Recenze Redmi Smart Band 2 GL: chytrý náramek za hubičku

Xiaomi má ve svém portfoliu opravdu širokou nabídku chytrých nositelností, které produkuje i v rámci několika značek spadajících pod tohoto čínského draka. V dnešní recenzi se podíváme na nejlevnějšího současného zástupce z této kategorie v podobě chytrého náramku Redmi Smart Band 2 GL. Co nabízí? Funguje v praxi dobře nebo se spíš jedná o vyhozené peníze?

Obsah recenze Redmi Smart Band 2 GL

Redmi Smart Band 2 GL má v balení jen to nejnutnější

Ani Redmi Smart Band 2 GL neunikl našemu unboxingu, který si můžete prohlédnout na videu níže. Ve zkratce si ale můžeme vyjmenovat, co se v balení. A bude to skutečně krátký seznam – ostatně jako u drtivé většiny podobných zařízení. V balení se spolu s náramkem ukrývá USB kabel s magnetickou kolébkou pro připojení k náramku a obvyklá základní dokumentace, kterou stejně nikdo nečte.

Redmi Smart Band 2 GL je na ruce jako peříčko

Designem mi dnes testovaný Redmi Smart Band 2 GL okamžitě připomněl vybavenějšího sourozence, kterého jsem měl rovněž příležitost recenzovat. Řeč je pochopitelně o náramku Redmi Smart Band Pro, který má nejen velmi podobný design, ale také rozměry. Oba modely od sebe rozpozná jen zkušenější oko a to díky způsobu uchycení pásku k tělu náramku. Zatímco starší, ale vybavenější Pro varianta má pásky k tělu přicvaknuté pomocí proprietárního mechanismu, v případě dnešní novinky je použit stejný “systém” jako v případě extrémně populárních náramků Xiaomi Band. Pásek náramku Redmi Smart Band 2 GL je tedy z jednoho kusu TPU pryže a tělo se vkládá do něj.

Redmi Smart Band 2 Gl na ruce

Také v případě testované novinky se pak můžete spolehnout na její opravdu velmi nízkou hmotnost, která tentokrát činí pouhých 23 gramů i s páskem. Samotné tělo s displejem pak má 15 gramů a rozměry 42,81 × 25,42 × 9,99 mm. Po chvíli tak úplně zapomenete, že na ruce vůbec nějaký náramek máte. Displej pak chrání blíže nespecifikované temperované sklo s povlakem odolávajícím ulpívání otisků prstů a nečistot a zaoblenými okraji. Díky tomu se náramek používá příjemně, prst po displeji dobře klouže a skutečně nezanechává otisky či šmouhy. Xiaomi má bohužel ve zvyku neuvádět, jaká konkrétní tvrzená skla u svých nositelností používá a nejinak je tomu i v tomto případě. Asi však lze očekávat, že se jedná o stejné sklo jako v případě náramku Redmi Band Pro, kde mě pár nehod a ťukanců potkalo a sklíčko vše ustálo bez ztráty kytičky.

Redmi Smart Band 2

Xiaomi Mi Watch S1 Active

Vyměnitelný pásek

Přibalený TPU pásek má až sametově jemný povrch, na omak je velmi příjemný a ruka se pod ním příliš nepotí – byť v letních měsících to může být zase jinak. Xiaomi i tentokrát vsadilo na oblíbené knoflíkové zapínání, kdy je na jednom konci pásku očko, kterým se provleče druhý konec s plastovým cvočkem, který se následně zacvakne do dírky. Tradiční problém s tímto řešením je pak občasné nechtěné rozepnutí pásku. Obvykle stačí o něco nešikovně zavadit a pásek se může rozepnout. Jak pak už padlo výše, pásek lze z těla hodinek snadno sejmout a můžete jej tak vyměnit za nějakou alternativu v jiné barvě.

Redmi Smart Band 2

Redmi Smart Band 2 GL vsadil na IPS displej

Jelikož je Redmi Smart Band 2 GL opravdu velmi levný chytrý náramek, lze počítat s tím, že se muselo někde šetřit. V tomto případě si “Černého Petra” vytáhl displej. Jedná se o IPS panel o úhlopříčce 1,47″ a rozlišení 172 x 320 px. Tím pádem má obraz ne zrovna vysokou jemnost 247 pixelů na palec, což by například u smartphonu již vadilo. Zde to však nepovažuji za až takový problém, neboť na náramku obvykle nečtete žádné dlouhé texty a už vůbec si zde nebudete například prohlížet fotky. Na druhou stranu však musím uvést, že nestojí mnoho úsilí zahlédnout jednotlivé pixely. Pozorovací úhly pak sice nejsou úplně dokonalé jako u dražších náramků, během používání mě však za žádné situace nijak nelimitovaly.

Redmi Smart Band 2

Na regulaci jasu se nedostalo

Maximální jas pak, dle slov výrobce, činí 450 nitů. To není rozhodně špatná hodnota, ale během slunečného dne již některé texty na displeji nemusí být úplně dobře čitelné. K tomu však přispěl také horší kontrast a především ne úplně šťastné softwarové řešení o kterém se rozepíšu o pár kapitol níže. Dále už (bohužel) nemohu psát o tom co displej nabídne, ale naopak pouze o tom co mu chybí. V první řadě – z mého pohledu největší nedostatek celého náramku – není zde automatická regulace jasu.

Redmi Smart Band 2

Při pohledu na cenovku hluboko pod tisíc korun sice chápu, proč se na tuto funkcionalitu již nedostalo, stejně si ale musím postěžovat, jelikož to mé soužití s Redmi Smart Band 2 GL už tak znepříjemňovalo a v létě to bude ještě horší. Pokud si totiž nastavíte jas displeje na maximum, aby byl dobře čitelný i na slunci, připravte se, že bude v noci svítit nepříjemně moc a navíc spolu s vyšším jasem stoupne spotřeba energie.

Vzhledem k použití IPS displeje pak i přes tmavé schéma systému může být tento rozdíl poměrně výrazný. Nejspíš by mi absence automatické regulace jasu tolik nevadila, pokud by byl k dispozici nějaký rychlý přepínač alespoň mezi třemi úrovněmi podsvícení. Ten zde bohužel nikde není a pro změnu jasu displeje se tak musíte pokaždé proklikat do nastavení náramku. Vzhledem k použité technologii displeje pak asi jen málokoho překvapí absence Allways on režimu. Vzhledem k velmi spolehlivým reakcím na zvednutí zápěstí mi však tento režim nijak nechyběl.

Samsung Galaxy Buds2

 

Hardwarová výbava Redmi Smart Band 2 GL

I když se jedná o opravdu levný náramek, nabídne i Redmi Smart Band 2 GL optický snímač srdeční tepové frekvence a schopnost měřit saturaci krve kyslíkem (SpO₂). Pro monitoring vašeho pohybu pak náramek používá akcelerometr. K dispozici je také monitorování spánku, které funguje velmi obstojně. Tedy alespoň ve smyslu detekce usnutí, vstávání a probuzení během noci. Bohužel se nedostalo na gyroskop a celkově mi náramek ve funkci krokoměru nepřipadá zrovna nejpřesnější. Nemyslím si však, že by problém spočíval až tolik v nepřesném měření během pohybu jako spíše v nesprávné detekci pohybu.

Redmi Smart Band 2

Například po krátké procházce, kdy jsem měl na jedné ruce náramek a na druhé hodinky Samsung Galaxy Watch 4 Classic (u nichž vím, že jsou v tomto ohledu poměrně přesné), mi náramek hlásil 5 424 kroků, zatímco hodinky 5 241 kroků. Rozdíl 183 kroků nebo lépe 3,37 % je ,alespoň z mého pohledu, poměrně slušná shoda. Ovšem po hodince strávené doma kombinací popocházení a posedávání rozdíl vzrostl na 436 kroků, respektive 6,47 %. Nebylo by sice úplně fér vyčítat náramku za pár stovek, že je méně přesný než hodinky s desetinásobnou cenou, nicméně v rámci recenze tato informace zaznít musela.

Redmi Smart Band 2 vyměnitelný pásek

Okleštěná, ale stále dostatečná podpora sportů

Současné fitness náramky a chytré hodinky nabídnou celou řadu podporovaných sportů jejichž množství se často zastaví až někde u čísla 100. Toho se u Redmi Smart Band 2 GL sice nedočkáte, neboť zde je podporováno “jen” něco málo přes 30 sportů. Na stranu druhou si ze zdejší nabídky vybere drtivá většina uživatelů. Jediný sport, který by mohl většímu množství uživatelů chybět je plavání. Byť se náramek pyšní voděodolností deklarovanou do 5ATM a povrchové plavání by tak zvládnout měl, možná právě kvůli absenci gyroskopu se na jeho podporu nedostalo.

Mezi podporované sporty a fyzické aktivity patří například:

  • běh
  • chůze
  • jízda na kole
  • běžecký pás
  • skateboard
  • lyžování
  • bruslení
  • joga
  • volný styl

Redmi Smart Band 2 zapínání

Samsung Galaxy Buds2

Systém náramku Redmi Smart Band 2 GL

Pokud jste již někdy měli tu čest s nějakým náramkem od Xiaomi, či jeho “podznaček”, budete se při ovládání Redmi Smart Band 2 GL cítit jako doma. Jelikož zde nemáme žádná hardwarová tlačítka, ovládání náramku je kompletně v režii dotykového displeje a gest. Krok zpět zastává buď šipka v levém horním rohu, nebo gesto tažení zleva doprava. Gesto pro návrat na domovskou obrazovku – tedy ciferník – zde chybí, ovšem stále se můžete spolehnout na gesto překrytí displeje dlaní. To nejen zhasne displej, ale zároveň vás vrátí právě na obrazovku s ciferníkem. Nejčastěji používané funkce pak můžete přidat k rychlému přístupu ve formě widgetů mezi nimiž lze přecházet tažením do stran.  Pohybem od spodního okraje se zase dostanete do menu s aplikacemi – nebo mmožná lépe řečeno spíše funkcemi náramku.

Redmi Smart Band 2 GL displej

Notifikace jsou pak přístupné klasicky přejetím od horního okraje obrazovky. A právě u notifikací se na chvíli zastavíme. V první řadě musím pochválit spolehlivost s jakou náramek na jednotlivé události upozorňuje. Ani jednou se mi za dobu testování nestalo, že by mě náramek na nějakou událost neupozornil. Bohužel však, dle mého, v tomto ohledu Redmi Smart Band 2 GL nevyužívá plného potenciálu relativně většího displeje. Příchozí notifikace jsou v první řadě zbytečně useknuté a je třeba je otevřít. Co mi však vadilo víc je poměrně hodně malý font textu, navíc kombinovaný se světle šedou barvou, která snáze splyne s pozadím – a dvojnásob to platí u IPS displeje, u nějž není černá zcela dokonalá jako u OLEDu, ale spíše se jedná o tmavě šedou. Znovu pak musím zalamentovat i nad absencí rychlých přepínačů. Uživatel tak nemá například rychlý přístup k nastavení jasu displeje, nebo dalším potenciálně často využívaným funkcím.

Pár hloupých chyb

Zcela pak chybí funkce “svítilna”, ta standardně funguje tak, že nastaví čistě bílé pozadí s jasem na maximum. Co se týče samotných aplikací ve zmíněném menu, zde nečeká žádné překvapení. Nalezneme zde přístup ke spouštění monitoringu cvičení, jejich záznamy, denní statistiky a měření srdečního tepu, SpO₂ i míry stresu. Stejně jako každým správným chytrým hodinkám, tak ani náramku nemohou chybět funkce jako budík, časovač či stopky s možností záznamu času jednotlivých kol. V neposlední řadě se pak nezapomnělo ani na jednoduché ovládání hudebního přehrávače spárovaného smartphonu či další “povinné” položky v podobě dálkové spouště fotoaparátu telefonu a funkce nalezení telefonu spočívající ve spuštění vyzvánění na zašantročeném smartphonu. Jednotlivé volby v menu můžete řadit dle vlastních preferencí. Pokud však budete chtít, nepoužívané položky můžete klidně skrýt – obojí však v aplikaci Mi Fitness v mobilu.

Redmi Smart Band 2

Aplikace Mi Fitness

Tím se přesouváme k aplikaci, se kterou jsme se při recenzích chytrých “nositelností” od Xiaomi setkali již několikrát. Mi Fintess se sice v průběhu času stále vyvíjí, nicméně základ zůstal nezměněn. Skládá se především ze čtyř obrazovek, na které je aplikace rozdělena. První slouží pro rychlý přehled statistik nasbíraných o uživateli, respektive jeho zdraví a pohybových návycích. Tuto obrazovku si zároveň můžete do značné míry přizpůsobit vlastním preferencím. Kromě části s denním přehledem a odkazem na výsledky posledního sportovního výkonu se totiž skládá především z řady widgetů s grafy. Ty se věnují například počtu kroků, vývoji srdečního tepu, počtu spálených kalorií atd. Je pak na uživateli, které z těchto widgetů vidět chce a v jakém pořadí. V neposlední řadě vás pak úvodní obrazovka vybízí k soutěživosti a pokud máte známého, který ji rovněž používá, můžete si své výsledky mezi sebou pravidelně porovnávat.

Redmi Smart Band 2 měření tepu

Jak jsem již zmínil, samotný náramek nedisponuje GPS ani jinou lokační službou a musí se v tomto ohledu spoléhat na spárovaný smartphone. Tato spolupráce však funguje dobře a náramek vám například i umí říct, kdy je vaše pozice správně zaměřena a kdy tak můžete vyrazit, třeba na váš běh. Svou trasu si pak můžete prohlédnout právě v aplikaci Mi Fitness, kde se promítne do mapových podkladů. Přesnost zaznamenané trasy pak pochopitelně závisí na kvalitě geolokace vašeho smartphonu. Škoda jen, že záznam nelze vyexportovat v jiném formátu, než obrázku. Ani podpora synchronizace s jinými fitness službami není nijak pestrá a zahrnuje pouze službu Strava.

Všechna nastavení na jednom místě

Prostřednictvím záložky cvičení můžete spustit monitoring vybrané sportovní aktivity. Předposlední volba pak náleží nastavení zařízení. Zde naleznete veškerá nastavení náramku a zároveň se jedná o jediné místo, kde se k některým z těchto nastavení vůbec dostat. Třeba v případě ciferníků si můžete přímo na náramku vybrat ze tří naposledy použitých variant. Ale pouze v aplikaci máte přístup k více než stovce ciferníků, ze kterých si vybere snad každý. Naleznete zde ovšem také nastavení notifikací, včetně návodu, jak poskytnout aplikaci veškerá potřebná oprávnění.

Další nastavení se shodují s nastaveními v náramku a zahrnují četnost měření srdečního tepu či třeba nastavení režimu spánku. Jako každá jiná fitness aplikace, také ta od Xiaomi pak pochopitelně umožňuje nastavení vašich denních cílů – ať už se jedná o spálené kalorie, počet kroků nebo počet stání. Celkově pak musím aplikaci pochválit za přehledné uspořádání i sympatický vzhled, který oceníte zejména pokud máte smartphone s nadstavbou MIUI, kam Mi Fitness po designové stránce perfektně zapadá.

Xiaomi Redmi Pad

Týden zvládne hravě

Uvnitř náramku Redmi Smart Band 2 GL se ukrývá baterie o kapacitě 210 mAh, která dle tvrzení výrobce vydrží 14 dní “běžného” nebo 6 dní “náročného” používání. Oba tyto režimy použití se liší především v četnosti měření, množství přijatých notifikací a rozsvícení displeje a v neposlední řadě také době sledovaného cvičení. Pokud se spokojíte s 30min intervaly měření srdečního tepu, dvěma měřeními SpO₂, stovkou notifikací a 60 minutami cvičení týdně, reálně dosáhnete na dvoutýdenní výdrž. Osobně jsem dosáhl na osmidenní výdrž a to jsem měl aktivované měření srdečního tepu v minutových intervalech, monitoring cvičení jsem využíval celkem nepatrně déle než 60 minut a SpO₂ jsem za celou dobu měřil 6x. Množství notifikací spočítáno pochopitelně nemám, ale denně jsem stovku rozhodně přesáhl. To samé platí pro četnost rozsvícení displeje, které se v mém případě rovněž blížilo spíše definici náročného používání. Nabití z 10 na 100% pak zabralo 105 minut.

Redmi Smart Band 2 nabíjení

Závěr recenze Redmi Smart Band 2 GL

A jsme na konci dnešní recenze Redmi Smart Band 2 GL a já přemýšlím, jak náramek objektivně zhodnotit, co mu vytknout a co u něj naopak pochválit. K vlastnímu překvapení přitom zjišťuji. že zde nemám mnoho objektivních důvodů ke stížnostem. Naopak, pochválit musím už jen fakt, že za velmi nízkou cenu toho dokáže nabídnout až neskutečně mnoho. Displej je možná oblastí, o které lze prohlásit, že se zde šetřilo, přesto je ale v praxi více než dobře použitelný. Plus si Redmi Smart Band 2 GL rozhodně zaslouží už jen za přítomnost srdečního tepu a nic nemohu namítat ani vůči jeho zpracování. V neposlední řadě oak náramek nabízí vysoký komfort při každodenním používání a na ruce jej prakticky neucítíte.

Jedná se tedy o dokonalý chytrý  náramek? Rozhodně ne, ale většina potenciálních černých puntíků jednoduše bledne při pohledu na cenu. Úplně s čistým svědomím mu tak nemohu vyčítat absenci automatické regulace jasu displeje, na nemožnost jej pohodlně regulovat v systému si však rozhodně postěžovat mohu. Zrovna tak je škoda, že systém lépe nevyužívá většího displeje a notifikace jsou tak za určitých podmínek hůře čitelné. Méně přesná detekce kroků pak sice zamrzí, v rámci levných chytrých náramků však nijak nevybočuje ze současných standardů. Největším argumentem proč si Redmi Smart Band 2 GL nepořídit je, tak trochu paradoxně, existence náramku Redmi Smart Band Pro jehož recenzi si u nás na blogu můžete rovněž přečíst. V době psaní této recenze stojí jen o přibližně o 250 Kč víc a nabídne přitom AMOLED displej, více než dvojnásobnou výdrž baterie a přesnější monitorování pohybové aktivity.

Cena a dostupnost Redmi Smart Band 2 GL

  • Redmi Smart Band 2 GL seženete ve verzi s černým nebo bílým páskem na našem českém e-shopu od 644 Kč s DPH a na slovenském pak od 27 € s DPH.

Kombinovaná trouba Xiaomi připraví křupavé pokrmy i bez oleje
Kombinovaná trouba Xiaomi připraví křupavé pokrmy i bez oleje

Do širokého portfolia chytrých kuchyňských spotřebičů přibyl tento týden nový produkt - kombinovaná mikrovlnná, horkovzdušná a parní trouba s grilem Číst dál...

Poco X4 5G se blíží! Geekbench potvrzuje jeho výbavu
Apple AirPonds Pro 2

Společnost Xiaomi v listopadu loňského roku uvedla na globální trh telefon Poco M4 Pro 5G. Tento smartphone se zítra dočká Číst dál...

Podrobná recenze Xiaomi 13: dokonale vyladěná vlajková loď
Podrobná recenze Xiaomi 13: dokonale vyšperkovaná vlajková loď

Vlajková loď - to je telefon, který by měl nabídnout to nejlepší, co lze v současné době pořídit. V případě Číst dál...

Servis XM.cz

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x