupnost
Telefon Redmi 10 nabízíme v našich e-shopech. V tom českém ho pořídíte za cenu od 4 490 Kč, ve slovenském pak startuje na 175 eurech. Aktuálně k němu jako dárek dostanete i Univerzální bambusový stojánek s logem XM.cz.
Dobrý den
Telefon se mi líbí, ale procesor mediatek se mi nelíbí.
Xiaomi Redmi 7 měl snapdragon a Xiaomi Redmi 8, ten měl nebo neměl procesor snapdragon? Díval jsem se na nabídku Xiaomi telefonů a snad všechny Xiaomi mají procesor od mediatek. Xiaomi Redmi Note má prý také mediatek, tak se chci zeptat, proč se do telefonů dávají procesory mediatek? Jsou lepší nebo jsou horší? Jak to je ve skutečnosti? Dříve mediatek měl prý problémy s GPS.
Xiaomi například za 12000 Kč má snapdragon, ale 12000 už je pro mne hodně, iPhone SE je za 12000.
Vyplatí se iPhone SE, pokud nechci Xiaomi s mediatek a nechci za telefon utratit 12000 Kč?
Na iPhone SE se ptám proto, že existuje iPhone SE, je to telefon starý asi rok, je to nová verze, velikost 4,7. Tak bych rád znal váš názor na iPhone.
Doufám, že za otázku ohledně iPhone mi lidé nebudou nadávat.
S pozdravem
Vojtěch
Dobrý den,
s těmi MediaTeky je to tak, že jsou prostě levnější. Proto se stále častěji objevují v telefonech nejnižší a střední třídy. Bohužel s MIUI si tak úplně nerozumí. Není to nic drastického – například na problémy s GPS už nenarazíte. Ale já osobně bych určitě kupoval telefon Xiaomi, Redmi a Poco jen s čipem Qualcomm Snapdragon.
Zda se iPhone vyplatí je spíš otázkou toho, jak moc jste ochotný dělat změny. V iOS je hodně věcí jinak, systém je uzavřenější – například tam nenainstalujete aplikace z nějakého neoficiálního zdroje. Celkově jsou telefony Apple poměrně bez problémů, ale je to jiná platforma, na kterou si budete muset zvyknout.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den
Včera jsem byl v prodejně Apple. iPhone SE tam měly vystavený. Ano, operační systém iOS je jiný než Android, ale zdálo se mi, že je iOS rychlejší než Android.
Ale když se dnes podívám na nabídku telefonů Android, tak všechno jsou strašně velké úhlopříčky displeje, například 6,4 6,5 6,7 atd.
A také telefony nemají například notifikacni diodu, dnes už skoro každý telefon je bez notifikacni diody, NFC má dnes skoro každý telefon, člověk si telefon vybere, ale pokud člověk chce kompaktní telefon, tak jediná volba je asi iPhone.
To je můj osobní názor
S pozdravem
Vojtěch
Dobrý den,
ačkoli má manželka iPhone 11 a já Xiaomi Mi 9, nedokázal bych odhadnout, který z těch telefonů je plynulejší.
Samozřejmě pokud hledáte malý telefon, pak je asi jedinou rozumnou volbou iPhone 13 Mini. V tomto směru nemá segment telefonů s Androidem moc co nabídnout.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně nabíjení? Před cca měsícem jsem tento telefon zakoupil pro otce a již při prvním nabíjení se mu zdálo, že se telefon nabíjí poměrně dlouho. Po nějaké době používání a sledování stavu nabíjení je to tak, že se mu telefon nabíjí v poměru 25%/2 hod. Podle recenze uvádíte, že by měl být telefon plně nabit zhruba do třech hodin, což by bylo oproti současnému stavu super.
Chtěl bych se tedy zeptat. Je potřeba někde v nastavení povolit telefonu rychlé nabíjení? Předpokládám, že by si to měl telefon řídit sám?!? Pokud ano a nabíjí to takhle extra pomalu, tak bude asi problém v nabíječce a bude nejlepší vše reklamovat?
Za info předem děkuji.
S pozdravem
Marek
Dobrý den,
pokud se telefon nabíjí nabíječkou a kabelem, který byl součástí balení, nabíjí déle než tři hodiny, pak je něco špatně.
Vy jako uživatel nemáte možnost ovlivnit rychlost nabíjení – to si „domlouvá“ nabíjecí adaptér s telefonem sám.
V tomto případě lze celkem spolehlivě předpokládat, že se jedná o hardwarovou závadu. S tou doporučuji obrátit se na servis, respektive (je-li telefon v záruční době) uplatnit záruku u prodejce.
Přeji hezký den.
Karel Kilián