Chytrá domácnost

Xiaomi Router AX1500 s podporou Wi-Fi 6 přichází na globální trh

V polovině prosince loňského roku Xiaomi představilo nový Router AX1500. Až dosud bylo toto síťové zařízení dostupné výhradně v domovské Číně, nicméně tento týden se objevilo na globálních webových stránkách Xiaomi, což může předznamenávat jeho brzkou dostupnost i v Česku. Pojďme se tedy podívat na nabízené parametry.

Xiaomi Router AX1500 s podporou Wi-Fi 6 přichází
Xiaomi Router AX1500 s podporou Wi-Fi 6 přichází

Z designového hlediska toto zařízení asi ničím nepřekvapí. Jedná se o bílý kvádr s rozměry 247 × 143,7 × 178,8 milimetrů a čtyřmi externími anténami s vysokým ziskem. Obsahuje jen dvě kontrolky – jedna indikuje zapnutí a druhá funkční připojení k internetu. Router je určen pro provoz v interiéru při teplotách od 0 do 40 °C a relativní vlhkosti vzduchu od 10 do 90 %.

Xiaomi Router AX1500 – bezdrátová konektivita

Jedním z největších lákadel je podpora Wi-Fi 6, tedy aktuálně stále ještě nejmodernějšího komerčně dostupného standardu. Tato technologie přináší rychlejší přenosy dat, vyšší efektivitu síťového provozu a lepší výkon v prostředích s mnoha připojenými zařízeními. Router podporuje bezdrátové sítě v pásmech 2,4 a 5,0 GHz standardů IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax.

Jedním z největších lákadel je podpora Wi-Fi 6
Jedním z největších lákadel je podpora Wi-Fi 6

Schopnost pracovat ve dvou vysílacích pásmech přináší výhody rychlých datových přenosů (v pásmu 5,0 GHz) a schopnost pronikat skrze překážky – například stěny (v pásmu 2,4 GHz). Díky inteligentnímu přepínání podle aktuálních podmínek zajišťuje router kvalitní online zážitek, adaptuje se na vaše potřeby a nabízí flexibilní možnosti připojení.

Podpora bezdrátových sítí ve dvou pásmech
Podpora bezdrátových sítí ve dvou pásmech

Díky podpoře Wi-Fi 6 podporuje tento router teoretickou rychlost bezdrátového připojení (v obou pásmech) až 1501 Mb/s. Díky tomu si budete moci užívat rychlé datové přenosy a nižší latenci, což v konečném důsledku znamená stabilnější streamování videí a hraní online her. Samozřejmě je nutné podotknout, že skutečná rychlost se může lišit v závislosti na prostředí.

Rychlost bezdrátového připojení (v obou pásmech) až 1501 Mb/s
Rychlost bezdrátového připojení (v obou pásmech) až 1501 Mb/s

Jde to i přes drát!

Vedle bezdrátové konektivity se za určitých okolností může hodit možnost připojení vybraných zařízení kabelem. Pro tyto účely je Xiaomi Router AX1500 na zadní straně vybaven čtyřmi ethernetovými LAN/WAN porty podporujícími rychlosti 10 Mb/s, 100 Mb/s a 1 Gb/s.

Přečtěte si také  Venkovní kamera Xiaomi nepotřebuje kabel. Energii dodává slunce
Čtyři ethernetové porty
Čtyři ethernetové porty

Když připojíte síťový kabel do kteréhokoli z těchto portů, můžete se připojit k internetu bez nutnosti rozlišovat mezi WAN a LAN porty, což zjednodušuje nastavení a používání.  Porty jsou samoadaptivní, což znamená, že automaticky rozpoznají rychlost připojených zařízení a přizpůsobí se jim tak, aby poskytly optimální výkon.

Ethernetové připojení poskytuje stabilnější a rychlejší spojení než Wi-Fi. Kabel navíc nepodléhá rušení nebo interferencím, které mohou ovlivnit výkon Wi-Fi signálu. Pro zařízení, která vyžadují vysokou šířku pásma, jako jsou stolní počítače, herní konzole nebo síťové úložiště, může připojení kabelem lepší volbou pro zajištění optimálního výkonu.

Pokročilé technologie

Xiaomi Router AX1500 využívá vlastní síťovou technologii Mesh, která umožňuje flexibilní kombinace připojení (drátové/bezdrátové/kombinované) a pro širší pokrytí signálem podporuje připojení až 10 zařízení. Tato technologie zajišťuje plynulé přechody mezi různými přístupovými body s minimální latencí na úrovni milisekund, což umožňuje bezproblémové přecházení po celém domě bez viditelného zpoždění.

Xiaomi Router AX1500 využívá vlastní síťovou technologii Mesh
Xiaomi Router AX1500 využívá vlastní síťovou technologii Mesh

Router lze tedy propojit s dalšími routery Xiaomi kompatibilními s technologií Mesh, pokud mají nejnovější firmware. Pro optimální využití funkcí je však nutné, aby koncová zařízení podporovala protokoly 802.11k a 802.11v, což jsou standardy Wi-Fi, které pomáhají zlepšit výkon bezdrátových sítí v prostředích s více přístupovými body.

Servis XM.cz
Router lze propojit s dalšími routery Xiaomi
Router lze propojit s dalšími routery Xiaomi

Další zajímavou podporovanou technologií je OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Ta umožňuje efektivní přenos dat pro více zařízení současně a snižuje riziko přetížení sítě. Díky ní mohou všechna připojená zařízení fungovat hladce a bez vzájemného rušení, ať už se jedná o online hraní her, studium, práci nebo streamování videí. Pro využití této funkce je nutné, aby koncové zařízení podporovalo OFDMA.

Další zajímavou podporovanou technologií je OFDMA
Další zajímavou podporovanou technologií je OFDMA

Xiaomi Router AX1500 dále podporuje IPTV (Internet Protocol Television) a umožňuje snadné připojení k televiznímu set-top boxu, což zjednodušuje kabeláž a zlepšuje zážitek ze sledování. Díky podpoře více linek IPTV je nastavení jednoduché a poskytuje plynulé sledování televizního vysílání bez ohledu na další probíhající datové přenosy.

Přečtěte si také  Xiaomi Note E-Ink: Ideální tablet pro čtení, zapisování a skicování
Xiaomi Router AX1500 dále podporuje IPTV (Internet Protocol Television)
Xiaomi Router AX1500 dále podporuje IPTV (Internet Protocol Television)

Akcelerace a náročné testy

Nesporně zajímavou vychytávkou je exkluzivní akcelerace pro telefony značek Xiaomi a Redmi, která snižuje latenci při hraní her. Když je připojeno více zařízení, router chytře rozpozná tyto smartphony a aktivuje speciální režim pro hry, čímž efektivně redukuje zpoždění a lagy a zajistí plynulý a bezproblémový herní zážitek.

Exkluzivní akcelerace pro telefony značek Xiaomi a Redmi
Exkluzivní akcelerace pro telefony značek Xiaomi a Redmi

Zmínit musíme ještě tří další technologie, které zlepšují výkon a bezpečnost vaší sítě. BSS Coloring zajišťuje optimalizaci algoritmů a snížení rušení mezi Wi-Fi sítěmi. WPA3 poskytuje nejnovější zabezpečení a šifrovací protokoly k ochraně dat v rámci domácí sítě. Konečně IPv6 rozšiřuje adresní kapacitu, zvyšuje efektivitu směrování a zabezpečení.

BSS Coloring, WPA3 a IPv6
BSS Coloring, WPA3 a IPv6

Xiaomi Router AX1500 prošel přísnými testy kvality, které zahrnují testy stability napájení, zkoušky v náročném prostředí, testování zátěže paměti a testy spolehlivosti flash paměti. Výsledky potvrdily vysokou kvalitu a spolehlivost produktu – router například zvládl více než 220 000 cyklů zapnutí a vypnutí a přes 1000 hodin testů v náročných podmínkách.

Xiaomi Router AX1500 prošel přísnými testy kvality
Xiaomi Router AX1500 prošel přísnými testy kvality

Xiaomi Router AX1500 – cena a dostupnost

V krabičce kromě samotného routeru dále najdete napájecí adaptér s napájecí kabelem, jeden síťový kabel, uživatelskou příručku a záruční list. Úvodní nastavení je nutné provést z aplikace Mi Home, která je zdarma dostupná pro telefony s operačními systémy Android a iOS.

Xiaomi Router AX1500 s podporou Wi-Fi 6 přichází na globální trh
Xiaomi Router AX1500 s podporou Wi-Fi 6 přichází na globální trh

Xiaomi Router AX1500 se tento týden objevil na globálních stránkách výrobce, což značí jeho brzkou dostupnost. V tuto chvíli však neznáme termín zahájení prodejů v Česku, ani cenu, za kterou by měl být nabízen. Očekáváme, že by se cenovka mohla pohybovat pod hranicí 1000 Kč, což by byla za zařízení s takovými parametry naprostá pecka.

Zaujal vás Xiaomi Router AX1500?

Zdroj: mi.com.

Bezplatná poradna Xiaomi

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zdeněk
zdeněk
18 dní před

Dobrý den pane Kiliáne,

Osobně bych šel raději do o něco dražšího https://www.mi.com/cz/product/xiaomi-router-ax3200/
Dá se předobjednat za sympatických cca 1200 kč což je slušná cena.

Pokud by tyto routery byly kompatibilní s ostatními Meshy (TP-link), tak by to bylo ještě mnohem lepší.

Velikou neznámou jsou doprovodné aplikace pro router – správu – vyhledání – před možná rokem jsem zkoušel něco podobného a bylo to celkem utrpením.

zdeněk
zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
18 dní před

Dobrý den, já jsem dlouho používal VIGOR / CISCO a posledních pár let skoro výhradně TP-LINk – hlavně pro jeho suprovou podporu. Nedávno jsem vyměnil VDSL+ od Zyxelu za TP-LINK VR300 a ono to běží lépe, rychleji. Jenom to O2 furt kecá, že tam mám nepodporovaný modem.

Před rokem známý někde něco koupil – tuším, v Německu a byl to levný router od Xiaomi a nastavit to se prostě nedalo … za tu cenu cca 500 bych to nedal ani do garáže

Příjemný den

Dan
Dan
Odpovědět  zdeněk
18 dní před

Já v naději koupil na ADSL TP-Link AC2800 – wifi bez problémů, ale ačkoliv mám 100MBit, který běžel až 115, připojení začalo padat a modem nezvládne víc než 85, na kterých mi Cetin musel snížil rychlost. Já už bych TP-Link teda nekoupil ani náhodou..

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Dan
18 dní před

Dobrý den Dane,

ten AC2800 já mít nemůžu, u nás na dědině tohle nefunguje. No tu AC2800 jsem konfiguroval u známých, kde je 35b v pohodě a sice to chtělo celé nastavit a dostavit tak to běhalo kolem 95. Poskytovatel byl tehdy O2. Muselo se to tehdy domluvit přímo s operátorem, kde on měl něco na VDSL slamu nastavené jinak. Ale pak to chodilo.

Druhý známý měl také ten AC2800 a pak jim tam natáhli optiku a nyní tam má modem od Vodafone, kde to běhá kolem 995 MB

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
17 dní před

AC2800V se již neprodává.

https://www.tp-link.com/cz/home-networking/dsl-modem-router/archer-vr2800v/

Místo něho je ten Archer-VR-2100

Ddm
Ddm
18 dní před

Dobrý den někdy se dá i asus ax 57 koupit za 1200kc a to je top

Petr
Petr
Odpovědět  Ddm
18 dní před

S těmi Mesch jsem akorát naštvaný, nechápu proč prostě z toho neudělají standard. Každý výrobce to má pouze pro své produkty a pak člověk nemá svobodnou volbu pro rozšíření sítě produkty od jiného výrobce. Mám třeba ten Smart box od O2 , který sice umí Mesh, ale pouze pro své zařízení. Nejsem blázen, abych kupoval jejich zařízení za 4000 Kč za kus, když by h potřeboval minimálně 2-3. Mám doma ty kostky od Mercusys Halo H50G a nyní jsou mi o ničemu, když si to nerozumí s tím Smart boxem od O2.

zdeněk
zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
17 dní před

Mám TP-Link Archer VR300 k němu ten jejich TP-Mesh a fungují oba včetně VDSL+

Tuším, že je to ta RE330 AC1200

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
16 dní před

Dobrý den,

já jsem volil VR300 jako náhradu VDSL+ routeru od O2 + nechtělo se mi dávat takové peníze za předražený O2 modem. Dosah / Výkon je vynikající a ten MESH RE330 mám jen na překrytí pro venkovní IP kamery + IOT.
Bohužel u nás optika není, a jsem i celkem daleko od VDSL slamu (ústředny) a tak jsem rád za to, že to funguje.
Je celkem rozdíl platit za nějaké služby od O2 599,- a tu stejnou částku mít od VF za 1GB linku.

zdeněk
zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
16 dní před

Já jsem na dědině a u nás je jen 50/15 od O2

zdeněk
zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
17 dní před

Asus má u routerů celkem velice pomalé CPU a updaty vydávají jak se jim zachce

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
16 dní před

Dobrý den, dával jsem nějaký router dohromady, přitom tam byly připojeny jen 2 normální PC + O2TV. Při použití O2TV šlo jejich CPU na skoro 90% a blbě se to dalo nastavit tak, aby propustnost byla pro všechny LAN stejná. Nepomohl ani alternativní FW (padavan). Nakonec se za pár korun koupila nějaká TENDA s kterou to najednou vše šlo.

Příjemný den

Jan
Jan
18 dní před

Zdravím,
dík za pěknou recenzi – myslíte že se můžeme těšít i na recenzi  Xiaomi BE 3600 WiFi 7 router?

Tom
Tom
Odpovědět  Karel Kilián
17 dní před

no dnes jsem nestihl pošťáka, tak zítra si ho vyzvednu

zdeněk
zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
17 dní před

Dobrý večer, bohužel si myslím, že není na EU certifikovaný, tzn., že by i mohl rušit nějaká pásma jiná.

Stačí se podívat na Amazon, moc jich tam není snad 4 kousky

https://www.amazon.de/stores/page/6C430086-DDE5-49B6-A9E9-7B5F5C6C6AE5/search?ref_=ast_bln&terms=router

Moc jich neni – to vyhledání je v celém Xiaomi store v Amazonu.

Asi bych do něho nešel

Jan
Jan
Odpovědět  Karel Kilián
12 dní před

Takže funguje bez problému jen je potřeba to nastavit přes webové rozhraní a ideálně v chromu, protože je vše pouze v čínštině, ale chrome si s tím celkem pěkně poradí a toho nastavení tam zase není tolik a 97% lidí se v tom mimo tlačítka aktualizovat dál nevrtá co se týče certifikace jdou tam nastavit pásma v kterých chcete aby fungoval tak jsem to opsal ze starého routeru, takže tam bych taky problém neviděl – jinak těch pár dní zatím bez jediného problému no a drobnost redukce Čína-EU zásuvka
Jinak se nějak rozházeli přihlašovací údaje Tom je Jan

Last edited 12 dní před by Jan
32
0
Napište nám svůj komentář!x