Svět se zbláznil: Xiaomi chystá mobily se 64Mpx a 108Mpx foťákem

Xiaomi chystá velké věci v oblasti fotoaparátů svých mobilních telefonů. A když říkáme „velké“, tak máme na myslí opravdu VELKÉ. Připravte se na telefony se 64Mpx a 108Mpx foťákem, které budou umět pořizovat fotky s rozlišením až 12 032 × 9 024 obrazových bodů.

Většina současných telefonů Xiaomi střední a vyšší třídy má 48Mpx fotoaparát, nicméně ve výchozím nastavení pořizují snímky v rozlišení 4000 × 3000 obrazových bodů. To platí o Xiaomi Mi 9 (u nás od 10250 Kč), Mi 9T (začíná na 8089 Kč), Mi 9 SE (s cenovkou od 7690 Kč), Mi A3 (u nás od 6390 Kč) a Redmi Note 7 (ten už stojí jen 4311 Kč).

Mobil se 64Mpx a 108Mpx foťákem

Zdá se, že ani 48 milionů obrazových bodů není konečnou stanicí. Zatímco dnes tomuto segmentu dominují snímače Sony, konkrétně IMX586, do popředí se začíná tlačit Samsung. Jeho nový 64Mpx snímač ISOCELL Bright GW1 by proti 48Mpx verzi měl přinést především lepší výkon při slabém osvětlení.

Příští vlajková loď Redmi bude mít 64Mpx foťák
Příští vlajková loď Redmi bude mít 64Mpx foťák

Čínský gigant ve středu 7. srpna na konferenci Images of the Future společně se Samsungem oznámil nový snímač. Ve srovnání se 48Mpx snímačem Samsung ISOCELL GM1 má o 34 % větší plochu. To by mělo mít pozitivní vliv na množství zachyceného světla. Očekávat můžeme lepší výsledky při focení ve zhoršených světelných podmínkách.

Ve srovnání se 48Mpx snímačem Samsung ISOCELL GM1 má o 34 % větší plochu
Ve srovnání se 48Mpx snímačem Samsung ISOCELL GM1 má o 34 % větší plochu

Fotky vyfocené tímto fotoaparátem mohou mít maximální rozlišení 9248 × 6936 obrazových bodů. Xiaomi však, podobně jako u 48Mpx senzoru, bude skládat jeden bod obrázku ze čtyř bodů snímače čili ve výchozím nastavení budou telefony pořizovat 16Mpx snímky.

Tři metry vysoké fotky se určitě budou hodit
Tři metry vysoké fotky se určitě budou hodit

Nový senzor je kompatibilní s technologií izolace pixelů ISOCELL PLUS, která zajišťuje lepší reprodukci barev. Samsung ISOCELL Bright GW1 přijde dále s inteligentní technologií nastavení ISO, která je schopna v reálném čase detekovat nejvhodnější hodnotu, aby fotografie nebyly přeexponované a zároveň došlo ke snížení šumu u snímků pořízených v prostředí se slabým osvětlením.

Nový senzor je kompatibilní s technologií izolace pixelů ISOCELL PLUS
Nový senzor je kompatibilní s technologií izolace pixelů ISOCELL PLUS

Kam to půjde dál?

Nasazení fotoaparátu s rozlišením 64 Mpx do příštího modelu telefonu Redmi je takřka hotovou věcí. Čínský výrobce však naznačil i výhledy do blízké budoucnosti. V té bychom se měli dočkat mobilů s rozlišením 108 Mpx, které budou mít na čipu 12 032 × 9 024 obrazových bodů.

Xiaomi dává v poslední době fotoaparátům ve svých telefonech velkou prioritu, což přineslo své výsledky. Například v renomovaném testu DxOMark patří letošní vlajkové lodi Xiaomi Mi 9 se 107 body pěkné osmé místo.

64Mpx čip přinese více světla
64Mpx čip přinese více světla

Podle generálního ředitele se firma v květnu 2018 rozhodla udělat velký skok v oblasti fotografování. Založila proto nové samostatné oddělení, které se zabývá všemi aspekty vývoje hardwaru a softwaru fotografických senzorů. Jen tým, který vyvíjí nové algoritmy umělé inteligence zaměřené na mobilní fotografii, se skládá z více než 1 000 lidí a doposud má na svém kontě více než 684 patentů.

Těšíte se na mobily se 64Mpx a 108Mpx foťákem?

Zdroje: engadget.com, chinese.engadget.com, twitter.com, xiaomist.com.

Tipy na nové aplikace #18: Mi Band 5 Watch Faces, Zámek Veltrusy a MyWallApp
Tipy na nové aplikace #18: Mi Band 5 Watch Faces, Zámek Veltrusy a MyWallApp

Máme tu první srpnovou neděli a s ní další pokračování seriálu, ve kterém vám představujeme zajímavé nové programy z Obchodu Číst dál...

Seznam 52 telefonů Xiaomi, které dostanou aktualizaci na Android 11
Seznam 52 telefonů Xiaomi, které dostanou aktualizaci na Android 11

Na telefonech Xiaomi je primárně grafická nadstavba MIUI, pod kterou však běží operační systém Android. Aktuálně probíhají aktualizace na MIUI Číst dál...

Žádných 48 Mpx! Fotoaparát Redmi Note 7 má rozlišení „jen“ 12 Mpx

Ve čtvrtek 10. ledna byl představen první telefon, který Redmi vydává jako samostatná značka - Note 7. Laickou i odbornou Číst dál...

Redmi 9

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.