DxOMark hodnotil foťáky Xiaomi 13 a 13 Pro. Nenaplnily očekávání

Jedním z největších prodejních artiklů telefonů Xiaomi 13 a 13 Pro jsou nepochybně fotoaparáty, které ladila německá společnost Leica. Mnozí recenzenti na ně pějí ódy, nicméně před týdnem prošly renomovaným fotografickým benchmarkem DxOMark a musíme konstatovat, že fotí sice velmi dobře, ale očekávání do nich vkládaná nenaplnily.

Fotoaparáty jsou jedním z hlavních prodejních artiklů Xiaomi 13 a 13 Pro
Fotoaparáty jsou jedním z hlavních prodejních artiklů Xiaomi 13 a 13 Pro

Základní model Xiaomi 13 jsme testovali mezi prvními a s výsledky jsme vás seznámili v podrobné recenzi, ve které jsme se pochopitelně věnovali i kvalitám fotoaparátů. Pokud bychom měli shrnout své dojmy: telefon fotí opravdu velmi slušně a nesporně v tomto směru patří mezi nejlepší. Jak ale ukazuje umístění v rámci DxOMarku, do „top 10“ se prostě nevešel.

Jak obstály telefony Xiaomi 13 a 13 Pro v DxOMarku?

Nalijme si čistého vína a přiznejme si, že se od foťáků Leica čekalo daleko, daleko víc. Xiaomi 13 Pro získal v DxOMarku celkové hodnocení 136 bodů, což stačilo na 16. místo. Základní model Xiaomi 13 obdržel 130 bodů a skončil až na 30. příčce.

Xiaomi 13 a 13 Pro bodují v oblasti foťáků
Xiaomi 13 a 13 Pro bodují v oblasti foťáků

Žebříčku aktuálně vévodí Honor Magic5 Pro se 152 body, před Huaweiem Mate 50 Pro se 149 body a telefony Google Pixel 7 Pro a Honor Magic4 Ultimate, které získaly shodně 147 bodů. Aktuálně nejlepším mobilem značky Xiaomi zůstává dva roky starý Xiaomi Mi 11 Ultra, který je se 141 body na osmém až desátém místě.

Ano, model Ultra by měl být z hlediska fotoaparátů ještě o třídu výše, ale čekali bychom, že se mu o dva roky novější zařízení značně přiblíží, nebo ho dokonce předběhnou. Obzvlášť v případě verze Pro s jednopalcovým senzorem Sony IMX989 byla naděje na překonání dosavadního favorita značná.

Xiaomi 13 Pro v DxOMarku

Odborníci z DxOMarku vnímají jako největší výhody fotoaparátů v případě Xiaomi 13 Pro dobré detaily, barvy a expozici při fotografování i natáčení videa. Pochválili dobrý výkon zoomu na krátkou a střední vzdálenost a dobrou kvalitu zaznamenaného zvuku. Kladně hodnotili široký dynamický rozsah, neutrální vyvážení bílé při jasném světle a obecně pěkné barvy.

Naopak nejzásadnější výtky měli k focení v náročnějších světelných podmínkách, jako jsou scény v protisvětle nebo při slabém osvětlení. Kritizovali také nestabilitu expozice ve vysoce kontrastních scénách a konstatovali, že tento telefon není vhodný pro záznam hlasitých zdrojů zvuku, jako jsou koncerty a podobná představení.

Výsledek testu fotoaparátu Xiaomi 13 Pro
Výsledek testu fotoaparátu Xiaomi 13 Pro

Výtku si tento telefon vysloužil za prodlevy mezi stisknutím spouště a pořízením snímku, které se projevovaly zejména v podmínkách s vysokým kontrastem. Na některých fotkách zaznamenali nežádoucí artefakty a občas se objevily problémy s automatickým ostřením.

„S hodnocením fotoaparátu 136 body si Xiaomi 13 Pro v našich testech vedl dobře a nabízel jasnou expozici, pěkné barvy a dobré zachycení detailů v režimech fotografií i videa.“ uvádějí experti na testování fotoaparátů v mobilních telefonech.

Xiaomi 13 v DxOMarku

Levnější (leč stále poměrně drahá) základní verze Xiaomi 13 dostala pochvalu za neutrální vyvážení bílé a pěkné barvy i při fotografování v obtížných podmínkách. Odborníci dále hodnotili kladně dobrou expozici při denním světle a v interiéru, a to jak při fotografování, tak i při natáčení videa.

Poco X5

Dále si pochvalovali dobrou texturu a úroveň zachycených detailů ve většině podmínek či dobrý kompromis mezi texturou a šumem v dobrých i zhoršených světelných podmínkách. V případě natočených videí oceňovali, že se v záběrech neobjevují téměř žádné nežádoucí artefakty.

Výsledek testu fotoaparátu Xiaomi 13
Výsledek testu fotoaparátu Xiaomi 13

Kritiku si telefon Xiaomi 13 vysloužil za omezený dynamický rozsah a určitou nestabilitu adaptace expozice v interiéru a při slabém osvětlení. I zde se občas objevily potíže s automatickým ostřením a další pokárání si tento model vysloužil za malou hloubku ostrosti či nepřesný odhad hloubky v režimu bokeh.

„S hodnocením fotoaparátu 130 body podal Xiaomi 13 dobrý výkon díky trojité konfiguraci fotoaparátu, která umožňuje pořizování kvalitních fotografií a videí v podstatě za všech podmínek. I když se zařízení neumístilo na vrcholu našeho žebříčku, fotoaparát Xiaomi 13 si v rámci svého cenového segmentu stále vedl dobře.“ konstatují experti.

Co říkáte na výsledky Xiaomi 13 a 13 Pro v benchmarku DxOMark?

Zdroje: dxomark.com, dxomark.com.

Které telefony dostaly ve 52. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?
Které telefony dostaly ve 52. týdnu aktualizace MIUI a/nebo Androidu?

Máme za sebou předposlední týden roku 2020, a to je na našem blogu okamžik, kdy se podíváme na to, které Číst dál...

Co prozradila první recenze tabletu Xiaomi Pad 5?
Co prozradila první recenze tabletu Xiaomi Pad 5?

Dlouho očekávaný tablet od Xiaomi se začal prodávat na globálním trhu, díky čemuž se dostal do rukou technických redaktorů. Patrně Číst dál...

Kdy Xiaomi vydá aktualizace na Android 13? Nejdřív v listopadu
Kdy Xiaomi vydá aktualizace na Android 13? Nejdřív v listopadu

V polovině srpna vydal Google aktualizaci na Android 13 pro své telefony Pixel. Na vypuštění nové verze mobilního operačního systému Číst dál...

Poco X5

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk
Zdeněk
2 měsíců před

Dobrý den,

Myslím si, že kdyby se použil sofistikovanější SW jako třeba u Samsungu nebo VIVA tak by se mohlo dostat dál.

Přitom modely od VIVA – tedy X90 Pro a X90 Pro+ skončily na tom o něco lépe než Top model od Xiaomi. (stejné čipy jako Xiaomi) – X90 pro+ bohužel nebude v Evropě a klasické Pročko stojí podobně (byla akce kdy se toto Pro+ vlezlo do cca 21 000 místo nynějších 26900), přitom i ta starší X80 pro fotí podobně jako 13-pro.

Přitom starší 12TPro se umístil podobně jako ta “13-tka” – V podstatě jistě nyní mnohem lepší volba než základní 13-tka. (12-tka pro se sežene dnes do 19 000 )

Uvidíme až půjde ven ULTRa kam ta to dotáhne.

Na druhou stranu je velice dobré, že 12SUltra + 13 pro patří k těm lepším
( https://www.gsmarena.com/best_android_phone_for_photography-review-2541.php )

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den,

12T-Pro má ořezanou výbavu, k hlavnímu senzoru má tam jen 8 Mpx bez OIS (Ultra-Wide).

Ono tohle celé šlo vidět i u řady 12, kdy 12S-Ultra má stejné bodové hodnocení jako ta 12-Pro, což je myslím špatně. (Přitom ta 12S-Ultra začínala na cca 900€- což byla velice slušná cena )

Zdeněk
Zdeněk
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobrý den,

bohužel tomu tak nebylo, 12-Pro fotila a umístila se o něco hůře než ta 12Tpro.
Když beru jen EU region tak 12TPro byla z těch 12-tek nejlepší.

12SUltru neberu, protože byla zalistovaná někde v I/DE za cca 1200€, ale pak byla dostupnost v EU zrušena a nyní se “doprodává” za zhruba $900.

Příjemný den

zdenek
zdenek
Odpovědět  Karel Kilián
2 měsíců před

Dobry vecer,

no jsem velice zvedav na cip v NOTE 12Pro+, ktery se pry jiz brzo bude prodavat za cca 12 000 v CZ. Dokonce jsem jiz nekde videl oznameni o testovani tohoto modelu.

8
0
Napište nám svůj komentář!x