Seznamte se: historie chytrých náramků Xiaomi Mi Band

Tento týden byl představen nejnovější chytrý náramek Mi Band s číslem sedm. To je ideální příležitost ohlédnout se a podívat se na to, jaké zásadní novinky přinesly předcházející verze. Ve zkratce se dá říci, že během osmileté historie se Xiaomi Mi Band proměnil z relativně hloupého krokoměru v poměrně sofistikované chytré zařízení našlapané funkcemi.

Začátek historie Xiaomi Mi Band

Historicky první nositelné zařízení určené pro sledování pohybové aktivity přestavila čínská společnost Xiaomi 22. července 2014. Koncept byl do značné míry podobný, jako dnes – sestával ze zhruba 9 milimetrů tlusté a 36 milimetrů dlouhé „kapsle“, vložené do silikonového řemínku.

Zde se začala psát historie náramků Xiaomi MI Band
Zde se začala psát historie náramků Xiaomi MI Band

Náramek uměl počítat kroky a sledovat spánek, přičemž nabízel budík s funkcí chytrého buzení, která spáče probouzela v okamžiku lehké spánkové fáze. Z nepochopitelných důvodů tato příjemná vychytávka v pozdějších verzích zmizela. Na horní části těla náramku byly pouze tři malé LED, indikující stav baterie.

Z dnešního pohledu je zajímavé, že první Mi Band neměl obrazovku – na notifikace z připojeného chytrého telefonu upozorňoval pouze prostřednictvím vibrací. Kromě odolnosti proti vodě a prachu dle standardu IP67 zaujal díky baterii s kapacitou 41 mAh také 14denní výdrží na jedno nabití. Ke komunikaci s telefonem používal Bluetooth ve verzi 4.0.

Xiaomi Mi Band 1S – měření tepu

Po bezmála roce a půl, přesně 7. listopadu 2015, představilo Xiaomi novou verzi s označením 1S. Byla téměř totožná se svým předchůdcem, jen na spodní straně náramku přibyl snímač srdečního tepu, kvůli čemuž rozměry těla narostly na 37 × 13,6 × 9,9 milimetrů.

Nutno podotknout, že měření tepu nebylo jako dnes kontinuální v průběhu celého dne, ale provádělo se pouze jednorázově – „na vyžádání“ z aplikace. Nově byly k dispozici také vyměnitelné řemínky různých barev, které znásobily atraktivitu.

Xiaomi Mi Band 2 – přichází displej

Na další verzi chytrého náramku nečekali zákazníci příliš dlouho – Xiaomi Mi Band 2 byl představen 7. června 2016. Jednoznačně největším přínosem proti předchozím generacím byl OLED displej, pod kterým bylo umístěno kapacitní tlačítko umožňující pohyb v nabídkách. Rozměry náramku proto opět povyrostly na 40,3 × 15,7 × 10,5 milimetrů.

Dávná historie - Xiaomi MI Band 2
Dávná historie – Xiaomi MI Band 2

Mezinárodní verze podporovala úspornou verzi protokolu Bluetooth 4.0 BLE. Lithium-polymerová baterie s kapacitou 70 mAh dokázala udržet zařízení naživu zhruba 10 až 30 dní. V průběhu času se však ukázalo, že již tak nepříliš jasná obrazovka postupně svítí stále méně, což řada tehdejších majitelů právem kritizovala.

Xiaomi Mi Band 3 – notifikace

Na Mi Band 3 se čekalo nejdéle ze všech – nová verze byla představena až 31. května 2018, tedy bezmála dva roky po svém předchůdci. OLED obrazovka narostla na 0,75″ a její spodní část nadále fungovala jako kapacitní tlačítko. Rozměry těla se tak zvětšily na 46,9 × 17,9 × 12 milimetrů.

Xiaomi Mi Band 3
Xiaomi Mi Band 3

Větší displej otevřel dveře zobrazování dalšího obsahu – konkrétně notifikacím z chytrého telefonu. Z náramku tak bylo možné vyčíst nejen to, kdo vám volá či přijaté SMS, ale také upozornění z dalších aplikací. Software přinesl i další změny, jako je předpověď počasí, možnost vytvářet upomínky nebo nastavovat cíle aktivity.

Xiaomi Watch S1 Pro

S tímto náramkem jsme vás podrobně seznámili ve článku Recenze Xiaomi Mi Band 3: král levných chytrých náramků. Tehdy jsme ocenili zejména výdrž na jedno nabití, podporu notifikací a sadu užitečných aplikací.

Xiaomi Mi Band 4 – barevná obrazovka

Téměř do roka a do dne, tedy přesněji 16. června 2019, byl představen Xiaomi Mi Band 4. V tomto případě byla nejzásadnější novinkou barevná AMOLED obrazovka velká 0,95″ s rozlišením 120 × 240 obrazových bodů a maximálním jasem až 400 nitů. Přibyla také možnost měření venkovních sportovních aktivit pomocí GPS ve spárovaném telefonu.

Xiaomi Mi Band 4
Xiaomi Mi Band 4

Jednou z velkých novinek bylo kontinuální měření tepu v průběhu dne. Pro komunikaci s telefonem náramek využíval Bluetooth ve verzi 5.0 BLE a některé modely (které se ovšem neobjevily na našem trhu) dokonce podporovaly NFC. S baterií s kapacitou 135 mAh vydržel na jedno nabití až 20 dní.

Čtvrtou generaci Mi Bandu jsme testovali a výsledky jsme přinesli ve článku Recenze Xiaomi Mi Band 4: chytrý náramek zašel o další krůček dál. Stále ji lze sehnat v některých českých e-shopech, přičemž cena startuje na 499 Kč.

Xiaomi Mi Band 5 – magnetická nabíječka

Mi Band 5 byl v Číně byl oznámen 11. června 2020, zatímco globální verze byla vydána až 15. července 2020. Nová generace opět zvětšila AMOLED obrazovku, která narostla na 1,1″, poskytla rozlišení 126 × 294 obrazových bodů a maximální jas až 450 nitů. Přinesla také přesnější monitorování tepu díky novému optickému snímači a podporu sledování jedenácti typů pohybových aktivit.

Xiaomi Mi Band 5
Xiaomi Mi Band 5

Kapacita baterie překvapivě klesla na 125 mAh, nicméně ani s větší obrazovkou nebyl pro tuto verzi problém dostat se na 14 až 20 dní na jedno nabití. Patrně nejžádanější změnou byla nová magnetická nabíječka, díky které nebylo nutné komplikovaně páčit kapsli z řemínku, což často vedlo k jeho opotřebení.

Také tuto generaci náramku jsme podrobili důkladnému redakčnímu testování, jehož výsledky jsme přinesli ve článku Recenze Xiaomi Mi Band 5: zase o něco chytřejší chytrý náramek. V našem českém e-shopu ho lze stále koupit za 595 Kč, ve slovenském online obchodě přijde na 24 eur.

Xiaomi Mi Band 6 – měření SpO2

29. března 2021 byl v Číně představen Xiaomi Mi Band 6. Definitivně zmizelo tlačítko, které hravě nahradila dotyková gesta, a velikost obrazovky tak mohla vzrůst na 1,56″. AMOLED displej poskytl výrazně vyšší jemnost díky rozlišení 152 × 486 obrazových bodů. Rozměry náramku se zvětšily na 47,4 × 18,6 × 12,7 milimetrů.

Xiaomi Mi Band 6
Xiaomi Mi Band 6

Ke snímači tepové frekvence přibyla možnost měření úrovně okysličení krve (krevní saturace, SpO2), kterou však náramek uměl měřit jen „na vyžádání“. Dalším velkým přínosem byla v Česku verze s NFC, se kterou lze platit kartami Mastercard od ČSOB, mBanky a fintechu Curve. Počet podporovaných sportovních aktivit se rozrostl na třicet.

Tento náramek jsme důkladně testovali a výsledky jsme přinesli ve článku Podrobná recenze Xiaomi Mi Band 6: bez tlačítka a s měřením SpO2. V našem českém e-shopu ho můžete pořídit za 871 Kč, ve slovenském online obchodě pak stojí 35 eur.

Xiaomi Redmi Note 11

Xiaomi Mi Band 7 – 120 typů sportů

Nejnovější přírůstek do rodiny byl představen 24. května 2022. Mi Band 7 se tentokrát téměř nezměnil – obrazovka nepatrně narostla na 1,62″ a její maximální jas se zvýšil na 500 nitů. Tělo se rozšířilo, ale je kratší a tenčí – měří 46,5 × 20,7 × 12,25 milimetrů. Nesporným pozitivem je zvětšení kapacity baterie na 180 mAh, které by mohlo přinést značné prodloužení výdrže na jedno nabití.

Zatím poslední přírůstek do historie náramků Xiaomi Mi Band
Zatím poslední přírůstek do historie náramků Xiaomi Mi Band

Mezi nejzásadnější novinky patří podpora funkce AoD (Always on Display) či schopnost sledovat a vyhodnocovat 120 typů sportů. Přibyla také možnost kontinuálního sledování úrovně okysličení krve (SpO2) s vibračním upozorněním na příliš nízké hodnoty.

Které z historie chytrých náramků Xiaomi Mi Band jste měli?

Xiaomi Mi Band 7: větší displej, delší výdrž a celodenní měření SpO2
Xiaomi Mi Band 7: větší displej, delší výdrž a celodenní měření SpO2

Jak bylo v plánu, Xiaomi v úterý 24. května představilo nejnovější generaci svého chytrého náramku. Můžeme konstatovat, že Xiaomi Mi Číst dál...

Fotky krabičky odhalily parametry náramku Xiaomi Smart Band 7
Fotky krabičky odhalily parametry náramku Xiaomi Smart Band 7

Den před oficiálním představením se na internetu objevily fotografie krabičky s nejnovějším chytrým náramkem od Xiaomi. V duchu posledních změn Číst dál...

Xiaomi Mi Band 7 bude představen v úterý 24. května. Co přinese?
Xiaomi Mi Band 7 bude představen v úterý 24. května. Co přinese?

Fanoušci levných náramků se po více než roce dočkají nové generace! V úterý 24. května ve 13:00 našeho (tj. středoevropského Číst dál...

Sledujte nás na Telegramu

Zaujal Vás tento text a chcete vědět o nových článcích hned, jak vyjdou? Sledujte nás prostřednictvím komunikační aplikace Telegram na https://t.me/xm_cz!

Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tube
Tube
1 rok před

Mel jsem jako prvni 1S, na kroky to stacilo. Presedlal jsem na Amazfit BIP a mam je dodnes, ze na na Mi band 2 a ted 4. Syn k svatku dostal 6NFC

Last edited 1 rok před by Tube
DanBlack
DanBlack
1 rok před

Moje historie:

MiBand 1 byl jako zjevení – levné zařízení, co definovalo kategorii náramků. Výdrž luxusní, nepřekonatelná funkce chytrého budíku (mě fungovala výborně) a 3 barevné LEDky s vibracema na základní notifikace stačily.
(fascinoval mě způsob výroby vrchního krytu – do hliníkového dílu vypálili mikrodírky laserem, pak je zamázli pryskyřicí a skrz to svítily samotné ledky)

MiBand 2 to posunul dál OLED displayem, škoda že dost rychle slábnul jas.

MiBand 3 jsem přeskočil ve prospěch Amazfit Bip. (přišel mi “takovej ošklivej” 🙂 )

MiBand 4 a 5 mi přišly skoro stejné.

A na MiBand 6 jsem přešel kvůli měření SpO2…

Teď čekám, jestli bude něčím zajímavá sedmička (třeba podpora Google Pay).

Jinak náramek sundavám jen na koupání a přitom ho nabíjím. Na plavání ho běžně nosím.

Tube
Tube
Odpovědět  DanBlack
1 rok před

A Amazfit BIP jste již něčím nahradil? Já pořád váhám, jestli jít do “plnotučných” hodinek, nebo ne a vůbec nevím jakých

DanBlack
DanBlack
Odpovědět  Tube
1 rok před

Od Bipů jsem se vrátil k MB4 – štvaly mě neustálé aktualizace GPS. (která sama za moc nestála, poloha dost ustřelovala) A často jsem si stisknul/podržel tlačítko rukávem.

Bral bych něco mezi – MiBand s displayem Bipů… 😎

Tube
Tube
Odpovědět  DanBlack
1 rok před

Tak moc jsi mi nepomohl, ale o to tu nešlo. Díky za názor 😉

DanBlack
DanBlack
Odpovědět  Tube
1 rok před

Zůstaň u Bipů, adekvátní náhradu jsem nenašel. 😉
(plnotučné smartwatch maj prd výdrž a většinu funkcí nevyužiju)

9
0
Napište nám svůj komentář!x