Telefony Xiaomi již podporují aplikaci Fotoaparát Google i bez rootování

Jednou z věcí, ve které vynikají telefony Google Pixel, je jejich opravdu výborný fotoaparát. Svou roli v tom hraje i aplikace Fotoaparát Google. Tu sice bylo možné více či méně komplikovaně nainstalovat na jiná zařízení, leč v případě telefonů Xiaomi to nebylo právě jednoduché.

Jednou z podmínek, aby aplikace Fotoaparát Google na zařízení fungovala, byla podpora HAL3 nebo Camera2API. Právě zde nastával problém v případě telefonů s grafickou nadstavbou MIUI, která k fotoaparátu přistupuje vlastním způsobem.

Jednou z možností, jak donutit program k fungování, bylo rootnutí telefonu. Nicméně to není cesta pro každého. Kromě možných bezpečnostních rizik také hrozila u nových zařízení ztráta záruky, protože se jedná o neautorizovaný zásah do softwaru. Výjimkou jsou následující telefony, na kterých by aplikace měla fungovat i bez rootování:

Fotoaparát Google i na telefonech Xiaomi?

Zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy. Z Číny přišla informace, podle které nejnovější beta MIUI 10 s číslem verze 8.11.8 nepotřebuje k provozování aplikace Fotoaparát Google práva roota. Tato verze ROM totiž údajně přichází ve výchozím nastavení s podporou HAL3.

To v praxi znamená, že aplikaci bude možné nainstalovat z Obchodu Play, nebo jako APK balíček například ze serveru APKMirror, aniž by bylo nutné provádět jakékoli další komplikované operace. Jedinou podmínkou je přítomnost či instalace Google Service Frameworku.

Případné nadšení ale musíme hned v zárodku mírně zchladit konstatováním, že v takovém případě nemusejí být (a patrně ani nebudou) k dispozici všechny funkce, které program pro pořizování fotek z dílny Googlu podporuje.

V tuto chvíli musíme také upozornit, že kompatibilita aplikace Fotoaparát Google je omezena pouze na čínskou beta verzi ROMky. Zda a kdy bude zpřístupněna v globální či dokonce stabilní verzi MIUI není v tuto chvílí známo.

Uvítáte na svém telefonu podporu aplikace Fotoaparát Google?

Zdroje: theandroidsoul.com, gizchina.com, phonecorridor.com.

9 komentářů: „Telefony Xiaomi již podporují aplikaci Fotoaparát Google i bez rootování

 • 13. 11. 2018 (22:28)
  Permalink

  Me na poco f1 funguje alespon pro video. Jine mody spadnou.

 • 13. 11. 2018 (22:31)
  Permalink

  Me na poco f1 funguje alespon pro video. Jine mody spadnou. Stereo je stranove obracene (pri otoceni dolni vpravo). Horni mikrofon je slabsi.

 • 15. 11. 2018 (6:50)
  Permalink

  Díky za zkušenost. Aplikaci jste instaloval z Obchodu Play, nebo jako APK balíček?

 • 15. 11. 2018 (13:45)
  Permalink

  Z APK, v Googlu mi to rikalo neco o „neslucitelnosti“.

 • 15. 11. 2018 (13:52)
  Permalink

  To Kilian, pri tehle prilezitosti bych se vas zeptal na vas nazor na zakoupene Poco F1 primo z Ciny. Mam takovy, koupil jsem ho asi o tyden driv nez byl u nas v obchodech.
  Podle cinanu je to globalni verze, OTA aktualizace „chodi“ (mam MIUI 10).

 • 19. 11. 2018 (8:01)
  Permalink

  Díky za info,
  je to zvláštní, protože to mělo fungovat z Obchodu Play. Nicméně je možné, že právě to byl důvod, proč se to z Obchodu Play vzpouzelo.
  Karel Kilián

 • 19. 11. 2018 (8:02)
  Permalink

  Dobrý den,
  pokud je tam funkční Obchod Google Play a dokonale fungují synchronizace s Googlem (s čímž jsem měl na telefonech z Číny vždy velký problém), tak bych se obával patrně jen záruky. Jinak větší nedostatky nevidím.
  Karel Kilián

 • 11. 2. 2019 (20:41)
  Permalink

  já třeba mám Xiaomi MI 8 a z obchod play nejde stáhnout a z apk mirror aplikace stažená pro změnu hned po spuštění padá

 • 12. 2. 2019 (7:40)
  Permalink

  @Vít
  Dobrý den,

  pokud nejde stáhnout z Obchodu Google Play, tak patrně právě proto, že jsou na daném telefonu nějaké problémy. Ty jste si ostatně potvrdil stažením z APKMirror.

  Karel Kilián

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.