Recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite: levný a šikovný robotický vysavač

Chtěli byste mít doma neustále uklizeno, ale nemáte čas, nebo vás uklízení prostě nebaví? Jasnou odpovědí je v takovém případě robotický vysavač. Na trhu jich dnes najdete opravdu mnoho, od nejlevnějších s cenovkou pod 2000 Kč, až po špičkové modely Roomba, atakující částku 30 tisíc korun. V našem e-shopu nabízíme model, který je rozumným kompromisem mezi zajímavými funkcemi a příznivou cenou. Jaký je, to vám prozradí naše recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite. Produkt se prodává také pod označením Xiaowa Lite C10 (C102).

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite se představuje

Robotický vysavač Xiaomi Roborock Xiaowa Lite vyrábí firma Roborock, tedy stejná, jako v případě nejvyššího modelu Mi Robot 2, který jsme recenzovali v květnu. Oba vysavače mají díky tomu některé shodné prvky, a tím pádem i podobné vlastnosti, ačkoli je cena Xiaowa Lite proti Mi Robotu 2 poloviční. Xiaomi prodává oba modely pod svou značkou.

Patrně nejzásadnějším rozdílem mezi oběma modely je absence LIDARu, což je (zjednodušeně řečeno) součástka, sloužící k mapování okolního prostředí. Přestože jde jen o jedno z celé řady čidel, plyne z toho celá řada poměrně podstatných rozdílů, které vám naše recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite prozradí.

Obsah balení

Vysavač je prodáván v praktické krabici ze tvrdého kartónu, vybavené plastovým uchem pro snadné přenášení. Z ní pak vytáhnete další kartónovou krabici s odklápěcím víkem, pod kterým se již skrývá očekávaná „nadílka.“

První vrstva kromě kartónových vycpávek obsahuje papírovou pošetku se stručným návodem a bezpečnostními instrukcemi. Po vyjmutí horní vrstvy už spatříte samotný přístroj, zabalený v igelitovém sáčku. Součástí balení je dále nabíjecí stanice a napájecí šňůra s evropskou koncovkou. Nabíjecí dok je elegantní, malý, stylový a všude se hodí.

Poslední, co v krabici najdete, je kartáček pro čištění a odstraňování namotaných vlasů. Zde je první rozdíl proti Mi Robotu 2, který tento kartáček vozí pod víkem s nádobkou na odpad, což nám připadá praktičtější.

Nabíjeci stanice, napájecí kabel a kartáček
Nabíjeci stanice, napájecí kabel a kartáček

Proti balení Mi Robota 2 chybí plastová podložka usnadňující nájezd na nabíjecí stanici, což ovšem není velký problém, protože Xiaowa Lite na ni najíždí bez sebemenších potíží. Trošku zamrzela absence náhradních hepa filtrů, které jsme u Mi Robota 2 dostali. Součástí není ani nádobka na vodu, neboť tento vysavač nepodporuje mokré čištění – takzvané „mopování“.

Vzhled a zpracování

Tělo vysavače je vyrobeno z kombinace matného bílého a šedého plastu, na přední straně je v nárazníku černý pruh z lesklého plastu, ve kterém jsou umístěna čidla. Xiaomi Roborock Xiaowa Lite má kruhový tvar, jako většina dnešních robotických vysavačů.

Na přední straně je v nárazníku černý pruh z lesklého plastu
Na přední straně je v nárazníku černý pruh z lesklého plastu

Průměr vysavače je 35,3 centimetrů, tedy na milimetr stejný jako v případě Mi Robota 2. Výška Xiaowa Lite je 9,1 centimetru, což je o půl milimetru méně ve srovnání s dospělejším sourozencem, který povyrostl kvůli LIDARu. Celkově jsou si Roborock Xiaowa Lite a Mi Robot 2 na pohled v mnoha směrech podobné.

Přední část

Přední část tvoří odpružený nárazník s pogumovaným lemem, jehož smyslem je zastavit stroj při kontaktu s překážkou. Chrání tak jak samotné zařízení, tak překážku, s níž přijde do kontaktu.

Přední část tvoří odpružený nárazník s pogumovaným proužkem
Přední část tvoří odpružený nárazník s pogumovaným proužkem

Přístroj je vybaven celkem deseti senzory, které najdete převážně v černém štítu na přední straně, na spodku i v podobě malého výstupku na horní části. Snímače jsou schopny identifikovat předměty v domácnosti, stejně jako okraj schodů, stěny, záclony nebo závěsy, změnu typu podlahové krytiny a další faktory.

Přístroj je vybaven celkem deseti senzory
Přístroj je vybaven celkem deseti senzory

Kombinace bílého těla s šedým kruhem po obvodu působí moderním dojmem, současně ale neruší, pokud přístroj umístíte na viditelné místo nějaké místnosti.

Kombinace bílého těla s šedým kruhem po obvodu působí moderním dojmem
Kombinace bílého těla s šedým kruhem po obvodu působí moderním dojmem

Horní strana

Na horní straně je odklápěcí prostor, ve kterém najdete průhlednou plastovou nádobku na sesbíraný odpad. Ta má úctyhodnou kapacitu 640 mililitrů a je na první pohled větší než nádobka Mi Robota 2 (ta má 480 ml). Zatímco u vybavenější verze vysypáváme zhruba každé tři dny, u Roborock Xiaowa Lite bohatě stačí jednou za čtyři až pět dní.

V přední části horní strany jsou tři tlačítka. Prvním zleva pošlete přístroj na nabíječku (kterou si sám najde), druhým spustíte nebo pozastavíte úklid, třetí slouží k lokálnímu čistění v okolí místa, kde se zařízení nachází.  Z hlediska ovládání ale doporučujeme používat mobilní aplikaci, která nabídne všechny jmenované funkce, a ještě řadu nastavení navíc.

V přední části horní strany jsou tři tlačítka
V přední části horní strany jsou tři tlačítka

Tlačítka jsou prosvětlená bílým svitem – během nabíjení bliká tlačítko pro zapnutí/vypnutí, po nabití zůstane svítit. Úplně vpředu je pak výstupek, obsahující senzor pro skenování okolí.

Zadní strana

Při pohledu zezadu zaujmou dva perforované výdechy, sloužící k vyfukování nasátého vzduchu. Xiaomi Roborock Xiaowa Lite totiž, na rozdíl od nejlevnějších robotických vysavačů, pouze nezametá, ale skutečně také vysává (tj. vytváří podtlak). Aby nepropouštěl nejjemnější prachové částice, je vybaven hepa filtrem, který je součástí nádobky na odpad. Za mřížkou se také schovává reproduktor, přes který vysavač komunikuje hlasem.

Při pohledu zezadu zaujmou dva perforované výdechy
Při pohledu zezadu zaujmou dva perforované výdechy

Podvozek

Pokud otočíte vysavač břichem vzhůru, spatříte prakticky identickou výbavu, jakou disponuje Mi Robot 2. I proto jsou mnohé vlastnosti takřka stejné, včetně schopnosti překonávat až dva centimetry vysoké překážky v podobě prahů.

Spodní strana vysavače Xiaomi Roborock Xiaowa Lite
Spodní strana vysavače Xiaomi Roborock Xiaowa Lite

V přední části jsou po krajích čtyři senzory, zajišťující ochranu před pádem ze schodů či jiných vyvýšených míst. Pohon obstarávají dvě větší gumová kolečka s výrazným vzorkem, která se mohou otáčet nezávisle na sobě. Díky tomu se stroj umí otočit prakticky na místě. V přední části zajišťuje stabilitu menší otočné kolečko, které z obou stran obklopují kontakty, jimiž přístroj najíždí na nabíječku.

Při úklidu kromě sání, zajišťovaného motorem uvnitř, pomáhají také dva kartáče. Malý postranní umí zametat podél stěn, větší pak pomáhá zametat prostor mezi kolečky. Oceňujeme snadnou údržbu – stačí vycvaknout dvě plastové západky a vydat váleček kartáče, který můžete propláchnout.

Hardwarová výbava

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite je vybaven celkem deseti senzory a snímači (Mi Robot 2 třinácti, Roomba iRobot 980 dokonce 42), které umožňují jeho samostatné fungování v rámci domácnosti. Snímače jsou schopny identifikovat předměty v prostoru, stejně jako okraj schodů, stěny, záclony nebo závěsy či změnu typu podlahy.

Dle některých zdrojů vysavač mapuje prostor domácnosti a na jeho základě vytváří efektivní trasu úklidu, což má být tím lepší, čím více se používá. To však z praxe nemůžeme potvrdit, neboť vysavač se po bytě pohyboval chaoticky a pokaždé jinak.

Základní parametry

Podívejme se nyní na několik základních informací, které byste o tomto produktu měli vědět.

 • Trojrozměrný čisticí systém: robot s vakuovým systémem nezanechává na podlaze prach, drobky ani nečistoty.
 • Díky sacímu výkonu 1600 Pa je vysavač schopný absorbovat drobky, prach a jiné nečistoty.
 • Nádobka na odpad a prach s kapacitou 640 mililitrů a snímačem naplnění.
 • Dálkové ovládání z chytrého telefonu přes Internet.
 • Lithium-iontová baterie s kapacitou 2600 mAh zajišťuje energii až na 120 minut provozu.
 • Rozměry: 35,3 × 35,3 × 9 centimetrů.
 • Váha: 6,6 kilogramů.
 • Dvoumilimetrový gumový rám chrání při kontaktu s překážkami.
 • Schopnost překonávat překážky vysoké až 2 centimetry.
 • Celkem 10 senzorů, z toho 4 senzory zabraňují pádu ze schodů.
 • Automatický návrat do nabíjecí základny při nízkém stavu baterie.

Ovládání z mobilního telefonu

K ovládání vysavače můžete krom tří tlačítek na horní straně použít také aplikaci v mobilním telefonu. Určitě to doporučujeme, protože budete mít k dispozici podstatně víc možností, včetně plánování úklidu na zadané dny a hodiny.

K ovládání slouží oficiální aplikace Mi Home, která je k dispozici zdarma pro Android i iOS. Tentýž program lze použít i pro další produkty chytré domácnosti od společnosti Xiaomi, což je praktické, protože budete moci z jednoho místa ovládat třeba žárovky, vysavač a další spotřebiče.

Mi Home
Mi Home
Developer: Xiaomi Inc.
Price: Free

První spuštění

Po prvním spuštění aplikace přes Bluetooth najde nové zařízení a nabídne jeho přidání. Dalším krokem je připojení k Wi-Fi, přes kterou pak zařízení komunikuje s Internetem. Pokud již v Mi Home máte nakonfigurované nějaké další produkty, nemusíte se o nic starat – nastavení vysavače proběhne automaticky.

V opačném případě budete požádáni o výběr bezdrátové sítě a zadání hesla. Nastavení Wi-Fi je vlastně jediným krokem, který v úvodní fázi musíte provést – nic víc chytrý robotický vysavač ke své existenci nefunguje.

S připojením k Internetu tím souvisí jedna ze zásadních výhod: vysavač Xiaomi Roborock Xiaowa Lite můžete ovládat z mobilu odkudkoli, kde je k dispozici internetové připojení. Není tak problém například spustit úklid, když jste v zaměstnání nebo se vracíte z chaty.

Základní ovládání

Po spuštění aplikace Mi Home a vybrání vysavače Xiaowa Lite se ocitnete ve velmi jednoduchém uživatelském prostředí. Na úvodní obrazovce můžete vidět aktuální stav – tedy v případě, že je vysavač v nabíječce, je zobrazován stav baterie, pokud uklízí, je na stejném místě zobrazována animace.

Prostřední řádek obsahuje dva indikátory: první ukazuje délku úklidu v minutách, druhý stav akumulátoru. V dolní části jsou připravena tři tlačítka:

 • První zleva slouží k návratu robota do nabíječky a je dostupné, když pozastavíte probíhající úklid. V takovém případě vysavač sám najde nabíječku, najede na ní svými nabíjecími konektory v přední části a ohlásí zahájení nabíjení.
 • Druhé tlačítko mění svou funkci podle toho, zda je přístroj na nabíječce, nebo uklízí. V prvním případě slouží k zahájení úklidu, v opačném pak k jeho pozastavení a opětovnému spuštění.
 • Třetí tlačítko slouží k nastavení intenzity vysávání a tím i hlučnosti. Na výběr jsou čtyři stupně: Silent, Standard, Strong a Max. Nastavení lze měnit před zahájením i během úklidu. Je ale dobré brát v úvahu, že má vliv na spotřebu baterie.

Po dokončení úklidu, respektive pokud zbývá méně než 30 % baterie, se zařízení automaticky vrátí do nabíjecí stanice, kterou si umí samo vyhledat. Pokud během úklidu dojde k problému – například namotání kusu oblečení na kartáč (na což budete narážet, pokud necháváte své svršky na podlaze), vysavač se zastaví a hlasem i formou notifikace na telefon upozorní na potíže.

Automatický úklid bytu

Zatím jsme si ukázali dva způsoby, jak můžete zahájit úklid: tlačítkem na přístroji a z mobilního telefonu. Pokud chcete, aby vysavač uklízel sám, můžete využít plánování, které najdete v nastavení aplikace (pod třemi tečkami). V sekci Timer Cleaning můžete zadat úlohy, ve kterých nastavíte:

 • Opakování: pouze jednou/v pracovní dny (od pondělí do pátku)/víkend (sobota a neděle)/ve zvolené dny v týdnu.
 • Čas zahájení úklidu.
 • Režim úklidu: tedy intenzita vysávání Silent/Standard/Strong/Max.

Úloh lze nastavit více, takže můžete definovat třeba jeden plán pro všední dny a druhý, odlišný, pro víkendy. Vysavač pak v zadaném čase hlasem ohlásí, že zahajuje úklid, vyjede z nabíječky a pustí se do práce. Po dokončení se opět automaticky vrátí do nabíječky.

Hezky ručně

Pokud si chcete trochu pohrát, můžete ovládat vysavač ručně. K tomu slouží položka Remote control, kterou najdete v sekci pod třemi tečkami. Podmínkou je, aby vysavač i telefon, ze kterého ho hodláte ovládat, byli na stejné Wi-Fi. Výrobce se tak snaží zajistit, abyste zařízení řídili, jen když ho máte pod dozorem.

Připraveny jsou dva režimy ručního ovládání, které však ve své podstatě dělají totéž. V režimu Key máte k dispozici trojici tlačítek: jedno pro otočení vlevo, druhé pro otočení vpravo a třetí pro jízdu vpřed. Režim Rocker připomíná ovládání joystickem, nicméně k dispozici jsou tytéž funkce. I v tomto módu fungují senzory, takže není možné vysavačem například narazit do překážky.

Praktické využití vidíme u tohoto modelu zejména při úklidu menších, konkrétně vymezených ploch, neboť Xiaowa Lite nedisponuje funkcí zónového čištění, jak si povíme dále. Během manuálního řízení můžete tlačítky zahájit úklid kolem bodu, celkový úklid, nebo poslat přístroj do nabíječky.

Jak vysavač Xiaomi Roborock Xiaowa Lite uklízí?

Jako první vysavač informuje o zahájení úklidu hlasem (komunikuje ženským hlasem v angličtině). Následně spustí motor a vyjede z nabíječky. Způsobu, jakým se pohybuje po bytě či domě, se budeme věnovat v následující kapitole.

Zde si stručně řekněme, že na úklidu se podílejí tři hlavní součásti. V první řadě je to vysávání podtlakem (stejné, jako u klasického vysavače), kde Xiaomi Roborock Xiaowa Lite dosahuje hodnoty 1600 Pa, tedy podobné, jako Mi Robot první generace a o 20 % nižší než Mi Robot 2. Díky tomu si výborně poradí i s úklidem koberců.

Druhým prvkem je rotační kartáč, umístěný na spodní straně zařízení. Zajišťuje sbírání nečistot štětinami a zametá je do útrob. Třetí součástí je boční rotující kartáček pro úklid podél stěn, který poměrně efektivně smetává nepořádek před nasávací otvor. Úplně do rohů však – i s ohledem na celkový tvar přístroje – nedosáhne.

Díky masivním gumovým kolečkům stroj bez potíží překonává překážky až do výše dvou centimetrů. Problémy mu činí pouze trubkové konstrukce, na kterých občas zůstane viset. Obvyklé prahy mezi místnostmi ale zvládá bez potíží.

Se svou výškou 9 centimetrů bez problémů zajede pod linku nebo gauč o výšce minimálně 10 centimetrů, takže budete mít uklizeno i tam, kam se s běžným vysavačem dostanete jen stěží. To je jednou z hlavních výhod robotických vysavačů.

Bez LIDARu neví, kde je

Dostáváme se k zásadnímu bodu, kterým se Xiaowa Lite liší od Mi Robota první i druhé generace. Tento přístroj není vybaven LIDARem, což je zjednodušeně řečeno součástka, díky které je přístroj schopen na určitou vzdálenost (v řádu metrů) mapovat prostor kolem sebe.

Xiaomi Mi Robot 2 má v horní části těla LIDAR
Xiaomi Mi Robot 2 má v horní části těla LIDAR

Mi Robot a Mi Robot 2 tedy během úklidu neustále monitoruje prostor, ve kterém se pohybuje. Díky tomu dokáže s předstihem identifikovat překážky, ale také zmapovat dispozice pokoje, bytu či domu. Průběžně si na základě těchto dat vytváří mapu a rozděluje prostor do sektorů, které jeden po druhém systematicky uklízí.

Prakticky tak není šance, že by přístroj nějaké místo minul – tedy za předpokladu, že mu například nezavřete dveře, nebo v jeho cestě nebude stát nepřekonatelná překážka. Zásadní tedy je, že díky LIDARu si robotický vysavač umí vytvořit mapu prostoru, kde se pohybuje. A z toho plynou další výhody, které si povíme níže.

Vystačí si s čidly a senzory

Jak jsme si tedy řekli, Xiaowa Lite LIDAR nemá. V prostoru se orientuje pomocí deseti čidel – některé se starají o to, aby nespadl ze schodů, další zjišťují vzdálenost od překážek. Vysavač je tedy schopen před překážkou zpomalit a v případě, že dojde ke kontaktu, do ní zpravidla jen ťukne nárazníkem. Následně se pokusí překážce vyhnout, případně změní směr jízdy. Znamená to tedy, že se po místnostech pohybuje de facto neuspořádaným pohybem bez toho, aby měl jasnou představu, kde se nachází.

Samotné úklidové činnosti to nevadí – vysavač takto jezdí z místa na místo, uklízí a s velkou pravděpodobností se dostane všude. Tuto schopnost jsme ověřili poměrně jednoduše: po dobu jednoho týdne jsme poté, co Xiaowa Lite projela celý (architektonicky nekomplikovaný) byt, pustili do akce Mi Robot 2 s LIDARem. Po sedmi dnech každodenního úklidu v tomto režimu byla nádobka chytřejšího vysavače plná sotva do čtvrtiny – zpravidla obsahovala jen krmivo našich osmáků, které v mezičase vyházeli z klece.

Efektivitu čištění potvrzují i nezávislé testy. Například server Modern Castle dal Xiaowě Lite 94% hodnocení. 100 % získala za úklid tvrdých podlah, 93 % za úklid nízkého koberce a 89 % za úklid koberce s vysokým vlasem.

Nevýhody chybějícího LIDARu

První nevýhoda tkví v tom, že vysavač, který má „v hlavě“ mapu celého bytu, si také pamatuje, odkud vyjel z nabíječky. Mi Robot 2 tedy při zbývajících 20 % akumulátoru ukončí činnost a během krátké chvilky se vrátí na dokovací stanici. Následně dokáže po doplnění energie pokračovat tam, kde skončil, protože zná polohu tohoto místa v mapě.

Proti Xiaomi Roborock Xiaowa Lite ukončuje úklid, když baterii zbývá 30 % energie. Asi si nechává navíc pro případ, že mu hledání nabíječky potrvá delší dobu. Robot tedy jezdí po bytě a hledá, kde je nabíječka.

Dostáváme se k další odlišnosti: Mi Robot 2 si průběžně mapuje místnosti a rozděluje je do sektorů, které postupně uklidí. Když mu dojde energie, odjede na nabíječku a pak se vrátí, aby pokračoval v práci. Xiaowa Lite jezdí po prostoru, dokud jeho baterie nepoklesne na 30 % (nebo do momentu, kdy usoudí, že uklidil vše). Po nabití pak v úklidu nepokračuje.

Bez zónového čištění

Další nevýhodou je absence zónového čištění. V praxi se hodí například v okamžiku, kdy potřebujete vyčistit jen část bytu – typicky třeba podlahu kuchyně po vaření. U robota, který zná dispozice prostoru, stačí v aplikaci označit místo, které má uklidit. Následně tam dojede, provede, co se po něm žádá, a opět se vrátí na základnu. To samozřejmě vysavač, který „nemá mapu“ neumí. Z nepochopitelných důvodů v mobilní aplikaci není k dispozici ani přejezd vysavače na zadaný bod.

Celkově vzato tedy můžeme říci, že Xiaowa Lite uklidí prakticky stejně (dobře), jako Mi Robot 2, avšak nepostupuje tak logicky, takže se teoreticky může stát, že se nedostane na úplně každičké místo. Zejména v rozlehlejších prostorách se pak hodí schopnost Mi Robota 2 automaticky pokračovat v započaté práci po dobití baterie.

Abychom nebyli tak kritičtí, musíme zmínit jednu, zato však zásadní výhodu chybějícího LIDARu – tou je nižší cena výrobku, neboť samotná součástka je poměrně drahá a zvyšuje cenu vysavače. Například na AliExpressu se prodává samostatně jako náhradní díl za bezmála sto dolarů, tedy asi 2250 Kč.

Další možnosti aplikace

Z mobilní aplikace jsme si zatím ukázali informace o stavu baterie, nastavení parametrů čištění, plánování automatického úklidu a manuálního ovládání. Další položky nejsou až tak zásadní, takže si je projdeme v bodech.

 • Robot setup – nastavení časové zóny, hlasitosti hlasové odezvy, zapnutí režimu pro koberce (zesílí tah při vjezdu na koberec), nastavení maximální doby úklidu.

Možnosti nastavení

 • Timer Cleaning – automatický úklid bytu, který jsme si popsali ve stejnojmenné kapitole.
 • Notification ON/OFF – zobrazování notifikací na telefon doporučujeme zapnout. Vysavač vás přes ně může informovat, když je potřeba vysypat nádobku s odpadem, nebo pokud třeba uvízne.
 • General Settings – možnost přejmenovat zařízení, sdílení s dalšími uživateli (takže vysavač může ovládat více členů domácnosti), kontrola aktualizaci firmwaru, odstranění zařízení z Mi Home, přidání ikony na domovskou obrazovku, informace o síti, nastavení časové zóny.
 • Cleaning logs – deníček vašeho vysavače, ve kterém zjistíte, kolik minut celkem uklízel a kolikrát byl spuštěn. Dále následuje výčet všech úklidů s datem, časem a délkou trvání.
 • Consumables & Maintenance – v této sekci se dozvíte, když se máte o vysavač postarat. Upozorňuje, kdy je nutné vyčistit čidla, vyměnit hlavní kartáč, boční kartáček a hepa filtr.
 • Product Guide and Customer Support – kromě sériového čísla svého vysavače zde najdete poměrně podrobný návod v angličtině, obsahující snad vše, co byste mohli potřebovat. Pro lepší přehlednost je rozčleněn do několika kapitol, z nichž některé jsou doprovázeny instruktážním videem.
 • Remote Control – dálkové ovládání vysavače, které jsme podrobně popsali v kapitole Hezky ručně.
 • Locate my robot – funkce, kterou oceníte, když vysavač uvázne a vy ho nemůžete najít. Po stisku této volby se vysavač ozve hlasem, takže ho můžete snadněji lokalizovat.

Údržba

Ačkoli robotický vysavač Xiaomi Roborock Xiaowa Lite dokáže fungovat zcela automaticky, sem tam se o něj pochopitelně musíte postarat. Kromě vysypávání nádobky se zachyceným smetím najdete vše podstatné v sekci Consumables & Maintenance.

Zde jsou jednotlivé komponenty a předpokládaná doba jejich životnosti. Konkrétně se jedná o:

 • Vzduchový hepa filtr, který je vhodné vyměnit po 150 hodinách provozu. Tento filtr pomáhá brání tomu, aby se nasáté alergeny dostaly do vzduchu a pomáhá omezovat poletující drobné částečky ve vzduchu.
 • Boční kartáček k zametání v rozích je vhodné měnit po 200 hodinách. Tento kartáček pomáhá zametat nečistoty vysavačem. Pokud je se poškodí nebo opotřebuje, nebude schopen správně plnit svou funkci.
 • Větší výdrž pak má hlavní kartáč pro zametání, který je vhodné měnit po 300 hodinách.
 • Každých 30 hodin provozu je vhodné provést vyčištění senzorů.

Při každodenním úklidu doporučujeme jednou týdně provést základní údržbu, spočívající především ve vymotání vlasů a chlupů z hlavního kartáče. Přístroj jich sice většinu vysaje, malá část má ale tendence se zachycovat na obou stranách kartáče. Svůj podíl na minimálním namotávání vlasů má i směr, kterým se kartáč otáčí. Jednou za čas je také dobré propláchnout nádobku na odpad (samozřejmě po vyjmutí filtru, který není omyvatelný).

Test rychlosti a výdrže

Zatímco v případě Xiaomi Mi Robota 2 bylo měření rychlosti a výdrže celkem snadné, u levnějšího modelu Roborock Xiaowa Lite je komplikovanější, ne-li nerealizovatelné. Mi Robot 2 totiž každým místem projede jen jednou, navíc sám počítá uklizenou plochu i čas. Po uklizení celého prostoru úklid ukončí a vrátí se na nabíječku.

Robotický vysavač Xiaowa Lite nemá přehled o tom, kde už byl, a kde nebyl. Nedokáže tedy ukončit úklid s „vědomím“, že nevynechal žádné místečko, kam se mohl dostat. Buď můžete nastavit čas, po který má vykonávat úklid, nebo uklízí až do chvíle, kdy stav baterie klesne pod 30 % (což je při nejvyšším výkonu asi 60 až 62 minut, při nejnižším až dvojnásobek) a poté začne hledat nabíječku.

Než došlo k návratu do nabíječky, zvládl vysavač uklidit víceméně celý byt s podlahovou plochou 42 m2. Spotřeboval na to 70 % baterie během 60 – 62 minut. Mi Robot 2 ten samý byt uklidí asi o dvacet minut rychleji a spotřebuje 33 % své dvojnásobně velké baterie.

V praxi se tak ukazují výhody větší baterie a schopnosti orientovat se v prostoru – chytřejší vysavač uklidí stejně velký prostor za kratší čas. Na druhou stranu: i ten „hloupější“ ušetří váš čas i síly a v konečném důsledku může být celkem jedno, jak dlouho svou činnost vykonává.

Praktické poznatky

Tento robotický vysavač je do značné míry podobný modelu Mi Robot 2. Nečiní mu tedy problémy překážky vysoké do dvou centimetrů, které bez potíží překoná. Vyšším se (zpravidla po kontaktu) vyhne. Dokáže objíždět všechny nohy židlí, stolů a dalšího nábytku, přičemž kolem nich pečlivě zamete rotačním kartáčkem. Pouze úplně v rozích sem tam zůstane nějaký drobeček.

Na tvrdých podlahách, jako jsou laminát, mramor, dřevo, linoleum, dlažba a podobné, uklízí robot velmi dobře. Zachytí vlasy, chlupy z domácích zvířat, prach, drobky a další nečistoty. Podlahy jsou po průjezdu takřka dokonale čisté.

Xiaowa Lite si poradila s úklidem pod linkou na nožičkách vysokých 11 centimetrů, která je jen o necelé 2 cm vyšší než samotný přístroj. Přístroj tak dokonale uklidil i tam, kam se člověk dostane jen s potížemi. Pod nižší objekty pochopitelně přístroj nezajíždí a vyhýbá se jim jako jakýmkoli jiným překážkám.

Pokud máte kočku nebo psa, patrně řešíte jejich chlupy po celém domě. Xiaowa díky silnému sání spolu s hlavním kartáčem snadno sbírá chlupy z jakéhokoli typu podlahy. Ve srovnání s roboty v tomto cenovém rozpětí není potřeba čistit hlavní kartáč příliš často.

Šikovná je anglická hlasová komunikace vysavače a notifikace na mobil, díky kterým budete vědět, co přístroj dělá, nebo jaký má problém. Kromě potvrzení pokynů umí například sdělit, že dokončil úkol a vrací se na nabíječku, případně že se něco namotalo na kartáč a potřebuje pomoc.

Oceňovali jsme velmi jednoduché vysypávání nádoby se smetím, kdy stačí jen odklopit víko, vyjmout nádobku, přenést ji na patřičné místo a otevřít. Obecně je manipulace se všemi součástmi, se kterými má uživatel přijít do styku, velice snadná.

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite a jeho nepřátelé

Stejně, jako Mi Robot, i tento vysavač bojoval s botami, kusy oblečení a kabely. Takové objekty by samozřejmě měly být odstraněny z jeho dosahu. V opačném případě bude přístroj posouvat boty po bytě a oblečení (hlavně drobné kusy) a kabely namotávat. Silnější kabely pak má tendence posouvat a vytahovat, čímž v konečném důsledků může dojít i ke strhnutí lehčích spotřebičů na podlahu.

Základní rozdíly mezi Mi Robot 2 a Xiaowa Lite

Parametr/vysavač Xiaomi Mi Robot 2 Xiaomi Roborock Xiaowa Lite
Kapacita baterie 5200 mAh 2600 mAh
Na jedno nabití vydrží 150 minut 120 minut
Optimální pro čištění 250 m2 80 m2
Kapacita nádoby na odpad 480 ml 640 ml
LIDAR nemá
Možnost přizpůsobení oblasti čištění ano ne
Inteligentní plánování trasy ano ne
Automatické pokračování v úklidu po nabití baterie ano ne
Mokrý úklid (mopování) ano ne
Podpora Amazon Alexa a Google Asistent ano ne

Resumé recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite je rozhodně zajímavou alternativou, pokud hledáte robotický vysavač, a přitom nechcete platit částky atakující či dokonce překračující hranici deseti tisíc korun. Tento model stojí polovinu, což je rozhodně zásadní argument pro jeho volbu.

Dalším argumentem je jeho výkon. Sání podtlakem 1600 Pa je dostačující jak na plovoucí podlahy, tak i na koberce s nízkým i vysokým vlasem. K dokonalému úklidu přispívá boční i hlavní kartáč, kterými je přístroj vybaven. Vysavač bez problémů překonává překážky (do výšky 2 cm) a uklidí i pod nábytkem (je-li vyšší než 9 cm).

Silným rysem tohoto vysavače je schopnost manévrovat. Kruhová konstrukce umožňuje otočení o 360 ° doslova na místě. Deset senzorů se pak stará o minimalizaci srážek s překážkami a chrání přístroj před pádem ze schodů.

Slabší stránkou je orientace v prostoru. Xiaomi Roborock Xiaowa Lite si nevytváří mapu prostor, ve kterých se pohybuje. Uklízí tedy trochu chaoticky s tím, že některá místa navštíví vícekrát. Úklid mu tak trvá o něco déle než Mi Robotu 2 a v poměru na vyčištěnou plochu je náročnější na baterii.

Silnou stránkou je možnost ovládání z mobilní aplikace, ze které můžete vysavač spouštět odkudkoli, kde je dostupný Internet. Lze také naplánovat úklid na různé dny v týdnu a časy, případně ovládat přístroj ručně. Mobil vás také upozorní, když se stroj dostane do problémů nebo vyžaduje váš zásah.

… a budete mít doma pořád uklizeno!

Jestliže chcete mít doma každý den čisto, vysátý prach a zametené drobečky, aniž byste tím museli ztrácet drahocenný čas (což je po zdraví to nejcennější, co máte), je robotický vysavač něčím, co prostě musíte mít, nebo byste nad ním měli alespoň uvažovat.

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite sice funkcemi a schopnostmi není konkurentem vyšší třídy, jako jsou iRobot Roomba i7+ či Xiaomi Mi Robot 2, ale stojí jen zlomek jejich ceny. Na druhou stranu je mnohem chytřejší a schopnější než nejlevnější robotické vysavače, proti kterým nabídne automatický úklid, návrat na nabíječku či ovládání z mobilu.

Xiaomi robotický vysavač Roborock lite

5489 Kč
7

Suchý úklid

9.0/10

Mokrý úklid

0.0/10

Vzdálené ovládání z mobilu

10.0/10

Snadnost údržby

9.0/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Vynikající čistící a sací výkon (i ve srovnání s dražšími roboty).
 • Nadprůměrně velká nádobka na odpad.
 • Ovládání z mobilní aplikace.
 • Možnost plánování úklidu odlišně na různé dny.
 • Velmi dobré „jízdní vlastnosti“

Zápory

 • Nevytváří si mapu domácnosti (neumí zónové čištění či dojet na místo).
 • Menší kapacita baterie a z toho plynoucí kratší doba na jedno nabití.
 • Hepa filtr nelze vyplachovat.
 • Lehké předměty posouvá po místnosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.