Recenze Xiaomi Mi 11 Lite: velké překvapení ve štíhlém těle

Odlehčené, zato levnější verze vlajkových modelů se dlouhodobě těší velké popularitě. S modely vybavené přídomkem „Lite“ má bohaté zkušenosti i Xiaomi, které nově na trh přináší model Xiaomi Mi 11 Lite se zajímavým poměrem ceny a výkonu. V čem smartphone hodlá zabodovat v dravou konkurencí přeplněných vodách?

Obsah recenze Xiaomi Mi 11 Lite

Balení Xiaomi Mi 11 Lite: obal i fólie jako bonus

Obsah balení Mi 11 Lite se nijak nevymyká zvyklostem běžným u smartphonů Xiaomi střední třídy. V základu tedy nalezneme nejen napájecí adaptér a USB-C kabel, ale na telefonu je také již z výroby aplikovaná ochranná fólie a v balení se ještě ukrývá čiré TPU pouzdro. Jelikož telefon nedisponuje 3,5mm jackem pak příznivce drátových sluchátek jistě potěší, že výrobce alespoň nezapomněl přibalit redukci z USB-C.

Xiaomi Mi 11 Lite je překvapivě lehké a tenké zařízení

První co mě na Xiaomi Mi 11 Lite překvapilo prakticky ihned po vybalení z krabičky byla hmotnost a tloušťka tohoto telefonu. Stačí, když Mi 11 Lite srovnám třeba s mnou naposledy testovaným Realme 7 s prakticky stejně velkým displejem. Byť Realme nabídne o 750 mAh větší baterii, je o takřka 40 gramů těžší a 2,6 mm tlustší než Xiaomi. U dnes testovaného kousku pak konkrétní rozměry činí 160,5 x 75,7 x 6,8 mm a ručička vah se zastavila na hodnotě 157 gramů. Zejména za nízkou hmotnost Xiaomi Mi 11 Lite bezesporu z části vděčí použití plastové konstrukce.

Xiaomi Mi 11 Lite přední strana

Rámeček má, jak je v poslední době zvykem, metalický povrch a na první pohled tak poznáte, že se nejedná o kov jen díky absenci předělů pro odstínění antén. Tato plastová konstrukce je pak vsazena mezi dvojici skel. Displej kryje dobře známá ochrana Corning Gorilla Glass 5. Na zádech je pak použito rovněž sklo, ovšem zde se již výrobce jeho původem nechlubí.

Xiaomi Mi 11 Lite záda

Co se designu týče, jasným předobrazem zde byl „velký bráška“ v podobě Xiaomi Mi 11. To je patrné zejména na netradičním provedení modulu fotoaparátů na zadní straně telefonu. To je prakticky identické právě s Mi 11. Samotná záda jsou pak lesklá a sklo, na rozdíl od zmíněné Mi 11, postrádá zaoblení po bocích. Přechod mezi zadním sklem a rámem telefonu je zde sice vyřešen nanejvýš precizně a telefon tak neřeže do dlaní, úchop Mi 11 Lite by však rozhodně mohl být pohodlnější. To je ostatně problém, který trápí obecně všechny telefony s rovnými zády a lepšímu úchopu zde pomůže už jen obal. Naštěstí, díky zmiňované velmi malé tloušťce se ani po nasazení základního TPU obalu z Xiaomi Mi 11 Lite nestane otylá monstróznost a jeho rozměry jsou stále přijatelné.

Mi 11 Lite profil

Čtečka otisků prstů Xiaomi Mi 11 Lite

Byť telefon disponuje AMOLED displejem, Xiaomi se rozhodlo použít raději čtečku integrovanou do tlačítka napájení. To možná není v některých situacích tolik praktické, jako právě čtečka v displeji, má to však rozhodně svá pozitiva. Ačkoli čtečky v displejích urazily velký kus cesty, stále se svou rychlostí a přesností ne zcela vyrovnají klasickým kapacitním čtečkám. A z toho právě těží Xiaomi Mi 11 Lite, jehož čtečka je velmi rychlá a přesná. Prst na ni stačí pouze přiložit a telefon je do vteřiny odemknutý. Menší zajímavostí je pak provedení tlačítka se čtečkou. To totiž na první pohled vypadá jako klasické tlačítko napájení – je mírně vystouplé nad povrch bočního rámečku a na to, že je v něm integrovaná čtečka otisků je i velmi úzké.Xiaomi Mi 11 Lite čtečka otisků

Skvělý, 90Hz AMOLED displej

Jedním z lákadel Xiaomi Mi 11 Lite je bezesporu displej. Jedná se o FullHD+ AMOLED panel s 90Hz obnovovací frekvencí a schopností zobrazit až miliardu barev – jedná se tedy o 10bit obrazovku. Maximální svítivost obrazovky 800 nitů pak v rámci cenové kategorie lze rozhodně označit za nadstandardní a čitelnosti displeje na slunci se tak opravdu nemusíte bát. Co se barevného podání týče, to lze v nastavení systému přizpůsobit k obrazu svému. Nebo můžete vše nechat na automatice, která kopíruje DCI-P3 barevný prostor a výsledný obraz pak nabídne poměrně reálné barvy s lehkým příklonem ke studenějšímu tónu.

90Hz displej AMOLED

Hardwarová výbava Xiaomi Mi 11 Lite

Výkon telefonu dodává čipset Snapdragon 732G a ti z vás, kteří se v nabídce čipových sad amerického Qualcommu trochu vyznají tak patrně hned zpozorní. Tady tak trochu něco nehraje. Vždyť loňské Xiaomi Mi 10 Lite – které jsme na blogu také recenzovali – nabídlo Snapdragon 765G, tak proč jeho nástupce sází na slabší řešení? Ono to bude patrně tím, že Xiaomi Mi 11 Lite jeho nástupcem v pravém slova smyslu není. Za toho lze považovat až Mi 11 Lite 5G, rozdíly mezi těmito „odlehčenými jedenáctkami“ jsme již na blogu rozebrali v samostatném článku. Ve zkratce ale můžeme vypíchnout, že Xiaomi Mi 11 Lite 5G používá na modernějším výrobním procesu (5 vs. 8 nm) postavený čipset Snapdragon 780G. Díky tomu pak nabídne nejen citelně vyšší výkon, ale také podporu 5G sítí.

Xiaomi Mi 11 Lite specifikace

Zpět ale ke dnes recenzovanému kousku, kterým je Xiaomi Mi 11 Lite. Vedle zmíněného čipsetu se můžete spolehnout na přítomnost 6 GB RAM a 64 nebo 128 GB interního úložiště. To je dále rozšiřitelné pomocí microSD karet, budete však muset obětovat slot pro druhou SIM. Jak jsme si již řekli, telefon je odkázán nanejvýš na LTE sítě. Vedle toho však s levnějším čipsetem přichází také kompromis v oblasti Wi-Fi konektivity, která zahrnuje standardy 802.11 a/b/g/n/ac, na Wi-Fi 6 si tak budete muset nechat zajít chuť. Samozřejmostí je pak přítomnost Bluetooth, zde ve verzi 5.1. Co se kvality příjmu signálu týče, ta je i díky plastovému rámečku na velmi dobré úrovni a to jak v případě mobilních sítí, tak i Wi-Fi.

Xiaomi Mi Band 5

Xiaomi Mi 11 Lite – testy výkonu

Byť předchozí odstavce nebyly k použitému čipsetu a tím pádem i výkonu Xiaomi Mi 11 Lite zrovna shovívavé, tak žádný průšvih rozhodně nečekejte. Snapdragon 732G s osmijádrovým procesorem a grafickým čipem Adreno 618 si slušně poradí i s hrami – byť u těch nejnáročnějších, jako například Genshin Impact budete muset počítat s nanejvýš střední úrovní grafických detailů. Už vůbec vás pak tento čipset nebude limitovat při každodenním používání telefonu.

AnTuTu Benchmark

Tradičně testujeme telefony v AnTuTu Benchmarku, který porovnává jejich výkony v oblasti procesoru, grafiky, paměti a uživatelské zkušenosti. Výsledkem je skóre, které slouží ke komplexnímu porovnání dvou a více zařízení.

3D Mark

Pokud hledáte benchmark, který co nejlépe prověří herní výkon (nejen) smartphonu, jen těžko najdete vhodnější nástroj než 3DMark. Stejně jako hra, také tento benchmark zatěžuje především grafické jádro použitého chipsetu.

Test Sling Shot Extreme OpenGL ES

Test Sling Shot Extreme Vulkan

Test Wild Life

Geekbench 5

Benchmark Geekbench 5 vyhodnocuje především výpočetní výkon a poměrně dobře odráží, jak se zařízení chová v běžných operacích, jako je surfování po webu či práce s dokumenty. Počítá zvlášť výsledky při zpracování jedním procesorovým jádrem a s více jádry.

Výsledky testů s jedním jádrem

Výsledky testů s více jádry

AI benchmark

V portfoliu benchmarků máme také AI Benchmark, zaměřující se na měření výkonu v oblasti umělé inteligence. Tento obor zaznamenává na telefonech velký rozmach a například na zařízeních Xiaomi hraje významnou roli při automatickém nastavení fotoaparátu během pořizování snímku a následném zpracování.

Operační systém a optimalizace

Ke smartphonům Xiaomi neodmyslitelně patří prostředí MIUI a zde pak máme tu čest konkrétně s MIUI 12 běžící na Androidu 11 přičemž v době psaní recenze systém spoléhá na měsíc starou bezpečnostní aktualizaci. Pokud jste náhodou ještě neměli s MIUI tu čest, ve zkratce bych jej charakterizoval jako značně upravený Android oplývající barvami a možnostmi personifikace. Mezi ty lze zařadit třeba volbu rozložení aplikací v laucheru na jeho jednotlivé plochy či do výsuvné nabídky nebo možnost vybrat si ze dvou odlišných stylů přepínačů, respektive notifikační oblasti. Když už zmiňujeme personifikaci, nemůžeme opomenout ani změnu témat, kterých máte na výběr skutečně velké množství. Nejen možnostem úpravy MIUI 12 k obrazu svému se pak věnuje náš  miniseriál představující novinky v MIUI 12 na screenshotech i videu.

Redmi Note 10

Chybět zde pochopitelně nesmí ani povedené ovládání gesty či možnost zůstat u klasické trojice ovládacích tlačítek. Pak získáte možnost prohodit jejich pořadí. Xiaomi do nadstavby implementovalo řadu aplikací z vlastní dílny a nutno podotknout, že ty jsou z pravidla skvěle funkční a přehledné a dobře zapadají do celkového vzhledu nadstavby. Po prvním spuštění pak bylo v telefonu větší množství aplikací než bych si přál, většinu z nich však naštěstí lze snadno odinstalovat. Samotná optimalizace systému je pak prvotřídní. Vše funguje rychle a plynule, nedochází k žádným zpomalením či pádům aplikací a 90Hz displej pak plynulost prostředí jen podtrhuje.

Baterie a nabíjení

Uvnitř smartphonu se nalézá baterie o kapacitě 4 250 mAh. To není nijak závratná hodnota, vezmeme-li v potaz, že se dnes zcela běžně setkáváme se smartphony s bateriemi o kapacitách překonávajících 5 000 mAh. Nižší kapacitu je zde však potřeba brát jako daň za tenkou a lehkou konstrukci. Přes nevelká očekávání však Xiaomi Mi 11 Lite zanechalo v tomto ohledu dobrý dojem. Při každodenním zápřahu zahrnujícím telefonáty, komunikaci přes mail i několik instant messengerů, procházení webu, hodinku až dvě poslechu hudby přes sluchátka či pár minut YouTube a hraní her jsem se pohyboval mezi 6 a 7 hodinami aktivního používání. To v podstatě znamená, že Xiaomi Mi 11 Lite dokáže být dvoudenním smartphonem, ovšem při náročnějším používání se každodennímu nabíjení nevyhnete. Díky originálnímu napájecímu adaptéru pak nabití baterie z 15 na 100 % zabere v průměru 55 minut.

USB-C

Zvukový projev Xiaomi Mi 11 Lite

Jedním z příjemných trendů poslední doby je osazování smartphonů hlasitými stereo reproduktory a Xiaomi Mi 11 Lite tento trend naštěstí následuje. V tomto případě se jedná o asymetrické stereo, takže se o hlasitý přednes stará i telefonní reproduktor. Tato konkrétní sestava sice nepatří mezi ty nejhlasitější, nicméně zvuk zprostředkovává překvapivě prokreslený s citelným náznakem basů a jasnými středy. Rušivé „plechové“ zkreslení se pak projevuje až při nejvyšší úrovni hlasitosti.

Mi 11 Lite velikost

Fotoaparát Xiaomi Mi 11 Lite je velké překvapení

Fotografická výbava bezesporu patří mezi klady „velkého“ Xiaomi Mi 11 – jak se ostatně můžete přesvědčit v naší recenzi – jak je na tom ale jeho jmenovec s ani ne poloviční cenou? Rovnou na úvod musím konstatovat, že naštěstí o poznání lépe než loňské Xiaomi Mi 10 Lite, kde právě fotoaparát patřil mezi největší slabiny. Hlavním stavebním kamenem úspěchu je v tomto případě relativně nový snímač Samsung Isocell GW3 jehož služby využívá primární fotoaparát. Sestavu pak doplňuje ultraširokoúhlý fotoaparát a makro kamerka, u které musím vyzdvihnout přítomnost automatického ostření.

fotoaparát Xiaomi Mi 11 Lite

Poco X3

Hardware fotoaparátu

 • 64 MPx primární snímač, 0.7 µm, f/1,8, PDAF
 • 8 MPx superširokoúhlý snímač, f/2.2, 119° FoV, FF
 • 5 MPx makro kamerka, f/2.4, AF

Aplikace Fotoaparát

Aplikace Fotoaparát je přehledně uspořádaná do několika režimů, mezi kterými lze přepínat tažením do stran. Z těch zajímavějších režimů musíme zmínit například zpomalené video, portrétní režim, manuální režim či režim „klonování“.  Přepínání mezi ulstraširokým a standardním objektivem (respektive 2x digitálním zoomem) probíhá standardně pomocí tří teček kousek nad zmíněnými režimy. Jen aktivace makro kamerky se v MIUI 12 trochu nelogicky skryla do horní výsuvné nabídky. Aplikace umožňuje také snadno (de)aktivovat vylepšení fotografií za pomocí AI či HDR. Nechybí ani softwarová korekce efektu rybího oka při použití superširokoúhlého fotoaparátu.

Jak fotí Xiaomi Mi 11 Lite?

Primární fotoaparát

Od hlavního fotoaparátu jsem měl – mimo jiné i díky angažmá zmíněného snímače Samsung Isocell GW3 – poměrně velká očekávání a na rovinu musím přiznat, že je Xiaomi Mi 11 Lite dokázalo ještě překonat. 64MPx snímač ve výchozím režimu produkuje 16MPx snímky plné detailů a naopak jen s minimem šumu a to i za ne zcela optimálních podmínek. Pochvalu si snímky zaslouží také za věrné barevné podání, pokud přece jen preferujete spíše saturovanější výstup, stačí aktivovat AI pomocníka v aplikaci fotoaparátu. Skvělý je rovněž i dynamický rozsah snímků a jejich kontrast.

Pokud lze fotografiím – s přihlédnutím k ceně telefonu – něco vytknout, tak snad jen občasné tendence snímky lehce přeostřit. Velmi dobře si pak telefon vede i při focení ve tmě. Už při focení na ve výchozím režimu telefon automaticky prodlouží závěrku a výsledné fotografie jsou už tak velmi slušné. Šum je v rámci možností na přijatelné úrovni a zrovna tak i ostrost snímků. Po aktivaci nočního režimu však dojde ještě k další redukci šumu, lepšímu prosvětlení scény a lepšímu, respektive přesnějšímu vyvážení bílé a saturace. S přihlédnutím k faktu, že jeho fotoaparát nedisponuje ani optickou stabilizací si asi ani nedokážu představit o mnoho lepší výsledky, než Xiaomi Mi 11 Lite aktuálně předvádí.

Ultraširokoúhlý fotoaparát

Další ze sestavy, tedy ultraširokoúhlý fotoaparát dokáže za dobrých světelných podmínek zachytit poměrně kvalitní snímky a to i přesto, že po technické stránce rozhodně na špičku nepatří. Ostrost snímků je až na překvapivě dobré úrovni, jen po okrajích již dochází k mazání detailů. Ocenit je pak třeba také barevné podání velmi blízké tomu z primárního fotoaparátu, což v současnosti určitě nelze označit za standard. Pro focení v noci již pak tento fotoaparát není příliš vhodný, v boji proti šumu se dostavuje citelný efekt olejomalby, detaily se prakticky ztratí a scéna není ani dostatečně prosvětlená. Použitelné snímky však lze s trochou šikovnosti pořídit ještě za šera či západu/východu slunce.

Primární vs. ultraširokoúhlý fotoaparát

Makro fotoaparát

Opomenout nesmíme ani makro kamerku završující výčet fotografické výbavy na zádech Xiaomi Mi 11 Lite. Přestože slušné „makro“ snímky lze s tímto telefonem pořídit i díky digitálnímu výřezu z primárního snímače, makro fotoaparát zde rozhodně není jen pro okrasu. Mělo by se jednat o totožnou sestavu jakou nabídne i „velká“ Mi 11 a vyzdvihnout musím jednak přítomnost automatického ostření, ale také pro makro kamerky nadstandardní 5MPx rozlišení. Správně zaostřit je pak tato kamerka schopna od 3 do 7 cm od foceného objektu. Výsledné snímky pak potěší nejen ostrostí a mírou detailů, ale rovněž solidním barevným podáním.

Ukázkové video

Redmi Note 10


Závěr recenze Xiaomi Mi 11 Lite

Ze Xiaomi Mi 11 Lite se nám vyklubalo milé překvapení. Smartphone možná při pohledu na specifikace zvlášť nevyčnívá. nicméně o to lépe funguje v praxi a ve finále tak před sebou možná máme černého koně mezi smartphony do 10 tisíc korun. Troufám si tvrdit, že kombinace 90Hz AMOLED displeje, stereoreproduktorů, dostatečného výkonu a překvapivě skvělého fotoaparátu dělá z Mi 11 Lite perfektního kandidáta na příští smartphone pro drtivou většinu běžných uživatelů.

Zaujme také mimořádně tenká konstrukce a nízká hmotnost, kterým sice padla za oběť kapacita baterie, ale díky modernímu čipsetu v kombinaci s dobrou optimalizací nepředstavuje ani ta zásadnější problém. Zajímavou volbou je pak i 5G verze Xiaomi Mi 11 Lite. Za tu se vyplatí připlatit za předpokladu, že se řadíte mezi vášnivé hráče a využijete tak potenciál výkonnějšího čipsetu, či si plánujete smartphone nechat co nejdéle a tím pádem v budoucnu by vás tak mohla limitovat právě absence 5G u testovaného modelu.

Cena a dostupnost

Telefon Xiaomi Mi 11 Lite je k dispozici ve třech barevných variantách: černé, modré a růžové. Na výběr je pak ze dvou paměťových variant, lišících se od sebe velikostí interního úložiště – základní varianta nabízí 6/64 GB, a vybavenější pak disponuje 6/128 GB.

Telefon Xiaomi Mi 11 bude představen v pondělí. A bude to dělo!
Telefon Xiaomi Mi 11 bude představen v pondělí. A bude to dělo!

Telefon Xiaomi Mi 11 má být úplně prvním zařízením, které bude pohánět nejnovější procesor Qualcomm Snapdragon 888. Aby čínského výrobce Číst dál...

Rozdíly: Xiaomi Mi 11 vs. Mi 11 Ultra vs. Mi 11 Pro vs. Mi 11i vs. Mi 11 Lite
Rozdíly: Xiaomi Mi 11 vs. Mi 11 Pro vs. Mi 11 Ultra vs. Mi 11i vs. Mi 11 Lite

Xiaomi na konci března představilo několik telefonů, vycházejících z letošní vlajkové lodě Xiaomi Mi 11. Na scéně se tak objevuje Číst dál...

Rozdíly: Redmi Note 10 Pro vs. Xiaomi Mi 11 Lite aneb Souboj sourozenců
Rozdíly: Redmi Note 10 Pro vs. Xiaomi Mi 11 Lite aneb Souboj sourozenců

Už bezmála čtyři měsíce věnujeme neděle na našem blogu porovnávání různých produktů. Dnešní díl seriálu Rozdíly bude patřit dvěma telefonům. Číst dál...

Xiaomi Mi 11 Lite

7 430 Kč
7.9

Výkon

7.0/10

Displej

8.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Fotoaparát

8.5/10

Cena

8.0/10

Klady

 • primární fotoaparát
 • 90Hz AMOLED displej
 • rozměry a hmotnost
 • stereo reproduktory
 • optimalizace

Zápory

 • nižší výkon
 • pro někoho plastová konstrukce
 • rovná záda hůř padnou do dlaně
Poco F3
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám svůj komentář!x
()
x