Recenze Xiaomi Redmi Note 6 Pro: velký displej, dobrá výdrž, skvělá cena

Telefony řady Redmi Note se vyznačují velkou obrazovkou, nadprůměrnou baterií a zajímavou cenou. Nejinak je tomu v případě modelu 6 Pro, který spatřil světlo světa ve druhé polovině září 2018. Samozřejmě jsme ho museli důkladně otestovat. Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? Nejen na tyto otázky vám odpoví naše recenze Xiaomi Redmi Note 6 Pro.

Rozbalování

Telefon přichází v tradiční červené (pro někoho oranžové) krabičce, která je typická pro zařízení nižší a střední třídy. Na zadní straně jsou zmíněny některé hlavní vlastnosti, jako je duální přední fotoaparát s rozlišením 20 + 2 Mpx či hlavní foťák s rozlišením 12 + 5 Mpx. Dalšími lákadly jsou obrazovka s úhlopříčkou 6,26″ a baterie s kapacitou 4000 mAh.

Telefon přichází v tradiční červené (pro někoho oranžové) krabičce
Telefon přichází v tradiční červené (pro někoho oranžové) krabičce

Na testování nám dorazila černá varianta se 4 GB operační paměti a 64GB interním úložištěm. K dispozici je ještě levnější verze se 3 GB RAM a 32 GB interní paměti. Telefon Xiaomi Redmi Note 6 Pro by měl být časem dostupný v červené, růžové, modré a černé variantě.

Telefon Xiaomi Redmi Note 6 Pro by měl být časem dostupný v červené, růžové, modré a černé variantě.
Telefon Xiaomi Redmi Note 6 Pro by měl být časem dostupný v červené, růžové, modré a černé variantě.

Po odklopení víka hned vykoukne samotný smartphone, jehož obrazovka je pokryta transportní fólií, opět zdůrazňující nejsilnější stránky tohoto modelu.

Po odklopení víka hned vykoukne samotný smartphone
Po odklopení víka hned vykoukne samotný smartphone

Pod telefonem je v papírové krabičce první část příslušenství, sestávající z tenoučké uživatelské příručky a praktického silikonového obalu. Za tento malý dárek výrobce chválíme – novopečení majitelé tak mohou svůj telefon ochránit před vnějšími vlivy, aniž by museli utrácet za obal.

Příslušenství, včetně silikonového obalu
Příslušenství, včetně silikonového obalu

Ve spodní části krabičky čeká bílá nabíječka s výstupem 5 V/2 A a asi metr dlouhý kabel stejné barvy, který má na jedné straně konektor USB, na straně druhé microUSB. Poslední věcí, kterou v balení najdete, je prostředek pro otevření „šuplíčku“ hybridního slotu.

2A nabíječka
2A nabíječka

Přední strana

Přední straně samozřejmě dominuje displej s úhlopříčkou 6,26″, kterému se podrobněji budeme věnovat v jedné z dalších kapitol.

Displej s úhlopříčkou 6,26 palců
Displej s úhlopříčkou 6,26 palců

V horní části se nachází poměrně nápadný výřez, ve kterém kromě duálního fotoaparátu našly své místo také senzory přiblížení a okolního světla, jakož i notifikační LED bílé barvy s pouze základními možnostmi nastavení.

Prostor nad obrazovkou
Prostor nad obrazovkou

Spodní „brada“ je na první pohled nápadná, neobsahuje však žádné ovládací prvky a slouží skutečně jen k uchopení a držení telefonu v dlani. Ve srovnání s Redmi Note 5 je brada výrazně tenčí.

Zadní strana

Ačkoli zadní strana působí jednolitým dojmem, skutečnost je taková, že se skládá ze tří částí. Horní a spodní je plastová, prostřední, tedy největší díl je kovový s povrchovou úpravou v podobě eloxovaného hliníku. Zařízení kvůli tomu poměrně hodně klouže v ruce a zachytává otisky prstů, čemuž můžete účinně zabránit vložením do silikonového pouzdra, které je součástí balení.

Zadní strana Xiaomi Redmi Note 6 Pro
Zadní strana Xiaomi Redmi Note 6 Pro

V dolní polovině je decentní logo Mi a skoro drobný, nečitelný text. V horní půlce je kruhová čtečka otisků prstů, která funguje velice svižně, avšak podle všeho nepodporuje gesta. V levém horním rohu (při pohledu zezadu) je optika vertikálně orientovaného duálního fotoaparátu s dvoutónovým LED bleskem mezi oběma čočkami. Optika výrazně vystupuje nad okolní povrch, takže pokud položíte telefon na záda, bude se dotýkat podložky. Poškrábání má alespoň částečně eliminovat rámeček, převyšující o nějakou desetinu milimetru krycí sklíčko.

Duální fotoaparát s dvoutónovým bleskem
Duální fotoaparát s dvoutónovým bleskem

Celý telefon měří 157,9 x 76,3 x 8,2 milimetrů a váží 183 gramů.

Procházka po hranách

Na pravé hraně (při pohledu zepředu) se nachází tradiční sestava hardwarových tlačítek. Níže je situováno tlačítko pro zapnutí/vypnutí, respektive rozsvícení/zhasnutí obrazovky, výše pak kolébkový přepínač pro nastavení hlasitosti. Všechny ovládací prvky jsou během hovoru v dosahu palce.

Pravá hrana s hardwarovými tlačítky
Pravá hrana s hardwarovými tlačítky

Na horní hraně najdeme druhý mikrofon, jehož úlohou je eliminovat ruch okolí během telefonních hovorů. Příznivce hudby možná potěší, že tu také najdou tradiční konektor pro připojení sluchátek. V balení však žádná nejsou, takže pro poslech budete muset použít vlastní. Posledním prvkem horní hrany je infračervený port.

Horní hrana s konektorem na sluchátka a infračerveným vysílačem
Horní hrana s konektorem na sluchátka a infračerveným vysílačem

Na levé hraně je šuplíček hybridního slotu. Do něj můžete nainstalovat buď dvě SIM karty formátu nano, nebo jednu SIM kartu a jednu paměťovou kartu microSD s kapacitou až 128 GB.

Levá hrana se šuplíčkem na karty
Levá hrana se šuplíčkem na karty

Na spodní hraně jsou dvě mřížky, mezi kterými sídlí konektor pro nabíjení případně připojení k počítači. Xiaomi u tohoto modelu vsadilo na osvědčený, leč dnes přeci jen poněkud zastaralý microUSB. V levé mřížce se nalézá mikrofon pro hovory, v pravé pak hlasitý reproduktor.

Spodní hrana s mřížkami a konektorem
Spodní hrana s mřížkami a konektorem

Obrovský displej

Hlavním tahákem modelové řady Redmi Note byl vždy nadprůměrně velký displej. Nejinak je tomu i v tomto případě, kdy téměř 81 % čelní strany pokrývá obrazovka s impozantní úhlopříčkou 6,26″. Údajně je kryta odolným sklem Gorilla Glass, nicméně nikde jsme se nedopátrali, o jakou konkrétní verzi by se mělo jednat.

Dominantou telefonu je obrovský displej
Dominantou telefonu je obrovský displej

Z technologického hlediska jde o IPS LCD panel, s čímž souvisí několik výhod i nevýhod. K výhodám počítáme především realistické barvy a příjemný obraz, z nevýhod pak musíme zmínit podání černé, která je ve srovnání s AMOLED obrazovkami spíše tmavě šedá. Pozorovací úhly by také mohly být o něco lepší – k tmavnutí obrazu dochází při relativně malém vychýlení. Ani úroveň podsvícení není úplně dokonalá – při krajích je jas o něco vyšší než uprostřed. Čitelnost na slunci je průměrná, v některých situacích prostě budete hledat stín. Tradičně budeme chválit svižnou regulaci podsvícení s ohledem na okolní podmínky.

Obrazovka nabízí rozlišení 2280 x 1080 obrazových bodů, čemuž odpovídá poměr stran 19:9, takže displej (a vlastně i celý telefon) může působit tak trochu jako „dlouhá nudle“. Uvedenému rozlišení a velikosti obrazovky pak odpovídá jemnost 403 ppi, což je už dneska standard.

Zvuk v šedi průměru

O zvukové projevy se stará hlasitý reproduktor, situovaný v dolní hraně v pravé mřížce. Jeho projev je průměrný, hlasitost dostatečná (snesli bychom i vyšší) a umístění poměrně praktické, takže ho při hraní her neucpete dlaní. Asi nikdo od takového „repráčku“ nebude čekat výkon profesionální audio sestavy.

Xiaomi Redmi Note 6 Pro disponuje také klasickým konektorem pro připojení sluchátek s 3,5mm jackem. Protože součástí balení žádná sluchátka nejsou, otestovali jsme ta, jež byla součástí balení Sony Xperie Z3. Hlasitost na nejvyšší stupeň (před kterou telefon neodbytně varuje dialogovým oknem) nám nepřipadala dostatečná. Podání zvuku bylo spíše průměrné, zejména basová složka se při poslechu nepříjemně „tříštila“. Na poslech vážné hudby tento telefon přeci jen nebude tím správným kandidátem, ale na běžné potřeby to stačí.

Hardware – zlatá střední třída

Xiaomi Redmi Note 6 Pro je telefon střední třídy, čemuž odpovídá i jeho výbava. Srdcem telefonu je osmijádrový 64bitový čip Qualcomm Snapdragon 636. Ten byl představen v říjnu 2017 coby nástupce Snapdragonu 630. Skládá se z osmi jader Kryo 260, přičemž čtyři běží na maximální frekvenci 1,8 GHz, další čtyři pak mají nejvyšší takt 1,6 GHz.

Srdcem je osmijádrový Qualcomm Snapdragon 636
Srdcem je osmijádrový Qualcomm Snapdragon 636

Čip je vyráběn 14nm výrobní technologií, která by měla být příslibem menším energetické náročnosti. Pokročilou grafiku zajišťuje akcelerátor Adreno 509, slibující efektivní vykreslování a vysoký výkon ve hrách. Co je však zásadní: čipem Snapdragon 636 je osazen i starší model Xiaomi Redmi Note 5, čímž odpadá hlavní důvod k případnému upgradu.

Operační a interní paměť

Z hlediska operační paměti a interního úložiště je Redmi Note 6 Pro k dispozici ve dvou verzích. My jsme testovali vyšší variantu se 4 GB operační paměti a 64 GB interní paměti, ze které uživateli zbývá asi 53 GB volných. Tuto sestavu považujeme za dobrý kompromis. Pokud ale potřebujete ušetřit asi 800 korun, můžete pořídit verzi se 3 GB RAM a 32GB úložištěm. Odhadujeme, že v této konfiguraci vám na aplikace a data zbude asi 21 GB.

V telefonu zbývalo téměř 53 GB místa
V telefonu zbývalo téměř 53 GB místa

Xiaomi Redmi Note 6 Pro podporuje paměťové karty formátu microSD s kapacitou až 128 GB. Karta se vkládá do hybridního slotu, což znamená, že telefon lze používat buď jako dual SIM se dvěma SIMkami formátu nano, nebo s jednou SIM a jednou paměťovou kartou.

Benchmarky

Samozřejmě jsme nemohli vynechat tradiční měření výkonu pomocí tří syntetických benchmarků. Srovnávali jsme především s předchozím modelem Redmi Note 5, který je po hardwarové stránce velmi podobný.

AnTuTu Benchmark

AnTuTu Benchmark lze považovat za jakýsi nepsaný etalon v segmentu testování výkonnosti mobilních telefonů. Jeho výstupem je bodové skóre, vyjadřující celkový výkon zařízení. Nejšpičkovější Xiaomi Black Shark v tomto testu dosáhl impozantního výsledku 287 239 bodů. Také další telefony s procesorem Qualcomm Snapdragon 845 běžně dosahují výsledků nad 260 000 bodů.

Jenže Xiaomi Redmi Note 6 Pro je zařízení střední třídy a v jeho útrobách tepe procesor Qualcomm Snapdragon 636. Úplně stejným procesorem byl vybaven i starší model Xiaomi Redmi Note 5, který v AnTuTu dosáhl skóre 115687 bodů. Bylo tedy velkou otázkou, zda aktuální novinka dokáže předstihnout svého sourozence s prakticky stejnou hardwarovou výbavou.

Každé testování provádíme opakovaným měřením, abychom vyloučili další vlivy a omezili odchylky, způsobené nějakou činností v telefonu. Konkrétně každý telefon absolvuje test třikrát a z výsledků počítáme průměrnou hodnotu.

Hned první test dopadl dle očekávání – skóre 116062 bodů odpovídalo tomu, čeho jsou schopny Snapdragony 636. Druhé měření bylo ještě lepší – konkrétně jsme naměřili 116236 bodů a v závěrečném kole se telefon překonal s výsledkem 116401 bodů.

Budeme-li počítat průměr, dostaneme se na hodnotu 116233 bodů, což je ve srovnání s Xiaomi Redmi Note 5 o 0,5 % lepší skóre. Svůj podíl na tom může mít mimo jiné i lepší optimalizace MIUI.

Geekbench 4

Jako další jsme otestovali Xiaomi Redmi Note 6 Pro v benchmarku Geekbench 4. Tento test vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se telefon chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a více jádry.

Xiaomi Redmi Note 5 v tomto testu dosáhl v operacích s jedním jádrem výsledku 1341 bodů a v operacích s více jádry 4903 bodů. Dalo se předpokládat, že Xiaomi Redmi Note 6 Pro na tom bude velice podobně.

Leč recenzent míní, telefon mění. Test proběhl, ale na jeho konci se místo výsledku zobrazil dialog s chybou, týkající se GeekBench Browseru. Aplikace tvrdila, že k provedení benchmarku je potřeba připojení k internetu. Telefon však připojen byl, webové stránky se načítaly bez potíží, avšak GeekBench 4 si trval na svém. Takže jsme výsledky nedostali.

Místo výsledku chyba
Místo výsledku chyba

Dle zahraničních zdrojů dosáhl Redmi Note 6 Pro v operacích s jedním jádrem skóre 1332 bodů a s více jádry 4675 bodů. Redmi Note 5 dosáhl v naší recenzi výsledku 1341 a 4903 bodů. To je o 0,6 %, respektive o 4,9 % více.

Údajný výsledek Xiaomi Redmi Note 6 Pro v GeekBenchi
Údajný výsledek Xiaomi Redmi Note 6 Pro v GeekBenchi

AI Benchmark

Nedávno jsme do portfolia benchmarků zahrnuli AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při nastavení fotoaparátu během pořizování snímku i následném zpracování.

Výstupem tohoto benchmarku je opět bodové skóre, vyjadřující sílu telefonu v této oblasti. Z dosud testovaných modelů si nejlépe vedl Xiaomi Mi Mix 2s, který s procesorem Qualcomm Snapdragon dosáhl výsledku 1157 bodů.

Redmi Note 6 Pro podával konzistentní výkon. V prvním testu dosáhl 642 bodů, ve druhém 671 bodů a v posledním opět 671 bodů. Průměr všech tří výsledků je tedy 661 bodů, což je relativně blízko výsledku Xiaomi Mi 8, který dostal v průměru 783 bodů.

Komunikace s okolním světem

Koupíte-li Xiaomi Redmi Note 6 Pro v našem e-shopu, budete mít jistotu, že bude podporovat „české LTE“. Z hlediska mobilních datových přenosů jsme neměli žádné problémy – telefon pracoval na nejvyšších dostupných rychlostech, připojení bylo stabilní a bezproblémové.

Pro připojení k Wi-Fi jsou podporovány standardy 802.11 a/b/g/n, v tuto chvílí nemáme informace o tom, zda tento model podporuje i 802.11 ac. Každopádně podle původních informací tuto normu podporovat má, stejně jako Wi-Fi na frekvencích 2,4 GHz i 5,0 GHz.

Dále bychom neměli zapomenout na Bluetooth verze 5.0 a infračervený port, díky kterému lze s aplikací Mi Ovladač telefon používat jako dálkové ovládání domácích spotřebičů (televizí, audio sestav, klimatizací a dalších).

Co bohužel chybí, je podpora NFC, takže pokud uvažujete o platbách mobilním telefonem, budete si v tomto případě buď muset nechat zajít chuť, nebo se poohlédnout jinde. Zapomenout bychom neměli na 3,5mm konektor na sluchátka a k dispozici je i FM rádio.

Určování polohy

Z hlediska určování polohy podporuje Redmi Note 6 Pro poziční systémy GPS, Glonass, Galileo a Beidou (satelity čínské sítě jsme ale při testování nezachytili). Rychlost určování polohy je dobrá, družicový signál jsme v průběhu testu neztratili ani jednou.

Během automobilové navigace fungoval telefon zcela bez problémů. Otestovali jsme zařízení i při hře geocaching, která klade o něco vyšší nároky na přesnost. I v tomto případě můžeme konstatovat spokojenost – zaměřování polohy bylo na dobré úrovni, z hlediska dnešní konkurence bychom ho označili jako průměrné. Deklarovaná přesnost určení pozice se pohybovala kolem šesti metrů, což je u současných mobilů obvyklá hodnota.

Baterie a výdrž na jedno nabití

Během recenze Xiaomi Redmi Note 6 Pro jsme zařízení zpravidla zatěžovali více než běžný uživatel. Každopádně jeden den se nám povedlo ho „šetřit“ asi tak, jako by ho používal nenáročný uživatel. Po 16,5 hodinách provozu v tomto režimu putoval na nabíječku se zbývajícími 76 %, což považujeme za velice slušnou hodnotu. Systém v tu chvíli předpovídal, že v tomto módu by mohl vydržet další dva dny a jednu hodinu.

V sobotu jsme ale vyrazili na kešky, což znamenalo, že asi tři hodiny nepřetržitě běžela navigace (Waze), případně aplikace na hledání keší (c:geo). Svítil tedy displej, běžela mobilní data a samozřejmě bylo aktivní zjišťování polohy. Baterie se vybila z 95 na 40 %, což znamená, že i při takovém využití „mizela“ průměrným tempem 18 % za hodinu. Bez potíží by tedy měla vydržet asi 5,5 hodiny takto náročného používání. Po dalších šesti hodinách provozu putoval mobil do nabíječky se zbývajícími 23 % kapacity. I v tomto případě tedy můžeme mluvit od nadprůměrných hodnotách.

Pokud tedy máme komplexně hodnotit, jak v tomto modelu funguje lithium-iontová baterie s kapacitou 4000 mAh, budeme muset chválit. Při běžném provozu není nereálná dvoudenní výdrž, při náročnějším používání se bez potíží dožije večerního nabíjení.

Škoda jen absence jakéhokoli rychlého nabíjení. S 2A nabíječkou, která je součástí balení, telefon nabijete „nuly na sto“ za poměrně dlouhé 2 hodiny a 22 minut, což rozhodně není žádný rychlík. Chybějící podporu bezdrátového nabíjení u telefonu této kategorie kritizovat nebudeme.

Fotoaparát s umělou inteligencí

Jednou z věcí, kterou se Redmi Note 6 Pro liší od staršího Redmi Note 5, je počet fotoaparátů. Zatímco starší model má tři (duální vzadu a jeden vpředu), novinka má foťáky čtyři – dva vpředu a dva vzadu.

Začněme hlavní foťákem, který najdeme na zadní straně telefonu. Hlavní snímač má rozlišení 12 Mpx a údajně by se mělo jednat o Sony Exmor RS. Sekundární snímač s 5 Mpx spíše vypomáhá v určitých situacích. Mezi oběma fotoaparáty je dvoutónový LED blesk.

Další parametry jsou bohužel neoficiální, neboť v době vzniku této recenze nebyl Redmi Note 6 Pro ještě představen. Každopádně zahraniční zdroje tvrdí, že optika má světelnost f/2,0 a optickou stabilizaci obrazu.

Jak jsme zmínili už při prohlídce zadní strany, optika zadních fotoaparátů znatelně vyčnívá nad okolní povrch, kvůli čemuž se poměrně snadno znečistí a hrozí větší riziko poškrábání. Pokud dáte telefon do přiloženého silikonového pouzdra, výčnělek se o něco zmírní.

Optika fotoaparátu vyčnívá nad okolní povrch
Optika fotoaparátu vyčnívá nad okolní povrch

K pořizování snímků je připravena aplikace, kterou najdete i v jiných telefonech Xiaomi. Kromě focení má připravené ještě další režimy: krátké video, video, portrét, čtverec, panorama a manuální mód. V manuálním režimu lze ovlivnit pouze vyvážení bílé, zaostření, dobu rychlost závěrky a ISO.

Xiaomi Redmi Note 6 Pro zvládá také sériové snímání – pokud podržíte tlačítko spouště, dokáže pořídit až dvacet obrázků v plném rozlišení ale v nižší kvalitě během necelých dvou sekund. To oceníte při focení rychle se pohybujících objektů – stačí si pak vybrat nejpovedenější snímek.

Umělá inteligence v akci

Do nastavení fotoaparátu mluví umělá inteligence, která je ve výchozím nastavení vypnutá, nicméně my ji pro testování zapnuli, ať ukáže, co umí. AI se snaží detekovat scénu a na základě toho poskytnout co možná nejlepší nastavení parametrů foťáku. Celkem by měla umět poznat 206 typů scén ve 25 kategoriích. Při focení se však projevuje maličkou, nicméně viditelnou prodlevou.

Výsledné fotografie jsou velké 4000 x 3000 Mpx (12 Mpx) a jejich průměrná velikost je kolem 3,61 MB, což naznačuje poměrně velkou míru komprese.

Jak fotí Xiaomi Redmi Note 6?

Z výsledků fotoaparátu jsme poněkud rozpačití. Na druhou stranu je nutné brát v úvahu skutečnost, že jedná o levný telefon, který prostě nedosahuje kvalit vlajkových lodí, přesto s ním můžete pořídit pěkné fotky.

Zejména za jasného, slunečného dne jsou výsledky velice dobré. Pochválit můžeme realistické podání barev a překvapivě vysokou úroveň zachování detailů, což dokladujeme výřezem fotografie stromu, vzdáleného asi patnáct metrů, kde jsou pěkně vidět jednotlivé listy. Bohužel se i s umělou inteligencí výjimečně objevují sklony k přepalům.

Detail listů na stromě vzdáleném 15 metrů
Detail listů na stromě vzdáleném 15 metrů

Horší světelné podmínky znamenají především výrazný nárůst šumu a postupnou ztrátu detailů. Pěkně je to vidět na fotkách od ostravského Globusu, pořízených během západu slunce. Na první pohled sice nevypadají úplně špatně a na sociální sítě to určitě stačí, při detailnějším zkoumání však spatříte nedostatky.

Detail z fotky pořízené při západu slunce
Detail z fotky pořízené při západu slunce

V čem Redmi Note 6 Pro určitě nevyniká, je focení ve tmě. Zde kromě vysokého šumu nastupuje také poměrně značná ztráta detailů, degradující vyfocené objekty, jak můžete vidět na následujících výřezech.

Detail fotky ve tmě
Detail fotky ve tmě
Detail fotky pod lampou
Detail fotky pod lampou

Přední fotoaparát poskytuje rozlišení 20 Mpx + 2 Mpx, nabízí automatickou inteligenci, která se postará o zkrášlení pořízené fotky a umí detekovat obličeje. Zde bychom výkon fotoaparátu hodnotili jen jako průměrný, ale na „selfíčka“ na sociální sítě postačující.

Ukázkové fotky pořízené telefonem

Natáčení videa

Telefon je schopen natáčet videa v rozlišení až 1080p při třiceti snímcích za sekundu. K dispozici jsou také režimy 720p a 480p. Redmi Note 6 Pro dále nabízí natáčení zrychleného a zpomaleného videa, stejně jako možnost pořizování časosběrného snímku v nastaveném intervalu.

Nejvyšší formát videa je tedy 1920 x 1080 obrazových bodů při 30 snímcích za sekundu (16995 kbps). Jedná se o video ve formátu MPEG4 (H264) s monofonní zvukovou stopou AAC 48 kHz. V tomto formátu zabere jedna minuta záznamu asi 122 MB.

Pochvalu si zaslouží optická stabilizace, která skutečně velice slušně eliminuje otřesy. Dovolíme si tvrdit, že při točení z ruky vypadá výsledný obraz jako ze stativu K vidění jsou také poměrně pěkně podané barvy. Na jednolitých plochách jsme při točení v protisvětle pozorovali šum, který se objevoval i za dobrých světelných podmínek. Zvuk, byť monofonní, hodnotíme jako dobrý, nijak zásadně nezkreslený a věrný.

Ukázkové video pořízené telefonem

Video natočené ve směru světla

Natáčení v protisvětle

Šum v cihlách na protějším domě

MIUI

Operačním systémem Xiaomi Redmi Note 6 Pro je Android 8.1.0 Oreo s grafickou nadstavbou MIUI 9.6.6. Ta přináší tradiční uživatelské prostředí, které se zásadně liší od většiny zařízení s Androidem. Kromě mnoha neobvyklých a nadstandardních funkcí obsahuje také více než čtyřicet aplikací.

Začněme na domovské obrazovce, která se od většiny Androidů liší asi nejvíc. Ikony nainstalovaných programů nejsou totiž umísťovány do žádného seznamu, ale jsou ukládány na plochu. Při našem počtu aplikací jsme se kvůli tomu dostali až na devět ploch, mezi kterými lze listovat horizontálním posunem. Uvedený princip v podstatě kopíruje Apple, nicméně nám se pojetí z čistého Androidu zdá z mnoha důvodů praktičtější. Naštěstí řešení je snadné – stačí si nainstalovat launcher třetí strany s klasickým seznamem aplikací.

Přepracování se dočkalo také grafické provedení notifikační lišty, která se musela kvůli výřezu rozdělit na dvě části. Další změnu zaznamenáte v panelu rychlého přístupu a v oznámeních. V podobném duchu bylo přepracováno také systémové nastavení, které nejen jinak vypadá, ale má také odlišně rozdělené sekce.

Speciality MIUI 9

Ze specialitek MIUI můžeme jmenovat například možnost přepnout základní ovládání telefonu z tlačítek v navigační liště na ovládání gesty, což velice silně připomíná způsob známý z Apple iPhone X. S pochopením a nácvikem tohoto způsobu interakce vám pomůže názorný průvodce.

Z dalších netradičních funkcí jmenujme například Druhý prostor, který v telefonu vytvoří jakýsi druhý, zabezpečený profil, který můžete provozovat nezávisle. Aplikace a nastavení ve druhém prostoru neovlivňují ten první, hlavní.

Další zajímavostí jsou Duální aplikace, které dovolují v rámci jednoho programu používat dva různé účty. Oceníte to například u aplikací, jež samy o sobě nenabízejí jednoduché přepínání účtů.

Z mnoha dalších vylepšení jmenujme například možnost změny uživatelského prostředí pomocí grafických témat. V Evropě je sice nutné tomu trochu pomoci změnou oblasti (viz náš tip), nicméně pak můžete proměnit prostředí svého mobilu takřka k nepoznání.

Poměrně dobrá je i aplikace Optimalizace, starající se o čištění systému od zbytečností a ochranu před škodlivým softwarem. Stranou bychom neměli nechat ani pěkně propracovanou správu oprávnění aplikací či možnost zamknout vybrané programy před neoprávněným přístupem.

MIUI je jako nadstavba velmi dobře vyladěná a plynulá. Ani po několika dnech intenzivního testování, kdy telefon běžel bez restartu, nedocházelo k viditelnému zpomalování či zasekávání. Nutno říci, že MIUI tak trochu boří předsudky, které uživatelé často vůči nadstavbám mívají.

Předinstalované aplikace

U telefonů Xiaomi s nadstavbou MIUI je zvykem bohatá softwarová výbava. Na tu se dá dívat ze dvou úhlů pohledu. Hned po spuštění máte v mobilu prakticky vše, co můžete potřebovat. Na druhou stranu je v zařízení řada aplikací, které dost možná nikdy nepoužijete.

 • Internet – běžný webový prohlížeč, který stačí pro základní „brouzdání“ po internetu. Proti Chrome však chybí řada funkcí – například synchronizace s cloudem.
 • Galerie – poměrně propracovaná aplikace pro správu snímků a obrázků v zařízení s mnoha funkcemi.
 • Nastavení – zjednodušený rychlý vstup do systémového nastavení.
 • Hudba – hudební přehrávač pro přehrávání zvukových souborů, uložených v zařízení.
 • Google – aplikace, spojující vyhledávač, informaci o aktuálním počasí a vybrané zprávy.
 • Gmail – klientská aplikace populární poštovní služby Googlu.
 • Mapy Google – online mapové podklady s možností navigace v češtině.
 • YouTube – přístup k nejpopulárnějšímu video portálu, na kterém najdete videa všech žánrů.
 • Disk – v globální verzi si můžete plnohodnotně užívat služeb Google, včetně cloudového úložiště.
 • Hudba Play – aplikace, spojující přehrávač lokálních, streamovaných a cloudových hudebních souborů. Kromě toho umožňuje nakupovat písničky v rámci Google Play.
 • Filmy Play – možnost nákupu či zapůjčení filmů přes službu Google Play.
 • Duo – aplikace pro realizaci videohovorů přes internetové spojení.

A další aplikace

 • Fotky – cloudová služba Googlu, nabízející automatické zálohování fotek a videí ve vysoké kvalitě zdarma. Kromě toho má i řadu dalších funkcí.
 • Optimalizace – jedna ze silných stránek telefonů Xiaomi. Aplikace, která vyčistí telefon od zbytečností, zkontroluje zabezpečení, ukáže informace o spotřebě baterie a má řadu dalších užitečných funkcí.
 • Kontakty – v podstatě zkratka do kontaktů v rámci aplikace pro telefonování. Samozřejmě nabízí propojení s Kontakty Google a jejich správu.
 • Kalkulačka – na první pohled průměrná aplikace, kterou najdete na každém telefonu. Obsahuje však řadu funkcí navíc – například převody jednotek nebo konvertor měn.
 • Hodiny – aplikace, spojující v sobě funkci hodin, stopek, budíku a minutky.
 • FM Rádio – Poco telefon zvládá příjem rozhlasových stanic, vysílajících v pásmu velmi krátkých vln (FM). Aplikace však požaduje připojení sluchátek, která pak fungují jako anténa.
 • Záznamník – jednoduchý diktafon, ukládající nahrávky do zvukových souborů ve formátu MP3.
 • Nahrávání obrazovky – další funkce, kterou u „normálních“ telefonů nenajdete. Můžete například nahrát, jak hrajete nějakou hru, nebo natočit postup, jak na telefonu něco udělat.
 • Zpětná vazba – nahlášení problému či odeslání návrhu k telefonu, fungující jako uživatelská zpětná vazba.
 • Skener – aplikace pro digitalizaci dokumentů. Umí skenovat vizitky, načítat QR kódy a převádět papírové dokumenty do digitální podoby, včetně převodu na text s pomocí OCR (bohužel však bez češtiny).
 • Stažené – seznam souborů, stažených z internetu.
 • Kompas – jednoduchá aplikace, ukazující aktuální zeměpisnou polohu a azimut.
 • Sada nástrojů SIM – přístup k aplikacím, umístěným na SIM kartě v rámci takzvaného SIM toolkitu.
 • Obchod Play – oficiální repozitář Google, čítající několik tisící aplikací. Programy z něj stažené jsou pak také automaticky aktualizovány.
 • Telefon – pro MIUI klasická aplikace pro vytáčení hovorů a přístup ke kontaktům, která dokáže spolupracovat s účtem Google.

A ještě jedna várka programů

 • Zprávy – opět obvyklá aplikace pro správu SMS. Na jedné straně má pokročilé funkce, jako je automatické odeslání zprávy v zadaný čas, na straně druhé neumí odstranit diakritiku.
 • Chrome – webový prohlížeč z dílny Googlu, nabízející řadu užitečných funkcí, jako je například synchronizace hesel a propojení s účtem Google.
 • Fotoaparát – na pořizování fotek nabízí Redmi Note 6 Pro víceméně tradiční aplikaci, dobře známou z ostatních telefonů MIUI. Kromě fotek zvládá natáčení videa, focení portrétů, čtvercových snímků, panoramat. V manuálním režimu lze ovlivnit vyvážení bílé, zaostření, závěrku a ISO.
 • Počasí – graficky jednoduchá aplikace s předpovědí na následujících pět dní, čerpající data z AccuWeather.
 • Kalendář – vlastní provedení kalendářové aplikace v podání Xiaomi považujeme za poměrně praktické. Aplikace dokáže pracovat i s Kalendářem Google.
 • Správce souborů – aplikace pro správu souborů, nabízející jak obvyklý pohled na soubory a složky, tak o něco přehlednější, s tříděním dle kategorií.
 • Mi Drop – nástroj pro rychlý přenos souborů mezi dvěma zařízeními. Používá režim Wi-Fi, díky kterému jsou přenosy mnohem rychlejší než přes Bluetooth.
 • Čistič – v podstatě jde o zkratku na jednu z funkcí aplikace Optimalizace. Jedná se o odstranění zbytečných souborů – mezipaměti, instalačních balíčků a dalších zbytků.
 • Mi Video – přehrávač videí, uložených v telefonu nebo pořízených fotoaparátem.
 • Poznámky – poznámkový systém se synchronizací přes účet Mi. Nápadně se podobá Google Keep a nabízí také víceméně stejné funkce.
 • Facebook – většině uživatelů dobře známá aplikace největší sociální sítě. Pokud byste ji nechtěli používat, můžete ji odinstalovat.
 • Mi Ovladač – aplikace, která ve spolupráci s infračerveným portem promění telefon v dálkový ovladač domácí elektroniky. Stačí vybrat typ zařízení, konkrétní model, otestovat nastavení a budete moci například vypínat a zapínat televizi, přepínat programy a ovládat hlasitost.
 • Fórum MIUI – aplikace pro přístup k oficiálnímu fóru MIUI (převážně v angličtině).

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Redmi Note 6 Pro

Začněme vnější stránkou, kde si určitě zaslouží pochvalu pěkné dílenské zpracování. Díky němu telefon nepůsobí laciným dojmem, ačkoli ho cenovka řadí spíše do nižší střední třídy.

Silným argumentem pro pořízení tohoto telefonu je opravdu velká obrazovka. 6,26″ s rozlišením 2280 x 1080 obrazových bodů je v současnosti nadprůměrem, přesto se díky ztenčení rámečků vše vešlo do poměrně rozumně velkého těla.

Neméně důležitá je i výdrž baterie, která má u tohoto modelu kapacitu 4000 mAh. Při běžném používání určitě nebude problém dostat se na dva dny. Škoda jen absence podpory rychlého nabíjení, kvůli které trvá plné nabití skoro dvě a půl hodiny.

Z dalších kladů jmenujme podporu paměťových karet s kapacitou až 128 GB, konektor pro připojení sluchátek, nebo infračervený vysílač, díky kterému můžete telefon proměnit v dálkový ovladač domácí elektroniky. Části uživatelů jistě přijde vhod i integrované FM rádio.

Negativ není mnoho

Fotoaparát je tak napůl cesty. Za dobrých světelných podmínek s ním uděláte opravdu pěkné fotky, plné realistických barev a detailů. Umělá inteligence za určitých okolností dokáže vykouzlit ještě hezčí snímek, než byste čekali. Bohužel zhoršené světelné podmínky přinášejí šum a degradaci detailů na hranici použitelnosti.

Z negativ zmiňme ještě chybějící podporu NFC, kvůli které není možné Xiaomi Redmi Note 6 Pro používat pro bezkontaktní platby. Nepotěší ani starý konektor microUSB či absence deklarace odolnosti proti vodě a prachu.

Z hlediska ceny jde však o mimořádně atraktivní nabídku: za 5689 Kč můžete mít verzi se 3 GB RAM a 32GB interní pamětí, pokud si připlatíte 800 Kč, dostanete 4 GB RAM a 64 GB interního úložiště.

Srovnání s Xiaomi Redmi Note 5

Velká otázka recenze Xiaomi Redmi Note 6 Pro zní: nakolik je „upgrade“ zajímavý pro stávající majitele Redmi Note 5? Budeme k vám upřímní: důvodu k takovému kroku není mnoho. Oba telefony mají stejný procesor a podávají prakticky identický výkon.

Novinka má o trošku větší obrazovku (6,26″ proti 6,00″), nicméně značnou část s toho, co přibylo na výšku, stejně ukrajuje výřez. Podobné je i rozlišení, stejně jako další parametry displeje. Redmi Note 6 Pro má jen o chloupek tenčí rámečky, díky čemuž je na výšku i šířku o kousek menší.

Stejné jsou kromě procesoru také další technické parametry – Redmi Note 5 seženete také v konfiguraci se 3 GB RAM a 32GB úložištěm, nebo se 4 GB operační a 64 GB interní paměti.

Oba telefony jsou stejné také velikostí baterie čili oba vydrží na jedno nabití stejně dlouho. Ani jeden však nenabízí rychlé nabíjení a stejně tak oba mají konektor microUSB.

Oba telefony mají duální foťák v kombinaci 12 Mpx + 5 Mpx. Druhý rozdíl je tedy v předním fotoaparátu. Zatímco Redmi Note 6 Pro nabízí vpředu kombinaci 20 Mpx + 2 Mpx, Redmi Note 5 má jen klasický fotoaparát s rozlišením 13 Mpx.

Cenově se od sebe Redmi Note 5 a Redmi Note 6 Pro liší asi o 1300 Kč, což je s ohledem na minimální rozdíly docela dost.

Xiaomi Redmi Note 6 Pro

5689
7.1

Výkon

6.0/10

Displej

8.2/10

Výdrž baterie

8.0/10

Fotoaparát

6.5/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Dobré dílenské zpracování
 • Velkolepá obrazovka s úhlopříčkou 6,26"
 • Velmi dobrá výdrž baterie
 • Podpora paměťových karet
 • Atraktivní cena

Zápory

 • Chybí podpora NFC
 • Konektor microUSB
 • Nemá rychlé nabíjení
 • S ubývajícím světlem horší fotky
 • Není deklarovaná odolnost proti vodě a prachu

24 komentářů: „Recenze Xiaomi Redmi Note 6 Pro: velký displej, dobrá výdrž, skvělá cena

 • 3. 10. 2018 (9:48)
  Permalink

  Vite jiste, ze ani jeden z telefonu Redmi Note 5/6 nema rychle nabijeni? Podle zahranicnich recenzi ho totiz ma (Note5), jen neni prilozena rychlonabijecka.

 • 4. 10. 2018 (6:55)
  Permalink

  Dobrý den,

  problém je, že k tomu telefonu nebyly uvolněny oficiální specifikace. Nicméně například tady tady také na dotaz „Does Xiaomi Redmi Note 6 Pro supports fast charging or quick charging?“ odpovídají „No, Xiaomi Redmi Note 6 Pro doesn’t supports fast charging.“
  Proti tomu Redmi Note 5 skutečně Quick Charge podporuje.

  Karel Kilián

 • 4. 10. 2018 (9:09)
  Permalink

  Když ho máte po ruce, můžete otestovat – nainstalujte například Ampere, vezměte standardní nabíječku a nabíječku s QC a podle rozdílu v nabíjecím napětí budete vědět. SoC QC samozřejmě podporuje..

 • 10. 10. 2018 (10:03)
  Permalink

  Zdravim, nebylo by mozne nekde uploadovat fotky v plnem rozliseni? Nemate porovnani fotek s Pocophone F1? Diky Petr

 • 12. 10. 2018 (7:35)
  Permalink

  Dobrý den,

  původně jsem fotky v plném rozlišení nahrával, ale kvůli kapacitě jsem s tím přestal.
  Nicméně uvažuji, že to nějak dořeším a budu je zase dávat online.

  Karel Kilián

 • 9. 11. 2018 (11:36)
  Permalink

  Takhle by měla vypadat každá recenze na internetech! Ačkoliv jsem se nerozhodl pro tento model, tak tu bylo všechno krásně do detailu popsáno. Jen tak dál! Díky

 • 9. 11. 2018 (15:29)
  Permalink

  Děkuji moc,

  snažím se dělat recenze opravdu ze všech stran a hlavně objektivní. Musím říci, že Váš komentář mě nesmírně potěšil.

  Mějte se krásně!

  Karel Kilián

 • 12. 11. 2018 (12:47)
  Permalink

  Dobry den, je teda nejaky rozdil v kvalite fotek a videa mezi Note 5? Note 5by nemel mit optickou stabilizaci a objetitiv by mel byt samsung?

 • 13. 11. 2018 (6:39)
  Permalink

  Dobrý den,

  ano, v případě Note 5 i Note 6 Pro je primární snímač Samsung S5K2L7. Ostatně modul fotoaparátu je prý stejný, takže lze předpokládat, že výsledky budou stejné či velice podobné.

  Karel Kilián

 • 20. 11. 2018 (11:58)
  Permalink

  Výborná recenze, bez předsudků, zahrnuje všechno, co má.. jen tak dál!

 • 21. 11. 2018 (6:51)
  Permalink

  Děkuji moc za Váš komentář. Udělal mi skutečně velkou radost.

 • 25. 11. 2018 (13:17)
  Permalink

  dobry den, zajimalo by mne , zda i tento telefon XIAOMI REDMI NOTE 6PRO, jako velka vetsina Xiaomi s nadstavbou MIUI, umi nahravat telefonni hovory. Spousti se to kliknutim na zelene sluchatko , v nastaveni hovoru. starsi telefony Xiaomi to um,i. ale pouze TY, CO MAJI MIUI!!!NE TY, S CISTYM ANDROIDEM Vdnešni dobe plne otravnych telefonatu se tato funkce hodi. maji to trba i nektere telefony DOOGEE, ULEFONE, proste cinsky znacky. Ales spolehlivejsi je to u Xiaomi, kde je to soucasti systemu.

 • 26. 11. 2018 (10:09)
  Permalink

  Dobrý den,

  ano, tento model, stejně jako všechny další modely s MIUI, nahrávání hovorů umí.

  Karel Kilián

 • 27. 11. 2018 (4:40)
  Permalink

  děkuji moc za odpověď. Hezký den, Aleš

 • 28. 11. 2018 (8:57)
  Permalink

  Není vůbec zač.

 • 13. 12. 2018 (16:31)
  Permalink

  Krásná recenze,utvrdila mě v tom že tento telefon si koupím k Ježíšku 😀

 • 14. 12. 2018 (7:07)
  Permalink

  Dobrý den,

  díky moc za pochvalu. Jsem přesvědčen o tom, že nebudete litovat.

  Karel Kilián

 • 3. 1. 2019 (8:02)
  Permalink

  Na alze a různě optickou stabilizaci neuvádí. Opravdu jí telefon má?

 • 3. 1. 2019 (8:24)
  Permalink

  Dobrý den,

  podívejte se na ukázková videa. Takto bych to z ruky neudržel. Možná se stativem. Takže ano, má optickou stabilizaci.

  Karel Kilián

 • 5. 2. 2019 (13:45)
  Permalink

  Dobrý den. Zvažuji koupi note 5 či note 6 pro. Zajímá mě prosím fotoaparát srovnání? Moc děkuji za odpověď. Šenkyříková.

 • 5. 2. 2019 (17:15)
  Permalink

  @Eva
  Dobrý den,

  Xiaomi Redmi Note 6 Pro má vyšší světelnost (f/1,9 proti f/2,2). Jinak oba telefony jsem recenzoval (Redmi Note 5 zde a Redmi Note 6 Pro tady). Osobně bych se klonil spíše k tomu Redmi 6 Pro.

  Karel Kilián

 • 5. 2. 2019 (17:26)
  Permalink

  Dobrý den,rozhoduji se jestli počkat na Redmi note 7 a nebo si pořídit „šestku“ Pro. Oba jsou určitě skvělý,u sedmičky mě láká 6Gb Ram.

 • 28. 7. 2019 (13:39)
  Permalink

  Xiaomi Redmi Note 6 Pro, jednou jsem změnila obal písniček, a teď to už nejde. Ukáže se tam ,,Nelze uložit změny kvůli chybě,, Změny obalu písniček funguje jenom někdy, nezistila jsem jestli za dvacet snu, nebo jestli to vůbec funguje za nějaký počet dnů. Prosím poraďte mi pokuď o tom něco víte.

 • 28. 7. 2019 (17:53)
  Permalink

  @Denisa
  Dobrý den,

  bohužel mi není jasné, v jaké aplikace jste měnila obaly a jakým způsobem jste získávala ty nové.
  Pokud jste je stahovala z internetu a nechávala ve složce pro stažené soubory, tak je možné, že byly v rámci údržby automaticky smazány.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.