Podrobná recenze Xiaomi Smart Band 7: chytrý náramek posedmé

Na našem blogu jsme recenzovali náramky Mi Band od jejich třetí generace, zkušenosti však máme i s první a druhou generací. Bylo proto naprosto logické, že otestujeme i právě aktuální sedmou verzi. Jaké jsou její největší klady a kde má naopak slabiny? Nejen na to vám odpoví naše podrobná recenze Xiaomi Smart Band 7.

Hned v úvodu se podíváme na cenu. Xiaomi Smart Band 7 jsme začali prodávat jako první v Česku a nyní ho nabízíme za 1240 korun. Ve slovenském e-shopu ho prodáváme za 50 eur. Jedná se o variantu s černým páskem (ostatně jiná se ani neprodává) bez NFC.

Obsah recenze Xiaomi Smart Band 7

Recenze Xiaomi Smart Band 7 začíná rozbalováním

Náramek se prodává v relativně rozměrné kartónové krabičce matně černé barvy, která má v horní části poutko pro pověšení na prodejní stojan. Na přední straně je vyobrazen samotný produkt, šedý nápis „Xiaomi Smart Band 7“ a oranžové logo Mi.

Recenze Xiaomi Smart Band 7 začíná rozbalováním
Recenze Xiaomi Smart Band 7 začíná rozbalováním

Na zadní straně je uveden název produktu, číslo modelu, barva, maximální nabíjecí proud a napětí (250 mA při 5 V), odolnost proti vodě do 5ATM a konektivita Bluetooth 5.2. Na stranách krabičky jsou pak vyjmenována hlavní lákadla, jako je AMOLED displej, celodenní měření úrovně okysličení krve či podpora více než stovky sportovních aktivit.

Recenze Xiaomi Smart Band 7
Recenze Xiaomi Smart Band 7

Po vysunutí papírového lůžka jsme v balení našli samotný náramek, který je již vsazen do silikonového řemínku, uživatelskou příručku (jejíchž 16 stránek je v češtině) a nabíjecí kabel s USB-A na jednom konci a magnetickým konektorem se dvěma piny na druhém konci.

Prohlídka náramku Xiaomi Smart Band 7

Na první pohled je nejmarkantnějším prvkem AMOLED obrazovka, jež u letošního modelu narostla o 25 % na 1,62″ Přesto se i letos podařilo udržet rozměry těla náramku v rozumných mezí, takže přinejmenším na mužském zápěstí nijak nepřečnívá. Rozměry těla se však proti loňské verzi mírně změnily, takže mnohé zájemce zklame tím, že nelze používat řemínky ze starších verzí.

Nejmarkantnějším znakem je AMOLED obrazovka
Nejmarkantnějším znakem je AMOLED obrazovka

Na spodní straně těla nacházíme optické snímače, díky kterým je náramek schopen měřit tepovou frekvenci a úroveň okysličení krve. Je zde také dvoupinový nabíjecí konektor a díky magnetické nabíječce není nutné kvůli nabíjení vyloupávat tělo z řemínku, což vedlo k jeho postupnému opotřebovávání.

Xiaomi Watch S1 Pro
Spodní strana těla náramku
Spodní strana těla náramku

Řemínek, do kterého je tělo vsazeno, je vyroben z termoplastického polyuretanu. Najdeme na něm třináct otvorů, díky kterým lze za pomocí kovové spony nastavit jeho délku v rozmezí mezi 160 a 224 milimetry. Ačkoli se z hlediska zapínání nic nezměnilo, letošní model se nám během testu ani jednou samovolně nerozepnul.

Řemínek z termoplastického polyuretanu
Řemínek z termoplastického polyuretanu

Samotné tělo náramku má rozměry 46,5 × 20,7 × 12,25 milimetrů a váží jen 13,5 gramů. I s řemínkem se pak ručička váhy zastaví na hodnotě 26 gramů. Řemínek lze vyměnit za jiný, je však nutné, aby byl kompatibilní s tímto modelem. Kromě oficiálních řemínků půjde jistě sehnat i levnější neoficiální alternativy.

Tělo náramku Smart Band 7
Tělo náramku Smart Band 7

Displej

Jednou z nejsilnějších stránek letošní verze chytrého náramku od Xiaomi je jednoznačně displej. Jedná se o dotykový AMOLED oválného tvaru velký 1,62″ s rozlišením 192 × 490 obrazových bodů, z čehož plyne velmi pěkná jemnost 326 ppi.

AMOLED obrazovka náramku
AMOLED obrazovka náramku

Obrazovka je chráněna mírně zaobleným temperovaným sklem (neuvedené značky) s vrstvou chránící ulpívání otisků prstů. Maximální jas se zvýšil na 500 nitů, což s rezervou postačuje i pro čtení na přímém letním slunci. Intenzitu jasu je však nutné nastavovat ručně, neboť náramek není vybaven senzorem okolního světla.

Na rozdíl od většiny chytrých hodinek není Smart Band 7 vybaven žádným tlačítkem. To v praxi znamená, že veškeré ovládání probíhá přes dotykový displej, jež lze probudit buď poklepáním, nebo zvednutím ruky (pokud v nastavení povolíte rozsvícení obrazovky zvednutím ruky).

První zapnutí a spárování s telefonem

Po poklepání na obrazovku se zobrazí QR kód a text „Download the mobile app and bind the Mi Band“. Pokud se kód neukáže, bude nutné připojit náramek k nabíječce – v takovém případě se nejprve zobrazí bílé logo Mi a následně zmiňovaný kód a text.

QR kód a text
QR kód a text

Kód směřuje na stažení aplikace Mi Fitness (původně Xiaomi Wear), nicméně náramek lze stejně tak dobře spárovat i s aplikací Zepp Life (původně Mi Fit). Je tedy na vás, kterou z aplikací si vyberete. My jsme pro účely této recenze poprvé zkusili používat Xiaomi Smart Band 7 s aplikací Mi Fitness.

Zajímavostí je, že z obrazovky s QR kódem se dá potažením vzhůru dostat na další obrazovku, ze které lze vyčíst informace o náramku (About), provést restart (Restart), nebo uvést Smart Band do továrního nastavení (Factory Reset). To, pokud se nemýlíme, u starších verzí nebylo možné.

Užijte si EXTRA SLEVY! na všechny zánovní produkty v top kvalitě
Obrazovka s možností továrního obnovení
Obrazovka s možností továrního obnovení

Spárování je jednoduché – stačí ve zvolené aplikaci přidat nové zařízení a vyčkat na nalezení náramku. Následně je nutné potvrdit párování klepnutím na náramek a o zbytek se postará instalační program. Nakonec vás čeká průvodce základními funkcemi a případně nastavení oznamování hovorů a zpráv.

Je nutné potvrdit párování klepnutím na náramek
Je nutné potvrdit párování klepnutím na náramek

My jsme hned po spárování dostali aktualizaci firmwaru na verzi 1.16.0.7, která přinesla možnost nastavení intenzity vibrací přímo na náramku, vyšší míru interakce ciferníků a fitness připomínky. Podrobnosti můžete najít ve článku Náramek Mi Band 7 dostává aktualizaci – přináší tři užitečné novinky. Aktualizace trvala relativně dlouhých pět minut.

Uživatelské rozhraní náramku

Náramek s námi od zahájení recenze Xiaomi Smart Band 7 a provedení spárování komunikoval česky. V případě potřeby lze změnu jazyka provést v aplikaci v sekci Zařízení-Jazyk, kde je k dispozici poměrně široká nabídka jazyků (slovenština zatím chybí; podrobný seznam podporovaných jazyků najdete níže).

Náramek od začátku komunikoval česky
Náramek od začátku komunikoval česky

Jak zaznělo výše, náramek není vybaven žádným tlačítkem, takže k jeho ovládání lze používat pouze dotyková gesta. Probudit ho můžete poklepáním na obrazovku nebo zvednutím zápěstí (v případě, že si tuto funkci aktivujete v nastavení).

Tahem vzhůru z hlavní obrazovky se dostanete k seznamu nainstalovaných aplikací, jež má podobu vertikálně situovaných ikonek s textovými popisky. Opačným tahem se ukáže seznam přijatých notifikací. Tahy do stran z úvodní obrazovky vedou k widgetům, jejichž viditelnost a pořadí lze měnit v aplikaci. V aplikacích pak potažení zleva doprava zastává roli tlačítka Zpět.

Ciferníky

Hlavní obrazovku tvoří ciferník. Ten výchozí je vcelku povedený, ale pokud by se vám nelíbil, nebo vám z nějakého důvodu nevyhovoval, není problém nahradit ho jiným. Jednou z novinek Smart Bandu 7 jsou dynamické, tedy pohyblivé ciferníky.

Změnu ciferníku lze provést v aplikaci v sekci Zařízení-Styly displeje náramku. Výrobce slibuje „více než sto“ ciferníků, což jsme pochopitelně museli prověřit, takže jsme je přepočítali. V devíti kategoriích jsme napočítali přesně 119 ciferníků. Jejich kompletní přehled můžete vidět na obrázcích níže.

Změna ciferníku je velice jednoduchá – stačí si v příslušné kategorii vybrat vzhled, případně nastavit další parametry (například u obrázkových lze aplikovat na pozadí vlastní fotografie). Po stisku tlačítka Použít se ciferník přenese do náramku, což trvá řádově jednotky sekund a je to tedy rychlejší než nahrávání ciferníků do hodinek Xiaomi Watch S1.

Samsung Galaxy S23

Widgety

Při horizontálním posouvání se zobrazují jednotlivé widgety, kterých může být maximálně sedm. To, které widgety budete mít k dispozici a v jakém pořadí se budou zobrazovat, můžete nastavit v aplikaci v sekci Zařízení-Widgety. Všechny widgety fungují jako zkratky, což znamená, že když na ně klepnete, ocitnete se v příslušné aplikaci. Na výběr jsou následující položky:

 • Počasí – zobrazuje grafickou ikonu vyjadřující aktuální počasí, teplotu vzduchu, nejnižší a nejvyšší očekávané teploty.
 • Hudba – dálkové ovládání hudebního přehrávače ve spárovaném telefonu.
 • Statistiky – průběžně aktualizované údaje o plnění nastavených cílů, tj. počtu kroků, spálených kaloriích a počtu stání.
 • Události – ukazuje následující událost v kalendáři ve spárovaném telefonu.
 • Stav – zobrazuje skóre zátěže, vypočítané na základě ukazatele EPOC a čas potřebný na zotavení po posledním cvičení.
 • PAI – ukazuje počet bodů PAI získaných v posledních sedmi dnech.
 • Srdeční tep – zobrazuje hodnotu posledního měření tepové frekvence s možností manuálně aktivovaného měření.
 • SpO2 – zobrazuje hodnotu posledního měření úrovně okysličení krve s možností manuálně aktivovaného měření.
 • Spánek – ukazuje délku posledního spánku.
 • Cvičení – rychlý vstup do sekce Cvičení, v níž lze zahájit měření sportovních aktivit.
 • Míra stresu – ukazuje hodnotu posledního měření míry stresu s možností manuálně aktivovaného měření.
 • Dýchání – widget pro rychlé spuštění relaxačního dechového cvičení.
 • Cyklus – zobrazuje informace o průběhu menstruačního cyklu.
 • Události – seznam připomínek nastavených v rámci mobilní aplikace.
 • Budík -widget, ukazující čas nejbližšího nastaveného budíku.

Seznam aplikací v náramku

V náramku Xiaomi Smart Band 7 je předinstalováno celkem 23 aplikací, nebo v některých případech bude možná přesnější mluvit o sekcích či funkcích. Jejich viditelnost a pořadí lze ovlivnit v nastavení v sekci Zařízení-Aplikace. Pokud nechcete mít v náramku zbytečné položky, můžete je přesunout do sekce Málo využívané položky – v takovém případě se budou zobrazovat v sekci Více.

Jednotlivé aplikace jsou rozlišené kruhovými různobarevnými ikonami a textovými popisky, které v případě delších textů rolují. Proti předchozím generacím musíme ocenit o něco větší písmo, byť dalekozrací uživatelé patrně stále budou muset sáhnout po brýlích.

Analýza osobní aktivity

Jedním z důvodů, proč si pořídit fitness náramek Xiaomi Smart Band 7, může být snaha o aktivnější život. Zařízení během dne počítá kroky, sleduje, kolikrát jste vstali a kolik kalorií jste spálili. V aplikaci Mi Fitness, konkrétně v sekci Zdraví-Statistiky-nabídka pod třemi tečkami-Nastavit cíl si můžete definovat hodnoty, kterých se budete snažit dosahovat každý den.

První sledovanou hodnotou jsou kroky, které náramek měří pomocí integrovaného senzoru zrychlení a gyroskopu. To má jistá omezení – pokud se ruka nepohybuje obvyklým způsobem (např. používáte-li berle, nebo spočívá-li dlaň na madle kočárku či nákupního vozíku), krok se nezapočítá. Z posledních vědeckých studií plyne, že pokud denně ujdete alespoň sedm tisíc kroků, snížíte tím riziko předčasného úmrtí o 50 až 70 %.

Další sledovanou hodnotou jsou spálené kalorie. Je na vás, jaký cíl si nastavíte. Hodinky odvozují kalorie podle počtu kroků, tepové frekvence a případně zvolené sportovní aktivity. Čím fyzicky namáhavější aktivitě se budete věnovat, tím více kalorií spálíte.

Třetím parametrem jsou stání, což je důležité zejména u osob se sedavým zaměstnáním. Přinejmenším jednou za hodinu byste měli vstát a projít se. Náramek tuto hodnotu měří tak, že pokud se v rámci jedné hodiny alespoň minutu pohybujete, započítá ji jako hodinu stání.

Sledujte nás na Telegramu

V této sekci můžete sledovat, jak plníte výše uvedené cíle, v podobě půlkruhového grafu, ale také podrobněji ve sloupcových grafech, zobrazujících naměřené hodnoty v rámci jednotlivých hodin. U každé položky je pak uveden celkový počet v aktuálním dni.

Tepová frekvence

Náramek samozřejmě umí měřit tepovou frekvenci, a to jak jednorázově, tak i v průběhu celého dne. Pro tyto účely je vybaven optickým snímačem, umístěným na spodní straně jeho těla. Několikrát jsme ručně zkontrolovali naměřené hodnoty a můžeme konstatovat, že přesnost měření je velmi dobrá.

V sekci Tepová frekvence se zobrazuje aktuální tep, hodnota klidového tepu a graf vývoje tepové frekvence v průběhu dne. Následuje informace o času stráveném v jednotlivých zónách srdečního rytmu – těch je celkem pět: rozcvička, spalování tuků. aerobní, anaerobní a extrémní. Přímo v náramku lze nastavit, jak často má probíhat měření a zda má být uživatel upozorněn na příliš vysoký nebo nízký tep.

PAI

PAI (Personal Activity Intelligence) je metrika, sloužící k vyhodnocení fyzické aktivity vůči aktuální kondici. Zjednodušeně řečeno platí, že byste hodnotu tohoto indexu měli držet nad 100, přičemž čím lepší bude vaše kondice, tím více úsilí na to budete muset na udržení skóre vynaložit, a naopak.

Body PAI získáte za fyzickou aktivitu, během které stoupne tepová frekvence vašeho srdce nad určitou hranici. To znamená, že nejpřesnějších výsledků dosáhnete, když si aktivujete co možná nejčastější průběžné měření tepu – tedy každou minutu. Náramek zobrazuje aktuální týdenní skóre, počet bodů získaný v aktuální den a výpis posledních aktivit, za které jste nasbírali body.

Zjednodušeně řečeno: za fyzickou aktivitu se vám přičítají body, přičemž do skóre PAI se počítá vždy posledních sedm dní. Chcete-li se udržovat v kondici, měli byste se snažit dlouhodobě zůstat nad sto body. Více o metodice měření PAI najdete v našem článku Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

SpO2

Sledujte nás na Telegramu

Xiaomi Smart Band 7 umí měřit hladinu okysličení krve neboli krevní saturaci, známou pod zkratkou SpO2. Kromě jednorázového měření ji dokáže sledovat také v průběhu celého dne s tím, že vás může upozornit na příliš nízkou hodnotu, jež by mohla znamenat problém. V případě zájmu se můžete dozvědět další podrobnosti v našem článku Co je SpO2? A proč by vás tato hodnota měla zajímat?

Náramek zobrazuje poslední naměřenou hodnotu a v případě kontinuálního měření také graf s vývojem SpO2 v průběhu aktuálního dne. Malou otázkou je však přesnost měření – zatímco hodinky Xiaomi Mi Watch a Watch S1 téměř nikdy nenaměřily hodnotu nižší než 95 %, náramek občas ukazoval i nižší čísla – až 86 %, což by mohlo značit zdravotní problém.

Sám výrobce deklaruje, že měření nemusí být zcela přesné, když píše „Funkce saturace krve kyslíkem neslouží k diagnóze, prevenci, sledování, předvídání, prognóze jakéhokoliv onemocnění, vyšetření fyziologických procesů ani k žádným jiným zdravotním účelům. Veškerá data a pozorování je potřeba používat pouze pro referenční a kondiční účely. Pokud vám to nevyhovuje, využijte profesionální zdravotnické prostředky nebo kontaktujte lékaře se žádostí o pomoc.“

Cvičení

Náramek podporuje měření více než 110 typů sportovních aktivit. Během nich sleduje absolvované kroky, tepovou frekvenci a počítá spálené kalorie a některé další metriky. Nutno podotknout, že Band 7 nedisponuje vlastní GPS, takže chcete-li měřit a zaznamenávat trasu venkovních aktivit, bude si pomáhat GPSkou připojeného telefonu.

Za jednu z největších nevýhod sekce Cvičení na náramku Xiaomi Smart Band 7, považujeme nemožnost zvolit si v aplikaci Mi Fitness, které aktivity chcete mít v hlavní nabídce. V hodinkách Xiaomi Watch S1 a Xiaomi Mi Watch si uživatelé mohou vybrat typy sportů, zobrazované v primární nabídce, i jejich pořadí.

Pokud provozujete nějaký méně obvyklý sport, budete muset pokaždé před započetím měření jít do sekce Cvičení-Více, zde pak do příslušné kategorie (které jsou nadepsané poměrně malým písmem) a nakonec vybrat kýženou aktivitu.

U většiny aktivit lze před zahájením nastavit několik parametrů – například cíl cvičení, upozornění na dosažení zvolené zóny tepové frekvence a u některých outdoorových sportů (např. běh či jízda na kole) i automatické pozastavení měření v případě, kdy se z nějakého důvodu zastavíte.

Historie cvičení

V této sekci najdete záznamy o všech měřených sportovních aktivitách. Můžete tak prohlížet zjištěné hodnoty bez toho, abyste se museli dívat do mobilní aplikace, na druhou stranu je však nutné se smířit s citelně horší čitelností.

Stav aktivit

Další položka v nabídce chytrého náramku je Stav aktivit. Dle nápovědy, kterou lze zobrazit přímo na displeji zařízení, se jedná o skóre zátěže, vypočítané na základě ukazatele EPOC (post-exercise oxygen consumption; potréninková spotřeba kyslíku).

V kostce jde o to, že po skončení tréninkové aktivity je měřitelně zvýšená míra příjmu kyslíku. Při regeneraci se tento kyslík využívá v procesech, které obnovují klidový stav organismu a adaptují ho na právě provedený výkon. Patří mezi ně: vyrovnávání hormonů, doplňování zásob energie, oprava buněk, inervace a anabolismus.

EPOC, známý také jako kyslíkový dluh, je množství kyslíku potřebné k obnovení normální, klidové úrovně metabolických funkcí vašeho těla (tzv. homeostázy). To také vysvětluje, jak může vaše tělo pokračovat ve spalování kalorií ještě dlouho po skončení tréninku.

Stres

Náramek také umí měřit stres – konkrétně k určení stresové zátěže využívá škálu od 0 do 100. V této sekci můžete spustit ruční měření, případně v nastavení povolit měření hladiny stresu v průběhu celého dne. Smart Band 7 také umí upozornit na příliš vysoký stres.

Pokud máte povolené kontinuální měření stresu, najdete zde poslední naměřenou hodnotu, graf zobrazující vývoj stresu v průběhu dne a údaj o tom, kolik procent času jste strávili v jedné ze čtyř hladin: relaxační, mírné, střední a závažné. K dispozici je také graf s vývojem stresu za posledních sedm dní.

Díky této funkci můžete relativně snadno odhalit místa, události a lidi, jež ve vás vyvolávají stres. V ideálním případě se jim následně můžete vyhýbat. Pokud by vás zajímaly podrobnosti o tom, jak měření probíhá, najdete je ve článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?

Spánek

Další funkcí, kterou tento náramek zvládá, je sledování a vyhodnocování spánku. Pokud si aktivujete přesnější monitoring, dostanete nejen informace o délce posledního spánku, ale i délce a rozložení jednotlivých fází, jako je hluboký spánek, REM či probuzení. Aby Smart Band 7 dokázal změřit REM spánek, je nutné zapnout pokročilé monitorování spánku.

Výjimečně se nám také podařilo otestovat, jak náramek měří spánek v průběhu dne. V tomto směru můžeme konstatovat naprostou spokojenost – zařízení správně zachytilo začátek i konec spánku, vyhodnotilo jeho délku a započítalo ji k celkové délce spánku.

Počasí

Aby mohl náramek zobrazovat informace o počasí, je nutné v mobilní aplikaci tuto funkci aktivovat a také povolit jí přístup k poloze. V praxi to tedy znamená, že Smart Band 7 zobrazuje údaje platné pro až pět vybraných míst. Pochopitelně je nutné náramek synchronizovat, aby se přenesly aktuální informace.

Aplikace zobrazuje aktuální, nejvyšší a nejnižší předpokládanou teplotu vzduchu a pomocí grafického symbolu i meteorologickou situaci. Dále poskytuje údaj o východu a západu slunce, síle větru, vlhkosti vzduchu, UV indexu. Příjemná je také předpověď na následujících sedm dní v podobě grafických symbolů a nejvyšších, respektive nejnižších teplot.

Hudba

Přímo z náramku lze ovládat hudební přehrávač ve spárovaném mobilním telefonu. Tedy zcela konkrétně je možné pozastavovat a znovu spouštět přehrávání, přeskakovat mezi skladbami a nastavovat hlasitost. Náramek také zobrazuje základní informace o právě přehrávané skladbě, pokud jsou k dispozici.

Hudba
Hudba

Aby bylo jasno: náramek funguje pouze jako dálkový ovladač hudebního přehrávače. Sám o sobě neumí hudbu přehrávat, a to ani do bezdrátových sluchátek. Neexistuje totiž způsob, jak do něj nahrát jakékoli soubory.

Budík

Jednou z výhod letošní verze náramku od Xiaomi je fakt, že většinu věcí lze konfigurovat jak na samotném zařízení, tak v mobilní aplikaci. Při synchronizaci se pak provedená nastavení obousměrně přenášejí.

Platí to i pro budík, jenž lze nastavovat jak v aplikaci, tak i přímo na náramku. Je možné používat více na sobě vzájemně nezávislých budíků, přičemž u každého lze zapnout automatické opakování v zadané dny v týdnu. Náramek nemá reproduktor, takže spáče budí jemnými vibracemi, což oceníte zejména v případě, kdy v ložnici spí více lidí, kteří tak nebudou rušeni.

Jednou z příjemných novinek letošní generace náramku je takzvané „inteligentní probuzení“. Pamětníci si jistě vzpomenou, že podobnou funkci měly starší Mi Bandy. V kostce jde o to, že se vás náramek pokusí vzbudit v okamžiku, kdy se budete nacházet v lehké spánkové fázi. Může vás sice vzbudit až o deset minut dřív, ale probuzení by mělo být mnohem příjemnější než vytržení z hlubokého spánku.

Plán

Další příjemnou vychytávkou letošního Smart Bandu je možnost propojení s kalendářem v telefonu. Náramek vás tak může s předstihem upozorňovat na blížící se naplánované schůzky a další události. Jednotlivé položky však nelze žádným způsobem upravovat, tedy například mazat či přesouvat.

Svítilna

Tato funkce se vám bude hodit například při nočním hledání klíčů od domu. Pokud nemáte po ruce telefon, stačí otevřít tuto sekci a klepnout na ikonu baterky. Náramek zobrazí na celé obrazovce bílou barvu a zvýší její jas na maximum, díky čemuž displej poslouží jako nouzová svítilna. Nesvítí sice tak jasně, jako například LED blesk mobilního telefonu, ale v určitých situacích to i tak může pomoct.

Zdraví žen

Něžnější polovina lidstva možná ocení funkci pro sledování menstruačního cyklu. Tentokrát je však nutné nastavit některé záležitosti přímo v aplikaci – konkrétně povolit predikci menstruačního cyklu a upozornění na blížící se menstruaci na telefonu a/nebo náramku. Pokud tyto možnosti povolíte, budete moci v aplikaci i na hodinkách sledovat průběh cyklu, tedy dny menstruace, ovulace a takzvané plodné dny.

Dýchání

Pokud se dostanete do stresu, něco vás rozčílilo, nebo se prostě jen potřebujete „hodit do pohody“, může se vám hodit tento jednoduchý průvodce dechovým cvičením. Nejprve si zvolíte jeho délku v rozpětí od 1 do 5 minut, následně vás náramek pomocí vibrací a animací provede sérií nádechů a výdechů.

Stopky

Stopky jsou již takřka tradiční součástí chytrých hodinek a náramků. I tentokrát přinášejí očekávané funkce, jako je měření s přesností na setinu sekundy, možnost pozastavení a opětovného spuštění a měření času v jednotlivých kolech. Je to jednoduchá, ale naprosto funkční aplikace.

Odpočítávání

Součástí je také jednoduchá minutka, která po skončení odpočtu zavibruje. Můžete si zvolit časovač na 1/2/3/5/10/15/30 minut, případně nastavit vlastní čas. Hodí se například při vaření, kdy nechcete rukama od potravin nastavovat minutku na displeji mobilního telefonu.

Najít telefon

Praktická funkce, pokud hledáte telefon, který někam zapadl, nebo jste ho odložili a zapomněli kde. Zásadní podmínkou k fungování však je, aby byl mobil v dosahu náramku, respektive aby bylo aktivní a funkční Bluetooth připojení.

Najít telefon
Najít telefon

Ticho

Pokud například přijdete do kina či divadla a potřebujete vypnout vyzvánění a zvuky na telefonu, můžete tak učinit, aniž byste museli vytahovat mobil z kapsy či kabelky. Funkce Ticho na náramku totiž dokáže přepnout telefon do tichého režimu.

V tomto směru však musíme zkritizovat (zdaleka ne jediný) kostrbatý překlad. Po přepnutí do tichého režimu vám totiž Smart Band 7 oznámí, že „Budík je vypnutý“, což je velmi zavádějící. Ve skutečnosti dojde k přepnutí režimu zvuku, nikoli k deaktivaci jakýchkoli budíků.

Události

Události jsou jednoduché připomínky, jež můžete definovat v mobilní aplikaci. U každé připomínky lze zadat text, čas, datum a případně i opakování (denně/týdně/měsíčně/ročně/vlastní). V zadaném čase náramek zavibruje a zobrazí text připomínky. To se může hodit například na připomínání užívání léků, narozenin, svátků a dalších události.

Události
Události

Časovač Pomodoro

Technika Pomodoro je způsob práce, při kterém si rozdělíte čas do několika samostatných úseků rozdělených přestávkami. Ve výchozím stavu je na práci vyhrazeno 25 minut, po kterých následuje pětiminutová přestávka na zotavení. Po čtyřech cyklech následuje velká přestávka v délce obvykle 30 minut. Více se můžete dočíst například na Wikipedii nebo v knize Technika Pomodoro od Jan Melvil Publishing.

V náramku najdete časovač, kterým můžete měřit jednotlivé časové úseky věnované práci a odpočinku. Délku času, jež hodláte věnovat pracovním povinnostem, lze uživatelsky nastavit. Pokud chcete zkusit fungovat tímto způsobem, bude se vám časovač v náramku určitě hodit, protože je neustále při ruce.

Nastavení

V této sekci najdete prakticky vše, co potřebujete k nastavení náramku Xiaomi Smart Band 7. Jak jsme již uvedli, výrobce zapracoval na synchronizaci a mnohé parametry lze nastavit jak v aplikaci, tak i na samotném zařízení.

Nastavování na náramku však nevnímáme jako úplně pohodlné. Na malou, úzkou obrazovku se nevejde příliš mnoho textu, takže mnohé položky po otevření sekce Nastavení rolují, což působí poněkud chaoticky. K přehlednosti nepřispívá ani malé písmo a struktura nabídky.

Na druhou stranu oceňujeme, že má uživatel možnost nastavit si zařízení i bez toho, aby musel vytahovat z kapsy telefon. V některých situacích se možnost provádět konfiguraci prostřednictvím displeje určitě může hodit.

Oznámení z telefonu

Po spárování náramku s mobilním telefonem je možné na něm zobrazovat oznámení z aplikací. K tomu, aby to fungovalo, je nutné splnit několik podmínek. V první řadě je nezbytné zajistit, aby systém aplikaci neukončoval (vizte náš tip MIUI 12 – tipy a triky: co udělat, aby systém neukončoval aplikace?) a aby měla přístup k oznámením.

Dále je nutné v nastavení Mi Fitness v sekci Zařízení-Oznámení aplikace zvolit, zda se oznámení mají do náramku posílat pouze když je telefon uzamknutý (aby vám například pořád nevibroval náramek, když aktuálně s někým chatujete) a jestli se má rozsvítit displej.

Nakonec se můžete rozhodnout, zdali chcete zobrazovat úplně všechna oznámení (v takovém případě aktivujte možnost Zrcadlit telefon), nebo jen z vámi zvolených aplikací, jež můžete následně vybrat pomocí přepínačů v sekci Vlastní oznámení.

Náramek zobrazoval notifikace korektně a prakticky bez prodlevy. Nečinila mu problém čeština ani základní emotikony. S ohledem na velikost obrazovky však není čtení úplně pohodlné a dalekozrací uživatelé se možná neobejdou bez brýlí.

Nutno podotknout, že na přijatá oznámení nelze z náramku vůbec nijak reagovat. Ostatně není ani divu – Smart Band 7 nemá mikrofon pro diktování odpovědí a jeho obrazovka je příliš maličká na jakoukoli myslitelnou interakci.

Telefonní hovory

Náramek vás může, v případě, že si to budete přát, upozorňovat na příchozí telefonní hovory. V takovém případě zobrazí na displeji jméno volajícího (pokud je v kontaktech) a tlačítko pro odmítnutí hovoru. Bohužel není k dispozici funkce ztišení vyzvánění. Potažením vzhůru lze vyvolat seznam předdefinovaných zpráv a odmítnout hovor současně s odesláním SMS.

Nastavení příchozích hovorů
Nastavení příchozích hovorů

Velmi pozitivně hodnotíme možnost odmítnout hovor se současným odesláním SMS volajícímu. Texty těchto zpráv lze definovat v aplikaci v Zařízení-Příchozí hovory-Odpovědět pomocí zprávy. Poté si jen z náramku zvolíte, kterou zprávu chcete odeslat.

Na náramku nelze hovor přijmout, ani z něj telefonovat. Důvod je v tomto případě prostý: protože není vybaven mikrofonem ani reproduktorem, nemůže fungovat v roli hlasitého handsfree. Ostatně takovou funkci bychom v této kategorii produktů ani nečekali.

Placení náramkem Xiaomi Smart Band 7

Náramek Smart Band 7 existuje ve dvou verzích: s NFC a bez NFC. Verze s NFC se však (zatím?) prodává pouze v Číně. Z toho plyne pro mnohé zájemce smutný fakt, že tímto náramkem bohužel není možné bezkontaktně platit.

Ciferníky

Vzhled náramku lze změnit pomocí ciferníků. V aplikaci Mi Fitness jich v sekci Zařízení-Styly displeje náramku najdete bezmála 120. Ten svůj si tak najde skoro každý. Bohužel v době vzniku této recenze (červenec 2022) nám nebyl znám způsob, jak do náramku dostat jiné než výrobce připravené ciferníky.

Ciferníky jsou rozdělené do devíti sekcí: Novinky, Mechanické (nejčastěji napodobující ručičkové hodinky), Fotografie (s možností nastavení vlastní fotky na pozadí), Multifunkční (vyznačující se zobrazováním mnoha údajů), Jednoduchost (zpravidla zobrazují jen čas), Obrázkové (pro milovníky mnoha barviček), Fashion (stylové ciferníky), Číslice (jeden ciferník s digitálním zobrazením času) a Zvířata (barevné s hlavičkami roztomilých zvířátek). Některé ciferníky mají také svůj vlastní vzhled Always on Displaye.

Samotná změna ciferníku je velmi jednoduchá: po výběru stačí klepnout na tlačítko Použít a vyčkat na odeslání do hodinek, jež trvá zhruba deset sekund (dle náročnosti zvoleného vzhledu). Uložené ciferníky lze přepínat také přímo na náramku v sekci Nastavení-Ciferníky a čas-Nastavení ciferníku, kde lze jednotlivé vzhledy také mazat.

Always on Display

Jednou z vítaných novinek letošní verze je funkce Always on Display (AoD), kdy náramek permanentně zobrazuje vybrané základní informace (zpravidla čas). To je možné díky AMOLED obrazovce, na které v tom okamžiku svítí jen určité body, zatímco černé body neodebírají žádnou energii.

,

Jako první nás překvapila skutečnost, že jsme možnost aktivace AoD nenašli v aplikaci Mi Fitness. Opravdu, je tomu tak – prošli jsme postupně všechny položky v jednotlivých sekcích a režim permanentního zobrazování informací nelze z telefonu vypnout, ani zapnout, natož konfigurovat.

Always on Display lze aktivovat pouze z náramku, konkrétně v sekci Nastavení-Displej a jas-Vždy na displeji. Zde si můžete zvolit, zda má být funkce aktivní automaticky, po celý den, nebo ve zvoleném časovém období. Samotný vzhled AoD nelze měnit – vždy závisí na aktuálně zvoleném ciferníku.

Základní měření aktivit

Prakticky odjakživa umí náramky počítat kroky absolvované v průběhu dne. Pro tyto účely jsou vybaveny tříosým senzorem zrychlení a gyroskopem. Měření probíhá na základě pohybu ruky a otřesů, jež následně analyzují algoritmy s cílem určit, zda se jednalo, nebo nejednalo o krok. Na základě chůze jsou pak počítány i hodiny, kdy jste stáli.

Kalorie, kroky a počet stání
Kalorie, kroky a počet stání

Počítání kroků můžeme označit jako velmi přesné – když jsme si počítali kroky sami, docházeli jsme ke stejným číslům jako Smart Band 7. Z principu podstaty měření však plynou jisté komplikace – pokud se ruka s náramkem nepohybuje způsobem obvyklým pro chůzi (např. pokud spočívá na madle kočárku či nákupního vozíku, nebo se uživatel pohybuje pomocí berlí), kroky se nezapočítají.

Z ušlých kroků náramek odvozuje další hodnoty – konkrétně spálené kalorie a překonanou vzdálenost. Optický senzor na spodní straně těla pak dokáže měřit tepovou frekvenci a úroveň okysličení krve, a to i v průběhu dne – pokud si to nastavíte. Z těchto údajů pak dokáže detekovat hladinu stresu či přesněji počítat spalování kalorií.

Měření sportovních aktivit

Xiaomi Smart Band 7 podporuje 117 typů sportovních aktivit. To je nesporně velký počet a proti loňské verzi, jež podporovala třicet typů sportů, poměrně významný upgrade. Jednu věc však soudruzi z Číny tak úplně nedořešili.

Recenze náramku Xiaomi Smart Band 7 potvrdila, že podporuje 117 typů sportovních aktivit
Recenze náramku Xiaomi Smart Band 7 potvrdila, že podporuje 117 typů sportovních aktivit

Pokud na náramku otevřete sekci Cvičení, zobrazí se nabídka čítající šestnáct typů sportů. Zbývající více než stovka druhů cvičení je schovaná pod ikonou Více, kde jsou roztříděná do několika kategorií nadepsaných malým a relativně hůře čitelným písmem.

Bohužel, na rozdíl od většiny chytrých hodinek, nelze uživatelsky nastavit, které sporty chcete mít hned v té první nabídce. V praxi to znamená, že pokud rádi provozujete jiný sport, budete před každým jeho měřením otevřít Cvičení-Více-najít příslušnou kategorii-otevřít příslušný sport. To vnímáme jako poměrně nepraktické.

Pro měření sportovní aktivity náramek využívá senzor zrychlení, gyroskop (těmi počítá absolvované kroky) a snímač tepové frekvence. Pokud chcete zaznamenat a přesně změřit trasu, budete při sobě muset nosit mobilní telefon, jehož GPS náramek (respektive přesněji řečeno mobilní aplikace) využije.

Podporované sportovní aktivity

Hlavní nabídka:

 • Jízda na kole
 • Venkovní běh
 • Běžecký pás
 • Jízda v hale
 • Chůze
 • Chůze uvnitř
 • Plavání v bazénu
 • Veslování
 • Eliptický trenažér
 • Švihadlo
 • Jóga
 • Tanec
 • Volný styl
 • Posilovna
 • Fotbal
 • Badminton

Sekce Rychlochůze (5 typů):

 • Venkovní běh
 • Chůze
 • Běžecký pás
 • Chůze uvnitř
 • Sportovní chůze

Cyklistika (3 typy):

 • Jízda na kole
 • Jízda v hale
 • BMX

Plavání (3 typy):

 • Plavání v bazénu
 • Ploutvové plavání
 • Synchronizované plavání

Venkovní sporty (5 typů):

 • Rybaření
 • Skateboarding
 • Kolečkové brusle
 • Horolezectví
 • Parkour

Halové sporty (24 typů):

 • Volný styl
 • Eliptický trenažér
 • Veslování
 • Posilovna
 • HIIT
 • Core trénink
 • Kombinace aerobiku
 • Silový trénink
 • Strečink
 • Fitness schody
 • Flexibilita
 • Stepper
 • Stepper
 • Gymnastika
 • Jóga
 • Pilates
 • Aerobik
 • Skupinová gymnastika
 • Bojové kardio
 • Kruhový trénink
 • Spinning
 • Hrazda
 • Bradla
 • Posilovací lano

Tanec (14 typů):

 • Balet
 • Břišní tance
 • Tančení v parku
 • Street dance
 • Společenský tanec
 • Tanec
 • Zumba
 • Latinskoamerické tance
 • Jazzový tanec
 • Lidový tanec
 • Hip hop
 • Pole dance
 • Breakdance
 • Moderní tanec

Box (12 typů):

 • Kendó
 • Karate
 • Box
 • Judo
 • Zápas
 • Tchaj ti
 • Muay Thai
 • Taekwondo
 • Bojová umění
 • Kickbox
 • Džiu džitsu
 • Sportovní šerm

Míčové sporty (25 typů)

 • Tenis
 • Fotbal
 • Kriket
 • Baseball
 • Bowling
 • Squash
 • Basketbal
 • Softball
 • Gateball
 • Volejbal
 • Stolní tenis
 • Házená
 • Badminton
 • Plážový volejbal
 • Wall ball
 • Kulečník
 • Sepak takraw
 • Vybíjená
 • Vodní pólo
 • Lední hokej
 • Košíček
 • Futsall
 • Hakysák
 • Bocce
 • Pelota

Vodní sporty (6 typů):

 • Plachtění
 • Veslování
 • Dračí lodě
 • Jízda na kajaku
 • Šnorchlování
 • Flowriding

Zimní sporty (3 typy):

 • Curling
 • Bruslení
 • Bruslení v hale

Volnočasové sporty (12 typů):

 • Hula hoop
 • Létající talíř
 • Šipky
 • Pouštění draka
 • Přetahování
 • Košíček
 • E-sports
 • Air walker
 • Houpání
 • Šoupaná
 • Stolní fotbal
 • Somatosenzorické hry

Deskové hry (5 typů):

 • Šachy
 • Dáma
 • Go
 • Bridž
 • Stolní hry

Ostatní (3 typy):

 • Švihadlo
 • Lukostřelba
 • Jezdectví

Proti deklaraci jsme tedy napočítali rovných 120 typů podporovaných sportovních aktivit, byť u některých si dovolíme s označením za sport značně polemizovat. Bohužel chybí například jízda na kolečkových bruslích či koloběžce, včetně elektrické.

Nemohli jsme si nevšimnou leckdy kostrbatého třídění do kategorií (např. lední hokej v míčových sportech), jež může zkomplikovat vyhledání příslušné aktivity. Stejně tak nás překvapila aktivita Somatosenzorické hry, u které s vysvětlením nepomohl ani strýček Google.

Odolnost proti vodě a prachu

Výrobce u tohoto náramku hrdě deklaruje odolnost proti vodě do 5 ATM, což (ovšem jen čistě teoreticky) znamená, že by měl zvládnout tlak vody odpovídající ponoření do hloubky 50 metrů. Mezi oficiálně podporovanými sportovními aktivitami najdete například plavání a šnorchlování.

Náramek je odolný proti vodě do 5 ATM
Náramek je odolný proti vodě do 5 ATM

Výrobce na oficiální produktové stránce deklaruje voděodolnost Smart Bandu 7 takto: „Vodotěsnost do 50 m je založena na normě ISO 22810:2010… Náramek má stupeň vodotěsnosti 5 ATM (odpovídá hloubce 50 m pod vodou). Lze je nosit v bazénu, při plavání u pobřeží nebo během jiných aktivit v mělké vodě.“

Současně s tím však popisuje i to, co byste s náramkem rozhodně neměli zkoušet: „Nelze ho však používat při sprchování horkou vodou, v sauně nebo při potápění. Navíc je nutné zabránit tomu, aby byl při vodních sportech náramek zasažen přímým proudem vody. Vodotěsnost není trvalého charakteru a může se v průběhu času snižovat.“

Poziční satelitní systémy

Jak již několikrát zaznělo, náramek Xiaomi Smart Band 7 nepodporuje poziční satelitní systémy, tj. GPS a další. Pokud budete chtít měřit nějakou venkovní aktivitu, včetně záznamu trasy, budete s sebou muset nosit mobilní telefon.

V případě spuštění takové aktivity se náramek spojí s aplikací a aktivuje GPS mobilu. Ta pak zajišťuje sledování a ukládání pozice v průběhu celého cvičení. To se, pochopitelně, může negativně promítnout na zvýšené spotřebě baterie v telefonu.

Přesnost měření se tak odvíjí výhradně od přesnosti zjišťování polohy telefonem. Náramek na ni nemá žádný vliv – ten má na starost pouze sledování tepové frekvence, případně počítání kroků, pokud je u dané aktivity relevantní.

Co náramek měří během venkovních aktivit?

Vyzkoušeli jsme měření několika typů outdoorových aktivit, jako je chůze, jízda na kole a jízda na elektrické koloběžce (kterou však náramek nepodporuje). Ve všech případech byla k záznamu trasy využívána GPS ve spárovaném telefonu.

Při jízdě na kole byla v mapě zachycena celá trasa, chyběly však jakékoli informace o převýšení, což je docela škoda. Následují informace o datu a času zahájení aktivity, překonané vzdálenosti, čase, spálených aktivních kaloriích, průměrné rychlosti a tepové frekvenci.

Níže pak je k dispozici graf vývoje tepové frekvence v průběhu času a rozdělení do zón (lehká, intenzivní, aerobní, anaerobní a VO2max). Poté je připraven graf okamžité rychlosti v čase a průměrné rychlosti v jednotlivých kilometrových úsecích. Posledními dvěma údaji jsou informace o aerobním a anaerobním tréninkovém efektu.

V průběhu chůze se na displeji zobrazuje čas, vzdálenost, spálené kalorie a zóna tepové frekvence. Po ukončení měření je uživatel doslova zasypán podrobnostmi o aktivitě. Dozví se vzdálenost, čas trvání aktivity, průměrnou rychlost, průměrné tempo, spálené kalorie, průměrnou tepovou frekvenci, maximální tep, čas strávený v jednotlivých zónách tepové frekvence a tréninkový efekt.

V aplikaci Mi Fitness jsou pak údaje o datu a čase zahájení cvičení, překonané vzdálenosti, délce aktivity, spálených kaloriích, tempu, průměrné tepové frekvenci a počtu kroků. Následuje graf vývoje tepové frekvence v čase s vyznačeným průměrem a maximem, čas strávený v jednotlivých zónách, mezičasy pro jednotlivé kilometry, graf rytmu v počtu kroků za minutu, graf délky kroků a tréninkový efekt. Bohužel i v tomto případě však chybí údaje o výšce v průběhu cvičení a překonaném převýšení.

Musíme pochválit vylepšený způsob ukončování měření, který prakticky vylučuje náhodné přerušení. Nejprve je nutné aktivovat displej a poté přepnout na levou obrazovku. Zde pak musíte po dobu tří sekund držet tlačítko pro ukončení aktivity.

Co hodinky měří během indoorových aktivit?

Měření indoorových aktivit jsme v rámci recenze Xiaomi Smart Band 7 vyzkoušeli při jízdě na rotopedu a cvičení jógy. Celkem pochopitelně se u těchto typů sportů nepoužívá GPS. Hned po skončení jsou zobrazeny spálené kalorie, čas začátku a konce cvičení a jeho délka.

V aplikaci Mi Fitness pak můžete zjistit datum a čas zahájení cvičení a spálené aktivní kalorie. Dále je k dispozici graf, zobrazující vývoj tepové frekvence v čase a údaj o časech, strávených v jednotlivých zónách (lehká, intenzivní, aerobní, anaerobní a VO2 max). V závěru stránky je zobrazen aerobní a anaerobní tréninkový efekt.

Automatické měření aktivit

Náramek Smart Band 7 umí automaticky detekovat pět typů sportovních aktivit: běh v terénu, chůzi, běh na běžeckém pásu, veslovací trenažér a rotoped. V praxi to znamená, že pokud nějako dobu provozujete danou aktivitu, náramek se vás zeptá, zda si přejete zapnout měření. Tuto funkci lze zapnout pouze na náramku – v aplikaci Mi Fitness ji konfigurovat nelze.

Automatické měření aktivit
Automatické měření aktivit

Aplikace Mi Fitness

Aplikace Mi Fitness se původně jmenovala Xiaomi Wear a v Obchodě Play je k dispozici od května roku 2020. Je nabízena zdarma a lze ji instalovat na telefony s Androidem 6.0 a vyšším či iOS 10.0 nebo novějším.

Názory na uživatelské rozhraní této aplikace se značně liší. My ho však, po ročním používání s hodinkami Xiaomi Mi Watch, považujeme za poměrně čisté, přehledné a logicky uspořádané. Zlepšilo se to zejména v posledních verzích, kdy byla nastavení týkající se hodinek přesunuta do samostatné sekce Zařízení.

Aplikace sestává ze čtyř sekcí, mezi kterými lze přepínat tlačítky ve spodní části okna. Jako první se zobrazuje sekce Zdraví, poskytující v dlaždicích údaje o naměřených hodnotách. Sekce Cvičení umožňuje spuštění měření jedné ze čtyř aktivit.

V již zmiňované sekci Zařízení najdete všechna nastavení, týkající se hodinek. Podrobněji si je probereme níže. Poslední sekce Profil poskytuje možnost konfigurace uživatelského profilu, které si také ukážeme v samostatné kapitole.

Sekce Zdraví

Sekce Zdraví se zobrazí hned po spuštění aplikace Mi Fitness. Skládá se z dlaždic, přičemž uživatel si může vybrat, které dlaždice chce zobrazovat. Poněkud překvapivě však není možné jakkoli měnit jejich pořadí. První dvě dlaždice zabírají celou šířku obrazovky, všechny další jsou pak vždy po dvou na každém řádku.

Statistiky

První dlaždice Statistiky zobrazuje v podobě kruhové výseče, jak si vedete z hlediska plnění denních cílů. Konkrétně se jedná o spálené kalorie, ušlé kroky a počet stání. Níže je podrobnější přehled zobrazující, jak jste si vedli v půlhodinových intervalech.

Cvičení

Na úvodní obrazovce je stručný výpis poslední absolvované aktivity. Přes tlačítko Zobrazit vše si pak můžete prohlédnout seznam všech sportovních výkonů v týdenním, měsíčním a ročním přehledu, případně za celé období používání aplikace Mi Fitness.

Spánek

Jedním z údajů, který umí náramek Smart Band 7 sledovat, je Spánek, a to i v průběhu dne, jak jsme měli možnost ověřit. Na úvodní obrazovce se ukazuje délka posledního spánku a slovní hodnocení jeho kvality.

Po otevření příslušné sekce se můžete podívat na to, jak se vám střídaly spánkové fáze a kolik času jste v nich strávili. Pokud máte aktivované měření SpO2 v průběhu spánku, ukáže vám aplikace i to, zda nemáte problém s dýcháním. Nechybí ani souhrnné přehledy po týdnech a měsících.

Srdeční tep

Smart Band 7 umí měřit tepovou frekvenci v průběhu dne. Na této dlaždici pak zobrazuje poslední naměřenou hodnotu. Po otevření ukáže podrobnější graf s vývojem minimální a maximální tepové frekvence v půlhodinových intervalech.

Následuje souhrn, obsahující hodnoty klidového, maximálního, minimálního a průměrného tepu, a rozdělení do pěti tepových zón (lehká, intenzivní, aerobní, anaerobní a VO2max). Sledované údaje lze zobrazit za den, týden a měsíc.

Kroky

Jak zaznělo výše, jedním ze základních údajů, jež náramek měří, je počet kroků. Na úvodní obrazovce ukazuje hodnotu za aktuální den, v podrobnostech pak můžete vidět, kolik kroků jste udělali v půlhodinových intervalech. Opět jsou k dispozici údaje za den, týden a měsíc.

Kalorie

Náramek vypočítává Kalorie, a to jak spálené chůzí (tj. na základě počítání kroků a dalších parametrů), tak měřenou sportovní aktivitou. Dlaždice zobrazuje počet aktivních kalorií spálených v průběhu aktuálního dne. Po otevření se zobrazí grafy spálených kalorií v půlhodinových intervalech, jakož i po dnech v týdenním a měsíčním přehledu, kde je k dispozici i celkový a denní průměrný počet.

V pohybu

Náramek také umí měřit čas strávený pohybem udávaný v minutách. Nejde však o jakýkoli pohyb – k tomu, aby se započítal, je nutné splnit určité podmínky. Předně se musí jednat o aktivitu s mírnou či intenzivní zátěží. Dle popisku v podrobnostech by osoby ve věku 18 až 64 let měly provádět aktivity s mírnou zátěží alespoň 30 minut denně, minimálně pětkrát týdně.

Hodinky zaznamenají minutu pohybu, pokud rytmus chůze překročí 100 kroků za minutu, nebo jestliže srdeční tep dosáhne a překročí 65 % hodnoty maximálního srdečního tepu. Chůze pomalým tempem se tedy většinou nezapočítá.

Také v tomto případě jsou k dispozici tři pohledy, zobrazující počet minut v pohybu. Denní ukazuje tento údaj v půlhodinových intervalech, týdenní a měsíční v denních intervalech, a navíc přidává i denní průměr v daném období.

Stání

Zejména, pokud máte sedavé zaměstnání, doporučujeme zaměřit se na počet stání v průběhu dne. Nestačí však pouze vstát – náramek započítá stání až po několika krocích. Dlaždice ukazuje počet stání v průběhu aktuálního dne.

Po otevření lze podrobněji zjistit, ve kterých hodinách jste se postavili, nicméně pokud například budete chodit od 14:58 do 15:02, budou vám započítány dvě hodiny stání. K dispozici jsou i týdenní a měsíční statistiky s grafy zobrazujícími počet stání v jednotlivých dnech.

Hladina kyslíku v krvi

Jestliže si aktivujete měření úrovně okysličení krve, najdete na této dlaždici poslední naměřenou hodnotu. Po otevření je k dispozici graf se zobrazením rozptylu naměřených hodnot v půlhodinových intervalech, nejvyšší, nejnižší a průměrná hodnota. I v tomto případě je k dispozici týdenní a měsíční přehled.

Přesnost měření však nepovažujeme za úplně dobrou. Zatímco hodinky Xiaomi Mi Watch a Watch S1 nám měřily očekávané hodnoty mezi 95 a 99 %, Mi Smart Band opakovaně naměřil i 86 %. což už by znamenalo vážný zdravotní problém. Nutno ale podotknout, že jsme neměli náramek na zápěstí úplně utažený.

Míra stresu

Dalším zajímavým parametrem, jež umí tento náramek sledovat, je hladina stresu v průběhu dne. Detekuje ji na základě změn tepové frekvence – podrobnosti o způsobu měření si můžete přečíst v našem článku Jak chytré hodinky a náramky měří stres a co z této hodnoty poznáte?

Dlaždice ukazuje aktuální míru stresu, po otevření se můžete podívat na vývoj v půlhodinových intervalech, maximální, minimální a průměrnou hodnotu. K vidění jsou i týdenní a měsíční statistiky s grafickým vyjádřením po dnech.

Každopádně v porovnání s výsledky naměřenými hodinkami Xiaomi Mi Watch a Watch S1 jsou hodnoty udávané náramkem Xiaomi Smart Band 7 očividně nižší. Zatímco hodinky měřily hodnoty okolo 55 bodů, dle náramku byl dlouhodobý průměr jen 32. Ani průběžně udávané hodnoty příliš neodpovídaly subjektivnímu pocitu.

PAI

Jednou z velmi užitečných veličin, které náramek umí měřit, je PAI – Personal Activity Intelligence. Výhodou této metriky je skutečnost, že bere v potaz aktuální fyzickou kondici uživatele. Více si můžete nastudovat v našem článku Co je skóre PAI a proč byste ho měli držet nad 100 body?

Dlaždice v aplikaci Mi Fitness zobrazuje počet bodů nasbíraných v posledních sedmi dnech. V ideálním případě by se hodnota měla dlouhodobě pohybovat nad stovkou. Po otevření sekce se můžete podívat, jak se vyvíjelo vaše skóre a co byste měli dělat, pokud se chcete dostat na další úroveň.

VO2max

Náramek umí měřit hodnotu VO2max, vyjadřující maximální množství kyslíku, které je tělo schopné zpracovat v zátěži. Více o této metrice si můžete přečíst v našem článku Co je VO2 max a co tato hodnota vypovídá o vašem zdraví?

Zatímco hodinky Mi Watch jsou schopné měřit VO2max i při chůzi, Smart Band 7 nám ho nezměřil ani jednou při žádné z provozovaných aktivit. Podle neoficiálních informací měří náramek hodnotu pouze při běhu, nicméně to jsme v praxi nezkoušeli, takže tuto informaci nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit.

Tréninková zátěž

Zatímco hodinky Xiaomi Watch S1 nám tréninkovou zátěž neměřily, v případě náramku jsme zde našli údaj o hodnotě EPOC a jejím vývoji za poslední měsíc. EPOC je zkratka pro Excess Post-exercise Oxygen Consumption, tedy potréninkovou spotřeba kyslíku, označovanou také jako „afterburn“.

Co tato hodnota vypovídá? Pokud byste například absolvovali tři tréninky týdně, které měly průměrný efekt EPOC 100 kalorií na jeden trénink, spálili byste navíc 300 kalorií nad rámec toho, co jste spálili během tréninku.

Studie ukazují, že efekt EPOC existuje jak po aerobním, tak po anaerobním cvičení. Výsledky studie z roku 1992 ukázaly, že anaerobní cvičení vysoké intenzity vedlo k významně většímu objemu EPOC než aerobní cvičení se stejným pracovním výkonem.

Cyklus

Něžnější polovina lidstva se z této dlaždice dozví, v jaké fázi menstruačního cyklu se aktuálně nachází. Po otevření se může podívat na kalendář, ze kterého vyčte dny menstruace, ovulace a plodné dny. Kromě toho si lze nechávat zobrazovat upozornění na blížící se menstruaci a ovulaci.

Dlaždice bez obsahu

V nabídce je několik dlaždic, jež ve spojení s náramkem Xiaomi Smart Band 7 nezobrazují žádné údaje. Konkrétně se jedná o:

 • Váha – náramek pochopitelně neumí měřit hmotnost uživatele, proto tuto dlaždici využijete pouze v případě, kdy budete tyto údaje zadávat ručně, nebo si pořídíte kompatibilní váhu.
 • Energie – měřit energii na základě aktivity a odpočinku umí například hodinky Xiaomi Mi Watch. Náramek Smart Band 7 bohužel nikoli.
 • Krevní tlak – v tomto směru je zajímavostí, že žádné hodinky Xiaomi neumí měřit krevní tlak. Neumí to ani náramek, takže v této sekci nic nenajdete.

Sekce Cvičení

Sekce Cvičení nám tak trochu nedává smysl. Umožňuje měření čtyř pohybových aktivit – venkovní běh, běžecký pás, chůze a jízda na kole – která lze zahájit i z mobilního telefonu. Po spuštění měření se spustí sledování a zobrazování hodnot i na hodinkách.

Není nám ale jasné, proč by měl uživatel spouštět měření z aplikace, když ho může zahájit přímo z náramku, ani proč jsou k dispozici jen a právě tyto čtyři druhy sportovních aktivit. Jedinou možnou výhodu vidíme v průběžném zobrazování naměřených hodnot (vzdálenost, čas, kalorie a tepová frekvence) na displeji telefonu, což se může hodit například při cyklistice.

Sekce Zařízení

Vše, co se týká náramku, se nastavuje v sekci Zařízení. Na prvním místě je zobrazen náhled Smart Bandu 7, který však nereflektuje aktuálně zvolený ciferník, stav baterie a počet dní od posledního nabití. Tlačítkem Synchronizovat pak lze ručně vynutit synchronizaci náramku s aplikací.

Styly displeje náramku

Jak již několikrát zaznělo, vzhled náramku můžete přizpůsobit svým estetickým potřebám a požadavkům pomocí ciferníků, jež najdete v sekci Styly displeje náramku. Výběr je skutečně široký – výrobce deklaruje více než stovku motivů, my jich v polovině července napočítali 131 v devíti kategoriích:

 • Kategorie Novinky – 9 ciferníků
 • Kategorie Mechanické – 7 ciferníků
 • Kategorie Fotografie – 5 ciferníků
 • Kategorie Multifunkční – 25 ciferníků
 • Kategorie Jednoduchost – 18 ciferníků
 • Kategorie Obrázkové – 49 ciferníků
 • Kategorie Fashion – 5 ciferníků
 • Kategorie Číslice – 1 ciferníků
 • Kategorie Zvířata – 12 ciferníků

Poměrně podstatné je, a v tom hodně uživatelů chybuje, že na první kartě Na zařízení jsou pouze ciferníky uložené v náramku – odsud mezi nimi můžete přepínat, případně je ze zařízení mazat. Další, jež jsou k dispozici ke stažení a instalaci, jsou k dispozici v sekci Online.

Samotný proces instalace je velmi jednoduchý – stačí si vybrat ciferník, otevřít jeho kartu a klepnout na tlačítko Použít. Následně stačí vyčkat zhruba deset sekund (dle velikosti souboru) na stažení ciferníku a jeho přenesení do náramku.

Součástí mnoha ciferníků je také specifický AoD, tedy úsporný ciferník, zobrazující se v okamžiku, kdy je displej Smart Bandu zhasnutý. V případě obrázkových ciferníků v sekci Fotografie je pak možné definovat si vlastní pozadí – fotografii nebo obrázek.

Oznámení aplikace

Náramek pochopitelně umí upozorňovat na notifikace z chytrého telefonu. V takovém případě však musí mít aplikace povolený přístup k oznámením a musí běžet na pozadí bez toho, aby ji systém ukončoval (v tomto směru vám může pomoci náš návod MIUI 12 – tipy a triky: co udělat, aby systém neukončoval aplikace?).

V sekci Oznámení aplikace můžete nastavit vše potřebné, co se týká notifikací na náramek. Nejprve je nutné aktivovat první přepínač Oznámení aplikace, kterým povolíte odesílání oznámení. Dalšími dvěma přepínači si pak můžete zvolit, zda chcete Přijímat (oznámení), pouze pokud je telefon uzamknutý a případně jestli se má při přijatém oznámení Rozsvítit displej náramku.

Dále je nutné vybrat, ze kterých aplikací chcete dostávat oznámení. Zvolíte-li možnost Zrcadlit telefon, bude na hodinky odesíláno vše, co se objeví v oznámeních na mobilu. Druhou možností je volba Vlastní oznámení, kde si následně zvolíte jen ty aplikace, jejichž oznámení vám budou notifikována.

Po celou dobu recenze Xiaomi Smart Band 7 fungovaly notifikace spolehlivě. Na obrazovce náramku se zobrazovala ikona aplikace a text, přičemž diakritika nečinila žádné problémy. Jen emotikony bohužel nejsou zobrazovány všechny a místo většiny se vykresluje čtvereček.

Příchozí hovory

Náramek může upozorňovat na příchozí telefonické hovory. Protože však není vybaven mikrofonem a reproduktorem, nemůže fungovat v režimu hlasitého handsfree, tedy není z něj možné telefonovat. To bychom v této kategorii asi ani nečekali.

V nastavení aplikace Mi Fitness můžete povolit upozornění na hovory vibracemi. Pokud jí umožníte přístup ke kontaktům, bude se při příchozím hovoru zobrazovat jméno volajícího (pokud je v kontaktech) a tlačítko pro odmítnutí hovoru. Bohužel není k dispozici funkce ztišení vyzvánění. Potažením vzhůru lze vyvolat seznam předdefinovaných zpráv a odmítnout hovor současně s odesláním SMS.

Dalším přepínačem je možné deaktivovat upozornění z neznámých čísel, takže vám náramek bude avizovat pouze telefonáty od lidí, jež máte ve svém adresáři. V případě, že nebudete chtít oznamovat všechny hovory na náramku hned, je možné nastavit si prodlevu v rozmezí od 3 do 30 sekund.

Velmi kladně hodnotíme možnost odmítnout hovor přímo z náramku se současným odesláním SMS. Text zprávy, která bude odeslána, můžete vybírat z několika možnosti, jež je možné uživatelsky upravovat v sekci Rychlé odpovědi.

Oprávnění spuštění na pozadí

K tomu, aby aplikace Mi Fitness byla schopná komunikovat s náramkem a posílat na něj například oznámení, je naprosto nezbytné, aby neustále běžela na pozadí. Některé telefony však aplikace na pozadí ukončují, což ve výsledku vede k tomu, že například nefungují notifikace či třeba upozornění na příchozí hovor.

V takovém případě je nutné provést několik nastavení, aby systém aplikaci Mi Fitness neukončoval. Vše potřebné najdete v sekci Oprávnění spuštění na pozadí, odkud budete nasměrováni do příslušných částí nastavení, případně na telefonech Xiaomi, Redmi a Poco můžete využít náš návod MIUI 12 – tipy a triky: co udělat, aby systém neukončoval aplikace?

Postupně je nutné vypnout spořič baterie (pokud ho používáte), povolit aplikaci běh na pozadí bez omezení, umožnit jí automatické spouštění při startu systému, a nakonec ji uzamknout v seznamu posledních spuštěných aplikací. Můžeme konstatovat, že po provedení všech nastavení nám systém aplikaci na telefonu Xiaomi 12 opravdu neukončoval.

Srdeční tep

Jak již opakovaně zaznělo, Xiaomi Smart Band 7 umí měřit srdeční tep v průběhu celého dne. V této sekci můžete určit, jak často to má dělat – k dispozici je interval 1, 10, nebo 30 minut, případně automatické měření. Kromě toho je možné se nechat upozornit v případě, že tepová frekvence překročí nejvyšší a/nebo nejnižší uživatelem definovanou hodnotu.

Měření tepu můžeme označit jako poměrně spolehlivé, byť je jedním dechem nutné podotknout, že hodně záleží na správném utažení náramku. Tepová frekvence je měřena optickým snímačem na spodní straně těla náramku. Zásadním problémem tak může být tetování, kvůli kterému snímač „nevidí“ do kůže uživatele.

Spánek

Výše jste se mohli dočíst o tom, že náramek umí sledovat a vyhodnocovat spánek. V této sekci můžete aktivovat Rozšířené měření, jež díky častějšímu sledování tepu poskytne více dat a dokáže detekovat REM spánek. Dále lze zapnout Skóre dýchání, jež na základě úrovně okysličení krve vyhodnocuje kvalitu dýchání v průběhu spánku a vyhodnocuje ji na stupnici od 0 do 100.

Nastavení sledování spánku
Nastavení sledování spánku

Hladina kyslíku v krvi

Jednou z novinek letošní verze chytrého náramku je možnost měření úrovně okysličení krve (SpO2; krevní saturace kyslíkem) v průběhu celého dne. Předchozí generace to uměla pouze na vyžádání. V této sekci tedy můžete aktivovat Celodenní sledování a případně i upozornění na příliš nízkou hodnotu (80 %/85 %/90 %). Nutno podotknout, že měření probíhá jen tehdy, pokud jste nějakou dobu v klidu.

Míra stresu

Také míru stresu lze měřit buď jednorázově, nebo monitorovat v průběhu celého dne. V této sekci je možné aktivovat Celodenní měření, kdy bude hladina stresu kontrolována jednou za pět minut. Můžete si také aktivovat Upozornění odpočinku, jež vás vyzve k dechovému cvičení, pokud míra stresu zůstává dlouhodobě nad hranicí 80 bodů.

Nastavení měření míry stresu
Nastavení měření míry stresu

Stání

Náramek také může počítat, kolikrát jste se za den postavili, respektive přesněji v kolika hodinových intervalech jste alespoň jednou stáli. Aby vás Smart Band 7 nenutil vstávat například v noci, můžete si nastavit čas, od kolika do kolika hodin chcete zobrazovat Připomenutí postavit se. Kromě toho lze nastavit i hodiny určené odpočinku, kdy vyzýváni nebudete – tato možnost je dostupná pod položkou Nerušit.

Oznámení cíle

Pokud chcete žít zdravější život, měli byste každý den ujít určitý počet kroků, několikrát vstát v různých hodinách a spálit nějaké kalorie. Své denní cíle si můžete stanovit sami v sekci Statistiky-Nastavit cíl. V této sekci si můžete nechat zobrazit upozornění v okamžiku, kdy splníte některý ze stanovených cílů.

Nastavení upozornění na splnění cíle
Nastavení upozornění na splnění cíle

Budík

Náramek vás může probouzet ve stanovené časy a dny prostřednictvím vibrací. Budíky lze nastavovat nejen na jeho obrazovce, ale také v aplikaci. Je možné nastavit několik nezávislých budíků s opakováním ve vybrané dny.

Po dlouhé době se také vrací funkce Inteligentní probuzení, kterou lze aktivovat u jednotlivých budíků. Funguje tak, že když se deset minut před nastaveným časem ocitnete v mělké spánkové fázi, budík vás vzbudí dřív. To by mělo přispět k příjemnějšímu a přirozenějšímu probuzení.

Události

Konečně jsme se dočkali možnosti propojení chytrého náramku s kalendářem v telefonu. Smart Band 7 vás tak může upozorňovat na naplánované schůzky, akce a události, přičemž umí spolupracovat i s Kalendářem Google.

Samotné nastavení je velmi prosté – stačí zapnout přepínač u funkce Události a povolit aplikaci Mi Fitness přístup ke kalendáři. Náramek si pak natáhne všechny položky naplánované na následujících sedm dní. Škoda jen omezených možností nastavení – líbilo by se nám například, kdybychom si mohli nastavit, s jakým předstihem si přejeme být upozorňováni.

Události

Ano, díváte se správně – v aplikaci jsou dvě položky pojmenované jako Události. Jedna má modrou a druhá zelenou ikonku. Ta se zelenou ikonou slouží jako připomínač. V aplikaci si můžete nadefinovat připomínky na konkrétní dny a časy. V uvedeném termínu náramek zavibruje a zobrazí text připomínky.

Velkou výhodou je možnost nastavení opakovaných připomínek s denní, týdenní, měsíční, roční, nebo vlastní periodou. Toho lze využít například k připomenutí užívání léků, ale jistě najdete i další možnosti praktického využití.

Počasí

Jednou z oblíbených funkcí náramku je zobrazování aktuálního počasí a předpovědi na následující dny. V této sekci můžete povolit Aktualizace počasí, což byste měli, pokud chcete zobrazovat aktuální informace.

Vůbec poprvé je přítomna možnost sledovat počasí až na pěti různých místech! S jejich zadáním vydatně pomáhá našeptávač. Mezi lokalitami lze na náramku přepínat tlačítkem zobrazovaným na konci předpovědí. Nechybí ani možnost volby jednotek teploty, tedy v našem případě stupňů Celsia.

Widgety

Jak jsme si vysvětlili na začátku, když se z úvodní obrazovky náramku přesunete do stran (tj. doleva, nebo doprava), dostanete se k takzvaným widgetům. Jde o miniaplikace, zobrazující nějaké údaje. Maximálně je možné používat sedm widgetů. To, které to budou a v jakém pořadí můžete ovlivnit v této sekci. Seznam dostupných možností jsme si probrali na začátku v kapitole Widgety.

Seřadit aplikace

V kapitole Seznam aplikací v náramku jsme si podrobně probrali všech 23 aplikací, jež do náramku Xiaomi Smart Band 7 předinstalovává jeho výrobce. V této sekci si můžete nastavit pořadí, ve kterém budou zobrazovány. Aplikace, jež nepoužíváte či je používáte velmi zřídka lze přesunout do sekce Málo využívané položky – v náramku se pak budou zobrazovat v sekci Více.

Zvednutím probudit

Funkce Zvednutím probudit je nesmírně užitečná a můžeme konstatovat, že funguje poměrně spolehlivě. Zajišťuje, aby se displej náramku automaticky rozsvítil v okamžiku, kdy se podíváte na zápěstí způsobem, jako byste se dívali na běžné hodinky.

Ve dne je to jistě fajn, ale určitě není dobré, aby vám náramek svítil i v noci, kdykoli pohnete odpovídajícím způsobem rukou. Právě proto si v této sekci můžete nastavit časy, od kdy do kdy má být funkce Zvednutím probudit dostupná. V ostatních časech zůstane náramek při pohybu ruky zhasnutý a lze ho rozsvítit pouze poklepáním na obrazovku.

Vibrace

Náramek nemá reproduktor, takže jediným způsobem, jak vás může upozornit na nejrůznější události a notifikace, jsou vibrace. Pro tyto účely je proto vybaven vibračním motorkem, který je dostatečně silný na to, aby vás upozornil, že se něco děje.

V tomto bodě budeme čínského výrobce chválit, neboť dává možnost vytvoření a následného používání vlastních vibračních vzorů. Díky tomu můžete snadno poznat, zda náramek notifikuje příchozí SMS, hovor, událost, upozorňuje na příliš dlouhou nečinnost či oznamuje dosažení cíle.

Nadefinovat si vibrační vzor je velmi jednoduché – stačí ho prostě vyťukat na obrazovce telefonu a následně uložit pod nějakým názvem. Samostatné vibrační vzory je možné definovat pro následující typy upozornění:

 • Příchozí hovory
 • Události
 • Budíky
 • Oznámení
 • Oznámení o nečinností
 • Příchozí SMS
 • Oznámení cíle

Noční režim

Dalším způsobem, jak omezit šanci, že vás náramek v noci probudí svitem svého displeje, je takzvaný Noční režim. V něm si můžete nadefinovat čas, ve kterém obvykle spíte, a po tuto dobu bude jas nositelného zařízení snížen na minimum.

Najít zařízení

Pokud vám náramek někde zapadne, můžete ho touto volbou zkusit najít. Nezbytnou podmínkou ale je, aby byl spárovaný s telefonem a byl v dosahu. Po stisknutí Najít zařízení Smart Band 7 zavibruje, což může usnadnit jeho nalezení.

Režim viditelnosti

Po spárování s aplikací Mi Fitness či Zepp Life se Bluetooth náramku přepne do neviditelného módu. To je z bezpečnostního hlediska správné, neboť z viditelných zařízení lze vzdáleně načítat některé informace, jak můžete vidět například v tomto tweetu Kuby Čížka.

Nastavení režimu viditelnosti
Nastavení režimu viditelnosti

Pokud z nějakého důvodu potřebujete, aby byl náramek přes Bluetooth viditelný, můžete to zapnout v sekci Režim viditelnosti. Rozhodně ale doporučujeme neprovozovat Smart Band v tomto módu dlouhodobě.

Sdílet záznamy o srdečním tepu

Popisek k této položce, která je k dispozici už od Mi Bandu 3, moc nenapoví o tom, k čemu slouží – posuďte sami: „Povolit Bluetooth zařízením v okolí získat údaje o vašem aktivním srdečním tepu.“ Oč tedy ve skutečnosti jde?

Sdílení záznamů o srdečním tepu
Sdílení záznamů o srdečním tepu

Pokud používáte ke sledování svých sportovních aktivit jiné zařízení (například cyklopočítač), můžete k němu po povolení této funkce připojit náramek. Ten pak bude k informacím, získaným tímto zařízením, průběžně přidávat údaje o aktuálním srdečním tepu. Bohužel dle našich informací není možné náramek spárovat s aplikacemi, jako je Strava, Runkeeper, Endomondo a další.

Jazyk

Hodně velké nesrovnalosti panovaly po zahájení prodejů náramků Xiaomi Smart Band 7 v Česku ohledně jejich lokalizace do češtiny. Nakonec se ukázalo, že rozhodující je distribuce, pro kterou je ten, který kus určen.

Jak to poznat? Jednoduše: na krabičce je vedle čárového kódu uveden kód SKU. V Česku se objevily dvě varianty: BHR6008GL, určená pro globální trh, která češtinu má, a BHR6008EU, určená pro Evropskou unii, jež češtinu překvapivě nemá.

My jsme testovali verzi s češtinou, která se aktivovala automaticky po spárování náramku s telefonem. V případě potřeby lze v aplikaci přepnout na kterýkoli ze 22 podporovaných jazyků. Na výběr je angličtina, brazilská portugalština, čeština, dánština, finština, francouzština, indonéština, italština, němčina, nizozemština, norština, polština, portugalština, rumunština, ruština, řečtina, španělština, švédština, turečtina, ukrajinština a vietnamština.

PIN

Náramek lze zabezpečit šestimístným PINem. V takovém případě bude požadovat jeho zadání pokaždé, když si ho sundáte z ruky. Subjektivně nevidíme pro tuto funkci velké využití, nicméně u verzí s NFC (což není tento případ) je PIN požadován jako způsob jejich zabezpečení.

Odemknutí telefonu

Náramek lze využívat k odemykání chytrého telefonu. V takovém případě není nutné zadávat PIN či přikládat otisk prstu – telefon se odemkne automaticky, pokud je Smart Band v jeho dosahu. V nastavení lze určit, na jakou vzdálenost má telefon náramek akceptovat (velmi blízko, blízko, nebo daleko).

Omezení párování

Popisek k této funkci nabízí: „Zakázat nositelnému zařízení spárování s jinou aplikací“. K dispozici je přitom jediný přepínač, kterým to lze buď povolit, nebo zakázat. Jednoduše řečeno: pokud náramek nechcete párovat s dalšími (alternativními) aplikacemi, doporučujeme tuto možnost zakázat.

Omezení párování
Omezení párování

Centrum nápovědy

Centrum nápovědy poskytuje pět návodů pro řešení konkrétních problémů. Chválíme, že jsou postupy lokalizované do češtiny, avšak myslíme si, že podrobnější uživatelská příručka v této formě by jistě nebyla na škodu a ocenili by ji nejen začínající uživatelé.

Centrum nápovědy obsahuje následující kapitoly:

 • Aktualizace zařízení
 • Chybějící oznámení
 • Virtuální karta nefunguje
 • Zařízení se po zvednutí zápěstí neprobouzí
 • Prodloužení výdrže baterie

Aktualizace

Výrobce může pro náramek vydávat aktualizace, jejichž cílem je odstranění nahlášených chyb a případně poskytnutí nových funkcí. Na případnou dostupnost nové verze firmwaru vás aplikace Mi Fitness upozorní při svém spuštění. Zkontrolovat ji ale můžete i v sekci Aktualizace, kde se dozvíte, jakou máte současnou verzi a jaká je případně k dispozici.

O zařízení

Sekce O zařízení obsahuje základní informace o náramku, tj. konkrétně: číslo modelu, MAC adresu, verzi firmwaru a sériové číslo.

Informace o zařízení
Informace o zařízení

Zrušit párování

Pokud již náramek nechcete používat s daným telefonem, doporučujeme provést jeho odpárování, které lze provést tlačítkem Zrušit párování. Po potvrzení záměru dojde k odpojení náramku od aplikace Mi Fitness a jeho následnému obnovení do továrního nastavení.

Sekce Profil

V poslední sekci jsou veškerá nastavení týkající se uživatelského profilu a propojení s dalšími aplikacemi. Protože jednotlivé položky nejsou dále strukturované, projdeme si je v podobě bodového seznamu.

 • Profil – základní informace o uživateli, jako je číslo účtu, pohlaví, datum narození, výška a maximální srdeční tep.
 • Připojené aplikace – možnost propojení Mi Fitness s dalšími fitness aplikacemi. Podporována je bohužel jen a pouze Strava.
 • Přenos ze Zepp Life – pokud jste v minulosti používali aplikaci Zepp Life (například s náramkem Mi Band; původně se jmenovala Mi Fit), můžete si v této sekci přenést naměřené údaje.
 • Zpětná vazba – možnost odeslání zpětné vazby vývojářům. Může se hodit například v případě objevení nějaké chyby nebo nedostatku.
 • Oprávnění zařízení – seznam aplikací, které mají oprávnění komunikovat s náramkem.
 • Nastavení – volba oblasti, nastavení synchronizace dat do cloudu (důrazně doporučujeme!), aktivace oznámení.
 • Oprávnění aplikace – jednoduchý přehled všech oprávnění, jež může aplikace Mi Fitness potřebovat ke své činnosti. Klepnutím můžete oprávnění udělit, nebo odebrat.
 • Verze – údaj o verzi aplikace Mi Fitness.
 • O aplikaci – další informace o aplikaci Mi Fitness, včetně smluvních podmínek a zásady ochrany osobních údajů.

Propojení s dalšími aplikacemi

Pokud ke sledování svých sportovních a pohybových aktivit používáte nějakou službu nebo aplikaci, pak vás možnosti propojení s Mi Fitness bohužel zklamou. Jedinou podporovanou platformou je totiž Strava, jež je v bezplatné variantě poměrně značně omezená.

Bohužel není k dispozici propojení s Google Fit či export do Relieve, jak ho nabízí aplikace Zepp, určená pro hodinky Amazfit. Od jisté verze není v Mi Fitness ani možnost exportu jednotlivých aktivit do souboru ve formátu GPX, který by šlo použít pro import do jiných sportovních aplikací.

Situace v tomto směru je tedy mírně řečeno tristní, pokud se nechcete smířit s ukládáním veškerých záznamů do Mi Fitness. Naštěstí existuje řešení, které je sice na začátku maličko kostrbaté, ale přinese kýžené výsledky v podobě přenosu aktivit na další platformy.

Informace v aplikaci Strava
Informace v aplikaci Strava

Stačí si založit účet na Stravě, synchronizovat data s ní a následně je přenášet na téměř jakoukoli jinou platformu pomocí služby Tapiriik. Podrobný návod najdete v našem článku Jak propojit hodinky Amazfit s aplikací Strava a Google Fit? v poslední kapitole „Jak přenést data ze Stravy do jiné platformy?“

Baterie a výdrž na jedno nabití

Jedna z největších otázek před započetím recenze chytrého náramku Xiaomi Smart Band 7 se týkala výdrže na jedno nabití. Na jedné straně tu totiž máme akumulátor, jehož kapacita se u letošní verze zvětšila o 44 % z původních 125 na velmi solidních 180 mAh.

Na straně druhé tu však máme větší obrazovku s více obrazovými body, funkci kontinuálního měření úrovně okysličení krve nebo nový režim Always on Display. Výrobce u obou generací udává výdrž delší než 14 dní, nicméně té lze dosáhnout pouze tehdy, pokud se dobrovolně vzdáte některých energeticky náročných vychytávek.

Zkusili jsme proto používat náramek ve dvou režimech. V tom prvním jsme měli aktivní všechny funkce, tj. měření tepové frekvence každou minutu a celodenní sledování úrovně okysličení krve. Na náramek nám chodily notifikace o nových SMS a zprávách z Facebook Messengeru, měli jsme také aktivní připomínky z kalendáře. V tomto režimu nám Smart Band 7 vydržel na jedno nabití osm až devět dní, což lze považovat za velmi dobrý výsledek.

Následně jsme ponechali všechny výše uvedené funkce a přidali jsme novinku v podobě Always on Displaye. Náramek jsme nabili na 100 % a denně průměrně ubývalo 25 %. Do úplného vybití to trvalo téměř přesně čtyři dny, což už není úplně skvělá hodnota. Spíše bychom tedy doporučili AoD nepoužívat, protože snižuje výdrž na jedno nabití opravdu razantně.

Nabíjení

K nabíjení náramku slouží jednoduchá nabíječka, která je součástí balení. Jedná se v podstatě o kabel, na jehož jednom konci je konektor USB-A typu samec a na druhém konci najdeme klobouček se dvěma piny. Nabíječka se k náramku přichytí pomocí magnetu a díky umístění pinů není nutné vyndávat tělo náramku z řemínku.

Magnetický nabíjecí konektor
Magnetický nabíjecí konektor

Nabíječku je možné připojit buď k USB portu počítače či notebooku, nebo k nabíjecímu adaptéru s tímtéž výstupem. Nabití zcela vybitého náramku na sto procent z portu notebooku trvalo jednu hodinu a 28 minut, což je víceméně očekávaná hodnota.

Nabíjení náramku magnetickou nabíječkou
Nabíjení náramku magnetickou nabíječkou

Koupit, či nekoupit Xiaomi Smart Band 7?

Levné náramky Xiaomi testujeme od jejich první generace. Za tu dobu jsme byli svědkem příchodu mnoha novinek, bez nichž si dnes takové zařízení ani neumíme představit. Kde jsou ty časy, kdy uživatelům ke spokojenosti stačilo počítání kroků a tři LED!

První verze náramku Mi Band měla pouze tři LED
První verze náramku Mi Band měla pouze tři LED

Smart Band 7 se o další krůček přiblížil k chytrým hodinkám, přesto stále dokáže nabídnout to, proč ho zákazníci milují – kompaktní rozměry, dobrou výdrž na jedno nabití, solidní displej a zajímavou sadu funkcí a aplikací.

Smart Band 7
Smart Band 7

Samozřejmě jsme si položili otázku, zda má smysl přecházet ze šesté generace na sedmou. Upřímně řečeno: pokud nepotřebujete AoD a kontinuální měření SpO2, pak k upgradu není vysloveně zásadní důvod. Jestliže se ale rozhodujete, zda koupit Smart Band 6, nebo Smart Band 7, určitě doporučíme sáhnout po letošní verzi.

Závěry recenze Xiaomi Smart Band 7

Letošní chytrý náramek od Xiaomi nepřinesl žádná velká překvapení, ostatně v ta jsme ani nedoufali. Přináší přesně to, co od něj jeho zákazníci očekávají: počítání kroků a měření vybraných životních funkcí za příznivou cenu.

Velkou pochvalu si určitě zaslouží AMOLED obrazovka, která je maličko větší a jasnější než loni. Vyznačuje se skvělou čitelností na slunci. Kritizovat budeme příliš malá písmenka v některých sekcích a notifikacích, která bohužel nelze zvětšit.

Obrazovka si zaslouží pochvalu
Obrazovka si zaslouží pochvalu

Jednou z výhod letošní verze náramku od Xiaomi je fakt, že většinu věcí lze konfigurovat jak na samotném zařízení, tak v mobilní aplikaci. Při synchronizaci se pak provedená nastavení obousměrně přenášejí. Chyběla nám ale možnost vybrat si typy pohybových aktivit zobrazované v hlavní nabídce.

Náramek měří celou řadu atributů, počínaje kroky, přes tepovou frekvenci a okysličení krve, až po údaje specifické pro danou sportovní aktivitu. Ocenili jsme možnost odečítat naměřené údaje nejen v mobilní aplikaci, ale také přímo na obrazovce náramku.

Hlavní vlastnosti Smart Bandu 7
Hlavní vlastnosti Smart Bandu 7

Z hlediska měření sportovních aktivit nám zásadně chyběly údaje o výšce v průběhu cvičení a překonaném převýšení. Musíme ale pochválit vylepšený způsob ukončování měření, který prakticky vylučuje náhodné přerušení. Měření základních údajů bylo v pořádku, nepozdávala se nám však přesnost měření SpO2.

Kritizovat bohužel musíme velmi slabou podporu dalších aplikací. Z Mi Fitness nelze získat záznam trasy ve formátu GPX, a kromě Stravy není možné propojení se žádnou jinou fitness aplikací. Lze to sice obejít pomocí služby Tapirik, přes kterou lze propojit Stravu s dalšími platformami, nicméně je to zbytečně komplikované řešení.

Recenze Xiaomi Smart Band 7
Recenze Xiaomi Smart Band 7

Z hlediska výdrže na jedno nabití musíme konstatovat, že deklarovaných čtrnácti dní lze dosáhnout jen při citelném omezení funkcí. Při zapnutém kontinuálním měření tepu a okysličení krve však není problém dostat se na více než týdenní výdrž. V případě aktivace AoD však počítejte se zkrácením na nízké jednotky dní.

Cena a dostupnost

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 7 jsme začali prodávat jako první v Česku a nyní ho nabízíme za 1240 korun. Ve slovenském e-shopu ho prodáváme za 50 eur. Jedná se o variantu s černým páskem (ostatně jiná se ani neprodává) bez NFC.

Pokud nevyužijete všechny nové funkce letošní verze, můžete zkusit loňský Smart Band 6 ve verzi s NFC, kterým lze i platit. V českém obchodě ho nabízíme za 1116 korun, ve slovenském e-shopu ho nabízíme za 45 eur. Rozdíly mezi oběma modely jsme podrobně popsali ve článku Xiaomi Mi Band 7 vs. Mi Band 6: který si vybrat? A vyplatí se upgrade?

Recenze Xiaomi Roborock Xiaowa Lite: levný a šikovný robotický vysavač

Chtěli byste mít doma neustále uklizeno, ale nemáte čas, nebo vás uklízení prostě nebaví? Jasnou odpovědí je v takovém případě Číst dál...

Recenze Xiaomi ZMI 20000 mAh: powerbanka s rychlým nabíjením

Jednou z novinek našeho e-shopu je powerbanka Xiaomi ZMI 20000 mAh. Podívali jsme se tomuto zařízení na zoubek, protože to Číst dál...

Seznamte se: recenze čističky vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H
Seznamte se: recenze čističky vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro H

Xiaomi má ve své nabídce celou řadu produktů pro zdravější a čistější domácnost, přičemž k těm nejtypičtějším zástupcům patří čističky Číst dál...

Xiaomi Smart Band 7

1240 Kč
7.5

Design a zpracování

8.6/10

Uživatelské rozhraní

7.0/10

Propojení s chytrým telefonem

8.0/10

Výdrž baterie

7.0/10

Cena

7.0/10

Klady

 • Barevný AMOLED displej s vysokým jasem
 • Sledování mnoha parametrů
 • Měření tepu a SpO2 v průběhu dne
 • Magnetická nabíječka
 • Dobře řešené ukončování měření aktivit

Zápory

 • Chabá podpora dalších platforem
 • Chybí automatické řízení jasu
 • Velmi malá písmenka v podsekcích
 • Měření SpO2 je jen orientační
Poco F4 GT 5G

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rado
Rado
7 měsíců před

Velka vdaka za (tradicne) obsiahlu a podrobnu recenziu.
Prave dnes mi naramok prisiel. Sice ho mal predajca oznaceny v popise ako Global, no je to BHR6006EU a tiez v nom cestina k dispozicii nie je.
Som zvedavy, ci sa s tym bude nieco casom riesit – aktualizaciou. Firmware mi hned aktualizovalo a mam tam teraz verziu 1.19.1.5

Rado
Rado
Odpovědět  Rado
7 měsíců před

Tak som síce práve čítal:
The new Xiaomi Mi Band 7 fitness tracker is now getting the newest 1.20.3.1 firmware version. It is available for global variant, and available in most of the major countries. As per the changelog, the company has fixed some known bugs on the smart band. The newly added file will stabilize the system and improve its performance. Till the writing of this post, we haven’t heard any other changes or issues with the new version.
Zdroj:
http://www.tizenhelp.com/xiaomi-mi-band-7-pro-update-tracker/
a síce neviem, či to nie byť k čínskej verzii s NFC (zmienku o tom tam nevidím), no iné som chcel.
Pre náramok som použil Mi Fitness, ako je v článku, no musím povedať, že práve skúšam Zepp life a zaujalo ma, že ponúka možnosti, ktoré v Mi Fitness bohužiaľ nevidím. Za všetky – presun/mazanie položiek, potešilo ma dať nastavenia a svetlo medzi prvé v ponuke. Odporúčam skúsiť. OK, idem ďalej “objavovať”. 😉

Rado
Rado
Odpovědět  Rado
7 měsíců před

o tom, ako som skúsil Zepp Life i opäť Mi Fitness, musím priznať, že som niektoré veci len prehliadal a sú aj v Mi Fitness. Z určitých dôvodov sa však vraciam i tak k používaniu Zepp Life.

Rado
Rado
6 měsíců před

Dnes som si v aplikacii Zepp Life v casti “obchod” vsimol, ze pribudli k dispozcii ciferniky, ktore su uz platene . A som predpokladal, ze sa take cosi udeje, ked tie predtym boli oznacovane ako “zadarmo”. Nepozeral som vsetky, no vidim tam ceny 0,99 € a 1,99 €.

Jana
Jana
5 měsíců před

Dobrý den, nemohu na Mi band 7 najít kód pro spárování náramku na jiném telefonu než byl.používán dosud

Honza
Honza
3 měsíců před

Zdravím, koupil jsem náramek babičce, bláhově jsem si myslel, že bude i nějaká možnost odeslání nouzové SMS případně nouzové prozvonění v případě, že třeba venku spadne nebo spadne na schodech, a na mobil nedosáhne.
Bohužel kromě odmítnutí hovoru pomocí odeslání SMS tam zřejmě nic podobného není?
Neví někdo, jestli je možné pomocí jiné aplikace, případně nějakého hacku nebo jiného fíglu docílit toho, že by něco podobného mohlo jít zprovoznit? Stačilo by poslání předpřipravené SMS na předpřipravené číslo, nebo prostě jenom nějaké prozvonění nebo tak. Vždyť implementace něčeho takového je úplně triviální.

Díky

Petr
Petr
2 měsíců před

super recenze, palec nahoru!

vlaďka
vlaďka
2 měsíců před

nemohu v aplikaci zepp life najít jak dostat do náramku zprávy a hovry/ teda upozornění na hovory můžete mi poradit jak na to

16
0
Napište nám svůj komentář!x